Alktnaarsche Courant Clan alio deelnemer's PAAfi'TABAIi MARTIN'S VERJONGINCSKUUR. LOUIS DOBBELMAnrtS BlCWlEAFDEELinO FEUILLETON. Honderd negen en iwfatlgsto Jaargang. Racflio-hoekje Rechtszaken HOOCSTUAAT 10S, ROTTEKDAM. BiBioetilarsd No. 259 1927 Donderdaf 3 November. De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Haevervaart onder de Verlaatjesbrug in den Westerweg op MAANDAG 7 NOVEMBER a.s. van 7K uur v.m. tot 5^ uur n.m. voor de scheepvaart zal worden atgesloten. Vrijdag 4 November. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich ten. 12.35—2-Lunchmuziek door het trio p. Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello, p. Joehemse, piano. 6.157.15 Gramofoon muziek. 7.157.45 L an db o uwh a If u ur t j e dooi p. van der Meer: Moderne boerderijen. 7.45 Politieberichten. 8.10—8.35 Lezing vanwege bet onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 8.35 9,50 Concert door het A. N. R. O.-orkest on der leiding van Nico Treep. Mevr. Soph HaasePienemann, sopraan. 10.Persbe richten. 10.1010.30 Vervolg Concert. 10.30 —12.N. O. V.. Gramofoonmuziek. Huizen, 1840 M. (Na 8 uur 1950 M.) 12.301.30 Lunchmuziek door Trio Winkels K. R. O. 3.4Vrouwenuurtje. Mej. D Twaalf-hoven. 1 Zilver als metaal. 2. Eigen- schappen van zilver. 3. Het onderhoud er van zilver. 4. Bewaren van zilver. 6.45 7 Kerklatijn, Leo Speet, Alkmaar. Lezing: Prof. Dr. H. A. van Ba-kel: Maarter. Luther V. P. R. O. Lezing De heer Rutters: Caesar Franclc. 9.05 Caesar Franok-cyclus. F. Hasselaar, orgel. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventrykwar let. 12.20 L. Mason, viool. 12.50 Orgelcon cert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Lezing 3 45 Concert. 3.50 Lezing. 4.05 Concert 4.10 Concert. 5.20 Lezing. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Orkestconcert. 6 50 Nieuws. 7.05 Or kestconcert. 7.20 Lezing: Seen at the screen 7.35 Fransche pianosuiten van Bach. 7.45 Lezing: The art of the cinema. 8.05 Florence Oldham. 8.20 Symphonieconcert. Orkest en L. Stiles Allen, sopraan. W. Gieseking. piano. 9.20 Nieuws. 9.35 Muziekprogramma. bespreking. 9.50 Nieuws. 9.55 (Vervolg) Symphonieconcert. 11.20 Een partijtje Bridge. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert 5.055.55 Literair en muziekprogramma 8.5010.50 Concert. Opc re t te fragm en ten Orkest soli Langenberg, 469 M. 12.301.50 Orkest concert. 4.505.50 Trio-concert, piano, viool en cello. 7.35 Vroolijke avond Daarna tot 10.50 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 2.207.05 Lezingen en lessen. 7 50 Concert. Orkest. M v d. Berg, viool. Werken van Graener. Respighi, Rich. Strauss. 9.5011.50 „Die Jagd". Hamburg, 395 M. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Sleeswijk-Holstein'sche avond. Orkest en soli sopraan, bariton en bas. 9.5011.10 Actu- eel uurtje. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert 8 35 Orkestocncert. 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Vlaamsche literatuur. 10.35 Sluiten. Bewijsstukken van rijvaardigheid en aanvragen om rijbewijzen. In hetgeen volgt wiilen wij den lezer op folkomen diuidelijke wijze een overzicht geven van wat hij d-ient te we ten met het oog op verkrijging van de in den titel genoemde stufcken. Daartoe halen wij all-ereerst uit de met in gang van 1 November 1927 van krach-t ver klaarde Motor- en Rijtwielwet gedeeltelijk een arti'kel aan, dat betrekking heeft op alien aan wie met reeds voor 1 Mei 1924 een rij bewijs wend uitgereikt, 1-uidende: (Art. 15) „Een rijbewijs, als bedoeld in 'Art. 9, wordt aan een ieder op aanvrage af gegeven. H-et wordt niet afgegeven aan hem, die bij zijn aanvrage niet overlegt: hetzij eene