OE L1GE OE MORAAZ Gredietan Deposifo Effecten Binnenland 49 Sfadsinieuws T een bombardement met APPELEN EN SINAASAPPELEN TEGEN ZEEROOVERS. Te Southampton is aan bcord1 van het Australische stoomschip „Moreon Bay" de geredde bemanning van het Amerikaanschc stoomschip ,,Nile" aangekomen. De „Nile" was in een hevigen slagregen op de rotsach- tige kust ten Oosten van Tunis in den nacht van 16 dezer gestraod en op haar draadlooze S. O. S.-seinen stoomde de „Moreon Bay" haar te hulp. Maar inmidldels zonk het Amerikaansche schip steeds dieper en moest zijn bemanning een toevlucht op de rotsen zoeken. Daar braeht zij den nacht door. Bij het aanbreken van den dag kwamen inboor- lingen zich om haar been verzamelen en toen het Australische schiip de Amerikanen aan boord wilde nemen, deden zij een stormloop op de schipbreukelingen. De piraten werden ten slotte verdreven door een „trommelvuur" van appelen en si- naasappelen van de lading van het gestran- die schip. De „Moreton Bay" nam het grootste ge- tieelte van de bemanning over. De kapitein met eenige anderen bleven op het wrak, on der bescherming van een inmiddals opge- daagdie Engelschie kanonneerboot. DE GRANDE CHARTREUSE. Het schoone klooster in de bergen bij Gre- loble, aan redzigers door dte bergen van Dauphine wel bekend, zal, na 24 jaar te hebben leeggestaan, een nieuwe bestemming krijgen. De Algemeene Raad van hetdeparte- tnent dter Isere heeft n.l. van het groote ge- bouwen-complex van het oude Karthuizer- klooster een „intellectueel zomer-centrum" gemaakt. Het groote klooster met zijn vele vertrekken is tot een uiterst eenvoudig hotel ingericht, waar geenszins het gewone pu- bliek, maar intellectueele arbeiders 'szomers tegen zeer geringe vergoeding rust kunnen ge- nieten en arbeiden temidden van de prachtt- ge bergwereld. De algemeene raad der Isere werkt, om dit plan te verwezenlijken, samen met de universiteit te Grenoble, met het In ternationale Instituut voor intellectueele sa- menwerking, met het office national der Fransche universiteiten en scholen, de ver eeniging van letterkundigen, journalisten- organisaties, enz. De kosten der onderneming hoopt men hoofdzakelijk te kunnen bestrij- den nit die opbrengst der eatreegelden van de Grande Chartreuse. Voorts hoopt men in een vleugel van het klooster een museum te openen, waarin een overzicht gegeven wordt van de kunst, die in den loop der eeuwen in Fransche kloosters is ontstaan. i VAN DE LIEFDE, DIE LAAT KOMT. Donderdagmorgen werd te Bordeaux een 76-jarige vrouw, een weduwe, in haar wo- ning bewusteloos gevonden. Teekens aan haar hals verrieden, dat men getracht had haar te worgen. Er was een gesluierde vrouw bij haar binnengekomen, vertelde zij ■later, die zich pardoes op haar geworpen had. Om haar spaarduitjes was het niet te doen geweest; die waren tenminste niet aan- geroerd. Wat bleek? De oude vrouw zou over een paar dagen getrouwd zijn met een tuinman van 35 jaar. Die tuinman weer leefde samen met een vrouw, bij wie hij drie kinderen had. En die vrouw zou de 76- jarige bruid misschien nog niet op het lij! gevalten zijn, als zij niet was opgestookt door een keukenmeid, die ook al met den tuinman trouwen zou. Gelukkig maar, dat de afloop niet al te dramatisch is! Een vijftigjarige ouvreuse van een der Pa- rijsche schouwburgen verging het maar wei- nig beter. Ongelukkig genoeg was haar oog gevatlen op zoo'n kleine advertentie, waarin een intelligente, serieuze Russische me- neer om een vriend'in vroeg. Moot hoefde ze niet te zijn, maar ze moest in de gelegenheid zijn hem te ontvangen. Ach, dlat de goede vrouw zich daar zooveel van had voorge- steld! Toen er genoeg brieven gewisseld waren, toen de kennismaking in de tearoom achter