smas Sultenlandsch gemengd nieuws. 4k Buiferolaiisl Kunst Ten slotte werd het voorstel van den voor- zitter met algemeene stemmen verworpen en het voorstel Ooltjers met 52 stemmen aan- genomen. Tegen stemden de heeren Zut en Barten. Bij de begrcotingen deelde de voorzitter mee, dat voorgesteld werd om den gasprijs met 1 cent te verlagen en den tijdelijken fitter vast als 2e fitter te Lenoemen, het gas voor de badinrichting voor 5 cent en de electrische stroom voor 10 cent beschikbaar te stellen, de prijs van electrische lichtstroom met 2 cent en van krachtstroom op alle uren van den dag met 5 cent te verlagen. De heer Kooy zou ook het gas voor baden in particuliere woningen voor 'n lageren pnjs beschikbaar willen stellen, doch de voorzit ter vreesde moeielijkheden ten opzichte van hen die geen gijser hebben, doch zich op an- dere wijze binnenshuis baden. Ten slotte werd goedgevonden dit voorste nader in B. en V. te overwegen. Het voorstel ten opzichte van het badhuis werd goedge- ^Door den voorzitter werd meegedeeld, dat de kolenprijs geraamd is op 14 gulden per ton, doch de voile 2400 ton gekocht is voor 12.50. Bovendien verleent de firma 1 per ton reductie op de dure kolen die het vorig jaar tengevolge van de staking gekocht zijn ge- worden wat een teruggave beteekent van 2500. De begrooting van het gasbedrijf werd zon der bespreking goedgekeurd met een ont vangst en uitgaaf van f 106988.63 met een kapitaaldienst van f 20995. De begrooting van het electrisch bedrijt werd goedgekeurd met een ontvangst en uit gaaf van f 65475.42 met een kapitaaldienst van 8170; de voorzitter vroeg en verkreeg machtiging om een geldleening te convertee- ren waardoor de rente van 5 3/4 op 5 pCt verlaagd werd. Voor de malariabestrijding werd weer 1 cent per inwoner uitgetrokken. De heer Kooy zou dit jaar het plantsoen willen aanlegen achter de school, waarover hij reeds meermalen gesproken heeft. Hij zou dan de sloot wilen dempen en boo- men willen planten, terwijl dan het midden- deel vrij moet blijven. Voor ouden van dagen en moeders met kin deren zou dit een rustig zitje beteekenen en voor komende werkeloosheid kan het van be- lang zijn. Na bespreking van dit voorstel werd goed gevonden dat B. en W. de volgende vergade ring met een kostenberekening zullen komen. De heer de Getis zou met het oog op de mosselenbrug den post bruggen willen ver- hoogen, doch de voorzitter vreesde, daar- voor een geldleening gesloten dient te wor den. Van het R.K. schoolbestuur was een ver- zoek ingekomen om f 200 subsidie voor de bewaar- en frobelschool. Meegedeeld werd dat 31 kinderen uit deze gemeente daaraan deelnemen en het school- geld 25 cent per week bedraagt. De meerderheid van B. en W. wenschte geen subsidie te verleenen, doch de minder- heid, in dit geval de voorzitter, stelde f 100 voor. Een breedvoerige discussie werd over dit punt gevoerd, waarbij enkelen zich positief tegen de bewaarschool uitspraken en anderen zich er uit financiteele overwegingen tegen uitspraken. Het slot was dat het voorstel van de voor zitter met 5—2 stemmen verworpen werd. Voor stemden de heeren Zut en Broersen. Het verzoek betreffende het Lyceum kwam hierna aan de orde. De meerderheid van B. en W. stelde voor om de gevraagde f 150 per leer ling te ver- goeden en de minderheid in dit geval de heer Ootjers wenschte geen bijdrage. De voorzitter achtte het billijk, omdat het ook voor het gymnasium moet worden ver- goed, het financieel gedeelte behoeft daarom niet te worden overwogen. Wethouder Ooters noemde zich tegenstan- der van elke versnippering of afscheiding. De ncodzakelijl.heid bestond voor het gym nasium doch hier niet en steeds