ITAL1ANO - Parljs'clie Brie^en. Boeken Radio-hoekje Reslufszaken Amerika, door Andre Siegfried. Geautori- seerde vertaling van Mr. F. Flage. Gii gave Van Holkema's en Warendorfs Gitgevers- MaatschappijAmsterdam. Voor ons, Westerlingen, is Amerika nog al- tijd' het sprockjesland waar arme jongens naar toe trekken om als millionaire weer naar hun verbaasde familieleden terug te keeren. In den regel verdwijnt zoo'n jongmensch, dat tfliuis niet al te best wil oppassen, naar het verre Westen, er gaan jaren voorbij dat nie- mand1 meer iets van hem hoort en op een goe- den d'ag komt hij in een pracht van een auto voor dte d'eur rijden, of wet er verschijnt een notaris, die aan een verbluften nicht of neef dte mededieeling doet, dat oom uit Amerika, dien mm; reeds lang dood waande, het gezin een erfenis van vele millioenen heeff nage- laten. Hoe die royale oom aan zijn millioenen ge- komen is, welke ontberingen hij in het begin doerstaan heeft en hoe hij zich heeft moeten aanpass'cn hij het Amerikaansche volk, dat uit een samensmdting van allerlei rassen en vol- keren te voorscbijn is gekomen, daarover breekt men zich liever het hoofd niet. Ameri ka is voor velen nu eenmaal het rijike land met zijin onbegrensde mogelijkheden en te weini- gen bedenken hoe ook in dit werelddeel het ont- wikkelingsproces zich in snel tempo voltrekt en hoe voomamelijlk 'de oorlog er in bijrna even sterke mate als in Europa wijziging gebracht heeft in alle perspectieven. In dit boek heeft Andre Siegfried getracht het Amerika van na den oorlog zoo nauwkeu- rig mogelij'k te besehrijven, Het is, zooals de schrijver meedeett, geschreven op verzoek van het „Musee Social" voor zijn serie enquetes naar „de nieuwe wereld" op politick, econo- misch en sociaal gebied. Het is dte bedoeling een begrip van de Amerikaansche evolutie fe geven en de mensdien in hum oordeel over een wereld, die door de .beroeringen der laatste jaren een geiheet nieuwe is geworden, tot voor- lidhttog te strdkken. Dit bock wil een kij'k ge- yen op een groot volk, waarvoor men in ver- voering en bewondtering geraakt, een volk in zijn wordingsst ad'iumzoekend! naar zijn per- Boonlijkheid' en toeziig om in de moderne wereld een nieuwe opvatting over de productie en het leven te scheppen. In het eerste deel van dit standaardwerk behandtelt dte schirijver de crisis in de samen- stelling en den Gocisdienst van het Ameri kaansche volk, in het tweede deel wordt het economisch evenwicht van de Vereenigde Sta- ten onmiddellijk na den oorlog besproken, waarna in het derde deel de pohtielce richtin- gen aan de ordle komen. Ten slotte vergelijkt de schrijver de Amerikaansche en dte Euro- peesche beschaving. Dit boek is een interessant werk voor alien, die belang stellen in de wisselwerking tus- sdhen de beschavingen dter oudte en nieuwe wereld, voor alien, die, nu Amerika reed's krach tiger ddn ooiit zijn materieelen invloed over Europa en Azie uitstrekt, iets meer wil- len weten van het wezen der Amerikaansche maatschappiji en haar cuttuur. Duikelaartje, door G. van Nes-Uilkens. Uit- gave Van Holkema Warendorf's Gitgevers- Maatschappij, Amsterdam. Een roman voor de huiskamer, een rooran van dte goedte, deigelijke soort zooals er tegen- woordig te weinig worden geschreven. Wij leven nu eenmaal in den tijd van prikkellec- tuur en vele schrijvers achten zich verplicht hun literairen arfoeid met een pikant sausje te overgieten. Soms wel eens wat al te scherp van smaak, zoodat menigeen het geestelijk voedsel