Heetifszaken Ingezonden stukk@n program, oat van de te ontvangen bijdirageh zal afhangen, welk geschenk men aanbiedt. Ook zal hiervan af hang en, of men een op tocht formeert met of zonder fakkellicht. Wenschelijk werd geoordeeld, om den wenk van het bestuur van de „Rijvereeniging Heiloo" op te volgen en den optocht over- dag te houden, omdat de Rijvereeniging een belangrijfc onderdeel van den optocht zal uit- maken en omdait paarden in een optocht met fakkelticht ongewenscht zijn, daar er onge- lukken kunnen gebeuren. Een voorstel van den voorzitter, om twee- maal een optocht te houden ('s middags en 's avonds) werd ndet doenilijk g'eacht. Het voorstel van den heer van Gemeren, om een commissie te benoemen uit elite ver eeniging een persoo-n werd aangenomen. Ook werd besloten, om het wel of niet doorgaan van den boomplantdag aan het college van B. en W. over te laten, daar zij overieg plegen met de onderwijzers en deskundigen. De illumiinatie van het raadhuis zal afhan gen, of de raad hiervoor een bedrag voteert. De volgende vereenigingen zulien een ver- tegenwoordiger of commissielid aanwijzen: R.-K. koor „Zang en Vriendschap", Gem. koor „Harmonie", fanfarecorps „Eensge- zindheid, R.-K. fanfarecorps „St. Cecilia", R.-K. Mannenkoor, tooneelver. ,,'t Qntlui- kende Roosje", R.-K. tooneelclnb van het Kruisverbond", sportvereeniging V. V. H.". gmnastiekvereeniging „D. O. V. E. S.", Land- en Tuinb. tentoonstellimg (L.E.T.T.), Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) en „Rijver- eeniging Heiloo", terwijl de niet opzetteliijk gepasseerde vereenigingen, die niet aan- wezig waren, worden verzocht, alsnog een commissielid aan te wijzen. Nadat een beroep was gedaan op de pers, volgde shifting. UIT SCHOORL. Zaterdagavond herdacht de plaatselijke vereeniging „Algemeen Welzijn" in een feestvergadering haar 12H-jarige levens- duur. 't Regende, dat het goot, wat een b>e- paalde handicap was voor de opkomst iTooh viel't bezoek nogal mee, al kan de za.l van den heer Timmerman ook een groo- ter aantal menschen herbergen. 't Was bij onze binnenkomst al dadelijk te zien, dat de bijeenkomst een feestelijke was; blpemen, vlaggedoek en groen gaven een vriendeiijlk aanzien. Nadat door den waarnemenden voorzitter den heer Zuurbier de bijeenkomst geopend! was, werd eerst't officieele gedeelte van de gewone vergaderingswerkzaamheden afge- haodeld. Notulen en verslag der werkzaam- heden van't afgeloopen jaar, uitgebracht door mevrouw JansenBreevaart, gaven geen aanleiding tot gedachtenwisseling, waarna mejuffrouw Nuijs als penningmees- teresse verslag niitbracht van de geldzaken. 't Bleek, dat er goed geboerd was; een flank bedrag was als batig sa.do in kas, iets wat bij vereenigingen niet altijd is op te menken. Alle dingen werden door de vergadering goedgekeuid. Ook de voorstellen van't bestuur wat be- treft 't winter werk werden goedgekeurd. Besproken werd een te organiseeren cursus in 'huisvlijt, terwijl een avond van genot en leering zal worden georganiseerd, deze keer editor niet in samenwerking met de vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer. De rondVraag leverde niets op, zoodat na eenige oogeniblikken pauseeren, kon worden overgegaan tot't feestelijke gedeelte. Wel- kom was de mededeeling van den voorzitter, dat de aanwezigen zouden worden vergast op een glaasje wijn mot koek, terwijl een applaus daverde, toen bleek, dat den heer G. Hoogvorst als bestuurslid ook jubileerde, aangezien hij vanaf de oprichting der ver eeniging bestuurslid is geweest; ook deze ontdefcktog