DE LANGE DE M0RAA2 Gredieten Deposito Effecten Stadsiiieuws Marktberichien RUSLAND. RUSLAND EN FRANKRIJK. Een rede van Lttwinoff Voor een vergadering van 12.000 arbeiders flield Litwinof f een urtvoerige rede over de buitenlandsche politick in verband met de houdiing van Franikrijk. Hij sprak van de zigzag-politiek dter bour- geois-regeeringen in het algemeen en van de Fransche in het bijzonder ten opzichte van de raden-unie. Wij weten niet, riep hij uit, welke politiek de Fransche regeering ten slotte zal kiezen. Wij deden alles en zullen alles doen, om een breuk te ver.mijd.en, met bourgeois-staten zul len wij edhter slecihts op voet van gelijkheid onderhandelen. Onder die voorwaarden zijn wij ook bereid, de betrekkingen met Engeland weer op te vatten. In een andere arbeidersmeeting voerde Ka- raehan het woord. Hij sprak over de anti- Bovjet-actie der Britscne diplomatic vooral in Frankrijk. STALIN EN DE OPPOSITIE. Tschitscherin over de buitenland sche politiek Uit Moskou wordt gemeld, dat Dinsdag j .l >en zittin heeft plaats gehad van het politiek bureau. In deze zitting werd de binnenland- sche- en buitenlandsche politieke toestand be- sproken. Stalin bracht rapport uit over de verhou- dingen in de communistische partij. Hij drong er op aan, dat krachtiger maatregelen tegen de oppositie zullen worden genomen en stelde yoor le. ontbinding van de oppositie in de com munistische partij. 2e. uitsluiting van alle aanhangers der op positie uit de partij. 3e. verbod tegen Trotzki en Zinowief uit te vaardigen, om redevoeringen te houden. Tschitscherin bracht rapport uit over den buitenlandschen politieken toestand. Hij con- stateerde dat de betrekkingen tusschen r rank- rijk en Rusland sinds de terugroeping van Rakowski uit Parijs verbeterd zijn. De nieuwe Russische gezant te Parijs Dow- gailewski zal diezer dagen naar de Fransche hoofdstad vertrekken. fa Moskou hoopt men, dat de Fransche re geering tegemoetkoming zal toonen in de kwestie der regeling van de schulden van voor den oorlog en de onderhandelingen over een garantieverdrag met Rusland zal willen be- spoedigen. Tschitscherin deelde verder nog mede, dat Hie Perzische regeering nog in den loop van deze week het Russisch-PerzisCh verdrag zal ratificeeren. ZWITSERLAND. HET NIEUWE REGIME VAN INTERN. SPOORWEGVERVOER. Een conferentie te Bern Te Bern heeft een conferentie plaats gehad Van de vertegenwoordigers van 24 Euro- peesche regeeringen, die in October 1924 de Internationale conventies over het goederen- vervoer en over het personenvervoer per Bpoorweg onderteekend hebben. i Ook (te Nedierlandsche regeering was ver- tegenwoordigd. De Zwitsersche minister van het verkeers- Wezen, Haab, presideerde de conferentie. De conferentie had voornamelijk ten doel Hen datum vast te stellen voor de inwerking treding dezer twee conferenties. Ten einde aan de spoorwegbesfLiren voldoenden tijd te geven voor het zich aanpassen aan het nieu we regime van internationaal spoorwegver- Voer, is besloten, dat de conventies op 1 Oc- ober 1928 in werking zullen treden. AMERIKA. DE OPSTAND IN MEXICO. Een trein gebombardeexd en geplunderd. Ten Z. van San Luis Potosi hebben rebel- ien twee bommen naar een trein geworpen. Een dezer vernidde een tweede-klasse- rijituig, de ander de rails voor de locomotief, zoodat de trein niet verder kan. De opstandelingen plunderden de reizi- gers, waarbij zes personen werden gedood en tien gewond, van wie er later nog twee aan hum wonden overleden. De insurgenten mamen met een buiit van ruim 10.000 peso's Ide wijk naar de bergen. KORTE BERICHTEN De „Monitor