1 Ouitenlandsch pmengd nleuws. Zie onze etaSagge en gig kessf eg a made Heeren- en Blauwre Hat m® ®n gek!eaai*iie Velours Winferfassen. BUnddi*- Overjassen. US3 Si legd dan terugbetaald f 15.746.46. per 1 November 'n bedrag van 1.632.643.01 aan de inleggers verschuldigd was. i Het aantal in den loop der ma and nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 109; het aantal ingetrokken boekjes 22. In het tijdvak 1 Januari—1 November 1927 werden in het geheel 755 nieuwe boek jes uitgereikt en 258 ingetrokken, waardoor het aantal in omloop zijnde boekjes klocn van 3936 met 497 tot 4433. In de spaarbusjes, waarvan er thans 640 in omloop zijn, werd van 1 Januari1 No vember een bedrag van 15212.06 be- spaard. PravinciaaB nieuwvs VRIJSTELLING. Bij becchi'kking van den minister van oor- log, is aan de dienstplichtigen V. Breed, uit de gemeente Schoorl, en P. Th. van Di-epen, uit de gemeente Calla-ntsoog, vrijstelling van den dienstplicht verleend. UIT OUDORP. Ingekomen personen. H. J. Lemting van Alkmaar. J. M. vac der Vliet van Ursem. C. Steinvoort en ge zin van Alkmaar. C. Bek en gezin van Alkmaar. C. Srnit en gezin van Zaandam. J. Haring en gezin van Hoorn. A. de Best van Hoorn. Th. Veldboer van de Rijp M. Smd-t van Alkmaar. H. Molenaar van Alkmaar. G. C, Kemps van Alkmaar. H. van Oors-chot en gezin van Alkmaar. G. Teeuwisse van Spanbroek. M. M Steeman van Spanbroek. A. Vos van Alk maar. A Davelaar van Loosdrecht. G. Nederveen van Schoorl. A. Zwart en gezin van Egmond aan Zee, G. Mul en gezin van Alkmaar. P. C. Peijs van Alkmaar N. v. d. Vlies van Petten. gezin van. Schoorl. W. C. broek. G. L. van der Post Alkmaar. C. Groen en gezin van Uitgeest B. Merouw en gezin van Heiloo. J. ReIk- van Heiloo. N. Klein van Heiloo. D. Raven en gezin van Alkmaar. G. Jimmink en gezin van Alkmaar. M. Gelder—Schel- tus en gezin van Allcmaar. M. C. Tuinma-n van Op-meer. i, Vertrokiken personen. Jacob Venneker en gezin naar Egmond Binnen. J. F. A. van Veen en gezin naar Alkmaar. P. Veer en gezin naar Alkmaar W. J. J. Laarschot naar Venlo. K Schot en gezin naar Alkmaar. M. Berk- hout naar Alkmaar. J. J. Dekker naar Hoorn. M. Bes naar Koedijk. P. J. van der Heijden naar Heer-Hugowaard. G. Huisman naar Enkhuizen. N. van den Adel en gezin naar Allcmaar. Th. C. Bibo en gezin naar Akerslo-ot. A. Zomerdijk naar Alkmaar. D. Ruiter naar Bergen. W. A. v. Ballengooien en gezin naar 's-Gra- venhage. J Bart en gezin naar Alkmaar. W. Jansen en gezin naar Alkmaar. G. Schot en gezin naar Alkmaar. J. Kaaijk en gezin naar Hyppolitushoef. D. Luhrs en Wit van Hens- gezin en van BironeBilandl OP EEN BINT GEVALLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de pompdrijver M. Aider, gewoond hebbende aan de Rozener Mantzstraat te Rotterdam, in de damkuip van den Zuidelijken peiler voor dte in aaubouw zijnde brug over de Koningha- ven gevallen. De man is met het hoofd op een zes meter diep ge'legen bint gevallen. Met een sdiedetbreuk is hij naar het ziekenhuis aan den Cc-olsingd vervoerd; bij aankomst bleek hij reedis te zijn overladen. „TERREUR IN INDONESIA." Zond'agmorgen had in het Volksgebouw te 's Gravenhage een openbare vergadejring plaats, uitgeschreven door het „Comite van actie inzake de terreur in Indonesie. Het woord werd gevoerd door de heeren G. Ren ders en B. Lansink Jr. Cnderwerp der redevoeringen„De