Ilkmaarsclie Gaurant MARTIN'S VERJONGINCSKUUR. VERBRUIKERS van ons ZEEPPOEDER Jtt HOUAVISCHI WASCHVROmr' Si, Nicelaas-Verrassiag P, VIRULY Co s FEUILLETON. Hinderd negen en tolntlgsto Jaaigang. Woensda-g' 26 October. Ingezonden s&ukken STOOMZEEPZIEOERIJ GOUDA It. Frankeiiberg*, Aikmaar. No. 252 (Builen verantwoordelijkheid van at Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- tins dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Uw hoofdartikel „De Politick en het Waters-chap" noopt mij tot het volgen-dte verweer. Niet alleen als trouw lezer van Uw raad-s- overzichten, maar oo-k, doordat Gij bij de Kamerverkiez-ingen in 1926 een chndid-atuur van de Bezuinigingspartij aanvaerdet, weet ik, dat Gij de politick als een noodzakelijk kwaad beschouwt. Uit het feit, dat Gij die cand'idatuur hebt aanvaard, maak ik op, dat Gij behoort tot een groep politick onafhankelijke mannen, die gcdreven door puur altrulsm-a de bezwa- ren aan het Kamerlidmaatschap verbonden op zich wilde nemen, om daar, in die Tweede Kamer, dien politick aangele-gdten lui, die nooit aan bezuiniging in het Staa-tsbeh-eer hebben gedacht, een welverdiend lesje te geven. Jammer maar, dat in de achttien kies- kringen slechts 4629 kiesgerecht-igdten zich achter die partij schaarden, een aanital, bij lange na niet groot genoeg om hun bezuini gingsidealen in dte Kamer te doen we-er- kl-inken. Uit hetzelfde feit kan ik mij ook verklaren, dat U thans het harte warm wordt, nu zich bij de verkiezing voor het Hoogheemraad schap een andere groep zich ook tegen de politick keerende mannen komt aandie- n-en die door even zuivere bedoeling gedre ven den strijd om de verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden- Piaatsvervangers gaat aanbinden. Niet begrijpen, Mijnheer de Hoofdredac- teur, kan ik mij, dat Gij widens en we- tens den politieken partijen bij deze verkiezing onrecht aandoet, hun bedoelingen toedicht, die niet de hunne zijn; en door minder fraaie voorlichting „vele ingelanden van democratischen huize, ongeacht hun po- litieke geloo-fs'belijdenis", tracht over te ha- len „hun stem uit protest aan de candidaten der onafhankelijken te geven." Laat mij hier uiteen zetten, wat de politie- ke partijen er toe gebraeht heeft, zich met de verkiezing van het H. I. en H. I. P. te be- moeien. Toen in 1921 aan den vooravond van de eerste verkiezing van H. I. en H. I. P. bleek, dat geen enkel waterschapsvereeniging iets deed om de komende verkiezing voor te berei- den en te leiden, bespraken eenig bestuurs- kdten der Vrijz. Dem. Kamerkieskringfedera tie „Helder", die alien stemgerchtigde inge landen van het Hoogheemraadschap waren, deze zaak met bestuursledm vail waterschaps- vereenigingen en vernamen van deze iaaist- genoem-dten, dat zij geen kans zagen een organisatie over het Hoogheemraadschap in het lev-en te roepen, die de verkiezing zou kunn-en leiden, en dat naar hun oordeel de organisaties dier politieke partijen daartoe het best in staat waren. Daarna riep de V. D. federatie een ver gadering der politieke partijen te Hoorn bij- een, waarna een manifest werd opgestela, aat aan de in N-oord Holland benoorden- het IJ verschijnende bladen werd toegezonden. De politieke partijen sloegen dus de hand1 aan den ploeg, nadat de onmacht van water- schapsvereenigingen