Binnenland BOVENKARSPEL, 31 Oct. 1927. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 7.5014.80; Bloemkool 2e s. 3 808.70; Bloemkool 3e s. f 0.75 6; Rcode Kool 4.20—/ 5.60; Witte Kool if 2.70— f 2.80; Gele Kool 3.90-/ 4.90; Uien 3.80; Nep 2.15; Bieten 9.50— 14.50; Kleine Bieten 6.807.70; Aardappelen: Due 2.25; Blauwe 2.55. PURMEREND, 31 Oct. 1927. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Slaboonen 2— f 8.70 per zak, 15 K.G.; Snijboonen f 6—/ 10.15 per zak, 15 K.G.Tomaten f 7—/ 31 per 100 K.G.; Bl. kool 3—16 per 100; Roode Kool 4— y 5.80 per 100; Witte Kool 6.50—/ 7.50 per 100; Spruitkool 1-502.50 per lo K.G.Spinazie 0.90— f 1-20 per mand, 5 K.G.)Andijvie 0.90—4.70 per 100 krop; Selderij 4-/ 11.90 per 100 bos; Rapen f 2.30—/ 2.80 per 100; Bieten 8.50 11.50 per 1000; Uien f 1.30—/ 1.98 per 25 K.G.; Prei 10.40 per 100 bos; Druiven 3864 per 100 K.G. Appels: Zoete Bellefleur 5—/ 10Bramley Seed ing 4— f 11Koningin Emma f 5—f 17; 'Reinette, goud 412; Reinette, oranje 8—/ 15; Transparante de Cronsels 4— 15 per 100 K.G.;. Peren: Beurre Clairgeau f 8—/ 28; Beurre Superfin f 47Boe- rengroen 1.70—/ 9.80; Gieser Wildeman 69; St. Germain peer 1.70—4.90; Kamperveen 4.20f 5.50; Sol-dat La- boureur 9—f 15; Winterjan 1.70—/ 8; Winterlouwtje 4.60f 6; Conference 6 16; alles per 100 K.G. ZAANDAM, 31 Oct 1927. Veiling „De Zaanstreek." Andijvie 5080 cent per kist; Selderie 5—10 cent per bos; Peen 10—16 cent per bes; Groene kool 81334 cent per stuk; Boerenkool 70—95 cent per kist; Pie- terselie 7—13 cent per bos; Prei 8H 13 ct. per bos; Sla 40—56 cent per kistje; Spmazie f 1.05—/ 1.10 per kleine kist; Handperen 6 —12 cent per pond; Zoete appelen 4—9 cent per pond; Roode Kool 2e s. 4)4 cent per stuk; Tomaten 3—11 cent per pond; Drui ven 3033 cent per pond; Bloemkool 9 1534 cent per stuk; Goudreinette 3—8 34 cent per pond; Sterappelen 10 cent per pond; Pre sent van Engeland 4—834 cent per pond; Boerengroenen 16 cent per pond. stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Rtdac- tie. De opname in deze rubriek bewiisl geens- sins dot de redactie er mcde instemi.) r weet ik, dat zo-o- 3ergen en Schoorl DE BEDREIGING VAN DE. SCHOORLSCHE DUINEN. Mijnheer de Redackur! Mag ik naar aanieiding van het ingezon- den stuk van den beer Zaadinoordij'k, voor- komende in Uw blad van 29 October j.l, nog- maals eenige plaatsruimte vragen? De heer Z. meent blijkbaar, dat dit jaar voor de eerste maal de jacht in de Staats- duinen te Schoorl is verpacht en ziet als oor- zaak van deze verpachting de behoefte ora het bedrijf rendabel te ma-ken. Mag ik in de eerste plaats opmerfcen, dat in deze duinen sedert menschenheugenis de jacht of werd verpacht of wel er werden voor een gedeelte van het terrein persoonlijke jachtver-gunnin- gen uitgegeven. Sedert 1920 werd echter steeds het geheele terrein verpacht. In de tweede plaats zij vermeld, dat reeds voor eenige.jaren het staatsboschbeheer werd ver- anderd in een Staatsboschb-edrijf, doch dat dit bedrijf juist met ingang van 1 Januari 1927 weer werd veranderd in een Staats boschbeheer. Hierbij mag wel worden ver meld, dat minister Kan ook in andere op- zichten meermalen blijk 'heeft gegeven, dat hij veel voelt vo'or het behoud van -bosschen en natuurschoon. Dan stelt de heer Z. de vraag, waarom het Ganzenve-ld is afgesloten voor het pu ■bliek. Mag ik in dit verband den heer Z. op mijn b-eurt vragen of het hem niet -bekend is, dat van de m-eest vooraanstaande personen