ii dse oVei*al pooken Hetgeen op zichzelf beschouwd natuurlijk heel mooi is, doch bekeken in verband met de cijfers der vorige jaren achteruitgang betee- kent. Men zoekt naar de verklaring. In de eerste plaats dient echter opgemerkt, dat ook buiten Frankrijk een ernstige malaise in de automobiel-industrie te constateeren valt. Ja, in vele landen is de toestand veel erger dan hier. In Zwitserland is deze in- ciustrie geheel veidwenen. In Belgie en in Spanje heeft zij met de grootste moeilijkhe- den te kampen. In Duitschland komt zij slechts langzaam weer op. Blijven voor wat Europa aanigaat alieeo Engeland en Italic over, en ook blaar stijgen de productie-grafie- ken veel minder dan hier. De eenige ernstige concurrent voor Frank rijk is Amerika. Amerika heeft alles voor, cn het zou ten hoogste onbillijk zijn alleen de cijfers van beide landen naast elkander te leggen. Het afzet-gebied cler Vereenigde Sta- ten is tienmaal zoo groot als dat van Euro- pa. De koopkracht dito, dito. De markt kent er geen binnenlandsche grenzen zooals Europa er heeft aan alle kanten. En ten slotte Amerika vindt alles in eigen bodem: kolen, hout, staal, katoen. De Franschen zijn nooit zoo schitterend als wanneer zij zidi gevaarlijk bedreigd zien. Tegenover het Amerikaansche gevaar heb- ben de Fransche automobiel-constructeurs zich geweerd en vvonderen verricht, De Salon in het Grand Palais toont het aan den leek, zoowel als aan den vakman. Een vluchtige rondwandeling geeft aan- leiding tot de volgende opmerkingen: Tot dusver was de nutswagen die ne- gentienden vormt van de geheele productie steeds uitgerust met een 4-cylinder motor De 6-cylinders, de 8-cylinders bleven beperkt tot het luxe-chassies. Hierin is thans veran- dering gekomen. Men vindt op de tentoon- stelling een groot aantal lichte wagentjes met een P. K. van 8 a 12, uitgerust met 6 cylinders (Renault, Peugeot, Irat, Mathis en vele andere); sommige zelfs hebben 8 cylin ders op het nieuwe model. De voordeelen daarvan zijn: een grootere regelmatigheid in den motor en dientengevolge een toene- mende soepelheid van den wagen en een aangenamer besturen. Bovendien wint men er door aan geruischloosheid bij het rijden. Zeker, de 4 cyl. beproefde, betrouwbare motor heeft nog een mooie toekomst voor zich en het is zelfs zeer wel mogelijk, dat hij de meest gebruikelijke zal blijven op den wa gen van geprononceerd nuttigheidskarakter. Doch de algemeene tendenz is stellig gericht op den meer d'an 4 cylinder. Een andere opmerking welke men kan ma- ken en die eveneens zeer tot blijdschap stemt is dat er meer en meer aandacht wordt be- steed aan de zuivering van de lucht, de olie en de benzine, welke tot den motor worden toegelaten. De onderdeelen van den motor worden steeds met den groojst mogelijken zorg gebouwd; zuigers, krukassen, kogella- fers en kogels worden geslepen glad als ristal. En dan, wanneer de wagen in ge- bruik is gesteld, worden zij op allerlei manie- ren met stof en gruisdeeltjes geschuurd. Er zit vuil in de smeerolie, er zit vuil in de ben zine en het ergste is het granietpoeder en steenslag van den weg, dat door de luchtzui- ging in den motor geslingerd wordt, vaak met handenvol. Een nieuwsgierige construc- teur heeft een proef genomen met 2 volkomen gelijke wagens, die hij allebei een jaar heeft laten loopen over een afstand van 80.000 ki lometer, de een zonder de ander met