AIHmaarsslte Osyraet MARTIN'S VERJOim. FEUILLETON. Handoid negen en twniigsti Jaaigang. Dinsdaff 25 ^tcfofoer. Ratii&Hhoekje Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No. 251 1927 Woensdag 26 October. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ien 12.35—2.— Lunchmuziek door het Tria- non-trio. 3.4.Mask hot zelf! Rubriek van Mevr. SchaakeVerkozen 6.-7.45 Di- nermuziek door hot Kling Ensemble. 7.15 7.45 Gezondheidshalfuurtje door den heer A C. Bos, over: Kinderuitzending. 7.45 Po- litieberichten. 8.1C Concert door het A. N. R 0 -orkest onder leiding van Nico Treep. Nel ly Hugues, alt. 8.30 „De Erfopvolging bij Overpol", een 1-acter voor het radiotooneel door W. Vogt. Anton Overpol, groot indus- trieel, dir. der S. O. S. fabrieken. Juffr. Schiphorst, secretaresse van den directeur Eduard Blunder, Bokmans, procuratiehouder T. X. M. Smit, Ingenieur op het laborato- rium B. bij Overpol. De loopjongen. Speelt in de directiekamer van de S. 0. S. fabriek 9.15 Voortzetting van het concert. 10.— Persberichten. Huizen, 1940 M. 5.15—6.15 N. C. R. V. Kinderuurtje onder leiding van Mej. Ingwer- sen 7.30 N.C.R.V. Mej. E. Langeveld, viool Mej. C. van G., viool. J. H. Smit Duyzent- kunst, bariton. R Karssemeyer, orgel en pianobegeleiding. Rede van Ds. J. A. Ver- hoog uit KlazienaveenDe nood in de Z.O. Hoek van Drenthe. Rede van Burgemeester van Schoonebeek, de heer O. Norbruis: De Arbeid der Groen van Prinsterer Ver. tot Ieniging van die nood., Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en radio dansband met solisten, sopraan 1 20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Engelsche tes. 3.10 Muziek. 3.20 Lezing: Shakespeare- Twelfth night (2e acte, 5e scene). 3.50 Da- ventry-kwartet. 4.05 Lezing: Bats as connec ting links. 4.20 Licht klassiek concert. Kwar- tet en soli, sopraan en piano. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Concertorgelbespeling. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijds., w-eerbericht en nieuws. 7.05 Concertorgelbespeling. 7.20 Le zing: What of the air? 7.35 Pianosonaten van Haydn. 7.45 Causerie. 8.05 H. Henschel, sopraan. 8.20 „Traviata", opera van Verdi in 3 acten. (om 9.20 nieuws en 9 35 Cause rie). 10.50—11.20 Variete. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 Mu ziek. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Solistenconcert. 8.50 Operettefragmenten Orkest en solisten. 10.50 Sluiten. Langenberg, 469 At., Dortmund. 283 At. en Miinster, 242 At. 12.301.50 Orkestcon cert. 4.505.50 Vesperconcert, sopraan piano en cello. 7.30 „Feier des Minnesangs" Orkest en soli, sopraan, alt, tenor en bariton 9.50—10.50 Concert. Trompettercorps. 6e Reg. Artill. Kdnigwusterhaiisen, 1250 At. 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 „Erster Klasse", kiucht in 1 acte van L. Thoma-. 9.5010.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 At. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Concert. 7.20 „Gevatter Tod", drama in 5 acten van E. Konig. Daarna tot 11.10 Dans muziek. Brussel, 509 At. 5.206.20 Kamermuziek. 8 3510.35 Orkestconcert. Fp&wisnciaai tiieyws UIT AKERSLOOT. Vrijdag 21 Oct. 1927 voorm. 9.30 uur ver- gaderde de raad dezer gemeente in voltallige titling. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopname bij het G. !E. B. De kas en boeken waren in orde be- vonden. Van Ced. Staten goedgekeurd t-erug ont- vangen de verordening op de keuringsdienst van waren aangevende dat de melk een mi nimum vetgehalte van. 2.75 mag hebben. Dankbetuiging van het Bestuur van het R. K. Lyceum te Alkmaar voor de to-ezeg- iging van 150 per jaar en per leerling die de school uit deze gemeente bezocht. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekom-en een verzoek van de vereeniging voor den Volkszang om 5 op de begroo- Bng der gemeente te plaatsen voor steun der vereeniging. B. en W. stelden voor, daar de begrooting van 1928 reeds was behandeld, met op dat verzoek in te gaan. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging der vcorwaarden omtrent de subsidieverleening aan de vereeniging Zanglust en de Harmo nic. Het verzoek was, aldus de voorzitter, Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d W. d8) „Het grappige van de zaak!" riep Gar- nache en zijin oogen spromgen haast uit zijn hoofd. En toen vloog die ellendige drift van hem weer o-p als -een woeste hond die plotse- ling losgela-ten wordt. Hij slo-eg met de vuist op de tafe-1, pakte een flesch op en gooide die op den gro-rnd. Als er een tafel bij de band was geweest zoy die het zelfde lot heb ben onder gaan. „Par la mo-rt Dieu! mijnheer, u ziet er al ii een de grappige zijde van in! En dat arme kind dan, dat daar letterlijk in gevangen- ®chap ligt -opgesloten, all een ter wille van •een belofte aan u gedaan?" Die verzekerinig was niet volkomen waar Maar het doel was bereikt. Dadelijk wend FJorimonds gezi-cht ernstig. ,.Wees bedaard mijnheer!" riep hij uit en frief de hand katmeerend ornhoog. „Ik heb u op het een of an der punt gekw-efst, dat is duidel'ijk. Er is lets in dit geval, dat ik niet volkomen begrijp. U zegt dat Valerie ongeluk- log is ten gevolge van een belofte aan mij gedaan? Wat m-eent u daarmee?" „Zij houden haar gevangen, mijnheer, om- «at zij een huwelijk wenschen tusschen haar ultg'egaan van de vereeniging Zanglust, die aan de 3 uitvoeringen per jaar n-iet voldoen kunnen, wegens de te voren te houden repeti- tie en ook wat betreft het overleggen op vaste tijdstippen van de administratie. B. en W. stelden daarom voor een verplichte uitvoe- ring per jaar in de tent te geven en wanneer B. en W. het noodig achten-overlegging van ledenlijst enz., terwijl datzelfde geldt voor de ITarmonie. Met algemeene stemmen aange nomen. Voorstel van B. en W. om afwijzend te be- schikken op een verzoek van de bewoners van Westdijk en Boekel om hunne woningen aan het electrisch net aan te sluiten. De voorzitter deelde mede, dat, ingevolge -een verzoek van de bewoners van Boekel door den administrateur een rapport was uitgebracht dat gunstig luidde om aldaar de bewoners aan te sluiten. Wat de Westdijk betrof was dat ongunstig wegens te geringe mcdewerking, om te voor- komen dat later zich verzoekers zouden te- rug trekken werd een gezegeld contract vast- gesteld om te teekenen voor een bepaalde ho-eveelheid K. W. U. per jaar, met de bepa- ling dat, wanneer men zich binnen 5 jaar laat afsluit-en, 10 boete verschuldigd is. Onder voorbehou-d wenschten eenigen te tee kenen. W. Swart wilde niet het tarief betalen zoo- als in de Schemer geldende is. K. Groen, als eigenaar was er ook niet voor. Na aan- schrijvimg was er niets meer vernomen. Waar Sehoorl er ook afvalt