gebleken was. Het bedoeld manifest is o.a. opgenomen in Uw blad van 24 September 1921en waar Gij blijkens het dlo-or U aangehaalde go- dichtje in Uw paperassen uit dien tijd rondi gesnuffeld hebt voor de samenstelling van Uw „De Politick en het Waterschap" hebt Gij ook kennis moeten nemen van het door die politieke partijen uitgegeven manifest en adit ik het unf-a'ir, (fat Gij den inhoud daarvan ai- dus hebt sam-engevat in Uw stuk: „Toen in het najaar van 1921 deze stemming voor het eerst werd gehouden, bleken, op initiatief van de Vrijzinnig- Democraten (de heer Aukes heeft in een dtezer dagen gehouden vergadering ver- klaard, dat het de Vrijz. Dem. waren, die toen het initiatief hebben genomen. Red. Alk-m. Crt.) de kopstukken dter politieke partijen in het gebi-ed van het waters-chap een compromis te hebben gesloten, waarbij zij de zetel-s van Hoofdingelanden en hun plaatsvervangers nerjes over de versehil lende partijen verdeelden en daarvoor can didaten aanwezen. Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d. W. 69) En toen, terwijl hij diaar nog stond en terwijl Fl-orimond hem ni-euwsgierig aanzag, werd de d'eur opengedaan en de waard trad biinnen. ,„Mijnheer de markies," zei hij1, „daar zijn twee heeren beneden die u t-e spreken vragen De eene is mijnheer Marius van Co-ndillac." „Marms?" riep de markies en hij keek op met gefronst gelaa-t. ,,Marms?" bij;gde Garna-che. En toen be- grijpende dat de moordenaars hem zoo spoe- d,g volgden, zette hij alle a-ndere gedachten uit zijn hoofd en dacht alleen aan hetgeen on- middel'lijk gedaan moest worden. Hij had zelf een appeltje met hem te schillen. De tijd daar voor was gekomen Hij draaide ro-nd op zijn hiel en voordat hij wist wat hij geze-gd had, waren de wo-orden er uit: „Laat hem b-ov-en mijnheer de waard." Florimond keek hem verhaasd aan. ..O zeker, als mijnheer dat verlaragt," zei hij op ironischen toon. Garnache zag eerst hem en toen den waard tan die nog aarzelde. „U hebt het gehoord," zei hij kalm. „Laat de heeren boven." Men is toen niet tijdig genoeg of niet kraehtig genoeg tegen deze regeling opge- tred-en en het gevolg is geweest, dat de politick deze verkiezing beheerscht heeft en dat de versehillende partijleiders de man nen hunner kcuze en kle-ur aan de diverse bestuursfuncties hebben geholpen." Niet toch „de kopstukken der politieke par tijen", maar de politieke partijen hebben enz. en niet „de versehillende partijleiders hebben de mannen hunner keuze en kleur aan de diverse bestuursfuncties geholpen", maar waar een verkiezing plaats had, hebben de stemgerechtigde ingelanden de H. I. en H. I. P. gekozen; en waar geen tegencandidaten waren opgegeven, zijn geheel reglementair de candidaten der politieke partijen verkozen verklaard. Tgr vergelijking laat ik hier het manifest van 1921 volgen: „Toen als gevolg van dte te verwaeh- ten verkiezing deze in Waterschapsver- eenigingen en in vergaderingen van poli tieke partijen besproken werd, bleek men het spoed-ig eens over de zaak: „De aan- staande verkiezing van Hooifdingelanden behoort door de politieke partijen voorb-e- reid en geregeld". Zoodra dit vaststond, werd de wensch geuit: De verkiezing te doen plaats hebben bij enkele candiddatsteiling. Daardoor toch zou vcel strijd voorko-men en belan-g- rijke uitgav-en, zoowel aan kiesver-eenigin- gen als aan Hoogheemraadschap, kunnen worden bes-paard. Deze wensch zou echter alleen dan in vervulling kunnen gaan, wanneer men het eens ken worden over een billijke verdee- 1-ing der zeiels van Hoofdingelanden en van H o o 1 dingelandemplaa-tsvervangers, Aan eene Com-missie uit de versehillen de politieke partijen, bestaande uit de hceixn Mr. A. J. M. Leesberg (R.