<GERO)' BinnesiSaeiRl Zeefijeiii^geiu De voorzitter zeide, dat de termijn nog Diet gesloten was. Momenteel zijn bezwaarschriften mgeKO- men van de bannebesturen te Warmeiihuizen, Harenkarspel, Eenigenburg en Koedijk en van de Rongpolder. Tot molenmeester werd met 12 stemmen en 1 bianco herbenoemd de heer J. Lammer- schaag van Koedijk. Voor het nazien van de volgende jekening werden aangewezen de heeren P. Sevenhui- zen, J. Pranger en J. Ootjers. Aan de orde kwam daarna een bestuurs- voorstel om de mclens te sloopen. De vergadering ging daarvoor in comite. Na heropening werd medegedeeld, dat aan de pers een kort resume van het gesprokene verstrekt zal worden. Het bestuursvoorstel werd met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Slot en Wagenaar. Nader werd ons medegedeeld, dat met be sloten is de mo lens te sloopen, dioch alleen om daarvoor aan Ged. Staten tcestemming te vragen, voor het geva.1 men tot slooping" wenschte over te gaan. Bij de romdvraag werd nog gevraagd waarom nog niet met het bestrateni in Oud- karspel begonnen wordt. De voorzitter deelde mede, dat de steen- teverancier wat te lang op zich laat wacnten. Daarna sluiting. UIT OOSTHUIZEN. Naar aanleiding van het ook in ons blad fan gister opgenomen bericht, dat tegen twee raadsleden uit deze gemeente proces-verbaal was opgemaakt wegens het weigeren van net krachtens de verordening verplicht aanslui- ten hunner woningen aan de wateileidmg. hebben de beide betrokkenen thans aan het Hbld. medegedeeld, dat de reden van het verzet was het onLrillij k tarief, dat het pio- vinciaal waterleidingbedrtjf den aangeslote- nen oplegt. „Velen, onder wfe de overige raadsleden en de burgemeester, zijn het met ons eens", schrijven zij, „d'at er in deze ta- rieven een onbillijkheid schuilt, doch dit neemt niet weg, dat men ons zoo noodig met den sterken arm wil dwingen, deze tarieven te aanvaarden". De onwilligen zijn nu voor den kanton rechter gedagvaard. UIT HEILOO. Door B. en W. is aanbesteed die stoff-ee- rin°- van het nieuwe raaidhuis. Ingekomen waren 10 biljetten. Laagste inschrijver de fa_ Vroom Dreesmann te Alkmaar, voor 1440, aan welke de levering is gegund. UIT ZUID-SOHARWOUDE. De Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcohol- houdenide d'rainiken kwam in huishoudoliiko vergadering bijeen. Medegedeeld werd, dat a.s. Z on dag te Schagen een vergadering zal worden gehou- den van de NoordTtollandsche Propaganda- Commissie. Het verslag van de algemeene vergadering te Deventer werd goedgekeurd. Besprekingen ombrent „Eigen Gebouw aan den Langendijk vond geen steun. Voor de blauwe maandpropaganda werd besloten, om samenwerking te zoeken met het Langedijiker Drankweer-Comite. Tevens werd nog besloten, dat enkele le- den een aantal exemplaren van het orgaan „De Blauwe Vaan" zullen verspreiden. UIT BERGEN. Woensdagavond acht uur had In het Ver- eenigiingsgebouw „St. Jan" aan de Dorp®; straateene algemeene vergadenng plaats van de R.-K. Kiesvereemging „Dr. Schaep man" alhier. De heer Baltus, die voor het laatst de ver gadering presideerde, opende met den Uir. groet en sprak den wensch uit, dat de ver gadering, evenals altijd, gezellig en prettig mochit verloopen. Hierna werd het jaarver- slag uitgebracht. Vervolgens was het woord aan den penningmeester, die mededeelde, dat over 1927 de inkomsten hebben bedragen 207.16 en de uitgaven f 222.65 zoodat deze rekening sluit met een tekort f 15.49. Namens de commissie, belast geweest met het nazien dezer