waar nog iets vcor te zeggen was met het oog op het oude huis, blijven er van de 12 verzoekers 9 over en dan was het zooals de heer Groot zeide: Trek je van handteekeningen nooit te veel aan. Daar B. en W. er sterk voor gevoelden om tot ekctrificatie aldaar over te gaan stel den ze voor, wegens te geringe medewerking, niet tot aansluitmg over te gaan. Daar kwam bij dat de opgegeven lichtpun-ten gering zijn. Zie hier de voorlichting. De heer Berkhout: Ik vindt het jammer dat door de heeren Groen en Swart het aansluiten tcgengehouden wordt'. De kosten zijn loch niet zoo groot. Palen en draad is er. De voorzitter: liet oude materiaal'was niet toereikend. De aanlegkosten zijn berekend en het ?ou rendeeren als alien aanslo-ten. Wan neer Swart niet aansioot zitten wij ook met Kuiper in de Bo-ekekrmeer. De palen door het land van Swart naar Kuiper was goed- kooper als van den weg af. Dan werden de kosten weer hooger. De heer van't Hof: Laten wij Sehoorl uit- schakelen maar om nu door die twee weiger- achtigen de andere niet te gerieven vindt ik niet goed. Het verbruik zou nog mee kunnen vallen en evengoed rendeeren. Het draad dat er is moet niet verkocht worden dat zou on- voorzichtig zijn. De heer Schut: Als het nu aigestenia wordt komt het nooit meer, nu hebben we de minste kosten. De heer Hdder: Door die 2 man zou het niet doorgaan, maar om wel aan te sluiten was ook niet raadzaam dan krijgen we de- zel'fde beroerdigheid van vroeger, Wij moe- ten met de finaneien ook rekening houden. De heer van't Hof: Met het oog op de bezuiniging zou ik ondiergro-ndischen aanleg willen aanbes'teden dan zal het goedkooper zijn. De heer Berkhout beaamde het gesproke- ne van den heer van't Hof. Deze aanleg is toch gemaakt van de winst in bet bedrijif. Het beeije verlies dat Boekel meebrengt zou wel gedekt kunnen worden. De voorzitter: Het is een zuiver zakelijk bedrijf. Dan moeten wij ook Kogerpolder, Westrijk en Stierop aansluiten. Het gevolg is verhooging van K. W. U. prijs en dan zou ten bate van die 9 menschen den boel meer kosten. De heer Schermer: De boete van 10. wegens afsnijding van het net is wel een schrik. Als dit vervalt dan zou er misschien medewerking wezen. De voorzitter: Het gaat om de tarieven van de Schemer. De minst aa-ngeslotene be- taalt 30 per jaar. De heer Kroot: Er is een strooming om de menschen electrisch licht te geven maar ik zou dit punt willen aanhouden. De heer Schut: Als Swart en Groen het keeren zouden die, wanneer het voorstel van B. en W. werd aangenomen, niet tot een an- der inzicht komen. Over het voorstel van B. en W. werd ge- stemd. Met het oog op de kosten stemden al- le leden tot hun spijt voor het voorstel van B. en W. Voorstel B. en W. tot wijziging van de ge- meentebegrooting d'ienst 1928. Enkele kleine wijzigingen van administratieven aard moe ten worden aangebracht. Alzo-o besloten. Evenzoo vaststelling suppl. begrooting 1927. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond tot verbreeding van den Buurtweg. en Ma-rius" antwoordde Granache met moeite zijn toorn bedwingend. „Parfaitement! Dat had ik begrepen." „W-elnu mijnheer, is de rest dan niet duide- l'ijk? Omdat zij met u verloofd is Hij zweeg. Hij zag eindelijk in, dat hij iets niet geheel ze-kers beweerde. Maar de andere ging achterover in zijn stoel liggen en barstte uit in een lach. Het bloed vloog Garnac'-e naar het hoofd, hij kneep zijn lippen vast op elkaar en keek den mijnheer aan die weder toegaf aan zijn onverklaarbare vroclijkheid. Er was zeker in geiheel Frankrijk geen man met meer aanleg tot humor dan mijnheer de Condillac. Hij lachte uitbundig en Gamache zond een vurig gebed op ten hemel dat hij mocht sti'kken in dien lach. Die lach weergalmde in het heele hotelletje. „Mijnheer", zei Gamache met een steeds toenem-ende bitterheid, „men zegt: hoe meer gelach, hoe minder verstand". Is dat mis schien bij u het geval?" De ander keek hem een oogembli'k bedaard aan. „Mijmheer, mijnheer!" *ze'i hij hijgend, „u zult mij nog dood maken. In 's hemels naam, kijk toch zoo boos niet. Is het mijn schuld, dat ik moet lachen? Het is a-Hes zoo kolossaal grappig. Drie jaar van huis, en toch is er nog steeds een vrouw die je trou w is en zich houdit aan een belofte. Ach kom mijnheer, u die weet wat er in de wereld ge- schiedt, u moet toch toestemmen, dat daar iets buitengewoons, iets vreeselijke amusa-nts in is. Mijn arme, kleine Valerie!" zei hij door zijn half onderdrukte lachbui been. „wacht r.ij De voorzitter: B. en W. hebben eens na- gegaan wat al eens door de raadsleden is ge- opperd. De heer van't Hof heeft indertijd al eens gesproken over de wallen van Kraakman. De weg is daar smal en gevaarlijk. In opdracht van B. en W. heb ik er met P. Kraakman wat de wallen aan de oostzijde betreft en wat de wallen aan de westzijde betreft met J. Kraakman, over gesproken. De heer P. Kraakman vroeg 100 voor de wallen. J. Kraakman 150. De heer Groot had er met het R. K. kerk- bestuur over onderhandeld en die zijn ook genegen de wallen af te staan tegen den prijs die Kraakman er voor vraagt, berekend naar de lengte op deze verkoop moet volgens de heer Groot de goedkeuring gevraagd1 worden van de kerkelijke overheid. Wanneer de wal len zijn afgegraven dan komt het plaatsen van een hek voor rekening der gemeente en het onderhoud voor die eigenaars. Beter is het nu te doen dan wanneer ter zijner tij-d het land van P. Kraakman in andere handen is overgegaan door verkoop of anderzins. Dan zouden we soms met 3 of meer eige naars te doen hebben. Wanneer wij de recht willen doortrekken dan is dit geen bezwaar. Met het oog op de winterwerkzaamheden kon er dan aan begonnen worden. Als men de wallen gaat sloopen dan stelt J. Kraakman 2 of 3 paarden met een kar en een man be- schikbaar om het zand weg te rijden naar de lage kant bij het Kerkmeertje De weg wordt op de meeste plaatsen dan 4 meter breeder. Notarieel moet de gemeente de grond in eigendom hebben. Een hek van bevon-platen en draad of een hek zooals bij de R. K. school staat zou geplaats-t kunnen worden. De 2ankoop zou m totaal bedragen 1090 met het hek mee. Dat is het wat ik over dit voorstel wilde zeggen. De heer Schut: Als Kraakman het toe- stond zouden de boeren het zan-d graag weg halen voor hun land. D-e voorzitter: Dai zal moeiiijk gaan met het plaatsen van een hek en de aanbesteding daarvan. De heer Berkhout: Kraakman kan die grond best gebruiken voor landaanwinning. De heer van't HofHet is een groot be- lang en een dringende behoefte. De heer Groot: We kunnen het werk over een paar jaar verdeelen. Eerst een kant en later de andere kant. Het is productief werk. De heeren Schermerhorn en Berkhout