-K-ath.) als voorzitter, J. Steggerda, (Vrijh. Bond'), D. L. Harms (Antirev.), A. Nes Gz. (S. D. A. P.), W: J. Kernkamp (Chr.Hist) en F. J. Aukes (Vrijz.-Dem.) als secreta- ris, werd opgedrag-en naar een compromis of ovcreenkomst te zoek-en, die als grond- slag van samenwerking door de versehil lende partijen kon wordten aanvaard. In eene vergadering volbracht deze commissie hare moeilijke taak. Eenstem- mig besloot zij den partijen te adviseeren tot samenwerking op den volgend-sn grondslag: De 12 zetels der Hoofdingelanden en die dter Hoofdingelanden-plaatsvervangCis zull-en worden* bezet d-oor 7 mannen van links, waaroner 1 Sociaal-Democraat en 5 van rechts, terwijl als on-dterverdeeling werd vastgesteld Voor het Kiesdistrict Purm-erend: 1 Vrijh. B., 1 Vrijz.Dem., 1 R1 Kath. en 1 Chr. H. en als plaatsvervangers: 1 Vrijh. B., 1 Vrijz Dem., 1 R. Kath. en 1 Antirev. Voor het kiesdistrict Hoorn: 1 Vrijh. B., 1 Vrijz. Dem., 1 R. Kath en 1 Antirev. en als plaatsvervangers: 1 Vrijh. B., 1 Vrijz. Dem., 1 R. Kath en 1 Chr. H. Voor het kiesdistrict H-elder: 1 Vrijh. B., 1 Vrijz. Dem., 1 S D. A. P. en 1 R. Kath. en als plaatsvervangers 1 Vrijh. B., 1 Vrijz. Dem., 1 S. D. A P. en 1 Antirev. Dit compromis is door alle pctitieke partijen aanvaard. En waar het nu van zelf sprekend is, dat dte politieke partijen slechts als candidaten zulkn ste-llen personen, vertrouwd en be- kend met de belangen van polders en wa- terschappen, daar durft de Commissie, be- last met de voorbereiding, regeling en uit- voering dtezer verkiezing, er op rekenen, dat door stemger-echtgde ingelanden geen candidaten zullen worden gesteld tegen- over die van de samenwerkende politieke partij-en." Het gevolg van deze door de politieke partijen zuiver gevoerde actie was, dat hun candidaten hun intrede in het Bestuur van het Hoog-heemiraadschap deden. Dat zij daar in de afgeloopen 6 jaar hun- taak goed' hebben vervuld, wordt zelfs door Mr. Breebaart en door di-ens vader, den lei- der der vergadering van zich noemende bui- t-en de politick staand-e ingelanden van 15 Oct. 1.1. erkernd. Op de capaciteiten der com- promts-candidaten va-lt d-us niets te zeggen; en gaarne voeg ik hie-r aan- toe, dat zittende H. I. en H. I. P. van uiterst links en uiterst rechts verzekerd hebben, dat politieke ge- schilpu-nten zelde-n voorkwairren en deden zij zich voor, vriendschappelijk opgelost konden worden. Ik maak mij dan -ook sterk. dat juist door deze politieke candidaatstelting de po- litiek uit het college van H. I wordt ge- weerd; en ik vrees, dat bij een eenzijdige samenstelling van de candidatenlijst der zich noemende neutrale partij de politieke strijd ook hier in al zijn felheid zal worden ont- ket-end. Het kan m. i. geen v-erwondering baren, j dat toen in 1927 de tweede verkiezing van H. 1. en H. 1. P. aanstaande was en ook nu weer, even als in 1921, de waterschapsver- eenigingen