alge meene zuivering (luchtfilter voor den car- burator, olie- en benzinefilter). Die met de filters vertoonde na afloop van de proef nog niet de minste speling in den motor, terwijl de andere al tot twee keer toe naar het ate lier had moeten gestuurd worden om geheel te worden nagekeken. Ten slotte valt bij een bezoek aan den Sa lon nog op, dat de gecentraliseerde algemee ne smering meer en meer veld wint, en dat overal bizondere aandacht wordt gewijd aan de ontsteking, iets wat ook alweer in ver band staat met de opeenhooping en verstop- ping in de zakenwijken van Parijs. De groote show heeft Parijs weer in een koortsroes van bedrijvigheid gezet. De Parij- zenaars zijn in haast teruggekeerd uit Biar ritz en van de jachtterreinen, waar zij geno- ten van deze prachtige na-zomerdagen, en de helft van Frankrijk buiten Parijs is naar de hoofdstad gestroomd. Reken daar nog bij alles wat zich voor de auto interesseert uit alle hoeken van Europa, handelaars, journa- listen, agenten en de elite van het kooperpu- bliek, en het zal u duidelijk zijn, dat alle ho tels kamers tekort komen, dat alle restau rants, dancings en cabarets bezoekers moe ten afwijzen, omdat er geen plaats meer is. Op den boulevard, waar tegen het bitter- uur de fraaiste licht-reclames opvlammen op waarlijk Amerikaansche wijze, verdringen zich de wandelaars, terwijl de ongeduldige auto's een helsch gehuil en getpeter aanhef- fen, ware jazzband van het moderne straat- leven. LEO FAUST. ProvSwbSaafr bib©mws 1 UIT KOEDIJK. Door den penningmeester hier vereeniging „Onderlinge hulp bij ziekenhuisverpleging" den heer G. Meijer, werd in de afge'loopen week het 6O0ste lid der vereeniging inge- schreven, enkel op het gedeelte Kanaaldijk. 'Wel een blijk dat er waardeering is voor deze muttige vereeniging. UIT UR'SEM. In Rustenburg wordt zeer druk gereden tot het aanvoeren van suikerbieten. Als ge- volg daarvan is de weg een ware modder- poel en d:e veiligheid van het zeer drukke verkeer aldaar komt danig in de knelDezer dagen reed een motorrijder met een dame op de duo door Riustemburg en kwam door de gli'bberige modermassa te vallen. Beiden kregen alleen gelukkig maar een modderbad en konden de reis vervolgen. De heer J. Schouten, lid van den ge- meenteraad, heeft ontslag genomen als zoo- danig. Naar wij uit goede bron vernemen is de man hiertoe door anderen gedwongen. UIT OTERLEEK. D chauffeur M. Timmer, uit Ursem, em ploye bij de N V. Zuivelfabriek „de Prinses" aldaar, reed5 Dinsdagavond met een vracht- Fordwagen aan den Molenweg alhier, toen hij ter boogie van de boerderij van P. Reuze- naar zijn stuur niet kon houden, waardoor hij bijna in de wegsloot kwam. De wagen bleef evenwel met de voorwielen over de sloot hangen. Naar wij vernemen was het breken der vooras de oorzaak. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De woning, laatst bewoond door Jb. Innming, is voorlocpig onbewoonibaar ver klaard. Voor vier jaar werd het perceel be- trokken door een gezin van zeven personen. Thans, nu het perceel in dezelfde conditie verkeert, wat betreft de ruimte en het be- trokken zou worden door een gezin van drie personen, werd het van hoogerhand afgt- wimpeld1. Voor eventueele huiseigenaars een verontrustend1 geval, aangezien onze gemeen- te meer dergelijke wcningen rijk is. Het herhallngsonderwijs is. in d'eze ge meente aangevangen met 12 jongens en 8 meisjes. Vcor