op het gebied van natuurbescherming vel-en tot de erkenning hebben moeten komen, dat alleen dan een duinterrein als natuursmonu- ment kan worden gehand'haafd, als het pu bliek wordt geweerd of althans alleen op be- perkte wijze wordt toegelaten? Mag ik ter staving hiervan een en ander citeeren uit een. in den zomer 1921 in meerd-er-e bladen ver- schenen artikel van Jac. P. Thijsse, waarin deze't z.g. „Plan Tesch" bespreekt. Devoor- standers van dit plan wi'l-d-en een groot duin- complex door de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonamenten laten aankoopen ten behoeve van het publiek, om deze duinen te doen zijn een profijtelijk lustoord voor het Nederlandsche volk en zijn gasten, zooals Thijsse het noemt. In genoemd artikel schrijft Dr. Thijsse o.a.t „Dr. Tesch zou het liefst de duinen on- beperkt vriji laten voor iedereen, maar hij ziet zeer wel in, dat zoo iets tegenwoordig on- mogelijk is". En verder lezen we: „Daarna gaan we afrasteren een aantal plekken, waar de menschen nooit mogen komen en die ge- heiligd blijven aan de planten en dderen, veilige brc .plaatsen. waar de vogels van het buin zich ongestoord kunnen vermenig- vuldigen, waar de plantengroei zich OTtwik- fcelt in vol'len luister. De overvloed uit deze sanctuaria verspreidt zich over het geheele duin en de wandelaar heeft toch plezier va.n deze afgesloten gedeelten, want hij kan er om heen wandelen en dan genoeg te zien en te hooren krijgen". Nog verder schrijft Dr. iThijsse: „Nu maken we een net van fiets- paden en ook wandelpaden en pp verschil- lende gunstige plaatsen, waar de planten groei ai heel sterk is en eenvormig, richten we rustp'laatsen in en dan verdeelen we het geheele terrein ii zes perceelen, waarvan er telkens een een jaar wordt open gesteld voor de wandelaars. Met terrein zal in dat eene jaar onvermij- delijk eenige schade lijden, maar krijgt dan vijf iaren, om zich te herstellen. Ik denk wel, dat we mettertijd den omvang van zes jaren wel kunnen terugbrengen op vier jaren. Een drietal rappe bewakers rijden op de drukke dagen rond, om romantic! en baldadigen (dikwijls niet van elkaar te onderscheiden) te herinneren aan bun plichten jegens den medemensch". Ziedaar mijnheer Z., het oor- deel van menschen, die toch wel mogen wor den gerekend tot de vooraanstaande men schen op het gebied van natuurbescherming. Zij hebben althans genoeg practisch inzicht om te erkennen, dat het publiek zelve het grootste gevaar vormt voor het natuur schoon. natuudij'k de goeden niet te na ge- siproken. Uit eigen ervai'in, wel van de gasten die in komen, als van de inwoners uit deze dorpen zelve, slechts een betrekkelijk klein percentage het natuurschoon weet te waardeeren. Zoo kreeg ik eens, tijdens een excursie met pen- siongasten en inwoners van Schoorl van een g." tt, dien ik wees op e: zeldzame orchidee, te hooren: „Och mijnheer, ik doe in zooveel branches, neem mij niet kwalijk, dat ik mij vocr deze branche niet interesseer". Dit is slechts een van mijn honderden soortgelijke ervaringen tegenover tientallen ervaringen, waaruit wel waardeering van natuurschoon bleek. Dr.n koppelt de heer Z. aan de vraag, waarom het Ganzenveld werd afgesloten vast, het feit, dat in het afgesloten gedeelte wel de jacht wordt uitgeoefend. Deze op- merking heeft een moreele en een practische zi de De beer 7. duide het mij nht ten kwade, dat ik als ondergeschikt ambtenaar moeilijk op een bespreking van de moreele zijde kan ingaan. Hij