DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij S. BROHL Wij stoomen en verven Plnohe- en Flnweelen Mantels. Buitenlanrfsct) gemengd nieuws. Honderd negen en twlntigste Jaargang Ibonncmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Advcrtcntiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 83. ZATERDAG 29 OCTOBER Uit he* Dagelijksch ove^zichf. BMitewlaiigi Biwneniand No. 255 Dit nommer bestaaf nif 3 blades. >927 Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 28 October 1927. 't Is nog al meegeloopen gisteravond met die foehandeling der drie zoogen. olie-on-twer- pen. H-et verzet tegen het eerste, een overeen- komst van de Indische regeering met de Ned. Kol. Petroleummaa-tschappij voor de ex-ploi- itatie van vier oliehoudendie terreinen in die residenties Palemban-g, Rembang, Semarang en Madoera, ging enkel uit van den heer ir. Cramer, de Indische sipeda-liteit der S. D. A. P. Hij pleitte voor staatsexploitatie van die olierijkdommen doch een vijftal coll-ega's deden een gansch ander geluid hooren. De heeren Fortuijn (V.B.), Van Rijckevorsel (R.K.) van Boetzelaer (Chr.Hist.), Bijle- veld (A.R.) en Joekes (V.D.) kwamen alien itegen dit denkbeeld op: exploratie en exploi- itatie eischen zooveel kapitaal, vooral het eerste, dat de staat waarlijk geen risico op zich mag nemen en het veel verstandiger p-o- litik is, dat, als de zaken goed gaan, de landskas er van profiteert en zelfs 20 per cent van de winst kan incasseeren. De minis ter van kolonien wees ook nog op de scha- dekansen van een staatsexploitatie en wees tevens af de gedachte van een gemengd be- drijf en samenwerking met de Ned. Kol. Petr. Mijomdat dit een semi-buitenlandsche onderneming is. De heer Cramer gaf zich natu-urlijk niet gewonnen, maar ten slotte is toch met enkel zijn stem tegen dlit ontwerp aangenomen. Bij het tweede ontwerp, ontginning van petroleumterreinen op Boenjoe (Borneo) en bij de Aroe-baai (Sumatra's Oostkust) voeg- de ir. Van der Waerden zijn stem bij die van zijn partijgenoot Cramer. Het was hem wiet voldoen-dle, dat de expl-oitatie zon gegeven worden aan- de Ned. Ind. A-ardo-lie-Mij., waarvan de Staat en de Bataafsche de ven- nooten zijn, neen, de Staat moest zelf exploi- teeren. Hij had niet voldoende vertrouwen in de N. V. Aardolie-Mij. Daartegen kwam echter de minister van kolonien met kracht op, nadat ook de heer Van Rijckevorsel den heer Van der Waerden had bestreden. Over dit voorstel zou heden beslist wor den de voorzitter d'urfde het niet aan te la-ten stemmen door de sChaarsbezochte ver- gadering. De derde overeenkomst, met de Biting Petr. Mij. omtrent terreinen in Semarang en Kedoe werd zonder debat goedgekeurd. Ver- moedslijk gunde men deze exploita-tie aan particulieren omdat het risico daarbij i-nder- daad te groot zou zijn voor den Staat. In de hedenmiddag gehouden vergadering heeft dte Tweede Kamer met 51 tegen 29 stemmen het ontwerp betreffende de overeen komst met de Ned. Ind. Aardolie-Mij. goed gekeurd. Aangenomen was te voren met 50 tegen 32 stemmen de wijziging der Provinciale wet, krachtens we-lke het mogelijk zal zijn een vrouw tot griffier der Staten te benoe- men. Langdhrig is daarna gediscussieerd over de wijziging waarvan de bedoeling o.a. is bet interpellatierecht der Staten tegenover Gedteputeerden, wat betreft het optreden van laatstgenoemden tegenover gemeentebesturen .Van verschillende zijden werd dit een zeer on-democratisch-e maatregel geacht. De heer Van Aalten (Vr.