DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Buifenland No 259. Honderd negen en twintlgste Jaargang Dagelijksch overzichf Dif nummef besfaaf ait 2 bfaden. 1927 Deze Coaranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkawar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewTjstinmimers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTKNTlfeNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar piaafsriifmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkfflj vjh fiOITIR ft Voordam C 9. DOHDERDAG TIEN JAAR PRACTISGH ZIONISME. De boodschap van Balfour in 1917. De verwezenlijking van een ouden drootn. Bevredigettde resulfaten. 'Het is een oer-oude Joodsche diroom: van Pales una een nationale Joodsche woonplaats te maken. Eeuwenlang heeft die droom met den min- sten kans op verwezenlijking gehad maar op 't a-llero-nverwa-chtst werd de groote wensch der Zionisten in vervullin-g gebrach-t. Gister was het nl. tien jaair geleden, dat de toemalige Engelsche minister van buiten- landsche zaken al dan niet uit politieke ©verwegingen tot Rotschild een boodschap richtte, waarin hij namens de Engelsche re geering (die reeds eerder, in 1902 en 1903, haar sympathie met het Zionistisch stneven betuigcl had) verklaardte, dat Engeland be- reid was krachtdadig mede te werken aan het tot stand brengen van een Joodschen staat. Zooals men weet is na den wexeldoo-rlog inderdlaad Palestina met zekere zelfstandig- heid bedeeld, a-i werd Engeland dan ook met het inandaat over dit gebied belast. Tien jaar is dat than® geleden en naar aanleiding van dit feat wijdt het H-andelsblad een uitvoerige beschouwing aan het Zionis tisch vraagstuk, waaraan wij de volgende passages ontleenen. In de eerste plants gaat het blad na hoe Balfour's boodschap, die den directen stoot gaf aan de stichting van een min of meer on- afhankelij'k Palestina, door de Joden zelf ontvangen werd. Op de Joodsche massa in Oost-Europa echijnt zij een onbeschrijfelijken indruk te hebben gemaakt. Hier, waar nog echt IJoodsch leven bruist, al is het ook misvormd door eeuwen van verdrr.kking en ellende, laaide de geestdrift op uit den oergrond van de Joodsche ziel. En hetzelfde geldt van de Oost-joodsche centra in Amerika en Zuid- Afriika Maar in het Westen waren de gevoelens verdeeld. De Joden van Wes-t-Euro-pa hebben uiterlijk en innerlijk de nationaliteit hunner „Wirtsv61ker" omhelsd, en wtel zoo harts- tochtel'ijik, dat zelfs de a-theisten ondei- hen volhouden, dat zij onderling uitsluitend door de banden des gdoofs verbonden zijn. Het klinikt als hoon, maar is slechts een grappig gevolg van het fed, dat geen andere uitweg open blijft voor hen, die van een Joodsche stem- en bloedgemeenschap niet willen hoo- ren spreken. Voor het Zionisme hadden deze elementen natuurlijk nooit iets anders dan 'spot over gehad, die in haat veranderde, naar mate de beweging in beteekenis foenam -Men moest naar de landen van het jaloer- sche nationalisme, als Frankrijk en Duitsch- Ijand, gaan, om te zien, hoe radel-oos de Jo den, die zich oprecht als Duitschers en 'Franschen gevoelden, tegenover een bewe ging stonden, die een beroep deed op hun saamhoo-righeidsgevoel met ae Jodten dea" ge heele wereld. En mehkwaardig genoeg stond ook een belangrijk gedeelte van. het orthodoxe ijodendom vijandig tegenover het Zionisme en dus