Polski" publiceert een de creet van den Poolschen staatspresident, waarbij op grond van artikel 25 der consti- tutie de buitengewone zitting van den land- dag en den senaat gesloten wordt Het openbaar ministerie bij dte derde Berlijnsche kamer van strafzaken heeft tegen vrouw Kubsch dde jaar gevangenisstraf ge- eischt wegens wreede mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, van haar drie-jarig zoontje. Tegen den echtgenoot vroeg de offi- cier wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. Ongeveer 400 Spaansche lancfverhuizers hebben voor het gebouw van het Spaansche oonsulaat te Havana gedemonstreerd. Zij eischten vrijen overtocht naar Spanje en pro- testeerden, daar zij geen werk hebben kunnen vinden, tegen het feit, dat de fabrieks-eigena- ren nog meer arbeiders uit Spanje laten ko- men. Het kwam tot botsingen met de politic, waarbij twee landverhuizers en twee politie- agenten werden gewond. Generaal Alvarez heeft aan de autoritei ten doen weten, dat de rebellengeneraal Go mez aan de fedterale troepen ontsnapt is en waarschijnlijk de zeekust heeft kunnen berei- ken. Wolff seint uit Sackingen: Gistema- middag sloeg bij het overzetten over den Rijn een met 6 arbeiders bezette boot om. Drie der inzittenden, waarondier twee huis- vaders, verdironken. Mevrouw Kollontay, de Russische ge- zante in Mexico, keert na de beeindiging van haar badkuur in Duitschland, niet naar Mexico terug, doch zal haar vroegeren post te Oslo weer innemen. De Litausche nota aan den Volkenbond tegen Polen is openbaar gemaakt. Naar gemeld wordt, heeft de koning zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van Ronald Mc Neill, den opvolger van Vis count Cecil of Chelwood, als kanselier van het hertogddm Lancaster. Hij zal zitting hebben in het kabinet. 'Ziet ge muggen, lang van poot, Aarzelt riet war slaat ze dood. EERSTE KAMER. Collectieve arbeidsovereenkomst. Versc'henen is het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot nadere regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst. Vele leden waren van meening, dat het wetsontwerp, met den algemeenen inhoud waarvan zij zich overigens wel konden ver- eenigen, wernig belangrijk is en zeker niet in eene sterk gevoelde behoefte voorziet. Het ontwerp brengt hoofdzakelijk onder woorden, hetgeen eene ongeveer twintigjarige pradijk reeds had vastgelegd en wat uit het Burg. Wetboek en de beginsellen, welke daar aan ten grondslag liggen, bajeids voortvloeit. Ongetwijfeld zou h.i. "het wetsontwerp in belangrijkheid hebben gewonnen, fadien het zieh ook had toegelegd op eene regeling van het vakvereenigingsrecht, voor zoover dat bij de collectieve arbeidsovereenkomst is be- trokken. Van andere zijde echter werd ontkend, dat het wetsontwerp zoo onbelangrijk zou zijn. De collectieve arbeidsovereenkomst is volgens deze leden in wezen geen gewone burgerrech- telijke overeenkomst; zij bevat publiekrechte- lijke elementen, die echter nog niet tot ontwik- keling zijn kunnen komen. Voorts werd van deze zijde volstrekt geen behoefte gevoeld aan eene regeling van het vakvereenigings recht, welke zou beoogen, de rechten der min- derheden te waarborgen. Zonder thans een breed debat te willen openen over de publiekrechtelijke regeling, welke door dit wetsontwerp niet onmiddellijk aan de orde wordt gesteld, waren eenige le den toch van oordeel, reeds thans te moeten doen blijken, dat de verbindendverklaring, ook in den vorm van het voorontwerp-Aal- berse, voor hen onaannemelijk is. Tegen de verbindendverklaring waren deze leden ook daarom gekant, omaat de wijze, waarop het typografenbedrijf