WOUDA's m Siadsnieuws Tijdschriften fluitenlandsch pmengd nieuws. Tooneel. Sport F^^Yiraciaal nieuws BinnenBand i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat in het Gemeenteblad zijn opgeno- tnen de besluiten van den Raad diier ge- meente van 25 Augustus en 13 October j.l., waarbij zijn vastgesteld: le. Eene instructie voor den Directeur van het Marktwezen. (Gemeenteblad No. 1067); 2e. Eene instructie voor de Waagmees- ters en den assistent-Waagmcester(Gemeen teblad No. 1068); 3e. Eene verordening, houdende bepalin- gen omtrent de orde op de kaasmarkt. (Ge meenteblad No. 1060); 4e. Eene instructie voor de marktmeesters en de marktontvangers der wekelijksche markten (met uitzondering van de kaas markt). (Gemeenteblad No. 1070). Deze besluiten zijn heden afgekondigd en ged'urende drie maanden ter Gemeente-Secre- riie ter lezing nedergelegd, waar ze tevens, tegen betaling der kosten, in afdruk ver- krijgbaar zijn. Alkmaar, 25 October 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WEN0ELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DE NAJAARSVEEMARKT. Op de gister en heden gehouden najaars- yeemarkt werden 3362 stuks koeien en 693 stuks graskaiveren aangevoerd tegen 3113 en 670 het vorig jaar. De prijzen voor melkkoeien waren 250 f 425geldekoeien 200f 325Vaarzen 120—/ 250; Graskaiveren 60120. De handel was stug. [t. VOOR DE PAARDEN VAN HEX ff WOONWAG E N'PARK. i Wij ontvingen voor een stal voor de woon- wagenpaarden 1 van Bep en Tut. ji EEN JUBILEUM. De heer L. Ferhes, meteropnemer-geldop- haler bij de gasfabriek, zal 1 November a.s. den dag berden'ken, dat hij 25 jaar aan de Gem. Liehtbedrijven is verbonden. i NOORDHOLLANDSCH LANDBO'UWCREDIET ALKMAAR. In de op 25 October 1927 gehouden ver- gadering van Commissarissen is besloten op de 6 pet. cumulatief preferente aandeelen een interim-dividend ad 3 pet. of 30 uit te kee- nen. j\ TE WATER G'EV ALLEN. Gister ongeveer 7 uur waren eenige jon- gens aan het spelen op de zandbak bij de Kneppelbrug. Een der jongens gaf de 12- jarige J. H. een duw, zoodiat die ruggelings hi het water viel. De kleine drenkeling was gelukkig spoe- dig weer op het droge, zoodat hij er met den fichrik en een nat pak afkwam. I N.V ALKMAARSCHE EXPORTVEI- jV LING. Men verzoekt on®, in aanvulling op ons bericht van gisteren, mede te deelen, dat de heer L. Hoek, de nieuwbenoemde boekhou- der-betaalmeester aan het veilingbedrijf, reeds 4 jaar aan de Nationale Bank, afd. ex port-Veiling, als zoodanig is werkzaam ge- weest. '\t KALF DOOR EEN tfUIT. Toen men gisfermiddag omstreeks hSlf vier een troep kalveren van het markterrein door de Houttil naar de Lanigestraat dreef, werd een der dieren tegen een ruit van Fortuin's hearenmodlemagazijn hoek Langestraat— Houttil gediroogen, met het gevolg dat een der groote spiegelruiten aan de Houttil ver- niekF werd. Wopdi Lid van de OPENBARE LEESZAAL. Contribute minimum f 2.- pep jaap j tot Januapi f I.