DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Paspieinei^t Oageiijksch Ho 243, nammer bestaat ait 3 bladen. rionaera negeiu en twintigst^ Jaargaiig 1927 Dew Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ftbonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alksaar /2»—franco door liet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnutnmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfcN* Per regel /0.25, bij groote eontracten rabat. Groote letters naar plaafsruffflfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HBRMth GQ8TSR A iOONi Voordara C 9. DkFfi^urj G, H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. N, ADEMA. VKIIJDAG Postgiro 37060. 21 OCTOBER Den Haag, 20 October 1927. De Tweedie Kamer is heden begonnen met de herziening van de wet op het Reserveper son eel af te handelen. In de gister gehouden vergadcring was men met de behandeling er van zoover gevorderd, dat men reeds met de artikelen was aangevangen. Daarbij had de minister van O-orlo-g onder meer overgenomeu een amendment van den beer Tilanus (Ghr, H.), krachten-s hetwelk het volgen van een wintercursus of schriftelijken cursus in plaats van opkomst in werkelijken dienst alleen kati worden toegelaten, ind-.en de betrokken reser- ve-off-icier op grond van een gunstige beoor- deeling daarvoor in de termen valt. In die middagvergaderin-g van h-eden is in het bijzonder strijd1 gevoerd over de vraag in hoeverre verlofsofficieren gelijk gesteld moe ten worden met toeroepsoffitieren. De heer Duymaer van Twist (A -R.) nam het op voor de verlofsofficieren, dodh hij vond bestrijding Zvlfs bij een partijgenoot als de heer J. J. C van Dijk (A.-R.) die het volkomen rechtvaar- diig vond, dat verlofsofficieren wat het salaris betreft aclrtergesteld worden bij beroepsoffi- cieren. Zoo diacht ook de minister van Oorlog er over, er terecht op wijzende, dat de staat tegenover een verlofsoffi-cier anders staat als tegenover een beroepsofficier. De verlofsoffi cier komt eenvoudiig zijin dienstp-li-cht na, een beroepsoffider is in loondienst tegenover den staat. De laatste heeft dus recht op een finan- cieel betere behandeling dan de eerste. De Ka mer was het daarmee eens en keurde bet re- geeringsartikel met 48 tegen 39 stem-men goed. Nada-t nog enkele wij zi gi n gen door den mi nister waren overgenomen, was het ontwerp afgehandeld. De eindstemming zal, daar de redactie nogeens moeten worden nagegaan over een paar dagen plaats hebben. Het ontwerp tot wijziging der Landarbei- derswet is vervolgens zo-nder discussie goedge- keurd, waarna de Kamer zich geduren-de de rest van den middag verdiept heeft in het wetsvoorstel tot wetteliyke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. Het water der wel- sprekendiheid heeft daarbij1 ruim gevloeid. Ter- wij-1 eenerzijds teleurstell-ing werd uitgespro- ken over het werk van den Hoogen Raad van Arbeid, o.a. door den heer Bierema (V. B.), die in het bijzonder er op wees, dat de instel- ling in het afgeloopen jaar slechts eenmaal advies heeft moeten uitbremgen, en door den heer Stenhuis (S. D. A. P.) die den Raad een mislukking h-eette en er alleen wat van ver- wachtte, als hij niet enkel op s-ociaa-1 maar ook op economisch gebied zou gehoord word-en. werd van den anderen kant de loftrompet er over gestoken, zooals door den heer Korten- horst (R.-K.) en den heer Veraart (R.