1 I ea i Een zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteert in de Alkmaarsche Courant! E Hfwfdpljn, Kiespijn Spcirt StadswieMWS Putstjes, een ruwe nufd en ultslag zijn onoo-glijk Bevrijd u er van door aanwending van Foster's Zalf. Deze geeft spoedig baat. Foster's Zalf wordt ook aanbevolen tegen eczeem, psoriasis en alle jeukende huidaan- doeningen. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per dloos, 1per tube. dat „economiscih alles mogelijk is, als de zoo genaamd'e kapitalisten het maar zouden wil- fen". Het is echter een vo-lkomien fo-ute sidling- Het verschil tusschen de werkgevers en onze beweging ligt afflerminst zoo als de heer Waller het hier stelt. Het loopt juist over de vraag wat econorniseh mo-gd-ij-k is. Het was onze vakbeweging die nadruklcelijk uitsprak, een uitspraak, later door velen her- ihaaldi, dat dte levensstandaard1 van een volk wordt bepaald! door het economisdh mogelij-ke. De k-lacht van dten heer Waller, dat de Nederlandsdie indcstne in zoo bijzonder moeilijlloe positie verkeert en dat daaraan met- de werkloosheid moet worden toegesdireven, is echter onjuist. Zij is in Nederland niet grooter dan in an- dere landen van Europa en daarom kan moei- l'ijlk worden aangenomen en is niet te bewijzen, da-t de weiMoosheid in Nederland in het bdjizondler te wijten zou zijn aan het hooge sociale levenspeil der arbeidersklasse. Wat Duitsohland betreft, heeft de heer Wal ler zi-cih schuidi-g gemaakt aan een ernstige nala-tigheid, door niet te vermelden, dat Duitschland millioenen met ingang van 1918 per jaar moet betalen krachtens het Dawes rapport. Daartegenover staat, dat Nederland- baten ontvangt uit Indie. Ook de heer Waller heeft de beilanigrijkheid daarvan toegegeven. Maar Jiij heeft, na de belangrijikheid van Indie voor onze welvaart te hebben gesdhetst, er aan toe- gevoegd, dat wanneer in Indie eenige magere jar en komen, wij in moeilijkheden zullen ko men. De heer Waller had moeten aantoonen of aannemelijk -maken, dat er kans is, dat deze bron van Nederlandsche welvaart eerder za; opdrogen dan andere bronnen of dan de bron nen van andere landen. Dat de Dnitsche industrie in het algemeen in gunstiger positie verkeert dan de Neder landsche, is, dan ook niet vol te houden. Daar- foij- kom-t, dat in Duitschland van dit voor jaar en najaar een -krachtige loonaetie werd en word! gevoerdi, die de loonen in de Duiitsche Industrie zeer dlidit bij die der Nederlandsche dioet komen-, om met een volgenden rijk op dat peil te komen. Dat bewijzen de cijfers Met Belgie staat het anders. De Belgische arbeidersbewegimg verkeert ongetwij-feld in een gevaarlij-ke situatie. Niettegenstaa-ndte haar politioke i-nvloeri groot is, niettegenstaande de vakbeweging zielh schitteren-d heeft ontwifckeld, is door d omstandigh-eden der laatste jaren de sociale toestand der arbeiders bui-tengewoon slecht geworden. Wij' zijn niet blind voor gevaren, die uit Belgie dreigen. Maar wij vragen den werk gevers den omvang en de beteekenis van het gevaar niet te overdrijven. Het heeft nog sledits groote beteekenis voor enkele bedrij- ven. We kunenn niet aanvaarden, dat, als we moeilijkhedien hebben met een land, we in -Nederland lagere loonen zouden moeten aan vaarden. Er zijn meer landen met even hoo- gen of hoogeren loonstandaard. In het algemeen hebben de Nederlandsche burgedijlke economen sch-rikbarend