DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BuitenlandsGh gemengd nieuws. Uif het Parlement Dageiijksch overzicht. Buifeniaod No 254.1" Dif nummer oestaat nit 3 aiaden. "onderd negen en twintigste Jaargang beze Courant word! ELKEN AVOND, behalve Zon- en Fecstdagcn, uHgegeven. Abonnementsprijs bij vooruiibetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2,—, franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bevfljanninmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrtrtttife, Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerfi v/h HBRMfc mm* mm Voordam C9. VH1JPAO Den Haag, 27 October 1927. ■f Oelijk te verwachten was, heeft de Tweede Kamer hedmmiddag die motie-De Visser tot onmiddfillijke invrijheidstelling van de in voorarrest zittendie I ndische studen'ten ver- [iworpen. Intusseh-en heeft de sooiaal-democra- tische kamerfnactie redenen gevonden om iOs i van de communistiscihe toelichting voor de 'motie te stemmen, zoodat nog 22 leden zich jervoor verHaarden, tegen 59, die er tegen fctemden Daarna heeft de Kamer negen klein-ere wets- voorstellen zonder debat of stemming aan- genomen, waaronider de volgende weteontwer- pen, welke alliclht lezers van de „Alkmaar- sdhe Courant" belang zullen inboezemen: Onteigeming voor die uitbreiding van het sta- fionsemplacement Bovenkars-pel-Grootebroek, ©nderhandsche verkoop van eenige perceelen uStaatsspoorweggrond te Holder aan de ge- meente Hddler, uitbreiding van de wettelijke en admiinistratieve bevoegdbeden der belas- tingambtenaren, regeling van den voor pen- gioen geldigen diensttijdi van dte bemannmg van de „Sumatra" tijdlens het verblijf te Shanghai. Ook het wetsontwerp tot Wijziging van dte wet voor het reservepersoneel dter land- Wadilt werd zondler stemming goed'gekeurd1. 'Een eenigszins eigenaardig dehat is da-ar- op gevol'gd over het ontwerp om een Marine raad iin het leven te roepen ter wille van een openbaar ondierzoek omtrent rampen en onge- •vtailllen overkomen aan Nteder 1 andsche oorlogs- yaartuijgen. Aa-nleidiing daartoe is geweest 'die weigerimg van den Raad voor dte Scheep vaart om een onderzoek in te stel'len naar de veromgelukkiog van een loodsvaartuig onder jerschdling. De regeering had toen door riale eommissies dlat onderzoek doen hou- rnaar zonder gewenscht sueces. Om in tusschen een herhaling van een dergelijke wagering te \oorkomen had zij een ontwerp ingediend om een vasten Marineraad in het leven te roepen, die bij voorkomende gevallen "aan die regeering rapport zal uitbrengen over eenig ongeval aan een NederTandsoh oorlogs- sdiip overkomen. Enkele leden, in de eerste plaats dte heer iKnottenbelt (V.B.) hadden bezwaar tegen het ^voorstel omidat zij meenden, dat de Raad voor idle Scheepvaart daardoor te veel in den hoek werd gedrongen en er moeieliijkheden zouder rijzen. over competentie-vragen tusschen dien Raad en den Marineraad. Minister Lambooy achtte het ongeradten deswege wijziging in 't ontwerp te brengen. Indien men, geiijk die heer Knottenbelt wildle, een amendament aan- vaarddte om alles wat tot nog toe behoorde tot de competence van den Raad voor de Scheepvaart, daaronder ook te laten blijven, was't veel beter't wetsontwerp terug te ne- men, daar de regeering toch altijd de bevoegd heid behoudt in gevai van 'n ongeluk, waar hij een Nederlandsch oorlogsschip is betrok- ken, een ^peciale commissie te benoemen voor een onderzoek. Dat was wel wat oimislachtiger dlan de vorming van een vaste commissie als een Marineraad, maar op sink van zaken m:oest de Kamer dat zelve weten. De regee ring maakte zidh er koud noah warm over. 