wantrouwig tegenover de Verklaring van Balfour, die vru-cht van den Zionisti- schen boom. Deels meenden zij, dat de Joden de verlossing rustig hadden af te wachten uit Gods hand; deels stiet de sa-m-en- werking met liberate Joden, welke het ortho doxe karakter van het Joodsche leven in Pa lestina moest bedreigen, hun tegen de borst. Maar hoe kan zulk een hopeloos veirdeelc volk de kansen benutten, die de Balfour-Ver klaring en later het Mandaat van den Vo' Jcenbond het gaven? Hoe het dat kan en niet k'an, dat is de leer, die te trekken valt uit den zwaren pio- niersarbeid, die sinds 1920 door de Joden in Palestina wordt verricht. Wie op grooten afstand de dingen be- kijkt, aldus het Hbld., zou kunnen zeggen, dat dit kunnen geweldig is geweest. In den tijd van zeven jaren zijn meer dan 100.000 ijoden gei'mmigreerd naar een land, dat al les behalve gereed stond om hen te ontvan gen. Meer dan honderd millioen guldten Joodseh kapitaal zijn in dien tijd naar Pa lestina gevloeid. Een Joodsche stad van 40.000 inwoners, het als integraal Joodsche stad ter wereld unieke Tel Aviv, werd uit den grond gestampt. Een volk zonder boeren heeft in dit luttel aantal jaren de vlakte van Jizreel aangekocht, ontgonnen en gekolonl- seerd. Industrieen zijn gevestigd. Er is geen ■enkel mandiaatsgebied, walks ontwikkeling sinds 1920 ook maar in de verte met die van Palestina is te vergelijken. Maar men zou ook kunnen zeggen en de martelende zeifcritiek, waarin zij zelven uit- munten, zegt het dat de Joden niets heb ben gekund. Inderdaad is er nog niets veran derd, niets wortelvast geworden in het land. Het Joodsche leven gelijkt een gistenden hek s enketel, waarin vele illusies wreed' zijn ver stoord. De Joodsche pioniers doorstaan dap per vreeselijke ontberingen. Hoogconjunctuur DiyfipJeuri G. tf. KRAK. en depressies volgen elkaar met angstwek- kende snelheid op. Thans juist zueht het land onder de xeactie op den laatsten grooten schijnbloei. Wij zien daarin reden tot moinenteele zorg, geen reden tot ontmoediging of twijfel aan de toekomst. Ten aanzien van de toekomst van Palesti na meent het Hbld. dat het juist goed is, dat de opbouw van den Joodschen staat niet al te vlot in het werk gaat. Het is maar beter, dat Palestina voorloopig geen_ aantrekkings- punt vormt voor de Joden, wier vaderlaod daar is, waar het goed is. Wat zou er terecht konien van de verdich- ting en kristatlisatie van een eigen Joodseh beschavingsmilieu, wat overblijven van de i leerschappij van het wonderbaarlijk ontloken Hebreeuwsch, als de gelijkgezinde pioniers te spoedig opgingen in een meerderheid van „voldane" burgers? En aan den anderen kat is reeds te __veel gedaan, te veel belegd, te veel liefde en lijden geinvesteerd, om te kunnen vreezen, dat bet Joodsche volk in een vlaag van teleurstel- ling en moedeloosheid een taak zou kunnen prijsgeven, die weliswaar geweldig zwaar, maar ook geweldig eervol is. De uitwendige voorwaardten voor verderen vooruitgang zijn goed. De verstandhouding met de Arabieren is sterk verbeterd. De ver- houding tot de Mandaatmogendheid is voor- treffel'ijk, ook al vinden de Joden, dat zij wel vriendelij'k laat geschieden, maar zelf wei- nig helpt. Het eenige gevaar vormt de groote massa der volkomen onverschillige Joden, omd'ait zij juist uit hen bestaat, die en gelei- delijk en moreel, vaak ook uit