overdre- ven. Ze hebben-gesclhreven en gespro-ken van een tekort aan productiegoederen. terwijl de omvang en de doelmati-gheid en productiviteit van het p-roductie-apparaat nimmer zoo groot zijn geweest als de laatste jaren het geval is. Zou vast komen te staan, dat het duurte- eiland, diat vol-gens den heer Waller en ieder terzake kundige is dat met hem eens, Neder land is, inderdaaci een uitbreiding der export- indlustrie onmogelij'k maakt, dan dient aller- eerst een andere stap te worden gedaan. Dan dient de sub-commissie uit de co-mmis- sie voor economiscihe politick het enqueterecht te worden gegeven, dan moet ernstig onder- zocht worden, of de afstand tusschen produc- tie- en kleinhandelsprijs niet te groot is en wat gedaan kan worden om dat te veranderen Dan zal men niet terug mogen gaan voor monopoliseering van den hand-el in bepaalde voorname goederen, welke voor het levenson- derhoud noodzaikelijk zijn. Wanneer men echter dergelijike terreinen voor particuliere winstmakerij wil reserveeren, ook al leidt deze tot versnipperde en dure pro- ductie en hooge prijzen, dan moet men van de arbeidiersbewegin'g niet verwachten, dat zij mee zal werken aan verlaging van dfen loon standaard, die -dan tevens verlaging van den levensstandaard zou beteeken-en. De heer Waller heeft den wil van de arbei- ders, zooals die in onze vakbeweging tot uit- drukking komt, volkomen verwaarloosd en schoot daarmee als leid-er van de organisatie der leidters onzer industrie tekort. De werk- gevers mogen geen oogenblik vergeten, dat zij rekening moeten houden met den georgam- seerden wil van de arbeidersklasse. Deze wil is geen alles overheerschende factor. Waar niet is, zal de wil om de sociale positie te handhaven, weiniig of geen effect hebben. Maar wanneer ons bedrijfsleven zich, zoo als Mijikens dte cijfers van in- en uitvoer het geval is, in een opgaande periodle bevindt, zou het van de zijde der werkgevers aller- dwaast zijn d'ien wil te negeeren of te tarten Dat zou onze industrie of een dfeel er van tij- dielijlk tot volkomen stilstand kunnen brengen Eteze positie dwingt natuurlijk ook de vakbe weging tot groot omzichtigbeid; alleen arbei- dersleiders die van verantwoordelijkheidsge- voel volkomen gespeend zijn, kunnen zulk een voorzichtigheid verwaarloozen. Maar die voorzichtigheid dienen ook de werkgevers te betrachten. De ontwikkeling van onzen in- en uitvoer geeft ons het recht te zeggen, dat loonsverlaging niet noodzake- lijk is en dat in bepaalde geval-len verhooging kan worden onderzocht. Daarom was de rede van dten heer Waller politick onverstandig; hij webte op de handen aan den ploeg te slaan om tot loonsverlaging en werktijdVerlenging te komen. Hij had daar juist met het oog op de subtiele posities en den stijgeodien uitvoer bij dalendten invoer, tegen moeten waarschu- wen. 'Een politick als de heer Waller aankondig- die, zal geen1 andtere gevolgen hebben dan: Verscherping van den klassenstrijd1; 2 sterking d'er modterne vakbeweging; 3. groo texe eenheid van optreden van alle eroepeenn- o'en In "de. Nedterlandbche arbeidersbev/eging. Spreker wijdde ook enkele woorden aan Indie. De Nedterlandsdhe regeering staat zo-nder Jbegrip tegenover de beweginig in het Oosten. Zij schijnt te meenen, dat de bewegm-g is neer te slaan. De Indische beweging heeft op het oogen blik een groot en nocdzakelijk doel. Maar zij heeft