hebben we ons tegen die verplichte bijdragen verzet. Uit principe heeft hij er geen geld voor over en hij wees er tevens op, dat door deze school de kosten voor het gymnasium hooger zullen worden omdat daaraan een deel der leerlingen onttrokken wordt. De heer de Gais herinnerde aan de pogin- gen om van de kosten van het gymnasium af te komen en kon zich niet voorstellen, dat de raad er nu anders tegenavpr zou staan. Wethouder Barten wees op de gelijkstelling die hier ook betracht dient te worden. De heer Zut was het met de heer Barten eens en wees er op, dat van het lyceum de kosten lager zijn dan van het gymnasium. De voorzitter hield een plettrede tegen ver- haal, gesteld dat dit hier mogelijk was. De heer Ootjers wees er op, dat dan ook de verhaalsbijdragen voor het handelsonderwijs dienen te worden afgeschaft, waarmee de voorzitter zich niet direct kon vereenigen om dat dit een concurrent van de U. L. O.-school is. Ten slotte werd het voorstel om bij te Iragen met 43 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Zut, Broersen en Barten. Voor de vereeniging voor vakonderwijs werd weer /110 en voor den hoofdbond dier vereeniging f 15 uitgetrokken, De R.-K. leesbibliotheek zal weer f 10 subsidie omtvangen. Een voorstel van B. en W. om 10 beschik baar te stellen voor den bijzonderen vrij- wil'ligen landstorm verwekte heftig verzet bij den heer Kwadijk Hij vond het weggegooid geld en hij wees er op, dat de eventueele on- lusten waartegen ze optrekken, komen uit het volk dat zeer miniem bedeeld wordt onder den diruk van het kap, stelsel. 1903 heeft verder volkomen bewezen, dat geen landstorm noodig is. De voorzitter wees er op, dat de land storm voor 80 pCt. uit arbeiders b'estaat, zoodat de heer Kwadijk niet mag zeggen, dat het geen arbeidersbelang is, Zij beschermen in tijden van nood het vaderland en het kan slechis betreurd wor den, dat niet meerderen er aan deelnemen. De heep Barten wees er eveneens op, dat ;en groot deel der arbeiders er wel voor ge- roelt. Het is bevendien van het grootste be- :ang voor de arbeiders, omdat alle onlusten werkeloosheid tengevolge hebben. De heer Kwadijk: Het blijft geld uifcgeven voor dingen, waarmee ik niets opheb. Het blijft militaristiseh. De voorzitter: Oinbekend maakt onbemind. De heer Kwadiijk: Wat het mil'itarisme be- treft heb ik de proef wel doorstaan. Die kan ik goed, doch ik vind het beter geen geweer in handen te nemen. Het voorstel werd ten slotte met alleen de heer Kwadijk tegen aangenomen. Voor de vereeniging voor maatschappelijk lulpbetoon werd 5 uitgetrokken. De tuinibouwcursus van de L. T. B werd bedeeld met f 25 en de proeftuin te Alkmaar zal weer met f 15 gesteund worden De geitenfokvereeniging ontvangt weer 10. De inkomstenbelasting werd geraamd op f 19000 gulden,, terwijl de post onvoorzien op 6882 geraamd werd. Een voorstel van den heer Zut om de H. O. f 1000 lager te nemen, werd na toe- lichting van den voorzitter ingetrokken. Voor hondenbelasting werd f 250 ge raamd, voor belasting op tooneelvertoonin- gen 800 en voor aandeel in de kwade posten 2500. De begrooting werd hierna goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 97330.265 en de kapitaaldienst op f 265.87s. Een voorstel van den heer Kooy, om voor- taan voor het nazien van de begrooting alle leden aan te wijzen en dan in de vergade- ring niet meer artikel voor artikel te behan- delen, vond1 geen genade, omdat de voor zitter dit niet geoorloofd achtte. Een voorstel van den heer Kwadijk, om een bedrag voor werkloosheid1 uit te trekken, achtte de voorzitter niet noodig, omdat f 350 uitgetrokken is voor hen die zich tot hunne organisatie wenden. Daarna slutting