hoofde van hun capaciteiten, het meest zouden kunnen pres- teeren. Indien zij vermoedden, dat met het welslagen van den opbouw van Palestina ook het eerherstel van den Joodschen volks- naam op het spel stond, zouden zij zich wel- iicht niet afzijdig houden Telef.nr. Admfnlsfrafle 3. TeJefoonnr. Redactle 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSCONFERENTIE. Vanmiddag weer in voltaltige vergadering bijeen. De con.ferentie-Colijn voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden en -beperkingen zal vanmiddag weer in voltallige open-bare vergadering bijeenkomen. O'fschoon men aan- neemt, dat de discussies over de thans voile- dig geredigeerde ontwerp-co-nventie reeds vandaag nog geeindigd kunnen word-en, meent men, dat de conferentie zelf toch eerst Ma-andag of Dinsdag gesloten zal kunnen word-en, daa-r er noodzakelijk nog eenige da- gen tijds zullen moeten verloopen voor het drukken va-n de noodige documen-ten. CHINA. DE BURGEROORLOG De nieuwe re geering te Kant on. Te Ka-nton is een nieuwe nationalistische r-egeeri-ng gevestigd onder Wang Tsjitng Wei, eeii fa-mi-lielid va-n Soen Yat Sen, go- steund door d-e troepen- uit Kwantoeng. Volgens de beri-chten uit Kanton zal Tsjan-g Kai Sjek, die zich op bet oogenbiik in Japan bevindt, het leger aa-nvoeren. De ni-euwe regeering zou voorn-emens zijn zich van alle ink-oinsten in Zuid-China meester te maken voor eigen gebruik. Wang Tsing Wei zou eveneens de betrekkingen met de verschilfende politieke groepen ver- breken en zich door Japansche raadgevers omgeven, die hij door Russen- zou vervangen ingeval de Japanners zoud-en w-eigeren. Soeng, de nieuw-e minister van financien; is een- breeder van mev-r. Soen Yat Sen. DUITSCHLAND. EEN OPZIENBAREND MOOR'D- PROCES. Dinsdag is te Breslau het opzienbarende proces be-gonnen tegen den „Regierungsrat v. Heydebrandt und der Lasa" (een n-eef van den welbekenden conservatief uit den kiezers- tijd), beschuldi-gd i-n den nacht van 13 op 14 October 1926 zijn echtgenoote, de weduwe V. Zobeltitz, ge'b. v. Lekow, te hebben ver- moord. Beklaagde heeft zijn vrouw in September 1924 leeren kenoen, buwd-e in 1925 en be- trok met haar een harer landgoederen in Si- lezie, het ridd-ergoed Gkinig bij Guhrau. Al spoedig kwam het tot herhaa-lde twisten tus- schen beide ecbtgenooten, die zoo hoog lie- pen, dat mevrouw Heydebrandt haar echt-ge- noot verzocht elders te gaa-n wonen, het- gen deze deed. Hij bleef met zijn vrouw cor- respo-ndeeren, en trachtte op 13 October van het vorige jaar een verzoening te bewerken. Daartoe verzocht hij zijn echtgenoote in zijn woning te komen. Den volgenden dag was er weer heftige ruzie, aldus net relaas van de voorges-chiedenis van deze cause celebre; dien nacht is mevrouw Heydebrandt gedood door een revolverschot. Moord of zelfmoord? Na gen-eeskundig onderaoek werd verlof tot begraven gegeven. Eerst weken later stelde de famille van dte doode een vervolging in, daar zij het voor onmogelijk hield, dat de overledene, gezien ljaar moreele opvattingen, ooit zelfmoord zou kunnen begaan. Het lijk werd opgegraven en door een deskun-dige werd vastgesteld, dat hier van zelfmoord geen sprake kon zijn geweest. Het O. M. stelde in December een vervol ging in tegen den „Regierungsrat" v. Heyde brandt, die tegelijk in zijn ambt geschorst werd. To-en het onderzoek echter al