1 De Deensche witte, waarvan de aanvoer wel greater doch nog niet zoo groot was, ■liep vrij belangrijk in prijs terug, zoodat we daarover geen gunstige stem kunnen laten •hcoren. De daling was in doorsnee ongeveer ,70 ct. per 100 K.G., waardoor Zaterdaig de •hoogste noteering 3.60 was en meerdere partijen beneden 2 verkocht werden. De uiten bleef zich weer best houden. Den geheelen week was de prijs zeer bevredigend en Zaterdaig werd nog weer een hoogere prijs gemaakt. Ze noteerden dien gebeelen week van 7.808.80. Drielingen brachten tot 8 40 en nep tot 4.50 op. De prijs van de peen was, ondanks be langrijk grootere aanvoer goed en vrij vast. Verschillende partijen werden boven 3 verkocht. De bloemkoolprijs is belangrijk lager ge- worden, zoodat Zaterd'ag de hoogste notee ring sleehts 5.50 was. Echter wordt de Jcwaliteit ook steeds minder. Verder waren er nog enkele partijtjes spruitkool, kroten en winteraardappelen. De laatsten worden in hoofdzaak onder- ling aan de ingezetenen verkocht, waardoor deze zeer sporadisch aan de markt komen. De totaal-aanvoer was deze week ongeveer 80 wagons. In het veilinggebouw van den Noorder- markt is weer een mooie verbetering tot stand gekomen. Het aantal telefooneelleni is weder- om met twee uitgebreid en op 5 gebracht, terwijl die inrichting zoodanig gemaakt is ■dat ze door de beambte vamuit 1 eel bediend kunnen worden. Het Harmoniegezelschap Excelsior her- denkt op 17 Dec. a.s. het 30 jarig bestaan. Waar dezen zomer het herdenken daar- van door het houden van een contours mo est worden afgelast a>ls gevolg van de staking der transportarbeiders, zali het feit nu in intiemem krimg herdacht worden. We vernemen dat gedacht wordt aan een contours in den zomer van 1928. UIT ZUIDSCH ARIWOUDE 1 De afd. Langendijk I van de S. D. A. P. zal op 14 Januari a.s. den dag van haar 25- jarig bestaan herdenken. Hoewel de eigenlijke datum 7 Jan. Is moet de herdenking om bijzondiere redenen een ,week worden uitgesteld. Het doel is dat ds. Melchers, een der opriditers, een feestrede uitspreekt en de avond verdler te vulien met muziek, za-ng en voordrachten. I UIT URSEM. 1 Vrijdag 4 November 1927 was door de aid. Ursem en omstreken der Hall. Maat- sehappij van Landbouw een lezing aangekon- digd in het cafe de Landbouw van den heer J. Mulder over het onderwerp: Glascultuur De voorzitter, de heer J. Buis Jzn., riep een hartelijk welkom toe aan de talrijke aan wezigen en in het bijzonder aan den Rijks- tuinbouwconsulent ir. J G. Hazeloop, spre- ker voor dien avond. De heer Buis sehetste in grove trekken den tegenwoordigen stand van zaken op't gebied der tuinbouw en legde vooral den nadruk op het feit dat men bij gelijke landoppervlakte en toenemende bevolking tot meer intensief gebruik van den grond moest worden ovea;- gaan. Door middel van glascultuur nu, kan men komen tot voile benutting van den bouw- grond. Daarna gaf de voorzitter 't woord aan den heer Hazeloop. Een korte samenvat- ting van de lezing laten we volgen. Uit de statistiek blijkt, dat Noord- en Zuidholland op't gebied van tuinbouw bo ven aan staan. In Nederland werd in 1926 25560 H.A. gebruikt voor groententeelt. In iN.- en Z.-Holland alleen 17513 H A. Hier- van gebruikte men in N.-Holland in 1926 10518 H.A. en in Z.-Holland maar 6996 H.A. Noordholland1 staat dus wat het H.A. betreft aan den spits. Noordholland1 beeft 22 pet. meer beteelde opperviakte dan Z.- Holland. Wat de frui'tteelt betreft staan N. Holland eenigszins ten achter. Aan de hand van veilingscijters kan nog 't volgende ge- constateerd worden. In 1926 bedroeg de om- zet in Z.