leze hieruit echter niet, dat ik niets gevoel voor deze moreele be- zwaren. Wat de practische zijde betreft, moet ik opmerken, dat zeer velen, ook van de meer vooraanstaande personen op het gebied van behoud van natuurschoon, bescherming van een terrein uit natuurhistorische overwegm- gen zeer wel vereenigbaar achten met de jacht, mits de laatste niet het hoofddoel wordt. Op de meeste terreinen in ons land, die uit natuurhistorische overwegingen wor den beschermd, naar ik meeh ook op enkele van die welke de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in eigen exploitatie heeft, wordt gejaagd. Blijkbaar heeft ook de minister het een met het ander vereenigbaar geacht. Wat betreft de tweede vraag, gesteld door den heer Z., merk ik op, dat aan den pachter der jacht.zoodanige voorwaarden zijn ge steld, dat elke schade door hem, zijn mede- jagers of personen in zijnen dienst aange- richt, op hem kunnen word'en verhaald, on- geacht de bovendien te betalen boete. Tenzij U kunt aantoonen, dat mijnerzijds de jagers op grond van deze bepalingen niet worden gecontroleerd, zal U mijnheer Z. moeten toe- stemmen, dat Uw opmerking betreffende het meten met twee mater, niet opgaat. Betreffende ret lk vernam dan ook van bevoegde zijde, enz.", verwacht :k van den heer Z., dat hij alsnog die bevoegde bron in het openbaar noemt. Uit het voor- gaande zal hem wel reeds duidelijk zijn ge- wcrden. dat hem van die z.g. bevoegde zijde niets a riders dan klinkklare onzin is verteld. In verband met de geuite vrees voor wild- schade aan houtgewas of duinflora, kan ik de-: heer Z. e/eneens g^'ust stellen Ook in dit opzicht zijn aan den pachter der jacht voldoende voorwaarden gesteld. Bovendien wordt ook vanwege het Staatsboschbeheer ct rfgebroken voortgegiai met het introcien van het konijn. Mochten de tuinders buiten het duin last krijgen van de fazanten dan twijfel i'k niet, of zij zullen via hun eigen or- ganisatie den weg wel weten te vinden, om zich tegen schade te vrijwaren. Zij zouaen in dit opzicht steun vinden in de wet. Tegenover de vraag: „Wat heeft den hout- vester er toe geieid om de prachtige Schoorlsche "duinen voor jachtterrein te ver- pachten?" stel ik de tegenvraag- zijt gij mijnheer Z. zoo naief om te meenen dat de houtvester bij de tegenwoordig? opvattin- gen van regeering en volksvertegenwoordi- girtg de macht zou hebben om de jacht in die Staatsduinen onverpacht te laten. ook al zou hij daartoe wel neiging bezitten? Behalve de diverse V.V.V.'s wil de heer Z. ook nog een aantal andere vereenigingen in het geweer roe pen en bovendien het gemeentebestuur van Schoorl Hiertegen kunnen geen bezwaren zijn, zoolang de actie op deugdelijke gronden en op zakeiiike wijze zou worden gevoerd. De heer Z. vergete echter niet, dat de Vereeniging van Dierem bescherming alleen op moree1-* gronden kan optreden en eventueel een actie niet tot de Schoorlsche duinen zal mogen beperken. Wat niet toelaatbaar zou worden geacht voor Schoorl, zou zulks ook niet zijn voor de rest van Nederland. De gemeente Schoori ver pacht zelf de jacht in de No/en en op de overige gemeentegronden en zou dus eerst haar eigen tuintje dienen te wieden, voor zij anderen gaat helpen. Mogelijk geldt het- zelfde ten opzichte van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten.Zoo heel eenv oudig is het vraagstuk dus niet. Met dank voor de plaatsing, Th. E. JANSEN. Staatsboschwachter Schoorl- dagen hecht., de 3e 10 boete of 10 dagen