geen politick program om dat doei anders te bereiken dan door een plotselingen, omverwaebten opstand, welke, ook bij overwin- ning, geen duurzaam resultaat oplevei-t. Daarom betreurdte spr. dat in de bekende Liga de comnnunisten een plaats hebben kunnen vindten. Nu is dte Liga een gelegenheid gewor. den, waardoor de communisten lan-gs zijwe- gen het Europeesche proletariaat benaderen. Spr. kwam daarna tot het do-el van dit co-n- gres. Het is nu reeds zes jaren geleden, dat de minister van Arbeid haast had met de wette- lijtke regeling der werkloozenverzekering. Ze is nog steeds niet gekomen. Dit congres heeft tot doel nadrukkelijk uit te sp-reken, dat een wettelijlke regeling der werkloosh-eidsverzekering met meebetaling der werkgevers, niet langer wachten mag. Op het gebied der werkverruiming wordt ongetwijfeld wel iets gedaan. Maar de vraag of bet vo-1- d'oende^s, wordt beanfwoord in verband met den omvang der werkloosheid en der aan- wezige werkobjecten. B-eschouwen wij de be teekenk van dte werkverruiming in dit ver band, dan moet het onvoldtoende worden uit- gesproken. Wij wilien, besloo-t spr., door dit congi'es druk oefenen, opdat op het gebied der .werk verruiming meer gesclhiedt. De heer E. Kupers, secretaris van het N. V. V., bield hierna een inleiding over j.Werkloozenverzorging en wettelijke regeling der werkloosheidsverzekermg." Spreker verdedigd'e daarb-ij de volgende stel'linigen 1. Er dient zoo spoedig mogelijk een wette lijke regeling van de werkloosheidsverzeke- ring te komen, berustende op den grondslag van die vrijwillige verzekering; waarbij echter de mogelijkheid moet worden opengelaten om bij K. B. voor de m-eest daarvoor geeigende bedrijven de verpli-chte verzekering in te voe- ren miet mediewerking van de in die bedrijven fceetaande vrijwillige werkloosheidskassen. Alle gemeemten worden verplicht, tot deze regeling toe te treden. 2. Draagsters der verzekering zijn die werk loosheidskassen, die behoudens het nocdzake lijk toezicht van overheid'swege, volledig zelf- bestuur moeten hebb'en. 3. De kosten der verzekering worden gedra- gen door de verzekerden, werkgevers en over- heid (Rijk en gemeenten). 4. Aan het hoofd van de werklooshei-dsver- zekering staat een bestuur, voor de helft be- staande uit v-ertegenwoordigers van Rijk e_n gemeenten en werkgevers, voor de andere helft uit vertegenwoordigers van de belangrijkste vakcentralen. 5. De overheid verstrek-t op de bijdragen der verzekerden en de werkgevers een toeslag man minimum I CO 6. Er wordt een crisisfonds gesticht waar- uit in tijd! van crisis gedurende een bepaalden tijd steun wordt verkend aan: a. werkloos heidskassen, welke t-engevolge van een crisis niet in staat zijn hare reglementaire verplich- timgen tegenover hare leden rta te komen b aan zoogenaamde uitget-rokken ledenc. aan niet-verzekerdte arbeiders; d. aan nog niet rechthebbende leden van kassen. 7. De middelen van dit crisisfonds worden gevormd door: a. bijdragen van de werkge vers voor de bij hen in dienst zijn-de niet-ver zekerdte arbeidters; b. een subsidie van 100 van het Rijk op de bijdragen der werkgevers voor de bij hen in dienst zijnde niet-verzekerde arbeiders, fcenevens een jaarlijikseh, bij Staats- begrooting vast te sbellen, bedraig; c. een bij- drage ui't -de inkomsten der werkloosheids kassen. Dit crisisfonds wordit belheerd door het un der 4 genoem-de bestuur van dte werkloosheids verzekermg. 