-Holland 38,9 millioen gulden. In N -Holland daarentegen maar 20,2 millioen gulden, zoodat Zuidbolland bij minder grondgebruiik in opbrengst N.-Holland ver overtreft. In cijfers uitgedrukt is de gemid1- delde opbrengst per H.A. in Noordholland f 1760 en in Zuidholland 4148. Wat is hiervan de oorzaak? Niet de vrucbtbaarheid van den. bodem. Ook niet de bekwaamheid van de tuinders Maar wat dan wel? Het is jammer dat voor de laatste jaren geen sta- tistieken zijn gemaakt voor het gebruik van glas (bezuiniging door den tSaat!) Maar oude cijfers kunnen ons ook nog wat leeren. ■In 1912 is in Zuidholland een glasopper- vlakte geibruikt van 5.035051 M2. terwijl dit. voor Noordholland 415910 M2. bedroeg. Het glas blijkt dus diudelijk een middel om de opbrengst per H.A. vooruif te brengen. En watvinden de tuinders zelf voordeeliger? Ook dit teert ons de statistiek weer. In 1912 waren 22400 H.A. bebouwd met volle- grondsgroente, in 1903 was dit 1600 H A. In 9 jaar alzoo een stijging van 6400 H.A. of 40 pet. Aan de hand van gegevens vindt men in diezeifde 9 jaar voor teelt onder glas een stijging van 243 pet. Voorwaar cijfers die sterk spreken. Wat zijn nu de voordeelen, veibomden aan glascultuur? In de eerste plaats zijn de scbommelingen der prijzen van groenten onder glas niet zoo groot. Ten twee- de speelt de weersgesteldheid een minder groote rol. Na deze algemeene inleiding volgt een overzicht van de verschillende wij- zen, waarop men glascultuur toepast. Men onaerscheidt 2 hoofdvormen van glascultuur. 1in bakken (plat glas) 2. in kassen (staand glas) De bakken worden weer onderverdeeld in inkele bakken en dubbele. Enkele bakken hebben een en dubbele bakken twee glaszij- den. Een voordeel van de enkele bakkennis, dat deze met hun glas in ongeveer zuidelijke richtimg kunnen opgesteld worden. Zoodoen- de kunnen zij al het zonlicht opvangen. De dubbele zet men met een glaszijde ongeveer naar het oosten en met de andere glaszijde naar het westen. De dubbele balden hebben ook hun voordeelen. Ze eischen minder ma- teriaal, maar dit is niet het voornaamste. Bij enkele bakken moeten meer paden open ge- houden worden. Zoo kan een tuinderij, welke een opperviakte beslaat van 1 H.A., ongeveer 5000 ramen dragen. Waren dubbele bakken gebezigd dan zou dit aantal 6250 bedragen neocerr. uo.r worden de bakken wel ondcr- scheideu in icsse en vaste. Losse bakken zijn minder duur en kunnen verplaatst worden. De grond verzuurt wel cens en als men dan de bakken zoodanig verplaatst dat de oude paden onder het glas vallen, dan beeft men op die wijze ten middel, om wat versche grond onder het glas te krijgen. Ook iigt het vcor de hand, dat men bij vaste bakken meer last lieeft van plantenziekten en insee- tem, dan bij losse bakken. De losse bakken moekn natuuTlijk gemakkelijk in eikaar te zetten zijn, dit met het oog op verplaatsing. Verder spreekt men nog van warms en kouoe bakken. De laatste worden alien verwarmd door zonlicht, terwijl men de eerste door brceimest (paarden- of varkensmest) ver- warmt. Nu laten we nog een voorbeekl vol gen van de wijze waarop men zijn bakken zou kunnen gebruiken. oo:als dat in Zuid holland veel gedaan wordt, zou men reeds in het laaist van September zaad kunnen uii- strooien voor kooiplanten, welke we in de bakken laten overwinteren. Ongeveer de 2e helft van October kan men wortelen zaaien. (Met krijgen van broeimest wordt hoe ianger hoe moeilijker, zoodat men er toe overgaat varkensteelt aan de tukiderij te verbinden). Soms plaatst men tussehen de worteien nog een beetje kropsla, tenminste wanneer er broeimest ender zit. Echter altijd bloem- koolplanten en wel een rij aan d'e bovenkant der" ramen en een rij langs d:e