gaf weer als tractement wijn en koek, zoodat de stemming er in kwam. Hierna feregen we voordrachton van den heer J. de Groot, muziek van den heer Nic Schuijt, een leuke eenacter van de Schoorl- dammer dilletantendub, en prachtige zang van het Dubbelmannenkwartet uit Aikmaar, directeur den heer Corn. Jonker. Vooral dit laatste was wel de clou van den avond. Vooral „Aan de Schoone blauwe1 Donau" was mooi, doch ook „Ecce guo Moritur" was prachtig, al hooron we dit laatste nog liever door eon gemenigd koor zingen. Bepaald aardig was een overzicht van 't vele vereendgingswerk, vanaf de oprichting, h welk mejuffrouw A. Peeck als een aardig stukje historic had bijeenverzameld, en op onderhoudende manier voordroeg. We merfcten hieruit op, dat de vereeniging veel en goed1 werk heeft gedaan, en zeer zeker een plaatsj'e onder de zon waardig is. De gebruikel'ijke taartverloting had ook weder plants. Dit gedeelte van't program late mien in't vervolge maar achterwege als verouderd Bij een slechte stand1 der kas is de finan- cieele bate van zooiets soms nood'ig, doch d'adblijk gebiedend voor den stand der kas was een taartverloting niet. Toen't programma was afgewenkt volgde een dansje, waarbij den heer Schuijt zich als pianist, den heer van Schalkwijk zich als balletmeester onderscheidde. Later op den avond werd nog gedanst op zang en muziek van't Dubbelmannenkwartet en den directeur. 't Was echt gezellig, en de voorzittei had gelijk, toen hij de medewerkenden hartelijk bedankte. Met alien samen is een avond ge organiseerd, waarop „Algemeen Welzijn" nog lang met voldoenmg kan terugzien. UIT WIERINGEN. Zaterdag is door het Prov. Electriciteits- bedrijf de stroomlevering op Wieringen be- gonnen,' behalve dan aan de M. U. Z., die reeds sedert het voorjaar sfroom betrekt van het P. E. N. Te Wesferland werden de per- ceelen van Ir. Ringers en Ir. Schilthuis aan- gesloten. Maandag is met de aansluiting van de overige woningen voortgegaan. UIT HEN'SBROEK. Donderdagavond had de eerste bijeen komst van het Nut plaats voor dit seizoen. De voorzitter, de heer Kamp, opendle m«t een hartelijk welkomswoord en den wensch dat de avonden, trots de leden-vermindterlng van 10, wederom een aangenaam en gezel- lig verloop mogen hebben. De rekening en verantwooring van onf- vangsten 90,53, uitgaven 63.50. saldo 27.03, De Voorzitter en 2cfe secreiaresse werden herbenoemd. De volgende avond werd vast- gesteld op 24 November. De lezing zal tvorden gehouden door den heer G. M. R. de Haan, plaatsvervanger de heer D. Wit. De nalezing zal beruslen in de handen van mej. K. de Boer. Lang werd gediscussieerd over de vraag of men wat afwisseling in de avonden zal bi'engen, door eens een spreker(ster) vcor de afd. te laten optreden. Ten slotte werd besloten, met 21 voor en 11 tegen, de mogdijkheid eens ondler de oogen te zien. Met dit al was de avond al grootendeels verstreken, en eerst ee kwart voor negen kon de heer de Vries van Wijdlenes, die met z'n echtgenoote als gast aanwezig was, beginnen met de lezing, getiteld: ,.,Een kermisgastje", hetwelk voor den krassen 82-jarige nog een aardige prestatie was. De heer Kamp hield de nalezing met „Het Spook", waarna de heer de Vries ten slotte nog naar voren bracht „Vertrouwen op God." Deze eerste avond was voorbij eer men er om dacht. Door vertrek van Zuster Ter Burg naar Warmenhuizen, was een vacature ont- staan, waarin nu is voorzien door de benoe- ming van Zuster Pool uit Aikmaar als wijk- zuster. Zaterdtag ontmoetten in het cafe van den heer I<. de Boer, de prof-biljarter Drost uit Amsterdam en de amateur-biljarter jan Moejes uit H.