DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KBOHL Stoomerij, Ververij en TapQtreiniging van Hit het Parlemewt DH nummer besfaaf alt 2 blades, Honderu negen en twintigste Jaargang 1927 K- Mlfi.rfnli.ic- nor 3 maanden f2.—ft. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcnticpr. 2» ct p. reset, grootcre letters naar plaatoolmtc. Abonnometttsprijs v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactle No. 33. DOfDEBWACl Den Haag, 19 October 1927 De Eerste Kamer. die gisteravond irijeen was gekomen enkel om door den Voorzitter er aan herinnerd te worden, dat zij he den. zou vergaderen om een commies- griffier te kiezen, heeft heden, na een paar stemmingen, als zoodanig gekozep den heer mr A L De Block met 22 stemmen tegen 20 op den heer Mr. N. van Hasseit. Zij is daarop we-er tot 2 November uiteen gegaan. IndeTweedeKameris heden behan- deld het wetsontwerp strekkende om de Staten-Generaal achterai hun fiat te doen yerkenen aan de steun, welke indertija cie re steering heeit verleend aan de Rotterdam- sche Bankvereeniiging door de Nederland- sche Bank te machtigen als garant voor die instelling op te treden en bovendien een be- langrijk kapitaal der bank aan aandeel.en tijdelijk over te nemen. Minister Colijn is de vader van dien maatregel geweest, waarvan de strekking was een debacle van de Rott. Bankvereeniging te voorkomen. Dit is ge- slaagd, maar nu achteraf de goedkeuring van die Staten-Generaal wordt gevraagd, is daar tegen nogal gesputterd. De heer Vliegen (S. D. A. P.) was er vooral heftig tegen gekant, dat er staatsgeld was gebruikt om particulier kapitaal te redden en de heer Van Gijn, de financieele specialiteit van den Vrij'heidsbond, was er in bet bijzonder slecht over te spreken, dat de minister het had aan- gedurfd1 om 10 millioen van de staatsgelden te gebruiken voor den aankoop van aandeelen Rott. Bank. Het is nn ten slotte wel alles op zijn pootjes terecht gekomen, maar het had ook anders kunnen loopen en dan had men de poppen aan het dansen gehad. De heer Oud (Vr.-Dem.) deed een ander geluid hooren. Hij vond de gestie ook wel niet mooi, maar de regeering heeft met tn- gegrepen om den aandeelhouders een pl-e- ziertje te doen, doch om een groote mstel- iling, waar van een deconfiture een calamiteit in de industrieele en commercieek wereld zou hebben beteekend, van ondergang te red den. In denzelfden geest sprak ook de mi nister van financien, de heer De Geer, onder aanvoering van vele deugdelijke bewijzen en de Kamer heeft, al zal zij moeten erkennen, dat de heele geschiedenis niet fraai is ge weest, vooral wat de Rott. Bank betreft, met 57 tegen 23 stemmen, hare goedkeuring ge- hecht aan het wetsontwerp. Onder de tegen stemmers waren alle aanwezlige sociaal democraten, de heer Van Gijn en -enkele leden ,yan verschillende iracties. Zonder debat of stemming heeft de Kamer vervolgens hare goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend!- en tantieme-Masting (betreffende dubbele belasting van lichamen, die ook buiten Nederland aan belasting zijn onderworpen). Mede is goedgekeurd het voorstel tot ai- 6luiting van den crisisdienst in de jaren IP 141924 na en enkele, maar door de roerigheid der Kamer onverstaanbare opmer- kino- van prof. Van Gijn. Vervolgens is men begonmen met de behandeling van het ont werp tot wijziging van de wet op het reserve- personeel der landmacht. Wij hoorden reeds een paar sprekers, de heer K. ter Laan (S. D. A. P.) enTilanus (Chr. Hist.), waar van de eerste in het bijzonder sprak over de eigenaardig positie van de soc.