in alle talen zwegen. de poli tieke partijen besloten het werk van 1921 voort te zetten. Het compromis werd her- nieuwd op denzelfden grondslag, omdat de toen vastgestelde samenstelling van het college van H. I. ju-ist geacht werd, een re serve werd gemaakt voor het college van Dijkgraaf en Hoogbeemrad-en, echter met eerhiediging van de vol'komen vrijheid van de te ki-ezen H. I. en H. I. P.; candidaten wer den op de gebruikelijke wijze gesteld en toen all-es voorberei-d was,, toen kwa-m weer het verzet. En nu, mijnheer de Hoofdredacteur, gaat Gij Mr. Breebaart sprekend i-nvoeren. Waar Gij echter, blijkens Uw geheele stuk, zijn zienswijz-e tot de Uwe maabt, blij'f ik uit- sluitend bet woord tot U richten. En dan zeg ik UHet verzet der zich noe mende nautrale partij komt als mosterd na den maaltijd. Meer dan zes jaar hebben de heeren gelegenheid g-ehad, zich te organ-isee- ren en om deze verkiezing voor te bereiden, en niets, maar dan oo-k niets, hebben zij ge daan. De bewering, dat van hen geeischt wordt geen candidaten te stel-len; dat hun verweten wordt, zulks te doen, is volkom-en onjuist! Niets wordt van hen geeischt. Ver weten wordt hun slechts, dat zij niet veel eerder gedaan hebben, wat zij fchans te el der ure doen, want dan hadden de georga- niseerde -politieke partijen, na kenmisneming van de door hen gestelde candidaten, kunnen hepal-en, welke houdi-ng zij alsda-n hadden in te -nemien. Slechts aan eigen lak-sheid hebben de neu- tralen de actie der samenwerkende politieke partijen te wijt-en, een actie, d'ie niet ten doel heeft de politick in het waterschap te doen indringein, maar juist door het com promis den fellen politieken strijd uit het waterschap te weren; een actie, die het wa terschap in de afgeloopen zes jaar ten goede ge-kom-en is; een actie, die het voor de vol- gende zes jaar weer veel goe-d-s brengen kan. Met dank voor de plaatsi-ng. Hoogachtend, F. J. AUKES Secretaris Compromis-Comite Bafckum, 24 October 1927. P. S. Uv/e bedenki-ngen tegen het beleid van het College van H. I. en- H. I. P. zullen in de a.s. v-erkiezingscam-pagne worden- weer- legd. De zaken in Uw stuk, mij persoomlijk aa-n- gaand-e, laat ik onbesproken. A. De heer Aukes blijkt een bijz-onder goed geheugen te hebben. Inderdaad h-ebben wij destijds, op verzoek van Dr. van de-r Mijle, met de uiitsluitende bedoeling, zij-n actie steun te v-erleenen, deel uitgemaakt van een gr-o-ep candidaten de-r zoogenaa-mde Bezuinigings partij. Waar deze partij absolu-ut neutraal was en aan geen enkel gekleurd program gebo-n- den, is het duidelij-k, dat haar candidaten Trimmer zouden medew-erken aan eeni-ge ac tie van politieke voormann-en, om eigen macht ten koste van anderen te vergroot-en. Wij zijn dein heer Aukes da-n ook werfce- lijk d-ankbaar, dat hij er nog even aan ber- innerd heeft, dat ons standpunt in den loop der jaren geen wijziging o-ndergaan heeft. Als politieke encyclopaedic weet de heer Aukes nog p-recies te vert-ellen, dat d-e bezui- niigingsgiroe-p toen- in 18 ki-eskringe-n 4629 stemmen behaald heeft, wa-t niet beelemaal juist is. Het waren er 4655, en zij werden in 16 kieskrin-gen uitgebrach-t, da-ar in Zwolle en Assen geen candidaten gesteld werden. Dit even te-r cor-rectie, maar het doet na- tu-urlijk aan het b-etoog van