8. In de gemeenten worden plaatselijke commiissies ingesteld1 besiaande uit vertegen woordigers der gemeenten, organisaties van werkgevers en arbeidters, welke commissies wordian belast met dte controle op de plaatse lijke afdeelingen dter werkloosheidskassen. Na eenige dis-cussie vereenigde het congres zich met de stellingen van den heer Kupers. Er zal nog worden ingevoegd, dit op verzoek van de landarbeidters, dat maximumpremies zullen worden vastgesteld voor de lage loo nen. De heer F. van de Walk hield na de pauze een inleidiimg over „Werkverruiming als mid- del tot bestrijding der werkloosheid." Hij verdedigde de volgende stellingen 1. Zooals uit de officieele gegevens blij-kt, is de werkloosheid nog steeds van zocdanigen omvang, dat ter bestrijding dezer werkloos heid en hare -gevolgen buite-ngewone maat- regelen nood'zakelijik zijn. Naast de steun regelingen die ten behoeve der door werkloos heid getroffenen behooren te blijven bestaan, of, voorzoover opgeheven, weer dienen te worden ingevoerd, is de regeering verplicht door een planmatig vgeleide werkverruiming d abnormaal groote werkloosheid te bestrij- den, terwijl het haar taak geacht moet wor den, het economisch leven tot grooter bloei te brengen en het verruimen der productie- mogelijkheden te bevorderen. 2. Daartoe is noodig d« uitvoering van groote openbare werken, welke de industrie kunnen versterken, als b.v. het graven van het Rij-nTwente-kanaal, het Merwedtekanaal, de spoediige verbetering van ons wegenstelsel, be- vordering van arbeidterswoningbouw, voorts ontwaterings- en indij-kingswerken, ontgin- ning en verdere eul'tiveering van woeste gron- den en dergelijke, ter bevorderi-ng van den landbouw en die werkgelegenheid ten platte- lande. 3. Krachtige ontwild:eling der industrie door haar te steunen in haar afzetmogelijk- heden door propaganda en weloverwogen voorkeursbepalingen voor Rij-ks-, Provincie- Gemeente- en overige overheids- of semi-over- heidsorganen, ook in govall-en, waarie de bin nenlandsche productie iets duurder zou zijm 4. Door in de besteksvorwaarden zoodani ge clausules op te nemen, da-t bij overigens gelijike voorwaarden ten aanzien der kwalitei ten, de inheemsche Industrie voorkeur geniet, en dat steeds bij het geven van opdrachten binnenlandsch fabrikaat, zoo dit in kwaliteit en nrijs overeietistemt met aanbiedingen van 1 Ver- i buiten aangewcnd moet worden, 5. Ten eindle nu een spoedige en doeTtreffen- de werkverrui'ming te bevorderen, administra- tieve of wettelijke belemmeringen uit den weg te rufirnen en vlug de verlamgdte adviezen te verschaffen, is centralisatie dter organen, waarvan de regeering zich terzake bedient, zooals in het rapport inzake blijvende verrui- ming der werkgelegenheid van N.V.V. en S.D.A.P. is omschreven noodig. Op dte toelichting van zijne stellingen -dOor den heer v. d. Waffle volgdte eeniige gedachten wisseling, waarop het congres zich met de stellingen vereenigde (de lithografen en het overh-eiidlspersoneel stemdten tegen). In verband met de opmerkingen over de loo nen zal aan stalling 2 de clausule worden toegevcegd „De arbeidsvoorwaard-en bij deze werken dienen in overeenstemming te zijn met de re- ge'-ingen, welke gtelden in de collectieve ar- ■beidscontracten voor de overeenko'mstige be drijven." De voorzitter sloot daarna het congres met dank aan