Alkmaarsche Gourant MARTIN'S YERJONCiNGSKUUR. Honderd Negen sn Twintigste «aargang, fladicB-lioekje FEU1LLETON. No. 249 1927 Vrjjjciag' Hi October. RIJBEWIJZEN MOTOR- EN RIJWIELWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS arengen ter algemeene tennis, dat FORMU- LIEREN VOOR HET A ANY RAG EN VAN EEN RIJBEWIJS ingevolge de Motor- en R'ijwielwet ter Gemeente-Secretari-e v-erkrijg- baar zijn op de uren, waaro-p de Secretaire voor het publiek geopend is. Alkmaar, 21 October 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GROOTE NAJAARSVEEMARKT. De Direc'teur van het Marktwezen te Alk maar brengt ter algemeene tennis, dat ter ge- legenheid van de groote Najaarveemarkt op DINSDAG 25 en WOESDAG 26 OCTO BER A.S. het vee, hetwelk men niet per vaar- tu-ig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag wordten langs den Helderschenweg, over de Heilooerbrug en over de Frieschebrug. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Em-mabrug, de Nieuwlandersingelbrug of de beide rush-eke voetbru-ggen is verboden. Het vee over d;e Boombrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moet den weg volgen langs de Voorm-eer en de B-ierkade over de Sdbermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Frieschbrug. Vaartuigen met voor de markt bestertid vee mogen gel ost worden aan d-e Handelskade; de havenmeester zal de ligplaatsen aanwij- zen. Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Ni-euwesloot van de Handels kade af. Bij de Friesche brug, de Heilooerbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voe ren vee deskundig worden onderzocht en za het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zon-d-er voorafgaand deskun dig onderzoek en be-taling van het marktgeld De toegangen tot de markt zullen worden opengesMd op DINSDAG van des voormid dags 10 en tot des na-middags 1 uur; op WOENSDAG van des voormiddags 7uur tot des voormiddags 10 uur. De Directeur voornoemc: D. SCHENK. PAARDENMAR KT. De Directeur van het Marktwezen te Alk maar brengt ter algemeene ken n is dat ter ge legenheid van de Paard-emarkt op MAAN DAG 24 OCTOBER A.S. de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de Frieschebrug en de Kort Nieuwesloot van de Handelskade af. De dieren die over de Boombrug bij het Zeglis d-e stad bimnenkomen mogen alleen naar de markt gebracht worden langs de Voormeer en de Bi-erkade over de Schermer vlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Frieschebrug. Alle dieren die niet over de Frieschebrug d stad bimnenkomen moeten zoodanig vervoerd worden, dat zij door de Korte Nieuwesloot van de Handelskade of ter markt komen; alle overige toegangen tot de markt worden afge zet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Friesche brug zullen de aan te voeren dieren deskundig worden onderzocht en het versdhuldigde marktgeld moeten worden v-oldaan. Voor des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier uur ein-digt, terwijl na's mor gens 10 uur geen dieren meer ter markt wor den toegelafen. Voor het plaatsen der paarden worden aan-g-ewez-en de Dijfc, een gedeelte van de Markstraat, het Torenburg en de Ged. Nieu wesloot. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Zaterdag 22 October. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieb-erich- fen. 12.352.— Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek, viool. J. Frank, cello. P. de Gruyter, piano. 2.-4.— Filmmuziek uit de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.— Italiaan- sche proefles door Giovanni Rizzino. 4.30 5.