in-zender< niets af. Wij betreu-ren het slechts met hem, dat Dr. van de-r Mijle destijds geen lid van die Tweede Kamer is geworden. Wat d-e rest van het b-etoog van den heer Aukes aangaat, dit opent weinig ni-euwe gezichtspu-nten. Wij wis-ten het al, dat de politieke pa-rtijen zich i-n 1921 van de verkiezing meester maak- ten o-n-der de verontscbuldiging, dat niemand a-n-d-ers iets deed om die verkiezing voor te bereiden en het blijSt slechts de vraag, of dit al-s voldoende e-xcuus kan geiden. Wat is er nu i-n 1921 geb-eurd? Wij lezen in het manifest, dat op 24 Sept, 1921 gepubtice-erd w-erd -o.a.: „Aan een Commissie uit de versehillende politieke partijen, bestaande uit de heeren Mr. A. J. M. Leesberg (R.-Ka»th.), als voor zitter, J. Steggerda (Vrijh. Bond), D. L. Harms (Anti-Rev.), A Nes Gz. (S. D. A. P.), W. J. Kernkamp (Chr. Hist.) en F. J. Aukes (Vrijz.-Dem) als secretaris, „Goed mij-nbeer," antwoordde de waard en hij vertrok en deed de deur a-cht-er zich di-cht. „Het wordt werkelijk al te gek zo-oals u zich met mijin zaken b-emoeit," zei d-e marines uitda- gend. Wa-n-n-eer u we-et met welk doel ik -dat doe, zult u het misschien niet zoo gek vi-nden, was het a-ntwoord, niet min-d-er bits. „Wij hebben maar een oogehbl-ik tijd m-ijnheer. Luister ter wijl ik u vertel wat het doel is van hun be- zo'ek. HOOFDSTUK XXI. De geest in de kast. Gamadi-e had maar een paar m-inuten om zijin verhaal te doen en hij had daarenboven nog een paar seconden nood-ig om den toe- stand, zooals hij dien hier gevonden had, te overwegen. Zijn eerste eerste overwegin-g was, dlat Flo rimond, nu hij getro-uwd was, in pla-ats van te beproeven Valerie uit Marius' hand-en te red den, zijn krachten zou vereeniigen m-et die van zijn broeder o-m haar met Marius te la- ten trouwen. Maar uit a-lles wat Valeri-e hem ze1f van Florimond verteld had, was hij ge- n-eigd een gunstiger oordeel over hem te vel- len en aan zulk een twijfel dten kop in te druk- ken. Toch wo-u hij zich geen gevaren op den hats ha-len; het was zijn taak Valerie te hel- pen en Valerie alleen; ten koste van wat het wilde, haar voor goed te bevrijden uit de han d-en dier Condillacs. Om hier zeker van te zijn moest hij Florimond boo# zien te maken en hem aan het verstand brengen, dat Marius met het plan zijn half-broeder te dooden, naar La Rochette gekomen was. Dat Marius hem traditte te vermoorden dien-de al-l-een om hem te verwijdieren van zij-n weg naar Valerie en beho-efde niet zoo duidelijk omschreven te wor den. Maar toch d'ien-de Florimond het wel te weten, bij moest in-zien, welk doel Marius er m-ee had, anders zou hij- zijn ha-lfbroeder niet tot zu-lk een gemeene d-aad in s-taat achten. In 't kort maar zakd-ijlk b-racht Garnache hem o-p d-e hoogte van het comp-lot om Flori mond1 te verm-oorden, dat tegen hem was ge- smeed- en het verheugde hem den t-oom te zi-en op het gelaat van den marki-es en het fli-kke- r-en van zijn oogen. „Wel-ke red-en heblben ze voor zu-lk een ver- vl-oekte -daad?" riep hij uit, op een half on-ge- loovigen en half ver on hvaard-i-gden toon. „Hun aanmatigen-d-e h-eerschzu-cht. Marius be-geert de 1-andgoederen van mademoiselle de la Vauvrage." „En om dat doel te bereiken zou hij niet terugd-einzen van een moo-rd op mij? Is het ind-erdaad de waarheid die u mij