terreur, die uit winstbejag door ons kapitalisme over het proletariaat in Indonesie wordt uitne- oefend" Marktberichten AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 1 Nov. 1927. Op de he- den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, 1660 H.L s PURMEREND, 1 Nov. 1927. Op de he- den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 18 st. kleine Fabriekskaas met rijks merk 50; 17 st. kleine Boerenkaas met rijks merk 49; 1 st. kleine Boeren Commis- sie kaas 47; 350 K.G. Boter f 235— 240 per 100 K.G. Vee: 519 stuks Runderen w.o. 305 vette 75—105, handel matig; 162 melk- en geldekoeien 125—/ 350; 22 Stieren; 34 Paarden 100—200; 28 Vette kalveren 130—/ 150,handel matig; 180 Nucht kalv. voor de slacht 11—/ 39; voor de fok 12—/ 28, handel matig; 590 Vette Var- kens voor de zout 50—59 cent; voor de slacht 50—63 cent, handel vlug; 14 Magere Var- kens 2436, handel slug234 Biggen 12f 16, handel stug; 585 Schapen, vette 26—/ 38; Overhouders 18—/ 26, han del matig; 53 Bokken; Kippeneieren 10.50 11.50; Eendeieren 7; 255 Ganzen f 5— f 6; 150 manden appelen, per mand 2— 3.50; 350 manden peren per mand 1.50— 3. Eierveiling. 1843 stuks Eendeieren a 7.10; 5860 stuks Kippeneieren a 10.10— 11.80; 114 stukc Kippeneieren b 6.70— 880, ONTSIERENDE RECLAMES. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een circulaire tot cle burgemeesters ge- richt, waaraan het volgende is ontleend: Herhaaldelijk komt het in den laatsten tijd voor, dat in deze provincie reclames worden aanigebracht in slriid met die bepalingen van de Verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon. Veeltijds wordt op deze overtredingen der verordening de aandacht van Gedep. Staten gevestigd door den hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat, waarna zij dan de medewerking van de besturen der gemeenten, waarbinnen de reclames zijn aangebracht, in- roepen ten einde tot verwijdering daarvan te geraken. Het zou intusschen aan een strenge handhaving van de voorschriften der veror dening zeer ten goede komen, indien meer dan tot nu toe ook de ambfenaren en beamb- ten der gemeenten, belast met de opsporing van strafbare leiten/bp de naleving der ver ordening toezien en in voorkomende geval len, na waarschuwing, steeds proces-ver- baal opmaken tegen hen, die in overtreding, daarvan worden bevonden. Het verdient aan- beveling, dat, zoo vaak een proces-verbaal wordt opgemaakt, daarvan aan Gedep. Sta ten wordt kennisgegeven, en dat zij voorts zooveel mogelijk op de hoogte worden gehou den van het gevolg, aan het proces-verbaal gegeven. Daarbij moet worden meegedeeld of de eigenaar of gebruiker van het onroerend goed tot verwijdering van de in strijd met de verordening aangebrachte reclame is over- gegaan; Gedep. Staten kunnen dan in voor komende gevallen toepassing van art. 5 van de verordening overwegen. KIND E RB E SCH E'RMTNG. Zaterdag hield de Ntderlandsche Bond tot Kinderbescherming een ledenvergadering te Utrecht onder leiding van den heer J. R. Snoeck Henkemans, uit den Haag. Tot bestutirsleden werden gekozen mevr. mr. J. FrenkelVan Aalten te den Haag en de heeren ir. E. L. A. baron Van Voorst tot Voorst te Den Bosch, ir. J. Overwater en mr. dr. P. J. Witteman uit Amstei*dam. Tot voorzitter werd aangewezen mr. H. de Bie, kinderrechter te Rotterdam. De oud- voorzitter van den