-democraten in het leger, wien geen vrijheid van gedach- tenuiting wordt verleend, maar daar het de- bat morgen wordt voorgezet kunnen we mis- schien dan wat nader op de zaak ingaan, na minister Lambooij gehoord te hebben. Dagelijksch owenzlciit. TWEE DUITSCHE PROBLEMEN. r De eenheid van het Rijk. De staking in het bruinkoolgebied. Te Berlijn is gister een oo-nferentie geopena dtssehen vertegenwoordigers van de Duitsche Rijksregeering en de Staatsministers, waarop de verhouding tusschen die afzonderlij'ke lan- den en het Rijk nader onder de oogen zal wor den gezien. Gedurende den laatsten tijd zijn de stem men van hen, die aandfringen op de voraring aan een eenheidsstaat aanmerkelijk infanta! gegroeid. Niet alleen meent men, dat de oude toestand op princ'ipieele gronden dringend wijziging behoeft, doch tevens dat de staats- huishouding belangrijk mindeT financieele of fers zou eischen, wanneer men zoover kon ko- men, dat aan de zelfstandigheid der lander, een einde werd gemaakt en onder de talrijke afzonderlijke regeeringsapparaten een stevige opruiming werd gehouden. Vooral de financieele overwegimgen bleken veel gewiebt in de schaal te leggen. Het schijnt echter, dat het met de oplossing van dit vraagstuk niet zoo vlot zal verloopen, als men van sommige zijden wel doet voorko men. Want al wordt de groep der Unitaris- ten sterker, het eeuwen oude Duitsche particu larism,e is weinig minder dan ingeworteld in breeden kring en vooral de groote bondssta- ten zulien er niet gemakkelijk voor te vinden zijn om hun zelfstandigheid prijs te geven en zich zonder meer tot een provincie te laten de- gradeeren. Beieren heeft bijv. reeds onmiddellij'k nadat de thans aan den gang zijne conferentie was aan^ekondigd d. w. z. toen ter gelegenheid van Hindenourg's verjaardag eenige staatmi- nisters te Berlijn vertoefden en dr. Marx met Directeui: G. H. KRAK. Hoofdredacteui Tj. N. ADEMA. SO OCTOBER hen een bespreking had, waarbij de behande ling van het financieele vraagstuk tot een al- gemeene beschouwing over den eenheidsstaat leidde Beieren, zeiden wij, heeft reeds on- middellijik ondubbeizinnig doen bhjken dat het voor een dergelijke regelmg absoluut mets voeld-e. En ook Wurtemberg en Baden hebben aan- gekondigd, dat er op scherp verzet van hun kant moet worden gerekend, wanneer men pogen zou den aanslag op de souvereiniteic - principied zoowel als iinancieel door te drijven. Uit alle macht zulien dus de Zuio-DuTtsche staten vooral strijden voor hun zelfstandig heid. Zoodat voorloopig de Duitsche een- hieidssiaat nog wel als een utopie zal tnoeteri worden aangemerkt. Een kwestie van geheel en al anderen aard vormen de aanhoudende Duitsche ar- beidsconflicten, waarvan het ernstigste wel blijkt te worden dat in de Midden-Duitscne bruinkool-industrie. Naar aanleiding van een loongeschil is n.l. in dit geheele gebied, zoo- als men reeds herhaaldelijk heeft kunnen .e- zen, een staking uitgebroken, die een onver- wachten omvang aangenomen heeft. Mcer dan negentig pro,cent der arbeiders staakt en het conflict is dus weinig minder dan algemeen. Het trekt de aandacht, dat het niet alleen de socialisten en communisten zijn, die bij het geschil zijn betrokken, doch evenzeer de christelijke arbeiders. Aanvankelijk stond men nog al optimis- tisch tegenover het conflict. Meer en meer schijnt dit optimisme echter misplaatst te zij-n geweest: met den dag vermindert het aantal werkwilligen mede door den ter- reur van de stakers. Men begint dan ook rekendng te houden met een langen duur der stale,ng en het lijkt zelfs niet uitgesloten dat ook West-Duitsch- land en het Roergebied zich bij de opposan- ten zulien voegen. Doordat de bclangen ten gevolge van de bedrijfstoestanden zeer sterk uiteenlcopen, zulien de onderhandelingen buitengewoon moeilijk te voeren zijn. Gelukkig wordt verzekerd, dat men voor loopig niet bezorgd hoef-t te wezen voor brandstof-schaarschte. Men schijnt te kunnen rekenen op aanvoer van elders en nog over belangrijke voorraden te beschikken. Volgens de berichten heeft het conflict thans zijn hoogtepunt bereikt en ieder cogen- biik kan dus een wijziging van den toestan^ ten gocde of ten kwade tegemoet worden ge zien. B&sifeniand VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSCONFERENTIE. Een Amerikaansche amende- ment, dat op grooten tegenstand stuitte. De correspondent van de N. R. Crt. te Geneve seiint: Onder de voortvarende l-eiding van den heer Col ijin, die voort gaat met vast en wil en een p-rettige dosis gezonde humor de