rekening, werd door den heer Miltenburg gerapporteerd dat alles in orde was bevonden, zoodat geadviseerd kon worden de rekening vast te stellen op de be dragen, door den penningmeester medege deeld Deze rekening werd hierna onveran- derd o-oedgekeurd. Tot het nazien der reke ning over 1927 werd eene commissie be- noemd bestaande uit de heeren J. 1 Koning en Jb. Schouten. Hierna 'kwam aan de orde bestuursveme zing De heeren Baltus, Apeldoorn, Sluijter en Vink stelden zich niet meer herk-iesbaar, terwijl door mej. Terra reeds eerder werd be- datikt. De voorzitter deelde mede, dat bij het •bestuur slechts drie candidaten opgegeven waren, n.l. de heeren Haakman, Schneiders en Miltenburg. Voorts werde medegedeeld dat de bestuursleden J. Leijen en J. Weijers geen bezwaar hebben opnieuw in het be stuur zi'tting te nemen. Vervolgens werd tot stemming overge- gaan. Verkozen moesten worden 7 bestuurs leden en 4 plaatsvervangers. Door het groot aantal te verkiezen personen nam het op- nemen der stemmen tamelijk veel tijd in be- slag. De stemming gaf tot uitslag, dat tot bestuurJeden werden gekozen de heeren Miltenburg, Weijers, Schneiders, J. Leijen Martin, Blank en de Koning. Na bedanken door eenige personen werden tot plaatsver vangende bestuursleden gekozen de heeren Leering, Jn. Houtenbos, H. Kuijs en N. FeM. Toen werd tot verkiezing van een voorzit ter oveigegaan. De eerste stemming gaf tot ui/tslag dat de heer Miltenburg met groote meerderheid van stemen tot voorzitter werd gekozen. Deze nam zijne benoeming evenwel niet aan, waarop een nieuwe stemming volgde met het resultaat, dat de heer Schneiders tot voorzitter werd aangewezen. De heer Schneiders verklaarde, desge- vraagd, zijne benoeming aan te nemen. Bij de rondvraag sprak de heer Baltus, bij zijn heengaan ais voorzitter van de kiesver- eeniging, een woord van afscheid. Ten slo'tte eindigde spreker met den wensch dat de kiesvereeniging onder het nieuwe bestuur tot grooten bloei mocht ko- men, terwijl hij de verzekering gaf, dat de vereeniging te alien tijde zoowel morcel ate financieel op zijn steun zou kunnen rekenen (Applaus). De nieuv/e voorzitter, de heer Schneiders, kracht den heer Baltus dank voor het vele dat hij gcdurende zooveel jaren voor de kaiholicke zaak gedaan had. Ook aan de andere heengegane bestuurs leden werden door spreker woorden van er- kentelijkheid gericht. Ten slotte verzocht spreker voor het nieuwe bestuur steun en medewerking, ook wat betreft het voeren van propaganda, opdat-nog eens het ideaal be- reikt mag worden dat alle R.-K. kiezers lid zijn van de R.-K. Kiesvereeniging. UIT STOMPETOREN. Donderciag 20 October herdacht de heer K. Zwiep den dag waarop hij voor 25 jaar zijn betrekking als heofd der school ahlier aanvaardde. Reeds om 9 uur des morgens werd het feest ingezet, toen de „meester" in de school, die met guirlandes en bloitmen versierd was, door de jeugd werd ontvangen. Nadat een liedje was gezongen, nam de onderwijzeres, mej. B Koopmans, het woord, om, ook namens de kinderen, van harte geluK te wenschen met dezen dag en uitte de hoop, dat het den heer Zwiep gegeven moge zijn, om nog steeds met opgewektheid en in het bezit van goede gezondheid werkzaam te zijn. Namens haar en de kinderen bood zij den jubilaris een fraaien bureaustoel aan, die door dezen, zeer gevoelig voor de lieve attentie, dankbaar werd aanvaard. Nu van onderwijs geen sprake kon zijn, werd den kinderen gelegenheid gegeven om den schooltijd spelende door te brengen. Het