Bond, mr. A. Bosch, werd benoemd tot eerelid. Vervolgens hield dr. H. G. Hamaker, di- recteur van de Psychologisch-Paedagogische Polikliniek te Utrecht, een inleiding over het rapport van de studie-cofnmissie nzake ob- servatiehuizen. Hij concludeerde, dat het plei- dooi der commissie onaanvaardbaar is. Aan vaarding zou er toe leiden het mindter goede en gevaarlijke in de plaats te stellen van het beter, ongevaarlijke. De kosten voor obser- vatiehuizen mceten niet vergroot, maar ver- kleind worden tot het allernoodzakelijkste. De vrijkomende gelden kunnen veel beter worden besteed voor uitbreiding der gezins- opvoeding en voor opleiding van goede prac- tische opveedkundigen, die als ambtenaren der kinderwetten zcoveel mogelijk het werk der observatiehuizen en psychiaters moet overnemen. Dr. Hamaker besloot zijn betoog door er op :c wijzen, dat hij begrijpt, dat ook zijn meening niet zonder meer aanvaard kan wor den, maar dat het aan^evoerde z. i. meer dan voldoende is om tot de conclusie te voeren, dat een nieuw, werkelijk objectief onderzoek noodig is, voordat tot beslissende en mis- schien onherroenelijke stappen wordt overge- oaan. HET VERGIFTIGIN'GSGEVAL IN DEN HAAG. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de behandeling van de zaak tegen den. dirigee- rend officier van .gezondheid, beschuldigd van vergiftiging van kapt. Queck, bepaald op Maandag 12 Dec. des voormiddags 10 uur. BRANDEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de boerderij van den heer Petter te Om- merschans in de asch gelegd. Het vee en eenig huisraad werd gered. Verzekering dekt de schade. Oorzaak hooibroei. Onder Kollumerzwaag is de woning van J. W. Veenstra afgebrand1. Een klein deel van den inboedel werd gered. Door het om- vallen van een petroleumstel is de brand ontstaan. LUOHTSCHIP WEGGESLAGEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door den storm het lichtschip De Haaks van zijn ligplaats weggeslagen en heeft daarbij een anker met 120 meter ankerketting verlo- ren. Het lichtschip te door d'e sleepboort „Drente' Zaterdiagnacht te Helder binnenge- sleept en gistermiddag twaalf uur is de „Drente" met het lichtschip weer naar zijn ligplaats vertrokken. EEN SCHIJNDOODE. Er heeft zich in Wassenaars een geval van schijndood voorgedaan, meldt het „Vad.". Een huisvadfer van negen kinderen was Maan dagavond overieden en in den loop dezer week gekist. Alles was voor de begrafenis ge- reed, doch toen Vrijdagmiddag de familie bij- een was voor de begrafenis, hoorde men in de voorkamer, waar de doodkist stond, ge- stommei, en toen men de kist opende, rees de man overeind, vragendo wat er toch wel met hem gebeurd was. Ook vroeg hij iets te mo- gen gebruiken. Het geval bracht groote ontroering teweeg. De yronw kreeg een bloedspuwing en twee familieleden vielen flauw. Tijds^Sriften In Op den Uifkijk van 29 October vervoigt Max Visser zijn beschouwingen over Bis marck. Ds. A. G. de Wolf schrijft over Bu- nyans jeugd en religieuse ontwikkeling, Dr. C. Tazdaar geeft nieuwe bizonderheden over Emden als vluchthaven der vi-ijheid. Jacob Cats levert nog altijd stof voor pen- nevruchten en wordt ditmaal herdacht door Drs. H. Smikfe, Prof. Dr. A. Veldhuizein heeft in IJsvogel en Hop geschikte onderwer- pen voor huiskamerlectuur cpgeddikeld en schrijft tevens over Keizer Nero, en Pauius' einde. Een goed