de regeerinigsvertegenwoordigers voor bun aanwezigheid. Hij hoopte, dat de regeering iets zal do-en. In elk geval zullen de S. D. Kamerfracties de zaak bepleiten en zoo noodig een beroep doen op de vakbewe ging om aan de eistehen kracht bij te zetten. EEN FANTASTISCHE GESCHIEDENIS. Een vroeger in Indie zeer bekende Oosten- rijksche tandarts, de heer Petkovic, die na een afwezigheid van versch-eidene jaren weer in Indie wens-chte teru-g te keeren, is niet toe- gelaten, omdat hij verd-acht wordt relaties. met Rusland te onderhouden. Hij reisde op een Nederlandsch paspoort, terwijl hij vreemdeling is. Zijn bagag-e be- stond uit ruim hondterd koffers, waarin voor millioenen aan papieren van waarde en voor tien-duizenden aan go-udgeld, dat verbor^en was in honderden paren sokken en honderden dassen. Ook Meek hij in het bezit van een groote hoeveelheid chemicalien, waarbij zoo- veel cyaankali, dat het vol-doende was om geheel Batavia te vergiftigen. Petkovic is vroeger in Griekenland met toegelaten. OVER BOORD GESLAGEN. Schipper De To-et van den gist-ermorgen te Vlaardi-ngen -binnengekomen Schevening- sche zeillogger L. R. Koolemans-B eynen Sch. 250 rapporteert, dat Zaterdagmorgen de 62-jarige gehuwde k-ok A. Keus door een stortzee over-boord meet zijn geslagen en waarschijnlij'k is verdronken. De bemanning heeft van het -overboord slaan nie-ts gezien en miste Keus eerst toen de storm wat be- daard' was. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. B. en W. van Amsterdam stetlen den Raad voor, hen te machtigqen tot het sluiten van een overee-nkomst met de Bouw- en Exploita- -tie-Maatschappij Majowi te Amsterdam, in zake den bouw van een aa-ntal woniog-en te Eindhoven, en beschikbaar te st-ellen een crediet van ten hoogste 22500, om te strek- ken als een bijdrage in de bouwkosten, b1 - rek-end naar een bedrag van f 300 pyr won-ing. Deze w-onir.g-en zullen bestemd zijn vooi Amsterdamscbe werklooze sigaren- ma-kers die te Eindhoven te wei worden gr- steld aan de Karel Ha-brieken. DROGISTZAKEN. De secretaris van den Algemeenen Neder- landschen Drogistenbond schrijft ons: Reeds sedert jaren is door den Algemeenen Nederlandschen Drogistenbond aan de re geering verzocht het daarheen te leiden, oat dxogistzaken uitsluitend zouden kunnen worden cpgericht d'oor apothekers-assistcn- ten en gediplomeerde drogisten. Evenwel de regeering schijnt geen lust te gevoelen, evenals voor 1865, de drogisten rechten en verplichtingen op t-e 1-eggen be- treffende het voeren van een drogistzaak. Dientengevolge besloot de Alg. Ned. Dro- gustenbon-d September 1926 met fabrikanten en den groothandel een contract aan te gaan, waarbij de laatsten zich verbonden geen le- veringen te dcen aan niet-vakkundigen die een drogistzaak wenschen te beginnen. De groothandel en de Bond gingen van de gedachte uit, dat het meer dan wenschelijk was een ei-nde te maken an het opzetten van drogistzaken door niet-vakkundigen. Wie het drogistvak kent, weet, dat een zeer ernstige stud'ie noodig is om zich te be- rwamen voor dat vak. De verschillende vergissingen der laatste jaren, het verwisselen van zuiveringzout met zuringzout enz. zijn dan hoofdzakelijk ook te wijten aan de onvakkundigheid van verschil lende drogisten., Hieraan nu wenscht de Drogistenbond en ook de groothandel een einde te maken en zullen niet-vakkundigen niet meer in staat ges-teld worden een drogistzaak te beginnen Het publiek moet beveiligd w-ordten tegen de mogelijkheid van vergissingen, begaan door niet-vaklieden. rit 31=1.1 !