zonnetje lokte naar buiten en de aangeboden versnaperingen lokte de pretmakertjes her- haaldelijk naar binnen. In den loop van den cnorgen ontving de heer Zwiep tal van bloemstukken, bou- quetten en felicitaties van kerlingen, oud- leerlingen, vrienden en collega's, zoodat de huiskamer in een blcementuin werd herscha- pen. Des middags om 2 uur kwam de burge meester der gemeente Oterlcek, vergezeld door de raadsleden, den jubilaris bezoeken. De burgemeester, de beer Huijser van Ree- nen, complimen'teerde den heer Zwiep, die, zooals hij o. a. zeide, zich steeds als een ijverig ambtenaar had doen kennen; wiens onderwijs steeds op hoogen prijs werd ge- steld, die in't genot van een goede gezond heid, met groote ambitie zijn taak was blij- ven vervullen. Moehten er zich, zoo zeide spr., al eens moeilijkheden voorgedaan heb ben en ondervond de jubilaris, wat een open- baar ambt vervullende niet ontkomt, teleur- stelilngen, het moet hem een voldoening zijn, dat zoo velen, leerlingen en oud-leerlingen, dankbaar denken aan het onderwijs van hem genoten. En, zoo ging spr. verder, nu het den raad moeilijk viei om een aandenken te geven aan dezen dag, bocd spreker namens hem en den raad een enveioppe met inhoud aan, zich verzekerd houdende, dat daarvoor een voorwerp zou worden aangeschaft, dat een blijvend aandenken zou zijn aan dezen dag. De heer Zwiep was zeer getroffen, niet al leen door het bezoek van het college, mac. vooral door de tot hem gerichte woorden van waardeering. Hij sprak de hoop uit, dat hij zich gedurende de 5 jaren, dat hij nog werkzaam is bij het onderwijs, krachtig en opgewekt mogeg evoelen om zoo goed moge- lij'k zijn taak te blijven vervullen, tevens dan- kende voor 't aangebedene, waarvqor hij een herinneringscaudeau zal aanschaffen, waar- van hij den raad later mededieeling zal doen. Onder een gezellig samenzijn bkef men nog wat bijeen, welke tijd de burgemeester benutte om mejuffrouw de wed. J. Valk, die 25 jaren met het gezin als had medege- leefd in kwaliteit van werkster en hulp in de huishouding, te feliciteeren met het feat dat zij juist op dezen dag een tijdperk van 30 jaren afsloot als schoolschoonmaakster m dienst van de gemeente. De raad wilde ooa haar een blijvend souvenir aanbieden, dat ze zich zelf rnaar moest aanschaffen voor den in houd van de enveioppe, haar door den burge meester aangeboden. Mej. Valk, ten zeerste verrast, dankte daarvoor met enkele roerende woorden. Hiermed was de officieele huldiging afge- loopen. Nog vele felicitaties kwamen in; nog kwa- men tal van belangstellenden den jubilaris persoonlijk gelukwenschen, zoodat deze dag voor den heer Zwiep tot een onvergetelijke is geworden. P,h Tanfin o0;f op Oct te Mar- weiice de veriteersvelliglK-.icl moat veizeiceien op gronc! van art. 243h 'gemeentewet; dai R S P De eenige middeien hiertegen zijn het zcgk „De rijkaauibtenaren zqn betest me voorkemen van her binnendringen van de de invorderuig van de ^emeenteiijke inkun o-assen in den wagen en het bevcrderen van stenbelasting Wat is auiaelyker.'' ten op Teiemachus, v. Batavia n. Amst., 18 Oct. v. Marseille. Laertus 20 Oct. v. Java te Amsterdam. EMZETCO L.IJN. Jonge Anthonv 19 Oct. v. Genua n. Valencia HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochoil, v. Rott. n. Vancouver, 16 Oct. v. San Francisco. Spaarndam 20 Oct. v. Rott. te N. Orleans. Lcchmonar 17 Oct. v. Seattle te Portland (O.) Narenta 17 Oct. v. Vancouver te Seattle. Parana 18 Oct. v. Liverpool te Seattle. Pardb, v. Barry n. Vancouver, 18 Oct. v. Cristobal. Drechtdijk, v. d. Pacifickust n. Rotterdam, 19 Oct. v. Los Angeles. Leerdam, v. New-Orleans n. Rott., 19 Oct. te Havana. Veendam, v. Rott. n. New-York, 19 Oct. v. Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Deli 18 Oct. v. Soerabaja te Newcastle N.Z.W.) Slamat (tliuisr.) 20 Oct. v. Colombo. Buitenzorg (uitr.) 20 Oct. te Antwerpen. Tjerimai (uitr.) 19 Oct. te Suez. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Bandoeng (thuisr.) 18 Oct. te Colombo. Andijk (thuisr.) 19 Ort. te Suez. IJcelicerk 19 Oqt. v. Rott. n. Britsch-Indie. Streefkerk (uitr.) 19 Oct. v. Rangoon. HOLLAND—AUSTRALIe LIJN. 1 Olmskerk (uitr.) 20 Oct. te Fremantle. I HOLLAND1—WEST-AFRIKA LIJN'. Albireo 20 Oct. v. West-Afrika te Rott. Eemstroom (thuisr.) 20 Oct. v. Cotonou. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 19 Oct. v. Hamburg n. nAtwerpen. Waaldijk (thuisr.) 19 Oct. v. Santos. JAVA—NEW-YORK LIJN. Djember, v. Java n. New-York, 19 Oct. v. Sabang. HOLLAND—O'OST-AZIe LIJN. Ocstkerk 20 Oct. v. Vladiwostock te Rott. JAVA—BENGALEN LIJN. Gorontalo 19 Oct v. Soerabaia te Calcutta. JAVA—CHINA—TAPAN LIJN. Tjikenibang 19 Oct. te Shanghai. Het waardevol bezii van de moderne hu'ssvrouw. dagelijksch genot Standaard-cassettes snelle onstijging di-er gassen. Vcor het laat- ste is de hdoge verticale uiilaat achter den wagen alleszins aantevelenswaard en deze wordt clan ook reeds hier en daar toegepast. Voor het zuiver houden van de lucht in den \yagen zelf is die verticale uitlaat ook nuttig, doch hiervoor kan ook reeds veel bereikt worden door zorgvuldig alle lekkage van flensen en naden te voorkomen en de uitlaat- pijp te doen doorloopen tot achter de carros- serie. Zeer sterk af te keuren is het geheel achterwege laten van de pijp achter den knal- pot, zoodat deze midden onder den wagen uitgaat, wat b;i vele Fordwagens het ge- val is. Een wetsontwerp gevraagd. Alle deelnemers aan de bespreking, n.l. vertegenwoordigers van de K. N. A. C., de benden van Bedrijfsautohouders in Neder- land, de Autobusondernemers, de Rijtuigfa- brikanten, voorts van de Nederlandsche Ver- ecniffing ,,D€ Rijwicl- en Automobiel-indus- trie, den R. K. Transportarbeidersbond en den Centralen Bond van Transportarbeiders waren dan ook van meening, dat het nood- :,:kelijk is dat ten spoedigste in het Motor- en Rijwielreglement een bepaling wordt op genomen, dat het uitblazen moet geschieden achter den wagen en dat in de uitlaatleiding geen lekken voorkomen. KAN EEN RIJKSONTVANGER LID VAN DEN GEMEENTERAAD ZIJN? Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gister o.m. be- bandeld een beroep van P. J Antonissen te Zundert en den raad dier gemeente tegen het ■besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant van 10 Augustus j.l., waarbij met vernieti- ginior van 'het besluit van den raad der ge meente Zundert van 28 Juli 192? P. J, Anto nissen niet is toegeiaten als lid van genoem- den raad. De raad had hem wel toegeiaten, doch Gedeputeerden overwogen, dat het lid- maatschap van den raad onvereenigbaai is met de betrekking van ambtenaar, belast met het ontvanigen of untgeven van gelden van de gemeente, dat de rijksonh anger te Zundert, welke functie appellant bekleedt, o'eachit moet worden te zijn „ambtenaar met het ontvangen der gelden van de gemeente belast'. In beroep voerden appellanten aan, dat de toepasselijkheid van art. 239, der gemeente- wet op de rijksontvangers beslist is uit'ge- sloten, ook na opneming van