ver- wachtten dat het plaatsen van een hek meer dan 1000 zal kosten. De voorzitter: Het afgraven der wallen en het plaatsen van een hek kan aanbesteed wor den. Ten slotte werd aan- B. en W. een bianco crediet verleend tot uitvoering van dit werk. De voorzitter deelde mede dat tot loco- burgemeester was benoemd wethouder Groot. Dat een nieuwe kabel voor de electrische bel aan het pontveer was gelegd en de kosten 250 zijn. De heer van 't Hof: Er is toch een fout begaan dat de kabel naast de geul is gelegen. De voorzitter: De Label is in de oude geul gelegd en er is een loqden buis aangebracht om beschadiging te voorkomen De kabel is zoo dat herstellingen door vaklui in de ge meente gedaan kunnen worden. De voorzitter deed mededeeilng dat zich voor het vervolgonderwijs 5 leerlingen bad- den opgegeven, tot de 'E> en W. vergadering waren er 11 leerlingen. Volgens raadsbesluit moeten er 12 zijn. Nog is er een bijgekomen zoodat er twaalf zijn. Door B. en W. werd voorgesteld een cursus te geven in tuinbouw ond-erwijs, hoofdzakdijk glascultuur. We hebben hier wel meer bollenbedrijf, maar de hoogconjunetuur is wel bereikt en dan zal voor de bedrijven loonend te maken naar an dere inkomsten moeten worden uitgezien. Door B. en W. gemachtigd een leeraar te zoeken die theoretiich en practised inlichtin- gen kan geven over glascultuur heb i'k mij in verbinding gesteld met den Tuinbouweonsu- lent te Alkmaar, die van meening was dat de heer van Muijen te He-emskerk wel 1es kon geven. De lessen in Tuinbouwonderwij-s voor volwassen beginnen op 21-jarigen leef tij-d en moeten er minstens 20 deelnemers zijn, voor jongens op 15-jarigen leeftijd met 10 deelnemers. Het lesgeld bedraagt 2.50 per leerling. Een tuinbouwvakonderwijzer heeft een diploma en is 4 jaren practiseh werkzaam geweest. Er wordt gegeven 30 uren les, 2 uren ver avond en 6 uren demon- stratie. Voor een bepaalden tijd bedraagt het loon per lesuur 3.25 daaima f 2.75. De cursus voor jongens is 2 a 3 jaar. De kosten worden door het Rijk vergo-ed. Dit jaar niet, want dan had voor 1 Oct. de regeling in orde moeten zijn. Daar konden B. en W. niet mee klaar komen omdat het idee te laat ge- opperd is. Wordt de bem-estingleer er aan tcegevoegd, wat volgens deskundigen een zeer voornaam iets is, dan worden de kosten verdubbeld. Mocht er een leeraar benoemd nog op mij? Beschouwt zij mij nog als haar verloofde? En zegt ze daarom: „Neen" tot mijn breeder Marius? Mij-n hemel- Ik zal het nog besterven!" „Dat begrijp ik mijnheer," knarste de stem van Garnache en tevens kraalcte zijn stoel Hij was opgestaan en zag zijn vroolijken uastheer aan met woesten Mik, doodsbfeek en met schitterende oogen. In zijn bonding, in zijn woorden kon men zich niet vergissen. „Wat?" zei de andere met groote verba zing, terwijl hij zijn bed'aardheid terugkreeg en emdelijk inzag dat die zaak ernstig drtigde te worden. „Mijnheer," zei Garnache met zeer koele stem-, „begrijp ik het goed, dat u niet meer van plan zijt uw belofte te houden en met ma demoiselle de la Vauvrage te trouwen?" Een donikerroode bl-os verspreidde zich over het gelaat van den markies. Hij stond ook op en zag zijn gast van de overzijde der ta-fe,' aan, met trotsch gelaat en geb-iedenden bl'ik. „Ik dacht mijnhaer," zei hij met groote waardigheid, „ik dacht toen ik u uiinoodigde plaats te