— Fransche proefles door Maroel Triccot 5.5.30 Proefles Duitsch door Edgar Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 84) D-at einddoel van zijn to-cht was Voiron, een mijl of vier naar het noorden, waar zijn oediende Rabecque hem wachtt-e in de her- berg „le beau Paon". Hij had reeds eens. t-oen hij naar Condillac gi-ng, dien weg af-ge- legd, en het was zulk een rechte weg, dat er niet veel vrees was voor een vergissing. Voort liep hij door den nacht, de wass-ende maan wierp eenig licht op den weg, er was heel w-einig wind, zoodat hij niettegenstaa-m- de zijn matte kleederen, geen last had van de koude, daar de beweging hem warm maakte. Hij had ge-noeg ge-hoord van hetgeen Marius tot Valerie had gezegd om te begrij- pen wat er voor den volg-enden dag op han- den was en hij twijfelde er aan of hij Marius voldoende had gekw-etst om hem te doen af- zien van zijn moorddadigen tocht over de grens naar Savoye, of dien te doen uitstellen. Carnache was van plan naar Vo-iron te gaan, daar een klein poosje te rusten en dan opnieuw toegerust met zijn bediende naar La Rochette te gaan en de plann-en van Marius en Fortunio te verijdelen Hij had zich kunnen verheugen met groote Griinn. 5.30 7.15 Concert door het A N. R. O.-orkest. Elise de Haas uit Berlijn, so- praan. Egb. Veen aan den vleugel. 7.15— 7.45 Tuinbouwhalfuurtje door den heer G. A. Buisman uit Heerde, over: Rozen in den hof. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberich- ten. 8.10 V. A. R. A.-avond. Marie Polak, viool. Jo Toet, sopraan. J. v. Strien,tenor. A. Krelage Jr., piano. E. Poestkoke, Liedjes bij de luit. H. van Enter, voorzitter van den bond van Tech. en opzichthoudend personeel. la. Arioso, Tartini. b. La Follia, Correlli, viool. 2a. Aria- uit „Die Schopfung", Haydn, b. Aria uit het Requiem, Verdi, tenor. 3. Ron- de in D. Mozart, piano. 4a. Pagen-aria „Figaro's Hochzeit", Mozart, b. Schafers Klagelied, Schubert, c. Das Wirtshaus, Schu bert, sopraan. 5 Liedjes bij de luit. 6. Rede van den heer van Enter: De noodzakelijkheid van organisatie voor de Nederlandsche Tech- nici. 7a. Verbeidend, Spoel. b. Ei, bezanne den Mei, Mestdagh. c. Het jonge jaar. Mor- telmans, tenor. 8. Sonatine, Ravel, piano. 9a. Divinites du Styx, Gluck. b. Plaisir d'Amour, Martini, sopraan. 10. Liedjes bij de luit. 11a, Romance uit het vioolconcert. Wieniawsky. b Mazurka. Wieniawaky, viool. Hutzen 1950 M. 2.3.Openingsplech- tigheid van den nieuwen zender van den N. D. O. in het Palace Hotel te Hilversum. Ope- ningswoord doo-r Z.Exc. Mr. H. v. d. Vegte, minister van Waterstaat. (c.a. 2.15) Over- dracht van den zender aan het Bestu-ur van den N. D. O. door den heer A. F. Philips. Vervolgens worden diverse sprekers voor den microfoon uitgenoodigd en met een enkel woord ingeleid door Pater L. H. Perquin (voor den K. R. O.) en Mr. A. van der D-eure (voor den N. C. R. V.) 8.10—10.30 Volks- concert door het K. R. O.-symphonie-orkest onder leiding van Martin van der Ede, ter gelegenheid van den plechtige opening van den zender. 1. Fur unsere Helden, Blanken- burg. 2. An der Schonen Blauen Donau, Strauss. 3. Berlin, wie es Weiirt und lacht, Conradi. 4. Blumengefliister, Blon. 5. Sere- nata-, Toseli. 6. Die Felsenmiihle, Reissiger. Pauze. 1. Racoczy marsch. N. N. 2. Libellen- tanz.Eberle. 3. Martha, operafant., Flotow. 4 Si v-ous l'aviez compris, Donze. 5. Der Waffenschmied, Lortzing. 6. Fanfare mili- tair, Asscher. Daventry, 1600 M. 12.20—2.20 Dansmu- 7 3.50 Rugbymatch New South Wales- Londen. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur- tje. 6.20 Moss-Octet. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 E. Penville, fluit. 7.20 „A call to safe life", causerie. 7.35 Pianosonates 'van Haydn. 7.45 Lezing: Prospects for the Hockey season. 8.50 Balladenconcert. D. Labbe-tte, sopraan. L. Gowings, tenor. P. Cochrane, viool. 8.20 Concertorgelbespeling. 8.50 (Vervolg) Balladenconcert 9 20 Nieuwsberichten. 9.35 Voorlezing door mr. Benn W. Levy. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Voices" een nieu-w muzik. radiospel van di verse componisten. 10.55—12.20 Dansmu- ziek. Parijs „Radio~Paris", 1750 M. 10 5O— Concert. 12.50-2.10 Orkestconcert. 5.U0— 5.55 Dansmuziek. Homonyme jazz. 8.50—11.20 Galaconcert. Orkest en artisterr Langenebrg, 469 At., Dortmund, 283 M en Miinster, 242 M. 12.301.50 Orkestcon- cert. 3.50—4.50 Orgelconcert in Gelsen- krrchen. Grootste Duitsche orgel. 6.20 ,Von Deutscher Seele", ro-m. cantate Orkest, koo-r en soli. 8.20 „Er ist an allem Schuld", co-m-e- die in 2 scenes van Tolstoi Daarna tot 11 50 Dansmuziek. Kbnigs wusterhausen, 1250 M 11 20— 7 05 Lezingen en lessen. 7.30 „Wiener Blut" operette van Joh. Strauss. 9.50—11.50 Dans muziek. Dr. Beccc's kamer-orkest Hamburg, 395 M. 3.35 Werken van Liszt. Orkest. 5.20 Vroolijk concert. 6.45 „CavaI- mna Rusticana", Mascagni en „PaHas" Leoncavallo. Daarna tot 11.10 Dansmuziek! Br asset, 509 M. 4.20—6.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Galaconcert in Luik. fVo^iwoiaal sii@iaw@ UIT OUDKARSPEL D-e raad- dezer gem-eente vergaderde Din-s- daga-vond voltallig. De voorzitter dedde medte: 1-e dat zich v-oor het vervolgonderwijs in totaal 24 le-er- lingen hebben opgegeven, 2e dat door de gascommissie beslote-n is om de straatlan- taarns gedurende de wintermaanden den geheel-en nacht door te laten bra-nden. Dit als g-evolg van een adres van de tuin- bouwvereeniging De Eendracht om ver- lichfing -in de morgenuren. Va-n de gascommissie was het vooratel in- gekomen om het gas ten behoeve van h-et badh-uis voor 5 cent b-eschikbaar te stellen, gelijk met de prijs voor de gaskachels. De heeren Bakker en Paarlberg zouden d-eze prijs liever nog lager zien, omda-t hier toch geen winst -behoef-de te word-en ge- ma-akt en de rek.emiim-g van het badhuis toch het eerste jaar lang niet zal kloppan. Een blij-dschap over zijn bijna wonderda-dige red ding en over het g-evoel nog vrij te zijn om den strij-d met de Condillacs' voort te zetten, als de geda-cht-e niet bij h-em was opgekomen. dat hij nu misschien met droge kleeren aan en in gezelschap van mademoiselle n-aast zich, naa-r La Rochette had kunnen rijden, in-dien hij niet weer vervallen was tot zijn gew-one zo-nde van v-eel te haastig te wezen. R-eeds eenmaal had die drift en haastigheid een plan doen in duigen vall-en, dat op -het punt was te gelukken. En toch, al -betreurde hij zijn or.bezonnenheid, hij werd w-eer woe- dend als hij bedacht hoe Ma-ri-us dat teer-e kind teg-en zich aan had gedrukt en getraeht haar te noodzaken zich door d-en -gehaten man op haar rei-ne, onbezoedel-d-e li-ppen te laten kussen. En toen dacht hij aan haar toe- stand, alleen a-chtergelaten op Condillac, aan d-e gena-de -overge-leverd van Marius en aan die duivel-in, de marki-ezin en de an-gst daarvoor deed hem plotselin-g stilstaan, als- -of hij de onvergeliikelijke dwaashei-d van te- -rugk-eeren inzag. Hij v-ouw-de -d-e ha-n-den in een als waa-nziuinij* van angst; hij wierp ret hoofd in d-en nek en sloeg de oo^en ten hemel met een vloek op de lip-pen. Maa-r na eenig nad-eniken kreeg