met tegenzin van zich schuift en zich afvraagt of er in ons land geen mannen en vrouwen meer zijn, die op letterkundig gebied weer een degelijken en toch smakelijken Hol- landsche maaltijd ikunnen verschaffen. Mevrouw van Nes-Uilkens heeft dit met succes geprobeerd en Duikelaartje is een oer- degelijk rond-HoWandsch verhaal geworden, de geschiedtends van een jonge, karaktervolle vrouw, verpleegster in een der Amsterdamsche ziekenhuizen, die daar dtoor een heereboer uit een' klein d'orpje „on'tdekt" wordt. Hij trouwt haar en zij1 gaat op zijn hoeve het dorpsleven tegemoet en staat d'adelijk vreemd tegeno-ver allerlei gewoonten en ge bruiken, waarin haar man en alle dorpsbewo- ners vastgeroest schijnen. Al spoediig blij'kt zij kradrtig genoeg haar eigen weg te gaan, zij v/endt zich af van het kleine kringetje notatoelen, waarvan de vrou wen wekelij'ks bij elkaar komen om dorpsge- nooten, vrienden en kennissen over den hekel te halen. Zij wordt daardoor zelf het onder- werp van allerlei verd'achtmabingen, maar wijdt zich geheel aan het gehik van haar ge zin. Langzamexhand word't haar superioriteit erkend en weet zij ook haar man losser te maken van het dorp en zijn bekrompen be- grippen. In haar ijver, Theo's zienswijze boven alle andere te dben uitkomen, laat de schrijfster haar wel eens te lang aan het woord en doet zij haar tegenover de vrouwen der notabelen te ingewikkelde theorien verkond'igen. Dan wordt de figuur van Theo even onnatuurlijk, maar daar tegenover staat weer de gevoelvolle uitbseld'ing van Theo als Vrouw en Moeder sn, voomamelijk waar de schrijfster den om- gang van Theo met haar blinde dbdhtertje weergeeft, weet zij diep te ontroeren. Dit is in alle opzichten' een goed boek, het is een boeiend verhaal, met talent geschreven, en het wijst in zijn eenyoud en rechtsdiapen- heid op een streven terug te keeren van de idee, dat slechts boeken met sensationeelen of pikanten inlpoud in de hedendaagsche litera- iur een plaats van beteekenis kunnen innemen Geblameerd, door Howard Rockey. Ver- taald door Rody van Haaften. Gitgave J. Philip Kruseman, 's-Gravenhage. Een verhaal uit de gegoede New Yorksche kringen, waar een arm meisje met een prach- tige, maar onigeschoolde stem door een bekend en gevierd opera-directeur ontdekt wordt op het ocgenblik, dat zij, door zorgen overmana, zich van het leven wil berooven. Weldra wordt zij in zijn kringen als gelijke opgenomen, maar steeds drukt haar de vrees, dat nog eens bekend zal worden hoe zij in haar wanboopsdagen ten onrechte voor een zed'eloos schepsel is aangezien en dlaardoor eenigen tijid in een verbeteringsgestich't is op- gesloten. Als een jonig advocaat haar ten huwelijk yraagt, blijkt diens oom, een predikant, zich halsstarig tcgen de veromfenis fe verzetten, daar hij een afschuw heeft van a lies wat met het tconeel in verband staat. Tenslotte blijkt juist deze oom de man te zijn door wiens over- dreven ijver het meisje destijds onschuldig ge- vatigen heeft gezeten. Zij verwijt hem zijn ge- vaarlijik optreden en het slot van de historic is, dat donline tot inkeer komt en een gelukkig bruidspaar weldra een eigen nestje gaat !bou- wen. Verborgen verlangens, door Pamela Wyn ne. Gitgave Van Holkema Warendorfs Git- geversmaatschappijAmsterdam. Deze bekende en veel gelezen Engelsche schrijfster heeft in dit boek een gelijksoortig gegeven behandeld als in „Blank en Bruin Ook nu weer een meisje dat zich eenzaam op een groote boot naar Britscih Iidie waagt en op die reis