DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit he* Parlement BiaifenSanril No. 253 Dii numttier bestaat uit 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 A.bonnementgprij8 bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster ZoonVoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. DOAOERDAG Directeur: 0. H. KRAK. Hoofdredacfenr Tj. N. ADEMA. 27 OCTOBER Den Haag, 26 Oct. 1927. De inberpiellatie van den heer L. de Visser (Comm.) over het optreden der Indische re geering tegenover de communistische on- Justen in Ned.-Indie is, gelijk te voorspellen was geweest, op niets uitgeloopen. De Kamer heeft zich heden er nog een paar uur mede bezig gehouden en heeft mogen l'uiste- ren naar de repliek van den iriterpcllant en die van enkele andere sprekers, maar ten slotte is het results, st v oik omen negstiei geweest. De heer Kleerekoper (S. D. A. P.) heeft zijm bij deze zaak vrijwel misplaatste motie ten gunste van de afschaffing van de dood- gtraf in Indie weer ingetrokken, echter met de bedoeling om bij gunetiger gelegemheid er weer mede voor den dag te komen. Een her- baling van het debat er over is dus wel te verwachten en de door den heer mr. Droog- lever Fortuyn (V.-B.) gemaakte juiste op- raerking, dat wij in Nederland moeilijk kun nen beoordeelen, of in Indie de doodstraf kan gemist wordten, zal wel in den wind worden geslagen, in de eerste plaats juist door hen, die aan Indie zooveel mogelijk zelfstamdigheid in zake bestuur willen toe- gekend zien. De motie van den heer Cramer (S. D. A. P.) om aan een commissie een onderzoek naar de interneeringen op te dragen, werd ver- worpen met enkel de aanwezige socialis- tische leden als voorstemmers. De heer L. de Visser was heden met nog twee moties aan komen zetten. De eerste drong aan op amnestie voor de wegens de onlusten veroordeelden, de tweede wilde dat hier te lande een commissie zou worden samenigesteld met twee communisten er in. we Ike zou worden uitgezoraden om in Indie een onderzoek naar de oorzaken der onge- regeldheden in te stellen. Hij kon op zijn vin- gers natellen, dat er geen sprake van kon zijn, dat zij werden aangenomen, het was hem trouwens uitdrukkelijk verzekerd, doch niettemin eischte hij hoofdelijke stemming er over en was er getuige van, dat zij beide verworpen werden met 80 tegen 1 stem. Daarna kwam onmiddellijk de tweede in- terpellatie van den heer De Visser aan de orde betreffende het optreden van de justi ce tegen de uit Indie herkomstige studenten, verdacht van deelneming aan een verboden vereeniging of poging tot opruiing tot com munistische woelingen in Indie.De inter pellant was natuurlijk niet te spreken over het optreden der justitie tegenover de Indo- nesische (hij spreekt nooit van Ned. Indie, maar steeds van Indonesie, ofschoon er geen enkele reden bestaat om Ned. Indie een an- deren naam te geven dan er in de Grondwet aan is toegekend) studenten. Hij voer heftig uit tegen de huiszoeking en tegen de lang- durige gevangenhouding en besloot met een tiental zeer uitvoerige vragen naar de rede- nen en vermoedens der justitie en der regee ring alsmede naar de plannen der regeering, te stellen. Mioistei Donner kon uit den aard der zaak, nu het onderzoek nog in handen der justitie is en deze volkomen vrij staat tegen over den minister, bitter weinig mededeelen Hij gaf een kort overzicht van wat reeds be- kend was omtrent de aanleiding tot het op treden der justitie, maar overigens kon hij al- leen mededeelen, dat de justitie meer denkt aan opruiing