is georganiseerd, een voor- beeld oplevert van de bedenkelijke consequen- ties, waartoe al te sterke gebondenheid dreigt te leiden. Verscheidene leden, tegenstanders der ver bindendverklaring, zouden, alvorens hun stem over het thans aan de orde zijnde wets ontwerp te bepalen, verlangen te weten, wel ke plannen de Regeering ten aanzien van dien maatregel heeft. Verschillende leden waren voorts van oor deel, dat het ontwerp meer dan wenschelijk is, gaat in de richting van dwang. want ae Dljdragen zaxten telken jaar. Be- droeg dieze in 1923 nog 3769, in 1926 was ze al gezakt tot 3104, ofschoon het aantal lidmaten sterk was vooruitgegaan De ker- keraad zegt nu te hopen, dat het totaal der vrijwillige bijdrageii over 1927 een zooda- nige hoogte bereikt, dat het kerkbestuur niet in de noodzakelijkheid komt wederom tot een vasten hoofdelijken omslag te besluiten. SALARISHERZIENING RIJKSPERSONEEL. Het bestuur van de Centrale van Ned. Overheidspersoneel (C. N. O. P.) heeft thans het aangekondigde adres voor salaris- herziening aan den minister van Financien verzonden. Adressant zet zijn meening uiteen dat het verloop der Rijksmiddelen buitenge- woon guntig was, zoodat het beroep op de ongunstige vooruitzichten van 's Lands fi nancien, waardoor de salarisverlaging van het Rijkspersoneel werd doorgevoerd, niet opgaat. Volgens adressant staat vast dat een her- ziening der salarissen niet langer uitgesteld mag worden. Resumeerende stelt de Centrale vast: le. dat 's Lands financien geen beletsel vormen om terug te kcmen op de zeer diep ingrijpende maatregelen, die ten aanzien van het Overheidspersoneel genoimen zijn; 2e. dat de inkomstenvermindering van het Overheidspersoneel in het algemeen vetl grooter is geweest dan de dalig van het ge- middeld inkomen in Nederland; 3e. dat niet objectief is komen vast te staan, dat de basis van dte salarisregeling 1920 inderdaad een andere is geweest, dan die van Maart 1919 en het daardoor op zijn minst twijfelachtig is gewordten of de des- tijds toegepaste salafisverlagingen werkelijk beantwooid hebben aan de dating van het indexcijfer van de kosten van het levensou- derhoud 4e. dat de herziening van het Rijksbezol- digngsbesluit urgent is; 5e. dat in overeenstemming met de motie- „Bulten" een voorloopige maatregel be- hoort te worden getroffen, waartoe in-trek king van 't bepaaldie bij art. 2 sub b. K. B. 18 November 1922 Stbl. No. 638, gelegenheid biedt (premievrij weauwen- en weezenpen- sioen). De Centrale van Ned. Overheidspersoneel verzoekt dan ook den minister het daarhten te leiden, dat het Bezoldigingsbesluit worde herzien, en in afwachting van de totstandko- ming daarvan, intrekking van het bepaaldc DE VOORZITTER VAN DE S. D. A. P. Het Hbld. heeft gemeld, dat de heer Henri Polak heeft bedankt als voorzitter van het partijbestuur der S. D. A P. en dat pogin- gen worden gedaan hem op dat besluit te doen terugkomen. „Het Volk" voegt hieraau toe, dat er goede kans bestaat op het welsla- gen van die pogingen. EEN REDDER, DIE ZELF GERED MOEST WORDEN. Op de Veenkade te 's-Gravenhage viel Dinsdagmiddag een juffrouw in het drabbige water. Door hevig spartelen en hulpge- schreeuw gaf zij het belangstellend publiek te kennen, dat zij niet kon zwemmen en dat zij er prijs op zou stellen uit het ijskoude nat gehaald te worden. Moedig drong een 24 jarige jongeman door de kijkers heen, roepen- ae: „Waar is zij?" „Daar", riep het publiek, „red haar!" En zonder zich een oogenblik te bedenken was de jonge held met een formidabeten sprong in het groene water verdwenen. Een oogenblik later verscheen zijn hoofd