spoedig niettegenstaande ernstige verdenking ge- staakt werd. drong de familie van de j-onge vrouw steeas krachtiger aan op een nieuwe vervolging, waartoe eindelijk besloten werd. Flet proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. Als wapen- en schietdieskundige treedt de gep. majoor Barella te Berlijn op. Van zijn oordeel zal in dit geva-1 natuurlijk heel veel afhangen. HOO GV ERR A AD Opzienbarende arrestatie in Hessen. Regeer-ingsraad Fu-chs, die in het H-ess-i- sch-e ministerie van bi-n-nemlandsche zaken de afdeeling politiewezen onder zich heeft, is op zijn bureau gevangen gen-omen en van van a-mbt on-theven. De arrestatie is het gevolg van de gevan gen n-eming te Mainiz van een Dui-tsch-e vrouw, die met verschiile-nde Franschen i-n i-n-tieme betrekkingen stond, -en bij wie na een huis- zoekinig -be-la-nigrijke documenten g-evonden werden. De vrouw bekende deze documenten van regeeringsraad Fucbs te hebben ontvan gen. Het g-ev-al verwekt in Hessen, Frankfort en het bezette gebied algemeen opzien. DE HE RSTELBETALINGEN. Een commissie voorgesteld. Het rijikskabinet heeft besloten het memo randum van Parker Gilbert te publiceeren. Op de agenda van den kabinetsraad ston den nog verschillende andere kwesties, die alle verband hielden met het vraagst-uk der her- stelbeta-lingen. Het voornemen om een specialen rijkscom- missaris te benomj-n voor de onderhandelin- gen met Parker Gilbert heeft men d'efinitief opgegeven. Algemeen bleek men meer te ge- voelen voor een commissie, waarin dte mi nisters van finanden, buitenlandsdie zaken en economische zaken-, respectievelijk de staatssecretarissen van deze departementen zittin-g zouden hebben. DE DOODSTRAF IN DUITSCHLAND. In de sitrafrechtconiniissie van den- rijksdag werd het sociaal-democratisch voorstel tot af schaffing van de doodstraf met 17 tegen 11 st-emmen verwotpen. Voor het voorstei stem- den de socia-al-democra-ten, de comm-unisreu en een democraat FRANKRIJK. MOORD EN DOODSLAG. T wee-en-twintig Polen staan terecht Gister verschenen- voor de rechtban-k van de Seine 22 Polen, die e-r van beschuldigi word-en zes moorden, vijf moordaa-nslagen en v-eertig diefstallen te hebben gepleegd De verdachten zijn geroutineerde misda- digens, die na den oorlog in Frankrijk zijin gekom-en, waar zij een tijd lang werkzaam waren in de verwoeste gebieden. Van daar- uit zijn zij- door heel Frankrijk g-etrokken en -hebben ov-eral hun si-ag gestagen. De twit werd door den 1 eider eerlijk verdeeld'; voor de 1-ed-en, due in de g-evangenis zaten, were steeds wat op zij- gelegd om- hun -het -leven daar wat aangenamer te maken. Mr. Torres em Mor-o Gi-aiferi zulen eenige der verdachten verdedigen. DAUDET TERUG IN FRANKRIJK? De Act ion frangaise" deelt mee, dat niet t-egenstaande de zeer strenge controle langs de geheele Noordgrens Leon Daudet er in geslaagd is Frankrijk binrnen te komen. CHARLES HUMBERT OVERLEDEN. Een veelbewogen leven. Charles -Humbert is, na een veelbewogen leven, ov-erieden. Hij was van zeer eenvou- di-ge afkomst en- -b-eklom alle treden van de hierarchische -ladder tot hij off-icier werd. Hi speelde in het -parlement een rol als afge- va-ardigde en vervolgens als Senator voor het Maasdepartem-ent en i-n de pers als secretar-is van het Journal". Men h-erinnert zich zijn campagne vo6r en gedur-ende den oorlog voor de