onderzijde, zoodanig dat over de breedte van twee ramen ■5 bloemkoolplanten in iedere rij staan. Onge veer hal'f Maart gaat dte kropsla er uit en omstreeks half April de wortelen. Half Maart mogen de ramen er al af. Deze gaan naar de komkommers. De bloemkoolen staan nu in het open veld. De wel wat lamg gewor- den stengels buigt men naar den grond, beurtelings een plant naar links en een naar rechts. De koppen richten zich vanzelf weer op. In Januari maakt men een warme bak voor het aankweeken van komkommerpian- tjes. Hiervoor maakt men een broeilaag van ongeveer 1 Meter dikte onder een raam (de zoogenaamde pittenbak). Geleidelijk (om het broeiproces niet te storen) werkt men er een weinig grond op tot ongeveer een half voet. Gaan de plantjes groeien, dan verhui- zen ze naar de zoogenaamde volgbakken waar ze meer ruimte krijgen. Om de vijf bakken heeft irien een volgbak. De andere vier bakken noemt men. tusschenbakken. Aan het eind van de verplanting staat in iedere bak een komkommerplant. Voor de komkom mers heeft men de bakken tot September noo- dig. Dit is een korte opsomming van hetgeen er in een jaar gebeurt met de bakken. Men onderscheidt nu drie soorten groen- tenkassen nl. komkommerkassen, tomatenkas- sen en warenhuizen. Voor fruit hee'ft men nog de druivenkas. De twee eerstgenoemde zijn warme kassen en de laatste een koude kas. Verder 'besprak spreker uitvoerig over de inrichting en den. bouw van deze kassen. Wat de bouwkosten betreft dit maakt een groot verschil. Een warenhuis met een kap- bedekkiing van 1000 ramen kost ongeveer 5000 a 5500. Het bouwen van kleine warenhuizen is onvoord'eelig. De lijsten kosten 1.en eerste kwaliteit 1.50. Van platglas bedragen de kosten per raam 0.80. De onderbouw kan bestaan uit enkele en dubbele bakken. De laatsten zijn voordee liger. Een opperviakte van 1000 ramen kost ongeveer 3000. Wat is nu voordeeliger glas gebruiken in den vorm van warenhuizen of platglas. Bij de eerste heeft men minder grond noodig en geen paden. Een ander voordeel is minder arbeidsloon en ten derde kan men zoowel lage als hooge gewassen teelen. De tomatenteelt in warenhuizen is de voornaamste. Deze kunnen niet in bakken ge- teeld worden. De uitvoer van tomaten be droeg in 1926 32.000.000 K.G. In het voor- jaar kan men in de warenhuizen kropsla tee len, dicht bij eikaar b.v. 25 onder een raam. Het is een prachtige voorvrucht en in het buitenland veel gevraagd. Men is op tijd klaar nl. April; en behoeft met de tomaten- planten niet te wachten. In de oudere waren huizen heeft men nog een andere voorvrucht nl. bloemkool. Verder werd nog een belang- rijke vraag behandeld n.l. of de groenteteelt in bakken geen bezwaren heeft. Ze zijn er wel doch niet zoo groot of ze zijn te over- wdnnen. Een bezwaar is vooral dat in onze slooten brak water is. Dit is. het beste te on- dervangen door met zorg het terrein uit te kiezen en voor warenhuizen de lagere grond bv. 1 of 2 voet boven den gemiddtelden water- stand. Men profiteert dan van het grondwa- ter en in normale zomers heeft men niet te gieten. Als de grond te hoog ligt moet men geen warenhuizen bouwen maar een druiven kas. Een ander bezwaar is dat men veel kapi- taal noodig heeft maar spr. toonde met voor- beelden aan dat het rendabel is. De opbrengst bedraagt per raam 3. dus voor 1000 ramen 3000 met een rood opperviakte van 12 Are. Stel nu daartegen- over een bedrijf van 2 H.A., dan kost het eerste compleet 6000 en het andere 8000. Bij glascultuur heeft men niet veel aibeids- loon, niet zooveel bernesting en zaaizaad noo dig. Rekent men'mfhet gel-d tegen 5 pet. dan heeft men jaarlijks noodig 300 plus 300, afschrijving totaal 