'Meer dan een ondterzotek zou de Marine-raad toch niet instelien, zoodat er geen spraike kon zijn van verwikkelingen omtrent de bevoegd- heid van een dter beide hier bedoeldte liohamen; De meerderheid in de Kamer, uitsluitend aan dte rechterzijde, heeft ten slotte de partij van dten minister gekozen en na het amende- ment-Knottenbelt te hebben verworpen het ontwerp aangenomen met 46 tegen 36 stem- men. Minister Lambooy veartrok weer en zijn plaats werd1 imgenomen door den minister van fiimoenlandisdie Zaken, mr. Kan, ter verdedi- ging van eeniige wijzigingen in de Proviciale wet. Aigemeene beschouwingen er over zijn sledits gevoerd door den hr. Van der Waer- dten (S.D.A.P.), -die, beho-udens een enkel punt, vol lof was voor de voorstelfen van mr. Kan en zich bovendien op voor een man van zijn pol-itieke toleur ongewoon geestdlriftige wijze uitliet voer dte Provinciale wet, de sch-ep- ping van dlen grooten staatsman Thorbecke Dat eene punt was de voorgesiteldte beknot- ting van het interpellatieredit. Minister Kan hem zich met een paar algemeenhedten van die hulde kunnen afmaken, daar de kwestiei van het interp-ellatierecht bij dte artikelen aan de orde zou komien. Bij de behandelin-g dier artikelen is in dte eerste plaats stilgestaan bij de wijziging, be- oogende o. a. om ook de vrouw benoembaar te maken voor het ambt van gxiffier. De da mes Wesiterman (V. B.) en Bakker-N'ort (Vr. Dem.) vonden dat een uitnemende verbete- ring, maar t-oen ontwaakte 't antif-eminisme van den heer Beurner (A. R.) en hij scham- perdte danig tegen de wijziging, waarbij vol- gens hem niet alleen de vrouw, maar ook de failliet benoembaar tot gr-iffier zou worden ten welke haar ontstaan had te danken aan de omstandigheid, dat een Commdssaris der Ko- ningin, in alle eer en deugd natuurlijk, een oog had laten vallen op een hoofdambtenares op zijn Provinciale Griffie. die z. i, zoo bij- Bfaet4&uri O. tl» KRAK. Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr, Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. ADEMA. Postgiro 37060. 28 OCTOBER zonder geschikt zou wezen om het griffiers- ambt te vervullen. Men kan begrijpen, dat een diergelijke speech een storm van protest uitlokte. De dames Meijer (R. K.) en Katz (Chr. Hist.) de- den krachtige protesten hooren, mannelijke leden sloten zich bij haar aan en het werd zoo laat, dat de Voorzitter, nadat minister Kan kort maar krachtig dte wijziging had verdedigd, om half zes de vergaderimg ver- daagd-e en de stemming over de wijz-igiing tot m-orgen uitsteldte. Heden om acht uur avondvergadering ter behandeling van dirie ontw-erpen rakende de petroleumwinnitnig in Oost-Indie. Ingewijd-en verzekerden mij, dat het een latertje zou worden EEN- OPZIEN'BAREND PROCES. Het rechtsgvding tegen den moordemar van Petljaera. Een vrijbrief voor f.\%itleke moorden. De Fransche rechtspraak is zooals wi] reeds hebben gemeld, in een eigenaardig d-aglicht gesteld. Het is beken-d, dat in dit land moorden uit harst-tocht dikwijls vrij- spraak of voorwaardelijke veroordteeling tengevolge hebben. Thans is ook de bedrijv-er van een politieken moord ontheven van alle straf. Wij doelen op Schwartzbard, den moor- denaar van den Oekrainischen hetman Petl- joera, die met meerderheid van stemmen door •de Parijsche juiry Wo-ens-dagavond werd vrij- gesproken na een rechtsgeding dat verschei- dene dagen in beslag nam.Geheel onverwacht komt deze vrijspraak niet, doch nochtans wekt zij zeer veel beroering. Wat is namelijk het geval? Het staat wel vast, dat Schwartzbard, al dan niet met medep'lichtigen, sehuldig is aan Petljoera's dood. En Schwartzbard was een bolsjewist. Uit een expose, dat wij enkele dagen gele- den van de geschiedenis dezer kwestie gaven, weet men dat Petljoera daarentegen een hef- -tig anti-bolsjewist en tevens anti-semiet was. Nil staan: de sowjets op goeden voet met de Joaen, voornamelijk omdat zij- hen in be- scherming namen tegen de pogroms. En Petljoera schijnt zich als kozakkenhoofdman nog al eens sehuldig te hebben gemaakt juist aan pogroms en Schwartzbard heeft heel