-K.), al vonden zij de organisattie voor verbetering vatbaar. Ook andere leden, zooals Kuiper (R.-K.), Smeenk (A.-R.) en L. de Visser (Comm.) hadden kritiek op de werkwijze van den Raad. Minister Stotemaker de Bruine heeft aan het einde van den middag nog even wat in het midden gebracht en o.a. den heer Bierema verzekerd, dat de Hoo^e Raad van Arbeid dit jaar wel wat meer te doen zou hebben, maar zijn eigenlijke rede zal hij morgen houden. Dan is er alle aanleiding om nog op een paar punten terug te komen, speciaal op de door den heer Stenhuis naar voren gebracht ge- dachte om den Raad in vier verschillende ra- den te splitsen, een o. i. volkomen verwerpelijk idee, al ware het slechts, dat die verdeeling mieuwe verdeeldheid onder de menscht-n zou ten gevolge hebben. Dan zou er misschien iets meer te zeggen zijn voor het denkbeeld van den heer Veraart om tot meer concentra te van al die raden welke thans de regeering van voorlichting moeten dienen over te gaan" HET EENIGE BALKANGEVAAR. Machtsverschuiving. Fmnkrijk en ltall'e. De trc\ebelen in Mace- doni'e. Naar een Eumpeesch conflict? vDe Balkan blijft een onophoudelijk ge- v^ar. Zooals voor den oorlog daar de bron ^an alle moeilijkheden tusschen Ruslana en Oostcnrijk gezocht moest worden, zoo dreigt dcze uithaal van Europa thans een belan- genbotsing tusschen Fraokrijk en Italie op hedenk'elijke wijze in de hand te werken, De Romeinsche correspondent van de Kol- nische Zeitung wijdde eenigen tijd geleden cen beschouwing aan dit vraagstuk, waaraan wij het volgende ontieenen: De rot, die Rusland en OostenrijkHon- garije op den Balkan gespeeld hebben, is na den oorlog overgegaan op Frankrijk en Italie. Frankrijk handelt na den oorlog naar de bi-kende uitspraak: „Als Oostenrijk er niet was, diende het uitgevonden te worden." Daar het er niet meer is, tracht Frankrijk den gewezen Donaustraat in den een of anderen vorm te herstellen, als kleine entente, als Donaufederatie of als verbond van Ooste- lijke Locarno-mogendheden. Het heeft zoo'n verbond noodLir a® Het eergierifre en oo uit- mmisfgimssm breid-ing beluste Italie in den rug te binden en zoodoende in de Middellandsche Zee volle- dige vrij'heid te behouden voor een mogelijke actie aan den Rijn. De politici, die raden oat men Italie maar rustig zijn gang op den Balkan moet laten gaan, omdat het dan met de volken daar wel zooveel moeilijkheden krijgen zal, dat het daardoor als het er op aan komt machteloos en voor Frankrijk on- schadelijk zijn zal, vormen slechts cen kleine minderheid en juist op dit punt zijn demo- craten en nationalisten het eens, dat voor dit gebied slechts de formule: „De Balkan voor de Balkanvolken gelden kan". De Fransche diplomatie is er daarom onophoudelijk op uit de twistpunten tusschen de Balkanvolken uit den weg te ruimen, de botsingen bun scherpte te ontnemen en de verschillende volken onder elkaar te vereenigen. De Italiaansche politiek heeft er geruitnen tijd naar gestreefd de heerschende Balkanvol ken van Frankrijk af te trekken en op haar zijde te krijgen, juist om in de Middelland sche Zee in den rug gedekt zijn. Dit scheen ten opzichte van Servie dcor het sluiten van de verdragen van Ranal'lo (November 1920), Rome (Januari 1925) en Nettuno (Augustus 1925) gelukt te zijn en ten op zichte van Roemenie scheen het te gelukken, zoolang Avarescu aan het roer was. Maar dat was maar een voorbengaamd succes; het Servisch parkment liet de ratificatie