-H.-Waard1 elkander in een vriendschappdijken wedisirijd van 500 ca- ramboles, waarvan de heer Moejes, die flier als een goed biljarter bekend staat, er 400 voor kreeg. Met spanning werd deze wed- strijd tegemoet gezien en't is zeker wel aan de slechte weersgesteldheid te wijten, dat niet meer bezoekers (een 20-tal) deze mooie wed- strijd bijwoonden. De uitslag was: le partijDrost 500 caramb., gem. aantal 29,4, hoogste serie 134 caramboles. Moejes"93 car., g-em. 5,5, hoogste serie 26 caramboles. 2e partij: Moejes 100 caramboles, gem. 11, hoogste serie 32 caramboles. Drost 374 caramboles, gem. 47, hoogste serie 248 caramboles. De serie kunst-stooten, weike ten slotte ten beste gegeven werden, wekten ieders groote bewondering. UIT ZUIDSCHARWOUDE De levering van 19000 Kg. anthraciet-noot- jes II en 1500 Kg. anthraciet-nootjes III voor de tuinbcuwvereeniging „De Toekomst" is gegund aan den heer Jn. Zijp, brandstoffen- handelaar alhier. UIT NOORDSCHARWOUDE. Het wordt steeds hachelijker toestand voor hen die dagelijks de Mosselenbrug m deze gemeente rnceten passeeren. Reeas geruimen tijd terug zijn borden aan- gebracht, die cp de zwakte der brug wijzen, de bruglioofden scheuren en verzakken en het brugdek is in zoodanigen staat, dat het zelfs den voetganger niet ongemerkt voorbij gaat. Het kan echter nog geruimen tijd duren eere hier de noodzakelijke verbetering komt Wel hebben Ged. Staten een beslissing ge- nomen die herstel der brug waarborgt, maar tegen deze beslissing bestaat een zoo- danige tegenkanting, dat het noodig zal zijn, alle sluizen der regeeringshaven te passee ren- Tegen de beslissing van Ged. Staten dat 5000 door Geestmerambacht moet worden bijgedragen heerscht sterk verzet van de zijde der Ingelanden, waarvan een flink aantal bezwaarschriften het gevolg is. Deze kunnen nog tot 28 dezer worden ingediend, daarna moet een en ander nog door de Prov. Staten behandeld worden en vervoglens staat nog beroep bij de Kroon open. Het is dus een lange weg die kan en zal worden afgekgd. Intusschen wordt de toestand van de brug al gevaarlijker, terwijl men van alle zijden de verantwoordelijkheid van zich afschuift. Het is hier thans een toestand die, abso- luut niet te verantwoorden is en die meer en meer de kans voor ongelukken openstelt. We achten het onverantwoord te wach- ten tot hier de zaak in laatste instantie is uit- gevochten, doch vinden het in het belang van een veilig verkeer niet gewenseht, dat voortgegaan wordt van deze bouwval een vrijwel onbeperkt gebruik te maken. In tuinbouwkringen blijkt men vrij ai- gemeen weing te gevoelen voor gefcrceerde maatregelen om in de maand December meer aanvoer van goede kwaliteiten kool te krij- gen. De besprekingen die daarover in een twee- tal tuibouwvereenigingen gehouden zijn, be- wezen dit ten voile. Met vreugde werd kennis genomen van de beslissing van den Vierbond om deze zaak al thans voor dit jaar te laten rusten, terwijl gehcopt werd dat deze plannen een blijvende rust wordt toebedacht. „Tuinbouwbelang" had het vorig jaar 1000 stuks kool gereserveerd, om deze als zetkool uit te zetten, met het dotal meer zui- ver zaad te winnen. Van deze 1000 stuks kwamen bij nader onderzoek 409 stuks voor uitzetten in aanmerking en deze hebben, zco- als thans werd meegedeeld, 32 pond zaad op- geleverd, een kwantum wat niet meegevallen is. Om de proef vender uit te .werken werd nu aan 10 teden een ons zaad uitgereikt, om uit te zaaien, terwijl tevens besloten werd weer 600 