handig van de gelegen-heid gebruik ge maakt door te verkiaren, dat hij uit haat en afkeer, veroorzaakt door Petljoeras optreden tegenover de Israelieten, dten rn-oord heeft be- dreven. De uitspraak is verscheidene dagen vroe- ger gevallen, dan verwacht werd. De advo- eaten van beide partij en hadden begrepen, dat de eentonigheid en gelij'kvormigheid van verhooren en getuigenissen al evenzeer de gezworenen als het publiek dat voor deze zaak tusschen vreemdelingen maar weinig helang&tdling had zou vermoeid hebben In onderiing overleg hebben zij de eindelooze getuigenissen ingekort, met 50 getuigen a charge en 75 a dlecharge. Nooit is dte nauwe samenwerking van sommige Joodsche internatio-nale elementen en de sovjets zoo sterk aan het licht getreden als bij dit proces. Een groot deel dier Joden zijn in dit proces komen getuigen met al den haat, waartoe zij in staat zijn en ze hebben, ondanks do Joodsche getuigenissen van het tegendeel, hun rol goed gespeeld en het li-edje afg-edraaid, door Moskou hun voorgezongen. Voor een Parijsche jury is er niets zoo weinig aamlokkelijik als buitenilandsche aan- gelegenheden te moeten berechten. Ze is dan licht geneigd de zaak voor wat men een „politieke zaak" noemt, te houden, en dat is altijd in het voordieel van den moordenaar. Het was dan ook voldoende, dat de verdedl- ger van Schwartzbard, mr. Torres, een schildering gaf van een pogrom, dat een ieder voor iets verschrikkelijks houd't, om Schwarzbard als dten wreker te doen accep- teeren. Dat dteze kersversc'he Eranschman wel een zonderiinge opvatting heeft gehad van de Fransche hospitaliteit, kwam niet bij haar op. En ondanks den eisch van den officier van justi-tie tot veroo-rdeeling, sprak de jury als haar overtuigi-ng uit dat Schwartzbard onschuldig was. De moordenaar gaat dus vrijuii. En dat is per slot van rekening een kwaad ding. Want het gaat er aardig op lijken, dat het in Framkrijk toegestaan is een politieke moord te begaan, al is die dan ook nog zoo laaghartig. De moorden uit hartstocht zijn na enkele slappe berechtingen indertijd opvallend ver- meerderd. Als het thans met dte politieke maar niet e-enzelfde richting uit gaat. Vooml in Rusland, Polten, Italic etc. zou zul'ks tot eigenaardige gevotgen kunnen leid-en. Om nog maar niet te spreken van ons Indie waar de verbittering mede door de Russische agitatie ook al groeien bl.iift, ENGELAND. HET CONGRES DER VAKVEREENIGINGEN. Ermtige yerdOeldlteid. De aigemeene raad van het congres der vakvereeniging-en heeft dten bond van zee- lieden die SO.OOO leden telt, met ui-tsluiting gedr-eigd, indien de bond binnen 14 dagen niet afziet van zijn voornemen om de niet- politieke mijnwerkersv-ereenigingen fnancieel te steunen. Vo'lgens de „Wesiminster Gazette" heeft de bond van postpersoneel!, die 200.000 le den telt, zijn uittreden uit het congres der vakvereenigingen aangekondigd. ENGELAND EN IRAK. De onderhandelingen te Londen. Men verwacht, dat de Dinsda-g begonnen ondterhand-elingen tusschen den koni-ng en den minister van Irak met de ambtenaren van het Britsche departement van kolonien, over de vermi-ndering der mandataire be voegdheden in? Irak, vand'aag zull-en worden voortgezet. Van weerszijd-en worden voorstellen inge diend en de discussies da-arover kunnen wo ken duren. De voornaamste kwestie betreft Iraks luchUtr ijdkracht-ende verdedi-ging per vliegtuig wordt n.l. dte meest economische van alle verdedigingssystemen geacht. Daar Irak zich niet de noodzakelijike yer- dedigingsmiddelen voor bet grondgebied van koning Faical kan aanschaffen, is men van oordeel, dat het Britsche luchtvaartroe- pen in d'ienst zal moeten houden. FRANKRIJK. DIEUDONNe. Vandaag keert Dieudonne in Frankrijk te rug, want het schip, dat hem uit Zuid-Ame- rika naar zijn vaaerland terug brengt, zou vanochtend te Marseille aankomen. Men zal