DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Sfoomerij en Ververij S. KROBL Wij stoomen en verven Fiuche Mantels. i Honderd negen en twintigste Jaargang Uit het Parlement Hagelijlcseli ©wepsielii. Bsiaifeniand j DJf nmmtter fiesfaaf ttlt 2 bladea. IB2> mm Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeveiu ftbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alfcaaar /2franco door bet gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjsnnmmers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlfcNi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat. Qroote fetters naar plaatsfbfnrtei Brieven franco aan de N. V. Coek- en HandelsdrukberfJ v/h COftllft 6 lOOKi Voordam C9. Dlrficteur j G. tk KRAK. WOEHSDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactle 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA. 2ii OCTOBER DEN HAAG, 25 October 1927. Een interpellatie van den heer L. de Vis ser (Comm.) is altijd een zaak van langcu. adem De interpellant vindt als hem vergun- ning is verleend om te interpelleeren,. de ge- legenheid steeds schoon om van zijn begin- selen te getuigen en zooveel mogelijk anders- denkenden ai te tuigen. Zoo is het heden ook in de Tweede Kamer geweest. I>e heer De Visser interpelileerde over de interneeringen in Oost-Indie en uitvoerig betoogde hij, dat de Indische regeering op hoogst onrechtvaar- dige wijze tegen de voUksbeweging, welke voigens hem de onlusten waxen geweest, was opgefcreden, beweexde, dat de Indische regee ring steeds een moord- en roofpolitiek had gevoerd, qualificeerde de ambtenaren als ge- boefte enz. Nadat hij eens flink zijn hart had lucht gegeven, waarbij hij al wat hem Was overgebriefd als waar en elk officieel rapport als leugen had aangeduid, stelde hij de regeering een aantal vragen, waarin hij vxoeg, of zij zelve niet vond, dat men aan de. communistische beweging volkomen vrijheid moest laten, en of zij zelve wel zeker was, dat die vonnissen tegen de opstandelingen niet op vergissing berustte en ten slotte er op aandrong dat er een commissie van on- derzoek zou worden benoemd, waarin ten minste twee commuriisten zitting zouden heb ben. De Minister van Kolonien, de heer Ko- ningsberger, heeft op de rede, welke op zoo daverenden toon werd uitgesproken, dat zij zelfs buiten de zaal kon worden gehoord, met een kort, en kalm woord misschien wat te kort geantwoord. Hij verklaarde, dat de regeering niet twijfelde aan de juist- heid der genomen maatregelen van juetitie en uitvoerende macht en dat zij de nocdzake- lijkheid niet inzag van de benoeming van een commissie van onderzoek als de heer De Visser wilde. Maar toen mengden zich andere leden in het debat. In de eerste plaats de heer Cra mer (S. D. A. P.), die het in sommige op- zichten eens was met den heer De Visser, wel niet onderschreef, wat deze had gezegd, maar ten slotte toch met een motie kwam, waarbij verzocht werd een commissie te be- noemen. De volgende spreker, de heer Van Boetze- laer van Dubbeldam (Chr. Hist.), zette in een rede, welke de verontwaardiging van den heer Duys (S. D. A. P.) zoozter opwekte, dat hij hem telkens in de rede viel, uiteen, dat de interneering, waartegen de heer De Visser in het bijzonder had getoomd, een humane maatregel was. Derde spreker was de heer mr. Joekes (V D.), die begon met een woord van kritiek op de wijze waarop de heer De Visser de zaak had ter sprake gebracht (waarvoor deze hern beloonde door hem voor „doodbid- der" uit te schelden), hij kwam op zijn beurt ook op tegen de interneering, welke ten on- rechte als een straf wordt toegepast, terwijl het toch niets anders is als een veiligheids- maatregel. Intusschen ontried hij