onze kleine gemeente respecta- bele cijfers. UIT WIJDENES. De fanfare „Ons Genoegen", alhier, or- ganiseert in Maart 1928 een Nationaal con- cours voor Kwartetten uit fanfarecorpsen, Kwartetten of Quintetten uit Harmoniecorp- sen, benevens Solistenwedstrijden. Deze wed strijden zijn zeer kerzaam voor de leden der korpsen, kweeken der s+udielust aan, in een woord werken zeer mode tot ernstige beoefe- ning der instrumentale muzielc. De faniare komt hulde tee cm een dergelijke wedstrijd te organiseeren. Aangename dagen zijn weer bereid voor de ingezetenen van Wijdenes, maar niet minder voor de muziekliefhebbers uit den omtrek. Hoe hoog men tegen de ko- mende dagen opziet, blij'kt reeds uit de ver- schillende bekroningen, die van verschillende zij'den al zijn geschonken of toegezegd, UIT OUDENDIJK. Tijdens een begrafenis sloeg het paard plotseling op hoi. Gelukkig wist men het dier spoedig tot staan te brengen, waarna het werd uitgespannen. Hierna ging de dfoeve stoet te voet verder. De wed. D., die dezcr dagen door een auto werd overreden en in het ziekenhuis te Hoorn ter verpleging werd opgenomen, is aan de gevolgen overleden. UIT HOORN. Het echtpaar Bekker heeft in het St. Pie- tershof onder veel belangstelling zijn gouden bruiloft gevierd. De harmonic „Crescendo" bracht het bruidspaar een serenade. een last en zich AFLOOP VAN VERKOOPINGEN 1 Uitslag publieke verkooping gehouden door notaris Johann W. C. Kroon te Zuid- scharwoude, op Dinsdag 25 October 1927, 's avonds 6 uur in Marktzicht te Broek op Langendijk: 1. Een huis en erf bij de Noorderbrug te ©roek op Langendijk. 2. Een akker bouwland „KruI" te Zuid- scharwoude. Voorheen eiigendom van wij- len den heer C. Wagenaar Jz. Kooper van 1 P. van Twuijver voor if 1467; perc. 2 opgehouden op f 140 per snees. GEVONDEN VOOR'WERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gendfe voorwerpen als gevonden gedepo- neerd op 23, 24, 25 Oct. 1927Sleutels, hand- schoenen. Aanwezig en te bevragen bij de na volgen de ingezetenen, onderstaande voorwerp'en, als gevond'en aangegeven op 23, 24, 25 Oct. 1927: Duimstok, G. J. v. d. Meer, Druiven- laan 34; belastingplaatje, J. v. d. Brink, Tuin- straat 28; sportriem, D. Ki'kkert, Lange straat 56; belastingplaatje in etui, Th. J. van Vecfrten, K. v. 't Veerstraat 37; knipmes, P. Louter, Fabrieksweg 2; leesboek, H. de Graaf, Laat 113; kindierportemonnaie met inhoud, H. Reusen, Vogelenzang 5; rijwiel- belastingmerk, J. Putter, Zeglis 7; rijwiel- achterlicht, J. H. L. Strankinga, Omval 51; portemonnaie, G. de Kie, Liefdelaan 11; paar glace handschoenen, W. Bakker, Achter- straat 44; parapluie, K. Pennimkhof, Over- diestraar 24; kinderhandschoentje, juffr. Kubne, St. Jacobstraat, hoek Fndisen; Engel- sche sleutel, Th. Morsch, Fabrieksweg 2; zilveren faorloge, J. Beudteker, Nieuwesloot 41; schakelarmband, Wed. Kallansee, Stati- onstraat 43; belastingplaatje in etui, M. Paarlberg, Achterdnm 13; fleschje Forma- mint past., P. Betblem, Vrouwenstraat 11; zaadjeskaas, J. Troostheide, Zes Wielen; jongensjas, H. Geels, Middenstraat 2; rij wielbelastingplaatje, C Zaadnoordijk, Baan- singel I; rozenkrans in etui, J. Schoonewil, Geesfersingel 24; zilver kruisje, P. v. d. Brink, Groot Nieuwland 51. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kenrnis te geven aan het Bureau van Bifiiierilasid DE MARINERAAD. De centrale commissie voor bezuiniging uit de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een schrijven gezonden aan de Tweedfe Kamer inzake het bij die Kamer aan- hangige wetsontwerp, houdende bepalingen tot instelling van een openbaar onderzoek om- trent rampen en ongevallen, overkomen aan Nedierlandsche oorlogsvaartuigen. In de Memorie van Antwoord der regee- ring nopens dit wetsontwerp is betoogd, dat bedoeld onidferzoek dfeskundigheid1 op zoo velerlei gebied kan vereischen, dat daartoe be- sdbikt moet 'kunnen wordbn over experts op het gebied van onderzeebooten, torpedo's, mij- nen, munitie, bornnen, vliegtuigen en derge- specifiek maritiem teclinische zaken, welke Maar weim(f menscnen heoben gi van aambeien, doch velen bevrijdde spoedig van deze kwaal door het gebruik van Foster's Zalf. Deze zalf gaat de ontsteking tegen, en wordt ook met het grootste succes gebruikt tegen bloedende en uitwendige aambeien. Foser's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per doos, 1.per tube. bij het onderzoek naar ongevallen met oor logsvaartuigen aan de orde kunnen komen. De raad voor de sdheepvaart zou onmogelijk al deze dfeskundigen onder zijn leden kunnen tellen. Maar, a-ldus het adres, ditzelfde argu ment geldt evenzeer voor den nieuw voorge- stelden Marineraad. Draagt men daarente gen, zooals de centrale commissie voor bezui- niging voorstelde, bij een ramp of ongeval het ondierzoek op aan een speciaal daarvoor in te stellen commissie, dan kunnen in die commis sie juist de meest deskundige personen voor dat geval worden benoemd. De commissie aeht het dan ook uit bezumigingsoogpunt vol- strekt ongewenscht, een geheel nieuw lichaam, als de voorgestelde Marineraad, in het leven te roep&n. Dit lichaam zou slechts een zeer beperkten werkkring vinden, aangezien het zich niet heeft in te laten met onderzoek van rampen en ongevallen in Ned.-Indie aan ma- rinevaartuigen overkomen en blijkens de Mem. van Antwoord ook de loodSvaartui' gen buiten zijn bemoeiingen zullen vallen. De ceniUale commissie dringt er daarom bij de Kamer op aan het wetsontwerp zooals het thans luidt, te verwerpen en de oplossing der moeilijkiheden, wel'ke de regeering blijkbaar aanwezig ac'ht, te vinden door wijziging van art. 70 der Sc'hepenwet, gepaard gaande met de opdracht tot onderzoek van rampen of on- gevalkn aan een voor ieder geval in te stel len speciale commissie, die de zaak openbaar heeft te behandelen. EEN GEMO'EDELIJKE BAAN- WACHTER. Dezer dagen had bij Kertapati een deraille- ment plaats op de Z. S. S.-lijn. Het ongeluk was een gevo'lg van plichtverzaking van den baanwachter. „Het N-ieuws v. d. D. v. N. I." kreeg inzage van het proces-verbaal, dat van een en ander werd' opgemaakt, en dit is zoo typeerend en tegelijk zoo humoristiscih, dat wij er het vol gende aan ontleenen. De baanwachter verklaart: „Om ongeveer half twaalf begon mijn maag te jeuken, zoodat ik de vlag, waarmee ik zwaaien moet, in den grond plantte en ergens ging eten. „Toen ik om twaalf uur terugkwam: „saja heran betocl, kareta api soeda terbalik" (Ik stond verbaasd', de trein lag onderst- boven). ZONDAGSGHE DIENST. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat het cp Dinsdag 1 November a.s. (Aller- heiligen) dOn geheelen dag Zondagsche dienst is voor de Roomsch-Katholieke miii- tairen. VERVOERKOSTEN VOOR- SCHOOL BEZOEK. Voor enkele weken werd te Joure een school geopend. De heer J. E. Lenes te Stobbegat wendde zich tot den gemeente- raad met de mcdedeeling, dat hij plan had zijn kind naar die school te zenden en daar die afstand naar die school ruim 8 K.M. bedraagt, verzocht hij aan den raad vergoe- ding van vervoerkosten. B. en W., die over die verzoek van advies diend'en, wezen op art .13, le lid, van de Wet op het L. O., waarin wordt gezegd, dat geen vergoeding kan worden toegekend voor zoo- ver ceze betreft kinderen, die reeds zijn toe gelaten tot een school, welke niet meer dan vier K.M. van hun woning verwijderd is. tenzij die vergoeding strekt tot vervoer van een school, die bij eerste toelating nog niet was opgericht. Wel was bij de eerste toela ting tot die school te Stobbegat de R. K. school te Joure nog niet opgericht, doch toen bestond reeds dte R. K. school te Heerenveen. De vader had dus toen reeds het onderwijs, dat hij thans voor zijn kin begeert, kunnen krijgen. Dit heeft hij nagelaten, terwijl bovendien de R. K. school te Heerenveen twee K.M. dichterbij is gelegen en de reisgelegenheid, n.l. per trein veel gemakkelijker is dan naar Joure. B. en W. stelden voor afwijzend te be- scfc l'k Ik 0 n De heer De Jong (R.K bestreedt dit ad vies; 't verzoek was ingediend, omdat db va der tot de Parochie Joure behoort en het onderwijs parochiaal geregeld is. De heer Borkent (R.K.) wijst op een soort- gelijk geval, daarbij de aanvrager in hooger beroep in het gelijk gesteld werd en verwacht te dit ook hier, een meening, die door den heer Kolk (S. D. A. P.) gedeeld werd. De voorzitter was van oorddel, dat het on derwijs aan de R. K. Scholen te Heerenveen en Joure toch wel op dezelfde leest zal ge- schoeid zijn. Hadden de oudters groote voorliefde voor dit onderwijs gehad, dan hadden ze het kind dadelijk naar de R. K. school te Heerenveen moeten zenden in plaats van naar de open- bare in het dorp. Nu wil men de gemeente de kosten laten betalen naar een verder gelegen plaats, die door de ouders uitgekozen wordt. Het advies van B en W. werd ten slotte aangenomen. De adressant gaat daarvan in hooger be roep. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. In de verstreken negen maand'en van dit jaar werd uitgevoerd 34 milioen kilo bloem- bollan, dat is bij na een millioen kilo meer dan in het heele jaar 1926. Daarvoor werd echter slechts gomaakt ruim 35 miillioen; m.a.w. in deze drie kwartalen werd pl.m. 5 millioen kilo meer uitgevoerd1 voor het zMfdfc geld. Twee jaar geleddn (in 1925) werd 31 mill kilo uitgevoerd voor 44 millioen. Ruw berekend waren de kiloprijzen in de laatsfe drie jaren dus resp. 1.42, 1.19 en 1.03. JEUGDB'O'ND VOOR ONTHOUDI NG Zondag hield dte Jeugdbond voor Onthou- ding zijn halfjaarlijksche gewestelijke verga- derinig te Deventer onder voorzitterschap van den heer B. J. J. Weykamp uit Baarn. Ver- tegenwocrdigd waren elf afdeelingen met 150 leden. Als secretaris werd gekozen P. van der Ploeg uit Apeldoorn, als penningmeester A. Brinks uit ueventer. De voorzitter hield een Meiding over het bondkkatmphuis. Spr. meende, dat de Jeugd- bond niet langer zonder eigen tehuis kan zijn Er moet ved geld voor komen. Nocdzakelijk is op het volgende congres 3000 alleen van de leden voor dit doel te hebben ontvangen N.V. ONDERLINGE SPAARKASSEN „D1E HAGHE" FAILLIET. De Onderlinge Spaarkassen „D.ie Haghe" te Bloemendaal is gister in staat van faillis- semenit verklaard. DE WET OP