vergaderin- gen tot algemeene bevrediging voor gedel-e^ geerden te presideeren, heeft de conferentie voor de afschaffing der in- en uitvoerverbo- den en -beperkiingen thans reeds in eerste lezing de meerderheid der artikelen der ontwerp-conventie besproken. Intusschen zulien de gewichtigste beraad- slagingen eerst vandaag aanvangen, wanneer de artikelen 4, 5 en 7 over de uitzonde- ringsbepalingen en de behandeling van ge- schiilen i.z. de nalevimg van de con-ventie aan de orde komen. Men hoopt, dat de ge heele eerste lezing echter nog in deze week zal kunnien worden voltooi-d en dat in de tweede hel'ft der volgende week, wanneer de commissie van rapporteurs de verschillende amendementen onder de oogen zulien hebben gezien en de tweede lezing begint, reeds zal kunnen blijken, dat deze conferentie aan de gestelde verwachtingen zal kunnen voldoen De belangrijkste besprekingen van giste- ren golden heit Amerikaansche amendement. Amerika stelde voor, dat als op gr-ond van de uitzonderingsbepallngen het een of and-e- re land nog een in- en uitvoerbesprekimg hand'haaft en het daarbij tot een rautsoen-ee- ring van in en uit te voeren hoeveel'heden over de verschillende landen zal wil'len over- gaan, deze rantsoeneering zal moeten ge- schieden in evenredigheid tot den normalen buitenlandschen handel van ieder land. Verschillende gedelegeerden, zooa-ls die van Frankrijk en Itaiie verzetten zich tegen het Amerikaansche amendement, blijkbaa-r vreezende, dat Amerika met zijn grooten uit- voerhandd daardoor boven Europa bevoor- r-echt zou worden. De heer Postuma, die het Amerikaansche amendement evenmin gun- stig gezind was, vroeg droogweg of onder „normalen handel'" die uit het verleden, he- d'en of tc-ekomst moest worden verstaan Een vraag, waarop de Amerikaansche dele- igatie een hoogst ontwij-kend amtwoordl gaf. Het Amerikaansche amendement is naar een commissie van rapporteurs verwezen, waar- in ook dir. Posthuma zitting heeft DUITSCHLAND. HET SCHOOLONTWERP IN DEN RIJKSDAG. De Rijksdag heeft g'ister de beraadslagm gen over het schoolontwerp voortgezet. De eerste spreker, R'unkel van de Duitsche volks- partij zei dat de F -ee ministers van de volks- partij zich, met instemming van de overige leden van het kabinet, hun eindoord'eel over het ontwerp nadrukkelij'k hebben voorbehou- den, zooals zij ook in redevoeringen in het openbaar hebben meegedeeld. De groep staat op betzelfde standpunt als de ministersook zij ziet in het ontwerp een bruikbare basis voor oplossing van den sdhoolstrijd, zij erkent de waardte van de confessioneele school maar is eveneens in de bepaling van haar eind- standpunt volkomen vrij. De volkspartij kan er zich in beginsel mee vereenigen dat oo-k aan de confessioneele school de plaats toege- kend wordt die haar in d>e grondwet gewaai borgd is, want ook de confessioneele school is een factor van waarde van Duitsch cultuur- en geestelijk leven. Aan de openbare volks- school moet echter een bevoorrechte plaats m- geruimd blijven want zij moet de norm zijn en de confessioneele of simultaanschool de uitzondering. De democraten keerden rich volkomen tegen het ontwerp, terwiil de soc'iaal-democra- ten de gemeenschapsschool de normale acht- te-n volgens de grondwet. KWAKZALVERIJ. De jabrikanten der z.g. opbouw zouten veroordeeld. De recbtbank te Hamburg heeft gisteren vonni-s gewezen in het proces tegen de fa- ibrikamten van de z.g. opbouwzouten, waar- voor sedert jaren een grootscheepsche re- clamecampagne wordt gevoerd. Alle be- iklaagden werden tot hooge boeten, subs, hechtenis veroordeeld. In het rapport der deskundligen wordt vastgesteld, dat de be- doeide zouten eenvoudig kwakzalversmidde- len zijn, die niet alleen geen- heilzame wor king op de patient-en uitoefenen, maar zelfs een"nadeeligen invloed hebben. Aan de kaak gesteld. Sinds ruim een jaar wordt te Hamburg een strafproces gevoerd tegen de vervaardi- gers van z.g. „Aufbausalze", middelen tot verjonging, waarvoor een geweldige reclame is gemaakt. Maandag is het vonnis gewezen, waarbij alle beklaagden