stuks kcol voor dit doel te reser- veeren. UIT SCHAGEN. Alhier is^Zaterdag aanbesteed een woning- blok van tien 'huizen. Laagste inschrijver was de heer H. Krijger te Oudesluis, gem. Zijpe, voor 21449. In zijne vergadering van 22 October verkoos de polder Schagen tot hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland, ge- naamd de Schager en Niedorper Koggen, den heer J. Govers alhier. UIT SCHERMERHORN. Zondag 23 dezer vierde de heer S. Jonker, de oudste inwoner van onze gemeente, zijn 90sten verjaardag. Wij kwamen den ouden heer dien dag geluk wenschen. Zijn woonkamer had door aangebrachte bloemen een gezellig aanzien gekregen. Te nitldden van zijne kinderen en naaste familieleden gezeten., rookte hij nog vergenoegd zijn sigaar en sprak met ons nog gezellig over vroegere tijden. Zijn ge- hoor begint iets minder te worden; overi- gens zijn zijn zintuigen nog volmaakt in orde en leest hij nog zonder brrl. UIT BERGEN. Woensdagmiddag zal weer, voor het eerst na den oorlog, vanwege TUnion Patriotique Russe en Hollande, bij het Russische monu ment door een Russisch Aartspriester een godsdienstplechtigheid plaats hebben ter nagedachtenis van de tijdens den slag te Bergen op 19 September 1799 gevallen Rus sische officieren en soldaten. Wegens het r.iet voldoen aan de wette- lij'ke stemplkht zullcin vervolgd worden 23 personen, kiesgerechtigd voor de Prov. Staten en 4 personen, kiesgerechtigd voor den gemeenteraad. Bij de Zaterdag in cafe Central" te Aikmaar ten overstaan van Notaris van Riet gehouden publieke veiling van de boer- derij met landerijen, eigendom van mej. de wed. Zuurbier, alhier, en gelegen aan den Meerweg, zijn de diverse perceelen in bod gebracht op een totaal bedrag van 45.091.48. Het gemeente-museum aan den Ouden Prinsweg is dit jaar bezocht door ruim 900 personen tegen ruim 800 in 1926. UIT D1RK9HORN. Den 22sten October werd onder leading van den heer D. Groenhart de algemeene vergadering van de vereeniging „Nut en Genoegen" gehouden ten huize van den heer T. IJff. De notulen van den secretaris, den heer R. v. d. Laan, werden goedgekeurd. Volgde i*ekening van den penningmeester, den heer L. Reuvers, over 1926/27, welke, nagezien door de heeren J. Smit en A. Kiste- maker, werd goedgekeurd op een batig saldo van 44.72. De bibliothecaris zei in zijn verslag, dat er steeds druk wordt gelezen. In het afge loopen jaar werden 812 nummers uitge- geven. Volgde een zeer geanimeerde bespreking over oude en nieuwe boeken. Besloten werd, weder eenige nieuwe wer ken aan te schaffen. Hierna stating. Deze week vlogen hier reeds herh'aal- delijk wdlde ganzen over. Elders werden zelfs al wilde zwanen gesignaleerd, De ervaring leerde, dat dan de vorst waarschijnlijk vroeg invalt. De bouwers kunnen zich dus voor gewaar- schuwd houden. HEEMSKERK. October. Ondertrouwd: Nic. Schouw en Ca. Gcoijer. G e t r o u w d G. Aj Aardenburg en K. M. Schare. G e b o r e n P. Koper-Beentjes, d. Over led en: Pa. Beentjes, 81 jaar. NEDERLANDSCH FAB RIKA AT. In de zeer belangrijke October aflevering van bovengenoemd tijd®cteift, het Orgaan der Vereenfginig „Nederlandsch Fabrikaat", treffen wij allereerst aan een zeer belangwek- kend overzicht van wat de Vereeniging in de laatste maand deed. Vervolgens geeft de heer W. Graadt van Roggen een nabeitrachting over de 17e Neder- landsohe Jaarceurs. De heer ir. H. Grevers breekt een lans in het belang van de Oud^Vaderlandsche klom- penindustrie, die op het oogenblik een zeer zwaren tijd door maakt. En toch is het moge- lij'k de Ned'erlandsche klompenindustrie