uitbreiding van de vervaar- digi-n-g van kanonnen en munitie Een krijgsraadl voor welk-en hij- verscheen, onder b-eschu-ldiging van- het dlrijven van han-del met den- vijand, nad-a-t hij het „J-our- na-1" had gekocht, sprak hem vrij. Hij heeft met Poincare overhoop gelegen, die even eens senator voor h-et depart-em-ent van de Maas was, en -een tegen hem gerieht boek gepuMiceerd, getiteld „Chacu-n son touH Kortgeledeo- had hiji zich met Poincare ver- zoend en hij was van plan om zich voor de verk-iezi-ngen van 1928 opnieuw candidaat te st-elien. DE DOUANEREGEIJIN'G MET DE V. ST De tekst der nota door den ministerraad goedgekeurd. De ministerraad heeft den tekst goedge keurd van de nota, die Bokanowski aan de Amerikaansche regeering zal overhandigen met betr-ekking tot de on-derhandelin-gen over de douaoe-rechten. GRATIE VOOR DIEUDONNe. Bar-thou heeft het gratiebes-luit voor Dieu- donne get-eekend. ENGELAND. H-ET REVOLUTIONAIR COMPLOT IN BRITSCH-INDIe. In verband met de in beslag neming van wapens en munitie en de gevangenneming van drie Bengaleezen te Dooghar heeft de politic in eenige woningen te Lahore, Alla habad en Cawpore een inval gedaan. Er zijn vele verbod-en ges-chriften, revolvers en ma-te- ria-al voor dte vervaardiging van b-o-mmen in beslag geno-m-en. Tal van verdachten zijn aan-gelh ouden. DE EINIDUITSLAG DER VERKIEZINGEN. De laatste cijfers. De ein-duitslagen van de verkiezingen tot ver- n-ieuwing van 1/3 der zetels in d-e gemeente- raden zijn, dat dte arbeiderspartij 112 zetels wint en 15 verliest; voor de conservatieven zijn deze cijfers respectievelijk 8 en 75, voor de libera-len 13 en 33 en vo-or de onafhanke- lijfcen 17 en 26. Een beschouwing van de Star. De liberale Star schrijft naar aanleiding van de overwinning der arbeiderspartij bij de gemeentera-adsverkiezingen: De arbeiders partij heeft deze overwinning verdiend omdat zij de eenige partij is die de zaak ernstig heeft aangepa-kt en omdat deze uitslag de futiliteit van een geheel negatieve anti-arbeiderspoii- tiek diuidtelijk doet uitk-o-men. De Star a-ch-t het zeer aannem-elij-k dat de meeste kiezers, die op de arbeiderscand-idhten hebben gestem-d geen socialisten zijn en zelfs voor een groot deel niet tot den werkenden beihooren. Zij meent dat de overwinning van de arbeid-ersparti; een t-eeken is van het omslaan van de volks- st-emming in de richting van labour. Het is nuttig, dat de arbeiderspartij zich op deze wijze k-on voorbereiden op h-et -bewind, zegt de Star. EXTRA-BELASTING OP GROOTE VERMOGENS. Kritiek op het denkbeeld. De Manchester Guardian o-efent critiek uit op het voorstel van Ramsay Macdonald om een extra-belasting o-p inkom-ens b-oven 500 uit vermogen te heffen. Het denkbeeld om groote specia-le plannen uit den zak van leegloopenide rijiken te bekostigen, zonder i-emand daarbij schad-e te berokkenen, noemt de Manchester Guardian uiterst gevaarlij-k. Het blad- ziet i-n h-et plan van Macdonald een uiterst primitief beroep op het volksinstinct. De arbeiderspartij-, zegt de M. G. verder, spa-n-t het paard achter d-en wa-gen, n-u zij in p'laats van eerst nauwkeurig vast te stellen wa-t z-ij eigenlijk wil, om -daarna te overleg- gen hoe hi-ervoor mi-ddtelen te vinden zijn, eerst met dit kolossale belastingplan komt, om daarna op haar gemak vast te stellen wat er met de opbrengst gedaan m-oet worden, terwij-1 zij van den omvan-g van die opbrengst nog geen benul heeft. a .