voor het oogenblik aanneming van de motie-Cramer. Nog een sociaal-demccratische afgevaar- digde, de heer Kleerekoper, achtte 't oogen blik gunstig van zijn overiuiging blijk te ge- ven en kwam in het bijzonder tegen de ten- uitvoerlegging van de doedstraf op. Zijn ver- zet daartegen belichaamde hij in een motie, waarbij de Kamer zich voor de afschaffing van die straf in Indie verklaarde. Nadat nog de heer Kersten (Staatk. Geref. Partij) een opmerking had gemaakt, die be- wees, dat hij geen Indische specialiteit was en nogal de lachlust der Kamer opwekte, kreeg de heer De Visser het woord. Maar daar hij zeker nog een uur in beslag zou nemen, achtte de voorzitter het veillger de verdere behandeling van de interpellatie tot morgen te verdagen. Daarmee zullen zek-r nog wel een paar uur heengaanen dan komt er een tweede interoellntie-De Visser aan de orde omtrent het optreden der justitie tegen de Indische studenren hier te lande. DE ROEMEENSCHE KONINGSKWESTIE ,Leek het er aanvankelijk, na den dood van konirag Ferdinand, veei op, dat ex-kroonprins Carol, on-terfd vanweze zijm al te verregaan- de buitenechtelajike escapades, inderdaad geen pogingen aanwenden zou om met den steun van de hem genegen boerenpartij zijn ver- loren kroon opnieuw in zijn bezit te krijgen, meer en meer blijkt, dat men zooals zoo vaak wat te haastig is geweest met zijn optrmisme en hoop op een goede toekomst. Want meer en meer blijkt, dat zich achter de schermen vrij wat afspeeit, dat tot de hoogere diplomatie behoort en waarvaji de wereld dus veiligheidshalve Oiikundig moet worden gelaten. Achtereenvolgens maakten wij meldinig van het gerucht, dat een delegatie der boe renpartij een bezoek aan Carol te Parijs had .ehracht om te onderhandelen over zijn te- mg eer. Van het gerucht, d'at wilde, dat Carol a lie befrekkingen met zijn ,,vrouw" zou hebben verbroken. Van het bericht omtrent de arrestatie van den o ud-onde rst aats-sec ret a ri s Manoikscu. Van de plannen tot oprich-ting van een Car- listisch blad, enz., enz. Di-t affles is meer dan voldoende om aan te toonen, dat er lets gaande i's. Dat men in onzekerheid verkeert omtrent het naadje van de kous moet voornamelijk worden geweten aan het feit, dat te Roemenie nog steedls de na Ferdinands dood imgestelde perscensuur gehandhaafd wordt, zoodat slechts aan nieuws over de grenzen komt, wat de regee ring wenschelijk en gevaarloos acht. Toch ziet zelfs de regeering geen kans, om a'fle strubbelingen weg te doezelen. De mi- nisters confereeren dlruk onder elkander en ten einde raad is men overgegaan tot het pu- bliceeren van een officieel communique. De laatste passage doet de deur toe! Wil over een Carlistische beweging in Roemenie onjuist zijn, doch dat Carol wel aan de po- litieke partijen en den minister-president het verzoek heeft gericht het Roemeensche volk zich te laten uitspreken over de gewenscht- heid van zijn troonsbestijging De laatste persage doet de deur toe! Wil men dan nog duidelijker zien aangetoond, dat Carol belust is op het hem ontglipite krocmtje en de meening toegedaan is, dat het op een troon zachter zitten is dan op een stel weinig-Roemeensche stoelen te Parijs? Is U dan oventuigender bewijs denkbaar, dat Carol niet bij de pakken neerzit en zijn vaderliefde niet zoo ver Hat gaan, dat hij de hoogste Roemeensche, zeer begeerlijke waardigheid zonder meer aan zijn zesjarig zoontje overlaat? Wij hebben reeds eerder de verwachtinig uitgesproken, dat het pad van Michael, het gekroonde kind, niet over .rozen gaan zal. Wij herhalen diit thans. Roemenie behoort tot den Balkan en het zou niet voor't eerst zijn, wamneer de zaken zich in dit land geheel en al anders