DE WEOENBELASTING. Voor den Rotterdamsche poritie-rechter mr. S. N. B. Haibertsma hebben dertig zaken gediend, waarbij overtreders van die op 1 April j.l. in working gestelde wet op de wegenbelasting zich hebben te verantwoor- den gehad. In de meeste gevallen werden de verdachten overeenikomstig het advies van den rijksadvocaat mr. J. J. Walsum en den substituut-officier van Justitie mr. C. F. J. Gombault veroordeeld tot f 10 boete, subs vijf dagen hechtenis. (De maximum boete bedraagt f 300). De verdachten hebben. zich vrijwel alien te verantwoorden gehad dat zij als bestuur- der van een motorrijituig rijdend op den openbaren weg op eerste vordering van be- lastingambtenaren hun belastingkaart niet cnmiddetliijk zouden hebben vertoond. Een verdachte die zich als houder van een motorrijtuig met dat rijtuig op den open baren weg zou hebben vertoond zonder dat aan de verschuldigde belasting was vol- aaan, werd na een -eisch van f 15 boete, subs. 8 dagen hechtenis, veroordeeld tot f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis Een rijksdaalder boete moest een ver dachte betalen op wiens belastingkaart door een nalatigheid zijnerzijds het nummer van den motor niet klopte met het nummer op den motor zelf. In het dageii)ksche leven komenvaak kwetsuren, brand-,- snijwonden, enz. vo'or.Verwaarloozingbaart' dan groote zorg. Behoedt U daarvoor met VASEL1NE-CHESEBROUGH j (spreek uit:.Tschiesbro) want deze'is de eenige zurenvrije ter 1 wereld.- 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood. Vraagt altijd met nadruk naar H VASELINE-CHESEBROUGH I Het beste middel voor.de huid! Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream I en Chesebrough Vanishing Cream I de ideale vetvrije huid-cream. EEN NIET-GOEDGEKEURDE LEENING Staten van Gelderlaod hebben hun goed keuiring onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Dcetinchem tot het aan- gaan van een. geldleening, groot f 359.000, met de Alg. Friesche Levensverz. Mij. op grond van een door de Maatschappij ge stelde voorwaarde, tengevolge waarvan de gemeente na verloop van 5 jaren na het slui ten der leening, verplicht kan worden op een oogenblik waarop dit ihaar het minst gelegen komt, voor de teruggaaf van het geheele of gedeel'telijke restant der leening te zorgen. hetgeen niet in het belang der gemeente is te achten. ALG. ZENDINGSCONFERENTIE. Gisterochtend is de Algemeene Zendings- conferentie, welke gisteravond in de Konings- zaal van Artis geopend is, in de groote aula van het Kol. Instituut voortgezet onder lei ding van dr. C. W. Th. baron Van Boetze laer van Dubbeldam. Nadat de voorzitter op gebruikelijke wijze de bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, had geopend, was het woord aan ds Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeest voor het geven van een overzicht van de zen- diing. Daarina kwam aan de orde het onderwerp van besprekiing voor deze conferentie: ,JDe zending en de godsdiensten." De eerste spreker over dit onderwerp was ds. D. Crommelin, oud-zendeling op Java, thans z endings consul, die een rede hieldover „Aanrakingspu.nten van Islam en Christen dom". Over de „Punten van verschil" sprak hier na ds. A. Pos, missionair predikant te Djogja. NED. KUNSTZIJDEFABRIEK. Omtrent de uitbreiding van de kunstzijde- fabriek aan den Vosdijk te Arnhem wordt door bet Hbl. nog het volgende medegedeeld. Het voor de nieuwe