ftltaisGlis Count MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. SfiXnS^ ADVERTEERT IN DE ALKMAAESCHE CO UK ANT 5 FElIIIXEim Dinsda^ 8 lovemher. Radio-hoekje No. 263 1927 Honderd negen en twintigste Jaargang. Woensdag 7 November. piano. M7.15—7.4YOUGczoa'dheidshalfuiu'^je' Zuster A P- Dijkstra: Het nut van rnoeder- cursuasen 7.45 Politieberichten. 8.10 Con cert door het A. N. R. O.-orkest onder hading van Nko Treep. Mevr. Francisca Fischer, sopraan. Willem van Cappenen. voordrachts- Ininstenaar. 10.— Persbenchten 10.45 12 Dansmuziek door Gricha Nakchouman and his „Russian North Star Orchestra in Hotel des Indes te Den Haag. 1S40 M (No 8 our MOM.) 12 30—2.— Concert. N. C. R. V. 5.15 o.i Kinderuurtje door Mevr. F C. van Dorp te Rotterdam 6^-7s- Boekhouc:es. g ChriSl Avond. Spr Drs. W A van Do, sen Sr., Leeraar in de Engelsche taal en fetterkunde aan het Marmx Gymnasium en Hp Chr. H. B. S. te Rotterdam Bunyans Christenreize naar de Eeu wigheid. dolineclub „ArdSto" te Amsterdam, directed R DavSry,' 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet radio dansband en solisten vioo. en cither. 12.0—2.20 Orkestconcert. 2.50 Engel sche les. 3.10 Concert 3.20 Caiisene: Sha kespeare. 3.50 Daventry-kwartet. 4.05 Cau serie. 4.20 Licht klassiek concert. Oaventry strijkorkest en de Nafford Singers. .F Bishop, piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry- kwartet. 6.40 Tuinbouw praatje. 6.50 1 ijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Daventrv-kwar- tet 7 20 Causerie. 7.35 Pianomuziek van Bach 7.45 Lezing: Human nature and poli tics 8.05 Militair orkestconcert. T. Handley, zanrr 9._ Sir Walford Da-vies mannenkoor 9 20 Weerbericht en nieuws. 9.30 Speech van Prem. Baldwin. 10.15 Nieuwsbenchten. 10.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris1750 M. 10.50—I F— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05— 5.55 T. S. F.-revue. 8.5010.50 Concert. Orkest en solisten, Operafragmenten. Langenberg, 469 M. 12.30- .50 Orkest concert. 5.20-6.20 Orkestconcert J. Charto- filax, mandoline. M Schutt—Stoller so praan. 7.35 Robert Koppelavond. Werag- orkest en R. Koppel, humorist. Daarna tot 11.20 Dansmuzek. Kdnigsw usterhausen, 1250 M. 12;20— 7.05 Lezingen en lessen. 7.30 „Der Liebes- trank", kom. opera van Donizetti, y.zu Laatste ronden van de zesdagenrennen in ^Hamburg, 395 M. 4.20 Dansmuziek 5.20 Orkestconcert. 7.35 „Sunte Maria toum Schare", zangspel van Bruno Penn. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20-6.20 Kamermuziek 8 35 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.0510.35 Causerie. Handsch aanbesteed het leveren van tegels, materialen enz. voor het kerkplein De werk- zaamheden zijn opgedragen aan de laagste inschrijfster, de firma Gebrs. Hoetjes alhier Ten nadeele van den heer B., aan den Heerenweg, zijn konijnen ontvreemd. Deze worden althans vermist. Proirinciaal UIT HEILOO. In de commissie van feestelijkheden ter ge- legenheid van de opening van het raadhuis hebben thans zitting de heeren W van de Vail F. Joh. Jonker, A. N. K. Hopman, Jac v. d. Kommer Jr., J. Rus, Crn. J. van Geme- ren, N. Ursem en R. Kuiper. De bedoeling is een gedelegeerde van elke vereeniging, die hiervoor in aanmerking komt, aan te wijzen. Voorts wordt overwogen om eene commis sie te benoemen voor muziek, Jcunst en sport Door het R. K. Kerkbestuur is onder- Het bestuur van de V. V. V. ,,Heiloo Vooruit" is als volgt samengesteld: W. van de Vail, voorzitter, F. Joh. jonker, secittaris, A. N. K. Hopman, penningmeester, Jac van den Kommer Jr. en J. Rus Czn. Door den Inspecteur van den Prov. Bond van Geitenfokvereenigingen in