der vergadering. WfNKEL. (October). Geboren Jan, z. van Aldert Nobel en Geertje Appd. Marinus, z. van Frans Neels en Johanna Maria Pietemella Hage. Overleden Neeltje Wit, 76 jaar, we- duwe van Cornells Beers. Jacob van Zoonen, 82 iaar, weduwnaar van Antje Compas, eerder van Trijntje Koorn. HEEMSKERK. (October). Ondertrouwd: N. Schouws en C. Gooijer. J. H. v. d. Graft en M. A. Schuurman. H. Zonneveld en A. M. Gooijer. J. Groen en A. C. Welage. Getrouwd Jac. de Wildt en M. C v. d. Aar. A. Schuijt en A. C. Graaman. G. A. Aardenburg en K. M. Schahe. Geboren: H. Dekker-Berlee, z. S. N. de Ruijter-Lodewijks, d, E. de Vries- Nijman, z. P. Verdonk-Lens, d. P. Henneman-Duin, d. G. de Boer-Admi- raal, d. J. BeentjesBleeker, d1. J. Brands-de Vries, z. Overleden: R. M. Ineke, 7 jaar. A. Beentjes. 5 tnaanden. A. J. Slot-Bek- kers, 73 jaar. KOEDIJK' (October). Geb o r e n Trijntje Aaltje, d. v. W. Slot en W. Kccrn. Cornells, z. v. C. Barsin- gerhorn en C- F. J. Huting. Gerrit, z. v. P. Leijen en J. Hovius. Overleden Agatha Theresia Eeken, oud 64 jaren, echtgenoote van Hendrikus de Wit. Ingekomen personen. A. C. de Frenne, van Alkmaar, naar Ka naaldijk 307/308. M. Hes van Oudorp naar St. Pancras 141. G. Swakman, van Bergen naar Kanaaldijk Oostwij'k. Vertrokken personen. M. Wijdes naar Dirkshorn. - Jb. IJfs naar Oudkarspel Diepsmeer. P. Deiver naar Harenkarspel. C. Hartland naar Purmerend. G. Pijlper naar Alkmaar. J. Boskamp (wed. D. Smip) naar Wormer- veer. M. Holkamp naar Alkmaar. ST. PANCRAS (October). Geboren: Evert, z. v. Jan KuAtwaard en Trijntje Romkes. Gehuwd1 Jacob Kriek en Klaasje Cor nelia Tromp, Overleden Levenl. kind van Simon Zeegers en Anna Kooy. OUD'E NIEDORP (October). Geboren Jacomijmtje Cornelia, d! v. L. J. van Wachendorff van Rijn en C. J. Poldcrvaart. Wi'Mem Adriaan, z. v. S. Vlaar en J. Pet. Petronella, d. v. D v. d. Fludt en E. Beemsterboer. Johanna Adri- ana, d. v. J. P. Jaspers en A. Kramer. Maria Servatio, d. v. N. Ursem en P. Moras. Overleden Jacobus Droog, z. v. Jan Droog en M. van Duin. UIT URSEM. Toen men hedenmorgeii om half elf bezig was een benzinetank van een auto der zuivel- fabriek „De Prinses" alhier te repareeren, had een ontploling plaats. De tank, die van de auto genomen was, sprong uit elkaar, ge- tukkig zonder persoonlijke ongelukken te ver- corzaken. Slechts een paar ruiten der fabriek sprongen. De ontstane brand werd met een brandblusch-apparaat gebluscht. GRIEKENLAND. HET ONDERZOEK TEGEN PA NO A LO'S. Het rapport der commissie. De door ti: Grieksche regeering benoemde commissie van onderzoek naar de aan den ge- wezen dicator Pangalos ten laste gelegd'e miisdrijven, heeft thans haar verslag uitge- bracht. Daaruit b'iijkt o.a. dat Pangalos, na- dat hij op onwettige wijze aan dte macht was gekomen, het parlement heeft gesdhorst, dat hij' de Nationale .Vergadering heeft ontbon- den, zonder een oproep voor nieuwe verkie- zingen te doen en dat hij een repu'blikeinsche garde te Athene heeft gevormd om door ter- rodsme dte burgers te dwingen zich te onder- werpen aan de dictatuur. Dit alles gcschied- dte met het duel staatspresident Kondoeriotis te dwingen ontslag te nemen, Na dit doel te hebben bereikt liet Pangalos zich zelf op onwettige wijze tot staatspresi dent verkiezen. Tensiotte wordt Pangalos censuur op de vrijiheid van drukpers ten laste gelegd. Aan het einde van het verslag stelt dte commissie Pangalos de vraag wat hij op at deze beschuldigingen te antwoorden heeft. DE AAN'SLAG OP KONDOERIOTIS. Het proces begonnen. Het proces tegen Goesios, die tereohtstaat wegens pogmg tot moord op president Kon- doeriotis, is begonnen. De beklaagde, kellner in een