afwikkelden dan zich aanvanke lijk liet aanzien. Wij hopen vcor Michael en voor het Roe meensche volk dat met een strijd om het koningschap nooit gebaat kan zijn het aller, aller beste. Maar niemand zal het ons kwalijk nemien, wanneer wij moeilijkheden waarschijnlij/k achten. VOLKENBOND. DE MANDATEN-COMMISSIE. Wordt deze zitting naar Lon- den verplaatst? De mandatencommissie, die anders altijd een rustig verloop heeft, heeft ditmaal eeni- ge sensatie teweeg gebracht. Gister verscheen namelijk in een Geneefsch blad het bericht, dat de commissie gisteren- avond een uiterst geheime zitting gehouden had, waar zelfs de leden van het volken- bonds-secretariaat niet bij tegenwoordig mochten blijven. Vermoedelijk door de indiscretie van den een of ander, die er belang bij had, wist de krant te vertellen, dat het ondferwerp van be- spreking, de mogelijke verplaatsing van deze zitting voor een paar dagen naar Londen zou zijn. De krant geeft hiervoor de zeer onschul- dige reden aan, dat de Engelsche vertegen- woordiger dooi ziekte van zijn Viouw te Lon den is moeten blijven, en om nu de bekwame medewerking van dit lid niet te missen, zou de commissie zich naar Londen verplaatsen. Daar dit echter zeer onwaarschijnlijk is, vermoedt men algemeen, dat er meer achter het plan zit, doch wat precies, weet niemand. Er heerscht nog steeds in de commissie ver- schil van meening, of een reis al dan niet zal plaats vinden, hetgeen zeer gelukkig is, want er valt heel wat tegen dit plan te zeggen. In de eerste plaats is Londen geen ge- schilcte plaats voor de behandeling van rap- porten van onder Britsch mandaat staande gebieden, welke nog op het program staan. Nadat verder in de volkenbondsvergade- ring zooveel te doen is geweest over een ver- hooging van het budget met nog geen 50.000 francs, ter wille van de codificatie van het internationale recbt, zou het een zeer slech- ten indrulc maken wanneer deze commissie nu geld ging uitgeven voor eene geheel niet noodzakelijke reis. CHINA. TSJANG EN WOE. Een bondgenootschap tusschen oude tegenstanders. Nieuwe groe- peeringen. Hoe meer de boel in China verandert, hoe meer alles bij het oude blijft. Eerst hadden Woe-Pei-foe en Tsjang-tso-lin elkaar bevoch- ten; toen werden zij bondgenooten; daarop vlogen zij elkaar weer aan; thans en dat is nu weer het nieuwste zijn zij weer met elkaar in een verbond getreden. Bij dit twee- manschap heeft zich ook gevocgd de huidige militaire dictator in Hankou, generaal Tjang-Sjen-tsji. De tegenstanders zijn nu in de eerste plaats de „christen-generaal" Feng- Joe-sjang in de provincie Homan, de generaal Jen-Sji-sjan, de gouverneur van de provin cie Sjansi en de strijdkrachten van de regee ring te Nanking. Maar coalities zijn wankele dingenin China. BRITSCHE KRUISER BESCHOTEN. Uit China is bericht ontvangen, dat de Britsche kruiser Curley 48 mijl boven Woehoe met geweren en machinegeweren is beschoten. Hij bracht het vuur tot zwijgen. Twee kanon- neerbooten, die de Zuidelijke Chineesche vlag voerden, waren op de rivier slaags met de troepen, die op de Curlew hadden gevuurd DUITSCHLAND. HET MEMORANDUM VAN PARKER GILBERT. De houding, die de rijksminister van finan- cien heden in de Rijksdagcommissie tegen- over het memorandum van den agent-gene- raal der schadevergoeding zal aannemen, wordt met spanning tegemoet gezien. Naar de Frankf. Ztg. uit Berlijn verneemt, heeft Parker Gilbert zijn memorandum op verzoek van de Duitsche rijksregeerinig zelve opgesteld. Dat de agent-generaal groote be- teekenis hecht aan zijn expose, blijkt uit het feit, dat hij het niet alleen aan den rijksmi nister van financien, maar ook aan den rijks- kanselier en den minister van