aan allerlei avonturen bloot- staat. Flame is de dOchter van Lady Peterson en zij speelt met haar tweelingbroer Nigel on- bezorgd op het prachtige landgoed Fail'aise, tot haar moedter, die weduwe is en op kolonei Forsythe verliefd is, meent te bemerken, dat de kolonei meer naar de dochter dan naar de moeder begint te kijken. In haar angst haar amant te verliezen, besluit zij het meisje zoo spoedig mogelij'k uit te huwelijken en koppelt haar aari een ouden, rij'ken Lord, die de jonge, levenslustige Flame een onoverwinnelijken af- keer inhoezemt Met behulp van haar tweelingbroer en een ouden bediende onfvlucht zij, nog voor het hmvelijk kan plaats vinden en begeeft zich, als jongen verkleed, op een der groote Indi- sche booten om in Indie tijdelij'k bij familie leden van den butler een ondterkomen te zoe- ken. Op de boot komt zij in moeilijikheden door- dat zij als een jongen beschouwd wordt en haar 'hut met een dokter moet dteelen. Deze bemer'kt spo-edig wat en wie zijn jonge hutgenoot eigenlijk is en is besloten haar bij den kapitein bekend te maken, maar Flame begint weldta zooveel invloed over hem te krij gen, dat hij: haar bondigenoot wordt. Na een gevaarlijk avontuur in Port Said blijven de dokter, Hugh Keyraer, en Flame voor goed bij elkaar. Lady Peterson is inmiddels overleden maar toch kunnen de twee gelieven niet trou- wen, daar Hugh reeds gehuwd is, hoewel zijn vrouw als omgeneeselijke krankzinnige in een gesticht verpleegd wordt. Dit belet niet, dat Flame en Hugh samen een kindje krijigen, dat zij dadelijk na de ge- boorte weer verliezen. De familierelaties lijken inigewikkieMer en moeilij'ber dan oodt, maar allies komt ten slotte terecht doordat mevrouw Keymer zoo behulpzaam is om juist op het goede moment dood te gaan. Flame en Hugh kunnen nu trouwen en keeren als een berouw- vol maar gelukkig paar naar Engeland terug. Alles is vergeven en vergeten en Nigel, thans Sir Nigel geheeten, verwelkomt hen op het landigoed Falaise, waar voor de beide jonggehuwden dte dageraad van een nieuw leven aanbreekt. Pamela Wynne kent het geheim haar lezers te boeien. Wie zich's avonds aan een van haar boeken waagt, komt naehtrust te kort zonder d!at hij er erg in heeft. In de serie „Een reeks van liefhebberij'en" welke bij de uitgevers W. J. J. Brusse te Rotterdam verschijnt, is een fraai gei'llu- streerd botekje over Cadussen verschenen. De schrijver, dte beer J. M. van den Houten be- spreefet dlaarin de merkwaardige familie dter Cacteeen en geeft practische wenken om zon der kostbare hulpmiddtelen een aant-al soorten te leeren opkweeken. Voof liefbebbers van ka- merplanten is dit een zeer aantrekkelijk boekje De uitgevers G. B. van Goor Zonen te Gouda beginnen zidh meer en meer op jeugd - lectuur toe te leggen. In de bibliotheek voor jongens en meisjes verschenen een viertal aar- dlige boekjesZte dab van vier, door J. van dew Ploeg, een prettig verteld verhaal van vier dorps jongens, die uit kampeeren gaan en al lerlei avonturen beleven en Tent mimmer zeven, door A. C. C. de Vletter, een wel wat erg naif verhaal van een man, die in een tentje aan het strand in aanraking komt met een kleinen jongen en daarmede enkele weinig spannende avoutuurtjes heeft. Heel wat waardtevol'ler is het verhaal van 7wee zwervelmgen in Amerika, door C. M. H. Bauer, de geschiedenis van een ouderloozen jongen, die van zijn pleegouders wegloopt en met een straatbandietje van alles onderneemt om samen aan den kost te komen. Het zijn ten slotte