ihotel te Larisse, verklaarde dat hij naar Athene was gegaan, om zich genees- kundig te laten benandelen wegens een oor- ziekte en volstrekt niet om den president te doodten. Hij' erkendte wel op Kondoeriotis tc- heb'ben geschoten, doch beweerde niet te heb ben geweten wat hij deed. Hif was niet voor- nernens te doodten en schreef zijn daad toe aan zenuwoverspanning als gevolg van zijn ziekte. AMER1KA. Aangezien de rechtbank te Washington heeft uitgemaakt dat er onrechtmatigheden bij de behandeling van het Teapot-Dome- schandaal zijn voorgekomen zal de rechtzaak voor een nieuwe jury komen. DE TROEBELEN IN MEXICO. Na al het slechts, wat den laatsten tijd ge- schreven is over den Mexicaanschen president Calles, bevatte dezer dager. de N. R. Crt. een correspondentie uit Mexico, waaruit blijkt, dat er over Calles toch ook wel iets goeds te zeggen valt. Er is werkelijk onder het bewind van Cal les heel wat gedaan: Een menigte openlucht- scholen, die geheel gratis werden opgericht Er zijn zeer vele landbouwsdholen, waar de leerlingen practisch werkzaam zijn op de hacienda's van de regeering en ook heel veel industrie-seholen voor jongens en meisjes. Godsdienst-onderwijs is op de schoien verbo- der In de lagere schoien worden uit de leerlin gen der hoogste klasse commissies gevormd, een voor de bibliotheek, een voor de zorg van de leermiddeler. en ook een voor de tucht. De onderwijzer van die klas is voorzitter en lei- der van al die commissies. Inspecteurs heb- bei| de algemeene leiding en zorg voor benoe- ming en overplaatsing van het personeel (meest dames). Bij het eindigen van den cur- sus wordt een feestje gehouden met een ten- toonstelling van wat gemaakt is. Er zijn ver der flinke autowegen aangelegd naar alle kanten en nieuwe spoorlijnen en er is meer dan 100 millioen gulden uitgegeven voor irri- gatie-werken. En dit alles is tot stand geko men, zonder dat er een cent geleend is. Alge- meen begint men in te zien,' dat Calles een krachtige figuur is, die weinig spreekt, maar veel doet en volbrengt wat hij zich eenmaal heeft vcorgenomen. KORTE BERICHTEN. De Pruisische regeering heeft de over de 'Berlijn'sche hotels wegens hun houding in den vlaggestrijd uitgesproken boycot opgehe- ven. Op 1 Juli werd een Liverpoolsch boek- hcuder op straat door een auto gedood. Aan zijn weduwe en drie jonge zoons is thans, tengevolge van de Liverpoolsche Assizen, een vergceding van 3000 pond toegekend. In het Poolschc dorpje Gudmic dron- gen gisteren vijf gewapende bandieten het huis van een rijken boer binnen. Deze riep de hulp in van de overige dorpsbewoners en er ontstond een gevecht, waarbij drie boeren werden gedood en vijf zwaar gewond. De roovers verdwenen met een flinke som geld. De politie heeft hun spoor nog niet kunnen vinden. Nabij Rikshoft, in, Dantziger Bucht, is gisternacht de zeelichter „Gornik" vergaan. De uit 10 man bestaandte bemanrting is om- gekomen. Te Lissabon zijn opnieuw 9 personen gearresteerd, in wier woning een groot aan- tal bommen en ontplofbare stoffen werd ont- dekt. In een nieuwe botsing met Nicara- guanen, waai'schijnlij'k volgelingen van den reheilengeneraal Sandtno, zijn vijf Nicara- guanen gedood en verscheidenen gewond door de Nicaraguaansche garde en Ameri- kaansche marine-soldaten, die geen verliezen led'en. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Dortmund meldt, wordt, nadaf reeds enkele losse stalen huizen hier en daar zijn neergezet, voor het eerst in Duitschland te Dusseldorf een geheel blok stalen huizen gebouwd. De bouw van een stalen huis d'uiurt, als de fundamenten gelegd zijn, twee weken. Noach Beery, een filmacteur, heeft in de buurt van Los Angeles uitgestrekte larade- rijien aangekocht, teneinde er een dozijn groote vischvijvers te doen aanleggen. Bij het igraven weird: een gewelf gevondten dat het arsenaal bleek te zijn van „Mc. Namara's bende". Deze misd'adigers lieten in 1902 het Times Building te Los Angeles in de luchit vllegen, en terroriseerden de streek. Onder leiding van de politie zijn wagons vol bom men, flesschen nitroglycerine en vuurwape- nen uit het gewelf geliaald. Te Riga is een E ur opeesch-Azi at is chg spoorwegconferent'ie gehouden,, waaraan ge- d'elegeerden van 16 landen deelnamen. Het doei is een directe spoorwegverbinding ParijsBerlijnMoskouTokio tot stand te brengen, die het mogelijk zal maken in 14 dagen van Parijs naar Tokio te reizen. Een der meest gelezen auteurs in de Vereenigde Staten, Jim Tul'ly heeft een aan- bod'van 8 25.000 voor de verfilming van een novelle „Circus-Parade" geweigerd Het aan- ibod kwam van de Metro Goldwyn. Tully, die een paar jaar geleden nog land'looper was, vraagt het dubbele! Lindberg, de aviateur, heeft alle aan- bled'ingen om in films op te treden definitief afgeslagen, daar hij zichzelf niet in staat achit als filmacteur iets te presteeren. Deze be- scheidenheid komt hem zeker op een half millioen dollar te staan. Naar uit Lissabon wordt gemeld,, is in Portugal de ontbinding van den algemeenen bond van vakvereenigingen en van alle ar- beidersbondten gelast, indien zij voor 15 No vember bun statuten niet wijzigen. DE ZOE N, Men mag in Italie in het openbaar ook niet teeder wordten. Daar is het geval van dien Weenstehen kunstcriticus, die door een sdheepskapitein ervan btetieht was zich 's avonds op het stifle dek te innig gedragen te hebben jegens dte dame, die met hem was; nochtans ging het maar om een zoen. En ook menig paartje, d!at in de veilig gewaande bioscoop het zoet dter liefdte gesmaakt had, heeft het voor de rechtbank moeten bezuren En toen kwam er in een dorp op Sardinie een; □□□□□□□□Id REGELMATIQ EN OP BEKWAME MANIER ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT verliefd jonkman, die zijn aangebedene bij het uitgaan der ker'k temidden der sdhrijdend;* geloovigen zoo maar een zoen gaf. Hij werd veroordteeld, en niet zoo zuinig ock: gooide het hooger op en nog hooger, maar de straf bleef En toen was htt hek van den dam. Er was een precedent, waarop de rechtban- ken zich bleven beroepener kon geen open- bare zoen meer genadte vinden. Tot eindelijk het Tuiynsche gerechtshof de kan gebroken heeft. Luigi Gailo had op een mooien avond met een meiske butt-en de poort gewandeld. „Gewandeld" is zacht gezegd1: het meisje be- schuldiigde hem later ervan haar geweld aan gedaan te hebben. Zoo erg was het nu wel niet, maar dte rechtbank heeft toch uitge maakt, dat hij haar gezoend had en veroor- deelde hem dies tot een maand gevangenis- straf, voorwaarddij'k. Maar ook deze jonge- man zocht het hooger op en zie, hem Hep het mee. Zijn verdediger wist het gerechtshof er van te overtuigen dat weliswaar art. 338 van het wetboek van strafrecht handelingen tegen het schaamtegevoel van de goede zeden wan neer zij in het openbaar gepleegd worden strafbaar stelt met gevangenissh-af tot der- tig maanden toe, maar dat artikel 339 zegt, dat deze handelingen een on zed-el ijk karakter moeten dragon en dat men dat van 'n zoen toch niet zeggen kan. Wat de hoogere rechter ook vond en daarom sprak hij den jongen vrij. Als nu de andtere rechtbanken ook maar over stag gaan. CENSUUR IN HOLLYWOOD. Uit Hollywood komt het bericht dat de filmkoniingen opnieuw rouwen over hunne zonden en eens te meer hun Industrie willen trachten te zuiveren van ongerechtigheid Den laatsten keer dat