en daarmede verscheidtene duizenden Nederlan- ders, die in dezen tak van nijverheid hun brocd verdienen, te redden, indien het groote publiek medewerkt en de oud-vaderlandsche klompen in eere houdlt coven het product van vreemiden bodem. In de bij'drage „Luchttoerisme" wordt dui- deljjlc naar voren gebracht, dat Nederland door hetgcen is verricht ten aanzien van de tot stand brenging van een geregelde lucht- verbinding tusschen Nederland en Neder- landsch Oost-Indie heeft bewezen, dat het als een der eersten van de wereld op dit gebied mag worden genoemd. De heer Meyer de Vdes geeft in deze afle vering een vervolg en slot van zijn uiteenzet- ting omtrent den Nederlandschen landbouw. Tai van zeer overziditelijke statistische tabe!- len verhoogen de belangrijkheid van deze bij- drage. Zooals bekend is, beschikt de vereeniging „NederlandBch Fabrikaat" over een zeer be- langwekkend en uitgebreid fi'lmarchief van Nederland'sohe bedrijveo. In deze aflevering zijn verschillende afbeeldingen afgedrukt, ontleend aan de film door de Vereeniging ver. vaardigd van de fabriek van Stamp- en Pers- werk J. B. van Heijst en Zn. te 's-Gravenha ge. Ten slotte bevat deze aflevering verschil lende affceeldingen van fraai werk, dat af- komstiig is uit de ateliers voor gebrand ge- schilderd1 glas, glas in ^ood, glas mozai'k, Tin- fi'ligraan in Beton van de firma W. Bogtman te Haarlem. Ook de meeste van de andere artikelen, in deze aflevering opgenomen, zijn verlucht door tal van afbeeldingen, waardoor de aan- trekkelijkheid van deze aflevering zeer wordt verhoogd1. Panorama, uitgave A. W. Sythoff's Uitge- vers Maatsdiappij te Leiden, geeft deze week een intere^anfe titelplaat, getitdd „In Egyp te's zandzee" een Arabier op een kameel "bij een pyramide. Dit nummer bevat een fraai ge- illustreerde bijdrage over het Monschouwer land en geeft bij een artikel van Tom Schil- peroort vele afbeeldingen betreffende vorm en bouw van automobielen. Naast foto's uit Centraal Aziie vinden wij ook kieken, die op gebeurtenissen in onze om. gevinig betrekking hebben, o.a. van den bouw van het Olympisch Stadion te Amsterdam en van het spoorwegongeluk bij Rdjswijk. Lectuur op elk gebied maakt mede dit tijdschrift voor velen interessant. Het laatste nummer van het populair-we- fenschappelijkc tijdschrift Licht, dat bij den u-itgever W. de H'aan te Utrecht verschijnt, bevat een lezenswaardiu artikel over Bezeten- lieM waarrn fcesciuwen wordit hoe vroeger demonen uit het lichaam dezer bezeienen wer den verdreven. Bij' vele fraaie afbeeldingen wordt het najaar in het bosc'h besc'hreven en een deskundige vertelt op onderhoudende wij ze op welke manier planted zich kunnen ver- plaatsen. Een kenner der oudheid beschrijft den Griekschen dichter Sophocles en zijn pu bliek waarna deze aflevering met 'n opstel van paed'agogische strefcking „Een boodsChap aan Garcia" wordt besloten. Duizend. en een kijkjes in Zwitserland, het mooie plaatwerk dat door de uitgevers-maat schappij Elsevier te Amsterdam wordt uitge- geven, geeft fraaie foto's van Rheineck en Santis en o.a. een prachtige panoramakiek van St Gal'len, van welke plaats nog ver- scheidene karakteristieke afbeeldingen ge- toond worden. Het volgend jaar zal bij Van Holkema Warendorf's uitgevers-maatschappij een nieuw tijdschrift Onze Aarde verschijnen. De maandelijteche afleveringen zulien niet min der dan 50 a 60 pagina's bevatten en het is de bedoeling voor al'les een Hol'landsCh tijd schrift te geven, te meer daar juist onze land- genooten de laaiste jaren op velerlei