medtedeelt?" „I-k geef u mijn woord van eer dat het de waarheid1 is," antwoordde Garnache terwijl hij- hem oplettend ga-de sloeg. Fl-orimond zag hem aan. De vaste blik van dlie blauwe oogen en de stellige t-oon van die sch-erpe stem na- men zijn laatsten twijfel weg. „Di-e scharvuiten!" riep de markies. „Die gekken," voegde hij er bij. „Ik voor mij had Marius wd voor Vailerie will-en hebben. Hij zou een bondigenoot in mij- gev-onden hebben, ik zou hem geholpen -hebben. Maar nu ZENDT UW UNNENBONS GEDURENDE DE iAAND NOVEMBER AAN ONS IN EN U QMTVANGT ALS KXTItA €AI>EAU EEN werd cpg-edragen naar een compromis of overeenkomst te zoeken, die als grondslag van samenwerking door de versehillende partijen kon worden aanvaard. In een vergadering volbracht deze com- misie haar moeilijke taak. Eenstenimig be- sloc-t zij den partijen te adviseeren tot sa menwerking op den v-o-lgenden grondslag. De 12 zetels der Hoofdingelanden en die der Hoofdingel-anden-plaatsvervangers zullen word-en bezet door 7 mannen van links, w. o. 1 soc.-dt'imocraat en 5 van rechts, terwijl als onderverd-eeling werd vastgestel-d (volgt de verdeeling over de politieke partijen in de 3 districten). Dit compromis is door alle politieke par tijen aa-nvaard". Leest men uit het boven-staande, dat ook nog iemand anders dan de vcormanne-n der politieke partijen aan deze overeenk-omst heeft meegewer-kt? Leest men er uit dat de goedkeuring der ingelanden daarover ge- vraa-gd i-s? Neen: Het compromis is doer alle politie ke partijen aanvaard. Dat schij-nt ahiccnde te z-ijn geweest. Hc-e kan de heer Aukes ons nu beschuldi- gen, dat wij unfair zij-n als -wij schrijven, dat in het najaar van 1921 op initiatief der Vrijz. Dem-o-craten, kopstukken der politieke par tijen een compromis sloten en d-e zetels over de verschillend-e partijen verdeelden. Men is toen inderdaad niet en-ergiek ge noeg tegen deze regeling opgetreden omdat ingelanden van alle waterschap-pen het van bovenaf ingestdde hoogheemraad schap to-en o-ngewenscht vo-nden en het gevolg is geweest, dat de politiek deze verkie zing beheerscht heeft. H-ebben de hier b-ovengenoemde heeren hun kiezers geraadpfeegd alvorens over zetel- verdeeling en candidaten tot overeenstem- ming te komen? Het blijkt in het manifest nergen-s uit en daarom zijn het nog niet eens'de politieke partijen maar d-e kopstukken daarvan die dit compromis sloten. „Waar een verkiezing plaats h-ad", zegt de heer Aukes, „hebben de stemgerechtigde in gelanden d-e H. I. en H. I. P. gekozen". Och, hoe naief. Was het niet de secretaris der cctnpromis- co-mimissie, die in 1921 schreef: „Waarom ge- ho-opt, sterker nog, er op gerekend, dat de verkiezing van H. I. en H. I. P. d-it jaar bij enkele candidaatstelling zal geschieden" H-et is werkelijk niet naar den zin der ver- bon-denen geweest, dat on-tevreden ingelan den toen cen verkiezing forceerden, al hebben deze, door de macht der politieke organisa ties, toen een nederlaag aiceten lijden. „Het gevolg van de door de politieke par tijen zuiver gevoerde actie" zegt de heer Aukes, ,.was dat hun candidaten hun intrede in h-et Bestuur van het Hoogheemraadschap deden". En hij verdedigt dan uitvoerig het beleid der gekozen candidaten. Laat men zich door het laats-te niet van den rechten weg laten brengen, want er is nie