weer boven den waterspiegel, doch inplaats dat hij naar de in nood verkeerende juffrouw zwom, begon ook hij om hulp te roepen. In allerijl werd nu de bekende stok, welke aan iedere brug is gemonteerd, gerequireerd en met vereende krachten werd eerst de juf frouw op het droge getrokken en daarna haar redder. VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT. Eenige dagen geleden berichtten wij, dat de adVocaat B. v. d. B., die zijn kantoor houdt te Woerden en te Utrecht woont, was aangehouden, daar hij verdacht werd van verduistering van f 3000 als curator in een faillissement. Thans verneemt de Tel., dat verdachte zich nog steeds in voorarrest bevindt. Het on- drzoek is thans geeindigd en de instructle gesloten. De zaak zal zeer binnenkort voor de rechtbank te Utrecht worden behand-eld. NED. HERV. GEM. TE IJMUIDEN. De kerkeraad dter Ned. Hervormdte Ge- meente te IJmuiden heeft een rondschrijven aan de leden gezonden waarin geklaagd wordt over de geringe offexvaard-igheid. In 1921 en 1922 bestond er een verplichte hoofdelijke omslag welke 4375 en 4783 opbracht; daarop werd de verplichte betaling omgezet in een vrijwillige bijdrage, omdat men meende dat in zakeni van het geestelijk leven geen dwang mocht worden uitgeoefend. Het blijkt nu, dat men de goedgezindheid der leden wel te hoog heeft aangeslagen bij art. 2 sub b van het K. B. 18 November 1922 (Stbl. No. 638) worde bevorderd. DEMONSTRATIE-BEDRIJF IN KENNEMERLAND. De voorberidende werkzaamhedten van de Prov. Veilingscommissie in Noord-Holland voor de vestiging van een demonsti'atie-be- drijf in Kennemerland zijn thans zoover ge- vorderd, dat de stichtig zeer spoedig zal ■kunnen geschieden. De beschikking is reeds verkregen over den benoodigden grond aan den Alkma-arschen straatweg, onder Heems- kerk, ter hoogte van „De Streng". EEN WINDHOOS. Er is gisteravond een windhoos over den fiolder Noordland 's-Gravenzande getrok- en. Door de duisfernis kon nog geen om- vang van de schade worden vastgesteld. STAATSVISSCHERSHAVEN TE IJMUIDEN. Verschenen is het jaarverslag over 1926 van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. Ofschoon de omstandigheden voor de exploi- tatie van het bedrijf gedurende het verslag- jaar niet in alle opzichten konden worden genoemd, was het verliessaldo 113.379 te gen 186.490 in 1925. Deze daling was in hoofdzaak te danken aan een belangrijke ver- mindering van den rentelast en van de on- derhoudskosten. De voornaamste baten van het bedrijf, n.l. de retributie voor den verkoop van visch, was lager dan in het vorige jaar; zij bedroeg thans 255.549 tegen 256.715 in 1925 en ging dus met ruim 1100 achteruit. De vermindering van den omzet in de hal- len, uiteraard altijd een ongunstige omstan- digheid voor de exploitatie van het haven- bedrijf, viel in het verslagjaar des te meer tegen, omdat op goeden grond verwacht was, dat de omzet van den vischverkoop belang rijk hooger zou zijn dan in 1925. Dat in strijd met de verwachting van een hoogeren omzet de aanvoer daalde, werd ver- oorzaakt door de kolenstaking in Engeland, door welke de Engelsche vloot tot stilliggen was genoodzaakt en zeer vele Nederlandsche vaartuigen in Britsche visscherijhavens bin- nenliepen. Deze schepen kwamen na verkoop van hun- ne vangsten meestal naar hier en ook het aantal om kolen binnengekomen Britsche stoomtreilers was groot, waardoor dte exploi tatie van de waterleiding eenigszins betere bate gaf. Door verhooging van de tarieven voor particulieren was de bate uit den ver koop van electrischen stroom 24.000 groo ter dan in iy25. De beide dokken werden in 1926 