dan aan de deelneming aan een verboden vereeniging. Doch zoolang de zaak nog hangende is vandaag is de ge vangenhouding der vier gearresteerden weer met een maand verlengd kon hij, ook al wist hij meer, niets meer losgelaten. Er ontspon zich weer een uitvoerig de- bat, waaraan in hoofdzaak dezelfde spre- bers deel narnen, die zich bij1 de eerste inter- pellatie hadden laten hooren en vooral de sociaal-democratische woordvoerders toon- den zich weinig ingenomen met den loop der zaak en klaagden over den langen duur van het vooronderzoek. Minister Donner kon naar aanleiding hiervan slechts beloven, dat hij bij de rechtbank een goed woord zou doen om de zaak zooveel mogelijk te be- spoedigen. We behoeven niet te zeggen, dat de heer De Visser daar geen genoegen mede nam, Hij diende een blinkende motie in, waarbij de Kamer haar verontwaardiging uit zou spreken over de behaudeling, welbe de jongelud ondervinden, en tevens zou aan- dringen op onm'iddellijbe invrijheidstelling. Die motie is niet meer in stemming ge- komen, daar het al laat was, half zeven, en de kamerleden reeds in grooten getale waren verdwenen. Maar nu zal zij morgen in stemming komen, om te wordien verwor pen. En dan kan de Kamer hare gewone werk- zaamheden hervatten. Zij is door dit twee- daagsoh spiegelgevecht reeds zoover ten achter geraabt, dat de voorzitter tegen mor gen een avondzitting heeft uitgeschreven. Anders komt men niet gereed met de agenda, welke hij gaarne deze week afgewerkt zou willen ziien. We zullen nu maar hopen, dat dlit debat ten gevolge zal hebben, dat er bij1 de Indi sche begrooting wat minder gepraat wordt over de zaken, welbe bij deze moties zijm behandeld. Maar er op rekenen durven we niet! Oafl@iijksch oversichf. HET ROYALE DUITSCHLAND. Er is eenige bezorgdheid verwekt door den brief van Parker Gilbert, waarim deze Duitschland eenigszins ongemakkelijk kapit- telde over zijn spilzuchtigheid met kapitaal. dat voigens velen beter kan worden besteed aan de noodzakelijke betalingen aan de vroe- gere geallieerden. En die bezorgdheid vindt haar oorzaak voornamelijk in het feit, dat men bang is tengevolge van Gilberts loslip- pigheid de pas verworven Amerikaansche vriendenschap te verliezen. Men heeft het dan ook maar het veiligst geacht op een alieszins kalme wijze te ant- woorden en voor den dag te komen met ge- ruststellende toezeggingen. In Duitschland zal nu ook het snoeimes ge- hanteerd moeten worden, waarmee andere landen hun begrootingen in evenwicht hebben gebracht. Gilbert's kritiek gold, aldus de N. R. Crt., voornamelijk de toepassing van de nieuwe schoolwet, de verhcoging der ambte- naars- en beambtensaiarissen en de schade- loosstelling van in het buitenland wonende Duitschers ter zake van hun in den oorlog gesequestreerde eigendommen. De schoolwet, zou men zeggen, behcort tot de dingen die geen haast hebben. Het ongeluk wil atleen dat zij het ruilobject is waarvoor het cen trum bereid is gevonden tot de regeerings- coalitie in het rijk toe te treden. De reeds som- bere vooruitzichten voor dit ontwerp zijn op- eens nog veel somberder geworden. De nieuwe wet bepaalt dat de drie typen van Duitsche scholen gelijkgesteld zullen worden. Dit zijn: de confessioneele scholen; de niet-confessioneele scholen waar de leer- lingen, al naar hun gezindte, gcdsdienston- derwijs ontvangen; en de wereldlijke scholen, waar dit onderwijs niet gegeven wordt. Voi gens het ontwerp, zullen de ouders en zij die voor het onderwijs der kinderen de verant- woording