nemien aan mijn tafel, dat het uw plan was mij van d'ienst te zijn, hoewel ik mij niet bewust was die eer te verdienen. Ma-ar het schij'nt dat u hier is gekomen om mij te beleedigen. U is mijn gast mijniheer. Laat mij u verzoeken heen te gaan voordat ik mij be- feed'igd toon over een vraag omtrent een quaes tie die alleen mij aangaat." De man had gelijk en Garnache had ornge- lijk. Hij had het recht niet zich met de zaken van mademoiselle de la Vauvrage te bemoeien. Maar hij was op't oogenblik niot geheel toe- g|§ „Ik behoef niet te advertee- jjj j ren, als ik er voor zorg, dat jl m'n etalages steeds aantrek- jjj kelijk en verzorgd blijven" jjj H Zij, die dit zeggen, hebben J ■j ongelijk, het publiek moet tot BB de etalage komen, de annonce h pi echter komt tot het publiek. jjj §H Om een grooten kring van jjj J menschen in Noord-Holland lj Nl te bereiken is er edn manier: W worden dan komen de kosten vail vervoer, als het slecht weer is, er bij. De cursus voor volwassen kan dit jaar nog doorgaan, voor de jongens aanstaande jaar. D-e kosten zul- len ongeveer bedragen 309, waar algaat de bijdrage l-esgeld. Daar de begrooting, aldus de voorzitter, een post aangeeft van f 10 voor landbouw, dan is het toch zeker een groot belang voor deze gemeente daar ie-der op land- en tuin- bouwbedrijl is aang-ewezen, dat deze post een volgend jaar hooger wordt gesteld. De heer Schermerhorn-: Wordt het ver volgonderwijs nu op den achtergrond ge- schoven. Van 13 tot 15 jaar is dan niets voor de jongens. Het vervo!goncferwijs zou ik willen dat het door ging. De voorzitter: De raad heeft besloten als er 12 leerlingen zijn gaat het door, de re- geering vergoed voor verv. onderwijs niets, voor Tuinbouwonderwijs wel. De heer Helder: Als het 7e leerjaar wordt docrgevoerd dan zijn de jongens 13 jaar en een jaar rust mag dan ook wel. De heer van't Hof: Wanneer er niets is voelcn zij het gemis. De heer Schermerhorn: Ten aanzien van het lager onderwijs moeten wij niet te kort- zichtig en crimineel zijn. De toestand van het onderwijs is anders d-an vroeger. De prikkel moet er zijn om later het tuinbouw- "onderwijs te vo'igen. Het een boudt verband met het ander. Men moet meer voor het on-, derwijs beginnen te gevo-el-en. De voorzitter: Zouden we de jongens van bet verv. onderwijs krijgen voor tuinbouw onderwijs. De heer Helder: Nu zijn er 12, maar blij ven er 6 of 7 over dan gaat het onderwijs niet verder door. De heer. Schut: Verleden jaar war-en er 5, nu 12 leerlingen- dus -het gaat vcoruit. De kosten mogen geen beletsel zijn. De voorzitter: De raad stelt het uurloon vast, laat de afwikkeling aan B. en W. over, die zich houden aan het raadsbesluit. D-e heer van't Hof: De raad stelt net op- nieuw vast en laat het niet aan B. en W. over. D-e voorzitter: Ik moet de zaak toch toe- lichten en B. en W. geven toch blijk dat zij voor het onderwijs gevoelen. De wethouders zijn beide veehouders en zijn spontaan voor tuinbouwonderwijs. Het is niet de bedoeling het vervolgonderwijs te coupeeren B. en W. zullen een bespreking houcfen met den on- derwijzer en als die er voor is dan zullen B. en W. besluiten het vervolgonderwijs te laten doorgaan. Met algemeene stem-men alzoo besloten. Het uurloon werd met alg. stemmen vastge- steld op 1.50. Ook werd met algemeene stemmen besloten de tuinbouweursus en