hij vred-e. Neen, nee-n, zij du-rven haar geen kwaad doen-. Dan zou La Vauvrage onherroep-elij-k voor hen ver- loren zijn, en bun h-ebzucht bracht hen tot laagheden. Hun laagheid was het g-evolg van hun hebzuch-t en hij had geen zed-el ooze wree-dheid te vreezen, die hun k-ans op voor- d-eel gevaar zou doen loopea- voorste' Ba-kicer om de prijs op 4 cent te be- palen we-rd met 52 stemmen verworpen. Voor de beha-ndeling van de beg-rooting werd d-oor den heer Bakker een korte alge meene beschouwing gehouden, waari-n hij de afloop d-er ve-rkiezi-ngen besprak. Hij wees er o.a. op, dat zij in een de laat- ste -nacht verspreid1 biljet door de Vrijzinmi- ge-n zijn aang-evallen, als zou zijn f-ractie de schuld zijn va-n d-e vermakelijikbeids-be- lasti-ng. H-et heeft -h-em verheugd, da-t in-zake de -be- noemi-ng van wethouders de pa-rtijen tot el- kaar zijn gekom-en. Echter had -hij g-aarne gezie-n, dat men er hier de bffiijkheid van zou i-nzi-en, dat de Soc. Dem. ook een van -de 14 zetels in d-e gascommissie bekom-en hadd-en. Het speet hem, dat de katholieken niet ko-nden medew-er-ken om de heer de Boer in de l-a-ndcomoiissie te brengen. De heer de Boer toch is voorzitter va-n de tuinbouw- v-er-een-iging en staa-t als een uitstekcnd bou- wer bekend. Hij -i-s w-el niet bij een politi-eke partij aan- iges-loten, doch n-u hebben hier de beide ka- t-hoWeke-n een pla-ats b-ez-et. De voorzitter d-eel-de daarop mede, geen -antw-oord te kunnen geven, om-dat de be- grooting nhet bespro-ken is. Daar-na kwam de b-egrooting aan de orde. Een voor-stel van d-en voorzitter om een a-mbten-aar t-e b-en-oem-eo op een salaris van 300 gulden, lokte een langdurige -bespreki-ng uit. De wethouders steu-ndeti dit voorst-el niet, -d-och zijn ten slotte meegegaa-n met -een be d-rag van 200 gulden. De raad b'leek vrij algemeen niet te gevoe- len voor bet schepp-en van d-eze nieuwe func- tie om-dat z-e -er d-e noodzakelijkheid niet van inzag Wethouder Paarlberg deelde mee er evemmin lets v-oor te gevo-e-len. Het be d-rag van 200 -gulden achtte hij echt-er i-n het -belang van de gemeente, omd-at door den B-u-rgeme-ester is m-eegedeeld, da-t de b-ezwa- re-n van vervanging bij verlof en zi-ekte eveneens zijn opgeheven. Ook zal d-e ambt-enaar va-n den Burgemees ter die soM-ieiteerende is, gemakk-elijker een -betrekki-ng krij-gen als hij a-mbten-aar, dan als hij volont-air is. Wethouder Kroon- d'eeld-e eveneen-s zijn gevoelens mee, die zich bij d-e vo-rige sp-reker vrijwe-1 geheel aansloten. De heeren Bakker en dte Boer vonden 200 gulden te weinig al-s werkelijik ee-n ambte- naa-r noodiig is. Het slot v-a-n d-e besp-rekingen was, dat m-et 4—3 ste-muie-n het voorstel van den voorzitter werd aang-en-omen. Voor stemden de heeren Bakker, de Boer, Bomm-e-r en Groe-n. H-et bed-rag voor officieele omtva-ngsten was van f 25 op f 75 gebracht met het oog op d-e kdlff-eesten die het kom-ende jaar in deze gemeente gehouden- worden. Voor bad- en zweminrichtin-g is -een me- moriepost uitg-etrokken. Van den opzichte-r was wed-ero-m -een ver- zoek in-gekomen om z-ijn salaris met 100 gul den te verhoogen. B. en W. hebben geen ad1 vies om-dat h-et vor-ig j-a-ar dit punt m-et 6—1 Hemmem ver worpen is. De voorzit-ter verd-edigde het adres door op het vele werk en op de n-auwg-ezette v-er- vulh-ng te wijzen. De heeren Kostelij-k e.a. sprak-en als hun oordeel uit, da-t -het bed-rag van 250 -gulden vold-oen-de moet worden geacbt, -g-ezien ook hetgeen i-n andere ge-m-eenten is* uitgetro-k- k-e-n. T-en slotte werd -het verzoek met 