-D.) diende daarbij een amendement in om deze bepaling uit de her- ziening te liehten. Minister Kan meende echter, dat het be- d-oelde interpellatierecht, waarvan slechts zelden gebruik wordt gemaakt, best kan ver- dwijnen, al ware het slechts omdat niet Gedlep. maar de regeering bij't toezicht op gemeentebesturen het laatste woord heeft: Het doel der schrapping is eenvoudig het wegnemen van een „staatsrechtelijke mesail- liance" wijl de Gedep. bij het toezicht op de gemeenten geen vertegenwoordigers der prov. staten maar der landsregeering zijn. Na een paar uur spreken kwam ten slotte het amendement in stemming en werd ver- worpen met 47 tegen 32 stemmen. Het geheele wetsontwerp tot wijziging der Prov. Wet is daarop met 42 tegen 36 stem- men goedgekeurd. De wet ter voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring is vervolgens zonder stemming goedgekeurd nadat de mi nister van binnenl. zaken een paar door m-r. Knottembelt (V.B.) voorgedtagen wijzigin- gen had overgenomen. Nadat een paar ontwerpen tot goedkeuring van verdragen n opens het internationale zee- havenregime en het internationale spoorweg- regime zonder discussie waren aangenomen, is de Kamer tot 8 November uiteen gegaan. Dan komt de Staatsbegrooting aan de orde en blijft de Tweede Kamer tot Kersimis bijeen. KORTE BERICHTEN. Gistermorgen kwam de chauffeur Max Boneff met zijn anto in botsing met een vrachtauto. Hij bracht daarop zijn wagen naar de garage, trek hier zijin uniform uit en liep naar den Charlottenburger Ufer, waar hij in de Spree sprang. Voordat hem hulp kon wordten verleend, was hij al verdronken. Tegen een uit twintig leden bestaande in. brekersbendfe, die sediert jaren de schrik van Thuringen was, is bij elkaar 35 jaar tucht huis- en 5 jaar gevangenisstraf uitgesproken Van dfe hoofdaanleggers werden Thurm tot 15 jaar en Stock tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld- MUSSOLINI EN DE VROUW. Een scherp oordeel. De vrouw is minderwaardig aan den man. Waar de vrouw in uitblinkt. De vrouwen een Turksche pacha had het kunnen zeggen zijn de aangename en gracieuse verschijningen in het leven; aldus beschouwd vormen ze een belangrijk moment in het bestaan der mannen Zoo verklaarde Mussolini aan een onder- nemende dame,, luisterend naar den wellui- denden naam Vadha Jeane Bordeaux, die er in geslaagd is een interview met den mach tige te verkrijgen over het onderwerp „de moderne vrouw". En de Duce voegde er onmiddellijk aan toe, dat hij de vrouw allesbehalve inlferieur aan den man achtte doch nochtans haar liever kousen stoppen zag, dan als een slechtere editie van de heeren der schepping zich een noodelooze plaats in het maat- schappelijk leven veroveren. Het is duidelijk, aldus Mussolini, dat de delicate positie van haar sexe haar in een staat van physische minderwaardigheid stelt en een phy sische inferioriteit schept bijna steeds een zekere geestelijtke minderwaardigheid. Lezende wat Mussolini zooal over de vrouw in het midden heeft gebracht, blijkt wel, dat het volgens zijn meening juist met die geestelijke minderwaardigheid nog al ernstig is gesteld. En per slot van rekening is er dan ook maar een ding, waartoe de vrouw zich \olgens het Itaifiaansche denik- beeld geroepen kan en moet