den rug was, mocht zij eindtelijk be- wijzen, dat zij hem ontvangen kon. De Rus sische meneer was allercharmantsthij had zelfs een likeurtje meegebracht. Het vrouwtje proefdeen toen viel zij in slaap. Toen zij wakker werd, was „Ljof" verdwenen, maar ook haar juweelen waren weg. Zij naar de politie, die den slimmerik gauw te pakken had. Het bleek den werkman Winatoerof te zijn. Hij bekende ruiterlijk. De juweelen had hij aan een jeugdiger vriendinnetje gegeven, dat hij ook per advertentie gevonden had, maar dat waarschijnlijk toch wel de deugd van schoonheid bezatEn die nu wegens heling terecht zal moeten staan. VECHTPARTIJ IN EEN CAFe. Zondagavond ontstond in een cafe in de Rijnstraat te Arnhem een ernstige vechtpart- tusschen bezoekers en politie. Een troepje jongelui geraakte in het koffiehuis in een twist en twee agenten van politie werden yerzocht, om aan 't gekrakeel een einde te maken. De politie sommeerde den belhamels, het cafe te verlaten, doch dezen voldeden daaraan niet. Toen zij met geweld uit 't lo- kaal zouden worden gezet, bief een van hen een bierflesch op en gaf daarmede den agent K. een slag op het hoofd. Hevig bloedend werd de politieman naar het Stedeijlk Zie- kenhuis gebracht, waar men hem verbond. Zijn verwondingen bleken niet ernstig te zijn, doch voorloopig kan hij geen diienst doen. De daders namen dte vlucht, doch zijn bij de plitie bekend. Allen zijn te Arnhem woon- ichtig. DE ONTPLOFFING TE ZAANDAM. Nadter wordt nog gemeld: Gistermiddag heeft het parket uit Haar lem, vertegenwoordigd door den sumbsti- tuur-officier mr. Andringa en den rechter- commissaris, een onderzoek naar de ootplof- fing te Zaandam ter plaatse ingesteld onder voorlichting van luitenant Ham van dte Ar- tillerie-inrichtingen. Met bepaalde zekerheid kon de oorzaak niet worden vastgesteld. Vermoed wordt, dat het schuifje van de ruimte, waarin de mag nesium was geborgen, opengeraakt is en daardoor de vlam het brandbare goedje heeft ontstoken. De wonden van den fotograaf Raaphorst, die niet te Amsterdam woont, maar te Was- senaar, blijken van ernstiger aard te zijn dan aanvankelijk vermoed werd; gistermididag heeft hij een operatic aan deft arm onder- gaan. Na de eerste ontsteltenis hebben zich nog drie getroffenen aangemeld, de alien min of meer gekwetst waren; het aantal giewonden bedraagt twaalf. VREEMDE VE RTOONINGEN TE HAARLEM. Wederom heeft de werklooze C. Otter alhiter gedtemonstreerd. Zondiagmorgen te ongeveer kwart over vdjif ontdekte de politie hem, bene- vens zijn vrouw, in een ledikaint, dat geplaatst was half op hot trottoir en half in den tuin van het perceel Kleverlaan 145, waar de wet- houder van Openbare Werken en Volkshuis- vesting, dte heer M. A. Reinalda, woont. Het gezien van man, vrouw en kind had daar den geheelen naclht gelegen. Ook was aanwezig zekere P., een vrienid van Otter. Bij- het aan breken van den dag beigon O. bij den wethou- der aan te bellen, terwijl hij daar bij verschtl- lende verwensohin'gen uitte. Eenige agenten redheroheurs hebben daarop het gezin: verwij- derd. De vrouw werd' op een handwagen over- gebracht naar dte vroegere vuiinisbelt van Schoten, waar zij in een schuurtje gehuisvest werd. Later op den dag verzocht de politie O met zijln gezin het terrein te .verlaten. Te ongeveer kwart over elf gistermorgen arriveerden O. en diens kameraden op het P'lein, waar zij1 voor het huis van den wetho-u- der voor het Armwezen, mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, op no. 13 een kinderwagen neerzetten met een kind er in. De vrouw var. O. gang er bij op den grond zitten, en O. en zijn vrienden steldten zich aan de overzijde van het Plein op, vanwaar zij hun verschil- lende uitroepen over straat