DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Behoudvan natuurschoon, F Garage JAG. MET, Stoomerij en Ververij S. KROBL v Wij steomen en verven plnohe en Flnweelen MANTELS do 261. Dif oumtnet besfaaf nlf 3 bfaden. Honderd negen en twintlgste Jaargang ^27 Deze Couranl wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaar /Vs., franco door feet gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnujnmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTIENi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatarufnite. Brleven franco aan de N.V. Boek* en Handelsdrukkerfy *jb HERM& Q091M fCHMl Voordam C9. ZATERPAO Er wordt wel eens gezegd, dat de wereld in geestelijk opzicht niet vooruitgaat, maar wanneer wij de houding van den mensch te genover het natuurschoon nagaan, moet ge- constateerd worden, dat hier althans, bij vroeger vergeleken, een groote verbetering is gekomen. Het is de schoonheidsdrang in vele men- schen, die hen doet opkomen tegen aantas- ting en vemieling van natuurmonumenten, en daarnaast het medelijden, dat zooveel an- deren doet streven naar bescherming der dieren. die aan dat natuurschoon nog groo- ter bekoring geven. Men heeft zich van alle zijden voldaan getoond toen Aikmaar en Heiioo tot overeen- stemming kwamen met de eigenaren van het Heilooer bosch, zoodat dit natuurmonument voor deze streek behouden zou kunnen wor den. Men ziet belangstellend tegemoet, dat deze kwestie definitief geregeld zal worden, want nog is zij niet in de gemeenteraden ter sprake gebracht en dreigt dus het gevaar van teniet gaan der met zooveel enthousiasme ontvan- gen overeenkomst. Intusschen zal het, naar wij hopen, zoover niet komen en wij hebben goede reden om aan te nemen, dat een beslissing alsnog binnen afzienbaren tijd door de hierbij betrokken gemeentebesturen zal worden genomen. De strijders voor behoud van natuur schoon zullen altijd moeten ingaan tegen menschen, wier financieele belangen door dat behoud niet gediend worden. Hier is dus al tijd een strijd tusschen sohoonheid en geld, tusschen het ideeele en het materieele. Zoo scheen het ook toen om het behoud der oude windmolens in dit gewest werd gestre- den. Het leek of de bewonderaars van het oude landsohapsschoon hier tegenover een groep slechts op gewin bedachte polderbe- sturen stonden, tot weldra bleek, dat ook deze gaame alle medewerking wilden verleenen mits de kosten van het behoud van het schoo- ne niet uitsluitend op de minst belanghebben- den verhaald werden. Het wordt wel eens vergeten, dat het ge- makkelijk is te velde te trekken tegen aantas- ting van natuurschoon, maar dat men daar naast van geen enkelen particulier mag ver- wachten, dat hij uitsluitend ter vold'oening aan anderer schoonheidsgevoel zijn dikwijls kostbaar bezit renteloos zal laten. Juist dezer dagen is voor Gedeputeerde Staten nog gepleit over een verordening uit Heiioo waarin de bedoeling voorzit het lan- delijk karakter in de omgevmg van het bosch te waarborgen. De gemeente bepaalde, dat slechts ten be- hoeve van land- en tuinbouw mag worden gebouwd op terreinen van minstens 500 M2. oppervlakte, die 20 M. uit de as van den weg en op een onderlingen afstand van 50 M. zijn gelegen. Het is volkomen begrijpelijk en zelfs toe te juidien dat men dergelijke verordenin- gen maakt, omdat zij uitsluitend ten doel hebben aantasting van het natuurschoon uit speculatieve doeleinden te voorkomen. Maar de billijkheid is soms ver te zoeken als dergelijke bepalingen niet voor eigen grondbezit maar voor anderer eigendom ge- maakt worden en het is te begrijpen, dat zoo- wel de N. V. „Nijenburgh" als andere grond- eigenaren tegen