van het verdrag van Netuno ac'hterwege en in plaats van Avarescu kwam in Roemenie op- nieuw de Fransch gezinde Bratianu aan het bewind. Sindsdien heeft Italie steeds meer toenadering gezocht tot de ondcrdrukt'e vol ken. Het heeft overeenkomsten getroffen met Hongarije, het heeft in November 1928 met Albanie het verdrag van Tirana gesloten en het heeft toenadering gezocht tot de Bul- garen, zooals uit het verblijf van koning Boris in Italie en zijn bezoeken aan Musso lini en den Koning blijkt. Ook Italie erkent naar budten de formule: „De Donau- en Balkanlanden voor de Donau- en Balkan volken", maar het vat deze gansch anders op dan Frankrijk. Het komt op voor die vrijheid van de afzonderlijke volken van den Zuid- Slaviscben staat, daar het niets dan voor deel voor Italie zou opleveren indiem Zukr- Slavic in een half d'ozijn republieken uiteen- viel, die dan evenals Albanie voor de hand- having van de binuenlandsche orde de Ital:- aansche hulp zouden moeten inroepen. Daarom komt op het oogenblik de Itali aansche pers in alle toonaarden op voor de opstandige Macedoniers, spreekt zij van- de ontlragelijke onderdrukking door de Ser- viers, van Servische gruweldaden en van de onschuld van Bulgarije. Macedonie is irn- mers het achterlandl van Albanie, dat onder Italiaansch protectoraat staat, en bovendien is het het kernlandl van den Balkan, dat stra- tegisch Salonikl, de grootste haven van den Balkan, beheerscht. Een Macedonische re- pu'bliek, die zich evenals de Albaneesche bij Italie zou aansluiten, zou het beste zijn wat de Italiaansche belangen maar kunnen ver- langen. Reeds over het verdrag van Tirana is Frankrijk zeer verontrust geraakt, een af- scheuring van Macedonie van Servie op wel ke manier ook zou het moeilijk kunnen ver dragen, daar dan Italie vroeger of later meester over het Westen van den Balkan zou worden en het Fransche gezag daarmee een ortheelbare wonde zou toehrengen. Italie zou dan de handen tegenover Frankrijk in de Middelandsche Zee vrij hebben. Waar Italie behoefte aan heeft, zijn kolonlen en die lig- gen voor dit land niet op den Balkan, maar in Noord-Afrika. In deze omstand'igheden in den Balkanstrijd tusschen Frankrijk en Italie ligt het wezenlijke gevaar, dat de loop van zaken op den Balkan ten aanzien van zijn invloed op den vrede in Europa heeft. nomen twijfelaclhtig, want daar ontwapening tegelijfc het erkende doel van de Duitsche poli tiek en een van de groote baginselen van het Protocol is, zou men nog dienen af te wachten wat de houding van Duitschland zou zijn, in- d'ien de kwestie duidelijk gesteld werd. Een drievoud'ige entente tusschen Enge- land, Frankrijk en Duitschland waarvan nooT te voorzien is tegen welke wisselingen en nieuwe politieke constellaties in Europa zij bestand zou zijn, (om maar iets te noemen is er tusschen de politiek van Engeland en van Duitschland tegenover Sovjet-Rusland op het oogenblik reeds een fundamenteel verschil), kan bij geen benadering eenzelfden waarborg bieden als een universeele regeling, die geba- seerd ware op de beginselen van het Protocol. VOLKENBOND. EEN F RA NSCH-DUITSCH-E NGE L SCH ALLIANTIE. In Engeland waar het Protocol van Gene ve taboe is, heeft men bijzondere aandacht ge- schonken aan een redie van den Franschen oud-minister Caillaux, waarin hij elke toespe- ling op het Protocol van Geneve vermeed en een vredespolitiek bepleitte die gegrond zou zijn