schreeuwden Daarna verwijdterden zij zich. De vrouw bleef echter met haar kind in den wagen voor de deur zitten. Een groote menigte verzame1- de zich natuuriijk voor het huis. Tegen twaalf uur arriveerdte een jlolitie-motorrijwiea, om de vrouw weg te halen. Zij had n.l. voorgegeven, niet te kunnen loopen. Op aandringen van de politie stond zij echter op en strompeldle naar den zijspainwagen, waarin zij plaats nam. Een oud' vrouwtje wikktelde het kind in een deken en braelht het naar de mosder. Een dichte mensohenmenigte' verdrong zich op het trot toir. De kinderwagen werd door hulpvaardige lieden weggehaald. CORRUPT IE ONDER DE GAS.' DIRECTEUREN. Naar hot Dagblad van Noord-Brabant ter oore kwam, is de gasdirecteur te Hulst wegens overtreding van zijn ambtelijike be- voegdiheid gestraft met salarisvermdndering en terugstelling in rang. Dit laatste deel van dte straf betreft allleen een naamsverandering der functie. De d'ireoteur heeft bekend zich aan voormelde overtrediing te hebben schul- dig gemaakt. DE CHINEESCHE VERSTEKELINGEN AAN BOORD VAN DE ALMKERK. Dazer dagen is gemeld dat te Fremantle, in West-Australie, 50 Chineesche versteke- lingen ontdekit waren in de ballast-tank van het Nederiandsche stoomschip Almkerk (een schip van 7062 ton, toebehoorende aan de Vereenigde Nederiandsche Scheepvaart- maatschappij), toen diat schip de haven bin- nenliep. Nu wordt liit Sydney gemeld dat de ge- zagvoerder met 000 beboet is en dat ook aan de officieren gan het schip zware boe- ten zijn opgelegd, omdat zij nalatig waren geweest en niet verhinderd hadden dat deze verbodeh immigranten in Australische wate- ren aankwamen. De politie in Australie had reeds lang moeite gedaan om erachter te komen hoe tel- kens Chineezen heimelijk Australie binnen- kwamen, maar d'oor een twist tusschen con- curreerende Chineesche organisaties over de verdeeling van geld dat Chineesche immi granten hun voor hun hulp betaald hadden, was de politie te Sydney thans meer van de samenspan-ning te weten gekomen Zij waar- schuwde de overheid te Fremantle, die een halfbl'oed in hechtenis nam en, dank zij diens mededeelingen, werd een onderzoek aan boord van de Almkerk ingesteld en kwamen de verstekelingen daarbij voor den dag De ballast-watertanik heeft een ruimte van 10 voet in het vierkant en de vijftig Chlnee- zij hadden zich daarin een ettaaal lang ver- stopt gehouden. Velen hunner waren in een toestand van half delirium en een dokter verklaarde dat zij geen drie uur meer in leven hadden kunnen blijven. Beambten, die in de tank afdaalden, om de Chineezen eruit te halen, zakten ten gevolge van de bedorven lucht in elkaar. UITVOERING ZUIDERZEEWERKEN. De directie van de Zuiderzeewerken heeft thans onderhands aan dte firma job. Kraaije- veld te Sliedrecht en dte Mij. tot Aanneming van Waterbouwwerken te Bussum, voorheen L. J. Volker, opgedragen het aanleggen van den Zuidelijten afslniMijk aan het cntwor- pen Boezemmeer tusschen Wieringen en het vaste land van Noc!rd-Holland,> met bijkomen de werken. De kosten bedragen c.a. drie mil- lioen. Men hoopt het werk binoen drie jaren gereed te hebben. De genoemde firma's hebben zich vereenigd tot de „Mij. tot Aanneming van Zuiderzeewer ken." DE KLOMPENINDUSTRIE. Zondag zijn een 400 klompenmakers, bij wie zich ook steenfabrieksarbeiders hadden aangesloten, uit Veghel, Shijndel, St. Oedenrode, Boxtel, Best, enz. te Schijndel samengekomen om in een demonstratie kracht bij te zetten aan de vertoogen, welke tot de regeering worden gericht in verband met den noodtoestand in het klompenmakersbedrijf. EEN AUTOBUS IN BOTSING MET EEN PERSONENAUTO. Zondagmorgen te ongeveer halfelf reden twee autobussen langs den Rijksstraatweg te Bennebroek