flinke, doortastende jongens, die hun eigen weg zoeken en een eervolle positie ver- overen. Ten slotte versdheen in deze serie Hoe ik schilder werd, door A. F. Pieck, het verhaal van een armen jongen, de zoon van een koop - mannnetje in groenten, die zich door wi'ls- kracht uit het kringetje zijner familie weet op te werken. Door aanlcg en volhardng wordt hij een bekend1 kunstschilder, die uit de op- brenigst van zijn werk ten slotte het arme ge zin kan steunen. Deze prettig geschreven jonigensverhalen zul'len zieker een uiterst dankbaren lezerskring vinden. Tj. Donderdag 27 Odober. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- len. 12.152-— Lunchmuziek door het Tria non-trio. 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant; van Dijk. 5. 6.45 Concert door het Kling-ensemble. 6.45 7.15 Lezing door den heer J. L. Schoeler van het dep. van Openbaar Onderwijs te Kaapstad, over; Zuiti-Afrika. 7.157.45 Herhaling le Engelsche proefles voor gevor- derden, door Fred. Fry. 10.30 Persberichten. 8.10 Operaconcert door het A. N. R. O.- orkest onder leiding van Nico Treep. Met medewerking van Greta Santhagens, so- praan. Chris de Vos, tenor. Gerard Leenders, bas. Huizen, 1950 M. 12.30—1.30 N. C. R. V. Lunchmuziek. Mevr. W. Cantevan Ame- rongen, sopraan. Mevr. Lies van der Brink Prakker, fluit. Pianobegeleiding. 5.6.N. C. R. V. Orgelconcert door den heer Smit Duyzenkunst. 7.7.30 Lessen van Instituut Schoevers. Boekhouden. 7.308.Spreker: P. Offringen, Ermelo: Och, dat Ismael mocht leven voor Uw aangezicht. 8.— N. C. R. V. Amersfoortsche avond. In de Nieuwe Kerk aldaar. G. van der Burg, orgel en piano. Jac. j. van der Burg, piano. J. B. Grootendorst, declamatie. Chr. Mannenkoor „jubal", dirigent Hr. G. v. d. Burg. Toe- spraak van Ds. K. den Hollander, Ned. Herv. Pred.Van Hooren en Zien. Slotwoord door ds. F. A. den Boeft, Ger. Pred.: Als ik Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, tenor, sopraan en piano. 1.20 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing; The fall of the leaf, the work of the Earsthworm. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Causerie: A girl's school outfit. 4.20 Con- certorgelbespeling. 4.35 Lezing: Implements and ideas. 4.50 Concertorgelbespeling. 5.20 Sopraanzang. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Land- bouwberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Baritonzang. 7 20 Lezing: Music in the theatre. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Lezing: Pioneers of astronomy Newton. 8.05 Concert, Halle-orkest onder leiding van Sir. Hamilton Harty. (om 9.05 weerbericht). 9.55 Lezing: Helsingfors and the progressive republic of Finland. 10.10 Plantageliedjes. Grkest en soli, bas en alt. 10.5012.20 Dansmuziek. Pari/s ..Radio-Paris"1750 M. 10.50 Mu- ziek. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Kinderuurtje. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M., Miinster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 12.301.50 Orkestcon cert. 4.50—5.50 Vesperconcert. 6.25 Orkest concert. Prof. Dr. P. Raabe, viool. 8.30 Voor- lezing door E. Borkmann. 9.1010.50 Lich- te muziek door het WERAG-orkest. Konigswusterhausen. 1250 M. 1.507.05 Lezingen en lessen. 7.50 Causerie over de operette. Zang en muziek uit de operette. 9.5010.50 l3ansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Concert. 5.20 Vroolijk concert. 6.45 ,Das Wunder der He- liane", opera in 3 acten van H. Kaltneters en Korngold. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kinderuurtje. 8.35 Concert. 9.30 Lezing. 10.1011. Dansmuziek. \BET NIEUWE fiOESTMIDDEL BLUFT DNMISBAAR ALS MED J CIJN, ZEER VERLEIDELUK ALS LEKKERNU. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 24 October). (Vervolg.) DIEFSTAL. De niet verschenen verdachte Hendr. D., te Hoorn, had in; den nacht van 13 op 14 Au gustus van den w oo n wage nbe w o n er- s c h a r en - slijper .Corn. v. d. Kooij, weggenomen een rijwiel, dat v. d. K. bij zijn woonwagen haa meergezet. Eisch 3 maanden gev. Vonnis overeenkomstig dten eisch. IJAZARDSPEI... De metselaar Adrianus de M te Bergen, heeft op 31 Augustus te Alkmaar "oij de draverijen der Kennemer Sportclub gelegtn- heid gegeven tot wedden, onder anderen aan dten boerenknecht Cornelis Veul te Call'ants- oog. Hij had gewed op het paard Markies en verdachte f 5 ter hand gesteld. Verdachte verklaarde alleen maar tusschenpersoon te zijn geweest bij de bookmakers. Voor echter die overeenkoms tot stand kwam, werd ver dachte aangtehouden. Zaak werd een week aangehoudten ten einde verbalisamt Staats te hooren. NOG EENi BOOKMAKER. De 41-jarige koopman Simon B., te Am sterdam stond eveneens terecht voor verbo- den hazardspel gedurende de draverijen te Alkmaar op 21 Augustus. Deze verdachte had getuige Tj. S. Goedhart te IJmuiden, in de gelegenheid gesteld op een der dravers te wedden. Getuige verloor en zou juist aan verdachte 5 betalen, toen deze werd be- trapt. Eisch 40 boete of 40 dagen; hecht. -Vonnis 30 boete of 30 dlagen hechtenis. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De 49-jarige vischventer Willem Sch., te Egmond aan Zee, heeft op 11 Augustus zijn schoonzuster de wed. T. Groen beleedigd door haar een dief te noemen. Verdachte zeide het niet meer te weten. Hij is door die vrouw in overspannen toestand geraakt. Mej. Visser Groot heeft de beleediging mede.aangehoord. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis f 10 boete of 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL UIT EEN WINKELLADE. De 20-jarige loswerkman Adr. B., tte Wog- num, moest zich verantwoorden wegens dief- stal van f 4.75, welk bedrag hij zoo respec- tievelijk heeft weggenomen uit de winkellade van den winkelier A. Knip te Hoorn. Ver dachte was ter zake diefstal al eens voor- waardelijk veroordeeld. Verdachte pleegde het misdrijf om aan kermisgeld te komen. Geeischt werd 6 maanden gev. Vonnis 3 maanden gevangenisstraf. MISHANDELING. De 42-jarige chauffeur Arien B., te Win- kel, dienstdoende op een autobus, heeft op 24 Augustus den getuige P. de Boer mishan- deld door hem in 't gelaat te slaan. Ver dachte werd boos omdat getuige ondanks herhaalde signalen niet wilde uitwijken met zijn vrachtrijders kar. Verdachte zeide dat de Boer dikwerf last gaf. Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis dito BELEEDIGING EN WEDER- SPANNIGHE1D. De 45-jarige werkman Joh, jov. V. te Enkhuizen, die thans 3 weken hechtenis op- knap., heeft op 28 Augustus te Enkhuizen dten agent Ubbels beleedigd en zich daarop met geweld tegen dezen ambtenaar verzet. Hij staat op de zwarte lijst. Verdachte zeide maar 2 potjes bier te heb- ben gedronken. Volgens den verbalisant was verdachte schandtelijk opgetreden. Hij staat zeer on- gunstig bekend. Gevcrdterd werd tegen verdacht,e die reeds 14 maal is veroordeedl, 5 maanden gev. Vonnis 3 maanden. MISHANDELING. De verdachte M. J., niet verschenen, heeft op 21 Aug. den 17-jarigen schildersknecht j. J. Klein gestagen. Het feit was gepleegd in de Spoorstraat te Heldter. Verdachte viel zeer onheusch uit tegen eenige meisjes, waarover getuige aanm-erking maakte. Verdachte gaf hem toen een slag. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis dito. Daarna slutting. Siadsiiie&AWS PROEF- EN SCHOOLTUIN KENNEMERLAND. 1 Dinsdagmiddag had in bet Landbouwhuis een algemeene vergadering plaats van de Proef- en Schooltuin „Kennemerland". De voorzitter, de heer G. Bar ten, sprak in bet openingswoord als zijn overtui- ging uit. dat, af is dan de belangstelling op de vergaderingen nog niet groot, zij toch in sfcilte wet grceiende is. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat men met de tuinbouw een nieuwe en betere richting ingaat. Spr. hoop- te, dat ook deze vergadering vrucht zou dra- gen in 't belang van den schooltuin en van den land- en tuinbouw. NS. een welkom aan de aanwezigen, verklaarde spr. de vergade ring geopend. Na voorlezing en goedkeuring van de no- tulen der vorige vergadering werd een aan- vang gemaakt met de afhandeling der agen da Mededeelingen omtrent kweekkas. De heer Hazeloop deelde mede, dat de secretaris van Ged. Staten een schrijven heeft ontvangen, inhoudende de mededeeling dat door de provincie etn voorschot van 5500 zal worden verstrekt ten behoeve van de stichting van een kweekkas, "op voorwaarde dat planten zulen worden gekweekt voor de 3 demonstratiebedrijven in de provincie en voor de eer&beginnende groentenkweekers, die nog niet over een eigen kas beschikken. Tevens werden mededeelingen gevtaagd crn- trent de wijze van aflossing van het voor schot. In overleg met de prov. commissie voor de veilingen heeft Kennemerland daarna een ontwerp laten maken door den heer A. Zeg- veld te Rijswijk. Hoewel de kas hoofdzakelijk tot kweekkas is bestemd voor komkommers, meloenen en tomaten, is de inrichting toch zoo gemaakt, dat zij ook vcor andere doeleinden geschikt is, o. a. voor het kweeken van komkommers en tomaten. De kas bestaat uit twee kappen, geschei- den door een goof, die ieder de afmeting hebben van een gewone komkommerkas. In totaal is de breedte 10 M., de lengte 30 M. en de hoogte 1.60 M. Voor de verwarming worden 10 vierduimsbuizen aangebracht, met een diameter dus van circa 10 c.M. De kas zal, zooals gezegd, bestaan uit twee deelen, waarvan het eerste benut zal worden voor het uitzaaien, terwijl het twede beschikbaar blijft voor den tijd, waarin de planten groo- ter zijn geworden. De verwarming heeft plaats door middel van een in een kelder geplaatsten ketel. Het bouwen daarvan brengt weliswaar meer on- kosten mode maar zal zeker niet nalaten nut af te werpen. De bouw van kas en verwarmingsinrich- ting zal in totaal loopen ever een bedrag van f 5700, tegen welke uitbreiding der be- grooting wel geen bezwaar zal bestaan. De heer Smits vroeg of ook producten uit die kas op de vrije markt gebracht zullen worden. De voorzitter zeide, dat men, wan- neer men maar zorg draagt dat de bestellin gen van de demonstratiebedrijven geleverd worden, men verder vrij is om de producten naar goeddunken te benutten. De heer Smits vroeg verder of er reeds vergunning is verleend door de gemeente voor het bouwen van de kas. De voorzitter antwoordde bevesti- gend. Vermoed wordt, dat die kas omstreeks Januari gereed zal zijn, zoodat zij in Fe- bruari reeds in gebruik kan worden geno- men. De heer van Gemeren vroeg waarom besloten was tot het bouwen van een ijzeren kas en niet tot die van een houten. Tevens wenschte hij een nadere toelichting omtrent