op een innige overeenstemming tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland. On- langs, aldus de N. R. Ct., heeft Leon Blum, de Fransche socialistische leider, zich vrijwel CHINA. ONRUST IN PEKING. Commuriisten in hechtenis genomen. Een correspondent te Peking van de Daily Telegraph meldt d.d. Woensdiag, dat dien dag daar ter stede acht communisten waren gear- resteerd. Het heet, dat zij het plan hadden ge- maakt om met dynamiet bruggen en duikers te vernielen in di spoorlijnen in de buurt van Peking. Te Peking was (Woensdag) het ka- nongdmlder dui<felij:k hoorbaar. Een der miii- taire autoritetten van de Noordelijken had den correspondent meegedeeld, dat dit kano-nvuur nog niet behoefde te beteekenen, dat de vijan- delijike troepen met elkaar in aanraking wa ren, maar dat het ook best kon zijn, dat het gebulder diende als middei tot waarschuwing van den vijand, om maar liiever wat uit de ■buurt te blijven. Naar gemeld werd, waren de troepen uit de provincie Sjan-sl goed voorzien van handgra- naten. Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat de noordelijke troepen goed1 op weg zijn om volledig succes te hebben tegen de troepen van Sjan-si. Aldus de man te Peking van de D. Tel. DUITSCHLAND. DE SCHOOLWET IN DEN R1JKSDAG. Bij de verdere beschouwingen over het sohoolwet-ontwerp in den Duitsehen Rijks dag verdedigden de Duitsch-Nationalen en de Centrum-woardvoerder het ontwerp. Later op den dag werden de algemeene be- schouwiingen beeindigd. Het ontwerp werd daarna naar de Op vo edi ngscommissie verwezen. DE STAKING IN HET BRUINKOOL- GEiBIED. De staking in het MiddemDuitsche bruiin- koolgebied neemt steeds ernstiger afmetin- gen aan. In tal van mijnen vermindert het aantal werkwilligen onrustbarend en ook de Industrie begint te lijden onder de gevol- gen van het gebrek aan brandstof. De onderhandelingen op het ministerie van arbeid hebben nog geen resultaat opige- leverd. Zij worden vanmiddiag om 1 uur voortgezet. EEN PLAN OM EEN DEEL VAN DE DUITSCHE HANDELSVLOOT AAN ZWEDEN TE VERKOOPEN. Geruimen tijd is er in Z wed en sprake g.e- weest van een aanbod van Duitsche zijde om een deel van de Duitsche handelsvloot over te nemen. De Zweedische regeering heeft ge- logenstraft dat een aanbod is gedaan. Thans heeft de Duitsche consul te Helsingfors ver- klaard diat inderdaad de directeuir van de Norddeutsche Lloyd Stapenfeldit een handels vloot ter waarde van 800 millioen mark en de directeur van de Roland een ter waarde van 400 millioen mark door zijn bemiddeling aan Zweden had widen aanbieden. De consul had eerst widen informeeren en daarop brak de oorlog met de Vereenigde Staten uit, zoo- dat van deze zaak niet kwam, want het ging natuurlijk om Duitsche scbepen, die in Ame- rika in beslag waren genomen. De consul had de Zweedsche regeering dus ook geen melding van het plan gemaafct. DE TUNNELS IN HET ZWARTE WOUD. Voortaan verlicht. Bij gelegenheid van het verbouwen en we- der onderzoeken van de tunnels van den Zwarte-Woudspoorweg tussdhen Offenburg Triberg en Constanz, een gedeelte van de groote internationale lijn htederland-Zwarte Woudi-Zwitserland, zulfen de tunnels voor goed- verlicht worden. Bovendien worden drie tunnels, boven Tri berg gelegen, ook van licht voorzien en wel de Scheiteltunnel van Sommerau, de Gremmels- op het zelfde standpunt geplaatst en, gegeven 'Jl" JT x x de pogingen tot hers-tel van het