deze verordening bezwaren in'brachten. Men ontneemt hun zonder meer de gele- genheid gedeelten van hun grond als bouw- terrein te exploiteeren en men onteigent zon- der eenige schadevergoeding. Hoezeer wij elke verordening tot behoud van natuurschoon toejuichen, daarnaast moet vaststaan, dat men geen riemen van ander- mans leer mag snijden en dat het een ge- meente niet veroorloofd is te pronken met natuurschoon waarvan men de grondeigena- ren te algemeenen bate de kosten laat dlragen Het is juist omdat een dergelijk streven in de regeling tot aankoop van het Heilooer bosch geheel heeft ontbroken, dat wij van de voorgenomen overdracht van dit bosdh met zoo groote ingenomenheid hebben kennis ge nomen. lets anders is het wanneer in den strijd tot behoud van natuurschoon diegenen benadeeld worden, die trachten dat schoon te eigen bate te misbruiken. Naar uit een dezer dagen tot de burgemees- ters in NoordJHolland gerichte circulaire hlijkt, hebben Ged. Staten dezer provincie ge- constateerd, dat herhaaldelijk den laatsten tijd door particulier en reclames worden aan- ?ebracht, die het natuurschoon in deze streek irnstig dreigen te verstoren. Een <e'nkeling, op persoonlijk voordeel be- (ust, misbruikt het natuurschoon, maakt er Ojretlfiiiri G. KRAK. inbreuk op door disharmonieerende reclame borden. TereCht dringen Ged. Staten er op aan, dat meer dan tot dusver op de naleving der be- staande verordening wordt toegezien en de eigenaar of gebruiker van het onroerend goed tot verwijdering van de aangebrachte reclame zal worden genoodlzaakt. Dat Ged. Staten strenger dan tot dusverre willen optreden, is een bewijs, dat ook van hoogerhand begrepen wordt, dat het weinige natuurschoon dat wij nog bezitten, zoo moge- lijk ongerept moet worden gelaten. Dat dit ook de gedaohte van vele partic'u- lieren is, is dezer dagen wel gebleken uit de reel® ingezonden stukken over de bedreiging van een deel der Schoorlsehe duinen, dat voor het publiek is afgesloten en als kweekplaats voor jachtwild zou gebruikt worden. Men is en dat is een heel gelukkig ver- schijnsel algemeen gaame bereid mee te werken om natuurschoon tegen elke aantas ting te vrijwaren, in samenweuking met een, van een ander standpunt bekeken, even loffe- lijk streven van toeristenbonden of V. V. V.'s om door het maken van rijwielpaden of het toegankelijk stellen van afgesloten gebied, onaer bepaalde voorwaarden, zoo mogeliik, ieder in de gelegenheid te stellen, van dat natuurschoon te gendeten. Bij het Ganzenveld te Schoorl is een ge- deelte der duinen afgezet en men schijnt er zich daar ter plaatse mee vereenigd te heb ben omdat de bedoeling voorzat, planten en dieren rustig gelegenheid te geven, zich onder de meest gunstige voorwaarden te ontwikke- len. Geen wonder, dat deze algemeene instem- ming bij velen tot verontwaardiging ge- groeid is toen het duidelijk werd, dat het te- vens de bedoeling was een gunstig jachtter- rein te scheppen, toen bleek, dat het gebied, dat ter verhooging van het natuurschoon zoo angstvallig besohermd werd, platgetrapt werd door drijvers, die het zoo lang met rust tela ten wild opjaagden voor de geweren van en, die zich aan de „edele" jachtsport wijd- den. Het is heel wel mogelijk, dat jagen in sommiger oog een edele sport is, maar over het algemeen zijn de streekbewouers er wei- nig mee ingenomen. Het terrein, dat zij, op straffe van een proees-verbaal, niet mogen betreden, het wild, dat zij ontzien mocten, worden in weinige uren door vreemden vernield en gedood en al mogen die jagers dan ook nog zoo bereid zijn de aangebrachte schade te vergoeden, hun vernietigend bedrijf wekt den afkeer