de wijze van aflossing van het voorschot aan de provincie. De heer Hazeloop zeide, dat men reeds een houten kas had en daarom voor ditmaal aan een ijzeren de voorkeur gaf, wat trou- wens ook goedkooper was. Ten aanzien van de aflossing bestaat het plan jaarlijks daartoe een bedrag van 150 te bestemmen. Cultuurprcgram 1928. De ^voorzitter deed mededeelingen omtrent het cultuurprogram voor 1928. O. a bleek, dat van het warenhuis twee kassen zullen worden bestemd voor vroege aardap- pelen, twee voor vroege bloemkool, de an dere zes voor kropsla. Van de kweekkas zal de eene helft worden bemest met kunst-, de andere met cuftuur- mest. Geteeld zullen hier worden voomame lijk jonge tomaten. De heer Smits deelde mede, dat hij de zen zcrner in Limburg proeven heeft gezien met verschillende soorten Engeslche vruch- ten in onderlagen. De resultaten waren uit- stekend, beter dan de Hollandsche vruchten. Zou het geen aanbeveling verdienen, in den proeftuin een bescheiden proef met Engel sche vruchten te nemen? De her Hazeloop wees er op, dat de proeftuin werkt voor streken die minder be lang hebben bij den fruitteelt. Als dte leden echter de proef wenschen te nemen zal er wel geen bezwaar tegen bestaan. De heer vanGemeren acntte een proef op kleine schaal minder nuttig. Hij vroeg- of het niet mogelijk was buiten het terrein van den proeftuin die proeven te nemen. De voorzitter deelde mede, dat dit niet wel uitvoerbaar was. Het voorstel van den heer Smits wilde het bestuur echter wel in overweging nemen, wanneer de vergade ring dit wenschte. De vergadering bleek voor deze proef ech ter weinig interesse te bezitten. Begrooting 1928. In totaal omvatte deze aan geraamds uit- gaven een bedrag van 8795. De inkomsten beliepen eenzefde som. Van de uitgaven noemen wij als vocr- naamste postenarbeidsloon f 5460, bemes- ting 580.50, aflossing 810, aanschaffing zaai- en pootgoederen 120, administratieve doeleinden 350, annonces 144.30. Na eenige opmerkingen van de heeren Smits, van Gemeren en Bakker werd de be grooting ongewijzigd goedegekeurd. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de hee ren P. Gootjes en S. de Boer Kz. Uitgebracht werden 27 stemmen. waar van 26 op den heer Gootjes, 27 op den heer S. de Boer Kz. en 1 op den heer J. Duijn. De aftredende leden zijn dus herkozen. Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg dte heer Brug- m a n of dte algemeene vergadering niet beter op een anderen tijd kon worden gehouden. Wellicht dat dan het bezoek ook grooter zai zijn. De voorzitter antwoordde, dat het in verband met de indiening der begrooting niet mogelijk was de vergadering op een lateren datum te houden. Het bestuur zal echter daar de leden vroeger in 't jaar meer tijd beschikbaar hebben, overwegen aan den geuiten wensch te voldoen. De heer Smits vroeg of de leden niet in de gelegenheid konden worden gesteld om onder leiding van het bestuur de tuinen en kassen te bezceken. De voorzitter deelde mede, dat wan neer een g:oep leden zich op-geeft, het be stuur hen daartoe in die gelegenheid zal stel len. De heer vanReenen zeide eenige dagen geleden te Hoorn op een vergadering van oud-leerlingen van den proeftuin aldaar een lezing te hebben gehoord over verwarming. Deze lezing zal gedrukt worden en zij die een afdruk wenschen, kunnen die bij spreker aanvragen. De heer Hazeloop vestigde er de aan- dacht op, dat de vereeniging in Kennemer land een groote partij kcol heeft uitgeplanf, om daarvan zaad te winnen in de open lucbt en