zich herinneren, dat Dieudonne bij het groote proces der z.g. auto-bandieten ten onrechte veroordteeld was. Dieudonne was in zijn jongen tijd schrijn- werker en anarchist van zijn overtuiging. Hij kende Bonnot, het hoofd van de bandaeten- bende en zijn mannen wel, ont'moette hen ook wel in kroegen en dat is voldoende geweest om hem te doen aanhouden. Bonnot, Garnier en Callemin hebben indertijd ter terechtzitting de onshculd van Dieudonnte vrekondigd, het mocht echter niet baten, te minder daar Caby, wissel-looper van een bank, een tijd lang ge- meend had in Dieudonne den man te zien, die hem had aangerand. Hoewel Garnier be- ken-de, dat hij zelf den aanslag op den looper had gepleegd en Dieudonne op aen dag van den aanslag te Nancy vertoefde, werd Dieu donne met de andere bandieten ter dood ver oordteeld. Poincare, de toenmalige president van de Republiek, heeft hem gratie verleend, volgens de Petit Parisien, het blad, waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen, niet om dat Poincare meendte, dat er verzachtende omstandigheden waren, maar omdat hij in de behandeling van het proces niet het bewijs van zijn schuld had gevonden. De gratie be- teekende voor Dieudonne veroordeeling tot levenslangen dwangarbeid. Men herinnert zich hoe hij uit zijn gevangenschap heeft we ten te ontvluehten en Brazilie te bereiken, waar hij gewerkt heeft. Volgens dte Petit Pa risien, welker bijzondtere verslaggever aa.n boord van de Plata met Dieudonne de reis naar Franfcrijk doet, keert deze in zijn vader- land terug als de fatsoenlijke man, die hij was toen hij naar het eiland der dwangarbei- ders werd verbanrien. Want Dieudonne moge zich in zijn jonge jaren anarchist zijn ge weest, in zijn geheele leven hij is nu drie- en-veertig jaar valt niet een slechte daad aan te wijzen. Hij heeft altijd gewerkt en bo vendien nog een paar reddingen gedaan. Volgens den berichtgevers der Petit Pari sien is Dieudonne's dankbaarheid groot je- gens de menschen, die gewerkt hebben om hem uit zijn ellende te verlossen: mr. Moro- Giafferi, Henri Guernut, Meric, Roubaud, Chanel, de vroegere gouverneur van Fransch Guyana en Severine behooren tot hen. JOEGO-SLAVIe. BULGARIJE EN JOEGO-SLAVIe. Het blad „Zora" te Sofia weet te melden, dat aan de Bulgaarsch-Joego-Slavi'sche grens reals eenigen tijd op Joego-Slavisch gebied een levendige militaire activifeit heerscht. De Bulgaarsche grensposten worden des nachts door schijnwerpers belicht. Verdier worden loopgraven aangelegd, terwijil hier en daar ook geschut in stelling zou worden gebracht. Verder meldf het blad, dat communisti- sche boeren-benden ged;urende de laatste da gen herhaalde maten getsracht hebben op Bulgaarsch grondgebied door te dringen, doch dat zij steeds zijn teruggeslagen. HET TRE1NONGELUK. De commissie van onderzoek, die -naar dte plaats van het treinongelu-k op den lijtn Se- rajewoMostaz gezonden is, heeft vastge- steld, dat de brug, die ondter den druk van den goederentr-ein is ingestort, reeds lang herstellingen behoefde, maar dat de noodige reparaties niet gedaan hadden kunnen wor den- w egen s gem is van st-eEingen. DE KOMITADZjrS. D-en vorigen nacht hebben onbekende da- ders een aanslag gepleegd op de militaire opslagplaats van ammunitie in de buurt van Kragoejiw-ats. In het donke-r werden eenige revolverschoten op de wachtposten gelost, waardoor echter niemand geraakt is. De da- ders slaa-gden erin te ontkomen, maar een sterk-e afdeeling gendarmerie is echter hen na gezonden. ROEMENIe. DE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIe. De te Belgrado verschijnende Epoka ver- neemt, dat Julius Manee, de leider van de Roemeensche boerenpartij, onder politietoe- zicht gesteld was, maar heeft weten te vluch- ten. De toestand in Roemenie zou uiterst kri- tiek zijn en de verspreiding van oncontroleer- bare berichten