hecht., de 4e 2 en 4 boete of 2 en 4 da gen hecht., de 5e geen straf toegepast, de 6e 2 boete of 2 d'agen hecht., de 9e 8 bpete of 8 dagen hecht. Be^iitszakeBi KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 28 October. A. B. te NoordScharwoude, J. Th. A. K. t Alkmaar overt reding Arbeidswet, de le 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e 4 boete of 4 dagen hecht. J. P. te Bergen, overtreding Wet op de Openbare Middelen van Vervoer, 7 boete of 7 dagen hecht. J. B. te Heiloo, overtreding Spoorwegwet, 6 boete of 6 dagen hecht. C. R. te Heiloo, loopen over verboden grond, 10 boete of 5 dagen hecht. J. P. te Egtnond aan Zee, J. K. te Alkmaar, overtreding Jacht- en Visscberijwet, de le 10 en 12 boete of 5 en 6 dagen hechtde 2e 4 boete of 4 dagen hecht. P. de V. te IJmuiden, A. G. te Eginond aan Zee, dronke: cchap, de le 2 boete of 1 dag hecht., de 2e 4 boete of 4 d'agen hecht. J. K. te Oterleek, J. v. B., P. S. en J. S. te Heerhugowaard, C. K. en P. S. B. te Markean- binnen, overtreding IJkwet, de le, 3e, 5e en 6e iedter 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 4e ieder 6 boete of 3 dagen hecht. H. A. W., P. H. en J. W. v. d. H. te Alk maar, A. C. B. te Zaandam, A. B. te Koedijk, H. J. L. te Warmenhuizen, S. W. en C. C. C. te Amsterdam, overtreding Politieverorde- ning, de le 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 7e ied'er f 1 boete of 1 dag hecht., de 3e vrijspraak, de 4e 2 boete of 2 dagen hecht,, d'e 5e en 8e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 6e 4 boete of 4 dagen hecht. A. de V. te Egmond aan Zee, Th. B. te Bergen, C. A. D. te Beverwijk, J. L. te IJmui den, J. de J. te Schoorl, C. M. te Zuid- en Noordschermer, J. S. te Alkmaar, J. K. te Noordseharwoude, E. S. te Wassenaar, J. de V. te Zaandam, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 7e, 8e en lOe ieder 4 i boete of 4 dagen hecht, de 2e 6 boete of 6 DE FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER. De Wormerveersche brandweer is den ge- heelen Zondag nog druk bezig geweest met het nablusschingf/verkZij behoefde hier- voor geen assisi/ntie meer van de brand- weren der overige Zaansche gemeenten; deze zijn, na 10 uur of langer onafgebroken aan het blusschingswerk te hebben deelge- nomen, Zondagmorgen vroeg ingerukt. Aan de achterzijde van de fabrieken waren Zondagmorgen brandweermannen bezig, de muren, die dreigde iin te storten, te verwijde- ren. Nadat eerst met veel moeite een tros aan het boveneinde van een muur was bevestigd. verbond men dezen aan een motordekschuit, die vervolgens met voile kracht vooruit voer; met donderend geraas stortte dan de muur, die het Zaanwater hoog deed opspatten, in- een. De verbindingsweg Zaandam—Wormer- veer was Zondagmorgen nog steeds ge- stremd; het autoverkeer werd, evenals Zaterdag, over Assendelft en Westzaan geieid. De commandant van de brandweer te Amsterdam, de heer Gordijn, is bij het blus schingswerk te Wormerveer gewond door een valle'nd stuk ijzer. OVERREDEN. Zondag is een verpleegde uit het tehuis voor ouden van dagen te Rotterdam zekere D. Visser, op den Nieuwen Binnenweg al- daar door een autobus overreden. De man kreeg een der wielen over het hoofd. Per auto van den Gem. Geneesk. dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden, EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De „0. H. C." verneemt, dat de Ned. Spoorwegen op uitgebreide schaal maatrege- len nemen voor opleiding van allerlei perso- neel, dat bij ongelukken de eerste hulp kan verleenen. Tot deze opleiding wordt toegela ten: personeel van Weg en Werken, seinhuis- wachters en dienstdoende seinhuiswachters, arbeiders op de lijn en in de loodsen, enz. enz. BUITENOEWOON CONGRES VAN DE S. D. A. P. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft Zaterdag 29 October vergad'erd. Volgens een verslag van deze vergadering in „Het Volk" was inigekomen een sc'hrijven van Henri Polak, waarin hij mededeelt, inge- volige het verzeek van het partijbestuur, terug te komen op zijn oorsprorikelijk voornemen om reeds nu te bedanken als vooizitter van de partij en zich fcereid verklaart als zoodanig aan te b'lijven tot het a.s. buitengewoon emi gres. Met betrekking tot het dagblad „Het Volk" werd geeonstateerd dat van eenige koersver andering geen sprake is. Aangezien het de be- dueling is de nieuwe regeling inzake de lei- diing van dit bl-ad te. laten ingaan met 1 Janu ari 1928, heeft het partijbestuur besloten een buitengewoon congees bijeen te roepen op 17 en 18 Decegiber a.s, Het partijbestuur stelt, behalve dit punt, op dit congres aan de orde een voorstel tot b-e- noeming van een tezoldigd vocrzitter en een voorstel tot invoerioig eener nieuwe contribu- tieregeling. Het congres zal een huishoudelijk karakter dragen. BE LA ST ING B ET A LING OP POST- KANTOREN. Onlangs is door de Broederschap van Belas- tingontvangers het volgende adres ingediend Aan zijn Excellence, den Minister van Finan cial, geeft met verschuldigde eerbied te ken- nen: Het Al-gemeen Bestuur der Broedef- schap van Ontvangers der directe belastin- gen, invoerrecbten en accijnzen in Nederland, laatstelij'k erkend bij Koninklijk besluit van 9 Oct. 1918, No. 67; dat met ingang van 1 Januari 1927 bij wijze van proef de gelegen- heiid wad geo-pend tot betaling van divectt belastingen op postkantoren in een groot ge deelte van de provinde Noord'-Holland; dat blijlkens toelichtingen op art. 38, onderdeel a van boofdstuk VII B der Staatsbcgrooting 1928 deze gelagenheid in 1928 belangrijk zal worden uitgebreid1; dat echter aan de thans geldende regeling nog zoovele gebreken kle- ven, dat het niet wensehelij'k moet worden ge acht tot eenige uitbreiding over te gaan voor en aleer de practijk afdoende heeft aange toond, d'at de maatregel zal strekken in 's lands belang; dat daarvoor een langer tijd vak zal noodig zijn dan waarover thans kan worden besohikt en dat in iedier geval verbete- ring van de regeling zal bebo-oren vooraf te gaan aan hare uitbreiding over het geheele land of zelfs over een grooter deel d'aarvan, dan waarvoor ze thans geldt. Redtenen waar om het Algemeen Bestuur voornoemd Uwe Exoellentie in opdraoht dter laatste algemeenc vergadering met den meesten aand-rang ver: zoekt niet tot uitbreiding of definitieve uit- voernig van dezen ingrijpenden maatregel over te gaan voordat op overtuigende wijze zal zijn gebleken, dat en zoo ja in welken vorm aan deze wijze van be lasting betalen een blijvende plaats in de Rijiksadministratie zal kunnen worden ingeruimd. DE TELEFOON VAN DEN BURGEMEESTER. Uit het raads'verslag van Hedel in het „Hsg.": Bij den post telefoon ad /100 vindt het lid Sonnevelt dezen post te Hoog. De telefoon is doorgelegd naar het huis van den burgemees- ter waar spreker om verschillende redenen tegen op komt. Hij is voor bezuiniging. Spr. ziet het nut er niet van in. Hij vindt het zelfs ongewenscht. Als de burgemeester getrouwd was, zou