zulks in verband met het streven om de koolscort te verbeteren. Aanvragen vcor dit zaad, dat van goede kwalifeit is, kunnen bij het bestuur worden inged'iend. Hierna sloot de voorzitter, onder dankzegging aan de aanwezigen, de vergade- ring. (Van onzen Parijschen correspondent) (Nadruk verboden.) DE AUTOMOBIEL-SALON. Parijs, October. Volgens officieele gegevens waren er op 1 Januari 1927 SOy.OOO automobielen in Frankrijk in omloop, 88.000 meer dan een jaar tevoren. En het grootste dee! van dit le- ger bevindt zich natuurlijk in Parijs. In Pa rijs zoo schrijft de prefect van politie in een rapport over de maatregelen, welke er zullen moeten genomen worden tegen de ver- keersstremrning in Parijs zouden de auto's, welke de inwoners dezer stad bezitten, gesteld men kon ze ergens op een vlak veld allemaal naast en tegen elkaar aan plaatsen een oppervlak beslaan van 98 hectaren. De oppervlakte van alle Parijsche straten te zamen bedraagt 924 hectaren, zoodat de auto's meer dan een tiende innemen van de beschikbare ruimte. Er zijn echter vele stra ten, buitenwijken en achterbuurten,-waar het betrekkelijk stil is, en veiiig kan men zeggen, dat in het centrum 25 van de oppervlakte bezet is. Wanneer men nu bedenkt dat tot dusver elke vier jaar ongeveer het aantal auto's ver- dubbeld is (in 1916 waren 100.000; in 1920 230.000; in 1923 447.000; in 1927 809.000), dan staat het vast, dat binnen vier jaar de circulatie op de hoofdverkeerswegen van Parijs absoluut onmogeiijk zal_ zijn. Zoodra er 50 wordt ingenomen van de be schikbare ruimte, is men vrijwel geblok- keerd. Het wordt dus een dringende eisch, naar een oplossing te zoeken. Nu reeds zijn er punten waar men op de drukste uren van den aag tienmaal gauwer te voet vooruit komt, dan in een taxi of autobus. En deze dagen, dat de groote jaarlijksche tentoonstelling al le autoriteiten op automobieigebied in Parijs te zamen brengt met de regeering en de be- stuurders van de stad, is het de beste gele genheid om eens over het vraagstuk te be- raden. Waarschijnlijk zal er besloten worden tot het aanleggen van ondergrondsche verkeers- wegen en van kruispunten in verdiepingen, op precies dezelfde manier als waarop het tramverkeer gedecongestionneerd is door den ondergrond-spoorweg. Doch de automobiel-salon geeft ook nog tot vele andere overwegingen aan leiding. Deze tentoonstelling is de manifestatie van Frankrijks voornaamste industrie. Alles bij elkaar genomen, d. w. z. wanneer men niet alleen de wagens, maar ook de banden en onderdeelen meetelt, vertegenwoordigt de jaarlijksche productie op dit gebied in Frank rijk een bedrag van ongeveer vijftien milliard papierfrancs. Dat is meer zelfs dan de waar- de van al het graan dat dit land opbrengt per jaar. Het is dus ongetwijfeld een tak van bedriif dien Frankrijk in eere moet houden, en men kan het zich begrijpen, dat het bezorgdheid wekt, wanneer het eens minder goed er mee gaat. Dit jaar maakt men zich ernstig onge- rust. Er zijn lang niet zooveel wagens ver- kocht als de laatste jaren; vele fabrieken hebben moeten sluiten, vele arbeiders zijn werkeloos, terwijl het aantal auto's voor ge heel Frankrijk in 1924 vermeerderde met 127.000 en in 1925 met 147.000 bedroeg de toeneming in 1926 niet meer dan 88.000. Onder voortdurende controle van H.H. D&vAnHomel.Roos Harmens Adss FABRIKANTEN VAN KINO -PEPERMUNT Engros bij de Fa. J. F. v. LIESHOUT en de tngros oij de ra. J. r. v. fa. G. KUIjPER, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6