52 stem- men verworpen, nad-at no-g door den voor zitter was m-eeged-eeld, da-t d-e opzi-chter ver- tr-ekt a-1-s zijn werk niet -b-eter -betaald wordt Ee-n voorstel-Gr-oen om het b-edrag met 50 gulden te verhoogen we-rd met 43 s-temmen verworpe-n. Voor gebouwen is 500 uitgetrok-ken, om- dat nog a-1 wat aan toren, gem-eenitewon-ing en sluiswacht-erswan-ing gebeuren moet. Voor de straat is 3000 uitgetro-kken, d-aar flinke gedeelt-en vern-ieuwing behoeven De onderwijzerswoning za-1 o-mst-r-eeks f 400 mo-eten k-os-ten terwijl bet vorig jaar 150 geraam-d was. D-e beer Bakker wees op d-e sombere ban- ken in bet sch-ooligebouw. De voorzitter d-eeld-e mee, dat dit de aan- dacht heeft en het do-el is langzaam aan ni-euwe ban-ken aan te brengen. Het bed-rag voor kermididel-en w-erd van 500 op f 550 gebracht met h-et oog op het neme-n van een proef voo-r bet geven van het va-k hand-enarbeid. Voor d-e H. B. S. b-eho-ef-t niet meer dan f 4-50 te worden uitgetro-kken omdat geble- ken is, d-at dit per leerling geen- 300, doch ong-eveer f 150 kos-t. De heer Bakk-er vroeg of het in de to-e- kom-s-t ni-et b-eter was, om de kran-kzinnii-gen zooveel m-ogelijk in eigen gesti-chten on-de-r te -brenigen. Gerust-gest-eld liep hij voort Hij was e-en dwaas om zich on-gernst te maken; een even groote dwaas als toen hij Marius had b-eet gepakt om zijn a-1 te groote ver-l-iefdheid te beteugel-en. Di-e-u! Was hij krankzinnig? Wat mankeerde hij? En a-1 weer bleef hij staan om zi-ch d-en toestand in te denken. Al-lerl-ei gedachten, die alle Valerie tot mi-ddel-punt hadden, kwamen op in zijn h-oofd, to'td-at op 't laatst een lui-de lachbui de lachbui van -ee-n k-rankzinmige bijna, huiveringwek-ken-d -en vr-eeselijk klon-k die la-chbui in d-en stil'len nacht, van zijn lippen kwam. Dat ko-rte oogenbli-k van zelfonder- zoek had h-em zich zelf leer-en kenn-en en die openbarin-g bad den spotlach te voorschijn g-eroepen. Nu begreep hij eind-elijk, dat bet niet was omdat de kon-ingin hem had opgedragen de 'in vrijheidste-lling va-n mademoiselle d-e la Va-uvrage te bewerke-n, dat hij er toe ge bracht was een vuil-e ve-ranom-ming aan te nem-en, zi-ch te vernederen, voor lakei en voor spion te spel-en. Het was omdat i-ets in Valerie's oog-en, iets in baar onschuldig, le-liebla-n-k ge'laat er hem toe genoodzaa'kt ha-di; en daarbij kwain de gedachte aan de be-trek-king waarin zij stond tot d-en man iin La Rochette, wiens 1-even- -hij n-u voor haar tra-chtte te redden en dit had hem vervuld met een bitterh-ei-d, die noch het on-geluk, noch zijn mislukte pogi-ng hem bad kunn-en inspireeren. Hij l-iep voort, hij kende -n-u zich zelf ge-heel een dwa-as, die na v-eertig jareni lang een De provMi-ciale gest-ichten worden goed- kooper -en in Belgie wordt het duurd-er. De voorzit-ter deeld-e m-ee, dat de particu- liere gestich-ten als regel goedk-ocper z:j-n. De heer Bakker merkte op: Maar lang zoo gc-ed niet. Voor het anmbestuur is f 5000 uitgetrok- ken. Het vorig jaar was dit 61O0, omda-t toen een schuld weggewerk-t moes-t worden De post werkeloozen is van 300 op f 500 gebracht. Voor kwade pos-ten is f 2000 uii-tgetrokken Dat is voi-kom-en een slag i-n de lucht I-n 1926 kostte dat f 3300 en in 1926 kostte het 354. Een geld-leentn-g va-n de lichtbedrijven. groot f 12500 met een rente van 634 pCt. is a-fgel-ost en een nieuwe daarvoor g-esloten tegen een rente va-n 4 7/8 pGt. Aa-n provisie moes-t hiervoor 175 betaald worden. De heer Bakker wees op ee-n leening, groot f 36000 -gulden m-et 6 3/8 pCt. rente. De voorzitter