buitenlandsche zaken heeft gezonden. De voorgeschiedenis. Het avondblad van het „Berl. Tagebl." meldt over de voorgeschiedenis van het me morandum: De rijksminister van financien, dr. Koehler, had in den laatsten tijd herhaal- delijk besprekingen met den agent-generaal der herstelbetahngen en daarbij zou dr. Koehler zelf den wensch hebben uitgespro ken, dat de agent-generaal zijn zienswijze schriftelijk zou vastleggen. De brief van Parker Gilbert verwijst in zijn inleiding ook naar dezen wensch. Naar het blad verder meldt, heeft de agent- generaal een besluit veto over de publicatie van het memorandum uitgesproken. Het memorandum zelf was geen verras- slng voor het kabinet. Een verrassing was alleen de ontijd'ige publicatie in de „New- York Times", welke niemand meer betreurt dan de agent-generaal voor de herstelbefa- lingen zelf. FRANKRIJK. HET PROCES SCHWARTZBARD. Een coup de theatre van Torres. Tijdens de zitting van gister in het proces Schwartzbard volvoerde de advocaat van den moord-enaar, mr. Torres, een coup de theatre door te verklaren, dat hij van het hooren van 82 getuigen a decharge afzag. Want, zeide hij, de jury heeft zich wel reeds een oordeel kunnen vormen. Waarschijnlijk zal nu hedenavond uit- spraak gedaan worden. HET FRANSCH-AMERIKAANSCHE TARIEFGESCHIL. Drie concessies. Het antwoord van Washington op de Fransche nota omtrent het tarief-geschil schijnt drie concessies in te houden. Amerika zou afzien van het douane-toezicht in Frank- rijk; het zou beloven, dat de ministerieele de- partementen voortaan ten opzichte van de Franschen invoer geen met een verbod over- eenkomende sanitairen maatregel meer zullen nemen, zonder het staats-departement daarin te kennen. Eindelijk zou de president de ta- riefcommissie gelasten een nieuw onderzoek te openen naar de Fransche kostprijzen ten eincie uit te maken of bepaalde Amerikaan- sche producten niet buitensporig beschennd zijn. Met weet, dat Washington voorloopig niet de behandeling der meest begunstiging vraagt, maar toepassing van het heerschende minimum-tarief op zekere Amerikaansche producten. Op het oogenblik moeten, wegens de met Duitschland gesloten handelsovereen- komst bepaalde Amerikaansche waren vier keer hoogere reehten betalen dan overeenkom- stige Duitsche. Al deze dingen moeten in directe besprekingen nader worden geregeld. Of dit hier dan wel te Washington zal gebeu- ren, is nog onbekend. De Fransche regeering heeft tegen een douane-conferentie te Wash ington volstrekt geen bezwaar. DE ONTVOERING IN MAROKKO. Het nieuws over de twee ontvoerde verwan- ten van den resident-generaal met hun dames is niet zeer beverdigend. Ze zijn in leven en hebben het vrij goed, al lieten ze cigaretten, warme kleeren en leeftocht vragen, wat hun gezonden is. Ze werden van den eenen naar den anderen stam gestuurd, daar deze aar- zelden tusschen de vrees voor bestraffing door een bombardement uit de lucht, indien ze de vier Franschen houden en geldzucht met het oog op het te bedingen losgeld. De over- heid komt de stammen zoo ver mogelijk tege moet in het over leg omtrent de hoogte van het ranfsoen, gelijk onlangs ten opzichte van de te Kenitra ontvoerde meisjes gebeurde, die nog evenmin werden teruggegeven. De Echo de Paris klaagt over die lank- moedigheid, die het blad aan Steeg wijt Deze zou te weinig doortastend zijn, in tegen Tel ling met Lyautey, zijn voorganger. Vandaag zou Steeg te Rabat aankomen. Indien de vier Franschen een fanatiek berghoofd in handen vallen, die zich van hen als gijzelaars bedie- nen wil, als waarborg, dat hij niet wordt las- tig gevallen, zou de zaak een ernstige politie- ke wending nemen. ENGELAND. Overeenstemining