verklaring, afgegeven door een daartoe door Ons in elke province aan te wij zen persoon, behelzende, dat uit een onder toezieht van dien persoon gehouden proef- rit is gebleken, dat de aanvrager voldoende vaard-igiheid fcezit in het besturen van een mo- torrijtuig, als waarop de aanvrage betrek king heeft, hetzij een ander bewijsstuk, afge geven overeenkomstig door Ons bij algemee nen maatregel van bestuur te stellen regelen Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d, W. 76) „Ik ben pas zes maanden weduwe," herin nerde zij hem zooais zij dat trouwens al eens meer had gedaan. Haar weduwstaat was een zeer gema-kkelijike uitvlucht. „Het is niet ge- past, dat ik een minnaar zou aanhooren, hoe gaarne mij:n dtwaze hart dat zou do-en. Ko-m nog maar eens terug na een half jaar." „En wil je dan met mij trouwen?" zei hij ged'wee als een lam. Zij deed haar uiterste best hem glimlachend aan te zien, o-fschoon haar gezicht wel wat strak stand. „H-ebi!k n-iet gezegd, dat iknu geen min naar wil aanlhO'Oren, en wat is dat anders een huwelijksaanzoek?" Hij vatte haar -hand; hij- zou op dte knieen geya-llen zijn da-ar op die plek, op het gras dat nog nat was van den d'auw, m-aar hij be- dacht ge-lukkig b-ij tijds, hoe zijn m-ooie -kleeren daar van zouden lijden. „En todh zal ik niet kunnen s-lapen, ik zal geen rust ken-nen, geen vrede vo-ordat ge mij antwoord gegeven zu-lt heb-ben-. Een antwoora 5 fj VTaag- Daarna zal ik mijn onge- duild bedwingen en zal den tijd, den beproe- Wngstijd, zonder morren afwachten. Zeg, dat ge over een half jaar met mij wilt trouwen, tegen Paschen bij voorbeeld." waaruit van zoodanige vaardigheid blijkt Voor het afleggen van een proefrit ten over- staan van een rijksdeskundige is een bedrag van tien gulden aan de Staatskas verschul- De geoursiveerde woorden komen in de Wet niet voor; waren zij daarin op-genomen, dan zou veel misverstand voorko-men zijn. Door de beide „hetzij's" in dit artikel wor den twee groepen van beoordeelaars van rij vaardigheid tegenover of beter: naast e-lfcaar gesteld. Te weten: de Rijksdeskundi- gen en hun,ne plaatsvervangers eenerzijds en het Centraal-Bureau vo-or ae afgifte van be wijsstukken van rijvaardigheid anderzijds. Wij kunnen hier laten rusten op grond van welke artikelen van het Motor- en Rijwiel- reglemenit en van de Motor- en Rijwielbe- schikking een en ander geregeld is en kunnen vo-lstaan met de nadrufckelijike verzekering. dat het vo-or den aanvrager van een rijbewijs rtaar den vorm volkomen eender is of hij z-ijn proefrit aflegt voor een Rijksdesfcundi-ge, dan wel voor een adviseur van het Centraal- Bureau enz., dat de vier verkeers-vereenigin- gen (A.N.W.B.; K.N.A.C.; K.N.M.V. en B.B.N.) hebben opgericht, ten elude gebruik te ma-ken van de hun door den Minister van Waters-taat verleendie ma-chtiging am zelf be- wijsstukken van rijvaardigheid af te geven Voor de portemonnaie van den aanvrager is er edhter een zeer belangrijk o-nderscheidde proefrit voor oogen van den Rijksdeskundige kos-t 10.(te betalen aan een ontvanger der Regis-tratie en do-meinen), de proefrit ten overstaan van een adviseur van genoemd Bureau kost slecht 4.