wordt daardoor begunstigd, dat op last van de regeeringspartijen sedert twee dagen het telefoon- en telegraafverkeer met het buitenland geheel gestaakt is. Alleen ambtelijke ttelegrammen mogen worden aan- gegeven. Een ander bericht uit Belgrado meldt, dat in Boekarest het standrecht is afgekondigd. LITAUEN EEN SOCIALIST OVER HET „SCHRIK- BEWIND IN LITAUEN". De socia-listisdie afgevaardi-gde van den Lita-uschen landdag, Joseph Poplauskas, heeft uit Kowno de wij'k genomen naar Wilna. Daar publiceert hij thans in de ,,Kurjer Wilenskionthullingen over de „bloedige ter- reur in Litauen." Dagelijks worden in Litauen tientallen per sonen gedeporteerd, sdhrijft hij-; krijgsradep doen onscbukligen executeeren; de „zwalgi- ba", 'n soort organisatie van het tsjeka-gen-re, tyranniseert het land, het simpel rapport van dteze organisatie is den krijsfaden voldoende, om zonder verder getuigenverhoor hun von nissen te vellen. In de gevangeois zijn thans opgesloten de socialistische afgevaardigden Jahubauskas, Martialis en Januszkis, -die voor dten krijgs raad zulten teredhtstaan, evenal dte afgevaar digden der volkspartij, Peta-uskas, Tomau Radis en Zygialis. Heel het Litausohe volk is den dwingelanci Woldemaris vijandig gezind en hoopt, dat een spoedige militaire opstand aan het tegen- woordiig schrikbewind een einde zal maken. RUSLAND. ALS DE TSJEKA BEVEELT 10 personen zonder proces doodgeschoten. Naar dte Times" uit Riga verneemt, zijn te Brianks 10 personen op last der tsjeka zon der eenigen vorm van proces doodgeschoten. De plaaiselijke afdeeling van de tsjeka had eenvouding een motie aangenomen, waarin de summiere terechtstelling werd gelast. De Ge- poe liet verH-aren, dat het hier om bandieten giing, ondter wtelke benaming, naar de „Ti mes"-correspondent opmer'kt, gewoonlijk anti bolsiobewisten worden aangeduid. AMERIKA. WAT ER OP DE „MAFALDA" GEBEURDE. De oorzaak van het ongeluk met de „Ma- falda" ligt in het fait, dat de schroefas is ge- broken, wardoor het water tot de ketels doordrong, die daarop sprongen. Het onge luk gebeurde om 8 uur 's avonds. Het schip zonk in anderhalf uur. Overlevenden van de ramp, die te Bahia aan zijn gekomen, verteldten, dat een aantal passagiers, waaronder een groot aantal vrou- wen en kinderen, langen tijd in het water worstelden, om boven te blijven voor ze ge- red werden. Een aantal verdronken door de duisternis, enkelen werden door haaien verscheurd. Vier passagiers, die door die „Mosel!e" ge- red werden, stierven aan boord wegens de doorgestane emoties. Een Braziliaansche au- toriteit van de immigratie zei, dat dte meeste verliezen waren voorgekomen onder de eerste- en tweede-klasse passagiers. De kapitein van dte „Mosella" zei, dat 400 schipbreukelingen hun leven te danken heb ben aan den heldenmoed van den kapitein en den marconist van de „Mafaldia". Beidten ble- ven tot het laatste oogenblik op hun post en verdwenen met het schip. Dte kapitein van dte ,,Mosella" sprak nog over de afechuwelijke scenes en het verschrik- kelijk geschreeuw van de hulplooze menschen in het duister, dat slechts spaarzaam verlicht werd door zoeklichten. Overlevendten vertelden, dat de ,,Mafald'a" een goeden gang had, ondanks het ongeval aan een der schroefassen, toen plotseling dte ketels sprongen en het water het schip bin- nendrong. De eerste-klasse salon werd dioor de ontploffing vernield. De kapitein zou zijn omgekomen. De agent van de Navigation General d'lta- ia d-eelt mede, dat ofschoon verscheidtene be richten zijn ontvangen, dat kapitein Gugli het reddigswerk vanaf de brug van de „Prinses Mafalda" leidde, er geen berichten zijn over zijn redding. Men vreest, dat hiji, de le machinist, de le officier, de dokter en de administrateur tot de vermisten behoo ren. Ook een bericht uit Bahia, volgens welt daar 32 leden van de bemanning van het