bereikt. Gister werd volkomen overeenstemming bereikt in de vlaggen-kwestie. Voortaan zullen er twee officieele vlaggen zijn, vooreerst de Union Jack, als symbool van het Britsche rijk, en vervolgens de nieu we Zuid-Afrikaansche ylag, welke een ver- zameling is van alle Zuid-Afrikaansche vlag gen, de Union Jack inbegrepen. Beide vlaggen zullen tezamen worden uit- gestoken. NAAR HEREENIGING IN ZUID- AFRIKA. Een bericht uit Kaapstad meldt dat de vooruitzichten op een regeling van de vlag- kwestie zeer gunstig zijn. De Argus (het Engelsche blad) noemt den toetsand hoopgevend en verklaart dat zich sterke invloeden laten gelden in de richting van een minnelijke regeling. In een hoofdartikel merkt hetzelfde blad op dat staatsmanschap en edelmoedigheid veld winnen „ondanks de onvermoeide po gingen van de Burger (het orgaan der Na- tionalisten) om de hqnden op elkaar los te laten." Reuter voegt hier nog in een bericht uit Kaapstad aan toe, dat het geschil over de vlag op deze basis is geregeld dat de Union Jack van openbare gebouwen in de hoofdste- den zal wapperen, zooals het parlementsge- bouw en andere gebouwen die genoemd zul len worden in een proclamatie, verder van alle sehepen en in de havens. De Times verneemt uit Kaapstad: Hertzog en Smuts zijn Maandagmiddag over het vlag-vraagstuk tot een accoord ge- komen dat vandaag aan de twee partijen zal voorgelegd worden. Het is zeker dat de Zuidafrikaansche partij (die van Smuts) het zal bekrachtigen, maar het staat niet volstrekt vast dat de vergade- ring van de Nationalisten in het parlement er haar goedkeuring aan zal hechten. BELGIe. DE GEHEIMZINNIGE MOORD. In de kwestie van een geheimzinnigen moord op een Italiaansch koffiehuisbediende is nog steeds geen licht gekomen. De politie meent, hoewel echter geen absolute zekerheid verkregen is, dat het in stukken gesneden lijk wel degelijk dat van den Italiaan Malacrida is, de vermoedelijke daders zouden dan zijn een Belg en een Italiaan, die kort voor den moord in gezelschap van Malacrida zijn ge zien en sedert dien spoorloos verdwenen zijn. Diefstal zou de drijfveer tot den misdaad zijn, daar Malacrida in het afgeloopen bad- seizoen te Spa heel wa geld had verdiend en dit in zijn kamer niet gevonden is. Ook het verdwenen hoofd van het lijk is nog altijd niet teruggevonden. POLEN. EEN BOMAANSLAG' IN OPPER- SILEZIE. In den afgeloopen nacht is een bomaanslag gepleegd op eenige ambtswoningen van de „Roemer"-mijn in het district Rybnik. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Een bom, waarvan de lont ontdekt werd, is in de lucht ontploft. Een tweede helsche machine sloeg in den grand; door den lucht- druk werd een aantal ruiten vernield. Blijkbaar is hier sprake van een aanslag op eenige hoogere beambten van de mijn, die tot de Duitsche minderheid behooren. Omtrent de identiteit van de daders ver keert men nog in het onzekere. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN PRINS INBREKER. De „Voss. Ztg." verneemt uit Praag, dat in het Hotel du Passage de 30-jarige prins Edmund Schwarzenberg gearresteerd werd. De prins had van de National Cash Register Company tegen betaling van wissels tien kas- registers gekocht en deze den volgenden dag terstond ver beneden inkoopsprijs ten gelde gemaakt. Flij zou bekend hebben, dat hij met een handlanger een inbraak in de zaak van ge- noemde firma van olan was. AMERIKA. NOG GEVECHTEN IN MEXICO. Partijgangers van generaal Go mez verslagen. Voigens inlichtingen, door de Mexicaan- sche regeering verstrekt aan den Times-cor respondent in Mexico (stad), hebben regee- ringstroepen dezer dagen een aanval gedaan op opstandelingen van de partij- van Gomez, welke laatsten