van velen, die liefde gevoelen voor de schoonheid van het landschap en voor de dieren die {fit landschap op natuurlijke wijze moeten stoffeeren. Natuurlijk moet er paal en perk gesteld worden aan al te groote uitbreiding van schadelijk wild, maar men late het niet zoo ver komen, dat de dieren speciaal voor de jacht gefokt worden. De tijden zijn voorbij toen heeren jagers oppermachtig over leven en dood beschikten en het den boeren zelfs niet vergund was het schadelijk wild van hun eigen terrein te ver- wijderen. Wij leven gelukkig niet meer in den tijd,, dat een Duitsch edelman van een stroo- per de huid liet afstroopen om er een jacht- broek van te maken, dat edelen straffeloos den oogst der boeren mochten vertrappen. Die tijden zijn voorbij en reeds gaan er stemmen op, die wat thans in Schoorl ge- sehiedt, openlijk afkeuren, die niet willen, dat natuurmonumenten worden afgesloten om straks, als ze tot de grootst mogelijke schoon heid gekomen zijn; overgelaten te worden aan jagers, die daardoor slechts een pachtsom hebben te-betalen. De jacht als sport of vermaak is dezer dagen in onze courant ter sprake gekomen en al behoort dit onderwerp niet geheel bij de propaganda tot behoud van natuurschoon, het staat er toch wel in zoo nauw verband mede, dat wij er hier even de aandaoht op willen vestigen. Er zijn werkelijk menschen wie het jagen in het bloed zit, voor wie het een der meest ener- veerende takken van sport moet beteekenen. Maar er zijn araderen en hun get at word't steeds grooter die het jachtvermaak van een geheel andere zijde bekijken. Die er op wijzen, dat wij vol veront waardiging tegen stierengevechten opkomen, maar dat wij het daarnaast nog vanzelf- sprekend vinden, dat op weerlooze dieren gejaagd wordt door dikwijls onibekwame schutters. Er zijn er, die het ongevaarlijke en daar door wat Iaffe vermaak, om opgejaagde kleine dieren te dooden, onedel vinden, den mensch van dezen tijd niet meer waaraig. Toch kan dit niet het sterkst naar voren eebracht worden wanneer men nrotesteert Telef.nr. Admlnlstrafle 3^ T»kfoontxr. Gedaclie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri Tj. N, ADJEMA. tegen afsluiting van natuurmonumenten, om dat de jacht niet tot dit gebied beperkt blijft en het ontactdsch zou zijn te verlangen, dat hier niet gebeurt, wat overal in den lande wettelijk is geoorloofd. De beteugeliog van de jacht als vermaak zal moeten voortkomen uit het steed's groeien- de inzicht van het immoreele aan een derge- lijik tijdverdrijf verbonden. Zeer terecht heeft dezer dagen de Staats- boschwachter uit Schoorl wien men zeker niet mag verwijten, dat hij zijn verplichtingen nakomt opgemerkt, d'a-t die tusschenkomst van het gemeentebestuur, wat het verbieden van de jacht betreft, onlogisch zou zijn, daar het zelf de jacht op gemeentegroniden ver- pacht heeft. Niet in deze nichting voere men actie, want de tijd schijnt verre, waarop het jachtver maak van enkelen door de verontwaardiging van velen onmogelijk gemaakt zal worden. Men streve er thans slechts naar, het jacht- gebied te beperken en bet door gemeenschap- pelijlk protest steed's moeilijker te maken, natuurgebied ter wille van enkelen aan die gemeenschap te ontnemen. Het genieten van ongerept natuurschoon moet een recht voor alien worden en steeds minder mag zoo'n brok natuur een winst- object voor den Staat zijn, die het slechts voor den meest biedentde toegankelijk stelt, nog ongeacht de vraag, wdk wreed vermaak daarvan het gevolg zal worden. Het is nu meer dan ooit de tijd om over behoud van natuurschoon te schrijven. Nooit sterker dan in dezen tijd van het jaar, in de laatste herfstdagen, treft