dragen, voortaan het recht hebben een school van een van deze typen op te richten of te vragen om omzetting van het eene schooltype in het andere. De Rijksraad (de voortzetting van den ouden Bondsraad) heeft de wet, voor zij in den Rijksdag kwam, met 37 tegen 31 stemmen verworpen. Welis- waar was het door den Rijksraad verworpen ontwerp sterk geamendeerd en heeft de regee ring na de verwerping haar eigen ontwerp bij den Rijksdag ingediend, 't welk thans naar de onderwijs-commissie is verwezen, doch het gebeurde en Gilbert's kritiek hebben de reeds slechte kansen voor de schoolwet nog slech- ter gemaakt. Dan komt het ontwerp nopens de verhoo- ging der ambtenaarssalarissen voor besnoei- ing in aanmerking. Er is nu sprake van de bijl te zetten in het corps, en eerst het aan- tal ambtenaren en beambten te verminderen, een procede dat Churchill als kanselier van de Schatkist reeds met veel succes heeft toe- gepast. En dan kan men de schadeloosstel- ling van de Duitschers in het buitenland nog onder de loupe nemen. Op deze manier zal er echter van het regeeringsprogram wei nig overblijven en wordt het de vraag, hoe zij met zoo gehavend prestige na de komende ontbinding van den Rijksdag de gunst der kiezers zal kunnen behouden. Dit is de ernsti- ge terugslag dien de brief van den agenf- generaal op de binnenlandsche politick heeft. Gister heeft in de financieele rijks- dagcommissie de rijks-ministers van financien dr. Kohler, mededeelingen gedaan, waarin hij o.m. mededeelde, dat de salaris-schoolwet geen utstel toestonden, doch wel degelijk nood zakelijk moesten worden geacht. Voorts verklaarde de minister nog, dat Duitschland met het eerlijke voornemen be- zield is alle uit het Dawesrapport voortvloei- ende verplichtingen na te komen. De verdere besprekingen in de Commissie, die gewijd waren aan het memorandum van Parkert Gilbert, worden streng vertrouwelijk verklaard. Vervolgens werd de Commissie tot heden verdaagd om dan nog de meening van den Rijksministers voor Nijverheid en van den President van den Rijksban'k over de fi nancieele positie van Duitschland te verne- men. De pers der oppositie is infusschen niet bijster ingenomen met de uitlatingen van dr. Kohler. Ook in parlementaire kringen is men eenigszins teleurgesteld, aangezien de minis ter eigenlijk niet veel nieuws heeft verteld. In zijn onderhoud met Parker Bilbert en over diens memcrie heeft de minister zich nauwe- lijks uitgelaten. Hij zou zich op het stand- punt hebben gesteld, dat de memorie van Parker Gilbert diende te worden beschouwd als een vervolg op diens rapport van 10 Juni, waarin de agent-generaal zich uitliet over de financieele betrekkingen tusschen rijk, bonds- staten en gemeenten. Toen een afgevaardigde der oppositie hierop zeide, dat de minister eigenlijk niets had gezegd, antwoordde dr. Kohler, ook niets verder te kunnen mededee len KORTE BERICHTEN. Een delegatie van Italiaansche journa- listen heeft Mussolini het bewijs van lidL maatschap van de vereeniging van fascisti- schie journalist en overhand igd. Hun woord- voerder eindigde zijn toespraak met de ver- zekerig, dat de Italiaansche journalisten te alien tijde een waardig instrument in de han den van de regeering zullen trachten te blij- ven. AMERIKA. DE ONDERGANG VAN DE „PRIN'SES MAFALDA". Over den ondergang van het Italiaansche stcomschip „Prinses Mafalda" wordien nog de volgende bij zonderheden medegedeeld: De catastrofe had plaats tegen 7 uur 's avonds, toen de pasagiers aan het diner zaten. Het schip is blijkbaar zeer