in de richting Haarlem. In den achtersten wagen waren geen passagiers ge- zeten. Deze werd bestuurd door den chauf feur Duindam uit Heemstede, die voor het aerst in diemst was. Voor toezicht was de chauffeur Kokkeikoren ook in den wagen aanwezig. Voor den stal van het Huis te Bijweg moest dte voorste wagen stoppen om passagiers in te laten. Terwijl de chauffeur bezig was, geld te ontvangen, reed op een® de achterste wagen tegen den voorsten aan. De bestuurder® beweren, dat de widen slip- ten, doch ooggetuigen zijn van meening, dat de eene wagen dten anderen wilde passeeren. Door den schok vloog de eerste autobus verder over den weg. Juist kwam er een per- sonenauto uit tegenovergestelde richting aangereden, bestuurd door den eigenaar, den heer T. de Jonge. Daarin waren gezeten diens vrouw, zijn zuster en drie jongens. Een botsing was onyermijdeiijk. Beide auto's werden ernstig beschadigd, vooral de per- sonenauto. De zuster van den heer De Jonge brak haar rechter bovenarm en kreeg bovendien 'n verwonding aan het voorhoofd. Mevrouw De Jonge bekwam een wonide aan het linker scheenbeen en van het 12-jarig zoontje werd d'e tong gespeten. De heer De Jonge had geen inwendige verwondingen, maar hij klaagde over inwendige pijnen. De bestuur der Kokkeikoren was aan het hoofd en de handen gewond. De politie onderzoekt de zaak verder. Er werden onmiddellijk foto's genomen, DE NIEUWE RIJWIELPL A AT JE S. Op de nieuwe rijwielplaatjes zal, naar wij vernemen, een vakje worden uitgespaard, waarin dte naam of een merkteeken van den eigenaar gekrast kan worden. De plaatjes zullen ook dezen keer nog die afkorting R. W. B. dragen, maar vermoedelijk zal het wel dt laatste keer zijn. Men heeft n.l. onlangs ge- constatcerd', dat een vervalscher de plaatjes in het zuiden van Duitschland machinaal liet namaken. Hij had opgegeven dat het insignes waren voor een Roomschen Werkliedenbond. Gelukkig werd het bedrog tijdig ontdekt. NOODLANDING. Zond'agmidag tegen twee uur cirkelden twee vliegtuigen, die in Kerkrade vlieg- demonstraties gaven, boven de gemeente Heerien. Even voor 2 uur moest een der toe- stellen een noodlanding maken. De machine bevond zich op ongeveer 1000 M. boven den grond, toen de as van den propeller brak. De landing slaagde goed en het toestel streek neer op een bezaaid stuk land achter Ten Esschen onder de gemeente Hoensbroek. Het toestel werd ficht beschadigd. Een begin van brand kon onmiddelijk worden gebluscht De bemanning, bestaande uit den piloot, een mecanicien en een parachutiste, kon onge- deerd het vliegtuig verlaten. Het toestel moet worden gedemonteerd en gaat daarna naar Duitschland terug. DE VLISSTNGSCHE POTEMKINZAAK VOOR DEN HOOGEIN RAAD. Gister werd voor den Hoogen Raad in de Vlissingsche Potemkinzaak gepleit door mr. J. E. W. Duys, die een drietal cassatiemidde- len had ontworpen, t. w.: schend'ing, althans verkeerdte toepassing van art. 9 dter Grond- wet en van de art. 2 en 3 der wet van 22 April 1855 tot regeling en beperkieg dter uit- oefening van bet recht van vereenigen en vergaderen; schending althans verkeerde toepassing van art. 140 van het Wetboek van Strafrecht, in verband met art. 188 der Gemeentewet; en schending van art. 162 dter Grondwet en art. 358 van het Wetboek van Strafvordering. Pleiter meendle, dat uit de ten processe vastsitaande feiten en stukken niet de conclu- sie had mogen worden getrokken als onjuist door de recbtbank en het gerechtshof is ge- schied. Waar art. 188 der Gemeentewet 's burgemeesters bevoegdheid kennelijk al- leen beperkt tot het terrein der openbaarheid, kan van een vereeniging, die ten doel heeft het opvoeren van door den burgemeester verboden films enz., niet gezegd wordten zoo maar