bemestingleer voor volwassen te houden en de vereeniging van Blcembollencultuur aan te sporen om deze cursus aan te bevelen. B. en W. zullen zien een ondterwijz-er voor deze cursus benoemd te krijgen. De raad ging eenigen tijd in comitd Na heropening deelde de voorzitter mede dat met algemeene stemmen besloten was het uurloon van werkloozen, die bi] de gemeente te werk worden gesteld, vast te st-ellen op 30 cent. RondVraag. De heer Schut vroeg verbet-e- ring van den weg Noorderlijkste -gecfeelte Hooge geest. B. en W. zullen dat nagaan. Daarna sluiting. UIT H'EILOO. Op iniWiatief van de V. V. V. „Heiloo Voor- uit" waren Zaterdagavond de besturen van verschillende vereeriigingen uitgen-oodigd in „De Rustende Jager" ter bespreking of het rekenbaar en hij wa-s Det de man om een aanmatigenden toon te verdragen, hoe beleefd de woorden ook mochten wezen. Hij zag den markies in zijn gloeiend gelaat en trok de lip op. „Mijnheer," zei hij', „ik begrijp uw bedoe ling ten voile. Een goed vexstaandier heeft maar een half woord nood'ig. U hebt mij in bel-eefde woorden een ongepaste kerel ge- noemd. Dat ben ik niet, en ik voel mij belee- digd door die beschuldiging." „0! staan de zaken zoo!" zei de markies schouderophalen-d. met een lachje. „Als u u beleedigd voelt Zijn glimlach en zijn ge- baar maakten,de zaak duidelij'k. „Juist mijnheer," was het antwoord van Garnache, „maar ik wil niet vechten met Zieke menschen," Florimond fronste de wenkbrauw-en, hij keek verba asd. „Zicke menschen!" herhaaide hij'. „Zooeven betwijfdde u of ik wel goed bij mijn verstand was. Weet u wel dat een dronkaard b.v. denkt, dat iediereen -dron-ken is behalve hij z-el'f?" Garnache keek hern oplettcnd aan. De twij- fd die een oogenblik bij hem was opgekomen, werd nu bijina zekerheid. „Ik weet niet of het de koorts is die u zulke diogen doet zeggen zei hij', maar de an der viel hem in de rede, er kwam een straal van begrijpen in zijn oogen. „Ge vergist u," reip hij uit. „Ik heb geen koorts." „En uw brief naar Condiillac dan?" vroeg Gamache uiterst verhaasd. „Een brief? Ik wil er een eed op doen, dat gewenscht was, om met de officieele openint van het raadhuis, eenige feestelijkheden te or gamiseeren. Dit beroep op de vereeniging-en- was ni-et tevergeefs geweest. Het ongunst-ige w-eer ten spijt, was het bezoek vrij groot. Bij ontstentems van den voorzitter, leidde de heer W. van de Vail de vergadering, h-eette alien welkom en v-erheugde zich over de op- komat. In zijn inleiding zeide spr., dat er iets staat t-e g-ebeuren, dat wel belangstelli:n.g verdient. Dit heeft bij het bestuur in op dracht van de algemeene vergadering doeri besluiten de besturen bijeen t-e roepen, on eens met elkandei t-e spre-ken. De bedoeling van het college van B en W is, om de.opening te houden op 26 Novem ber. Wel was een vroegere datum genoemd, do-ch men h-eeft n-u gegronde verwachting voo-r dien dag. Het bestuur heeft zich het volgende pro gram ingedaebt: 1. s Morgens boomplantdag met d-e g-e- bruikelijke attracties voor de kinder-en; 2. 's midda-gs 2 a 3 uur officieele opening, m-u- ziek-uitvoering door de muzaekvereenigingen; 3. een optocht door de gemeente met of zon- der faldoel-licht; 4. ee-n winkeldag; 5. 