ons de onvergelijkelijke pracbt van het geboomte. Wie thans door onzen grooten stadstuin wandelt, komt onder den indruk van de felle berfsttinten, van de kleurschakeeringen in bruin en rood, in geel en groen, die op boo- men en struiken het stempel van bet jaarge- tijde gedrukt bebben. Laat de Lente baar teere kleuren brengen, de Zomer zijn overweldigend groen, slechts de Herfst heeft de gedurfde tinten Wie door het dichte tapijt van gevallen bladeren wandelt, ziet slechts een mozai'k van bleuir- plefcjes, dat sprookjesachitig ritselt als de wind door de halfontbladerde takken speelt Langzaam valt het d'orre blad, het blad in de roodbruine tint van een ouden dorpstoren. soms bloedrood, soms bruin als roesteno ijzer, soms donkergroen, dat bijna zwart lijkt of, als het kastamjeblad, verkleurdi tot het geel van de boterbloem. Als daar de zon op schijnt, als het licht speelt op al die felle kleuren, is onze Hout mooier dan in eenig ander jaargetijde, nu is hex een woud in goudlbronzen tinten en wij beseffen meer dan ooit, dat het zwijgende herfstbosch een onzer heerlijkste bezittingen is. Gelukkig, dat dit natuurmonument althans geen gevaar van afsluiting dreigt, d'at het een blijvend bezit voor al onze gemeente- naren zijn kan VOOR AIjMMAAH. TEL. 572. Oaf|©lijkscSi ovepziclit. DE SOCIALISTEN IN OOSTENRIJK. Een kentering in hun politiek Het staat, na alles wat daarover bij brok- jes en beetjes bekend geworden is, wel vast, dat het voornamelijk aan de agitatie der Oos- tenrijksche Socialisten te danken is geweest. dat de beruchte Juli-onlusten een zoo grooten omvang konden aannemen. Tevens weet men, dat diezelfde socialisten nog gedurende het oproer toen zij n.l. za gen dat het zaakje misliep de bakens reeds verzet hebben en zoo goed mogelijk medege- werkt aan het herstel van rust en orde. Die kentering, bestaande uit toenaderings- gezindheid tot de burgerlijke partijen, inzon- derheid tot de christelijk sociale organisatie, welke onder leiding staat van den bondskan- selier dr. Seipel, heeft zich gaandeweg voort- gezet. Vooral op het dezer dagen beeindigde soci- alistisch partijcongres is gebleken dat de ge> moederen aanmerkelijk bedaard zijn, dat er geen sprake meer is van een in de hand wer ken van eenige agitatorische actie ja zelfs, dat men de z.g.n. wilde demonstraties, die de onmiddellijke aanleiding waren tot de botsin gen op 15 Juli, is gaan verfoeien. De Weensche, socialistische burgemeester Dr. Seitz heeft n.l. onomwonden verklaard, dat dergelijke demonstraties noch in de poli- tieke partij, noch in de vakvereenigingen ge^ duld kunnen wordeoj Dr. Seitz verklaarde: „Wij willen de de mocratic, wij willen de vreedzame ontwikke- ling, wij willen den geestelijken strijd, omdat wij weten, dat wij zullen overwinnen, maar wij zijn weerbaar. Wij zullen deze republiek Oostenrijk weten te handhaven tot het oogenblik, dat zij een waardig deel vormt van de groote Duitsche republiek". (Naar men weet zijn de soc. groote voorstanders van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland). Dat men toch wel eenige moeilijkheden vreest, moge blijken uit wat de Arbeiterzei- tung over het partijcongres na de slotzitting schreef. „De geheele partij is het er over eens al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat het tot een catastrofe komt. Of zij daarin zal sla- gen, hangt er van af, of burgers en boeren onze waarschuwing verstaan. Wie met ons er voor wil arbeiden, dat de republiek een on- festoorde democratische ontwikkeling verze- erd wordt ,zal ons tot samenwerking bereid vinden". Er wordt hier op een mogelijke catastrofe gezinspeeld. Doch terzelfdertijd op toenade- ringsbereidheid. Het is nu de groote vraag maar, hoe de overige Oostenrijksche politieke partijen den- ken over samenwerking met de socialisten. Wanneer men bedenkt, dat er vooral tegen over de Christ.