snel gezon- ken, zoodat een deel der passagiers niet meer in staat was de reddingsbooten te bereikcn. Er ontstond tusschen de passagiers een verwoede strijd. Een groot aantal sprong met zwemgordel overboord. In totaal zijn er 720 geredden, die alien naar Rio de Janeiro zijn gebracht. In totaal waren er 968 passa giers. Hiervan bevonden zich 52 in de eerste en 89 in de tweede klasse. De overigen waren tuss-chendekpassagiers. hoofdzakeiijk emigranten naar Argentinie. De Londensche vertegenwoordiger der Navigatione Generale Italiana verklaarde, dat op het schip alle moderne voorzorgs- maatregelen genomen waren en dat slechts samenloop van omstandigheden er toe had geleid, dat een zoo groot aantal menschen hun leven verloren. Aan boord bevonden zich o.a. de zusters van den Argentijnschen gezant in Frankrijk. Voigens te Londfen ontvangen telegram- men zouden de zes schepen, die te hulp zijn gesneld op de noodseinen van de „Prinses Mafalda" er in geslaagd zijn nog meer op- varenden te redden, dan aanvankelijk werd gerneld. Bevestiging hiervan is evenwei nog niet ontvangen. Latere telegrammen uit Rio, te Londen ontvangen, behelzen, dat reeds 1150 men schen, zoowel passagiers als leden der be- manning van rie Principressa Mafalda, ge- red zijn. Het aantal stachtoffers kan nog ten hoogste 60 bedragen, maar zal waarschijn- lijk blijken nog geringer te zijn. De eerst ge- lande passagiers bevestigen, dat er een hef- tige ketelontploffing heeft plaats gehad, maar of dat voor of na het stooten op ae klip is geschied, is nog niet uitgemaakt. Een Reuter-berieht uit Montevideo spreekt van slechts 34 passagiers, die omgekomen zouden zijn. Een groot aantal overlevenden zijn met roeibooten te Bahia aangekomen. Tien stoomschepen zijn bezig de overlevenden op te pikken. De kapitein van het Fransche stcomschip Formosa heeft draadloos geseind, dat men op de te hulp gekomen schepen hoopt om vrij wel alle menschen, die aan boord waren van de Mafalda, te kunnen redden. Nu men langzamerhand een beter over zicht heeft kunnen krijgen, blijkt, dat zich 1208 personen aan boord van de Mafalda bevonden, waaronder 240 man van de be- manning. De Mafalda bleef nog vier uur drijvend, nadat ze haar noodseinen had ver- zonden. Het aantal vermisten staat intusschen nog niet vast en de berichten spreken hierin el- kaar nog tegen, de laatste mededeelingen varieerden tusschen de 50 en 30. Het bericht van de ramp, welke het stoom- schip Prinses Mafalda heeft getroffen, heeft te Rome groote opwinding veroorzaakt. Het ministerie voor de scheepvaart wordt over- stelpt met vragen van familieleden van pas sagiers en bemanning om bijzonderheden over de ramp. Uit Montevideo wordt nader gerneld, dat de oorzaak van de ramp geweten zou moe ten worden aan het feit, dat de Mafalda met een drijvend wrak in aanvaring zou zijn ge komen. Voigens radio-berichten van het Britsche stcomschip Avelona was het eveneens Brit sche stcomschip Empire Star het eerst op de plaats van het ongeluk en redde 185 man. Het Nederlandsche schip, Alhene, redde 500 man, het Fransche schip, Formosa, 40 en het Britsche schip Rosetti 15. Deze cijfers zijn bij benadering opgegeven. De Avelona was pas 10 uur na de ramp ter plaatse en kruiste 3 uur temidden van wrak- deelen. Men passeerde twee reddingsbooten en een hoop drijfhout, maar er was geen spoor meer van overlevenden. VICE-AD'MIRAAL MAGRUDER Uit zijn ambt gezel. Men herinnert zich de scherpe critiek door vice-admiraad Magruder geoefend op de pa- raatheid van de Amerikaansche