mand onder de thans ageeren-de ingelanden, die dat beleid heeft aangevall-en. Uitdrukke- lijk is vastgesteld, dat het bij het stell-en van eigen candidaten niet tegen de zittende hoo'fdingelandien en hun plaatsvervangers gaat, noch tegen h-et door hen gevoerde be leid, maar uitsluitend tegen het stelsel. Sterker n-og, men had zeker vel-en der reeds zitting hebb-enden wil'len steunen als de politieke voorm-annen van hen niet ge eischt hadden, dat zij geen candid'atuur van de zijde der onafhankelijken zouden aanvaar- H-ij hiief zijn vuist o-mhoog en schudde die in d-e lucht als een belofte voor den ko-menden strijd. „Goed," zei Gamach-e, gerustgesteld. „Ik h-oor hun voe-tsta-ppen op -de trap. Ze moeten miij hier niet bij u vi-nden." Een oogenblik daarna werd de deur open gedaan en Marius, zeer krijgs-haftig gekleed, kwam de kamer binned, op dten voet gevolgd door Fortunio. Geen van beiden toonden ern- stige gevolge-n van -de gebeurtenissen van den vori-gen nacht, belialve een lange, donkerbrui- ne streep over de wa-ng van den ka-pitein, waar Ga-rnaChe's zwaard hem geraa-kt had. Zij vonden Floriimio-nd rustig aan tafel zit- tento-en zij biimenkwamen ston-d hij op en kwam met een vriendel'ijken glim-lach zijn broeder t-egemoet. Zijn zin voor humor was opgewek-t; hij was zoo iets van een acteur, en de rol die hij op zich genomen had- in het stuk, dat gespeeld zou worden, ga-f hem een zekere sa-tisfactie. Hij won zelf de waarheid beproe ven van wa-t mijnheer de Garnache hem ver teld- had omtrent de pla-nnen van zijn broed-er. Marius nam zij-n avances heel koel op. Hij nam die hand van zijn broeder aan, onder- wierp zich aan zijn kus, maar beantw-oordde nodi han-ddruk, noch kus. Florimond- deed a-lsof bij die niet op-merkte. „Ik hoop, dat het j-e go-ed gaat, best-e Ma rius," zed hij en hield hem op armslengte bij zijn schouders vast en keek hem onderzoe- kend- aan. „Ma f-oi, maar je bent veranderd en een knappe volwass-en man geworden. En je moeder gaat het haar ook goed?" „Dank je Florimond, zij maakt het goed," den. Dat door een zuivere politieke candidaat stelling de politiek uit het college van H. I. wordt geweerd en bij een verkiezing van can didaten der neutrale partij de politieke strijd zich daar in al zijn felheid zou ontketenen, is een bewering, die wij maar li-efs-t geheel voor rekening van den heer Aukes zullen laten. Wij willen slechts op-merkeii, dat wij het zoo met zien. D-e heer Aukes gaat vervolgens het verlocp van de gebeurtenissen der laatste we ken na en wij zijn het daarbij met hem eens, dat het verzet wel wat laat gekomen is en dat een organisatie van neutralen zich al veel eerder met deze verkiezing had moeten bezig hou- den. „Te laat", zegt de heer Aukes, „is dit ver zet der neutralen gekomen". Laa-t, ja, maar met te laat. Want nog heeft men tijd gehad, zich te or- ganiseeren, nog had men gelegenheid candi daten te sullen, aan wier verkiezing vele in gelanden in deze streek ongetwijfeld willen tiKdewerken. En nu mag de heer, Aukes zeggen, dat niemand de neutralen verwijt, dat deze eigen candidaten stel-len, het staat toch ongetwij feld vast, dat men dit met ontstemming ge- constateerd heeft, dat men er alles behaive over -voldaan is, da-t ingelanden thans blijk geven, het werk van de al te behulpzame politieke