deeld-e mede, d-at ge-pro- be-erd wordt w-a-t mogelij-k is. Converteeren ka-n met deze posten- niet en voor een an-d-er-e leeni-n-g werde-n de eischen te h-oog gesteld. B. en W. kwam-en nog niet m-et een voor st-el om de opcenten voor de personeele be- lasti-n-g te verhooge-n, onda-nks het fedt, dat door de veran-derde wet de inkomsten- hi-er- van on-geveer f 500 lager zullen zijn. De regee-ri-n-g heeft a-ld-us de voorzitter een democratiscbe daad verri-cht, daa-r d-e a-rbei- ders met dat be-slui-t verlicht worden. De heer B-akk-er was dankbaar voor dit -beslui-t. Het bewijst, d-a-t B. en W. hier n-iet zoo ho-nigerig zij-n a-ls i-n naburi-ge g-em-eent-en, waar ze direct tot ve-rhoogin-g overgi-ngen. D-e raad kon zi-c-h met dit voorst-el vereen-i- gen. De i-nkomstenbelasting werd geraamd op 23000. Het vorig jaar was dit f 18000 en het jaar daarvoor 25000. V-oor tooneelvertooniingen is 250 ge raam-d. De heer Paarlberg zou dez-e belastin-g wil- len opheff-en, om de v-ele onbiHijkhe-d-en die er bet gevolg va-n zijn. Hij kr-eeg echter geen steu-n. Da-t voorstel werd met 52 s-temmen verworpen. De -begrooti-ng werd hiern-a goedg-ekeurd met een ont-van-gst en ui-tgaaf van f 68796.68 ■en 2501 25 voor o-nvoorzien. D-e begrooting van de lichtbedrij-ven kwam hiern-a aa-n de orde. Die van het gasbed-rijf ga-f aan een on-t- vangst- en uitgaaf van f 106988.63 en voor d-e -kapitaald'ienst 20955. De v-oorzi-t-t-er deelde mee, dat het doel is de gasprijs over de geh-eel-e li-nie met 1 cent te verlage-n. Ger-ek-end is op een meerd-er verbrui-k van 10000 M3. voor gewoo-n en- van 10000 M3 voor kach-elgebruik. De heer Paarlberg vond h-et e-e-n gewaag- de ond-eimeming om d-e verkoop voor gas kachels 10000 M3. hooger te rarnen en daar op ee-n prijsverlaging uit te 'oouwen. Ook vond sprek-er <ie ve-rlaging over d-e geheele li-nie van 1 cent n-iet bi-llij-k. Nu wordt gas van 13 cent en gas van 6 cent beide met 1 cent verla-agd. Hij maakte er -geen voorstel van omdat bet toch n-i-et zou b-aten. D-e -begrooting werd goedgekeu-rd De begrooting van bet electrisch b-edrijf ■gaf aa-n een o-ntvangst en uitgaaf van f 65475.42 met f 8170 voor d-en kapitaal- dienst. Hier zal de prijs va-n 30 op 2-8 cent ge bracht worden voor licht en van 25 op 20 cent voor krachtstroom. Ook deze begrooting werd go-edgekeurd. D-e begrooting van het armb-esfuur ga-f aan ©en on-tvangst en- ui-tgaaf van f 613450. Enke-le vragen werd-en gesteld en naar ge-noegen bean-twoord De beer Bakker vrceg of bet armbestuur ni-et ka-n worden uit-gebr-ei-d. Vroeger werd steeds gezor-gd, dat de beide richti-ngen er in v-erteg-enwoordigd waren. Zij-n r-ichtin-g gaat ook vrij wat b-eteeken-en. daar hij thans in deze gemeente d-e g-rootste partij ver-tegenwoordig-t. Het zou dan ook niet billijk zijn ons, al- dus spre-ker, overal buiten te houd-en. De voorzitter zal bet re-g-lement nazien en dfit pu-n-t i-n B. en W. b-espreken. Bij de ro-ndv-r-aag wees de beer Groen op d-e kuilen in de straat. De voorzitter deel-de mee, dat de begroo ting voor de straat is ui-tgeput. De bed-oelde g-edeelten zij-n in de nieuwe begrooting opg-enomen. De heer Groen wees op de wenschelijk- heid va-n straa-rve-rli-chting in de Laanweg. Nu in het dorp de lantaarns d-en geheel en nach-t d-oorbranden, bespreek-t hij dit m-et (meer vrijtmoediigheid. Het groote bezwaar i®, dat er drie gemeen- -ten bij b-etrokken zij-n. De zaak is al ee-ns ee-rder besprok-en. i-ngespan-nen leven te hebben g-eleid, waarin n-ooit een vr-ouw een rol had ges-peeld, on der de bekoring was gekom-en