-Socialen zich herhaaldelijk moeilijkheden voordoen, dat velen onder de socialisten allesbehalve ingenomen zijn met den bondskanselier Seipel en dat langs den anderen kant de overige partijen ook niet in alien deele instemmen met de idealen der Oostenrijksche socialisten, zal het duidelijk zijn, dat men goed doet af te wachten wat de toekomst in dit opzicht brengen zal. Laten wij voor Oostenrijk zelve hopen, dat inderdaad toenadering binnen niet al te lan- gen tijd tot stand komt. Het land, dat nog steeds in allerlei moeilijkheden verkeert, kan er niet anders dan wel bij varen. Met de dreigende moeilijkheden waarop wij in het bovenstaande zinspeelden, bedoel- den wij dfe door de Leipz. N. Nachrichten verspreide geruchten omtrent een a.s. liok- schen staatsgreep., Het Oostenrijksche gezanfschap te Berlijn publiceert thans 'n verklaring, dat er niet de minste reden bestaat voor deze bewering. Deze tegenspraak wordt voornamelijk ge- grond op de hierboven door ons omschreven besprdiingen op den jongsten sociaal-demo- cratischen partijdag. Tevens gmg het gerucht ,dat bondskanse lier dr. Seipel ziek zou zijn en wel zoo ern- stig, dat er sprake was van een aftred'en. ok dit 'bericht wordt tegen gesproken. Byitenlandl VOLKENBOND. DE VOORBERF.IDING DER HAAGSCHE CONFERENTIE VOOR CODIFICATIE VAN HET INTERNATIONAAL RECHT. De waarnemende voorzitter van den vol- kenbondsraad, Villegas, heeft na raadpleging van de andere leden van den raad uitvocring gegeven aan de door den volkenbondsraad in Octobier verleende machtiging om een com- missie van vijf deskundigen te benoemen, die de Haagsche volkenbondsconferentie voor de codificatie van het internationaal recht in 1929 zal hebben voor te bereiden. De keuze van Villegas is gevallen op de volgende vijf personen Prof. Basdevant, Frankrij'k; Castro Ruiz, Chili; prof, dr.' J. P. A. Francois, Neder- land; Sir Cecil Hurst, Engeland; Pilotti, Italie. De benoeming van prof. Francois in deze belangrijike juristencomimissie is stellig een welverdiende onderscheiding voor het vele uitnemende werk, dat de bekwame diredeur van de volkenbondsafdeeling van ons mimsfe- rie van buitenlandische zaken zoowel in deze hoedanigheid als in den boezem der Neder- landsche delegatie van de eerste volkenbonds- vergadering af, verridht heeft. DE IN- EN UITVOERVERBODEN. Eerste lezing van het ontwerp- conventie geeindigd. De conferentie-Colijn voor de afschaffing van de in- en uitvoerverboden heeft gister de eerste lezing van het ontwerp-conventie ge eindigd na een fieeten strijd over de uitzon- deringsbepalingen, die sommige staten erin wenschten te zien opgenomen. De conferentie heeft helaas geen weerstand geboden aan het Roemeensche verzoek om een uitzondering voor den uitvoer van ruwe petroleum uit Roemenie toe te staan, zij het dan ook met een platonische verklaring van de Roemeen sche delegatie, dat dit uitvoerverbod niet lan- ger dan noodig gehandhaafd zal worden, en dat rekening zal worden gehouden met de belangen van de aangrenzende staten. Ener- gieker toonde de conferentie zich gelukkig ten aanzien van de uitgebreide lijst van uit- zonderingsbepalingen, die Tsjecho-Slowakije zich zou willen zien toegekend en die Colijn de zeer rake opmerking ontlokte, dat de con- 5AOVEWHER -! Depot te Bergen bij J. DEN BR0EDER. Stationsstraat 17. ferentie van af dat oogenblik zou ophouden een conferentie voor afschaffing van in- sn uitvoerverboden te zijn