voormann-en in eigen handen te wil ier. nemen. Ten slotte zet de heer Aukes in een keurige peroratie de zegeningen van de door de poli tieke voormannen getroffen regeling uiteen. Het is zijn gced recht, maar wij stellen daartegenover slechts, dat hij er niet in ge- siaagd is aan te toonen, dat de neutrale in gelanden zelf niet in staat zouden zijn hun eigen bestuur te kiezen. Ncch een b-eroep op zuinigheid, noch een voorspelling van mislukken, hebben hen daarvan kunnen afhouden. Zij laken het, dat bij hen, over hen en zon- d-er hen beslist wordt door mannen en zelfs door niet-in-gelanden die a-llereerst d-e belangen der politieke partijen op den voorgrond gesteld hebben. Zij laken het, dat mogelijk wordt gemaakt, dat bekwame bestuursled-en moeten uittreden en door anderen worden vervangen, alleen en uitsluitend omdat zij geen lid van een zuivei politieke organisatie meer zijn. Zij laken de indringing der politick in een zuivere belangengeimeenschap en kunnen niet diild-en. dat rechten hun worden ontnom-en en piichten hun worden voorgeschreven door mannen. die de zetels verdeelden en de can didaten aanwezen, zoo machtsbewust, dat zij het zelfs_ niet noodig acbtten daarvoor de goedkeuring der neutrale stemgerechtigde ingelanden te vragen. Om dat alles gaat h-et ten slotte en dat heeft de heer Aukes in zijn betoog in geen enkel opzicht kunnen goedpraten. P. S. Dat de h-eer Aukes de opm-erkingen, diie wij over zijn optred-en in deze kwestie maa-kten. thans onbesproken wil laten, is ze ker een der verstandieste besluiten, welke hij in den laatsten tijd heeft genomen. in meest uitgebreide collectie. Moderne doozen. Lag-e prijzen. zei Marius op stijven toon. D-e Markies nam zijn han-den van Marius' schouders, aan zijn blozend, vri-endelijik, steeds gl-imilaohend gezicht zou men den-ken, dat dit h-et gelnk-ki-gs'te oogenblik was van zijn 1-even. „Het doet mij goed Frankrij-lc weer te zien, beste Marius," zei hij. „Het was dwaas van mij zoo lang weg t-e blij-ven. Ik verlang harte- lijik v/eer op Con-di-llac te zijn." Marius zag hern aan en zodftt te vergeefs naar bewijzen van ziekte. Hij had verwacht een verzwa-kt, uitgeput man te zien; integen- deel, hij zag e-en zeer gezonden, vro-olijken, hartielijiken kerel, op-gewelct en kraehtig haar het soheen. Hij- b-egon m-inder pleizi-er in het plan te krij-gen, in weerv/il van d-e aanmoedi- ging die hij kreeg als h-ij aan Fortunio's steun dacht. En h-et moest nu een-maal gedaan wor-- den. „J-e schreef dat je d-e koorts had," zei hij op vragen-d-en toon. „Aich! Dat is niet veel bijzonders." En Flo rimond knipte met een sterken vinger tegen een n-og sterk-eren d'ui-m. „Maar wien h-eb je daa-r bij je?" vroeg hij en hij na-m Fortunio met de oogen opde man stond een paar pas achter zijn meester. Marius pres-enteerde zijn huurmoordenaar. „Kapitein Fortunio? Een goede naam voor een huursoltiaat. Mijn broeder heeft zeker fa-miliezaken met mij te bespreken. Als u soms naar bened-en wilt gaan kapitein, en een glas op onze gezon-d-heid dti-n-ken, dan zal het een eer voor mij zijn." De kapitein wist niet goed- wat hij zou ant- woonden en k-ee-k Marius aan en Fl-orimond mericte dien bl-i-k op. Maar Marius toon werd nog stroever. (Wordt vervolgd). 1927

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5