van een paar o-nschuldi-ge oogen, behooren-de a-an ee-n kind, bijina jong ge-n-o-eg om zijn dodder t© kunnen zijn. Hij verach-tte zi-ch zelf eenigszins voor die zwakh-eid, hij v-erachtte zich zelf voor zijn af- va-lligheid van bet gel-oof, dat zijn leven be- be-erscbt had het g-eloof zich t-e moeten vrijwaren van de dwaasheid waartoe een v-rouw zoo men-ig flink man -had gebracht. En toch, hij m-ocht zich zelf -bespotten, zich zelf verachten zooveel hij wi-lde, een groote t-eed-erheid, e-ein groote bege-erte werd ster'k in zijn ziel di-en nacht, toen hij voort- stapte na-a-r het v-erre Voiron. Mijl-en ver hiel-d haar be-eld hem gezel schap en eens zelfs toen hij Voreppe gepa-s- s-eerd was, d-us hij had bet grootste gedeelte va-n d-e r-eis achter den rug, fl-uisterde een dui- veltje hem in het oor, dat hij vermoeid was; d-at hij- den vol-genden dag veel t-e moe zou wezen om naar La Rochette te rijden. Hij had alles gedaan wat van een mensch ge- v-ergd kon worden; laat hem morgen met rust, terwijl Marius en Fortu.nio bij Flori- mon-d voltooiden wat de koor-ts was begon- n-en. Het k-oud-e zweet -brak h-em uit toen hij sh-eed tegen die gemeene verzoe-king. Valerie was de zijne; zij behoord-e hem toe door h-et recht van gemeenschappel ijke g-evaren; nooit was een moeder wanneer zij een kind t-er wereld bracht den dood meer nabij ge- De voorzitter zal het i-n B en W b-espre- ken en er zeker iets aan doen als het mogeliik is. Daarn-a sluiting. Vergadering van hoofdingelanden van de polder Geesfmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) op Woensdag 19 Oct. 's na middags 1 uur in bet lokaal van den heer Vis te Oud-karspel. Alle hoofdingelanden waren aanwezig, waarover de voorzitter zijn genoegen uit- sprak. Hij heette in het bijzonder welkom den hoofdingeland van de banne St. Pan-eras die spre-ker voor het eers-t ontmoette. De heer Swart deelde med-e, dat de afge- vaardigden van den ring-polder voor de vori- ge vergadering geen uitnoodjging on-tvangen hadden. De voorzitter deeld-e faiede, dat de uitnoo- dioing wel verzonden was. De geloofsbrie-ven van de heeren P. Schoorl en F. de Boer werden nagezien en in orde bevonden. De voorzitter deed daarna m-ededeeling van de gehouden aanbesledingen betreffende gi int, bazal-t, schoe-iingswerk en grondwerk. Daarna kwam d-e kwestie van de Mosse- lenbrug aan de orde. Van Ged. Staten was een schrijven ingeko- m-en, waarin ze hun leed-wezen te kennen gaven over de afwijzen-de beslissing, verder -mededeelen-de, dat daarmede geen genoegen kon worden genomen en ze besloten hadden het bijzonder regldm-en-t van d-en polder zoo- dbnig te wijzigen, dat het amba-cht verplic-ht was de faelf-t der kosten van verbetering aan de banne Noordscharwoude te vergoeden tot een bedrag van 500-0. Verzocht werd h-et ontwerpbesluit gedurende een maand1 ter visie te leggen. De voorzitter me-en-de, d-at de zaak thans in een zoodanig stadium was da-t elke bespre- king overbodig was. De heer Slot van Broek cp Langen-dijk had van dat besluit opgekeken. Hij achtte het wei een heel vreemde wijze van doen en drong er op aan met alle middelen te protesteeren. De Prov. Staten moeten nog een beslissing nemen en daarna s-taat nog beroep open-bij de Kroon. De voorzitter zeide, dat het bestuur zijn uiterste best deed tegen de handelwijze in te gaan. D-e heer Ootjers was van oordeel, dat de zaak thans loopt, zooals algemeen verwach-t kon worden Ged. Staten hadden al het moge- lijke gedaan om de zaak in goede banen te leiden. Dat was mislukt. De machine heeft