- OUD ALKMAAR. Gisteravond Meld in de Unie voor de le- den der Vereenigimg „Oud-Al'kmaar" en van het Genootschap „Nemo Satis Solus Sapit" de heer A. A. Kok, architect te Amsterdam, secretaris van den Bond Heemschut en be- stuurslid van de Vereenigring „Hendrick de Keyser-" een lezing met als onderwerp: „Het restaureeren van oude bouwwerken". Na een uiteenzetting over de verschiWende opvattingeo omtrent het begrip „restauree- ren", ontstaan in de 19e eeuw in Frankrijk (Violet le Due) en in ons land gepropa- geerd door den ouden Cuypers en de Steurs, wier methode vooral hierop neerkwam, dat gestreefd1 werd om „oud" te maken met nieu we mi-ddelen, dikwijls zonder fundament van hiistorisoh vasts taande gegevens wees spreker op het gevaar en de fouten van deze methode, welke thans is overwonoen. Meer dan voor deze methode is dan te zeggen voor de ideeen van Ruskin, die doceerde, dat men beter doet oude monumenten hun na- tuurlij'ken dood te laten sterven, wanneer ze nog hun voile schoonheid tot aan het instor- ten bezitten, dan door een valsche recon structie een valsche antiquiteit in het leven te roepen zonder eenige waarde. Persoonlijk Held was om belangwekk'ende ideeen in de praktijk te brengen. Aan het slot van den avond verschen-en op het doek de onder de auspiceen van de Ver- eaniging Hendrick de Keyser gerestaureer- de huizen aan de Mient en had de restaurateur de gelegenheid om het ge- meentebestuur van Ailkmaar dank te zeggen voor de medewerking aan de Vereeniging bij dit werk betoond. De leden van de Ver eeniging Oud-A!fcmaar zulten bovendden in de gelegenheid zijn om deze huizen Zater- dag a.s. nam. te 3 uur te beziebtigen, onder leiding van den heer Kok. SPIRITUALISTISCHE LEZING. Ten onrechte werd door ons gemeld, dat mevr. Gobel-Nierstrasz gister in de Unie een spiritualistische lezing houden zou. Be- doelde lezing wordt hedenavond gehouden. LIGHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.10 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. De Tante uit Indie, blijspel in drie bedrij- ven van Henri v. Wermeskerken, door „hef. Vereenigd Iiaagsch Tooneel" met medewer king van Mevr. de Boer—Van Rijk. Onze groote artiste Mevr. de BoerVan Rijk werd gisteravond door de zeer goed be- zette Harmoniezaal enthousiast welkom ge- heeten, toen de gordijinen voor het eerst van elkaar gingen en zij met de gepoetste schoe- nen van den jonkneer naar diens kamer ging. Zij heeft in dit nieuwe blijspel van Henri van Wermeskerken weer voortrefielijik ge- speeld, zoo als alleen zij het kan en daar- door die aanwezigen een zeer genoegliijken avond bezorgd. In iedef mensch leeft het verlangen om toch eens echt rijk te zijn. Zoo ook in het pension van juffrouw Dribbel. Zij zelf, haar dochter Gretha, het nichtje Mies, de chauf feur Bob, en vooral de jonkheer Sloet van Overvoorde zouden o zoo graag eens zonder zorgen zijn. En juist als zij er aan wanho- pen, dat dit wel ooi zal gebeuren, komt de rijkdom in den vorm van een erfenis. De zuster van juffr. Diibbel is n.L in Indie ver- dronken, en haar man komt direct naar Hol land om ook de familie in de groote nala tenschap te laten deelen. De mensohen wil ten nu allemaal hooger op. De jonkheer neemt op zich alien te introduceeren in de hooge kringen met hun tallooze grilten, dainsmanie, exotisch gedoe, geestverschijriin- gen en liefdadigheid. En wat passen alien slecht in dat milieu. Tot plotseMng de dood gewaand'e rustig levend terugkeert en aan de schoone droom een einde komt. De echte juffrouw Dribbel komt weer te voorsehijn en de tante uit Indie zorgt er voor dat alien een' behoorlijke betrekking in haar groote zaak krijgen. Hoe echt was Mevr. de Boer weer ais die hospita in het eerste bedrijf. Dat was weer juist bet genre, waarin zij altijd onovertrof- fen is geweest. Scherp en raak getypeerd. In het tweede bedrijf moet zij