radicaal-so- I ^aehtunpel^tusschen Nussbaoh en Trtberg en cialistisch kartel, stelt men in verband hlermee de vraag, of Blum en Caillaux het onder- hands reeds niet eens zouden geworden zijn over zulk een richting van de Fransche bui- tenlandsdhe politiek. In Engeland merkt men op dat de regee ring daar precies hetzelfde d:oel als Caillaux en Blum nastreeft, en dat dit een gezegende uitweg zou zijn om van een herleving van de beginselen van het Protocol af te komen. Im- mers, zoo redeneert men er, Duitschland is evenmin gediend van het Protocol als E-nge- laudi Dfere Gatste onderstelling is miinst ne de groote Triberger Kerhrtunnel. Terwijl d beide laatste rond 900 meter lang zijn, is de Scheiteltunnel met een lengte van 1696 meter de grootste tunnel van den Zwarte Woud- spoorweg. SNELVERKEER OP HET MEE'R VAN CONSTANZ. Met glijbooten. Op het Meer van Constanz zal een glijboot- snelverkeer worden ingericht. De snelglijboo- ten met een diepgang van slechts 80 c.M., 20 M. lengte en 4 M. breedte zullen 50 personen en bovendien non lading vrachteoed1 kunnen bevatten. De snelheid1 van deze booten, die hun bruik- baarheid reeds op den beneden-Rijn bewezen hebben, bedraag-t 70 K.M. per uur. FRANKRIJK. EEN OPZIENBAREND PROCES. Wreker van Jodenmoordin voor het gerecht. Zooals wij reeds gemeld hebben is te Parijs het proces begonnen tegen Samuel Schwarz- bard, een Oekrainische kkermaker, die op 25 Maart vorig jaar te Parijs den vroeg-eren het- man Simon Petljoera doodschoot. De laatst- genoemde was president geweest van de voor- loopige regeering van Oekraine. Tijdens zijn bewind waren vel-e Jodenmoorden (pogroms) in Oekraine voorgekomen. Na de Russisdhe wolutSe in Maart 1917 speelde Petljoera een groote rol in de Oekrai ne. Hij voerde strijd tegen de bolsjewiki, die zijin trcepen tot tweemaal toe versloegen en in 1920 was Petljoera's heerschappij "geein- dxigd. Hij vluchtte naar Polen en vestigde zich daarop te Parijs. Het onderzoek, dat een enquete-commissie samen met het Roode Kruis heeft ingestelc, heeft aangetoond, dat de mannen van Petl joera in het geheel 50.000 Joden, mannen, vrouwen en kinderen hebben vermoord. De ergst-e pogroms hebben plaats gevonden in Januari 1919 te Berditsjew, Zjitomir en Owroetsj, in Februari 1919 in Proskoerow, npg eenmaal in Zjitomir, enz. De Oekrainsche legerafdeelingen, die deelnamen aan de po groms en die onbeschrijflijke wreedheden heb ben gepleegd, stonden onder oppercomimando van Petljoera. De onderzoek-commissie heeft vastgesteld, dat het hoofd van de regeering, de „diictator" Petljoera, niets heeft gedaan ter onderdrukking der pogroms, dat hij zijn of- ficveren en manschappen, die zulke misdaden hadden gepleegd, nooit had gesiraft, dat sommigen door hem zelfs beloond werden. De algemeene overtuiiging is dan ook, dat Petl joera voor de pogroms verantwoordeiijk is. De mioordenaar van Petljoera, Schwarz- bard, is afkomstig uit Zuid-Rusland. Hij ging op 20-jarigen leeftijd naar Frankrijk. Bij het uitbrdken van den oorlog nam hij vrijwilig dienst in het Fransche leger en gedroeg zich op een voorbeeldige wijze. In Mei 1915 werd hij bij Carency zwaar gewond en kreeg het militaire kruis. In 1917 keerde hij na het uitbreken van de revolutie naar de Oekraine terug. Hij maakte vreeselijke pogroms inede en werd bijna ver moord. Hij moest het aanzien, hoe vijftien zijner famikeleden door de Oekrainsche sol- daten werden