onafge- broken gebruikt, zoodat een grooter aantal schepen kon worden gedokt. De opbrengst der dokgelden was daardoor aanzienlijk hoo ger. Een verlies op de rekening spoorweginrich- tingen is het gevolg van de omstandigheid, dat het gebruik van wagons voor de verzen- ding van visch ofschoon in het verslag jaar toegenomen nog beneden het normals peil bleef door de beperkte haringaanvoeren. De rekeningen koelinrichting sloot weder met verlies, omdat ook in 1926 geen gebruik werd gemaakt van deze inrichting, waaraan geen behoefte blijkt te bestaan. Het verlies met de exploitatie van de haven, welke geen inkom- sten heeft en dus steeds verlies wordt gele den, bedroeg nu 235.821 tegenover f 273.089 in het vorig jaar. De verminde ring van den rentelast en de toevallige verla- ging der onderhoudskosten waren voorname lijk oorzaak van de daling van dit verlies saldo. BRANDEN. Maandagavond i-s brand uitgebroken in de boerderij van N., te Heerde. De boerderij ze'lf en een dichtbij staande wonimg van een buurman zijn gehetel uitgebrand, hoewel de auto-spuiten van Heerde en Epe trachtten met veel water het vuu-r te blusschen. Ook de inboedds en een aantal kippen zijn ver- brand. Het vee was nog in de weide. De oorz-aa-k is niet met zekerheid vast te stellen. Alles was verzekerd. Gistermorgein 6 uu-r is de siga-renfa- briek van de heeren Visser en Born te Hu-i- zen (N.-H.) afgebraod. BRAND. Gisteravond 12.20 uur ontdekte de naaste bewoner, de heer J. Wokke, dat de bij de firma Spanjaard ais opslagplaats in gebruik zijnde boerderij, Westerweg 314, in lichte laaie stond. Onmiddellijk werden door hem de politie en de brandweer gewaarschuwd, doch hoewel de jongens van Krach-t en Vlug- heid, die met hun eigen auto de door hen te bedienen motorspuit vervoeren, evenals de politie met de slangenwagen binnen 10 mi- nuten ter plaatse verschenen, was er van red ding van de met riet gedekte boerderij geen sprake meer. Ter plaatse is geen brandkraan aanwezig, waarom de brandweer de brandslangen op de Spoorsioot aansl-oot en er zich toe be- paalde, ter behoud van de nabij staande wo- ning en de garage, om de puinhoopen om te spuiten. Aan de onderweg zijnde tweede motor spuit, die door manschuppen moest worden getrokken, werd inmiddels last gegeven maar weer terug te keeren, aangezien er niets te redden viel. Binnen een uur lag de boerderij tegen den grond. Naar wij vernemen gingen met den brand een 30-tal piano's, orgels, benevens een vleu- gel en een paar oude auto's verloren. Verze- kering dekt de schade. Omtrent de oorzak van den brand is*niefs bekend. In de opslagplaats brandt een kachel, om voor de instrumenten de vochtigheid te weren. De heer Spanjaard was een uur te- voren nog in het pand geweest om zijn auto in de nabij staande garage, die behou- dcn bleef, te bergen, doch had toen nicts ver- dachts bemerkt. 35-JARTG JUBILEUM. De afd. Alkmaar van den Bona van Ne derlandsche Onderwijzers herdenkt 22 Oct. a.s. haar 35-jarig jubileum en houdt ter eere van dit feest des middags van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" een receptie. BEeEDIGD. Hedenmorgen is door de rechtbank alhier tot advocaat en p-rocureur hier ter stede be- eedigd de heer E. J. de Hoes. Mr de Hoes zal zich ten kantore van mr. Lcesberg en mr. Kusters yestigen. EERVOL ONTSLAG. De burgemeester heeft aan den agent van politie H. Schumer op zijn verzoek eervol ont- slag verleend met ingang van 1 Januari 1928. GESLAAGD. Bij het in September en October te 's-Gra- venhage g-ehouden examen voor het verkrij- gen van het diploma van radiotelegrafist is geslaagd voor het