aan aite groote- lui's dwaasheid meedoen, en zij dbet dit op eenig komische wijze. Er is wel geprotes- teerd tegen de wijze waarop men onze groo te aetrice dwaas en thai liet doen en Char leston liet dansen, alleen om de lachiust van het publiek te bevredigen, maar in de veran- derde scene is dit bezwaar bijna geheel weggenomen. Als deftige dame tracht zij thane op hare wijze de passen van de Black- Bottom na te doen, die door een danseres gedanst wordt, en haar imiteeren was ko- misch. Mooi was haar overgang in het derde be drijf. Met bewonderinig heeft men de ruim zeventigjarige actrice gisteravond gevoigd en aan het enthousiaste applaus kwam niet zoo gauw een einde. Lisette Fratsky was uitstekend als de le- venslustige moderne dochter. Haar zang- nummer bij d'en aanvang van het 2e bedrijf verwierf luid applaus. Corrie Vonk speelde het meer bezadigde nichtje heel aardig. Wil- lem Faassen was als chauffeur, maar vooral als neger (Charlie Johnston) zeer goed Ludzer Eringa maakte van den Jonkheer een komische figuur, waartoe zijn lange gestal'te niet weinig medewerkte. Noemen wij verder nog Jan v. Dominelen als de man uit Indie, Sophie de Vr'ies—de Boer als de tante, Me- vrouw Mertens de Jager als de freule, Ton- ny Stevens als de adcHliijke baron en van Drust in twee kleinere rollen. Zij alien vorm- den met de hoofdipersonen, een uitstekend ge heel. Er is veel en hartelijk gelachen. Men heeft zich met deze Indisch Tante, maar 't nicest miet juffrouw Dribbel zeer goed ge- amuseerd. G. VOETBAL. HET PASSEEREN VAN VAN HEEL. De Haagsche Crt. schrijft hierover het vol- gendfe: Algemeen zal men hoogst verwonderd zijn over het passeeren van v, Heel voor het Ned elftal, in wiens plaats van Boxtel is gekomen. Van Heel toch was, en is o.i. nog steeds, een verdediigt spreker een tusschenstandpunt en I speler van zeer bij-zondere klasse, wiens spel z°u hp willen zien, dat bij het restaureeren, j nranmer reden tot hlagen gaf. Wiji herinneren wat behouden is ook zooveel mogelijk be- houden blijtft, terwijl wanneer, omdat het oude materiaal ontbreekt, met nieuwe hulp- middelen gewerkt moet worden, dit moet gebeuren met groote voorzichtigheid, terwijl men beter doet, wanneer ale gegevens ont- breken in den geest van den eigen tijd te werkem, dan te trachten het oude na te boot- sen, waardoor het gevaar bestaat, dat een valsche antiquiteit ontstaat, zooals de school van Viollet le Due nog ten huidige dage dik wijls produceert. Aan de hand van foto's, die de muren sierden en van talrijke iarataarnplaatjes ver- duidelijkte spreker zijn etandpunt. In chrono- iogische volgorde passeerden talrijke bouw werken de revue, en verhelderden, omdat tel- kens een foto van de toestand voor de res- tauratie en van na de restauratie werd' ver- toond, de bedoeling des sprekers, die om dat restauraties onder zijn leiding plaats vinden talrijke bijzonderheden kan vermel- den, die anders omopgemerkt waren geble- ven, en, die bewezenfboe de heer Kok op talrijke piaatsen in Nederland in de gelegea- ons o.a. nog den fata fen wedstrijd tegen Zwit- serland in het voor jaar van 1925 te Zurich gespeeld, toen het gehede NederlandSche elf tal tengevolge van de warmte een allerdiroe- vigst figuur sloeg en alleen v. Heel zijn goede reputatie handhaafde. Het spel van v. Heel is standvastig en zijn techniek is wij zijn er van overtuigd door geen andter speler te verbetereo. Wanneer