600 en wanneer men 2 H.A. land huurt bedragen de uitgaven al 500. Spreker besloot zijn rede met den wensch dat hier in Noord-Holland evenals in Zuidholland de glascultuur zal bevorderd worden in het belang van den tuind'er. Daarna sprak de voorzitter het slotwoord, wees op de groote voordeelen die verbonden waren aan het lidmaatschap van de Hol- landsche maatschappij van Landbouw, wat de afdeeling Ursem steeds voor zijn leden doet, wekte de aanwezigen op tot aansluiting en deelde mede dat de afdeeling voornemens is een cursus in glascultuur te doen geven. Spr. twljfelde niet of zeer velen zullen dank- baar van deze gelegenheid gebruik maken en zich bij den secretaris, den heer P. de Puy- ter, aanmelden. Met het oog np den gevor- dende tijd drong spr op spoedig aanmelden aan, dankte verder den spr. voor zijn leer- zamen avond en sloot de vergadering. UIT HEERHUGOWAARD. Vrijdag, 4 Nov. 's namiddags 3 uur ver- gaderde de raad, waarbij met den voorzitter, burgemeester Van Slooten aanwezig waren alle raadsleden met- uitzondering van den heer Mienes die absent was wegens onge- steldheid. Door eenige ingeschrevenen, wonende nabij de zuivelfabriek „Vita Nova" werd gevraagd de daar geplaatste lantaarn weer te doen branden Door den voorzitter werd toegelicnt, dat de draadlantaarn daar ter plaatse buiten functie is gcsteld. Door'den heer Wuijs werd de wenschelijk- heid bepleit haar weer in dienst te stellen. Door den heer Tromp, lid der lichtcommis- sie, werd meegedeeld, dat destijds door de ccmmissie werd geoordeeld, dat een licht daar ter plaatse overbodig geacht werd, de verlichting daar ter plaatse is niet minder gunstig dan elders, hoewel de sluis aldaar wellicht profijt van herstel zou hebben. Door den heer Wijnker werd nog nader toegelicht, waarom daar destijds een licht is geplaatst, wat den heer Wuijs doet opmerken, dat ook de lichtpaal voor de woning van den heer Wijnker maar 2 palen van het volgende lichtpunt verwijderd is. Nu ja, zei de voorzitter, in den aanvang is met die plaatsing wellicht wat geliefheb- berd Door den heer Quant werd nog opgemerkt, dat het voor de siuis toch wel van belang zou zijn. Met 7 tegen 3 stemmen werd besloten het verzoek-in te willigen. Het verzoek der afd. Heer-Hugowaard, Ncord, voor den cursus in bedrijfscontrok 30 subsidie te mogen ontvangen voor ver- warming en verlichting van het leslokaal, ontlokte eenige discussi-u waarna met 6 tegen 4 stemmen werd besloten tot aanneming van het voorstel van B. en W. om hiervoor toe te staan 20, aangezien deze cursus sleehts loopt over 30 lesuren. Een verzoek is ingediend narnens bovenge- noemde af deeling van den L. T. B. en Nieuw- leven om voor den tuinbouw-wintercursus voor hetzelfde doel 50 te mogen ontvangen, gaf B. en W. aanleiding voor te stellen 40 toe te staan. Door de heeren Kostelijk en Tromp werd gewezen cp het groote nut van dezen cursus en het feit, dat deze loopt over 144 uur. Voorts, dat door Rijk en Provincie zoodanige subsidies worden verleend, dat deze cursus- sen gegeven kunnen worden. Met nadruk wees de heer Tromp er nog op, dat het houden van deze cursussen zeer in het belang zijn der gemeente, zoodat z. i. het offer der gemeente niet zwaar geacht kan worden, terwijl door den heer Kostelijk nog werd opgemerkt, dat de begrooting op de gevraagde bijdrage in gebaseerd. Door de beide wethouders was niet op den voorgrond gesteld de vraag of het bedxag al of niet toereikend zou zijn, doch rekening ge- houden met het feit, dat er steeds meer cur sussen worden gehouden. Voorts werd door den heer Krom gaarne toegegeven, dat men ten aanzien van nuttige instellingen niet al te schriel moet