ver- ongelukte schip zouden zijn aangekotnen, spreekt de vrees uit, dat kapitein Gugli zou zijn omgekomen. KORTE BERICHTEN. Bij een botsing tusschen een locomo- tief en een goederentrein op het station van Wielkowice, nabij Warschau, zijn 12 perso nen gewond, van wie 8 zwaar. De stations- chef, die verantwoordelijk voor het ongeluk wordt gesteld is in heehtenis genomen. De Nobelprijs voor fisiologie en genees- kunde voor 1926 is toegekend aan prof. Jo- hann Fibiger te Kopenhagen en die voor 1927 aan prof. Julius Wagner te Weenen. Drie onbeken-d gebleven personen heb ben in den afgeloopen nacht een aanval ge daan op een munitiedepot nabij Kragoeje- watz. De schildwacht werd overrompeld. Eer naburige post slaagde er in de daders, die le den van het Macedonisch comite bleken te zijn, te verdrijven. Het Italiaansche s-toomschip Isabo is op de klippen geloopen van de Scilly eilan- den. Het is totaal verloren. Van de beman- ning hebben 17 leden zich in een reddings boot gered; elf anderen, die aan boord geble< ven zijn, tracht men te hulp te komen. EEN ADDER-BEZWEERDER. Mag men een Parijsch blad geloov.eru. dah leeft er in Frankrijk een man, dien men een addier-bezweerdter zou kunnen noemen. Edmond Pelletier woont te Recloses in het departement Seine-et-Marne, waar iedereen hem kent als verdelger van adders. Dezen zo- mer is hij op verzoek van een landeigenaai uit de buurt van Tours diens bosschen van adders komen zuiveren en bij die gelegen- heid heeft hij ook te Tours herhaaldelijk kun- sten vertoond met veertien door hem getemde reptielen. Hij windt de d-ieren rond zijn hals, drukt hen aan zijn bloote borst, enz. Hij zegt, dat de schildter Aime Moreau, die hem om levende adders vroeg, hem op he dtenkbeeld heeft gebracht de gevaarlijke die* ren te bezweren. NACHTEGALEN NAAR NIEUW-ZEELAND. Ten einde te zien, of nachtega-len in Nieuw* Zeeland willen aarden, neemt het stoomschip „Montrose" twee paren van de vogels uit Londen mee, die ondter de hoede van een jong Nieuw-Zeelander staan. Zij zulen losgelaten worden in de vrij- plaats voor vogels bij de Kleine Barriere buiten de haven van Auckland1. De vogels worden per trein door Canada vervcerd en veiwolgens in een verwarmde ka juit door de Stifle Zee. Zij worden gevoerd met gemengd voer, dat het Koninklijk Zoo- logisch Genootschap verstrekt heeft en dat bestaat uit miereneieren, gedroogde vlieger en honing. Volgens dten man, die de vogels over- brengt, is het twijfelaehtig of de proef zal slagen. Nachtegalen lijden sterk aan heim wee en het is mogelijk dat zij naar Engeland terug zullten vliegen: 14.000 mijlen ver. MISLUKTE CHARLESTONDEMON- STRATIE. 16 personen gewond. In Bethnal Gree-n te Londen verdirong zich Woensdagavond een groote meni-gte voor een limgerie-winkel, in welker etalagte een aantal jongedames bezig was, bij wijze van reclame voor een speciaal soort zijden kousen, te charlestonnen. De toeloop was zoo geweldig, dat dte spiegeilcuit ingedl-ukt werd en 16 personen door de sch erven gewond werden. VERZEKERINGSBEDROG. 76.000 mark voor twee hakte duimen. afge lt Dusseldorf is volgens een politiebeiicht een geval van verzekeringsbedrog voorgeko men, dat aan het geval-Marek dcet denken. Een koopman in deze Rijnstad en zijn echtgenoote werden op de aanklacht van een verzekerings-maatschappij als verdacht van bedrog in verscheidene gevallen, gearresteerd. De koopman wordt erva-n beschuldi-gd, in vereeniging met zijn vrouw en zijn broer, dte verzekeringsmaatschappij aanziemlijke sch-a- de te hebben toegebracht, door dezen bei- den laatsten personen de duimen af te hak- ken, nadat hij hen eerat tegen ongevalletn had laten verzekeren. Op d-eze manier had hij van de verzekering bedragen van 800, 20.000 en ten slotte 55.000 markt gekrecen ALRMAARSCHE COORANT. niir.m

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1