(te storten op post- rekaning 124149). Dit verschil in kosten voor eenzelfde han- del-ing brengt menigeen op een dwaalspoor en doet twijfel on-tstaan of er toch niet een zekei ondersch-eid tussch-en bei-de bewijsstukken be- staat, of het bewij;sstuk van de toerv-ereeni- gingen wel inderdaad gel-ij-bmati-g is aan het meer „officieel-e". Deze twijfel kan men ter zijdfe stellen en met een gerus-t hart kan men de extra zes gulden, welke het Rij'ksbewijs- s-tuk meer kost dan het andere, in de porte monnaie houden. De in de aan-haling van het wetsartikel ge oursiveerde, door ons tot joist begrip van za- ken eigenmachtig ingelasohte woorden zo-u- den buiten twijfel gesteld hebben, d-at in het artikel slechts sprake is en ook alleen kon zijn van de proefrit voor den Rijksdeskun- dig-e. Thans blijken er tal van personen te zijn, die meenen, dat ook d-e door het Cen traal-Bureau voor Bewijsstukken van rijvaar digheid behandelde gevallen tien gulden kos ten. Nog erger; er ko-men gevallen voor, dat men in alien ernst meent, dat men, als men een bewijsstuk ad 4.— aan het Centraal- Bureau aanvraagt, toch ook nog 10.bij een ontvanger m-oest storten. Npgmaa-ls zij daarom gezegd: het is het een 4 aan het Centraal-Bureau) of het an-der 10.aan een ontvanger van de Registratie en Domeinen). De keuze word-t aanvragers door de wet geh-eel en al vrijge laten en is o.i. niet m-oeilijk! Er is slechts een geval, waarin men uit- sluitend bij den Rijksdeskundige tere-cht kan. Dat is, wann-eer men op vordering van daar toe door dte Motor- en Rijwielwet aangewe- zen autoriteiten (op gron-d van onderstelde onbekwaamheid), dan wel krachtens reoht-er lijik vonnis (initrekking van het rijbewijs we- gens gebleken onbekwaamheid) verpli-cht is een ni-euwe proeve van rijvaardigheid af te leggen. Het aanvragen van het rijbewijs met ol zonder bewijsstuk van rijvaardigheid blijkt ook voo-r ve-len een puzzle te zijn, waar- van niet steeds de oplossing wordt gevond-en. Voor wie de oplossing wel vindt is het niette min een puzzle geweest en dit wordt veroor zaakt door het feit, dat er in ons land, dat wij toch niet gaarne als een in „duodecim-o" fo-r- maat bescho-uwd wiilen zien, in plaats van eene unif-orme en eenvoudige regeling inder daad een duodecimale, d.i. twaalfvoudige re geling van h-et aanvragen van rijbewijzen be staa-t. Wel telt ons land slechts elf provin- cies, maar in Zuid-Holland doet Rotterdam alleen het nog weer andters dan de Commis- sa-ris in Zuid-Hollan-d het voor zijn geheel gewest heeft aangegev-en Ook de legesgelden, d-.w.z. de kosten, welke verbonden zijn aan de verkrijging van eenzelfde st-uk: „het rijibewijs" verschillen in de onderseheidene provincies wel heel sterk. Daarlbij komt nog, dat het moeitijk valt om in te zien waaro-m aan de eene griffie voor pre- oi-es dezelfde arb-eid als aan d-e andere de kos ten van de geleverde mo-eizaamhejd twee en een half maal meer m-oet bedragen. Het bo-ven-genoemdte Centraal-Bureau, enz. wijst in dezen elk-en verkrijger van een bewijs stuk van rijvaardigheid d-en weg, ook als hij woont in eene provincie waar dte griffie niet Zij zag in, dat zij een antwoord moest geven en daarom gaf zij hem het antwoord dat hij zoo vurig verlangde. En hij arme dwaas! hij m-erkte niet op dat haar stem net zoo valsch Monk a-ls een valsch gelds t-uk; hij had1 geen flauw idee dat zij die belofte best hreken kon, wanneer zij- hem en zijn trouw niet meer noodig had. Daar kwam een man -haastig van het kas- t-eel aan loo-p-en. Hij deelde mede, dat een groot aan-tal m-onniken het da-1 der Isere af- kwamen in de richting van Condillac. Zij ont- stelde hier even van en vergezeld door Tres- san keerde zij terug en Hep naar dte borstwe- nng, van waar zij hen kon zien aankomen. Tressan vroeg een verklaring, hij begreep n-iet wat die stoet beteekendte, zij vertelde toen wat Fort-unio haar had med-egedbeld omtrent de gebeurtenissen te La Rodhette den vorigen dag. Zij liiep hem voor de trap o-p, naar de borst- wering met jeu-gdige haast, zonder zioh te be- kommeren om dte corp-ulentie en kortademig- l-eid van d-en Senechal die haar vo-lgde. Boven gekomen keek zij naar het Oosten-, met de uand