art. 243 in de gemeentewet. De Rijiksontvangers zijn steeds benoembaar geweest tot raadslid en waren toch steeds belast met het innen van opcen- ten ten behoeve der gemeente. Er bestaat geen kenmerkend oniderscheid tusschen de inning van gemeentelijke opcemten en de in ning'eener plaatselijke inkomsten-belasting. D-e"rijksontvanger Antonissen is in die hoe- danigheid onaf'hankelijk van ieder orgaan van gemeentebestuur, terwijl hij ook als lid van den raad in geen enkel opzicht eenige handc'ling zou kunnen verrichten, welke van invloed zou kunnen zijn op zijn ambtelijke betrekking. et bepalen van het inkomen der belastingplichtigen en de beslissing op be- etc rite van deze kwestie bleef het voor spr precies hetzelfde wie de gelden. int. Het komi er op aan, dat het gelden van de gemeente Nu heet het in de gemeentewet, dat STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJNEDERLAND. Flandria (uitr.) 20 Oct. te en van Southamp ton. Jan Pietersz. Coen 19 Oct. v. Batavia n. Am sterdam. Riouw 20 Oct. v. Hamaburg n. Bremen. Rondo 20 Oct. v. Amst. n. Hamburg. Manceran (thuisr.) 19 Oct. te Sabang. Konngin der Nederlanden (uitr.) 20 Oct. te Genua. Mapia (charter) 20 Oct. v. Vladiwostock n. Europa. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Orion (thuisr.) 20 Oct. te Havre. Ulysses 17 Oct. v. Curasao n. Santa Marta. Bennekom 20 Oct. v. Chili, 1. v. Dinkerken, te Amsterdam. Orestes 20 Oct. v. Algiers te Amsterdam. Aurora 19 Oct. v. Gibraltar n. Albufeira. Crynssen 19 Oct. v. Barbados n. Plymouth. Doros 19 Oct. v. Lipair te Catania. Fauna 19 Oct. v. Hamburg n. Amsterdam. Hector 18 Oct. v. La Guayra n. Puerto Ca- bello. Ganymedes 19 Oct. v. Bourgas n. Constan- tinopel. Ilos 19 Oct. v. Genua n. Tarragona. -O Irene 19 Oct. v. Catania n. Palermo. Jan van Nassau 19 Oct. v. Hamburg n. Amsterdam.' Juno 19 Oct. v. Ceuta n. Malaga. Saturnus 19 Oct. v. Algiers te Smyrna. Tellus 19 Oct. v. Melilla n. Alicante. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (thuisr.) 20 Oct. te Santander. Maasland 20 Oct. v Hamburg te Amst. Zeelandia (thuisr.) 20 Oct. te Coruna. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Giekerk 20 Oct. v. Hamburg te Antwerpen. Klipfontein (thuisr.) 19 Oct. te Marseille. Meliskerk (thuisr.) 19 Oct. v. Las Palmas n. Duinkerken. Veendijk (thuisr.) 20 Oct v. Perim. Jagersfontein 20 Oct. v. Rotterdam n. Ham burg. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Eumaeus, v. Japan n. Rott., 18 Oct. te Cebu. UITLAATGASSEN VAN AUTOMOBIELEN. Het vergiftigingsgevaar. Dezer dagen heeft op de directie van den Arbeid een bijeenkomst plaats gehad van ver tegenwoordigers van vereenigingen op auto- mobielgebied onder leiding van der directeur- generaal van den Arbeid, waarin de medisch- adviseur bij de Arbeidsinspectie, dr. W. R. H. Kranenburg een uiteenzetting gaf van de gevaren, waaraan in steeds sterker mate de chauffeurs, de automobiel- en autobuspassa- giers en het publiek zijn blootgesteld door de zwaar giftige eigenschappen van kooloxyde, dat in de uitlaatgassen van de automobiel- motoren voorkomt. Wel trekt het af en toe even de aandacht, dat een monteur of chauffeur in de garage dood of bijna dood, wordt gevonden (toedie- ning en voortgezette toediening van zuurstof met 5 pCt. kool/uur is het beste en snelst werkende redmiddel) of dat een passagier hetzelfde lot ondergaat, maar veel te weinig is het bekend, dat tal van gc alien niet her- kend worden en de slachtoffers hetzij chro- nisch lijdten aan