en zou veranderen in een conferentie tot invoering van zulke ver- boden. Gezien den heftigen tegenstand, dien de betreffende verlangens van de Tsjechoslo- waaksche delegatie in de conferentie vonden, werd deze resolutie ingetrokken. Enkele tij- delijke uitzonderingen werden toegestaan. Naar het B. T. A. nog bericht, aanvaardd< de conferentie een uitzondering voor de Ver. Staten, wat betreft den uitvoer van heliurn- gas. DUITSCHLAND. DE E E NHEID S ST A AT. Een motie der Berlijnsche kcop* lieden vodr de efficiency. Het hoofdbestuur der vereeniging van Ber lijnsche koopliedien en industrieelen heeft een motie aangenomen, waarin wordt betoogd, dat het noodzakelijk is de auaestie van de grondige staats- en bestuursnervorming uit het stadium der jarenlange onvruchtbare overwegingen en naar een practische oplos- sing te brengen. Het einddoel van zulk een hervorming moet, zal deze geen lapwerk op- leveren, de vorming van den Duitschen een- heidsstaat zijn. Deze is zeer goed mogelijk zonder het geheele bestuur in de rijkshoofd.- stad te centraliseeren. Integendeel, zij zal een vergaande decentralisatie van het bestuur mogelijk maken. De verantwoordelijke leidera van het Duitsdh volk ddenden in dezen tijd; waarin reedis continenten op economisch ge bied' concurreeren en waarin de economische aaneensluiting van Europa steeds noodzake-t lijker wordt, in te zien, dat het hun plicht is, het Duitscihe volk duidelijk te maken, dat het zich de weelde van een zinnelooze verkwis- ting van geld en energie, zooals de bestaande situatie die meebrengt, niet kan veroorloven. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. 10.000 man verlrokken. Naar de Dem. Ztg.-dienst van welingelich-- te zijde vemeemt, heeft de vermindering van het aantal bezettingsitroepen zijn beslag ge- kregen. De daarvoor aangewezen troepen zijn af- getrokken en de hergroepeering, die daarvan het gevolg moest zijn, heeft plaats gehad. Overeenkomstig het plan hebben rond 10.000 man vreemde troepen het Rijnland verlaten. FRANKRIJK. DE RADICALE KAMERGROEP. Een verontwaardigde motie tegen Franklin Bouillon. Paul Bon- cour wordt voorzitter van de com.- missie van Buitenl. Zaken. In de eerste vergadering van de radicale Kamergroep na de vacantie toonde Daladier, de nieuwe partijvoorzitter, zijn taak krachtig te willen aanpakken. Hij drong aan op het verkrijgen van eenheid zoowel in de Kamer groep als in de partij en hij verklaarde geen arijver te zullen zijn, maar alle mogelijke tegemoetkoming te willen toonen tegenover partijgenooten, die op bepaalde punten an dere inzichten prediken. Op den ontslagbrief van Franklin Bouil lon, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, reageerde de Kamergroep zeer heftig door het aannemen van een motie, waarin verontwaardiging werd uitgesproken over de ontoelaatbaarheid der gebezigde ter- men, met name heeft de partij zich nimmer uitgesproken omtrent een ontruiming van het Rijnland en den „Anschlusz" van Oos tenrijk bij Duitschland, terwijl zij zich even- min ooit heeft onttrokken aan den plicht der landsverdediging. Het wordt paradoxaal ge- noemd, dat Franklin een verbond wil met mannen, die het vredeswerk van Geneve en Locarno afkeuren. Men verwacht, dat Paul Boncour, die officieel zijn candidatuur gesteld heeft voor het voorzitterschap van de commissie van buitenlandsche zaken, zonder tegencandidaat zal worden gekozen. ESTLAND. BIRK VRIJGESPROKEN. De vroegere Estlandsche gezant in Mos» kou, Birk, bcschuldigd van het niet opvolgen der bevelen zijner regeering, is vrijgespro- ken, maar van zjjn amlbt ontheven. ALKMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1