voor dte oogen in het licht van de och- tendtzon en zag de processie langzaam en waardi-g in- dte vaillei naderen. Vo-oraan ontwaarde zij d-e hooge, magere g-estalte van den abt van het Franciscaner - dooster te Ch-eylas; hij- -droeg een zilveren crudfix in de hand, het schitterdte en bl-onk in het zonlicht. Zijn monnikskap was naar achteren geworpen, zoodat zijn bleek, vroom gelaat en geschoren h-oofd zicbtbaar waren. Achter hem kwam een doodskist, bed-ekt m-et een zwart kleed, en op de scho-uders gedragen door zes monn-i-ken in zwart gewaad en zwarte bereid is om de door het Centraai-Bureau ver st rekte en door den Minister van Wa-terstaat goedgekeurde fonmulieren te accepteeren. Ook zij, die een rijbewijs bezitten, dat voor 1 Mei 1924 is uitgereikt, wo-rden door bedoeld Cen traal-Bureau, alsook door de Secretariaten van de samenwerkende Vereenigin-gen gaarne geiholpen. Niettemin volge hier nog eens een gedetail- leerd overzicht voor de versohillende groepen van rijbewijshouders of aanvragers en de re geling van het aanvragen op zi-ch zelf in elk- van dte provincies. (Wordt vervolgd.) ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 1 November. NIEUWE ZAKEN. OPLICHTING EN VERDUISTERING. De 42-jarige ex-lijnwerker en meter-opne- mer van het electriciteits-bedrijf, Jacob B., vroeger wonende te Zijpe, thans te Petten, -stood terecht ter zake oplichting van een-ige personen in de Zijpe, benevens van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur, voor een bedrag van 63.40, welke bedragen hij in zijn kwali-teit als ambtenaar van de lichtbedrijven ten on- rechte in rekening had gebracht voor het gebruik van electriciteit. Voorts ter zake dat hij eenige kleine bedragen, o-ntvangen van personen, wonende te Petten, welke bedra gen hij anders dan door tnisdrijf onder zich had, De administrates van het bedrijf, de heer Swarthof, lichtte de rech-tbank in omtrent de werkwijze van den verdachte. Verd'achte is in verband met deze feiten ontslagen als lijnwerker. Hij genoot een be- zoldiging van f 1400- per jaar. Getuige Senger is benadeeld met betrekking tot het aantal lichtpunten. De heer Rad-emakers is benadeeld voor een bedrag van 43.4-0. Verdachte erk-ende de feiten, die hem bij dagvaarding werden ten laste gelegd. Als laatste getuige werd nog gehoord mej. de wed. Kuiper, die eveneens tot de vele be- nadeelden behoort. De officier mem-oreerde dat dte fraude veel meer cmvangrijk is dan in de dagvaarding is opgenomen. De ten laste gelegde feiten be- wezen achtend, vorderde mr. v. d. Feen de Lille 4 maanden gevangenisstraf. Hevig aangedaan vroeg verdachte een voorwaardelijke straf. VERDUISTERING. (Voortgezette zaak). Opn-ieuw werd verder behandeld de ver- duisteringszaak contra J. K., slagers-laiecht te Enkhu-izen, die, zooais reeds tweemaal is ter sprake gebracht, verdacht wordt van verduis- tering van 50 ten nadeele van mej. de wed. Mantel. Verschillende nieuwe getuigen werden thans nog gehoord, w. o. de schoenmoeder van den overleden slager. Deze verklaarde, dat Mantel op 7 Mei, dus eeniige dag-en voor zijn overlijden, aan verdachte heeft gevraagd hoeveel geld Louw Gro-en van Urk nog schuldig was en toen had verdachte gezegd: 123. Verdachte notmde zich het slachtoffer van de familie Mantel. De off icier persibteerde bij zijn eisch van 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Smal vestigde de aandacht op de ver- warde en tegenstrijdige getuigenverklaring en verzocht vrijspraak. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De gefa-illeerde Th. B. te Wognum heeft verschillende goederen aan zij-n faillissement onttrokken, o. a. rijwi-elbanden, go-ud-en sie- raden en eenige andere goederen en een ver- zekeringsp-o-lis. In deze zaak werd gehoord de curator mr. Judel te Bergen. Eisch 3 maanden gevange nisstraf. VERBODEN HAZARDSPEL. De 25-jarige kellner K. F. E. H. v. B. heeft zich op 24 Juli op het terrein d-er Kennemer Spo-rtclub te Alkmaar, ter gelegenheid der draverijen, schuldig gemaakt aan het gele genheid geven van verboden hazardspel, c. q. het wedden op dravende paarden. De 66- jarige landbouwer J. de Vlieger te Halfweg heeft gezet op een paard, d-o-ch wist niet of't met dezen man is gebeurd. De president yroeg of getuige soms kindsch is en wees hem o-p het gewich-tige van den eed. Verdachte zeide, dat zekere Lem de wed- denschap met de Vlieger heeft afgesloten De getuige Ter Horst, agent lst-e klasse, verklaarde waargenomen te hebben dat ver dachte met de Vlieger stond te praten. Ver dachte staat bekend als hazardspeler op wed- rennen. Eisch '30 boete of 30 dagen hechtenis kap en daar achter volgden twee aan twee ongeveer veerti-en broedters Franciskaners, met gebogen hoofd, gekrui-ste armen en de handen verbo-rgen in hun wijide mouwen. Het was een ta-lrijke stoet; toen zij hen zag naderen, vroeg d.e markiezin zi-ch af door wel ke argumenten de fiere abt overge-haald kon wezen zooveel eer fe bewijzen aan een gestor- ven Condillac en zijn lijik naar zijn huis te bremgen onder dit dak, dat door de kerk was vervloekt en in de ban gedaan. Achter die monnifcen kwam een geslot-en rij- tuig den hobbeligen b-ergweg afgeredten, ge- volgd door vier stalknedbten te paard met de livrei van Condillac bekleed. Van Mari-us zag zij nergens iets; zij veronderstelde, dat hij in dat rijtuiig z-at en de bedienden tot het gevolg van- den overleden markies behoorden. Zwijgend, met den Senechal naast zich, zag zij den stoet naderen, totdat zij -bij -de ophaal- brug gekomen waren. En terwijt de plechtige klanik van bun voetstappen dreunden over de houten brug, dlie over de gracht lag, keerde znj zich om, gaf dten Senechal een wenk haar te volgen en gipg naar benedten om hen te ontvangen. Maar toen zij op het binnenp-lein aankwam, was zij verbaasd dat zij daar niet stilstonden, zooais zij verwacht had. Zondter de uitnoodiginig daartoe af te wachten, was de abt door de gro-ote poort de gang die naar dte zaal van Condillac 1-eidd'e, ingegaan. Toen zij benedten kwam, was de kist niet de dlragers reeds verdwenen en dte laatste monnik ver- dween eveneens. Fortunio stond tegen d-en in- gangsdteur geleund, waardioor zaj verdwenen, hij ketek de processie na en stond peinzend aan zijn kinevel te trefcken. Een half dozij-n gewa- pende mannen liepen in dm turn rond, dat van. Elder^ in dit blad is de laalsle kleuKannonce van afgedr'ulvl, waarWde de serfe van vjj/ compleel is. Zendt de JjJek/eurde advertent-fen utter!(jk. voor Z0November a.s. aan: oenevens het veretschte aantal FAAM-BQfld, n.I. lO BOP1S van Vzons,'of 5 BOM5 van 1 ons, of 2 BOnSvan Vzporid.' Verm el dt In Lho brief duidehjk.: a) rtaarn en voornamen b) -Adres^sJ-ad, sbraat en huisnummpr, C) Leejtjjd. d) riaam der courant, uaaruit de adVertenlien tfeknipt zijn. Fronkeert Lho brief Voldoende, onvoldoehde {iefran keerde brieven word<?n ctevJeigerd. MISHANDELING MET EEN 3IERGLAS. De 21-jarige landbouwer Jacobus K. te U-rsem stend terecht t-erzake mishandeling, gepleegd te Obdam in d-en nacht van 31 Juii o-p 1 Augustus, op den getuige Sitnon Mole- laar. D;ze getuige heeft een slag met een bierglas in net gelaat ontvangen, waardoor hij bloedend werd verwond. Iteze getuige ver zocht 50 schadeloosstelling voor gen-ees- kundige onkosten, arbeidsverzuim en schade aan zijn door bloed bed-orven pak. D? verdachte, bij-gestaan door