hoofdpijnen, zenuw-, bloed-, en spijsverteringsziekten of bij het besturea van de auto suf en slaperig worden, hun orienteeringsvermogen lcwijt raken en zoo- doende aanleiding worden tot een verkeers- ongeval, waarvan de oorzaak „onbekend" is. Het laten draaien van een motor in de ga rage, wanneer niet buitengewoon sterk geven- tileerd wordt, levert zoo ernstig gevaar op, dat reeds in een enkele buitenlandSche stad is voorgeschreven, dat in de garage geen motor mag werken, tenzij de uitlaat is aangesloten op een afvoerleiding naar de buitenlucht. Veel omvangrijker zijn de gevolgen van het giftige uitlaatgas bij de auto's op den weg. Het gas komt door pedaal-openingen en kie- ren in den vloer in den wagen n vergiftigt acuut of chronisch de inzittenden. Maar ook buiten den wagen sticht het zijn kwaad door de inademingslucht te vergiftigen voor voet- gangers en voor hen, die in den volgenden wagen in een file staan of rijden. Proefnemingen van Henderson en Hag gard in Noord-Amerika toonden aan, dat niet alleen chauffeurs maar ook verkeersagen ten op bijzonder drukke punten na hun dienst- tijd bedenkelijk veel kooloxyd in hun bloed hadden. Niet alleen dat hierdoor hun gezond heid wordt benadeeld (opvallend bleeke chauffeurs zijn geen uitzondering), doch reeds tijdens hun dienst verliezen zij het ver- mogen om die oplettendheid toe te passen. zwaren behoort irnmers niet tot zijn taak Ged. Staten merkten hiertegenover op, dat h.i de wetgever heeft willen voorkomen, dat een raadsliid als zoodanig invloed zou kun nen oefenen op de beoo.vdeeling van zijn verantwoordslijkhaid jegens de gemeente, in andere hoedanigheid en in zaken van gelde- lijken aard. Om dit doel te bereiken dient een rijiksontvanger, belast met het ontvangen van de gelden der gemeente, buiten den raad te blijven. Ged. Staten achtten het beroep dus ongegrond. Rapporteur was jhr. mr. Sandberg. Mr. Blaupot ten Cate uit Kootwijk trad op namens de gemeente Zundert. Spr. zette uite.en, dat logisch er geen enkel bezwaar is tegen het raadslidmaatschap van een Rijks- ontvanger. Er zijni in den lande 25 raads leden, die Rijksontvanger zijn. Wordt dus Antonissen niet toegeiaten, dan zal men de consequentie moeten trekken en aile 25 be- sluiten tot toelatinig vernietigen. Sinds de tot standkioming van de gemeentewet is de rijksontvanger belast geweest met het innen van de opcenten ten behoeve der gemeenten. Ten opzichte hiervan is nooit iets in de wet veranderd. Vroeger keerde de rijksontvanger de opcenten direct aan de gemeenten uit, doch thans stort de omtvanger die gelden in de schatkist. Nu volgt art 243h der gemeen tewet precies dezelfde terminologie als het artikel, dat de opcenten behandelt. Het sluit zich dus aan bij de oude leer dat de inning van gemeenitebelastingen geen bezwaar kan zijn tot toelatimg. Genoemd artikel spieekt bovendien alleen van rijksambtenaren, niet van rijkson'tvangers. De rijksontvanger speelt geen enkele rol bij de vaststelling van den aansiag. Men zou logisch den inspecteur kunnen uitsluiten, doch niet den ontvanger Bij alle werkzaaroheden bij de vaststel'linig van den aansiag is de rijksontvanger passief Het geld, dat de rijksontvanger int, is eigen- dom van het Rijk. Ware het van de Ge meente, dan zou deze laatste over d'wang- maatregelen moeten beschikken. Het geld is pas eigendom van het Rijk. Ware bet van de Gemeente, dan zou deze laatste over dwangmaatregelen moeten beschikken. Het geld is pas eigendom van de gemeente, wan neer het Rijk het