geillustreerd en interessant num- mer dus! EEN AFGRIJSELIJK DRAMA. De „Montag" bevat een bericht uit Klau- senburg over een ^ngelooflijike geschiede- nis, die zich in de Zevenburgsche Gemeente Cziktaplocza moet hebben afgespeeid. In dit dorp leefde een 70-jarige gnjsaaid, Stefan Csedoe genaamd, van wien verteid werd, dat hij verscheidene millioenen Lei in een kast verborgen. hield. Op zekeren dag ver- scheen te zijnen huize een ambtelijke commis sie, bestaande uit een lid van het gemeente- bestuur, den notaris en een anderen ambte- naar, benevens een gendarme. De heeren deelden den ouden man mede, dat zij geko- men waren om zijn inventaris te registree- ren in verband1 met de vermogensbeiasting en hij zou tevens moeten beslissen wie zijn erfgenamen zouden worden. De grijsaard, die niet meer spreken kon. schrok hevig bij het hooren van deze mededeelingen. Men doorzocht het huis en vond inderdaad in een kast een bedrag van niet meer of minder dan 1H mil'lioen Lei. De wethouder riep daarop den ouden man. dat een testament gemaakt zou worded, waarin de leden van de „com- missie" als erfgenaam zouden worden opge- nomen. Toen hex document gereed was werd het den kluizenaar ter teekening voorgelegd Men dlrukte hem een pen in de hand" en met cle huip van een der ambtenaren kwam na veel moeite de onderteekening tot stand Tijdens zijn agitatie verloor Gsedoe het be- wustzijm. Hij werd vervolgens op voorstel van den wethouder in een doodkist gelegd en den voigenden dag ter aarde besteld. De wethouder had zich intusschen de 1H milli- oen Lei toegeeigend. Zijn medeplichtigein eischten evenwel verdeeli-ng van de buit; het gevolg was een aanklacht, Een gerechtelijike commissie heeft intus schen cte moordenaars gearresteerd. EEN VROUW IS GEEN ROEREND GOED MEER. „Een echtgenoot heeft geen recht om zijn vrouvv te kastijden. Ze heeft opgehouden een roerend goed te zijn, waarmede de man kail handelen, zona Is hij wil. Ze staat nu tegen- over hem ais een onafliankelijk persoon m;t haar eigen rechten'V Met deze woorden be- rispie een Londerische rechter een echtgenoot, die door zijn vrouw voor de rechtbank was gedaagd, omdat hij haar op straat uitge- schoiden an geslagen had en beweerde, dat hij haar mocht slaan zoo iang ze zijn vrouw was. Een andere wijze uitspraak van dezen rechter was vervolgens: „Denk niet, dat, omdat je met een vrouw getrouwd bent, je maar op haar ios kunt slaan". Hierop werd de man tot 3 pond boete ver- oordeeld. DE CANADEESCHE „G0RILLA-MAN". Te Winnipeg ziet men met groote span ning het heden beginnende proces tegemoet tegen Earle Nelson, den. ,.gorilla"-man. Hem worden meer dan twintig mcorden ten laste gelegd, welke hij alle door worging van zijn slachtoffers gepleegd meet hebben. Hij heeft ze I>egaan te New-York, Boston, Philadelphia, Chicago en Kansas City. De twee laatste mcorden die aan hem geweten worden, zijn binnen 48 uur te Winnipeg begaan. De slachtoffers waren een 27-jarige Iersche ge- trouv/de vrouw en een 14-jarig schoolmeis'- je. In beide gevallen vond men het lijk on der een ledikant weggestcpt, met teekenen van worging. Nelson's vrouw, die tot kort geleden direc- trice van een meisjesschool was, is te Winni peg aangekomen om als getuige gehoord te worden. De politie bewaakt haar zorgvul- dig. IN DEN AUTO-BUS. maar hem bewonder ik. Vautel vertelt in het Journal: Het geval speed in een auto-bus op zes wie- len MadeleineBastille. Zes uur's avonds. Grocte drukie van passagiers. Bij de halten laat de conducteur de uitverkorenen in den wagen, weerstaat den aanval van de afgewe- zenen, dedf topografische inlichtingen uit, zet een weerbarstige van het balcon af, helpt de cntevredenen zoo goed1 mogelijk aan plaatsen belooft een hulpfc'ehoevend oud heertje, dat hij hem bij de Drouot-straat eruit zal helpen, helpt een jonge moeder met haar telg op den arm instijgen, enz, enz. Tevens haalt deze alomtegenwoordige het geld op. Wat in den reusachtigen, hobbelen- den wagen, die, naar het toeval van de op- stopping op den boulevard, met schokken stii- staat en weer aanzet geen kleinigheid is. Af- gebroken mededeelingen omtrent het punt, waar de passagier wil uitstappen, ingewikkei- de uitdeeling van kaartjes, het bedienen van d>en bd, enz., enz., Een dikke dame komt naast mij zitten, op de nauwe bank. Zij puilt uit. (En dan zest men nog, dat de zwakke sekse verdrukt wordt De conducteur: Als't u blieft De dame: Tot hoever gaat een sectie. Conducteur: Porte St! Denis. Dame: Komt de Lancry-straat eerst? Conducteur: Daarna, Twee halten verder. Dame: Hoeveel kost dat? Conducteur: Vijftien sous. De dame opent een enormen zak en gaat er in grabbelen. Zij haalt er een paar oude hand- schoenen, een zakdoek, een sleutelbds, ver- schil'lende toiletartikelen uit, stopt dan alles weer terug in den chaos, laat haar heelen on- derarm erin verdiwijnen, want het geld list op den bodem. Eindelijk komt de hand van de dame weer te voorschijn. Ze heeft een twee sous-stuk op- gevischt. Is't niet. De verkeerde duit wordt aan den afgrond teruggegeven. Tweede op- graving (als to Glozel)resulaat: een sou De dame maakt zich niet zenuwachtig; da conducteur ook niet, maar hem bewonder ik Na elkaar worden er nu een stuk van vijf sous, een medaljon en twee knoopen opgedo- ken, maar plotseling laat ze haar onderzoe- kingen in de diepe diepten varen en maakt, ook niet erg gemaikkelijk, een klein zij-zakje in den grooten zak open en haal daar een biljet van tien frank uit te voorschijn. Maar juist houdt nu de auto-bus sfi'l De conducteur schiet weg: aspirant-passagiers drommen aan, numimers worden afgeroepen. en., enz. De dame (tot haar buren): 't schijnt, dat men bier zijn geld voor zijn plaats niet kwijt kan! Eindelijk kan de conducteur terugkomen, de financieele operatic voltooien door negen frank vijf en twintig n-eer te tellen en een kaarije uit te reiken aan de dame, die een ge* zieiit trekt alsof ze vind't, dat het wel heel iang duurt. Als ik niet bang was een beetje te overdrij j ven, zou ik zeggen, dat die conducteur een held en een heihge is. Het publiek klaagt dikwijls over de ambte naren, die het moeten bedienen. Maar hoeve- len van ons zouden, gemeten naar de deugden, die wij van hen eischen, het uithouden achter het loket van een postkantoor of 's avonds tegen zessen als conducteur in een auto-bus op zes wielen? KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik is Zondagavond naar Duitscbland vertrokken. Hij wordt 19 Nov. hier te lande terugverwacht. De koningin-moeder komt morgen van haar verblijf in Duitschland hier te lande terug. Alvorens naar Den Haag te gaan, zal zij nog een week op Het Loo logeeren. De om zijn nauwte, ongelijkheid, boch- ten, bruggen en