vloot. Reeds dadelijk waren er stemmen opgegaan in de regeeringskringen om Magruder disciplinair te straffen. Maar de minister wilde eerst eens op zijn gemak de door Magruder te ber- de gebrachte grieven onderzoeken. Dat schijnt nu te zijn geschied. Het resultaat is, dat Magruder, die bevelhebber was van het vierde maritime disrict en van de scheeps- werven te Philadelphia, uit zijn ambt is ge- zet HET MYSTERIE VAN KOLONEL1 FAWCETT. De route van den ontdekkings- reiziger gewijzigd. Een nieuw licht wordt geworpen op de ver- dwijning van den Britschen ontdekkingsrei- ziger kolonel Fawcett, waarvan we eenige weken geleden reeds 'n uitvoerig relaas ga- ven, door een telegram uit Lima aan de „Daily Mail", van mr. Roger Courteville. Deze mr. Courteville, een ingenieur, maakte per auto met zijn vrouw en een mecanicien een reis van Rio de Janeiro over Cuvaba en La Paz naar Lima, dwars door Zuid-Ame- rika. Hij zou toen tijdens die reis een man ge- zien hebben van den ouderdom van kolonel Fawcett, lijdende aan koorts op den weg naar Cuyaba, de hoofdstad van den Braziliaan- schen staat Matto Grosso. Het uiterlijk van den man en zijn goede uitspraak van het En- gelsch, leidden er toe mr. Courteville te over- tuigen, dat hij den vermisten ontdekkingsrei- ziger gezien had. Informaties destijds hebben deze mogelijk- heid gelogenstraft en thans verklaart de Courteville, dat alle theorieen over de ver- dwijning van Fawcett onjuist zijn. In het telegram aan de „Daily Mail" ver klaart Courteville o.a. dat hij van een india- nenstam nieuwe inlichtingen gekregen had tijdens zijn tocht dwars door Zuid-Amerika, omtrent kolonel Fawcett's expeditie. De route, die Fawcett heeft genomen, was een geheel andere, dan die, weike men in Engeland dacht en haalt alle theorieen over zijn ver- dwijning omver. FRANKRIJK. DE MOORDENAAR VAN PETLJOERA. Vrijgesproken Willon, een der advocaten van de civiele partij in het geding tegen Schwartzbard, de moordenaar van Petljoera heeft betoogd, dat beklaagde medeplichtigen had, in de eerste plaats in de Sowjets. Willon beriep zich op den Franschen ingenieur Baudon, die noch bolsjewisf, noch j'ood, noch Oekrainer is en voigens wien niemand wegens den anarchis- tischen toestand van het land, de pogroms in de Oekraine had kunnen beletten. Willon meent, dat Moskou Petjoera in 1926 als eer ste slachtoffer aanwees, nadat Pilsoedski in 1926 in Polen weer het bewind had aan- vaard. Dat Schwartzbard op zijn minst een medeplichtige had, blijkt voigens Willon uit het feit, dat vijf minuten over half drie een van den moordenaar afkomstig stadstele- gram in de bus werd gedaan in het postkan- toor van het stadhuis, terwijl de misdaad kwart over twee werden gepleegd en Schwarz- bard dat oogenblik op het politiebureau was. Het hof van gezworenen van de Seine heeft Schwarzbard, den moordenaar van hetman Petljoera, vrijgesproken. BELGIe. DE MOORDZAAK TE BRUSSEL. Het verdwenen hoofd teruggevonden. In de geheimzinnige moordzaak, welke te Brussel zooveel opschudding heeft verwekt, is thans eenig licht gekomen. Woensdag is door den sluiswachter bij het Sainsteletteplein al- dlaar uit het water van de vaart van Charle- roi het hoofd van den Itatiaanschen kellner Malaerida opgehaald. Het staat dus vast, dat het in den reiskoffer ontdekte aan stukken gesnedten lij'k wel dbgelijk dat is van den Ita- laan. Het hoofd bleek geen enkel spoor van verwond'ingen te dragen, zoodat het zeer waarschijnlijfk is dat Malaerida gewurgd is. Een Italiaan, die met Malaerida te Spa