zijn. Met 8 tegen 2 stemmen, die der beide Wethouders, werd besloten f 50 toe te staan. Aanvragen om aansluiting aan het elec- trisch net waren ingekomen van ingezetenen aan den Holleweg en van de Berkmeer met aangrenzend deel van Veenhuizen. Daar deze aanvragen pas waren ingekomen, werd besloten ze in handen te stellen der advies- commissie. Een verzoek der muziekvereenigign „H. U. G. O." om wederom een subsidie van 75 te mogen ontvangen werd zonder eenige discus- sie ingewilligd. Door den heer Buren, keurmeester dezer gemeente met betrekkng tot de warenwet, was het verzoek ingediend zijn tijdelijke aanstel- ling door een vaste te vervangen. Dit verzoek werd verwezen naar B. en W. om advies. Hierna kwamen aan de orde drie aanvra gen voor uitbreiding van het electrisch net. Eerstens een aanvraag van den heer J. Kla- ver aan zuideinde van den Middelweg. De aanvrager is bereid het gedeelte over zijn land den aanleg zelf te bekostigen. De kosten van aanleg voor het bedrijf zijn in totaal 509.20, de opbrengst zal bedragen 94.80, aflossing rente enz. totaal f 673.96, alzoo een batig saldo van 20.54. Vervolgens een verzoek van den heer P. Kostelijk en anderen voor aansluiting van het gedeelte Westd'ijk, van Jac. Kostelijk tot Jac. Gutter. Totaal aanlegkosten 3996.25, de exploitatie-reke- ning in ontvangst 492 in uitgaaf 447.90, alzoo een batig saldo van f 44.10. En einde- lijk een aanvraag van P. B. Weel en andere voor aansluiting van den Groenendijk. De kosten hiervan zijn geraamd op 3040.90, de exploitatie-rekening in ontvangst 436.30 in uitgaaf 363.27, alzoo een batig saldo groot 72.93. Voor uitvoering dezer uitbreiding zal on geveer f 7500 moeten worden opgenomen, waartoe B. en W. te zijner tijd een voorstel zullen indienen. Geadviseerd werd1 door B. en W. tot deze uitbreidingen over te gaan, waar- mee de commissie van bijstand verklaard heeft zich te kunnen vereenigen. Het college van B. en W. meende echter moeten opmer ken, dat de uitbreiding naar verschillende buitenwijken er toe zou kunnen leiden, dat de meteropnemer tijd te kort zal schietcn, het aantal aansluitingen beloopt reeds ongeveer 900. Na eenige toelichting en bespreking werd met algemeene stemmen besloten het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Tevens werd besloten den uitbreiding in eigen beheer uit te voeren. Voor het Zuideinde zijn paien in voorraad, zoodat daarmee direct kan wor den aangevangen. Bij loting werd bepaald, dat vervolgens de uitbreiding zal plaats heb ben aan den Groenendijk, daarna aan den Westdijk De voorzitter hoopte, dat met een maand alles in orde zal kunnen zijn, belanghebben- den kunnen reeds nu beginmen de huisinstal- laties te laten aanleggen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat het koopcontract voor een terrein voor het te bou wen transformatorhuisje dezen morgen is ge- teekend, en zegde toe zooveel mogelijk op voortgang voor deze uitbreidingen te zullen aandringen. Aan B. en W. werd opgedragen bij in- schrijving te verpachten voor den tijd van 3 jaar het grasgewas van het gemeentelijk sportterrein. Hierna kwam in behandeling het verzoek van Dr. Spierings om zonder financieel be zwaar voor de gemeente zijn pensioensgrond- slag te verhoogen, hetgeen mogelijk bleek door vaststelling van den pensioensgrondslag als schoolarts te bepalen op 350, vrijwel overeenkomende met het hiervoor ontvangen salaris, berekend naar 50 cts. per kind per jaar. Naar aanleidinug van door den heer Kos telijk gestelde vraag om nadere inlichting, wercrdeze door den voerziller versfrekt, ter-' wijl tevens werd meegedeeld, dat de noodige adviezen waren ingewonnen. B. en W. stelden