mr. Dwars, van Hoorn, ontkende hetgeen hern is ten laste gelegd. Dr. Lohman heeft de mishandelde, die bloedend in het gelaat was verwond, beei- kundig behandela. De getuige Mak heeft duidehjk gezi-en, dat verdachte met het bierglas sloeg naar Mole- naar. Brigadier-titulair Filipse heeft een stuk van een bierglas in beslag genomcn. Getuige Th. Vlaar heeft dit stuk bierglas gevond-en. Twee getuigen a decha-rge hebben niet ge- zien dat verdachte een bierglas in de hand had. Het O. M. vord-erde 2 maanden gevange nisstraf. Mr. Dwars sprak de mogelijkheid uit, dat de verdachte niet schuldig is en de mishan delde zichzelf heeft gewond aan het gc-bro- ken glas van zijn rijwiellantaarn, die hij heeft rondgezwaaid om zich te verdedig-en Pleiter achtte het bewijs niet vold-o-end-e en verzocht vrijspraak subsidiair een nadere instructie. Gaat de rechtbank h-ierop niet in, dan vroeg pleiter clementie. De officier replieeerde kortelijks, waarop verdediger dupliceerde. MISHANDELING MET EEN MES. De 23-jarige Arie K., visscher te Egmond aan Zee, he.ft vo'gen-s dagvaarding de 20- jarige Alb-ertje Krab met een mes bloedend in den rug gewond. Mej. Krab vroeg wegens schade aan b-edorven kleederen en genees- kund'ige behandeli-ng 15. Verdachte erkende deze schade. De aanval is ges-chiedt op 13 Augustus, op het Pomp- plein, des avonds omstreeks 10 ure. Ver dachte weet er n-iets van. Hij was dronken en verkeerde in een to-estand van delirium Hij d-rinkt anders no-oit spiritualien. Hij -s reeds m-eermalen veroord-eeld. De officier achtte het onderzoek niet volle- dig en vroeg schorsin-g, welk verzoek werd toegestaan. ZEDENMI9DRIJF. Ten slotte stond terecht Hiedde B., oud 30 jaar, zonder beroep en wonende te Haarlem. Hij wordt verdacht van cntuchtige hand-elin- gen met personen van hetzelfde geslacht. Deze zaak werd met gesloten deuren be handeld. Hi-erop sluiting. was de rest van het garnizoen sedert het ge vecht met Garn-a-dhe, twee na-chten te voren& Nadiat de laatste monirik verdwenen was, bleef zij daar nog staan wachten-; en t-oen zij zag, dat noch het rijtuig, n-och de grooms ver- schen-en, ging zij naar Fortunio om naar de reden te vragen. „Mijmlheer dte Condillac zit zeker in die koets," zei ze. „Ja zeker wel," antwoordde Fortunio; hij was ze-lf ook verbaasd. „Ik zal eens gaan zien wat de reden is, mevro-uw. Wilt u intusschen den abt on-Nangen? De moniniken zullen de kist neergezet hebben." Zij zette ee-n ernstig gezidht, zooais bij deze gelegenheid1 paste en stapte moedig door naar de zaal. Tressan steeds achter haar aan Daar stond dte kist op de taf-ei, het groot zwart fluweelen lijkkleed met zilveren rand ™g ®p den grond. Er was dien d'ag geen vuur aangelegd en de zon scheen nog niet door de vensters, zoodat het er kil was en so-mber, zeer wel in overeenstem-ming met de plech-tigheidL Met een zeldzame waardigheid', het hoofci in den nek, liep zij de geheel-e, dteftige kamer door naar den abt, die zoo recht als een pa-a-i aan het hoof-dteinde van de tafel stond en haar afwach tte. En het was een geluk, dat hij een man van strenge opvatting was, andters zou haar majestu-euze, onvergelijikelijke schoonheid zijn hart misschien hebben verzactot en d-e gestrengheid van zijn voornemens verteederd. Hij hief de hand op toen zij op zwaartlengte van hem genaderd was en met ontstellende woordten met luide stem uitgesproken, verbrak hij de dirufckende stilte. i Booze vrouw," sprak hij. „uw zonden DE FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER. De ruines van de j.l. Zat-erdag verbrande p-erccekn der stoomoikslagerij „De Engel", van de firm-a Crok en Laan te Wormerveer, bevatten nog steeds een groote massa