spr. het heel gewoon vinden, maar nu hij in den kost is kunnen de menschen ook gebruik maken van die gemeentetelefoon Voor de gemeente is dat maar een uitzoeken De voorzitter heeft de telefoon noodig voor de openbare veiligheid Er wordt geen mis bruik van gemaakt. Het lid Van Oss is er ook tegen o-m het ge bruik dat de familie, waar de burgemeester inwoont, er ook van kan maken. De voorzitter betoogt dat d'e aansluiting een zaak is van B. en W. De aansluiting op- heffen kan men niet, dit blijft sor. handha- ven, maar men Kan den post er voor wijzfgen Het adviseert het lid Sonuevelt daartoe een voorstel te doen. Het lid Sonnevelt zegt dat dit toch een wassen neus is, als de post dien hij zou voor- stellen toch wordt overschreden. „U kunt wel een radio willen aanschaffen." De vooizitter roept den spreker tot de orde en verzoekt hem niet dergelijke zaken in het geding te brengen. Het lid Sonnevelt stelt ten slotte voor om 75 op de begrooting te brengen, alzoo eene vermindering van f 25. Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. De voorzitter zegt, dat daarmede tot de op- heffing bij hem, nog niet is besloten. Dat is maar goed ook, aldus spr. en trcuwens de begrooting is ook door Ged. Staten nog niet goedgekeurd. HEFBRUG OVER DE KONINGS- HAVEN TE ROTTERDAM. Zondagnacht is de hefbrug oyer de Ko- ningshaven, waaraan sedert April 1925 ge- werkt is, in gebruik genomen. Hiermedte is het levensw-erk van ir. P. Joosting, hoofd- ingenieur bij de Ned. Spoorwegen, chef van de afdeeling bruggebouw, die deze brug heeft ontworpen, voltooid. Zondagochtend om negen uur is de scheep- vaart door de Koningshaven gestremd en onmiddellijk daarna is met het voorbereiden- de werk begonnen. In den loop van den dag verscbenen de drie bokken, de „Kolossus", die „Hrcules" en de „Holland" van de N. V. Van der Tak's bergingsbedrijf, welke in den nacht het 230 ton zware gevaarte, dat daar sedert 1919 heeft gelegen, weg moesten ne men. Voor 1919 had een jaar lang de brug duar ge'egen, zonder dat ze nadat het Duitsehe stoomschip „Candelfels''' haa-r in Nov. 1918 van de spi.I had gevaren draaien kon. Al dien tijd is de scheepvaart toen voor zeeschepen door de oude Maas ge ieid. Het werk stond onder leid'ing van ir. W. Iegenerff van de Gute Hoffnungshutte en ir. M. C. Cox hield namens de Nederland- sche Spoorwegen toezicht. De belangstelling voor het werk was zeer groot. Vele technici hebben het werk gad-ege- slagen. Om 5 u. 7 reed de eerste machine (P.O. 2 met tender wegende 100 ton) over de nieuwe brug onder f-el gefluit, dat door de bokken en in de nabijheid liggende skepboo- ten werd beantwoord. Ruim twin-tig minuten nadat de proefrit met goed gevolg was volbracht, reed de eerste trein naar Dordrecht met weinige mi nuten vertraging over de brug. Omstreeks zeven uur in den oehtend is gister de oude draaihrug op een gemeente- lich-ter neergelaten. Het werk was daarna aan de N.V. Hol- landsche B-eton Mij. voor het opruimen van den middenpeiler. Deze wevkzaamheden staan onder leiding van ir. C. Tellegen. De hefbrug is thans gereed en daarmede is weer een gedeelte van het baanvak klaar- gekomen, waarover men met zwaar materi- aal in voile snelheid zal gaan rijden. Met de versterking van de brug over de Maas, in verband hiermede, zal Werksp-oor in Decem ber of Januari a.s. begin-nen. Ook in andere gedeelten van on-s land worden dergelijke versterkingen a-an den spoorweg voorbereid, want ook de brug over den Moerdijk zai