fabriek te bebouwen terreim beslaat een oppervlakte van ongeveer 15.000 vierkante meter. Zij zal met de be- staande een geheel vormen, terwijl het werk onder eigen bouwdirectie zal worden uitge voerd. Na de voltooiing hiervan zal de fa briek te Arnhem gelijke capaciteit hebben als die van Ede op de tegenwoordige basis, doch, daar ook de fabriek te Ede uitgebreid zal worden, blijft Laatstgenoemde fabriek toch grooter. De terreinen voor de uitbrei ding te Arnhem zijrn reeds in het bezit van E.N.K.A. Vooris kan nog worden opgemerkt, dat de stichtingskosten, daar bij den origineelen bouw reeds op uitbreiding was gerekend, slechts ruim 2.500.000 zullen bedragen, waartoe een deel der eigen geldmiddelen zal worden aangewend. De benoodigde werk- krachten zullen in Arnhem gevonden kunnen worden. INWENDIGE ZENDING IN N.-HOLLAND. De Vereeniging voor Inwendige zending in Noord-Hollandl heeft Maandag te Am sterdam haar jaarvergadering gehouden. Voorzitter was jhr. mr, J. W. G. Boreel van Hogelandten uit Velsen. Nadat het jaarverstag was uitgebracht door den secretaris, ds. A. Snethlage te Spaarndani en het financieele verslag door den penningmeester, jhr. mr. A. A. van Doom van Koudekerke uit Haarlem, werd lid gekozen ds. H. J. Hak te Alkmaar. in de vacature-Grijsman als hoofdbestuurs- Ds. H. W. Creutzberg, predikant der Duinoordkerk te 's-Gravenhage en oud-voor- zitter der Vereeniging voor Inwendige Zen ding, hield hierna een referaat, dat geen titel had, maar dat, volgens het Hbl. het beste ware te betitelen met „Nieuwe orien- tatie tegenover de vrijzinnigen". De rede was een pleidooi tegen het doorgaan met het verdoemen en uit de kerk drijven van ande ren door de orthod'oxie. Laten wij, zei spr in ons leven laten zien, dat wij hervormd zijn door Jezus Christus. Als we naast onze lief de voor Christus ook liefde krijgen voor men- schen, worden we heel anders. Er kan nog veel gered worden van wat we nu d'oor onze hand laten gaan. Op dit referaat volgde een belangrijke discussie. VREE'SELIJK MOTOR-ONGELUK. Maand'agavond is bij Assen een ersntig on geluk gebeurd. De heer G. Wilting, uit Kloos- terveen, passeerde met zijn vrouw achter op dem motor, onderweg naar Oudemolen, eeii tram, welke veel rook uitliet, zoodanig, dai daardbor het uitzicht op den weg werd belem- merd. Tengevolge hiervan merkte hij een voor hem uitrijidende wielrijder niet, waarop ecu cotsing ontstond. De heer W. sloeg tegen den grond en ne«* een schedelibreuk op. Hij werd naar het mili- tair hospitaal vervoerd, waar hij gistremor- gen aan de bskomen verwondingen is over leden. Zijn vrouw werd niet ernstig gekwetst. Ook de wielTijder kwam er betrekkelijk goed af.. DE POSTDUIF NAAR NEDERLAND Luitenant Koppen d.d. gister uit Bagdad aan het Haagsche AnetakantoorWij zijn na een vlucht van 8i/-> uur op het vliegterrein hier aangekomen. We hadden een geede reis en maakten een vlotte landing. Heden vertrekken we naar Aleppo. BRAND. Te Anloo is de boerderij van den land- bouwer J. Ensing tot den grond toe afge- brand. De brand is ontstaan doordat de vrouw van E. in de schuur kwam te vallen met een brandende lamp. Onmiddellijk stond alles in vlam; er is veel koren en hooi, be nevens een varken, een geit, een hond en een aantal kippen verbrand Te Rukfen is de woning van J. v. d. Veeken afgebrand. Inboedel en twee varkens zijn verloren gegaan. Gisteren werd te Aartswoud