gebied uitblonken. Men denke daarvoor maar eens aan de prestaties van mannen als Visser, Vening Meinesz, van der Hoop, Kremer en van der Sleen. Uit de proeve van bewerking, die wij thans reeds ontvingen blijkt, dat zeer vele bekende schrijvers reeds als vaste medewerkers aan het maandblad verbonden zijn. Het tijdschrift ziet er keurig uit en geeft een schat van fraaie foto's, waaronder ook enkele gekleurde afbee! dingen. Wij verwachten, dat dit nieuwe Holland- sche tijdschrift, dat over binnen- en buiten- land schrijft en aan walks verzorging blijk baar moeite noch kosten gespaard worden, weldra een breeden kring van dankbare lezers zal vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politic, Langesfraat, en aldaar te bevragen op alle werKdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gene voorwierpcn, als gevonden gedeponeerd op 18, 19, 20 en 21 October 1927: Portemonnaie met inhoud; ijzeren gaffel, handschoenensleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingeztenen, ondesrtaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 18, 19, 20 en 21 October 1927 Parapluie, J. van Baden, Westerhofje 19; bruin kindertaschje, G. Alders, Kerklpein 6; ledige portemonnaie, R. Ober, Spobrstraat 44; hond, bruin met zwart, P. Mulder, Ui- tenboschstraat 65; ijzeren wagenmoer, P. Mulder, Uitenboschstraat 65; zegelkaart, P. Veldberg, Druivenlaan 43; springtouw, C. Helenius, Stuartstraat 96; rijwielbelas- tingmerk, Th. Bakkum, Uitweg 2; bruine portemonnaie met inhoud, J. Blauw, Boezem- singel 49; hand, T. Kranenburg, Laat 51; electrisch lampje, C. Kroon, Westerlaantje 28; portefeuille, Wed, G. J. Brinkgreve, v. d. Meystraat 6; portemonnaie met inhoud, J. de Jong, Zuiderhoutiaan 13; pakje, inh. dames- tasch, B. Venema, Eikelenbergstraat 18; mesje, C. Slijkerman, Hofplein 6; loodgie- terszak met inh., Gemeentewerkenpakje met stof, G. J. Gerlings, Polderstraat 8; dekkleed, C. Mets, p. a. C. Wester, Bierkade 13; jom hondje, S. Jansen van Jorksveld, Koningi straat 5; R. K. kerkboekje, J. Selie, Varne broek 27 D; rijwielbelastingmerk, S. Loup, Wagenmakerstraat 13; huissleutel, F. J. vana der Molen, Mient 27. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 21 October. W. S. te Bergen, overtreding Invaliditeits wet, 36 X 1 boete of 36 X 1 dag hecht. C. S. te Alknaar, overtreding art. 444 Wetboek van Strafrecht, 6 boete of 6 da- gen hecht. O. P. te Bergen, J. B. te Aikmaar, overtre ding IJkwet, de le 2 en 6 boete of 1 en 3 dagen hecht., de 2e 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hecht. M. H. en J. de V. te Aikmaar, H. R. te Sit- tard, J. A. v. B. te Amsterdam, dronken- schap, de le 7 boete of 4 dagen hecht., de 2e 3 dagen hecht., de 3e en 4e ieder 2 boete of 1 dag hecht. C. de J. te Almelo, overtreding Warenwet, 4 boete of 4 dagen hecht. E. B. te Egmond aan Zee, loopen over ver- boden grond, teruggave aan de ouders. M. J. P. S„ P. B., M. M., A. H., H. J. B., C. M. C., P. D, H. F. ten H„ C. N., D. B„ J. v. D„ P. K., A. C. J., F. B., P. B., A. B., D. de J., D. B., D. de J. en A. B. te Bergen, overtreding Kieswet, ieder 0.50 boete of 1 dag hecht. G. S. te Uitgeest, E. S. te Broek op Lan- gendijk, G. L. te St. Pancras, G. V. te Heer- hugowaax-d, P. S. te Hensbroek, J. B., C. v. E., C. S., P. M. en S. K. te Aikmaar, overtreding Politieverordening, de le en 5e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 2, 3e en 6e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 4e 3 boete of 3 dagen hecht., de 7e, 8e en lOe ieder 1 boete of 1 dag hecht., de 9c 