aan de gemeente uitkeert. De wet beschouwt het geld, door den rijks ontvanger geind als vorderiing van de ge meente op het Rijk. De ontvanger is dan ook alleen aan het Rijk veran'twoording schul- dig. Waar de rijksontvanger dus met de_ ge meente geen enkele relatie heeft, dient 'hij te worden toegeiaten als lid van den gemeente- raad. Mr. J. v. Niekerken uit Amsterdam sloot zich namens den appellant Antonissen aan ■bij den voriigen pleiter Hij wees er nog op, dat ook krachtens art. 1 der Invorderings- wet de rijksontvanger nooit rekenplichtig kan zijn aan de gemeente. Sinds 1920 was den rijiksontvanger aan- vankelijk nog een rol in het verrekenings- proces toebedeeld. Aan de hand van de ver- schillende ministerieele resoluties zette pi uit een, dat die rol steeds geringer is ge worden en thans geheel uitgeschakeld. Mr. L. N. Deckers uit Den Haag, trad op namens de minderheid1 van den raad van Zundert. Volgens hem ging het hier alleen om de vraag: Is de Rijksontvanger belast met de inning van gemeemtegelden? P'leder moest die vraag bevestigend beantwoorden Rijksontvangers „die plaatselijke opcentei innen" niet zijn uitgesloten van het raadslid> roaatschap. Juist die toevoeging „die plaat selijke opcenten innen" bewijst, dat de wet gever hier een uitzonrterifig heeft bedoeld. En die uitzondering is duldelijk voor hef karakter van de opcenten. Maar de wetgevei heeft juist de mogelijkheid willen openlaten, dat Rijksontvangers zouden kunnen worden uitgesloten op andere gronden. Deze uitzon dering moet dan ook strikt geinterpreteerd worden en is niet voor uitbreiding vatbaar De geheele wetgeving zou op losse schroe- ven komen te staan, als aan kennelijk be doelde uitzonderingen een algemeene strek king zou worden gegeven. Het feit, dat de Rijksontvanger sinds 185t steeds lid van den raad is geweest, bewijse niets, daar het twistpunt eerst na de jongstt wijziging van 1920 kon ontstaan. Mr. Deckers wees ten slotte nog op eer <rebruik, dat in kleine eenvoudige gemeenter bestaat, n.l. dat de belastingbiljet'ten worder. ingevuld door Rijksambtenaren, die onder- worpen zijn aan de bevden van den Rijks ontvanger. Dit is ook in Zundert het geval Met het oog op een en an der achtte pleitei het noodzakelijk, dat de Rijksontvanger van het raadslidmaatschap wordt uitgesloten. HET MISLUKTE DARWIN-CONTRACT. Nu de pog-ing mislukt is, om georgani- seerd en onder controle de productie van Darwin en andere late tulpen in het kometide seizoen te beperken, vraagt menigeen zich af, wat er nu gaat gebeuren. Het orgaan der Alg. Ver. voor Bloembollencu'ltuur schrijft daaromtrent het volgende: Een goede kant van de mislukking is, dat hangende de beslissing, een deel van het plantgoed voor de inlevering is vastgehou- den. En het niet-doorgaan daarvan veranderl aan de waarde van dit voor veevoeder be- stemde product niets of het moest zijn, dat het nog minder waard word't dan een paar maanden geleden. Er komt nu wel wat veel tegelijk aan de veevoeder-markt, Dit is trouwens geen bezwaar. Wat een- maal geen waarde had van een bollenkvvee- kersstandpunt gezien, kan niet nog minder waarde krijgen. Waardeloos is waardelocs. Het zou ons persoonlijk niets verwonde- ren, als er, niettegenstaande er geen controle op komt, geweldig veel minder Roeden met Darwirir, Breeder- en Late Tulpen zu-en worden beplant. Daarom was het contiac. ook niets bijzonders, het wilde eenvoudig vastleggen wat toch gebeuren zal. Men heeft dit contract allerlei verv/ijten gedaan, maar