voor op het verzoek in te gaan, waartoe met algemeene stemmen werd besloten Voorgesteld werden eenige noodzakelijk geworden wijzigingen in de Begrooting van 1927, deels ten gevolge van genomen raads- besluiten, deels ten gevolge van verandering in bedragen van ontvangst en uitgaaf. De voorgestelde wijzigingen verlangen de goed- keuring van den Raad. Ingevolge een ingekomen missieve van Ged. Staten moet het wenschelijk worden geacht het reglement voor het Burgerlijk Armbe- stuur aan te vulien, met betrekking tot het uitbesteden van armlastigen in gezinnen. 6oor den voorzitter werden hieromtrent de noodige toelichtingen verstrekt. B. en W. stelden aan den Raad voor genoemd regle ment aan te vulien met de bepaling, dat alle leden van een huisgezin, waarin een armlas- tige zal worden verpleegt, geneeskundig te doen onderzoeken. Met algemeene stemmen werd goedgevonden deze bepaling op te ne- men. Van de leening, groot 24000, werd uit- geloot nr. 11 zijnde een obligatie, groot Door de commissie van Bijstand voor het electrisch bedrijf was een advies ingediend om van de palen op de erven van aangeslote- nen bij het laagspanningsnet, wiens wonin- gen verder dan 30 of 40 M. van het net ver wijderd zijn tot een maximum van twee voor rekening van het bedrijf te nemen. Uit het advies van B. en W. bleek, dat de meerder- heid van het college hier niets voor gevoelt. Hoewel het voorstel afkomstig was van de vorige lichtcommissie, verklaarde toch de heer Tromp zich wel bereid het nader toe te lichten. Het.voorstel heeft zijn oorsprong ge- vonden in het feit, dat ten gevolge der her- haalde uitbreidingen voc-r enkele panden soms een tamelijk groot aantal palen ge plaatst moet worden, waarbij spr. wees op de juist toegestane uitbreiding aan het Zuid einde van den Middelweg. Naar spr.'s oor- deel ligt er iets onbdllijks in alle kosten voor aansluiting van wat ver afgelegen panden door de betrokkenen zelf te doen dragen. Te vens wees spr. op het gevaar, dat daarbij allicht minder deugdelijke palen worden gvbe- zigd. Dan achtte spr. de tijd nabij, dat voor bet bestaande net de palen wel achter de boomen geplaatst zullen moeten worden, waarbij wel palen zullen uitvallen, welke echter nog wel dienstbaar zullen zijn voor paatsing op de erven. Door wethouder Krom werd opgemerkt, dat eenrnaal is vastgesteld, dat het bedrijf de leiding aanbrengt tot ten hoogste 20 M. op het erfieder weet dus, dat verdere aanleg voor zijn rekening komt. Spr. achtte het niet gewenscht daar van nu af te wijken. Ook de voorzitter is de meening toegedaan en wat het gebruik van minderwaardig ma- teriaal betreft, hiervan kan in het vervolg worden gewaakt. Was er tijdens den licht- nood reden om in dit opzicht wat toegeeflijk te zijn, dit is nu niet meer noodig. Wat het verplaatsen der palen aan den weg betreft, ten gerieve van het verkeer, de voorzitter stelde zich voor pogingen te doen voor een bijdrage der provincie. Komen er palen vrij, dan ligt het voor de hand, die voor een prijsje aan particulieren te verstrekken, doch spr. achtte het mede niet gewenscht het onderhoud ten deele van particulieren op het bedrijf over te brengen; ook al niet, omdat op die wijze er geen sprake van zou wezen eens tot ver- laging van vaste kosten of stroomprijs over te kunnen gaan, wat elders wel geschiedt. De discussie werd1 nog geruimen tijd voortgezet, waarbij bleek, dat de heeren Wijnker, Pool, Quant wel iets gevoelen voor het voorstel der commissie, de heer Kostelijk er echter niets voor gevoelt. Ten slotte kwam het tot stem ming, waarbij met 7 tegen 3 stemmen werd besloten op het voorstel der commissie in te gaan. De voorzitter betreurde