tot zware boeten of gevan- genisstraffen werden veroordeeld. Op grond van deskundigenrapporten is vastgesteld. dat noch het veelgeroemde „Stuvkampfsalz noch het „Aiifbausatz" van dr. Schroder de levenvernieuwende werking hebben, die de samenstelliers in hun lawaaiige reclame heb ben aangeprezen. In tegendeel, zoo v-erklaren de deskundigen, is de invloed van sommige bestanddeelen vaak zoodanig, dat zij be- paalde ziekten, welke zij h-eeten te bezwe-ren, juist nog iingewikkelder maken. De recbtspraak heeft vastgesteld, dat door aanprijziing van deze ..verjongingsmiddelen het pubTiek om den tuin geleid is en dat on- juiste meded'eelingen zijn verstrekt over de samenstelling der zouten. Bij de vermeldin-g van dit vonnis vestigt het „Berl. Tag." nog de aandacht op de ver- oordeel'ing van een ander kwa-kzaivers- middie-1, waarvoqr den laatsten tijd vee! re- iklame is gemaakt, n.l. het verjongemsmiddel Lukutate. Prof. Griebel n.l, lid van de Prui- sische Commissie tot Omderzoek van voe- dimgsmiddelen, deelt in de „Apotheker zeitung" mee, dat het veelvuldig aangepre zen verjongingsmiddel Lukutate niets anders is dan een, uit inheemsche vruchten en enkele o-eneesmiddeltjes samenigesteld laxeermiddel. K1E SRECHTHE RVO R MI NG Een centrumsinterpellaiie. De centrumsgroep in den Rijksdag heeft het verzoek tot de rijksregeering gericht om een interpelHatie te mogen houden nopens de on- biilijkheden van bet kiesstelsel voigens lijsten zooals dit nu .geldt, met de vraag of de regee ring geneigd' is nog in deze zittingsperiode een voorstel te doen tot hervorming van het kiesrechtste'lsel met wegneming van de ge- wraakte onbillijkheden. DE VLAGKWESTIE. Een bevel aan de Pruisische ambtenaren. In een omizendbrief van 17 October aan de gemeente-besturen en andere plaatselijke autoritdten heeft de Pruisische regeering be- volen dat geen Pruisische ambtenaren aan feestelijk'heden mogen deelnemen bij welke aan de rijksdag niet de eerste en voomaamste plaats in de versiering van de feestzaal of het feestgebouw is toegekend. Ambtenaren of corporaties van ambtenaren die aan feestelij'kheden deelnemen moeten zich te voren vergewissen of aan bovenvermelde voorwaarden is voldaa-n, en, zoo noodig, den leider van het feest opmerkzaam maken op het ontbreken van de rijkskleuren bij de aan- gebrachte versieringen. Voor zoover het geen feestelij'kheden betreft, door gemeenten of ge- meenteamb'tenaren geo-rganiseerd, zal ieder deelnemend ambtenaar persoonlijk verant- woordelijk worden, gesteld voor naleving dezer voorschriften. DE STAKING IN DE BRUINKOOL- MIJNEN. Het hoogtepunt bereikt De staking in het midden-Duitsche bruin koolgebied schijnt haar hoogtepunt te hebben bereikt. Al moge de opgave van de stakings- leiding, dat ze in het heele gebied 90 pCt. der arbeiders zou omvatten, aanmerkelijk overdreven zijn, in verschillende mijnen is zulks wel ten minste bijna het geval, een om- standigheid die mede het gevolg is van het feit dat de stakers door intimidatie de werk willigen van het werk afhouden. Onder deze omstandigheden is niet te verwonderen dat eenige patroons de arbeiders door afzonder Hike aanbiedingen trachten te lokken. Men verwacht stellisr dat de onderhande lingen die heden op het ministerie van arbeid zulien beginnen tot overeenstemming zulien leiden. De bond van kantoorpersoneel heeft besloten zich neutraal te houden. Het centraal bureau van den patroonsbond te Halle deelt mee dat er tamelijk ernstige gevallen van mishandeling van werkwilligen zijn voorgekomen en de terreur der stakers in het agemeen toeneemt. Onder den druk van dezen terreur bleek het aantal werkwil ligen gistermorgen hier en daar teruggeloo- pen te zijn. De leiders der staking ontkennen daaren tegen dat aanvallen of mishandelingen van werkwilligen zijn gedaan en beroepen zich op het officieel bulletin van den regeeringspre- sident te Merseburg't well: geen mededeelm- gen over daden van geweld doet. De centrale stakingsleiding deelt mede dat de mijnwerkersbond te Bochum- een millioen mark heeft gestort