vermoord. Vervuld van haat tegen de moordtenaars en het bewind, dat zoo iets had toegelaten, keerde hij in 1920 naar Parijs terug. Uit de Oekrainsche en Russische bladen kwam hij later te weten, dat Petljoera, dien hij voor den schuldige hield van de moorden, ook te Parijs vertoefde. Hij besloot hem te ver- moorden en achtervolgde hem langen tijd. Hij trof Petljoera steeds aan in gezelschap van vrouw en dochter. Dit weerhield Sdiwartbard van de uitvoering van zijn daad, omdat hij vreesde een onschuldige te vermocrden. Een week lang adhtervolgde hij hem. Op 25 Maart 1926 trof hij hem alleen aan in een Russisch restaurant in het Quartier Latin, Scbwartzbard volgde hem, liep even naar het dichfbijgelegen postkantoor en zond zijn vrouw een briefje, waarin hij haar mededeel- de over zijn voornemen Petljoera te dooden. Om kwart over twee verliet Petljoera het restaurant. Schwartzbard haalde hem op den hoek van boulevard-Saint Michel in en vroeg: „Bent u meneer Petljoera?" Petljoera draaide zich om. Toen hij in de hand van Schwartzbard een revolver zag, probeerde hij zich te verweren met zijn stole' Schwartzbard loste achter elkaar 7 schoten en riep daarbij „MoordenaarHier heb je je straf voor de pogroms!" Toen men Schwartzbard overweldigde, ver- klaarde hij „Ik heb een moordenaar terecht- gesteld." Petljoera stierf op weg naar het zieken- hms. Het proces trelot zeer de aandacht en ver- slaggevers van Joodsche bladen, ook uit Ame- rika en Pal-estina zijn aanwezig. Er zijn 150 getuigen geda-gvaard; onder hen zijn Maxim Gorki, mine. Severine, de gravin de Noaitles, professor Einstein, pro fessor Aulard, Tristan Bernard. Voorts graaf Karolji, Hongaarsche oud-minister-presiden t, eenige Fransche oud-ministers, een-ige Kamer- leden, o. a. Leon Blum en Andre Berthon. De verdediigers van Schwartzbard zijn Henry Torres en Gerard Rosenthal. ENGELAND. BALDWIN EN DE PIJP. Baldwin heeft onder eenige plechtigheid een nieuw gebouw geopend voor de bi-ologi- s-che faculteit der universiteit van Birming ham, bij welke gelegenheid hem ook de ho- noraire graad van doctor in de rechten is verleend. Hij we-rd enthousiast ontvangen; ten exemplaar aangeboden, welke hij on- miidd-ellijk over zijin schouder legde, alsof het een bijil was. Na afloop van de openingsplechtigheid werdi hij tenslotte in trioniph met een wagen, ge- trok-ken door studenten, door de stad ge- reden. VOLKENBONDSPROPAGANDA. De campagne van Lord Cecil. Lord Cecil zal heden een groote campagne voor aDemeene ontwapening en voor den vob kenbond begi-nnen met een rede voor den af. gemeenen raad der Engelsche volkenbonds- vereeniginigen. Naar de „Daily News" verneemt, zal de rede geen aanval op Chamberlain of op de regerrng bevatten noch iets, wat in conserva tive kringen on-tstemming zal kunnen wekken-. Aan het einde van zijn rede zal lord Cecil een aantal moties voorleggen, die door de uit- voerende commissie vanden raad reeds zijn ar.ngenomen. Een der moties zal, naar lord Cecil aan een medewerker van het blad meedeelde, verkla- ren, dat een algem'eene vermindering en be- perking van de bewapening door internatio nale overeenkomsten, voor het te laat is, drin- gend nocdig is. De regeering wordt uitge- noodigt het werk van d-e voo-rberei-dende ont- wapen-ingscommised-e te steunen, de faculta- ti-eve clausule van het statuut van het perma- nente gerechtshof te.onderteekenen, zoo noo- d'ig onder voorbehoud, en