wij onder deze omstandiigheden voor dte vraag worden gesteld, waarom men dan todh v. Heel is voorbij gegaan, dan blij- ven er slechts drie mogelijkhedenof de T. C. hecht meer waarde aan geestdriftig, of van Heel is physiek niet gehesl fit (hij heeft inder- tijd met een „vodba!knie" gesukkeld') 6f de zaak heeft een politieken achtergrond. Wat het eerste betreft is het een bekend feit, dat v. Heel, vertrouwende op zijn tech niek, met spoedig in vuur geraakt. Mogelijk wil men naast den onvermurwbaren Verlegh en het voetbalduiveltje Massy het zuidelijk temperament ook op den linkervleugel van de middenlinie invoeren, waardoor de T. C. dus entliousiasme boyen techniek zou stellen; een opvatting, waaiVoor de wtedstrijd Neder- lanidsch elftalNew-Castle United van *'t vo rig jaar, intusschen wel eenigen grond op levert. De tweede reden is de meest plausibele. Het schijmt echter, dat dit toch niet het geval is en het valt ddaibij ook moeilijk te constatee- ren, of iemand over drie weken fit zal zijn of niet. Maar wat wij gehoord hebben, houden wijl het voor ons op de derde veronderstelling, n.L dat de voetbalpolitiek hier een rol speelt. De Technische Comimissiie toch is van plan, het Nederiarad'sch elftal, met het oog op 1928, veel en interns te laten oefenen, w'aarbij uit den aard1 der zaak gerekend moet kunnen wor den op de medewerking van de spelers niet alleen, doch ook op die van de betrokken clubbesturen. En nu heeft het Feijenoocd-bestuur bij vori- ge gelegenheden nog als eens bezwaren ge- maakt tegen het afstaan van spelers voor een der Olympische elftallen, hetgeen afgezien van andere overwegmgen haar goed recht is. Aan den anderen kant kan men echter het N. V. B.-bestuur geen omgelijk geven, dat het van Nederland'sdi-elftal-spelers en clubbestu ren eischt, dat het algemeen belang boven het clubbelang gestelt dient te worden. Waar nu niet de zekerheid bestaat, dat het Feijenoord-bestuur ziCh hieraan zal onderwer- pen, ligt het o.i. voor de hand, dat de T. C. om eventueelte moeilijkheden te voorkomen, reeds nu een andter voor v. Heel probeert. Is 'dit inderdaad! het motief van v. Heel's passeeren en wij' meenen de plank niet mis te zijn dan is het te betreuren dat om rede- nen van politieken aard, een der sterkste spe lers wordt onttrokken aan het Ntederlandsch elftal, dat in 1928 voor zoo'n zware taak zal worden gesteld. Maar dan moeten we er ook bijvoegen, dat de keuze van v. Boxtel al een heel ongelukkigge is. Want de „Tel." vernam eergister, dat deze in Februari 1928 naar Indie vertrekt. Zijn rol is dus voor die Olympische Spelen reeds uit- gespaeld. We nemen aan,, dat dte T. C. dit niet geweten heeft, anders is -de h'eele zaak onbegrijpelijk. HOOGHEEMRAADSCH'AP HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Gister had in de districten Purmerend, Hoorn en Hdder de candidaatstelling plaats voor hoofdingelanden en hoofdingelanden- plaatsvervangers. Door de verbonden politieke partijen, die door het sluiten van een compromis een ver- kiezing hadden willen voorkomen, werden voor hoofdingelanden candidaat gesteld de beeren D. de Boer Dzn., Stompetoren, J. J. Groot, Beemster, J. van Meersveld Hzn., Zunderdorp, en J. Schipper Jz., Purmerend. In het dictrict Hcorn: A. Barten Pzn. te Noordscharwoude, J. Best- Nzn. te Berkhout, T. Groot Jzn. te Andijk en C. Rood te Bo- venkarspel. In het district Helder: J. Brger te