uit hun stellingen bij La Perla in den staat Vera Cruz werden verdre- ven. Het was een hevig gevecht. Van de re- geeringstrcepen sneuvelde een officier, twee anderen werden gekwetst. KORTE BERICHTEN. In het Reuzengebergte is veel sneeuw gevallen, die hove*1 800 M. hoogte is blijven liggen. Op de kammen ligt de sneeuw 7 c.M. hoog. Gisterochtend was aan de sneeuw- grens de temperatuur 3 graden onder nul. Bij een voetbalwedstrijd te Richmond in Virginie is Zaterdag een tribune ingestort, waarbij 15 toeschouwers ernstig en ongeveer 80 licht gewond werden. Het gebeurde door- dat het publiek blijkbaar wat al te geestdrif- tig wera en overeind vloog om een mooi staaltje voetbal toe te juichen. Tegen zooveel geestdrift was de tribune blijkbaar niet be- stand. Voigens Poppolo d'ltalia is te Perugia Zaterdag Sidi Din Achmed Zogoe, een gewe- zen minister uit het Albaneesch kabinet-Fan Noli, die in'ballingschap leeft en door de Italiaansche politie in het oog gehouden wordt, in hechtenis genomen wegens uitla- tingen ten nadeele van de fascistische heer- schappij. De podestaaf van Quadrello (Italic) heeft een premie van 5000 lire uitgeloofa voor den ingezetene, wiens huwelijk in een periode van vijf jaar met het grootste aantal Idnderen gezegend wordt, en heeft in zijn be- kendmaking zijn stadgenooten opgewekt aan dezen wedstrijd deel te nemen Naar Reuter uit New-York meldt, zijn er vliegtuigen te pletter gevallen te Lincoln in den staat Nebraska, te Mount Clemens in den staat Michigan, te Santa Monica in Californie en te Kansas City (Kansas) en Los Angeles (Calif.) Er zijn in het geheel zeven menschen omgekomen. Prinses Toshiko Fushimi van Japan is in den ouderdom van 70 jaar overleden. De prinses behoorde tot den oudsten tak der Keizerlijike familie, die tot den lOlsten Kei- zer uit de veertiende eeuw teruggaat. In ver* band met het overlijden is de vlootparade, die a.s. Zondag zou plaats vinden, uitge- steld. De Keizer is naar Tokio teruggekeerd. Gister werd voor het Berlijnsche Lands- gerecht de scheiding uitgesproken tusschen den bekenden Duitschen bokser Hans Brei- ienstater en zijn vromv. De eerste had mede* gedeeld, zooals bekend, dat hij tot deze schei ding overging, daar zijn vrouw een belem- mering vormde voor het zich wij den aan de bokssport. Met ingang van 1 Januari 1928 treedt in Italie een nieuw collectief verdrag voor het hotelpersoneel in werking, waarbij het aannemen van fooien verboden wordt. Het aannemen van fooien zal streng worden ge- straft, eventueel met ontslag. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken, Titulescoe, is naar Rome vertrokken, om met Mussolini onderhande- lingen te voeren over het Hongaarsch-Roe* meensche geschil. De Roemeensche afgevaar- digden te Geneve, die bij de behandeling de zer zaak in de volkenbondsvergadiering te genwoordig waren, vergezellen Titulescoe op zijn reis. De heer Lovett was in zijn tuin te Tohr- ne bij Chertsey aan het werk, toen een voor- werp rakelings langs zijn hoofd kwam en bijna een voet diep in den grond drong. Toen het opgegraven werd, bleek het een seinlan- taarn te zijn, die een vliegtuig had laten val len terwijl het over het plaatsje vloog. De lantaam is bij de politie gedeponeerd. De gedelegeerde van het Nederlandsche Roode Kruis, generaal ds. Schrijver, die in de commissie voor dte standaardisatie van sanitair materieel uit het internationale Roode Kruis-comite Nederlandsche gede1e- geerde is, is tot voorzitter van deze com missie gekozen. De Turksche regeering overweegt de afschaffing van het Turksche alfabet en de vervanging door Latijnsche letters. ALKMAARSCHE COIJRAIIT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1