zij ervan beschuT digd werden den smaak van het publiek te bederven, hadden zij Will Hays aan hun hoofd gesteld, om het kwaad te weren. Toen de klachten nog niet verstomden, hebben zij in de contracten met hun artiesten de bepa ling opgenomen, dat een schandaal in het particuliere leven van een filmspeler een vol- ooende re den was om het contract te ver- breken. En nu ook dat niet geholpen heett. hebben zij, onder een niieuw opperhoyfd, Louis B. Mayer, eeu heel lijstje opgesfe'.d van „wat niet mag" Verboden zijn: 1. Profaneering in we Ik en vorm ook, met inbegrip van het gebruik van geheiligdc namen, tenzij bij godsdienstige ceremooTen. 2. Naakt of de suggestte van naaki, zeHs als schaduwbeeld 3. Tooneeien met betrekkir.g tot den ha-ndel in vcrd-oovei-de middelen 4 Tooneeien, waarin br.mdstichting voor komt. 5. Komische of andv,- tooneeien waar in geestelijken van welke belijdenis ook be- iachelijk worden gemaakt 6. Onderwerncn uit den handel in blanke davin-nen Buitendien is er een lijst opgeste'd van on- derwierpen, welke slechts met de utterste voorzichti'gheid behandeld mog-en worden, en wel: 1. Diefs-tal, berooving, forceering van brandkasten en opblazen van treinen. 2. Ruw- heid en gruwelen, 3. Smokkelmethoden 4 Vertooning van methoden van „den derden graad". 5. Sympathie met misdadigers. 6. Verleidiogstooneelen. 7. Wreedheid jegens kinderen en dieren. 8. Ophanging en elec- trocutie. GEZANTEN VAN MARS. In een rond-reizend circus, dat te Roanoke (Virginia) zijtn tenten had opgeslagen, zou- den dezer dagen twee ,,ambassadeurs van Mars" worden vertoond. Op de aanplakbil- jetten stonden zij afgeschilderd als dichtbe- haarde wezentjes met abnormal® oogen, ooren en lichamen, overeenkomendc met den veronderstelden lichaamsbouw der bewo- ners onzer buurplaneet. Geen wonder, dat de tent stamp vol was Onder de bezoekers be vond zich ook een zekere mevr. Muse, die vol belangsteHlng de twee gedrochten gadesloeg, toen deze plot seling allebei van het tooneel sprongen en met den kreet „moeder! moeder!" op haar a-fvlogen. Het bleken inderdiaad haar beide zoontjes te zijn, die in 1923 plotseling uit Roanoke waren verdwenen en in weerwil van alle na- sporingen nimmer waren teruggevonden. In het eerst duwde de verschrikf e en ver- baasde moeder de monsters van zich af, maar weldra her'kende zij haar jongens in weer wil van de vermomming, en alle drie ween- d-en van vreugde. En het gevolg van de d'ramatische ont- knooping? Een eisch tot schadevergoeding van 240 000 gulden tegen bet circus, en een vervolging wegens kinderroof. De knapen waren indertijd in het circus gelokt en steeds in een toestand van slavecnij gehouden. Zij konden lezerx noch schrijven en hadden voor hun „optreden' 'nimmer eenige belooning genoten. MISPLAATSTE LIEFDE. Van een stagersgezel en een vegi- tarische jujjer. Een slagersgezei, die in de centrale markt. hal te Berlijn zijn bloedig bedrijf uitoefende, was verliefd geworden op een juffer, die in een winkel van boter, kaas en eieren de klan- ten bediende. Zij wilde echter niets van hem weten, daar ze als vegetarische een afschuw van zijn beroep had. G-edachtig aan het spreekwoord dat de weg naar het hart van een man door de maag gaat, schonk ze hem op een goed-.