zooveel capaci-teit dat we te alien tijde van het water afkomen, doch als an-d-eren daar schade van hebben moet er hulp wezen. De voorzitter ontken-de ten stelligste dat er een uitnoodiging van Ged. Staten gekomen was en was het met den heer Oo-tjers niet eens, dat de machine heer de oorzaak was. Spre-ker was van oordeel, dat het op d-en weg van de banne Noordscharwoude gelegen heeft, om een bes-preking met het a-mbacht aan te vragen. De heer Ootjers was van oordeel, dat dit niet veel res-ul-taa-t zou hebben opgeleverd, gezien de houding die het bestuur steeds heeft aangenomen. De voorzitter had de overtuigin-g, dat het autoverkeer over de brug en het motorverkeer d-e hoofdoorzaken waren. De heer Zwart vroeg in wel'ke positie de Ringpolder verkeerde. Het zou niet billijk zijn, die ook te laten b-ijdragen. Zij hebben reeds 6 bruggen voor 6C0 bunder land en de banne Noordschar woude had een brug voor 4O0 bunder. Voor het zoover is wenschte hij het oordeel van Ged. Staten in deze te vernemen. De voorzitter achtte di-t een kwestie van later. De heer Slot wees er op, dat voor 10 jaar terug r-eeds fc-esprekingen fyadden plaats ge- had. Toen was d-e brug dus ook reeds niet in orde. Daarvan kan het verdwijnen van de mclens niet de corzaak zijn. De heer Octjers wees er op, det het gaan- deweg slechter vcordt, De laatste jaren met de v-ersterkte machine hebben veel kwaad ge daan. De heer Slot wees er op hoe in Broek de brug tot stand gekomen was. Hij vond het jammer da-t ook Noordscharwoude't niet op die wijz-e had uiitgevoerd. Nu zij al die jaren de brug verwaarloosd hebben gaat het niet aan het te schui-ven op 'I ambacht. Als waterschapsbesturen hebben we ons dergelijke dingen niet te laten aan- leunen. Ook de heer Schoorl was van oordeel, dat de motoren de hoofdoorzaak zijn. De heer Oo-tjers daarentegen was van oor deel, dat deze geen schade zouden doen als de sterke strooming er niet was. N-adat nog d-e voorzitter de raad gegeven had bezwaarschriften in te dienen met r-ede- n-en om-kleerd werden de discussies gesloten. De heer Slot vroeg of de bezwaarschriften niet worden medegedeeld. weest da-n hij gedu rende de verloopen dag-en en de uren die vlak achter h-em lagen. Zij behoorde hem toe krachtens he-t r-echt van die g-evaren. Wat had Florimond gedaan om zijn aa-nspraak op haar te verdienen. Hij was jang-e jaren afwezig geweest om oorlog te voeren i-n een vreemd land. H-oeveel malen was die jongen m-isschien verli-efd geweest om het pad van d-en soldaat wat t-e veraa-nge- namen? Garnache wist wel hoe vaak Cupido het gebied van Mars bin-n-enslo-op, hij kende de manieren van die vroolij-ke sol-daten wei en de lichtzi-nnigh-eid van hun liefde. Moest die kerel nu komen om haar op te eischen. nu alle gevaren achter d-en rug wa ren en er raiets meer te d-oen was dan haar -naar het alt-aar geleid-en? Kon hij zulk een parel van een meisje wa-ard zijn, die ta-1- men-de jongen, die, omdat hij wat -koorts had 'in een he-rberg bleef zitten, nog geen twee uur rijden va-n haar van daan, alsof er geen Valerie op de wereld was? En zij zelve, door weike ban-den was zij aan hem verbon-den? Door den band van een ou-de belofte, gedaan op een leeftijd toen zij nog niet wist wat liefde was Hij had er met haar over gespr-oken en hij wist dus hoe kalm zij de terugkoms-t van Florimond af- wachtte. Florimond mocht verloofd met haar ■zijn haar va-d-er en d-e zii-ne had-den die verloving tot stand gebracht maar eer -mi-nnaar van h-aar was hij niet. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5