voelen, n.l. het moederschap. Wil ze geen moeder worden, dan loopt ze groote kans, haar leven lang te moeten parasiteeren op haar familieleden, ze verloochent haar natuur en stempelt daar- door zichzelf tot een caricatuur. Vrouwen kunnen niet scheppen. In alle kunsten, tot in de verste tijden, hebben ze fijne, delicieuse maar kleine werken ge- wrocht, doch wanneer ze iets groots moes- ten presteeren, faalden ze volkomen. De vrouwen bepalen zich tot het fijne, dat het leven der mannen aanvult, haar werk laat evenwel geen sporen achter. Geen vrouw heeft groote mannen ooit bij hum groote daden geinspireerd. De man laat zich leiden door zijn ambitie en zijn overtui- ging. Elke man, dien ge op straat tegenkomt denkt aan zich zelf, aan zijn aspiraties, egoi'stisch ja, maar hij gehoorzaamt zijn eigen impuls. Ondanks alle tegenovergestelde bewerin- gen zeg ik, dat nog nooit een vrouw de ziel van een man begrepen heeft De vrouwen zijn voor de mannen een heerlijk ,,tijdverdrijfom bun gedachten af te leiden. Ze moeten nooit au serieux ge- nomen worden, omdat ze zich zelf zelden au serieux nemen, zellfs wanneer ze op een moment toevallig serieux zijn. Ze worden gemakkelijk verliefd en zijn tragisch trouw, doch ze zijn het nooit per manent. Ik spreek, begrijp het goed; in het algt- meen. Hier maakte Mussolini een omme- zwaai. Ik weet, dat elke regel z'n uitzonderingen heeft en, onder de vrouwen bestaan talrijke uitzonderingen. Waarschijnlijk bedacht hij op dit oogen- blik, aldus de corr. van de Maasbode, waar- aan wij bovenstaande details ontleenen, scenes thuds te moeten vermijden Het nieuwe tijdperk van de vrouw, aldus vervolgde de duce, is in Amerika veel vroe- ger begonnen dan in Eu-ropa. En, wat be treft Europa, de Italiaansche vrouwen vorm- den voor den oorlog nog een heel bijzonder soort. Thans probeeren ze zooveel ze kunnen op de Amerikaansche te gelijken. Gezien haar Latijmsch bloed en haar eerste opvoe- ding, staan ze in dit opzicht voor een phy- sieke en moreele onmogelijkheid. Mussolini kwam nog eens op zijn vorige gezegden terug. De vrouwen, betooqde hij, blijven haar best doen, om de absurde legende waar te maken, als zouden ze den- man.leiden. De geschiedemis vermeldt echter geen enkel geval. Dante zou zijn Divina Commedia ook zonder Beatrice geschreven hebben Haar te verheerlijken, was niet zijn doel. Hij, de balling, wilde Florence toonen, we-lk een groot dichter hij was. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, acht Mussolini de vrouw enkel en alleen ge- schikt voor het huwelijk en het moederschap. Voor het huwelijk is niet de liefde de eenige grond1,, deze immers is vergankelij-k. Het huwelijk moet een stabile gemeenschap zijn tusschen twee gezonde menschen, die zoo uitstekend mogelijke sociale en moreele eigenschappen behooren te bezitten. Inter nationale huwelijken zijn excellent, wijl ze het bloed verzorgen. De Amerikanen vor men een voorbeeld. Een ras van gemengd bloed heeft groote kans, een sterk ras te zijn. Mussolini besloot zijn beschouwingen met een loflied op de vrouw. De vrouwen zijn inferieur aan de mannen; herhaalde hij, ondanks haar zwakke consti- tutie zijn ze echter dapper en wat physieke en moreele waarde -betreft, superieur aa-n de mannen. Welke moeder zal zich niet voor haar kin- deren opofferen? Wanneer zal de moeder op- ■houden, dit te doen? De moeder offert