tollen in den loop der jaren berucht geworden straatweg van Den Haag via Delft naar Rotterdam, zal, naar „Het Vad." meldt, binnemkort voor een gedeelte ten mi ns te, een niet onbelangrijke ^erbetering ondergaan. Bij de in het Orne-departement gehou den verkiezing van een senator, ter voorzie- ning in de vacature, ontstaan door het over- lijden van senator Leneveu, is Millerand bij eei'ste stemming met, een groote meerderheid gekozon. Op den gewezen president van de republiek zijn 536, op Labbe, den tegen-can- didaat, 303 siemmen uitgebracht. Uit Houghton, in den staat Michigan, wordt gemeld, dat tengevolge van een ont- plcffing in een kopermijn daar in de buurt zeven werklieden zijn beddlven. De mijndi- rectie vreest dat zij ctngekomen zijn. Bij New Brunswick, in den staat New Jersey, is een niet-militair vliegtuig, waarin zich de bestuurder en drie passagiers bevon den, gevallen. Toen de boer van het land, waarop het vliegtuig was gevallen, den wralchoop vond, waren alle vier deer lijk ver- minkt en dood. Renter meldt uit Rabat, dat mevrouw Steinhel, een van de twee dames, die met de verwanten van Steeg, den Fransehen resi- dent-generaal in Marokko, zijn ontvoerd en in gijzeling worden gehouden, ongesteld is. Uit Nizza wordt gemeld, dat prinses Vera van Montenegro is overieden. Zij was dfe ^esde dochter van Nicolaas I van Monte negro, die in 1923 gestorven is, en veertig jaar oud. Naar Reuter uit Old Orchard, in den staat Maine, meldt, is mevr. Crayson van daar naar New-York vertrokken ten einde oyerleg te plegen met den bouwer van het vliegtuig. Men leidt hieruit af, dat er waar- schijnlijk dit jaar niets meer zal komen van den vcorgenomen vliegtocht Vereenigde Sta tenKopenhagen. Uit Chicago wordt gemeld, dat de ban- kier John Mitchell en mevr. Mitchell zijn om- gekomen bij- een auto-ongel-uk. Mitchell was het hoofd van op een na de grootste finan cieele insteiling van Chicago, als bankier be- zat hij een intemationale reputatie. De Portugeesche regeering heeft een wijd-vertakte organisatie voor communisti- sche propaganda ontdekt ond'er de onderwij- zers en de inhechtenisneming van 't bestuur van den onderwijzersbond gelast. Prinses Mafalda van Italie, die in 1925 met prins Philips van Hessen getrouwd is, heeft het leven gesch-onken aan een zoom Door de Finsche regeering is een wets- ontwerp ingediend, dat beoogt de wet op de drooglegging te wijzigen en aan te vullen. De tweede zoon, van de echtgenoote van den Ex-Keizer, Prinses Hermine, de 18- jarige Prins George Will-em von Schonaig Carolath, reed Zondag per motorrijwiel van het Gymnasium te Dresden naar Sabor. Bij Griinberg kwam hij, tengevolge van het springen van den voorband van het motorrijwiel, te val-len. Zwaar. -gewond en met gebroken schedel is de prins in het hospitaal te Griinberg opgenomen en gister geop-ereerd. Zijn moeder is gisteravond naar Griinberg vertrokken. Naar gemeld wordt, is de toestand van haar zoon zeer emstig. Nabij Riga hebben onbekend gebleven personen het kerkhof. waar zich 67 graven van in den wereldoorlog gesneuvelde Ehiit- sche soldaten bevonden, grootendeels ver- woest. Grafheuvels werden platgetreden, kruisen omgeworpen en van een groep jonce' berken werd een groot aantal verwoest, 4ki- i Fa. H. S. CLOECE *t.km« an *OOP »HET WITTE HOIS"

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 3