Nooid- Holland is Zaterdagmiddag een keuring ge- houden van geiten voor "de aid. Heiloo. Goedgekeurd en ingeschreven in het iokre- gister zijn de dieren van W. Hartman (- (stuks), S. Akkerman (2 stuks), K. Nieuwen- huis. G. Smits en Jac. Molenaar. Een gcit werd aangehouden. Het inschnjven in het jongvee-register zal later plaats hebben. In de zaal van de N. V. „H. O. C. E. werd Vrijdagavond de jaaryexgacieiing ge- houden van de V. V V. „Heiloo Voruit De voorzitter, de heer K. Vddkamp, open- de de vergadering en heette alien welkom. Na de uitgebreide notnlen bracht de heer Kostelij'k het jaai'verslag uit. Mieruit bleek, dat 11 bestuurs-, 5 algemeene- en 5 conimis- sievergaderingen zijn gehouden, 23 leden oe- dankten, 5 meuwe traden toe. Er is dit jaar weinig gedaan, zoo goed als niets is tot stana o-ekomen. De bouw van een concertzaal is vertraagd en toch staat het bestuur op het standpunt dat aan de voorwaaraden van de verloting voldaan kan worden. De ungate van een wandelkaart kan geen voortgang hebben, omdat er te weinig advertenties zijn opgegeven. Het jaarveralag eindigde met aen wensch, dat in de toekomst uitvoering woidt gegtven aan het maken van rioleering, van een ondergrondschen kabel voor verlichting en van den Zeeweg. De rekening en verantweording van den penningmeester sloot met een voordeelig sal- do van 153.34. Hierin is echter niet cpge- nomen den stand van de kas der verloting (welke een nadeelig saido aanwijst). De heeren Vos, Balk en Rus brachten rap port uit, waarna de penningmeester werd ge- dechargeerd. De begrooting 1927/1928 gaf aan een be- drag vana 5795.04, waarvan 5126 70 d'er verloting. Voor reclame wordt 400 be- groot. De begrooting werd goedgkeurd. Bestuursverkiezing. Aftredend de heeren K Veldkamp (niet iierkieSbaar), T. Kostelijk en Jac. van der Kommer. De heer A. Greeuw Jr. c.s. deed een voor- stel om het geheele bestuur en bloc te laten aftredai en een commissie te benotmen uit 3 a 4 pei'sonen, die een nieuw bestuur zuilen kiezen, dat na een maand bijv. met de werk- zaamheden gereed kan zijn. De voorzitter kon dit voorstel niet in stem ming brengen, de heeren moeten zelf weten we ze willen kiezen. De heer Rus (aannemer) was er niet voor dat 4 personen een bestuur mogen kiezen, wat we dan maar moeten slikken. Dit recht is toch aan de algemeene vergadering. De heer van de Vail zette uiteen, dat op initiatief van den heer G. Smits een vergade ring is uitgeschreven met't doel om een ge- wijzigde toestand te krijgen en besloten was dat het bestuur en bloc moest aftreden. De heer Smits zeide dat de mededeeling niet juist was. Evenals in 1924 is er, nu er een vacature was van voorzitter, een bespre- king gehouden om in dezen een voordracht te doen. De heer Eilerts de Haan is aangezocht, doch heeft, voor zoover spr. weet, het niet aanvaard. Er is dus niet vergaderd om het bestuur te nopen tot heengaan, doch te spre- ken over een fceuze van vooriztter. In den loop van de bespreking is de wenschelijkheid naar voren gekotnen om een voorstel te doen om eene commissie te benoemen van 3 a 4 personen, die met een voordracht zou komen voor een bestuur. Het recht van verkiezing behoort aan de algemeene vergadering. De heer J. Rus Czn. constateerde dat men door den onproductieven arbeid van het te- genwoordige bestuur in kracht minder werd. Men moet menschen hebben, wien men zijn volte vertrouwen kan scheniken en dat is thans niet het geval is Spr. vulde aan wat de heer Smits had gezegd en constateerde, dat er een verlangen was om het oude be stuur terug te hebben, dat nog zoo kwaaa niet was. De heer Hopman (bestuur) daclit er met aan om zijn functie neer