heeft gewerkt en Vrijdag j.l. nog in zijn ge zelsdiap was gezien, heeft zich vrijwillig bij de politic aangemeld en een alibi opgegeven. Een Belg, die eveneens kort voor de misdaad in gezelschap van hot slachtoffer werd gezien en sedent dien spoorloos verdween, blijikt naar bet buitenlaind, vermoedtelijik naar Parijs, te zijin gevlucht, waar hij nu wordt opgespoord De verondferstelhng dat Malaerida door anti-fascistische landgenooten, uit politieke wraakzucht zou zijm vermoord, heeft de politie nu geheel Taten varen. DE MISDAAD TE CHOCKIER. Het werk van Italiaansche anarchisten Naar men uit Brussel meldt, staat het thans vast, dat de te Chockier, bij Luik, ge- pleegdle misdaad wel degelijk van politiekea aard is. De twee bij avomd overvallen en doodlgeschoten Italianen, beiden gewezen communisiten, die sedert eenigen tijd naar het fasdsme waren overgegaan, werden vroeger reedis herhaaldelijik door twee Italiaansche communisten, die te Seraimg verb'lijf hielden, lastig gevallen. Deze communisten, Brocato en Valii geheeten, zijn dan ook in heditenis genomen en opgesftoten. Nog twee abdlere Ita- Uamen, dte anarchisten Malaspina en Gaud'a- guini, worden opgespoord. Malaspina zou eveneens verdacht zijn van deelneming aan den amarclhistiseben aanslag aan de Golfe Juan-, in Zuid-Framkrijk, waar, begin October, bommen werden geplaatst op de spoorbaan en een bom ontplofte in een dans! oka a 1. DE SOCIALISTEN EN DE REGEERING. Een strijdprogram. De algemeene raad der socialistische par tij, sprak zich in een gister gehouden ver- gaderinig uit voor het prijsgeven van het beperkte regeeringsprogram, waaraan de socialisten thans zijn gebonden, en voor het voeren van strijd op een uitgebreid pro gram, met den zesmaamde n-diensttijd, een pachtrecht van negen jaar, en sociale verze- keringen met verplichte bijdrage door de patroons. ENGELAND. POLITIEKE GODSVREDE IN ZUID-AFRIKA. Het geschil over de Zuid-Afrikaansche vlag is tbans uit de wereld, want de Nationa- listisdhe en de Zuid-Afrikaansche partij heb ben het accoordl diat Hertog en Smuts in el- kaar haddten gezet, bekrachtigd. Het nieuwe ontwerp zal zijn een vlag be- staande uit de drie horizontale banen oranje, wit en blauw. Uit de witte baan verdwijnt het schild dat erin zou komen, en in het midden van de witte baan komen nu achtereenvolgens in horizontale richting de Union Jack (het didhtst bij dem stok), de Oranje Vrijstaatsche vierkleur verticaal en de Transvaalsche vier- kleur horizontaal. Aan de Union Jack is een minimum van vlagvertoon verzekerd. De hoofdzaak is dat iedereen nu tevreden is, en dat de overeen-. stemming toch nog bereikt is, zomder dat een deel van de Nationalisten zich van het grog afgescheiden heeft. Het is een geven en nemen geweest, want ook de Natailers, die het feist zijn opgekomen voor de rechten van de Union Jack, hadden emetige bedenkingen. Dr. Ma- lam, de minister van binnenlandsche zaken, heeft hulde gebracht ook aan die imsdiikkelijk- beid van het Engdsche element, wel'ke, zoo zeide hij, verhinderd heeft dat de strijd over de vlag in een strijd tusschen de rassen ont- aard was. De dag zou komen, voorspelde hlf, waarop elke groep de vlag zou besdiouwen als de vlag van Zuidi-Afrika en niet meer zou zeggen dat het eene deel ervan behoorde aan de eene groep en het andere aan de andere. En hij besloot met den wemsch dat die dag spoediig mociht komen. Dit was een woord van pas. DE TOESTAND IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Gister heeft het bestuur van de Mijnwer