worden verzwa-ard. In November is de aan- besteding voor dit werk reeds uitgeschreven. Om tien uur gisterochtt-nd is de scheep vaart door de Koningshaven weer geo-pend. Te elf uur werd de brug voor de eerste maal omhoog geheven. Wanneer de brug in haar hoogsten stand geheven is, zal zi] ook over- dag een fel wit lich-t (2000 kaars sterk) too- nen. Voorioopig zijn nu de werkzaamheden aan deze brug (de bouw heeft pl.m. negen ton gekost) ten ein-de. Volgend vooriaar zal deze brug een meter omhoog .worden ge- bracht, waar-door tevens bru-ggen, die over de straten aan den linker Maasoever liggen, om hoog zullen worden gebracht. BOND VAN GEMENGDE ZANGVER. Zaterdag vergaderde te Utrecht de Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Ne derland, in verband met zijn veertig-jarig b-e- Uit het jaarverslag bleek, dat bij den Dond thans 184 vereenigingen zijn ingeschreven. De aftredende bibliothecaris, de heer Boek- holt, werd herkozen. Deze aanvaard.de de be noeming op voorwaar-de, dat de hibliotheek te Delft gevestigd blijft. De voorzitter, de heer G. van Hoen uit Gouda, beloofde dit. Aahgenomen werd een voorstel-Bokhorst tot het sluiten van een rentelooze leening bij het Bouwfonds. De voorzitter richtte zeer waardeeren-de woorden tot de heeren Smink, Levy en Boek- ho-lt, die alle drie hu-n 30-jarig jubileum als bestuur^lid vierden. Beide eerstgenoemden kregen een staa-nde schemerlamp in ontvangst te nemen, terwijl den heer Boekholt eeh gouden remontoir- horloge werd aangebo-den. Op een vraag van een der aanwez deel-de de voorzitter mede, dat het bon-dsbe- stuur in. onderhandeling is met een van de voornaamste toonkunstenaars in ons land over de aanstelling van een muzikaal a-dvi- seur van den Bond. Na afloop der vergadering recipieerde het bestuur in de fraai versierde hall van het Jaarbeursgebouw, waar talloos velen hun ge lukwenschen Kwamen aanoleden en oioen» stukken in grooten getale werden aangedra, gen. VR1JZINNIG HERVORMDEN. De provinciale Utrechtsche Vereeniging van Vrijzinnige Hervonnden hield Zaterdag- middag en Zaterdagavond een propaganda- dag te Utrecht, waar ds. M. C. van Wijhe, hoofdredacteur van „Kerk en Volk", sprak over de positie der Vrijzinnige Hervorm-den in de Ned, Herv. Kerk, mede naar aanieiding van het referaat van ds. Creutzberg voor de Noord-Hollandsche Vereeniging voor Inwen- dige Zending. Spr. geloofde g;een oogenblik, dat de Herv. kerk ooit de vrijzinnigheid zal uitbannen Dit zou immers beteekenen de afsnijding van de halve N. Herv. kerk, terwijl het resteerende deel zichzelf verteren zou in onderlingen strijd. GESNAPT. De gemeentepolitie te Doetinchem is in samenwerking met die te Terborg een uitge breide dievenbende op het spoor gekomen. In de laatste maanden was reeds driemaal ingebroken in dc goederenloods der Gelder- sche Stoomtram te Terbcrg en waren o.m. eenige lOOen paren schoenen ontvreemd, zon der dat het mocht gel ukken eenig spoor te vinden. Vrijdag evenwel kreeg de Doetinchemsche politie argwaan omtrent een kist appelen, die d-oor een expediteur met bestemming Amster dam werden bezorgd aan het station. Bij onderzoek bleek deze kist 43 paar di vers schoenwerk te bevatten, fabrikaat id. B. Sterenberg, Lichtenvoorde, en afkomstig van den laatsten diefslal. Het voortgezet onderzoek leidde tot de ar- restatie van een 73-jarig man te Gaanderen met zijn beide zoons. Ofschoon dit zeer on- gunstig bekend staand drietal ontkent iets met de inbraken uitstaande te