zich op, de vader zelden Mussolini herinnerde aan wat de vrouwen tijdens den oorlog hebben ten offer gebracht en gepresteerd in hospitalen etc De vrouwen zijn decoratief, ze zouden zeker succes hebben in de diplomatie, aldus de duoe. Ik hoop, dat ik ze niet tegen me in het harnas heb gejaagd V-eel -nieuws heeft de Duce in zijn inter view niet gezegd: zijn meening over de mo derne vrouw was van vrijwel algemeene bekendheid. En in zeker opzicht kan men niet anders d-an hem gelijk geven: de moderne, geeman- cipeerde vrouw beantwoordt weinig meer aan het droombeeld dat een man zich door de eeuwen heen van de vrouw is blijven scheppen. Haar eman-cipatie heeft zich op een verkeerde wijze ontwifckeld en zooals wij reeds zeiden: de vrouw is er naar gaan streven een slechte editie van den man te worden. Gelukkig echter zag zelfs Mussolini in en geen man zou hem dat durven tegen- spreken! dat er talrijke uitzonderingen op den regel zijn. Er loopen nog wel goede vrouwen ro-nd het is alleen maar een kunst ze te vin-den DUITSCHLAND. HET GONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Het aanbod der werkgevers aanvaard De conferentie der bedrijfsraden in de tex- tidiindustrie, welke -door den bond van textiel- arbeiders te Afcen was bijeengeroepen, heeft de voorstellen van de commissie, welke de on- d-erliandelingen tot bijlegging van het loon- conflict heeft -gevoerd, aangenomen en daar- mede het aanbod: van die werkgevers. De nieuwe loonovereenkomet, waarbij voor verschil'lend'-e groepen van arbeiders het loon wordt verhoogd, blijft tot einde 1928 van kracht. Ook het loonoonflict in de textielnijverheid te Miinchen-Gladbach is door aanvaarding van een bemiddelingsvoorstel, waarbij het loon dler hulparbeiders met 12 K pet. wordt verhoogd, geeind'igd, evenzoo het conflict in de oonfectie-indusbie. Hierdoor kornen ook de reeds ged'ane opzeg- gingen, waarbij 60.000 arbeiders en arbeid- s-ters betrokken wa-ren, te vervallen. ENGELAND. DE AUSTRALISCHE SPOORWEG- STAKING O-PGEHEVEN. Een berioht uit Adelaidle meldf, dat na een vierda-agsche besprekmg tusschen dte onder- handelaars van ate federatie van spoorweg- mannen en den chef van dte gouvernements- werkplaatsen, de „jobcon^trol"-staking een ein- dte heeft gen-omen. Maandag word't het werk hervat. Een geheime stemming wees een overweld'i- gende meerderheid uit, ten gunste van de aan. vaardinig dter voorwaarden, waaronder de Zuid-Australische spoorweg-commissaris, Webb, bereid was vertegenwoordigers der spoorwegimannen te onfmoeten, ten eindte de arbeidSvo-orwaarden te besprekeh-. BELGIe. HET LIJK IN DEN KOFFE-R, De politic is den vermoedelij'ken moorde- naar, de Kedjser, van den in de Goudstraat te Brussel om het leven gebrachten Italiaan Malacrida, nog niet op het spoor gekomen Donderdagmiddag is door getuigen uitge- maakt, dat net bij dte Sainctelette-sluis ge- vonden hoofd wel degelijk het h-oofd van Malacrida is. Van het verminkte lichaam o-ntbreken nog de beenen. HONGARIJE. DE NUMEKUS CLAUSUS. Nieuwe demanstrcdNs. Naar de ,,Neue Freie Presse" uit Boeda- pest meldt, breidt de bewegi-ng tegen- dte herziening van den nu-merus clausus zich steeds vender uit. Op verschillende plaatsen in het land zijn demonstrdties aan-gekondigd. Een gisteren aangekond-igde demonstratie van 5000 s-tudenten voor het parlementsge- bouw, werd door de politic verboden. In