^OVEWBER wordt gemeld, zij-n daar groote anti-Italiaan- sohe d-emonstraties voorgeko-men, die men tot d-usver in de hoofdstad voor onmogelijk had gehoud-en. Aanleiding tot de betoogingen was het feit, dat op het gebouw der Staatsbank, die, zooals bekend, grootendeels met Ita- liaansch kapitaal werkt, twee vlaggen waren geheschen en wel de Jtaliaansche reohts van de Albane-esche. De nationalistische studen- ten en jeugdorganisaties waren hierover ge- belgd en belegd-en een protestvergadering, waarbij zich ook burgers aansloten. Men trok naar het gebouw der bank, waar men riep om de bevrijd-ing van Al-banie van het Italiaan- sche protectoraat. De politic stond aanvan- kelijk machteloos tegenover de demonstran- ten, die het gebouw binnendtongen en van den bankd'irecteur eischten dat de Italiaansche vla-g zou worden neergehaald. Er werd een ultimatum gesteld1, dat om vier uur zou af- loopen, daarna zou men zel-f de vlag neerha- len. Intusschen kreeg de politie versterking en arresteerde een aantal studenten. De pol*- ti-eprefect begaf zich naar den bankdirecteur en verzocht in het belang der algemeene rust de eischen der jeugdorganisaties in te willi- gen. De di-recteur deed hierop de Italiaansche vlag links van de Albaneesche hijschen, waarop de menigte kalmeerde. RUSLAND. RAKOFSKI. Naar de Oekraine. Naar de Ro-el vemeem-t, zal Rakofski, die van het oogenbiik van zijn t-erugkeer uit Par-ijs to-t nu toe te M-oskou v-ertoefd heeft, zich bi-nnenkort naar Charkof begeven, om „studie te make-n vari den toestan-d der Oekrain-sche republ'i-ek", zooals de sowjet- bl-aden schrij-ven. Dit wettigt het vermoe- den, dat Rak-o-fski inderdaad zooals reed's eerde-r b-ew-ee-r-d is bes-temd is, een regee- ringsfun-cti-e in de Oekraine t-e vervullen. De moge'lij-kheid i-s zelfs niet ui-tgesloten, dat hij benoemd zal worden tot voorzitter van den Oekrainsch-en raad van volkscommissarissen LORD CECIL OVER ONTWAPENING. In een ingezonden stu-k in de Times weer- legt Lord- Cecil ve-rschillten-de misva-tti-ngen die -er ten- aan-zi-en van zijn ontwapenings denkbeeldien bestaan. Hij ontkent uitd-rukkel'ijk dat hij ooit voo-r- stander is -gew-eest van een inkrimping van d-e Britsche vloot zonder z-i-ch te -bekommeren om wat andere landen ten aanzien van hun wapening mogen d-oen, en hij verklaart dat het s-l-echts zijn wensch is een algemeene v-er- mindering en beperking van bewapemin-gen door een intemationale overeen-kom-st te verkrijgen. Men zal dit doel h-et best berei- icen door bevord-ering van internationa-le ar bitrage; voorts lo door onvoonvaardelij-ken st-eun van d-e poging-en va-n de Volkenbonds- com-missie om tot -overeenstemmin-g over de beginselen van internationa-le ontwapening te -komen; 2o door te bes-tudeeren wat er ge daan ka-n worden i-n de richting van ge- meenschappe-lijk verweer tegen aanranding, t-eneinde int-ernaitiona-le zenuwachtigh-eid te beda-ren; en 3o handhaving en stevigin-g van bet geza-g van den Volfcenbond met alle mid: delert in on® verm-ogen. Deze politick is in v-olledige overeenstemming met den geest der ontwapeningsbesl-uiben van de j-ongS't-e Assem-b-lee, waaraan d-e Britsche delegatie meegew-erk-t heeft. KABINETSRAAD. Belasting op de weddenschappen. Bij ontsitentenis van Baldwin, die voor