zonder meer, dat deze een verboden vereeniging is. Doel is niet de macht van den burgemees ter, door de wet hem toegekend buiten ef fect te stellen, maar op te treden op een ter- reiu, waar de bevoegdheid van den burge meester L c. juist niet gteldt. Houdt men vast aan dte stelling, ook door het Hof te Arnhem op 5 Mei 1893 aanvaard, dat een vereeni ging „slechts dan een verboden vereeniging is, wanneer datgene, waaraan zij dat karakter zou moeten ontleenen, krachtens of overeen- komstig haar statuten aanwezig is en krach tens den wil dter vereeniging....", dan zal uit de algemeene doelstelling dier vereeniging moeilijk kunnen worden geconcludeerd, met een verboden vereeniging te doen te hebben. In die doelstelling toch, zeide spr., ontbreekt het woord „openbaar" ten eenenmale. Recht- bank en Hof nemen met zooveel woorden aan, dat het uitgesproken doel was „de ver boden films alleen voor ledten en dus niet in het openbaar te vertoonen". Hoe kan men dan ondanks deze vaststaande feiten toch concludeeren, dat wij hier te doen hebben met een vereeniging, wier doel was toch wel in het openbaar vertooningen te geven? vroeg pleiter. De conclusie van het Hof, dat de formeele beperking van het recht van toegang tot de vertooning als niet ernstig gemeend moet worden besehouwd, wordt niet gemotiveerd. De grondfout in dte overwegingen van de rechtbank blijkt, meende pleiter, duidelijk, waar zij meent, dat de opvoering van films enz. door den burgemeester wordt verboden en kan worden verboden. Dit is echter volgens pleiter schending van art. 188 der Gemeentewet, aangezien alieen de open- bare opvoering kan worden verboden. Een van tweeen, zeide pleiter. Of men accepteert niet, dat er een bona fide vereeniging is, die alleen haar lfeden (dus in besloten kring, al is die kring meer of minder groot) voorstel- lingen geeft doch dan kan men niet tege- lijk het begrip vereeniging verwenpen en tevens ten laste lcggcn de deelneming aan iets, waarvan men het bestaan zelf ontkent of men erkent wel de vereeniging en de be perking tot haar leden, doch dan draagt zij geen openbaar karakter. Overigens meende pleiter te moeten concludeeren, dat een ver eeniging, die uitsluiitend voor haar leden op- voert, niet gezegd kan wordten het karakter van bona fide vereeniging te verliiezen, wan neer zij „een zoo groot mogelijk aantal leden tracht te krijgen" een eigenschap, die wel alle vereenigingen zullen bezitten. Schending van art. 162 der Grondwet en art. 358 van het Wetboek van Strafvordering achtte mr. Duys aanwezig, aangezien de voorschriften op grond waarvan de vereeniging een verbo den vereeniging zou zijn en welke uitsluitend te vinden zijn in art. 2 en 3 der wet van 1855, niet zijn vermeld, hetgeen de Grond wet in art. 162 eischt en in art. 358 Wetboek van Strafvordering „op straffe van nletlg- heid" verlangt. De procureur-generaal zal op 7 November conclusie nemen. BRAND'EN. De boerderij van J. E., te Annen, is Zon dagavond totaal afgtebrand. Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. In de r.k. kerk te Lisse is Zaterdag- nacht een offerblok opengebroken. Er werd ongeveer 70 uit gestolen. Gistertoorgen is tusschen Axel en Zaamslag een goederentrein der Zeeuwsch- Vlaamsche tram op leegstaande wagons ge- loopen. De laatste dier wagons en de locomo- tief ontspoorden. De machinist sprong van de locomotief en geraakte onder den wagon doch kwam er vrijwel met den schrik af. Het vier-jarig kind, dat in een woning aan de Raamgracht te Amsterdam door ko- lendamp bewusteloos was geraakt, is Zondag aan de gevolgen overleden. De moeder en een kleiner kind zijn hersteld. Prins Hendrik is voornemens 30 dezer voor eenige weken naar Duitschland t'e ver trekken. Zaterdagavond