het huis van afgevaardigden antwo-ord1- de de minister van onderwijs, graaf Klebels- berg, op 'n- interpel-latie nopens dte studenten- betoogingen, dat, nu alle redelijke middelen uitgeput zijn, in geval van voortduring der beto-ogingen, de u-iterste gestrengheid zal be- tracht worden. Uit het antwoord van den minister vie! op te maken, dat hij daarondter de siuiting van de universiteiten verstaa-t. SPANJE. HET CATALAAN'SCHE GOMPLOT Niet in Belgi'i gesmeed? Het door sommige Parijsche bladen ver- spreide gerucht als zou de mislukte Cata- laansche samenzwering, die Donderdag tot daden had willen overgaan, in Belgie zijn gesmeed, wordt van bevoegd-e zijde vol-strekt tegengesproken. De Catalanen welke, na den vorigen mislukten inval in S-panje, on- dler de leiding van kolonel Macia, naar Belgie uitgeweken- zijn, worden van nabij be- waakt. Uit deze bewaking zou tot dusver zijn gebleken dat zij niet het minste gevaar ople- veren voor dte binoenlandsche orde en ook de goede betrekkingen tusschen Belgie en Spanje door geen enkele daad hebben ge- schaad. Kolonel Macia aanvaardde, bij het binnen laten van zijn Catalanen, in Belgie, zekere verplichtingen welke steeds trouw w-erden nageleefd. ITALIe. •HET EERSTE LUSTRUM VAN HET FASCI8ME. Een boodsdmp van Mussolini. Ter gelegenheid van den vijfden ver-jaar- dag van den. in-tocht dter fascisten in Rome, heeft Mussoiini gisteren een boodschap tot het Italiaansche volk gerich-t. In deze boodschap zegt Mussolini, dat het fascisme geen woorden, doch daden viert De spoorwegen, de wegen, de open-bare gebou- wen en de w-oningbouw doen de wereld zien, wat het fascisme van Italie heeft gem-aakt en hoe zijn invloed op alle gebied is versterkt. De legioenen van de fascisten zullen voor de wereld cen plechtige waarschuwing zijn tegen ieder, die den opmarsch der zwarthem- den tracht tegen te houden. Het vijfde jaar, zegt Mussolini, sluit met een gunstige ba-lans en to-t de da-den, die de geschiedenis zullen vormen, behooren zeker in de eerste plaats de schitterende verdedi- ging van de lire, de huurwetten- en het ar- beidscharter. Een nieuwe grootere taak wac'ht on-s regime en wij zullen niet wij-ken voor de hindernissen. Wij zullen ze ondter de oogen zien- en ze overwinnen. De daden van het nieuwe jaar beginnen morgen en wij zullen ze toonen. De Italiaansche bladen wijden uitvoerige artikelen aan den vijf den- verjaardag van den fascistischen intocht. AMERIKA. DE SCHIPBREUK VAN DE MAFALDA. De aankomst van de Athena te Rio-de- Janeiro. 1 Het heet nu weer, dat alle passa- giers van de Pa. Mafalda zouden zijn gered. Verhalen van ooggetuigen. Uit Rio de Janeiro wordt geseind, dat het Nederlandsche s.s. Alhena even na midder- nacht te Rio de Janeiro is aangekomen met 531 schipbreukelingen van Principessa Ma falda aan boord. Daar het s.s. Alhena niet ingericht is om zooveel personen te vervoe- ren, moesten de geredden op zeer primitieve wijze verzorgd worden. De bemanning van het s.s. heeft al het mogelijke gedaan om de schipbreukelingen zoo goed mogelijk te ver zorgen, doch bij aankomst te Rio de Janeiro waren 60 geredden ziek geworden. Onmid dellijk na aankomst van de Alhena begaven zich doctoren aan boord van het schip, ter- wijl alle schipbreukelingen, die met Athena werden aangebracht, onmiddellijk in quaran- taine werden genomen. Tot de tusschendekspassagiers behoorden 118 