kersfederatie verschillende vraagstukken be- sproken, die in behandding zullen wordett genomen op de gedelegeerden-conferentie, dif morgen begint. De moerderheid van het bestuur en ook de voorzitter, Herbert Smith, is van meening, dat een nieuwe crisis in de mijnindustrie na- dert. Men neemt evenwei aan, dat een schikking zal worden getroffen en dat niet opnieuw een ernstig conflict zal uitbreken. POLEN. DRAMA. In een dorp in de nabijheid van Lodz in Polen zou dezer dagen een dochter van 'n 69 jarigen rentenier in het huwelijk treden. Een paar dorpelimgen, tuk op den bruidlschat van 1000 dollar, dirongen in de woning binn-en om het geld te stelen. Toen de rentenier zich tegen de indringers verzette werden hij, zijn vrouw en zijn beide dochters doodigeslagen. Daarna gingen de roovers er met den buit van door. Vier personen, die van de misdaad worden verdacht, zijn reeds in heditenis ge nomen. HET CONFLICT TUSSCHEN LITHAUEN EN POLEN. Een interventie van Engeland en Frankrijk? Voigens de Poolsche bladen zouden de ge- zanten van Engeland en Frankrijk te Kowno gemeensdiappelijk offideele stappen hebben gedaan om te tradhten de regeering van Li- thauen te bewegen haar jongste memorie aan den Volkenbond aangaande het Poolsche- Lithausche conflid in te trekken. Beide diplo- maten zouden op het stamdpunt hebben ge. staan, dat een oplossing van bet conflid ook zondar de tusschemkomst van den Volkenbond mogelijk is, evenals dat tusschen Zuid-Slavie en Bulgarije. De Lithausche pers zou echter verontwaardigd zijn over deze demarches. ROEMENIe. PRINS CAROL VAN ROEMENIe. Alle telefoon- en telegraafverkeer tusschen Roemenie en de omliggende staten is ver- broken; zelfs in het binnenland zouden po litic! en journalisten niet mogen telefonee- ren. Alle personen, die als aamhangers van den gewezen kroonprins bekend zijn, staan onder toezicht van de politie; ze krijgen geen visa meer voor het buitenland. Het kabinet, dat giisteren herhaaldelijk vergaderd heeft, heeft besloten de noodige maatregelen te treffen tegen elke poging van Carol om naar het vaderland terug te keeren. De Roemeensche pers maakt melding van een ambtelijke mededeeling, waarin het heet, dat de documenten van de hand van Momoelescu het bewijs brengen van zijm handelen tegen de monarchistische staats- orde. De tenuitvoerlegging van zijn plan werd slechts verhinderd door de waak<- zaamheid der overheid. De imbeslag geno. men stukken zullen na afloop van het on derzoek binmen eenige dagen in facsimile ge- publiceerd worden. (Wij herinneren eraan dat de mededeeling, dat Manoelescu niet anders bij zich had dan een verzoek van Carol aan de partijen en aan Bratianu om het volk in de gelegenheid! te stellen zich uit te spreken over zijn te- rugkear, ook ambtelijk was. Red.) TSJECHO-SLOWAKIJE. VE'RKLARINGEN VAN BENES. De herziening der vredesverdragen. Dr. Benes heeft in ae commissie voor bui- tenilandsche zaken van het huis van afgevaar- digden en van den senaat een overzicht over den buiterilandschen politieken toestand ge geven waarbij hij in het bijzondCr de cam- pa>gne van lord Rothermere ter sprake bracht Hij wees er op, dat, hoewel deze campagne te Londen haar oorsprong heeft gevonden, de Londensche regeering d'aaraan geen deel heeft. Officieele kringen te Londien hebben dit tegenover dCn Tsjedhischen gezant vericlaard en ook Chamberlain heeft er te Geneve op gewezen, dat de politick van het Emgelsche rijk de politick van de vredesverdragen is. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1