te leggen en spr meende, dat de heer v. d. Vail er ook zoo over zal denken. (De heer v. d. Vail zweeg). De voorzitter stelde aan de ordc de ver kiezing van een voorzitter. Candidaten waren de heeren Eilerts de Haan en Flopman. De laatste werd gekozen, dcch bedankte voor- loopig Hierna werd overgegaan tot verkiezing van het bestuur. Gekozen werden de heeren F. Joh. Jonker en J. Rus Czn., herkozen de heer Jac. v. d. Kommer. Hiierna gat de heer Hopman te kennen geen benoeming te aanvaarden. Hij durfde het niet aan met een nieuwsn secretaris. Vervolgens werd voorgcsield de heer W. van de Vail, die een candidatuur aanvaardde voor een jaar en als zoodanig werd gekozen. Mededeeling omtrent bestemniing kapitaal der verloting. De voorzitter zeide, dat in het bestuur overeenstemming is verkregen over het voorstel. „bouw muziektent ep een be- scheiden gebouwtje voor sport en kunst waarin kunnen repeteeren de gymnasten die lager onderwijs genieten, in overleg met net gemeentebestuur. De heer v. d. Klauw: Vv at kesi een mu ziektent? De voorzitter; Wij weten het niet, want het gemeentebestuur moet rnedewerlang ver- leenen en dit wilde eerst de goedkeuring van de algemeene vergadering. Over details kunnen we dus niet spreken. De heer M. van Steeg meende dat we aan handen en voeten gebonden zijn. Spr. had verschillende bezwaren. De voorzitter zegde toe, dat overleg zal worden gepleegd met de algemeene vergade ring. Hierna werd het voorstel goedgekeurd RondVraag. De heer v. d. Vail zeide, dat er in het bestuur was gevcchten, doch ieder, op zijne wijze, heeft gemeend het algemeen belang te dienen. Nu de voorzitter en de se cretaris heengaan, de eerste door lichamelijke omstandigheden, brengt hij hun dank voor hetgeen zij hebben gedaan; steeds hebben ze getracht de persoon van de zaak gescheiden te houden. Hierbij sloten zich andieren aan. Na wederkeerig dankwoord werden nog andere zaken naar voren gebracht, o. a. de slechte verlichting en de stijving van kasmid- delen. Daarna volgde slutting. UIT PETTEN. Raadsvergadering op 4 November j.l. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waar na de notu'len dier vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Een biizonder woor-d van welkom richt de Voorzitter tot het nieuwe lid, de heer Hollander en hoopt, dat in hem gevonden zal worden wat de raad in zijn voorganger verloor. De heer Nottelman tegt in handen van den Voorzitter de vereischte beloften af en wordt met een gelukwensch geiinstalteerd, waarvoor die heer Nottelman erkentelijk is, evenals voor het in hem gestelde vertrouwen Een exploitatierekening van het Etectrisch Bedirijl over het eerste halfjaar 1927. Batig sal do 154.17. De straatverlichting over dat tijdvak kost 110.38. Een mededeeling van het Departement van O. K. en W. dat als bijdrage voor leerlingen, die de H. B. S. te Altonaar bezoeken, moet worden betaald f 460.71 voor 1926 en f 117.53 voor 1925 Beide bedragen zijn reeds ingehouden. De uitkeering ingevolge de wet van 1897 art. 19 is voor 1927 bepaald op 1706.425 Een verzoek van den Bond tegen het schenden van Gods heiligen naam, om een I vloekverbod in het leven te roepen. S De begrooting voor den keuringsdienst van vleesch. De goedgekeund'e gemeenscha-ppelijike rege- ling voor den vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsingerhorn. De Voorzitter doet enkele mededeeling en uit een Donderdag j.l. gehouden vergadering 60) Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. HOOFDSTUK XXIV. De avond voor St. Maarten. heer de Tressan." „Gelulkkig, mijnheer! Vertel er mij wat Garnache liep de kam-er rond. Hij was niet dp zijn gemak; hij wist