stneu le-n-de en bra-ndende copra e. d., zoodat voort- durend nog water moest worden gegeven. Gisternacht wakkai'd-e het vuur, mede door den vrij krachtigen wind, weer dusdanig ann, dat met vijf stral-en gespoten moest worden, welke den brand slechts ternauwer- noo-d kon-den bedwingen. Het blusschingsw-erk wordt thans zeer be- moeilijkt door de omstandigheid, dat in de vloercn hier en daar gaten ontstaan, waar door het brandend-e vet wegloopt. Het vuur on-der de intact gebleven vloerdteelen is daar- door lastig te bestrijden. AanVankelijk was men voo-rnem-ens, de wrakke ruin-es met behulp van dynamietpa- tronen te laten springen, teneinde het proces zich sneller te doen voltrekken, doch men heeft om iech-nische redtenen daarva-n moeten afzien. Het autoverkeer langs den Zaandijker- weg de eenige verbm-ding tuss-chen Wor merveer en de rest van de Zaanstreek is weer toegelaten, zoodat men niet langer via Assendelft of Wormer behoeft te rijden. Oo-k het dru-kke autobusverkeer kon daardoor weer hersteld word-en. AAN DEN GROND GELOOPEN. Dinsdagavon-d rapporteerde een te Lcui- mer binnenkomende schipper, dat vermoede- lijk tuss-chen Lem-mer en Kuinre twee sche- pen aan den grond waren geloopen door het weinige zicht en het ruwe weer. Onmid-dellijk voer de reddingsboot „Jhr. Rutgers van Ro- zenburg" ter assiisten-tie uit. Gistermorgen kwa-m d-eze boot weer bin-nen met de vrouwen en twee kinderen van deze schepe.n Ook zijn ter a-ssistentie vertrokken drie Lemmer vis- schers en een sleepboot, welke zullen trachten de scbepen vlot te krijgen. De aan den grond geloopen schepen zijn' „De Hoop", schipper K. Hukema van Wil- dervan-k, op reis met een lading grint van Lobi-t naar Lemmer en „De On-derneming", schipper J. Snijd-er van Amsterdam, geladen met steen-kool eveneens met best-emming Lemmer. DAT IS NU WEL ANDERS. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer R. Velsink, thans weihouder, tot lid van den raad der gemeente Stad-Doetinch-em, werd gekozen. Met den heer Velsink deed de eerste soc.- dem. zij-n intrede in den raad van Doetin- chem. Als symipfoom van den veranderden tijd- geest rnoge d-ien-en dat in dte eerste zitting, die hebben u aan't licht gebracht. Er zal recht gesehieden en uw nek zal gebo-ge-n worden, niettegenstaandte uw verregaan-d-en hoogmoed. Gij die priesters bespot, die reinheid vern-ie- ti-g-t, die dte Heil-ige Kerk te schande maa-kt aan uw go-ddelooze heerschappij is een eindf gekomen." Tressan deinsde verschrikt achteruit, zijn gezicht werd d-oodsbl-eek tot de lippen toe; want indien haar gerechtigd-heid geschiedde. zooais d-e ambt zeide, dan zou dat lot ook hem treffen. Hoe waren hun plann-en in duigen gevallen? Welke kink was er in ds kabel die ze tot nu toe niet hadden opge- merkt? Zoo vroeg hij doodelijk verschr'kt, zich z-el af. Maa-r de markiezin deelde dien a-ngst niet. Haar oogen ston-den wat wijder open, een flauw blosje kleurde haar wangen; maar haar eenige gewaarwordingen waren* ver- bazing en: verontwaardiging. Was hij gek, die malle monnik? Dat was de vraag die bij haar opkwam, de vraag zelfs waarraee zij koelbloed-ig zijn uitbarsting bean-twoordde. _„Want kra-nkzin-nigheid alleen", voegde zij er bij, ,,zou zul-k een verni-etelhei-d kunnen veron-tschuldigen." „He-t is g-een kran-kzinnigheid, mevrouw", anitwoordde hij met kille aan-matiging, „geen krankzinnigheid maar gepaste verontwaar diging. Gij hebt de macht d-er Heilige Kerk g-etart, z-ooals gij de m-acht van onze koningin hebt getart en recht zal u gesehieden Wii zijn hier om de rekening aan te bied-en en ze za-1 vereffend worden". ilWordit vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5