Haren- karspel, R. Kaan te Wieringerwaard, G.'van der Sluijs te Schagerbrug en P. Zeeman te Zuidscharwoude. Voor hoofdingeland-plaatsvervanger: In 't district Purmerend: J. ApeMoorn te Bergen, J. J. de Boer te Assendelft, C. F. Hartog te Beemster en G. Kraaij Gzn. te Zaanciam. In het district Hoorn: A. Commandeur te Spanbroek, J. Kroonenburg te St. Pancras, P. Pluister Szn. te Nieuwe Niedorp en P. Pijper I Jzn. te Twisk. In het district Helder: T. Dekker te Helder, T. Sluis Nanneszn. te Enkbuizen, P. J. Wai- boer Jaczn. te Anna Paulowna en J. Wester- hof te Alkmaar. Los van de politieke partijen werdten can didaat gesteld voor hootdingeland In het district Purmerend: C. de Boer Jzn. te Edam, C. Haremaker te Koog a. d. Zaan, J. Koning Azn. te Purmer, J. Wals Klzn. te den lip. In het district Hoorn: H. J. Avis te Mid- woud, Mr. D. Breebaart te Caliantsoog, Jhr. H. van Foreest te Heiloo en J. Hoek Spaans Pz. te Hoorn. In het district Helder: D. Duin Wz. te Schoorl, H. S. Eriks te Petten, J. v d. Ve-r te Helder en A. G. A, Verstegen te Helder. V oor h oofdingeal n den-p laa tsvervangers werden los van de politieke partijen gecandi- deerd: In het district Purmerend: C. Berkhou- wer Czn. Jr. te Zaandam, J. C. Dijksen te de Purmer, C. Uitentuis te Broek in Water- land1 en D. Vels Jzn. te Kwadijk. In het district Hoorn: W. J. Karssen te Alkmaar, W. Kooijman te Barsingerhorn, A. Schroodter te Heiloo en W. van Slooten te Heerhugowaard. In het district Helder: L. Bandsma te Hel der K. Francis Kz. te Zijpe, J. Jimmink Hz. te Barsingerhorn ten N. Rezelman te Zijpe t voor den bouw van een tiende koloniehuls en machtiging tot bet huren van een huis ter vorziening in dreigend plaatsgebrek in 1928. Het is de bedoeling van het voorstel out in- dien een geschikt of een geschikt te maken huis van voldoende grootte voor een aantal jaren gehuurd kan worden, dit reeds om streeks Met 1928 in exploitatie brengen. De groei van het Centraal Genootschap is inderdaad verbijsterend Terwijl 1926 het reeordjaar was met een vooruitgang van 34172 verpleegdagen, zal 1927 dien vooruitgang nog verre overschrij- den. Er is alle kans dat het aantal verpleeg dagen zal stijgen van 204496 tot omstreeks 244000 en bet aantal verpleegde kinderen van 4751 tot rond 5750. Nagenoeg deze heele vooruitgang is gemaakt in de z.g. winterver- pleging, d.i. voor 30 April en vanaf 1 Octo ber. Wanneer niet zeer spoedig het aantal tehuizen wordt uitgebreid, zal naast een reeds bestaand plaatsgebrek in den zomer ook een even nijpend plaatsgebrek kornen in de winterverpleging, waarvoor niet alle be- staande huizen geschikt zijn. DE VERWISSELDE SCHILDERIJEN. In de zaak van de verwisselde schilderijen (men kent de zaalc. het afgeven van een ver- keerdc schilderij door een bank van lee- ning) is voor de Rotterdaimsche rechtbank f 400 boete geeischt subs. 40 dagen hecht., met (ast dat de schilderij zal worden terug- gegeven aan de bank van leening te Den Haag. TREINAANSLAG VOORKOMEN. Op de S'poorlijn BredaRoosendaal zijn onder de gemeente Etten en Leur Maandag- avond pl.m. 9 uur door onbekende daders drie spoorbilzen geplaatst. Bijtijds werd het door den spoorwegarbeider van Beurden ontdekt, waardoor erger kon worden voor komen. De gemeentep'olitie leidt het onder- zoek met behulip van politiehonden. Eenige aanwijzingen omtrent de daders zijn reeds gevonden. Een zekere J. K. is gearresteerd. HET KoN SNELLER. Den 23en Augustus van het jaar 1902 zond een lid van het technische personeel der Nieuwe Rotterdamsche Courant den mees- terknecht van de zetterij een vriendelijken groet per briefkaart. Dit blijk van hartelijke gezindheid lieeft genoemden meesterknecht gisteren bereikt; de briefkaart is dien dag op de gewone wijze bezorgd. Zij heeft er dus 25 jaar, 2 maanden en 2 dagen over gedaan! Parel-Tarwebloem Voor winkeiiers en Gross, bij v/h. M. DE HAAS, Alkmaar. DE PRINS IN DRENTE. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adju- dant jhr. Laman Trip, maakte gisteren een tcch't door Dremte in gezelschap van den Gommissari's der Koningin in deze provin- cie. Met den trein van 9.34 uur kwam de prins in Hoogeveen aan, vanwaar uit, na door den waarn. burgemeester en den se cretaris te zijn romdgeleid, in auto's naar Emmen gereden werd ter bezichtiging van de landbouwhuis'houdschool en het consui- tatiebureau voor de t.b.c.-bestrijding. Ver- schillende plaatsen, w.o. Witteveen, werden door den prins, die in Havelte bleef over- naehten, bezocht. GEARRESTEERD WEGENS V LANDLOOPERIJ. De Haarlemsche werklooze, die daar met zijn familie nu en dan op straat overnacht voor de deur van den een of anderen met ge- zag bek'leeden ingezetene, is thans door de politic wegens landlooperij opgepakt, zoo dat men voorloopig wel van deze demonstra- ties bevrijd zal zijn. Men meenide zijn inval- len lijdelijk te moeten verdragen; maar het bliijkt toch wei, dat dit niet noodzakelijk is. VERGIFTIGE GASSEN IN EEN AUTOBUS. De gemeentepoiitie te Leeuwarden heeft een autobus uit Harkema-Opeinde in beslag genomen, daar de bestuurder deze niet aan een onderzoelc had doen onderwerpen. Ook ontbrak een rood achterlicht. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat zich in de autobus vergiftige gassen be- vonden, waarvan de reizigers reeds kennelijk last ondervonden. ACi0^^ss'e Alg. Vereeniging hA.V.M.O.j is zoo samengesteld, dat dte le den de oude en de nieuwe wijze van exami- neeren beidte kennen. Bovendien is rekening gehoudten met dte vakken, waarin zij doceeren, zoodat zoowel de exacte als de litteraire vakken er in ziin vertegenwoordigd. Van deze comniissie is de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. C. Beursveld te Rotterdam, voorzitter, terwijl voorts daarln zitting hebben genomen de heeren dr. L' van Oss te Hengelo dr. G. C. Gerrits te Amste* dam, dr. J. A. Roertert Frederikse te 's-Gm- venhage en H. Snel te Amsterdam. VACCINE. Meyrouw De Vries-Bruins, lid van de iweede Kamer, heeft den minister van ar- beid, handel en nijverheid dte volgende vra- gen gesteld 1. Is de minister bereid mee te deelen, wel- ke overwegingen hem er toe hebben geleicL opnreuw toestemming te geven tot het ver- strekken van de dermo-vaccine, welke ver- strekking begin Augustus van dit jaar is stop gezet? F 2. Acht dte minister de bezwaren, die hem volgens zijn antwoord1 op de vragen van het Kamerlid den heer Krijger van 27 Juli 1927 ihebben doen besluijen tot het stopzetten van ^sfrekking, nu niet meer aanwezig? 