Syriers, 38 Zuid-Slaven, twee Oostenrij- kers, een Hongaar, een Zwitser, twee Zuid- Amerikanen en 5# Spanjaarden. De officieren van het s.s. Principessa Ma falda werden gistermiddag te Bahia ver- wacht. Zij zouden na aankomst onmiddellijk in verhoor worden genomen om inlichtingen over de ramp te geven. Het verluidt, dat de kapitein van de Principessa Mafalda eenige uren te lang gewacht zou hebben met het in orde laten brengen der reddingsbooten. Vol gens nog niet bevestigde berichten zou een der reddingsbooten door de zuiging van het zinkende schip met de inzittenden in de diep- te zijn getrokken. De berichten omtrent het omkomen van passagiers, doordat zij door haaien werden verslonden, schijnen" overdre- ven te zijn. KORTE BERICHTEN. De oniza-giijke massa sprin-khanen, die den lan-dfc-ouw in Egypte en Soedan bed'reigde, is westwaarts de woestijn i-n-geslagen, waar zij waarsChijnlijik alien zijn omgekomen. Er zijn voorzorgsmaatregden genomen tegen een evenu-ede terugkeer dler sprinkhanen. Julian Chavez, een Mexikaansche „ran- cher" u-iit Sberidan Wyoming), dfe een voor- waardelijke veroordteding kreeg na een a-an- kliacbt wegens doodslag op een anderen „ran- cher", voerdte tot zijn verontsch-uldagi-n-g aan, dat Mj 43 kindteren had, die hij moest o-nd-er- houdten. Het Poolsdhe dorp Belzicce in't district Lublin is Donderdagavond voor een groot deel dOor brand verwoest. 12 woonhuizen, 14 -gevulUte schuren en 13 stallen zijn verbrand. Een groot aantal paarden en veel vee kwam in dte vlamtmen om. Men vermoedt dat de oor- zaak aan brandstiehting te wij ten is. De technische volkenbondscommissie voor de uni-f-icatie dter n-omendatuur in de ta- rieven is gisteren met het unificatie- ontwerp gereed1 gekomen. Ruth Eldter is t-e Parijs aangekomen. - Vijf -d-uizen-d ga-lons groene zeep, 170.000 -pond zaohte eep, 63.000 pond zeeppo-eder en 4l5.000i pond soda zijn jaarlijks noodig o-m de diri-e sichepen Majestic, Olympic en Homeric van de White Star Line schoon te schrobben Voor dte schoonmaak zijn bovertdien 35.000 sponzen en dweilen n-oodig en om het koper te poetsen 15.000 doosjes poetspomade. De politic te Lissabon vernomen hebben- de, dat arbeiders bommen maafcten in verband met een poging om- een omwenteling uit te lofc- -ken, heeft tal van menschen in hechtenis geno men. DE LAATSTEN, DIE DEN VLIEGER REDFERN GEZIEN HEBBEN. Gelijk men zich zal herinneren was het de stoomboot Kristian Kro-hg uit Bergen die het laatst den vterdwenen Vlieger Paul Redfem tij- dens zijn vliegtocht van Georgia naar Brazi- lie heeft gezien. Redfern kruiste b-oven het schip en wierp twee kl-eine papieren doosjes met geschreven med-edeelingen naar beneden, terwijl hij wild gesticuleerde. De Kritstiau Kro-hg zette een boot ui-t om de doosjes op te visschen; do-ch toen m-en ze eindelij'k vond, wa ren zij zoo van water doortrokken, dat het schrift geheel cnleesbaar was. Redfem wierp toen een derde doosje naar beneden, en een det bemanning van het schip, Nils Nodtetoedt, zei tegen kapitein Hamre: „Iik kan vlugger het doosje te pakken krij-gen, dan u met een boot." De ka-pitein zei dat hij gek was, want de zee was hoog en vol haaien. Toch sprang Nils in het water. Hij zworn krachtig en vlug, maar de haaien waren nog vlugger; d-och Nils p-l-as- te in het water om ze te verschrikken. Toen hij aan boord geheschen werd, wemelde de zee