het wilde niets anders dan zekerheid geven dat wat in het belang van vrijwel elk bedrijt was, ook geschiedde. Nu blijft het een veronderstelhng, die met bewezen'kan worden, en zeker is het, dat voor de gezondmaking van den toestand de handel over feiten moet beschikken. Straks is het weer voorjaar en op onderstel'wgen wordt toch a-1 veel te veel in de bol'len-markt gelxiuwd. Wij gaan hierop nu met in, doch zeucien slechts "den raad willen geven om vnjwilli'g zooveel mogelijk te doen, wat men anders verplicht was geweest. Daar is geen gevaar bij; zij, die willen speculeeren, laten het toch niet, doch zijn zich zelf het gevaarlijke daar van volkomen bewust. ,,Safe" gaat silecbts hij, die door een zongvuldige kostenbereke- ning, gegrond op de cijfers van het afgeioo- pen seizoen, uitmaakt wat hij niet en wat hij wel telen kan zonder verlies Het proces van uitzieken duurt slechts zoo- lang als de kweekers willen Dat is onze overtuiging. In dezen gedachtengang is op- planten wat niet leverbaar kan groeien dwaasheid en is alles opplanten wat wel leverbaar kan groeien, in de meeste gevalilen onverstandig. DE WERKTIJD VAN AU1 OBUS-CHAUrEEURS. De Ned. Uriie van Chauffeurs en overig Auiomobielpersopeei, aangesloten bij. den Centralen bond van Transportarbeiders, zegt in een adves aan d>;n Minister van Water- ctaat, dat waar de wet van 30 Juli 1926, Op. Vervoermiddelen bij art. 10, 2e lid bepqatt, dat bij aigemeenen maatregel van bestuur zal worden voorzien, o. a., in voorschru-en betreSfenue het aantal diensturen, hetwelk door bestuurders van intercommunale aiuo- bussen ten hoogste per etmaai mag wpraen gemaakt en het aantal vrije dagen, hetwclk oezen bestuurders per jaar minsteii^ zal moeten worden gegeven, eenige duizenucn autobus-chauffeurs met verlangen uitzieu naar de afkondiging en in werking treenng van genoemden Pestuursmaatregei Anressanbin verzoeken den Minister het daarheen te leiden, dat binnen den .lcortst mogelijken tijd aan het bepaalde bij gencemc ai'tikel is vcldaan. IN DEN VERKIEZINGSSTRIJD. Tijdens de gemeenteraadverkiezingen tv Beverwijk werd een strooibiljet verspreid, waarvan de inhoud beleedigend was^ voor net raadslid j. Visser, die een aanklacht bij de justtiie indiende. Van de samensfelling werd verciacht het raadslid J. Eyking, te Be verwijk, die deswege voor de Haarlemsche rechtbank gistermorgen terecht stond. De heer Visser had zich civiek partij ge- steld met eisch tot schadevergoeding van J_ 1! en openbaarmaking van het vonnis. Verdachte zeide, het biljet te hebben sa-. mengesteld op verzoek van een ander raads lid, en dat het niet ging om den persoon van den heer Visser, maar om de politiek en het gemeentebelang. Beleediging lag niet in de bedoeling. Het bedoeld raadslid zei, dat hij opdracht gegeven had tot samenstelling van llet biljet, maar dat hij gezegd had, dat het zuiver za- kelijk moest zijn en in het belang eener ge- zonde politiek. De officier van justitie eischte 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. KORTE BERICHTEN. Woensdagmiddag viel de 23-jarige F den Hartog van Culemborg te Tiel van een vrachtauto, waarop hij met twee anderen ge- klommen was Hij kwam zoodanig op het wiel terecht, dat hij enkele uren later aan de gevolgen is oyerleden. Vroeger slechts weinige stuks massief zilver, thans voor het- zelfde bedrag een complete installatie Gero-zilver. Welk een bron van Vraagt onze brochure 1- -1-L IO.L inn if'u■oil/ zijn.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6