3. Zoo ja, waarom is dan niet nu, evenals m het tijdperk van 1—22 Augustus 1.1., alle aflevering van vaccine stopgezet, totdat d' benoemde commissie een uitspraak heelt ge daan? s VGOR'Z ICHTIG Eenige dagen geledten was de heer J J. V., drogist in de Beetsstraat in Den Haag in zijn winkei aan -het werk. Hij wou asphalt in een pannetje smelten, dat hi] daartoe op een ipetroleumkacheltje had geze't. Opeens sloeg de vlam in het pannetje. De heer V. wou het naar buiten dragen, maar daarbij geraakten zijn kleeren in brand. De man kreeg ernstio-e brandwonden en werd naar het ziekenhuis gebracht. Thans is hij daar aan de bekomen verwondingen bezweken. De Waterkampioen van 21 Oct. j.l. kon- digt in haar eerste artikel een nieuwe klasse, n.l. de „Sterklasse" aan, waarmee verwezen- lijkt is geworden het plan, dat reeds in 1926 bestond, om een nieuwe wedstrijdklasse voor kleine en vooral goedkoope zeilvaartuigen in te voeren. Daarna een verslag van de laatste zeilwed- strijd in dit seizoen, n.l. de „Na-Brasem", die hoewel laat in't jaar gehouden, toch goed is geslaagd en een interessant interview over buiten boord motorsport met den heer H. Biersach, seer, van de Evinrude Motor Co. van Milwaukee. Rob. Crusoe schrijft over Bruggen-mistere en de heer Dokkum, lid der bemanning van het zesmeterjacht „De Ruyter", dat naar New York ging, vertelt over zijn ervaringen in het dollarland. Verder zijn nog te vermelden de gebruike- lijke rubrieken Vragen en Antwoord'en, De Uitkijk, Bonden en Vereenigingen en Handel en Industrie. CENTRAAL GENOOTSCHAP voor kinderherstelLings. EN VACANTIEKOLONIES. Het Hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap heeft besloten op Zaterdag 10 De cember 1927 een buitengeiwone algemeene vergadering te houden tter voorziening in het nijpend plaatsgebrek. Het voorstel komt in behandeling om de propaganda met geldinzameling te beginnen DE OVERVAL TE NOORDWIJK. Het onderzoek betreffende den roofoverval in het postkantoor te Noordwijk aan Zee heeft nog geen resultaat opgeleverd. De commis- saris van politie wordt overstroomd met me- dedeelingen over alierlei lieden met bruine overjassen en dito slappe hoeden. Een nader onderzoek loopt dan echter steeds op niets uit. Intusschen moeten er omstandigheden zijn, die eenigen twijfel aan het relaas van het gebeurde wekken. Hoewel de politie het onderzoek naar den gesignaleerden dader voortzet, wordt naar de Tel. verneemt thans ook in andere richting gezocht. De postambtenaar S. is nog eenige malen ver- hoord. DOOR VIER PERSONEN AAN- GEVALLEN. Gisternacht is zekere H. J. uit Terwinse- len, toen hij zich huiswaarts begaf, te Onder- Spekholz aangevallen door vier personen, die hem ernstig mishandelden. J., die een hoofd- wonde en vermoedelijk ook een beenbreuk op- geloopen heeft, kroop op handen en voeten naar de woning van zekeren M., waar hem hulp verleend werd. Men is de daders op het spoor. KORTE BERICHTEN. S. HET EINDEXAMEN H. B 5-JARIGE CURSUS. Het hoofdbestuur van de Algemeene Ver eeniging van Leeraren bij het Midd. Onder- wijs heeft een commissie ingesteld!, die aan KORTE BERICHTEN. De chauffeur W. Achterberg te Vee- nendaal, die onder een vrachtauto geraakte en^naar de Rij'kskliniek te Utrecht werd1 over- gebracht. is aan de bekomen verwondingen overledten. De toigaarder J. Voorhorst, te Over- schie, die Zondagnacht overreden is door een onbekend gebleven motorrijder, is gistermid- dag overleden. Gister werd een gezin te Maassl-uis ver- blijd met de geboorte van een drieling, twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het gezond. Uit een brandkast in een perceel in de Ruyschstraat te Amsterdam, zijn ontvreemd eenige aandeelen ter gezamenlijke waarden van 1000. De 21-jarige