-u dag, toen hij haar weer met zijn teedere ge- voelens lastig viel, een ei, dat in leeftijd Methusalem naar de kroon stak. De slagers- gezel merkte, toen hij het later wilde opeten, al gauw dat er een luchtje aan was en toen de juffer hem op den koop toe nog uitlachte, werd hij boos en vertelde aan ieder die het hooren wilde, dat het meisje hem eieren uit de zaak van haar parroon had toegstopt. Toen dat den winkelier ter oore kwatn, ontsloeg hij op staanden voet de verkoo-pster, die harerzijds bij het arbeidsgerecht nog twee maanden loon van hem eischte. Gisteren heeft het gerecht, na den stagers- gezel te hebben gehoord, dien eisch toege- wezen, aangezien bleek, dat alleen 't bedor- ven ei als geschenk den winkel was uitge- gaan. De winkelier mqpperde danig en vroeg den rechters, of zij zich in zijn plaats zouden la- ten begappen. „Wij hebben geen bedorven eieren", ant- woordde de president laconiek. KAMERMUZIEKVEREENIG1NG. De „Societe des instruments anciens", in 1901 gesticht door Henri Casa-desus en die al menig concert in ons land heeft gegeven waarGver met grooten lof is geschreven, heb ben we door bemiddeling van het bestuur on zer kamermuziekvereeniging nu ook in Alk maar gehad. Do „Societe" gaf het eerste der abonnementseoncerten in dit seizoen. De be- langstelling er voor was zeer groot, want et waren maar weinig piaatsen in de Harmonie- zaal onbezet, en de buitengewoon knappe mu- sici, echte artisten heeft men door vele terug- roepingen naar verdienste gehuldigd. Wat een enorm verschil van musiceeren (17e en 18e eeuw) van toen, vergeleken btt wat men in onzen tijd hoort. Wat een ontzetl tend grcote ontwikkeling heeft de muziek tot op heden (en wie weet wat er nog meer komt) doorgemaakt. Maar niet alleen de muziek, ook de instrumenten hebben een groote evolu- tie ondergaan. De klank dezer oude instru menten is intiemer meer geechikt'voor huis- muziek dan onze tegenwoordige instrumen ten. Daarentegen lijkt het mij niet uitgeslo- ten dat dit ensemble minder zal voldoen in een groote concertzaal, omdat er dan van die intimiteit waarschijnlijk verloren zal gaan. Wat men speelde was niet altijd even be- langrijk, doch de meesterlijke uitvoering van alle nummers was oorzaak dat de belangstel- ling bij de toehoorders in geen en deele ver- flauwde. De instrumenten die men bespeelde waren het clavecin (uit het huis Meyel te Parijs) een instrument met twee klavieren waardoor eigenaardige klankeffecten te voor- schijn geroepen kunnen worden, de Quinton, een soort viool, de Viole de Gambe, de Viole d'amour, en de Basse de Violes, 'n klein soort contrabas. Compositie's had men gekozen van Bruni, (1759—1823), Monteclair (1666— 1737), beide voor het geheele ensemble, Variatie's van Haydn (1732—1809), Sonate van Scarlatti (16591725), Le Ruisseau, van Ayrton (17731858) alles voor clavecin en prachtig gespeeld door Mevr. Patomi— Casadesus, Concert van Bruni voor Quinton door den heer Marius Casadesus, concert van Ph. E. Bach (17141783) voor strijk- Kwartet, en 'n Divertissement van Cimarose (1/491801) voor Viole d'amour door den heer Henri Casadesus, De viole de Gambe wordt bespeeld door mevr. Marius Casadesus, en de bas-viool door den heer Maurice Devil- liers. De solo voor Viole d'amour viel zeer in den smaak en de heer Henri Casadesus werd tot het geven van een extra nuntmer genood- zaakt. Men kan dus spreken van een interes- sante muziekavond, die door het ongewone veel bekoorends had. A. K. Het vrouwtje: O, probeer na alsjeblieff (He cake eens op te eten, Willem. Hi) is werkelttk met zoo si echo als hij smaakt, moet g!) adverteeren, Indien ge wenscht dat het publiek uwzaak zal verkiezen boven die van uw collega's. Als gij er prl]s op stelt dat uw zaak steeds meer en meer be« kend wordt, Is er ook maar 66n middel: ADVERTEEREN. En wanneer gij eens een bljzon- dere advertentie wilt piaatsen of een speciale reclame-cam- pagne wilt beginnen en ge zijt het niet met uzelf eens, hoe te handelen, wendt u dan eens tot ons, we zullen u gaarne van advies dienen.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7