=}[=H=3CS1=1[=]S0 van den heer Wijnings aangenomen waarin beiden wetihouders de opdracht werd gegeven een onderzoek te doen instellen naar de adm-i- nistratie van dten gem-eente-secretaris. Tevens werd1 met 4 tegen 2 steramen de volgende mo tie aangenomen De Raad enz., gehoord het schrijven van mr. Dirven, advocaat te Bergen cp Zoom, na- mens den gemeente-secretaris G. Leijs gericht aan de wethou-ders F. Wouters en H. Hen- drinks, ten do-Cl hebbende dtezen te intimidee- ren en schrik aan te jagen door een lompe be- dreiging; gehoord een streng afkeurend schrijven van den Commissar is aer Koningin over geno-emden broef besiuit zijn groot misnoegen en wantrou- wen te kennen te geven in den gemeente-secre taris G. J. Leijs, die door bemiddelig van een advocaat, wien alle bevoegheden in dezen ont- breekt, wankel-ende onrechtmaitige familie- heerschappij1 zou wilien trach-ten in stand te houden; keurt ten voile go-ed de gedragslijn van de wethouders F. Wouters en H. Henddks ge- volgd sedert 6 Sept. 1927; schenkt hun het voile vertrouwen met de aan moediging om op dten ingeslagen weg voort te gaan in het algemeen telang der gemeente Putte. EEN OUD GESCHIL BESLECHT. In -die bekende, tusschen de gemeenten Al- melo en Wierden aanhangi-ge forensen-kwes- tie, betreffende de aanslage-n der firmanten Ten Bos, heeft de Kroon thans uitspraak ge daan en wel ten gunste van de gemeente Almdo. Het gescbil ioopt over versch-eiden jaren; voc-r beide gemeenten sf onden zeer belangrijke bedragen aan bel-asting op bet spel. DRE'IGEND CONFLICT. Bij de Kaaveeweefabrieken te Ro-osendaal dreigt een ernstig aibeieteconfl-ict. D-e R.-K. en mod'eme organisaties eischen- van de firma volledig naleven van het collectief contract in de sigaren-industrie. De directie verzocht uit- stel tot na dte afwerking der groote nitbrei- ding, die thans in organisatie is en waardoor het personeel, dat thans 100 man telt zou worsen uitgtebreid tot ruini het dtibbele. DE GEDUPEERDE TANDTECHNICI. Een groot aantal tandtechnici, die door de beslissing yan den minister van arbeid van 18 Oct. inzake het verleenen van het tweede vi sum gedlupeerd' zijn, heeft na zich in een ver- eeniging te hdbben georganiseerd, zich tele- grafisch tot den minister gewend. Zij protesteeren tegen dte beslissing, welker motieven hun onbekend zijn. Zij zijn van oor- deal, dat de commissie, die den minister gead- viiseerd' heeft, geen goed college is geweest en vragen een audlente om bun belangen te be pleiten. WANTROUWEN IN EEN GEM.- SECR'ETARIS. In de N.-Brabantsche grensgemeente Putte is bet, meldt men aan „Het Hsg.", in de ge- meenteraad nog lang geen koek en ei tusschen de leden onderling, terwijl bovend-ien een goe de verstandihouding tusschen Raad en ge- meentesecretaris tot nog toe tot vxome wen schen behoort. Dit kwam in de jongste vergaderinig weer eens duiddijk aan het licbt. Staa-nde de vergadering werd een voorstel Mijnhardt's HoofdpijntulDletten 60 en 30 et. Mijnhardt's Kiespijntabletlen 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. VAN DE DUOZITTINO GEVALLEN. Maa-ndagmiddag is op den Amstelveen- schen weg een persoon gezeten op het duo van een motorrijwiel tengevolge van een oneffen- heid in den weg hiervan afgeslingerd