certificaat tweede klasse onze stadgenoot, de heer J. Zwaanswijk. WEESP IN REP EN ROER. Alkmaarders op't oorlogspad. De Weesper correspondent van Het Volk schrijft Weesp was gisteren in rep en roer. Al ge- ruimen tijd venten hier een paar groentehande- laren, die uit Al-lcmaar per au,to naar hier ko men en hun waren een stuk goadkooper van de hand doen dan d-e hier gevestigde handela- ren. Het spreekt vanzelf, dat dit de inheem- sche groenteboeren een doom in het oog is Door hun bemoeiingen bij het Gemeentebe- stuur is het gelukt, de Alkmaarders praktisch het venten te beletten. Er werd hen op de Voorgracht een standplaats aangewezen. Maar daardoor kregen ze juist des te grooter bekendheid en stroomde het publiek hun alle dagen toe. Eenige Weesper groentehandelaren plaats- ten nu op dezelfde grach-t ook een groote groente-auto en trachtten hun waren nog goedkooper van de hand te doen. Een metho de van vrije concurrentie, waarover geen en- kele aanbidder van onze „gezegende" kap'i- talistische maatschappij zich beklaagdte. Doch de Weesper huism-ocders, die hee! goed begrepen, waar het om te doen was, kwamen nu in aktie tegen de kersversche con- currenten en maakten hen een mailing van belang. Het werd een gejoel van jewelste en el-keen werd bezworen, niet van den Weesper auto te koopen. Het gevolg was, dat de Alk maarders spoedig los waren en de ander, was het dan niet met de geba-kken, dan toch met de rauwe peren bleef zitten. CURSUS NEDERLANDSCHE TAAL. Men verzoekt ons opname van het volgen- d-e: Er hetbben zich thans i"eeds een voldoende aantal deelnemers aangemeld, om den cursus voor het schrijven en stellen in d-e Nederland sche taa-1 (uitgaande van dte Volksun-iversiteit) te doen doorgaan, zoodat a.s. Woensdag- 1 avond de lessen zullen beginnen- Deze cursus is tmsrultend bestemd voor vol- wassenen (minimum leeftijd 18 jaar). Het doet ons genoegen, dat ook voor dezen cursus dus voldoende animo blijkt te bestaan. Zooals wij verl-eden week reeds schreven, achten wij het onderricht i-n de modertaal van zoo groot belang, dat ieder, die, door welke omstandig heid d-an ook, moeilijkheden hiermee heeft, zich wel geneigd m-oet voelen, om dit tekort aan te vullen. Hier doet zich een schoone ge- legenheid voor om aan dit voornemen gevolg te geven. Voor een aantal deelnemers bestaat nog gelegenheid zich bij dezen cursus aan te slui- ten. Nadere bijzonderheden vindt men in een advertentie in dit nummer. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 19 Oct. 1927. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bl. kool le s. per 100 stuks f 12—f 17.60; Bl. kool 2e s. per 100 stuks f 4—/ 8; Roode Kool per 100 K.G. 2.80—/ 6.30; Gele Kool per 100 K.G. 2.70—/ 5.20Wortelen per 100 bos 3.708.30; Aardappelen per 100 K.G. 6.60—/" 7.90; Rammenas per 100 K.G. 2.40— f 3.20; Bieten per 100 K.G. 1.60-/ 2.80; Uien per 100 K.G, 5.607; Wortelen per 100 K.G. 2— 2.80; Sla-boonen per 100 K.G. f 4.20- 43.20; Andijvie per 100 stuks f 0.20 2.70; Brusselsch lof per K.G. 3242; Kropsla per 100 stuks 0.40—/ 2.30; Pie- terselie per 100 bos 1.80f 5.60; Prei per 100 bos f 4.208.60; Postelein per ba-kje (2% K.G.) 0.25—/ 0.52; Snijboo- nen per 100 K.G. 36—/ 63.80; Spruiten per 100 K.G. 8—/ 22; Spinazie per bakje (214 K.G.) 0.400.59; Selderie per 100 bos 2.40—/ 6.80; Tomaten per 100 K.G. 1—/ 15.60; Appelen per 100 K.G. 2 20; Peren per 100 K.G. 226: Drui-. ven per 100 K.G. 0.50—/ 0.62; Boeren- kool per 100 stuks 1.2C—3 70; Groene kool per 100 stuks 2.20—/ 7.80. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- I PRIJZEN. I AMSTERDAM, 20 Oct. 1927. Op de he den gehouden aardappelmarkt waren de prij- zen onveranderd. Aanvoer 6 ladingen, 3275 H.L. HOORN, 20 Oct Op de kaasmarkt wa ren heden aanvoer en prijzen als volgt: 13 stapels kleine fabriekskaas 49; 20 stapels kleine boeren-kaas 49; 4 stapels fabrieks- eotnmissiekaas 55; 18 stapels boerencom- missiekaas 55.50, totaal 55 stapels, wo- gende samen 41585 kilo. Handel matig. WARMENHUIZEN, 19 Oct. 1927. Roo de Kool le s. 4.20f 5.20; Roode Kool (kale) 1.70—/ 2.40; Witte Kool 210— 2.40; Bloemkoo, le s 9.80—/ 11.60; Bloemkool 2e s. 1.60—/ 1.90; Drielingen 5.90; Uien 6.20—/ 7; Grove Uien 6.80; Peen 2,70—/ 2.80; Peen (kleine) 1.20. Aanvoer: 27300 K.G Roode Kool; 28400 K.G. Witte Kool; 4650 K.G. Uien; 5500 K.G. Peen; 670 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 18 Oct. 1927. „De TuLubouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 15 5023.50; Bloemkool 2e s. 7.5012.50; Bloemkool 3e s. 1.20 6; Roode Kool 4—/ 5.20; Witte Kool 3—/ 3.40; Gele Kool 4—/ 5; Uien 3.40; Drielingen 3.20; Nep 1.90 2.05; Enkele Slaboonen 3.254.65; Dubbele Slaboonen 2.40—/ 5.50; Bieten 12—/ 17.20; Kleine Bieten 9.50—— 10.50; Aardappelen: Groote Scliotsche Muizen 3.70; Ideaal 2.70; Due 2.30; Ninetyfold 1.40; Geld. Schotsche muizen 2.90 ;Kriel 0.75. ZAANDAM, 19 Oct. 1927. Veiling „De Zaanstreek Andijvie 22—60 cent per kist; Sla 2034 cent per kleine kist; Peen 515 cent per bos; Zoete appelen 314—9 cent per pond; Zure appelen 6—10 cent per pond; Druiven 33—35 cent per pond; Seldrie 2—8 cent per bos; Pieterselie 5—9 cent per bos; Prei 8!412 cent per bos; Bieten 3 cent per bos; Snijboonen 7H—29 cent per pond; Sla boonen 1922 cent per pond; Maagdeperen 6K—11 cent per pond; Postelein 1 1.10 per kleine kist; Spinazie 1—/ 1.20 per kleine kist; Groene Kool 714—14 cent per stuk; Roode Kool 101014 cent per st. Savoye Kool 13—14 cent per stuk. PURMEREND, 19 Oct. 1927. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." kl. Aardappelen 1.14 per zak, 25 K.G.Slaboonen 0.15—/ .450 per zak, 15 K.G.; Snijboonen 2—9.90 per zak, 15 K.G.; Tomaten 9—f 28 per 100 K G.; Bl. kool 418 per 100; Savoye kool 8— 9.80 per 100; Spruitkool 1.403.15 per 15 K.G.; Spinazie 0 88—/ 1.10 per mand, (5 K.G.); Postelein 0.50 per mand (5 K.G.); Andijvie 1.10—/ 4.20 per 100 krop; Selderij 9 per 100 bos; Rapen 3.80 per 100; Bieten 10—/ 11 per 1000; Worte len 14 per 100 bos; Uien 1.301.95 per 25 K.G.; Meloenen 3—f 14 per 100 stuks; Druiven 31—/ 60 per 100 K.G. Appels: Zoete appelen 8—/ 11; Codlin Keswick 8—/ 20; Graham Jubile 8— 20; Groninger Kroon 8—f 13; Jack Lebel 812; Present van Engeland 7 15; Reinette, goud 6—/ 19; Sterappel 15; Transparante de Cronsels 1024; per 100 K.G.; Peren: Besy von Schonauwen 38; Beurre Clairgeau 518; Con- seiller de la Cour 812; Conference f 9 19; Dr. Lucius 8—f 19; Gieser Wil- deman 710.50; Louisse Bonne 18 49; Maagdenpeer 12—18; Nouveau 517; Soldat Laboureur 1f 19; Triomphe de Vienne 720 Winterjan 26; Winterlouwtje 37; Vertilon 910; alles per 100 K.G. SCHAGEN, 20 Oct. 1927. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen: 22 Paarden 125—/ 400; 6 Stieren 150200; 127 Geldekoeien (mag.) 140f 320; 87 Geldekoeien (vette) 200 f 540; 40 Kalfkoeien 290—/ 3890; 108 Vaarzen 120f 250; 394 Graskalveren 50140; 30 Nuchtere kalveren 10— 22; 50 Schapen (magere) 30—/ 38; 290 Schapen (vette) 36—/ 44; 300 Overhou- ders 20—/ 26; 13 Bokken en Geiten 4 11; 24 Varkens (mag.) 2024; 47 Varkens (vette) per K.G. 0.600.64; 181 Biggen 8—f 16; 20 Konijnen 4 50 2; 194 Kippen 0.60—/ 1.20; 15 Ear den; 64 K.G. Boter 1.20—/ 2.30,-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2