is een auto, geladen met steenkolen van de Cooperatieve te Zoelen, op den Groenendijk te Drumpt door het te- kort nemen van de bocht, van den weg ge- kanteld. De 54-jarige C. van Kalkeren, die boven op de lading steenkolen zat, kwam er onder en is Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Onder de gemeente Veere is gisteroch- tend uit het kanaal door Walcheren opge- haaldi het lijk van een tot nu toe onbekenden man. Het verkeerde in ve it eg aan den staat van ontbinding. In den ouderdom van 54 jaar Is te Arnhem overleden de heer G W. Putto, in- specteur van het Lager onderwijs in de in- spectie Ede en lid van de Staten van Gelder- land. Gisteravond is, tengevolge van een sto ring in een der hoofdkahels onder den Am- sterdamschen weg, een groot deel van Arn hem verstoken geweest van electrischen stroom. De Rotterdamsche politie heeft gister avond met sabel en gummistok een einde moeten maken aan een relletje, dat ontstaan was doordat publiek een beschonken man, die opgebracht moest wordten, trachtte te onfzet- ten. Van. dte weerspannigen is iemand gear- resteerd. De 63-jarige landbouwer G. van Heur, gewoond hebben de te Azenray-Maasniel, had Zaterdag in het cafe van Reynen aan de Mark't te Roermond1 het ongeluk in een die- pen kelder te vallen. Met ernstige verwondin gen werd de man naar het hospitaal ver- voerd, waar hij gisterochtend aan de gevol gen is overledten. De Kamer van Koophandel te Maas tricht heeft opnieuw een beroep op de regee ring gedaan om maatregelen op het gebied der hanidels-politiek, om verbetering te krij Een in den economischen toestand van Zuid- imburg. De ongeveer 20-jarige J. O. uit Borger werd te Annen in bewusteloozen toestand op den weg gevonden naast zijn motor. Hij is zoodanig aan het hoofd gewond, dat men voor zijn leven vreest. Gistermiddag is uit een achter de ge- bouwen der N.V. Biscuitfabriek „De Linde- boom" te Mijdrecht gelegen sloot opgehaald het lijk van den 14-jarigen van Egmond uit Waverveen, werkzaam op de genoemde fa- briek. De knaap werd sinds den geheelen morgen vermist. Met den gewonen Staatsspoortrein van 9 uur 4 min. (die met 20 minuten vertraging bdnnenkwam), waarin zich het Koninklijk salonrijtuig bevond, is gisteravond de ko- ningin van Het Loo voor enkele dagen in den Haag aangekomen. H. M. werd vergezeld door prinses Juliana. BURGERLIJKE STAND. UUrROUWD: Albertus Hendricus Josef Welkers en Ma ria Cornelia Pels. GEBOREN Jacob, z. van Jacob van der Gracht en Aagje Titnmerman. Cornelis Johannes, i. van Johannes Hendrikus Erkamp en Divera Hoetjes. OVERLEDEN: Simon Schuit, 81 jaar. BERICHT. Wij ontvingen een ingezonden stuk van den heer Aukes met critiek op ons hoofdarti- kel van Zaterdag. Het is, met de beantwoording onzerzijds, van zoodanigen omvang, dat wij het, tot onzen spijt, niet meer in dit nummer kunnen opnemen en het dus tot morgen moeten be- waren. Red. Alton. Crt. Fa. GEBR. SPANiAARD, LangeStr. 88. Tolef. 533. THE A ML TOY E B. Complete installatie, met plaatstroom luid- spreker, accu, antenne, gesloten kast, voor slechts f 245.—-. Geen zoeken meer. N.V. ALKMAARSCHE EXPORT- VEILING. Men heeft in de uitvoerige verslagen daar- omtrent kunnen lezen, dat na een drietal, over het algemeen rumoerige vergaderingen, de aandeelhouders der N. V. Alkmaarsche Export en Tuinbouwveiling de plannen van de reorganisatieccmmissie-Balk hebben goed- gekeurd. Bekend is tevens, dat zulks niet geschiedde, dan na heftige obstructie van een aantal belanghebbenden, die de reorganisa- tieplannen als totaal onvoldoende beschouw- den. Zij vestigden er n.l. de aandacht op, dat de reorganisatie-commissie reeds dit voorjaar haar plannen gedeeltelijk tot uitvoering was gaan brengen en dat daarna