en met zijn h-oofd op de steenen terecht gekomen, ten gevolge waravan hij een hersensch-uddling be- kwam. Op medisch advies werd hij naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overge- bracht. BRANDEN. Te Middelburg is in den nacht van Zon- dag op Maandag brand uitgebroken in het cafe „De Ka-rseraboom" op de Bree, bewoond door N. P. Schonis. Het cafe brandde uit. De oorzaak is onbekend. Te Sushuisterveen is de boeren-hu-izinge van E. Lindeboo-m tota'T afgebrand. De koei- en werden met veel moeite gered1; zeven var- kens kwamen in de vlammen om. Ook de in- bo-edel en het hooi gingen verlaren. Te Volkel (N.-B.) is door onbekende oor zaak totaal afgebrand Je won-ing van A. Ver- heije-n. De gebeele inboedel gi-ng v-erloren. KORTE BERICHTEN. Onider presidium van dr. H. Pinkhof te Amsterdam is te Utrecht de a-l-gemeene ver gadering gehouden van de Ve-reeniging tot bes-trijd'ing van het Nieuw-Malthusia-nis-me. Te Utr-ectit vie-rde de wed. C. A. Bre- sij-nVan Zuuiren haar 102den verjaa-rdag. Vele gelukwensbhen- waren ingekomen en het krasse oudlje las ze alien persoonlij'k door. Haar verstandelijk-e verm-ogens laten niets te wenschen en ook lichamelijk heeft ze over geen gebreken te klagen. Een vierjarig jongetje uit Rijpwetering, dat bij zij-n grootmoeder op bezoe-k was ge weest, is te water g-eraakt en verdronken. De Partijraad van die R.-K. Staatspar- tij houdt zij-n derde vergadering Vrijdag en Za-terdag 25 en 2-6 NoV- in het Jaarb-eursge- bouw te Utrecht. i DE 1928 OLYMPISCHE (SPELEN TE AMSTERDAM De volgende landen -hbbben de uitnoodi- gi-ng tot deelneming aavn d-e Olympi-sche Spe-len 1928 reeds aangenomen: Belgie, Brazilie, Canada, Chili, China, Denemaiiken, Duitschland, lEgypte, Finland, F-ranikrij'k, Groot-B-rittannie,Haiti, Honga-rije, Indie (Br.), Ierland, Litaben, Luxemburg, N-oorwegen, N.-Zeeland, Oosten-rijk, Peru, Polen, Portugal, Span-je, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Amerika, Joego-Si.avie, Zuid-Afrika, Zweden Zwitserland, HET REIZEND DRANKWEERMUSEUM IN ALKMAAR. Een groote collectie propagandamateriaal voor dranikbestrijdiin-g, -bijeeng-ebracht in he! Reizend Drankweermuseum en toebehooren- d? aan de V-ereeni-ging tot opr. en exploitatie dezer ins-telling bevindt zich momenteel in Alkmaar. In het gebouw De Kleine Doelen waar deze tentoonstelling is ondergebracht van 1 tot en met 6 November, had gisteravond in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der bij het Alkm. Dran-kweercomite aange- sl-oten bestrijdersvereenigingen de opening dezer expositie plaats, in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden. In zijn welkomstwoord herinnerde de heer A. Nouwen, voorzitt-er van het Alk- maarsch Drankweercomite er aan, dat reeds eenige jaren geleden in d-e Appelsteeg en daarna nog eens in de Harmonic een soort- gelijke 'tentoonstelling gehouden is, welke laatste toen niet de gew-enschte resu-ltaten opl-everde. Het drankweer-com-ite was des- niettegenstaande van me-eni-ng, dat de actie tegen het alcoholgebruik met onvermindeide kracht moest worden voort-gezet en als ge- volg daarvan had thans d-ez-e expositie plaats. Het was de bedoeling van den burgemees- ter, Mr. W. C. Wendelaar, geweest, persoon- lijk het open-imgswoord uit te spreken Zi-ekte verhind-erde hem echter aa-n dit plan gevolg te geven en in zij-n plaats was de heei Vogeiaar, biestuurslid van