juffrouw N. G., uit de Boomgaarddwarsstraat, is gisteren in het Wi'tte Huis aan de Geidersche Kad-e te Rot terdam van een trap gevailen. Met een her senschudding is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Haar toestand is ernstig. De werkman A. uit Westdorpe is in de stijfselfabriek Zeelandia te Sas van Gent in aanrakinig gekomen met een der machines en ernstig gewond. In het ziekenhuis is aan de bekomen verwondingen overleden de 65-jarige A. v. d. H., uit de lste Van de Boschstraat in Den Haag, die op 10 October op het Spui aldaar door een tram is aangereden en in zorgwek- kende toestand in het ziekenhuis werd opge- men. De 17-jarige A. I. uit de Passerel- straat te Rotterdam, die op den Nieuwen Bin- nenweg bij het springen op een rijdende tram onder dezen wagen is geraakt, is in het zie kenhuis aan de gtvolgen overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is mej. S. uit de Van Dijckstraat in Den Haag in het ziekenhuis overleden. Zij had ernstige brandwonden gekregen toen er in haar kamer een begin van brand ontstaan was. Te Alteveer, bij Nieuwe-Pekela, is Za- terdagavond de aannemer L. Stutvoet met zijn fiets te water geraakt en verdronken. Onder heel veel belangstelling zijn per Pullmanntrein uit Brussel, met gevolg, te 's Gravenhage aangekomen, prins cn prinses Ri van Korea die, incognito reizende onder den naam van graaf Gin Ri en gravin Masa- ko Ri, verschillende Europeesche steden be- zoeken en thans vier dagen in de residentie zullen blij'ven. De senaat van de technische hooge- school te Warschau heeft prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar in de natuurkunde te Leiden, het eegedoctoraat verleend. Naar de „Stand." verneemt ziet de voorzitter der Ned. Chr. Radio-Vereeniging, mr. v. d. Deure (die tevens directeur is van den Huizer zender), zich door drukke werk- zaamheden genoopt eerlang zijn functie nee' te leggen. EEN DRAMA. Te Bunzlau in Silezie heeft een 17-jarig gymnasiast een meisje van denzeifden leef- 'bedoeld hoofdbestuur zal rarpporteercn over 3 tijd, dat eveneens het gymnasium bezocht dten meest wenschelij-ken vorm van het eind- met een revolver gedood. De iono-en zwaar- examen der H B. S.-B. met 5-jarigen cursus. A:~J - Werd vroeger critiek gehoord op dte toen gevolgde wijze van examen afnemen, waarbij de scholen rayonsgewijze bij elkaar werden gevoegd en de leerlingen meest door leeraren •dier scholen, die in de 5e klassen les gaven, werden geexamineerd, ook het nieuwere sys'teem van getemiperd schoolexamen onder toezieht van „d!eskundigen" heeft veel te- genstanders gekregen. Zonder diat die feiten precies bekend zijn, is het zelfs min of meer in opspraak geko men door de gebeurtenksen van dezen zomer in Delft en Schiedam, moedig van aard, die veel occultistische boe- ken las, had eenigen tijd geleden aan een schoolkameraad verteld, van plan te zijn een eind te maken aan zijn leven. Zaterdagmid- dag heeft hij nu met het meisje, waar hij veel van hield, een wandeling buiten de stad gemaakt; plotseling toen zij ongeveer 3 a 4 K.M. van de stad verwijderd waren, frok de jongen een revolver en schoot het meisje in de borst. Wat ga je doen, riep het meisje, maar de knaap hield haar terug en zeide dat de daad moest worden volbracht. Daarna schoot hij ten tweeden male. „Laat mij leven" riep het slachtoffer nog en verlnor

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2