niet hoe hij het zou aanleggen het haar te vertellen en zich zelf van zijn pijnlijke taak te kwijten. Mademoiselle stond tegen de tafel g"- leund, waar de ledige doodkist nog op stond en keek naar hem. Het gaf niet veel of hij na- dacht, hij kon niet bedenik-en hoe hij bet haar zou vertellen. Zij had hem gezegd, dat zij dien Florimond niet bepaald lief-had, dat haar trouw aan hem eerder beschouwd moest worden als trouw aan den wensch van haar vader. En toch daciht hij, hoe moest haar ge- voel van trots geikwetst worden wanneer zij hoorde, dat Florimond een vrouw mee naar huis had gebracht. Garnache had diep mede- lijden met haar en met haar eenzaamheid, later, als eigenares van een groot landgoed in Dauphine, alleen en zonder vrienden. En hij had ook een beetje medelijden miet zich zelf en het eenzam-e gevoel, dat hij later zou heb ben; maar dat was bijzaak. Emdelijk was zij het die het stilzwijgen ver- brak. „Mifnheer," zei ze, haar stem klonk vyat gedwongen en heesch, „kwam u nog bijtijds om het leven van Florimond te redden?" „Ja mademoiselle," antwoordd-e hij dade- ldjk- hij was blij, dat zij door die vraag het ondterwerp zelf a-anroefde. „Ik kwam bij tijds." „En Marius? Uit hetgeen ik u hoorde zeg- fen maak ik op, dat hem geen kwaad is over- omen." „Neen, hij mankeert niets. Ik heb hem ge- spaard opdat hij kon deelen in de vreugde van zijn moeder over haar huwelijk met mijn- van". Haar stem klonk stijf en offideel. Maar of hij hoorde het niet of hij lette niet o-p de vraag. „Mademoiselle," zei hij langzaam. „Flori- mond zal weltira komen „Florimond?" viel zij hem in de rede; haar stem klonk schel alsof zij schrikte, zij werd doodsbleek. Dat waarop zij maandlenlang had gehoopt en waarvoor zij had gebeden was eindelijik gekomen en zij schrikte er haast do-odelijk van- Hij merkte de verandering op en schreef het toe aan een natuurlijike ontroering. Hij zweeg een oogenblik en voegde er toen bij „Hij is nog te La Rochette. Maar hij komt zoodra hij vernomen heeft dat zijn stiefmoe- der van Gondillac v-ertroklken is." „Maar waarom waarom? Had hij dan in't geheel geen haast om naar mij toe te komen? vroeg zij stamelend. „Hij is Hij zweeg en trok aan zijn kne vel terwijl hij haar somber aanzag. Hij stond nu dicht bij haar, bleef daar staan en leg- de zijn hand zacht op haar schouder en zag neer op dat lieve- innemende gezidhtje, dat zij tot hem ophief. „Mademoiselle," vroeg hij, „zou het u erg veel verdriet doen als het niet voor u weg- gelegd-was met den heer van Condillac te trouwen?" „Verdriet doen?" De vraag alleen deed- haar opleven, „neen neen mijnheer; het i zou mi] in't geheel geen verdriet doen." „Is dat waar? is dat wezenlijk waar?" ri-ep hij uit en ook zijn toon scheen minder somber. „Weet u dan niet hoe waar dat is?" zei ze op zulk een toon en met zulk een schuwen blik naar otnhoog, dat Garnache plotseling iets in zijn keel voelde. Het bloed vloog hem naar de wangen. Hij1 verbeelddie zich, dat er een heel vreemde beteekenis was in die woor- den van haar, een beteekenis, die zijn polsen smeller deed kloppen dan vreugde en gevaar zelfs ooit hadden gedaan. Toen trachtte hij zich zelf in bedwang te houden, heel in de diepte van zijn ziel meende hij een spotlach te hooren juist zulk een uitbarsting van sardonische vreugde als ziin lippen ontsnapt en met de gemeente Schagen bestaat over eenstemming om toe te treden en samen een vernietigingsinrichtinig te stichten te Schagen. A1 deze stu-kken worden voor kennisgeving aangen-omen. Vertegenwoordi-ging in de vl-eesch-keun-ngs- commissie. Tot afgevaardigde wordt gekozen de h-eer H. S. Er'iks en tot plaatsvervangend