de Nat. Christ Geheelonthoudersvereenigi-ng, bereid ge vbn-den, een enkel woord ter inleiding te Openingswoord van het raadslid Vogeiaar. De heer Vogeiaar vi-ng aan met zijn spijt te betuige-n dat de burgemeester niet aan- wezig zijn ko-n, niet alleen, omdat het steeds een genoegen is naar een rede van Mr. Wen delaar te lui-steren, maar tevens omdat de -burgemeester persoon-lij-k ook veel belang stelt in alles wat met de d-rankbes'trijding in verband staat. Toch opend-e spr. deze expositie met ge noegen, omdat zij bewijst, dat de verstand- houding tusschen de plaatselijke onthou-ders- vereenigi-ngen go-ed is, dat er eendrachtig wordt sam-en-gewerkt. Men zal de vraag stellen: voor wie is 1 deze tentoonstelling bestemd1? Wat is het doel ervan? Bestemd is zij zoowel voor -hen due reeds onthouder zijn als voor de nie-t-onthouders. Voor de gehee-lonthouders omdat het zoo af en toe noodig is h-en weer eens nieuwen moed bi; te brengen in h-un moeilijken strijd. De openbare dronkenschap is zoo goed als verdwenen, maar toch blijft drankbestTiiding noodzakelijk. Slechts langzamerhan-d w-ord-t het doel bereikt. De b-estrijders klag-en wel eens over vergeefsche moeite: deze tentoon stelling toon-t met cij-fers aa-n, ho-eveel dra-nk- misbruik er n-og is en hoeveel ellende daaru-it voortvl-oeit. Strijd blijft noodig en spr. hoop te dan ook dat het geexposeerde er toe zou bijdragen, dat men vast blijft houden aan het ideaal en onv-ermoeid zijn beste krach- ten geven aan de bekampin-g van den alho- Voor d-e miet-geheelonithouders is deze tentoonstelling echter evenzeer bestemd. Zij n.l. klagen er dikwijls over, dat de dra-nk- ■bestrijders steeds met de-zelfde argumenten voor den dag -komen. Wel-n-u: hier wordt thans n-ieuw argumen- tatie-materiaal geboden, n-iet door middel van woorden, d-och aanschouwelij-k, me-t cijfers, die aantoon-en, hoeveel ellende er nog uit d-en weg geruiin-d -kan worden. Men zegt wel eens, d-at de geheel-on-thou- ders overdrijven en het kwaad zwarter .--.f- schilderen dan het in waarheid is. Spr. acht dit n-iet zoo heel erg: ook de niet-bestrijders overdrijven. Maar in ied-er g-eval toon-t deze tentoon stelling o-vertuigend aan, hoeveel ellende ei achter de cijfers be-sioten ligt, en als zoo- danig kan zij nuttig zijn voor beide groepen va-n personen. De heer Vogeiaar eindig-de met den wensch uit te spreken, dat velen door deze expositie zouden opgewekt worden, om zich -bij een onthoudersvereeni-ging aan te_ slui ten. Het Alkmaarsch Drankweercomite za! gaa-rne bereid word-en gevonden alle ver- langd-e inlichtin-ge-n te v-erstrekken omtrent doel en sfreven der aan-g-esloten vereenigin- en. De Tentoonstelling. Vervolgens gaf de heer Hardes uit Ate- IliE-LJ De eerste zwalnw, die geziea wordt, Is nog geen bewijt da* de zomer er al is. Wel echter it het een aandniding dat er ver- andering ten goede in de natnur komt, Zoo is het ook met adverteeren: Daarom moet ook ten stetllgste de meening weerlegd worden, die men *00 vele maten hoort: „Ik heb al eene een advertentie geplaatst, het geeft tocb nieta, }k heb oooit succes gehad of vooroitgang bemerkt." Neen, natuurlijk niet, door din advertentie maakt gij ow aaak niet bekend, gij moet regel- matig adverteeren, wij geven a de verzekering, dat gij beslist en aldoend succes rult hebben. "slrSSri 1 «aaaaa j

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6