1.50 boete of 1 dag hecht. E. P. te Castricum, W. Z. te Heiloo, J. L. Th. K. te Wijk aan Zee en Duin, M. S. te Uitgeest, J. M. L. te Hillegom, L. S. H., S. B. en J. de R. te Heemskerk, N. B., S. v. W. en A. D. te Bergen, J. S., J. G. en J. de G. te Aikmaar, K. K. ite Zuidschar- woude, S. B. te Koedijk, H. P. te St. Pancras, R. v. D. te de Rijp. Ph. v. d. W, te Schagen, J. M. C. v. L. te Oudcarspel, D. H. te Den Haag, C. B. en E. B. te Harenkarspel, P. S te Beemster, M. B. te Oude Niedorp, A. G. N. te Amsterdam, M. T. te Hoorn, A. W. S. te Oudorp, J. V. en S. F. te Heerhugowaard, overtreding Motor- en R'ijwielwet, de le, 4e, lOe, 23e en 28e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e, 6e, 7e, 9e, lie, 12e, 13e, 15e, 16e, 17e, 18e, 19e, 20e, 25e en 29e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 24e en 26e ieder 8 boete of 8 dagen hecht, de 5e en 21e ieder 10 boete of 10 dagen hecht., de 8e en 22e ieder f 5 boete of 5 dagen hecht., de 14e 12 boete of 6 dagen hecht., de 27e 100 boete of 50 dagen hecht., de 30e terug gave aan de oudera (Buiten verantwoordelijkheid van de Redac- lie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zirts dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Hoofdredacteur. Daar er slechts matig giften inkomen voor een paardenstal in het woonwagenkamp hetgeen waarschijnlijk voortvloeit uit de vrees dat de gelden misschien niet voor het beoogde doel gebruikt zulien kunnen worden is m. i. de vraag gewettigd: Zou er geen beroep te doen zijn op de harten dergenen die tegen stem den? Deze heeren schijnen in de raadszaal slechts uitsluitend hun ver- stand te werk te stellen, doch daardoor be- hoeven zij nog niet geheel en al van gevoel ontbloot te zijn. Is het gevoel niet juist dat- gene, wat onze graad van mensch-zijn be- ipaalt? De christenen zijn gehouden de naastenliefde te beoelenen en de magons heb ben zich tot taak gesteld de algemeene broe- derschapsidee in praktijk te brengen. In weerwil hiervan trachten de heeren met on- geoorloofde middelen zooals het hard- vochtig bejegenen van schuldloore dieren de WQonwagenbewoners, die toch ook hun breeders zijn, te weren. Is dit getrouwheid aan hun principes? Dat er door den sta! armlastigeri ten koste der gemeente zulien komen is geen argument; zij die. waarlijk noodlijdend zijn komen ook zonder dezen. Ik zou den heeren christenen de volgende vra- gen willen stellen: „Als de gemeente werke- lijik eens in de noodzakelijkheid kwam door den stal om aan eenige meerdere armen steun te verleenen, wat zou het dan nog? Zou Hij, Die in een stal ter wereld kwam, naar Wien gij U Christenen noemt, doen gelijk gij? Zijn het dan niet de offers die het kost, die de rechtschapenhexd lofwaardig maken?" Dat alien die voor den stal gevoelen toch geven opdat hij er zoo spoedig mogelijk komt Laten zij toonen dat het niet altijd waar is zooals meermalen beweerd wordt dat het volkskarakter van een land in dit geval een stad afgeleid kan worden uit de wijze waarop het geregeerd wordt. Zou er voor de Alkmaarsche dierenvriem den, inwoners van een gemeente, die zich reeds ruim driehonderd en vijftig jaren een victoriestad noemt, in deze niet een vreed- zame overwinning te bevechten zijn? Met dank voor de plaatsing. J. Fr. GEHRELS. (De ondervinding heeft wel geleerd, dat een beroep op die harten hier geen practiseh resultaat oplevert. Veel beter is het langzaam maar geleiddijk een kapitaaltje te verzamo- len en desnoods zonder dezen raad uit te voeren wat nuttig en noodig genoemd kan worden. Red. Alkm. Crt.) DE