voor steun aan de sta kers. De vakbond van christelijke mijnwerkers heeft besloten voorloopig voor vier weken een dubbele contribute van de leden te heflen. De helft van het geld zal tot steun aan de staking dienen. De onderhandelingen. Heden zouden de onderhandelingen tus schen de mijneigenaren en de arbeiders aan vangen. Men hoopt ook in de knngen der onderne mers vurig, dat de onderhandelingen tot een goed resultaai zulien voeren, want men maakt zich o.a. beducht omtrent den afzet in Scandinavie. Daar waren de Duitsche mijnen er namelijk pas in geslaagd Engeland te ver- dringen. Dit zou, door het ontbreken van leverlngen, wederom vrij-e baan kunnen krij- gen. Eenige papierfabrieken in Halle hebben hun bedrijf aanmerkelijk moeten inkrimpen Hetz-elfde is hei geval met ettelijke suikerraf- finaderijen, terwiil andere suikerraffinade- rijen het werk geheel hebben moeten stopzet- ten. In het eigenlijke bruinkolengebied blijft de toestand cngunstig. Bij Lauchhammer heeft men een organisatie in het leven geroe- pen, waardoor het mogelijk is de werkwilli gen dag en nacht in de fabriek te houden, zoodat ze niet door stakers kunnen worden lastig gevallen. Het aantal werkwilligen bij deze ondememing is door dien maatregel aanmerkelijk toegenomen, maar dit is weder een op zichzelf staand geval. ENGELAND. COOK TOCH NAAR WARSOHAU? Door toedoen van den Pool- schen minister van buitenlandsche zaken. Cook heeft een telegram ontvang-en van het uitvoerend com-ite der mijnwerkers- internationale te Warschau, meldend dat het Poolsche departement van buiteniandsche zaken aan den Poolschen consul te Londen order zond, hem (Cook) een visum te ver strekken. De vergadering te Warschau is tot Vrijuag uit gesteld. Dien dag zal Cook per vliegtuig in die Poolsche hcofdstad aankomen. HET PROTEST TEGEN DR. BARNES. Voigens de Eng-elsche bladen is liet on- waarschijnlijk, dat tegen den orthodoxen rev. Bullock-Webster, die Zondagochtend de godisdienstoefening in de St. Paul's te Lou den verstoord heeft, een vervolging zal in- gesteld worden. Imiusschen is men er niet zeker van, dat het bij deze betooging tegen den voorvechter van het modernisme in de Engeische Staatsker-k zal blijven; de rev. Bullock-Webster heeft een grooten aanhang in de Kerk. DE ZUID-AFRIKAANSCHE VLAGWET- STRIJD. De tweede lezing verdaagd, mack tige invloeden toi toenadering ach- ter de schermen. In het Zuid-Afrikaansche huis van afge- vaardiigden was gisteren de tweedie lezing van de Vliagwet aapgekonddgd. Het huis en de tribunes waren dieht bezet, maar na de ope ning der zjitting stelde de leider der opposite, oud-minister Patrick Duncan verdaging van de twee lezing voor, en tot groote verwonde- ring van alle aanwezigen stemde minister Malan d-aarin toe. Dit feit wordt als een zeker bewijs be- schouwd, diat er machtige invloeden achter de schermen aan het werk zijn, die nog op het alleflaatste oogenbMk een toenadering tus schen de regeering en haar tegenstanders trachten te bewerken. De instemming van Malan met het voor stel tot verdaging was immers lijnrecht in strijd met zijn vorige week afgelegde verkla- ring, dat de regeering aan de vlagwet vast- hield, zooals generaal Hertzog in zijn rede te Bloemfontein verkaard had, en dat zij niet meer toegankelij'k was voor eenig voorstel tot verajidering. EEN MANIFEST DER LIBERALEN. Volkenbond en ontwapening. Arbitrage-verdragen. De Engeische liberate partij heeft een ma nifest gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat, nu de politick der conservatieve regeering geen resultaten van beteekenis heeft opgele- verd, een d'uidelijke beginselverklaring der liberate partij in de vraagstukken der ontwa pening en der politick ten opzichte van den volkenbond noodzakelij'k is. De algeheele onderdrukking van den oor- log moet het hoofcfdoel der politick van alle staten zijn. sioomen alle ^oede- ren, verven in de nteuwste kleuren en kloppen Kleeden en Tapijten. te In het manifest worden dan vervolgens de volgende eischen geformuleerdonderteeke- ning van een verdrag, door den