afge vaardigde de heer K. Nottelman. Beide be- noemden nemen de benoeming aan Ondierhandsche verhuring onderwiizers- woni-ng. Waar de woning van het hoofd der school met ingang op 1 Januan 1928 uit de huur is, s-telt de Voorzitter voor te verhuren tot 31 Dec. 1930 De heer Nottelman acht verhuren voor 5 jaren beter. Tot dit laatste wordt besloten "Verhaal pensioensbijdrage. Ingevolge den wensch van den minister van Bin-r.enlandsche Zaken en Landhouw moeten de verhalen voor pen-sioen zoo hoog mogelij-k worden opgevoerd, n.l. pensioens bijdrage tot Syi pCt en bijdrage voor in k-cop van v-roegere diensten tot 50 p-Ct Aldus wordt besloten. Opcenten person-eele belasting. Ingevolge wetswijziging moet wijzigrng plaats hebben van de verordening op de hef- iing van opcenten op de per-so-neele belasting. De heer Blom informeert, of er ook nog menschen zijn, die geen p-ers-oneete belasting betalen. De voorzitter antwoordt bevestigen-d Voorgesteld wordt te heffen bij een huur- waar de van 75—150 50 opcenten; van 150— 275 55 opcenten; van 275400 60 opcenten; van 400—525 65 opcenten; van 525—650 70 opcenten; van 650 en meer 75 opcenten. Aldus wordt bsloten Heffimg van schoolgeld. Ingevolge den wensch van den minister van Bi-nnenlandsche Zaken en Land-bouw moet het schoolgeld worden opgevoerd. Voorgesteld wordt de heffing te bepalen ate volgt bij een belastbaar inkomen van f m)—f 1000 f 2.60; van 1000—/ 150Q f 3; van f 1500—f 2000 f 3.75; van 2000 tot f 2500 4.50; van 2500—3000 f 5.20; van f 3000— f 3500 f 6, van 3500 tot 4000 f 6.75; van f 4000-/ 4500 f 7.50, van 4500— f 5000 f 8.25; van 5000 en meer 9. De Voorzitter deelt mede, dat de verhoo- ging ger-i-ng zal zijn. De heer Blom meent dit ook De heer Van der Vlies ziet al die kleine verhooginigtjes toch een groote worden Spr. vreest, dat de verordening terug zal komen en vraagt wat er zal gebeuren, als er nog m-eer verhoogd zal moeten v/orden. De Voorzitter gelooft niet meer te moeten verhoogen, omd-at de ko-sten van de as-sistente ook al op de geme-enschap drukken. De heer Timmerman vraagt naar het be- drag per kind bij een inkomen van f 1500 Verschillende leden willen meer verlagen De Voorzitter acht dit echter niet mogdijk Nadat deze zaak uitvoerig is besproken, wordt tot wijziging besloten. Wijziging begrooting 1926 Voorgesteld wordt de begrooting voor 1926 te wijzigen bij suppletoire begrooting in uitgaaf op f 1007 Goed gevonden. Wijziging begrooting 1927. Voorgesteld wordt de begrooting r92 Me wijzigen en daarop te brengen de saidi 1920 en de leening van f 14000 aan-gegaan voor deiging van de schuld. Goed gevonden. Aanbiedin-g gemeenterekening ]?f__ Gewone dienst. Ontvangsten f 157/0 8U, uitgaven 26861.92>1nadeehg saldo Kapitaateienst. Ontvangsten f 10000; uit gaven niets; batig saldo f 10000. Rekening Burgerlijk Armbestuur Ontvangsten f 1132.29; uitgaven 9/8 „7, batig saldo f 154.02. Tot leden der commissie voor het nazien dier rekeningen worden benoemd de heeren v. d. Vlies, Timmerman, De Graaff en Hol lander. Aan-biediing begrootin-gen. De gemeentebegrooting voor 1928. In ontvang- en uitgaaf 16656 1214 De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1928. In ontvang er. uitgaaf op f 974 8_, Besloten wordt deze begrooting goed te keuren. Rondvraag. De heei Blom vraagt, of het stenibureau voor de verkiezing vooi het Hoogheemraaa- schap uit dezelfae leden bestaat als voor Raad en Prov. S-taten. De Voorzitter antwoordd-e ontkennend. De heer D v. d. Vlies deelt mede, smds Juni j.l. geen hon-d meer te hebben. Besloten wordt hem voor een half jaar ont- heffing van hondenbelasting te verteenen. Daarna is de vergadering gesloten. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Markt. Ook de afgeloopen week heb ben onze tuin-ders in het algemeen genomen geen klagen gehad. De pnjzen zijn goed, waarvan het gevolg is dat in vrij groote mate de winterkool reeds aangevoerd wordt. Voor deze prijzen gaat men geen bergruimte huren zooais dat als regel andere jaren geschiedt. Een feit is dat deze winter minder k-ool te kweeken zal zijn dan andere jaren het geval was, vooral ook al omdat de produetie min der was. De arbeiders zuilen daarvan in de eerste plaats de terugslag ondervinden. Roode kool werd belangnjk meer aange voerd dan de vorige week en toch is de prijs omhoog gegaan. Dit is een gunstig teeken, vooral waar door het bu-itenland nog weinig gevraagd wordt. De prijzen varieerden den geheeien week tusschen 4:6-0 en 6.70 per 100 K.G. Ook met de gele kool ging het naar wensch daar de prijs den geheeien week op het ver- hoogde peil van de vorige week gebleven is Met de witte kool was het iets minder, daar de prijs, indanks lager aanvoer, even terug liep. was, twee nachten te voren op weg naar Voi ron. En toen kwam hij terug op de zaak. „lk ben blij, dat u er zoo over denkt," zei hij bedaard, „omdat omdat Florimond een vrouw meegebracht heeft." Ziezoo, dat was er uit; hij ging achteruit alsof hij iemand een beleediging naar het hoofd had geworpen en zich gereed houdt den slag af te weren, dien hij als antwoord verwadht. Hij had een storm verwacht, een woeste, waanzinnige uitbarsting; het flikke- ren van vertoornde oogen; een uiting van ge- kwetste fierheid. Niets van dat alleseen lief- kalm, fla-uw glimlachje verspreidde zich over het bleeke gezichtje en toen verborg zij dat gezidhtje in haar handen, legde gezieht en handen op zijn sdhouder en begon zachtjes te schreien. Dit was haast erger dan de storm, dien hij verwacht had, meende hij. Hoe kon hij ook weten, dat die tranen het uitvloeisel waren van een hart, dat op het punt is te barsten van louter vreugde? Hij klopte haar op d'en schouder, hij suste haar. „Kindje," flu-isterde hij haar in het oor. „Wat doet het er toe? Je hdeld immers niet wezenlijk van hem? Hij was je niet waard. Heb toch niet zoo'n verdriet mijn kind. Zoo, zoo, dat is beter." Zij keck naar hem op en glimiadhte door de tranen been die uit haar oogen stroomden. „Ik schrei van vreugde, mijnheer," zei ze „Van vreugde?" vroeg hij. „Vertudieu! Er komt geen eind aan de dingen waar een vrouw enn schreit." Zonder er bij te denken, onbewust haast, nestelde zij zich wat dichter tegen hem aan en weder kl-opten zijn polsen, weder steeg het bloed naar dat magere gelaat. Fleel zach tjes fluisterde hij haar toe: „Wilt u met mij naar Parijs gaan, mademoiselle?" Met die vraag meende hij niets anders dan iets heel gewoons, of het niet beter voor haar zou zijn, nu ze heel alleen in Dauphine wa3, zondfer vrienden, naar Pariis te gaan en on der de hoede te zijn van de komngin-regentes. Maar was het schande voor haar, dat zij die vraag heel en al verkeerd opvatte, dat zij be- greep uit die woorden wat haar hart zoo vu- rig verlangde? De groote vriendelijkheid van zijn toon deed haar denken, dat hij meen de wat zij wenschte. Zij sloeg haar bruine oogen weer tot hem op, zij nestelde zich vas ter tegen hem aan en toen sloeg zij de oogen schuchter naar hem op, een allerliefst kleur- tje verto-onde zich op haar jeugdig gezichtje en zij antwoordde heel zaoht: „Ik wil overal met u naar toe mijnheer, overal." Met een kreet liet hij haar los. Dat was geen verbeelding, geen verkeerd begrijpsu mogelijk. Hij zag dat zij zijn vraag verkeeru uitlegde, hoe zij zich tot antwoord aan hem had