absoluut geen verbetering, eerder in sommige opzichten nog verslechtering was ingetreden. Zoowel het bestuur als de reorganisatie- commissie erkenden dit op de vergaderingen, doch betoogden, dat dit niet aan hen, maar aan omstandigheden buiten hun wil geweten worden moest. Men was n.l. tot 31 October contractueel gebonden aan de Nato-bank, waardoor alle betalingen werden verricht en waarbij het veilingspersoneel in dienst was. Bestuur, noch reorganisatie-commissie, zoo werd gezegd, 'hadden de handen dus vrij en zonder de noodige bevoegdheden was het be- grijpelijkerwijs niet mogelijk veranderingen ten goede aan te brengen. Ondanks het feit, dat verschillende aan deelhouders pessimistisch gestemd bleven ten aanzien van het resultaat der reorganisatie, werden de plannen toen goedgekeura. Dit be- teekende o.a. dat de financieele verbintenis met de Nato-bank werd opgezegd, en dat nieuw personeel werd aangesteld, dat op 1 Nov. a s. in functie treedt. In de plaats van de Nato-bank is, naar men ons hedenmorgen mededeelde, tot boek- houder-betaalmeester benoemd de heer L. Hoek alhier, tot klokkenist de heer J. God- v 1 i e t in de piaats van den heer v. d. Pol, tot keurmees-ter dc heer J. W. B e u n in de plaats van den heer v. d. Kleef en tot veiling- leider de secretaris der N.V. de heer E. M a k in de plaats van den heer N. R. Versteeg, die eervol ontslagen is. Voor de functie van emfcalleur heeft nog geen nieuwe benoeming plaats gehad. Het nieuwe personeel, waarmede de reor ganisatie-commissie en het bestuur een beter resultaat meenen te zullen behalen dan met het oude, is dus samengesteld en geen enkel beletsel staat de veranderingen ten goede dus nog in den weg. En in't belang van de N.V. en in dat van de gemeente Alkmaar waarvoor 'n bloei- end veilingbedrijf van ontegenzeggelijk groote economische beteekenis is hopen wij, dat thans inderdaad de resultaten zicht- baar zullen worden. DE PAARDENMARKT. De aanvoer op de paardenmarkt bedrocg gister 209 paarden en 14 veulens tegen 241 en 5 het vorige jaar. Besteed werd voor: slachtpaarden 150 tot f 240, voljarige paarden f 300 tot f 450, werkpaarden 200 tot 300, veulens 60 tot f 100. De handd was matig. SPIRITUALISTISCHE LEZING. Mevr. Gobel-Nierstrasz uit Bussum geeft hedenavond een spiritistische lezing met lichtbeelden in „de Unie". Deze occulte le zing, die om 8 uur preries aanvangt, is een voortzetting van hetgeen mevr. Bos-Teunis sen gegeven heeft. Een advertentie in ons blad van heden geeft nadere bijzonderheden. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL. Het bestuur van de Vereeniging „Het Landbouwhuis" te Alkmaar heeft besloten geen actie te voeren inzake de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel. „DE DAGERAAD". Morgenavond om 8 uur spreekt de beken de „Dageraad"-man, de heer Constandse, in de groote zaal van de „Harmonie" met als onderwerp: „De Antichrist". Men zie de advertentie in dit nummer. j LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.25 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uui later. INTERNATIONALE VROUWENDAG. Gaarne vestigen wij nog eens de aandacht op den propaganda-feestavond ter viering van den Internationalen Vrouwendag, door de Soc.-Dem. Vrouwenclub, te houden op Don- derdag a.s., 's avonds 8 uur, in ,,'t Gulden Vlies". Inplaats van mej. mr. Ribbius Peletier zal nu mevr. C. Pothuis-Smit spreken, lid dier Eerste Kamer en redactrice van „De Proleta- rische Vrouw" Deze is hier ook reeds meer- malen opgetreden en bleek een zeer begaafde spreekster. „Falkland" uit Heiloo zal „De Meid" ge ven De naam „Falkland", met als regisseur- de heer Rossenbacker, verzekert een schitte-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2