raad van den volkenbond op te stellen, volgens hetwelk alie strijdvragen van een zuiver juridisch karak- ter aan het gerechtshof te 's-Gravenhage zul-len worden voorgetegd. Alle staten moeten een algemeen en afzonderlijke verdragen van arbitrage sluiten. Engeland moet zijn bewapening vermmdei ren, voor zoover deze verder gaat, dan in ver- band met de eischen voor de veiligheid van het land op dit oogenbFk noodig is. Ieder denkbeeld van een wedstrijd op het gebied der bewapening met de Vereen'igde Staten moet worden verworpen. Verder wordt de bijeenbrenging van de. grondibeginselen van het internationale recht in een afzonderlijk wetboek verlangd. Ten slotte wijst het manifest er op, dat een vermindering van de bewapening noodig is, omdat de geallieerde mogenheden in het ver drag van Versailles de ioezegging hebben ge daan, dat op de ontwapening van Duitsch- land een algemeene ontwapening moet vol- gen. Het manifest verklaart, dat.de liberate par tij wil vasthouden aan de grondbeginselen der poli'tiek van Locarno. FRANKRIJK. DE FRANSCH'E BEGROOTING IN DE KAMER-COMMISSIE. Nadat Painleve het woord gevoerd had, heeft de commissie van financien uit de Ka mer het socialistische amendement om de stemming over de credieten voor het oproepen der reservisten aan te houden verworpen door dat de stemmen staakten (14 tegen 14). Ver volgens heeft de commissie met 15 tegen 13 stemmen het hoofdstuk van de begrooting van oorlog inzake de verschillende oefenings- perioden aangenomen. Overeenkomstig het verzoek van Poincard heeft de commissie van financien uit de Ka mer de amendementen ingetrokken, die het evenwicht van de begrootin- voor 1928 in ge- vaar brengen, met name dat tot verlaging met 3 pet.' van het registratierecht voor de overdracht van onroerende goederen, welke reeds met 7 pet, opcenten belast is voor de amortisatiekas. De commissie nam amende menten aan inzake de gelijkstelling van be- paalde, in naam vreemde fondsen met Fran- sche en inzake eenige voorrechten voor hen, die ooriogspensioenen genieten. Aan het einde der vergadering maakte de rapporteur-gene- raal de balans van de begrooting op, welke een overschot aan inkomsten oplevert van 123 miljoen frs. BELGIe. MOORDAANSLAG OP DRIE ITALIANEN. N Wraakneming van communisten. Te Chodder, een dorp bij Luik, zijn drie Ita- liamen, die bij den consul waren geweest, ten dnde een pas te bekomen voor Frankrijk, om zich aldaar met hun gezin te yestigen, bij avond overval'len. Een der Italianen werd d'oodgeschoten de tweede doodelijk gewond. de derde wist te ontkomen. Uit het onderzoek zou blijken, dat de misdaad aan een politieke wraakneming van communistische landgenoo- ten dient geweten te worden. De slachtoffers waren gewezen communisten, die echter sedert eenigen tijd voor de fascistische opvat- tingen bleken gewonnen te zijn. BULGARIJEJ. DE MACE DON ISCHE TERREUR. Verklaringen van den Bulgaar- schen premier. De Bulgaarsche minister-president heeft, naar uit Sofia wordt gemeld, gisteren in het parlement over de jongste aanslagen in Mace donia gesproken ter rechtvaardiging van de afkondiging van den staat van beleg in de Bulgaarsche grensdistricten. Deze maatregel was in het belang der vei ligheid van het land noodig, aangezien we- gens de verwantschap, die er tusschen de be< woners aan beide zijden van de grens bestaat, schiedt. De minister wees er op dat de toestand', waarin Bulgarije door de vrediesverdragen is geraakt, nog bu'itengewoon bemoeilijkt wordt door de vluchtelingen uit het afgestane Ma- ced'onisch gebied. Dit neemt niet weg, dat het onvergeeflijk, onmensch-elijk en te veroordee- len is, dat er zulke daden worden begaan, als in den laatsten tijd in Zuid-Slavie zijn ge- pleegd. Deze krankzinnige daden berokkenen den Bulgaarschen belangen het grootste na- dfeel, dat op het oogenblik toegebracht kan worden. Bulgarije kan slechts door de midde ten, welke in de'vredesverdragen toegestaan zijn, trachten verbetering in zijn toestand aan te brengen. ALRMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1