overgegeven. Zijn bijna ruwe manier versohrikte haar en zij zag hem aan terwij. hij de katner op en neer liep tot waar zij stond om de heftigheid van zijn gyvpelens te b-eteugelen. Toen stond hij weer stil. Hij vat- te haar bij de schouders en hield haar op armslengte voor zich, zag haar aan en er was iets onrustigs in zijn doordringende 0O^€TI. ^Mademoiselle, mademoiselle!" riep hij uii Valerie, mijn kind, wat zeg j-e daar tot mij „Wat wou u dan dat ik zeggen zou? vroeg ze met de oogen op den grond geves- trgd.' Ik dacht dat er geen quaestie van zoo iets tusschen on-s zou zijn. Ik behoor u toe. Heeft ooit een man een vrouw meer diensten bewezen dan u mij? Heeft o-oit een vrouw een beteren vriend, een ed-eler minnaar gehad? Waarom moet ik mij schamen over de be- kentenis van mijn vereerin-g?" Hij slikte iets weg en zijn oogen waren benevel-d de oogen die zonder ontroering menig bloedbad hadden aangezien". „Je weet niet wat je doet," riep hij uit en het was de stem van een gefolterde. „Ik ben ou-d." „Oud?" herhaalde zij verbaasd, zij keek hem aan alsof zij onderzoeken wou wat hij Zei. „Ja, oud," verzekerde hij haar bitter. „Kijk naar mijn grijze haren, naar de rimpels-in mijn gezieht. Ik ben geen geschik-te minnaar voor jou, mijn kind. Je moet een vroolijken, knappen j-ongen man hebben." Zij zag hem aan en een flauw glimlachje streelde om de hoeken van haar lippen. Zij keek naar zijn knap-pe, rechte gestalte; zijn waardig, krachtig, gedistingueerd gezieht Hij was een echte man tot in de puntjes van zijn vingei'ser was geen mannelijker voor- komen te vindenwat kon een jong meisje meer begeeren? „U is alles wat ik zou kunnen begeeren, antwoordde zij en in zijn hart verwenschte hij haast haar halsstarrigheid, haar gemis aan gezo-n-d verstand. „Ik ben knorrig en onhandelbaar en ik ben oud geworden zonder de vrouwen te leeren kenn-en. Ik heb. nog nooit geweten wat liefde was. Wat voor minnaar denkt u wel dat ik zal wezen?" y Haar oogen waren gericht op de ramen achter zijn rug. De zonneschijn die naar bin- nen viel scheen haar het antwoord te geven dat zij zocht. ,,Morgen is het St. Maarten en nu ziet u eenis hoe veel warmte d-e zon nog geeft." „Een armoedig, bedriegelijk St. Maarten- zomertje," zei hij. ,,Een juist antwoord op uw vergelijking „0 neen niet schijnbaar," riep zij uit. „In de helderheid en warmte van de zon is geen bedrog. Wij zien ze en voeten ze en we zijn des te meer verheugd, daar het al November is; wij genieten er juist des te meer van. En in uw leven is het nog geen November, dat duurt nog maanden lan-g." „Wat ge daar zegt is heel aardig," zei hij, „en mag nog meer toepasselijk zijn, daar ik Martin heet, ofschoon ik geen heilige ben Toen schudd-e hij die stemming af die hij zelf* zuCh+ig vond1; de stemming, die haar nemen wou zooais de wolf het lammetje vangt ?n n-ergens anders aan denkt dan aan zijn eigen honger. ,,Neen, neen", riep hij uit, „het zou schan- delij'k van mij zijn!" „En als ik je liefheb, Martin?" vroeg zij zacht. Een oogenblik zag hij haar ernstig aan, als of hij door die heldere oogen de diepte van haar maagdelijke ziel wou peilen. Toen viel hij voor haar op de knieen zooais een aankonjende jongen gedaan zou hebben en kuste haar handen ten teeken dat hij over- wonnen was. EINDE- Als ge alles hebS beproefd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht. die U zich hadt voorgesteld, besluitdan tot het nemen van een regelcontract in een goed. door alle standen gelezen dagbfad. Wij twijfelen niet, ot dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal biijken HET MIDDEL te zijnl

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5