's avonds attradies in verschillende lokaliteiten, waar- bij overieg gepleegd te worden met d-e cafehoud-ers. Voorts is genoemd een aubade van de schoolkinderen aan de autoriteiten en zoo mogelijk een illuminatie van het raadhuis Vanzeifsprekend is, dat er wordt ger-ekend op de vereenigingen van muziek, tooneel, Rijvereenigiing, enz. De voorzitter vroeg, of iemand een aan- vul'linig ol wijziging wenschte van dit pro gram en st-el'd-e d-e algemeene vraagzou het mogelijk zijn, dit program, al of niet gewij- zigdsamen uit te vo-eren. Deze vraag werd met algemeene stemmen bevestigend b-eantwoord. De voorzitter stride nu aan de orde de kosten. Wij kunnen niets doen zon-der gel-d en het bestuur zag geen anderen uiiweg, dan ee-n b-ero-ep te doen op de i-ngez-etenen, om een bijdrage. De heer Grootewillink opperde het denk- beeld om een monument aan te bieden aan h-et gem-eenfeb-estuur. D-e heer Ruijter had zich g-edacht, om een klok te plaatsen in den toren op het raad huis. De heer van Gemeren ste-lde voor, dat el'ke vereeniging een lid benoemt en die commis- si-e de details u-itwerkt. De heer v. 't Veer me-ende, dat als dit laatste zal ge-beuren, men ruggespraak moet houden met de vereeniging, waarvan men bestuurs'lid is. De heer van Gemeren opperde het denk- beeld om den boomplantdag te verschuiven en dat de commissie op het raadhuis-t-erreiin een d-rietal boornen plant. De heer Ru-s vond ,,3 boomen" wel wat weinig. Spr. gevoelde veel voor het aa-nbie- den van een tweetal lantaaros en spr. zou overl-eg willen plegen met den architect Saal, omreden deze dit in den raad al had genoemd. De heer van Gemeren wilde het eene doen en het andere niet nalaten. De voorzitter meende, dat men de details wel aan de straks te b-enoemen commissie kon overlaten. Het aanbi-eden van een hulde- blijk (als blijvend monument) zou afhangen van de bijdrage van de burg-erij, het planten van eeh 3-tal boomen kon ook. Daaraan zijn geen belangrij-ke kosten verbond'en Wat de heeren Ruijter en Rus aanvoeren, had spr. sympat.hie en het bestuur zal niets -liever doen dan uitvoering geven. Er werd besloten tot uitvoering van een 1 i. - 1 r ik nooit gezegd heb dat ik de koorts heb." „En ik wil er een eed op doen van wel." „Dus u zegt dat ik lieg?" Maar Garnache hief de handen op alsof hij vriendelijk verzo-ch-t nu niet weer met be- leedigin-gen heen en weer te beginnen. Er moest een misverstand zijn, dat begreep hij en groote verbazing had zijn toorn bekoeld. Zijn eenige begeerte was opheldering te ontvangen in deze duistere zaak. „Neen, neen," riep hij. „Ik zoek een ophel dering." Florimond glimlachte. „Ik heb misschien gezegd, dat wij door koorts werden opgehouden, maar nooit dat ik zelf de patient was." „Maar wie dan? Wie anders?" riep Gar nache. „0, nu begrijp i'k het mijnheer. 't Is mijn vrouw die de koorts heeft." „Uw Gamache durfde zich zelf niet te vertrouwen om dat woord uit te spreken. „Mijn vrouw, mijnheer," herhaaide de mar kies. „De reis Meek te inspannend voor haar te zijn, zoo haastig reizende als zij deed." Nu volgde er stilzwijgen. De lange kin van Gamache zakte op zijn borst, en daar stond hit. met de oogen op het tafellaken gevestigd en de gedachten vervuld met het arme, on- sdhuldige kind, dat zat te wachten te Co-ndi'l- lac zoo vol trouw, en geloof en oprechtheid tegen over haar verloofde, die uit Italie teru-o gekomen was met mi vrouw. Wordt yervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5