zich bereid te ver- klaren onvoorwaardelij'k met iedere beschaaf- de natie selleidsrechter 1 ijke overeenkomsten te sluiten. Lord Cecil verklaarde, dat volgena zijn m-eening het juiste oogenblik daartoe o-c- komen is. BELGIe. TEGENGESPROKEN GERUCHTEN, DAT VANDERVELDE ZOU heengaan. In sommige offieieuse lrringen blijft het ge- rucht aanhouden, als zou de socialistische lei- der, Emile Vandervelde, ook mede in verband met zijn aanstaand huwelijk, maar vooral ten gevolge van het echec, onlangs door Bel-gie in den Volkenbond opgeioopen en ook om po litieke redenen van binnenlanidschen aard, het plan hebben, ontslag te nemen als minister van buitenlandsche zaken in het kabin-et Jas- par. Een liberaal blad no-emt reeds den naam van Hymans .thans minister van justitie als opvolger van XLTn-dei-veide, tenvijl het socia listische kamerlid Soudan de portefeuille van justitie zou overnemen. In de omgeving van minister Vandervelde wordt dit gerucht echter tegengesproken. RUSLAND. DE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. Op aandringen van Tsjitsfen voorloopig geen steunverleening aan de stakende Duitsche niijnwerkers. iHc.ar de Reel meldt heeft het uitvoerend comdd der roods vak-internationale beslote.n, zich voorlcop-ig te onthouden van steunver leening van de stakende mijnarbeiders in puitschland. Dit besluit zou genomen zijn oo krachtig aandring'en van Tsj'itsjejrin, di's steunveiTeeni-ng een ernstig gevaar acht voor d-e go-ed-e versta-ndhouding tuss-chen de Sovjet. uni-e en Duitschland. Het uitvoerend comite heeft zich echter volledige vrijheid van hande,- len voorbehouden voor net geval de staking lang mocht duren of grooteren omvang mocht aannemen dan thans het geval is. RUSLAND EN DE NIEUWE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De Iswestija merkt in verband met een a-rft. kel in de Frankfurter Zeitung over de tegen Rakofe-ki gevoerde campagne" op, dat tegehik met den vel-dtocht tot het afbreken van de Franscn-Russische betrekkingen, ook in Gene- ve weer intrigues begonnen zijn, in verband met de bijeemkomst van de voorbereidende ont- wapeningscommiss-ie, die binnen'kort gehou den wordt, waaruit een vijandi'ge stemmingf tegenover de Sovjets blijikt. Onder verwijzing van het bericht van- den correspondent te Geneve van de Frankfurtei Zeitunig, dat men de Sovjet-regeerin-g voor d-eze bijeenkomst niet zal uitn-oodigen, schrijfl de Iswestijja, dat de d-eelneming van Rusland aan d-e conferenti-e voor de imperialistische ma-chten en haar agenten niet voordeelig zou zijn en_ d-a-t deze d-aarom met alle middelen het verschijnen van de Sovjet-delegatie zullen zien te verh-nderen. JOEGO SLAVI5. "j KOMITADZJI'S IN ZUID-SLAVIe. E™ Bulgaarsche bende, bestaandte uit der* tig of veertig Komitadzji's, is opnieuw uit AJ« banie de grens overgekomen. Een gecombi- neerd op-treden van Grieksche en Servische gendarmes heeft het mogelijk gemaakt de ben- de op het Albaneesche grondgebied terug te werpen. Volgens andere berichten uit Bitolj is het b-eroem-de bendeh-oofd Adam Tours gesneuveld bij een stroopto-cht, d-ien hij bij verrassing met een ben-de van vijftien ka-mitadzji's onderno- ook werd hem nog, in verband met zijn ver men had. U-it de boeren gerecruteerde troetjen knochthei-d aan de piijp een exoot ke-rs-enhou- hebben de ben-dp no de v-ludtn ALKMAARSCHE iv BHaeSMMW

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1