het brand- alarm geblazen. Het bleek dat het cafe de Stompetoren in lichte laaie stond. Aan be- houd viel niet te denken. In een minimum van tijd werd met drie stralen water gegeven. Het cafe brandde geheel uit. T KORTE BERICHTEN. De Gen. Synode dter Geref. kerken Is gister te Groningen weder bijeen gekomen, hoofdzakdijk ter afdoening van de kwesties dr. J- C. Brussaard en dr. N. D. v. Leeuwen De koningin en de prins zullen morgen ochtend uit Den Haag per Moll. Spoortrein van 7 u. 47 min. naar Nijmegen vertrekken in verband met het bijwonen van de ope ning van het MaasWaalkanaal. Te Winsehoten is een arbeider te Oude Pekela, verdacht van brandstichting, in voor- arrest gesteld. De fabrieken te Geldrop (N.-B.) heb ben het na cen periode van groote slapte thans weer zoo druk, dat er bij sommio-e zelfs een ploegenstelsel is ingevcerd om alle orders op tijd te kunnen uitvoeren. De slager Fr. van Lier te Breda is bij het oversteken van de straat onder een auto geraakt, waardoor hij ernstig werd gewond. Hij is aan de gevolgen overledten De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft een boerenarbeider uit Uit- hoorn schuldig verklaard aan het misdrij* van art. 249 Wetboek van Strafrecht, door den vader meermalen gepleegd, en veroor deeld tot vier jaren gevangenisstraf. Het O. M. had dezelfde straf gevordterd. In April 1928 zal te Den Haag een in- ternationaal congres over het film- en bios- coopvraagstuk, bezien van katholiek stand- punt, gehouden worden. Eiiitesilaisisi ALBANIe. NIEUWE OPSTAND IN ALBANIe. Interventie van Ifali'e? De bladen bevatten verschillende berichten, volgens welke in Albanie weer een opstand zou zijn uitgebroken. Men vreest, dat de opstand zich zal uit- breidep en Italie wellicht ten gunste van den president van Albanie tot een gewapende in terventie zal besluiten. Het bericht van de „Excelsior", volgens hetwelk de staatspresident van Albanie zich reeds tot Italie met een verzoek om interven tie zou hebben gewend, wordt echter andere zijde niet bevestigd. van ITALIe. DE ROMEINSCHE KWESTIE. yb „Verdere gedachtenwisseling voorloopig nuiteloos." Uit betrouwbare bron verluidt, dat het Va- ticaan, na het expose in het officieel fascisten- orgaan waarin alle territoriale aanspra- ken van den paus reeds bij voorbaat werden afgewezen, voorloopig verdere gedachten wisseling over de Romeinsche kwestie nutte- loos acht en van commentaren op het fascis- tisch antwoord in de „Osservatore Romano" zal afzien. ROEMENIe. PRINS CAROL VAN ROEMENIe. De gevangenneming van Manoi- lescu. De Neue Freie Presse heeft uit Boekarest vernomen, dat naar aanleiding van de inhech- tenisneming van den vroegeren onderstaats- secretaris Manoilescu twee besprekingen tusschen de ministers gehouden zijn ten huize van Bratianu. Manoilescu, die ziek is, is naar de militaire gevangenis Jilava, bij Boekarest overgebracht. De te Boekarest gehouden ministerraad heeft meegedeeld dat de geruchten over een Carlistische beweging in Roemenie onjuist zijn. Carol heeft slechts aan de politieke par- tijen en den minister-president het verzoek ge richt het Roemeensche volk zich te laten uit- spreken ten gunste van zijn troonbestijging. Manoilescu, die den brief van Carol over- bracht, is aangehouden. De regeering is vast- besloten de bestaande orde te handhaven. VOOR PRACHTiGECADEAUX tsk'

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7