langs de sdheepszijde van vinnen en staarten. Ditmaal kon men duidelijke Redfern's bood schap lezen. Zij 1-ui-dde: Went den boeg in dte rich ting van het dichtsbij gelegen land. Zwaai met een vlag of een zakd-oek, eenmaal voor elke honderd mdjlen, die de afstan-d' naar de kust bedraagt. Redfern. Dank". Men wen-dde nu de Kristian Krohg in de. riditing van het dd-chstbij gelegen land, nam?, lijik de kust van Venezuela die 156 mijlen ver- wijderd was. De kapitein zwaaidte tweemaal met een vlag, en liet de stoomfluit twee la-nge signalen geven. De vlieger wen-kte tot dank, kruiste nog een maal boven h-et schip en verdween toen voor altijd. DE MOTIE-VAN BRAAMBEEK. De heer Drop heeft den Minister van Wa terstaat de volgend-e vragen gesteld: Is de Minister in verband met de jongste ongevallen op de Nederlandsche Spoorwegen bij Rijswijk en Voorschoten alsnog bereid uitvoering te geven aan de op 10 Dec. 1926 zonder hoofdelijke stemming aangenomen motie-Van Braambeek, luidende als volgt: „De Kamer van oordeel, dat een grondig onderzoek naar den algemeenen veiligheids- to-estand bij de Ned. Spoorwegen door een deskundige commissie, waarin ook de vak- vereenigingen zijn vertegenwoordigd, ge- wenscht is, gaat over tot de orde van den dag." AAN DEN GROND GELOOPEN. Tengevolge van een grondzee is gistermor gen het stoomschip „Bedefel" tusschen de pie- ren te IJmuid-en aan den grond geloopen. Het schip kwam van Casablanca en had bestemming voor Amsterdam; het is gelad-en met superphofsfaat. De gezagvoerder weiger- de de -verleende assistentie, omdat hij meende op eigen kracht bij hoog water weer vlot tf kunnen komen. POGING TOT DOODSLAG. De Haa-gsche rech-tbank heeft een 26-jari- gen grondwerker uit Den Haag, gedetineerxJ wegens poging tot doodslag, gepl-eegd op een opzichter bij de spoorwegen, onder wiem hij in een nachtploeg werkzaam was bij arbeid! aan den electrischen lijn RotterdamDen Haag onder Voorschoten, veroordeeld tot 1 jaa»' en 6 maanden gevangenisstraf met ai- trek der preventieve hechtenis voor den tijd van 2 maanden. HET ONGELUK BIJ VOORSCHOTEN. Vanwege de spoorwegen wordt van-daag een enquete ingesteld naar aanleiding van het bij Voorschoten plaats gehad hebben-d ongeval, waarbij twee wegwerkers door een- trein werden doodgereden. Mgr. A. J. CALLIER'S BISSCHOPS- JUBILEUM IN 1928. Den 28sten October van het volgende jaa zql het 25 jaar geleden zijn, dat de R. K. bissch-op van Haarlem, mgr. A. J. Callier, zijn episcopaat aanvaardde; gister ging dus, zooals men dit noemt, zijn jubileumsjaar in. Men heeft hierin aanleiding gevonden tot een plan, om de kathedrale kerk van Haarlem, de nieuwe St. Bavo, tegen den tijd van het eigenlijke jubileum uitwen-dig te voltooien door het bijbouwen van de twee nog ontbre- kende torens. In-middels wijden de R.K. bla den nu reeds beschouwingen aan het werk van den oudsten R.K. bisschop in Nederland, In de kathedraal is gistermorgen bij de intrede van het jubeljaar een plechtige mis opgedragen, waarbij de bisschop en de hoog- waardigheidsbekleeders van het kapittel aan- wezig waren. GEEN MISDRIJF. De politie heeft het lijk van den man, dk te Kerkrade op de spoorlijn werd- gevonden, voor de teraardebestelling vrijgegeven, daar niet is komen vast te staan-, dat hier van. mis- driif sprake is. ALKMAARSCHE GODRANT. C

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1