eenige dagen naar Edinburgh vertrokken is, heeft Chamberlain gistermi-ddag de -kabinets raad voorgezeten, die het rapport van de Stewards van de Jockey Club nopens de wen- schelijke veranderingen in de belasting op het wedden- en de invoerin-g van den totalisa- tor op de Engelsche renbanen beha-nEeld1 heeft. De Stewards hebben eerst een onder- houd met Churchill gehad, die beloofde hun project aan de geheele regeering voor te leggen. f ALBANIe. ANTI-ITALIAANSCHE BETOOGINGEN TE TIRANA. Naar uit Tirana aan Praagsche bladen JOEGO-SLAVIe. DE MACEDONIeRS. Twee nieuwe moorden. Naar u.it Belgrado word-t gemeld, zijn te Istip de vader en de broed-er van den be- kend-en Macedonische-n leid-er Ba-ntsje Mihailow d-oodgeschoten Men verm-oedt te doen te hebben met een wraakoe-f-ening, daar Mihailow verantwoordel'ijk word-t gesteld voo-r den tnoord op d-en Servische-n geoeraal Kowat-sjewitsj. B-ovendien heeft Mihailows echt-ge-noote, Karnitsjin gen-aamd, drie jaar g-eleden in het volkstheater te Weenen den 1-eider der Macedo-nis-che fed-e-ralisten, Pa- nitza, neerges-cho-ten. POLEN. EEN KRANKZINNIGE KROONPRETENDENT. Volgens de W-a-rschausche pers is otilan-gv een zekere Wilski, die zich voor koni-n-g Sigismund IV uitgeeft, o-p de redactle van de monarchistische Glos Mo-narchisty t-e War- schau -gek-om-en en wilde een „manifes-t aan het Pools-che volk" in de krant hebben. Eeni ge redactie-1-e-dien ei-scht-en van Wilski, dat hij een verklaring zou onde-rteeke-nen, waari-n hij van alle redden op de kroon afstand- deed. To-en de klaarblijkelijk k-r-ankzinnige man dat -niet wilde d-oen, kreeg hij een pak slaag. Tegen vier redact-eu-ren is een vervolging w-e- gens mishandeiing ingesteld. EEN SPOOKHUIS In Mokoton, een voorstad van Warschatt, stond een spookhuis. Er had zich eens een man van kant gemaakt, die nu als vampier rond-dwaalde, het onschuldige bloed van ki-n- dere-n zoog en's ,na-ch-ts met k-etens ramm-el- de. De kranten hielden zich met het geval bezi-g. De beweners zouden allang aan den haal -g-e-gaan zijn, als de algemeene woning- n-ood het nie-t onmogelijk maakte. De geest w-erd bezworen, occultisten hielden in het h-uis hun samenk-omsten tot eindelijk d-e verslaggever kwam. En toen ble-ef er niet an ders over dan een verhaal en een paar wand*, luize-n. De vampier dat waren de wand- luiz-en, maar waar kwam dan h-et -k-ettingge- rinkel vandaan? H-et huis werd bewoond door den vorigen eigenaar. Hij had het ver- koch-t, was betaa-ld en moest er nu uit. Maar daar had hij geen lust in. De eenige remedie was te maken dat ni-emand anders eri-n won-en wilde. Van- dat oogenbiik af, weird het kind in de wieg niet meer door wand- luizen gebeten, maar door een gruwzamen vampier, voor wie de onrechtmati-ge bewoner wel zoo goed was's nach-ts de ket-elmuziek te maken. Toen was de zaak gezond als de verslaggever -er ni-et geweest was. KORTE BERICHTEN. Een conferentie van de mijneigenaars van Zuid-Wa-les is het eens geworden over een vaststaand plan tot cooperatie, dat aan de verschillende ondernemingen za-1 worden voorgelegd. —"Mevrouw Borodin, die in Februari doof de Noorddijke Chineesche troepen werd ge- arresteerd en later op bevel van een recht- bank te Peking werd vrijgelaten, is over Wladiwostock te Moskou aangekomeo, ~N V" ALKMAAR nmniiin

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1