BEDREIGING VAN DE SCHOORLSCHE DUINEN. Het tericht dat Prins Hendrik te Schoorl een huis heeft gekocht, wat zal worden inge- richt als jachthuis bewijst, dat wij weer aar dig om den tuin worden geleid. Toen er dit voorjaar bij het ganzenveld een gedeelte der duinen werd afgezet, ont- trokken dus aan de vrije wandeling, was het de V. V. V. van Bergen, die zich daar allerminst mee ingencmen betoonde. En hier- tegen zou zeker een actie zijn ontstaan, indien niet bij monde van den boschwachter van Schoorl werd verkiaard, dat die omheining niet anders ten doel had, dan de schaarsche fauna in de duinen meer gelegenheid te ge ven zich te vermenig vuldigen. Geen ander doel lag hieraan ten grondslag. De V. V. V. te Schoorl stelde de V. V. V. te Bergen hier- mede in kennis en natuurlijk gingen de men schen hiermede gaarne accoord, want het zou de attractie van onze duinen zeker verhoogen, als men, naast al het wonderlijke natuur- schoon, zoo nu en dan eens verrast zou wor den door een fasant, een koppel patrijzen of wilde eenden. Zelfs herten vond men op 't oogenblik in onze duinen, geheel ter opluiste- ring zou men meenen. Volgens een wethou- der van Aikmaar hebben wij die dieren van de gemeente Aikmaar cadeau gekregen, om dat men ze anders als overcompleet zou moe- ten dooden. Dit alles zou ons zeer verheugen en wij zouden dankbaar kunnen zijn tegenover het Staatsboschbeheer, dat door dit alles de at tractie van de duinen zoozeer zou verhoogen, waarmede zij blijk zou geven hoezeer de be- staans belangen der burgers van Bergen en Schoorl, door hun worden begrepen. En nu komt het bericht van een jachthuis voor prins Hendrik. Bittere illusie. Wij hebben hier dus niet te doen met een loffelijk streven, onze bosschen met vogels en onze duinen met herten te bevolken. Maar wij zien hier het geraffineerde systeem van opfokken speciaal met het doel om dood te schieten. Dat laat de mensch zien van de banaaiste zijde. Het is niet verdedighaar. Zelfs niet met de bekende frase, dat men jaagt op schadelijk wild. Ik vind dat menschen met take eigen- schappen zich naar de wildernissen in Afrika moeten begeven en daar hun vecht en moord- lust moeten beproeven op tijgers en leeuwen. En dan moeten zij als moedige mannen ge heel alleen gaan en ongewapend. Dan zou men kunnen zeggen, ik begrijp niet wat hij mankeert, maar hij zoekt zijn mannetje. Dan zou er in zekeren zin van durf en moed kun nen worden gesproken. Het is echter volstrekt niet alleen het ethische bezwaar, wat mij noopt de opmerk- zaamheid op deze zaak te vestigen. Er is voor Schoorl en ook voor Bergen aan deze zaak een materieelen kant van groote betee- kenis. Stellen wij vast, dat, met het oog op het vreemdelingen bezoek, de vrije wandeling in de staatsduinen en voor Schoorl en voor Bergen onmisbaar is. Als nu de vogels en andere diersoorten groot genoeg in aantal zijn, dan komen de jagers en zulien met hun miserabel bedrijf de duinen onveilig maken. Tevens zulien zij in hun jagershartstocht de beplantingen niet ontzien en er zal geen wacht zijn, zooals die er is als er vreemde- lingen in de duinen wandelen. Dan, en hierop leg ik bizondere nadruk: er is nu een gedeelte'van het prachtige gan zenveld afgezet, als kweekplaats voor on- schuldige dieren. Maar wij hebben veel kans dat er straks nog een veel grooter terrein zal worden afgezet. zal worden onttrokken aan de vrije wandeling dus op dit terrein zulien de heeren dan wilde zwijnen fokken. Veliswaar zal dit dan wel het sevaarliikste

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6