hebben, hoopt het bewijsmateriaal zich tegen hen op. O a. werden te hunnen huize origineele verpa-kkin- gen der schoenen gevonden, benevens ander pakpapier, voorzien van de letters H. B. S. Waar de schoenen bestem-d waren voor een schoenmaker te Amsterdam, werd de tus- schenkomst der recherche aldaar ingeroepen. De schoenmaker bleek echter volkomen te go-eder trouw te zijn. Dit bleek niet het geval' met den expediteur tc Amsterdam, die als de heler van het gestolene moet worden be- schouwd. Het onderzoek is nog in vollen gang. De Amsterdamsche expediteur heeft zich, hij de politie in de hoofdstad gemeld; hij beweerde van den diefstal onkundig te zijn en is voor het onderzoek naar Doetin chem overgebracht. SCHEEPVAARTKUNDIG INSTITUUT EN MUSEUM TE ROTTERDAM. Het bestuur va:i het Scheepvaartkundig ln- stituut en Museum te Rotterdam heeft beslo ten, met het ook op de mededeelin-g van B. en W. van Rotterdam in de memorie van beanf- woording op het centraal rapport over de ge- meentebegrooting da-t zij zich voorstellen zeer binnen-kort aan den gs-meenteraad een voorstel te doen inzake het subsidieeren van het Inst:- tu-uf, de uit voer iu-g van het besluit om het Museum te sluiten, hetgeen op 1 November zou geschieden, aan te houden. WAAROM 1NGETROKKEN? Bij beschikking van den Minister van Oor- log, is ingetrokken de beschikking van 4 Maart 1919, luiden-de als volgt: „Het trekt mijne aandacht, dat in diensi- brieven nog niet immer de noodige kortheid en zakelijkheid wordt betracht. Ook wanneer wordt geschreven aan hoogere autoriteiten is het gebruik van overbodige beleefdheid-svor- men of eerbiedsbetuigingen in den vervolge na te laten. Uitdrukkingen als „ik heb de eer „ik moge mij eerbiediglijk veixorloven „nc neem met de meeste bescheiden-heid de vnj- heid U hiernevens aan te bieden", enz. enz. zijn naar mijn oordeel uit den tijd en kunnen dus achterwege blijven. Als eenige titulatuur gebruike men de uitdrukki-ng „U Soberheid van stij-1 en kortheid van uitd-rukking zul-en meesta 1 aan d-e dhjidelijkheid ten goede komen." 1 NEDERL. VEREEN. VOOR AUTOSN'EL- WEG EN (N. E. V. A. S.). In een Zondag te Utrecht gehouden verga dering van het voorioopig bestuur werd het ontwerpen van de statuten der vereeniging gesteld1 in hand-en van een commissie. Tevens werd besloten zoo spoedig mogleij-k overleg ie plegen met de Regeering aangaande de voor- loopiige stappen door het bestuur ter verwe- zenlijking der fcestaande plannen te nemen. Vele particulieren, zoomede verschillende gemeentebesturen en Kamer van Koophandel gaven zicih reeds als lid der vereeniging op. Voorts kwamen vele ad'haesiebetuigipgen -n van groote lichamen alsook van buitenland- sche soortgelijke organisaties. Het voorioopig bestuur der vereeniging be- staatuitde heeren: f. van cer Molen (Ooster- beek), jhr. ir. R. de'Muralt (Borculo), ir. E. L. C. Schiff ('s-Graven.hage), ir. H. W. O de Bruyji ('s-Gravenhage), A. H. baron van Hardenbroek tot Ammerstol (Haarlem), J. Mees P.R.zn (Rotterdam), M. J. van Loben Sels (Velp), mr. G. Ruys, Amsterdam, J. Bernard Goudriaan ('s-Gravenhage), G. ten Bokkel Huinink (Zandvoort). Het secretariaat wordt voorioopig waarge-; no-men door mr. G. Ruys, Amsterdam, Kei- z-ersgracht 167. -K De man op den kant: Hemei, ze hebben me altjjd verteid dat die vijver twee en een halve meter diep was, De man in het water: Dat is ie ook. We staan boven op onze auto. xsaew

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7