dit besluit en achtte het niet in het belang van het bedrijf. Spr. verklaarde hiermee de agenda afgehan- deld, doch de heer Kostelijk kwam hier tegen op en herinnerde aan het door hem ter vorige vergadering ingediende voorstel, het welk toen werd aangehouden. Spr. had verwacht in deze vergadering't antwoord van B. en W. te zullen vernemen. (Dit betreft een voorstel tot het verleenen van een gratificatie aan den onbezoldigden ambtenaar ter secretarie. Ver- slaggever) Door den voorzitter werd hierop geant- woord, dat B. en W. geen voorstel hebben, doch dat de zaak opnieuw besproken kan worden, waarop door den heer Kostelijk werd opgemerkt, dat het voorstel dan toch op de agenda had moeten staan. Spr. stelde de vraag of het voorstel nu behandeld kon wor den; volgens de agende niet, volgens de notu- len echter wel. Wethouder Krom erkende, dat het voorstel op de agenda geplaatst had moeten worden, doch is het met den heer Kostelijk niet eens, dat B. en W. advies hadden moeten uitbren- gende zaak is eenvoudig uitgesteld voor nadere bespreking. Hierop werd door den heer Kostelijk geant- woord, dat het dan toch behandeld moet wor den en dat advies van B. en W. toch zeer ge wenscht was geweest. Door den voorzitter werd opgemerkt, dat het alsnog voor advies naar B. en W. verwe zen zou kunnen worden. De heer K. van Langen achtte het niet ge wenscht vergoeding te geven. Krijgt genoem- de ambtenaar te weinig, dan moet hem meer gegeven worden, doch niet van de gemeente. Betrof het langdurigen dienst, dan was het nog wat anders. De voorzitter merkte op, dat den Hartigh al een jaar of acht in functie is en in een ver gadering van B. en W. is benoemd tot onbe- zoldigd ambtenaar, naar zijn functie van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Het voorstel geldt trouwens ook een gratificatie. Wethouder Krom verklaarde niet te weten, dat een benoeming tot onbezoldigd ambtenaar had plaats gehad, doch de voorzitter ant- woordde hierop, dat dit is genotuleei'd. Vervolgens werd door den heer Krom nog opgemerkt, dat hier hulp wordt verleend aan den secretaris en dat die dus ook dient te be- talen. Spr. achtte het voorstel niet gemoti- veerd. Door den heer Kostelijk werd er op gewe zen, dat het vele werk ter secretarie door den burgemeester-seeretaris met behulp van den eersten amorenaar met verneftt kan worden. j Naar spr.'s oordeel is de steun, welke den secretaris heeft van den eersten ambtenaar teslist onvoldoende is en meende te mogen wiizen op het vele werk door den heer Har tigh verricht, op diens vervanging bij afwe- zigheid van deu burgemeester/Steeds wend! men zich dan tot Den Hartigh en steeds is deze in staat te helpen, wat spr. zeer in het belang der gemeente achtte. Voorts werd ge wezen op mogelijke afwezigheid van den bur gemeester door ziekte, verlof enz. De heer W. Groenland verklaarde zich te gen het geven van een gratificatie. Door den voorzitter werd er nog op gewe zen, dat door Den Hartigh veel meer werk werd verricht, als door eventueele afwezig heid zijnerzijds ongedaan zou blijven, en dat op menig secretarie met het onze geliikstaan- de veel meer hulp aanwezig is. Als blijk van waardeering achtte spr. een gratificatie wel gerechtvaardigd, vooral ook omdat alles aan Den Hartigh toevertrouwd kan worden. Door den heer Kostelijk werd tenslotte het voorstel gedaan Den Hartigh voor dit jaar een gratificatie te verleenen van 300, waar na door den heer Quant voorgesteld werd 150 te verleenen. Het voorstel Kostelijk werd verworpen tnei 7 tegen 3 stemmen; voor stemden met der heer Kostelijk de heeren Wuijs en Pool. Het voorstel Quant werd daarna eveneens verworpen met 6 tegen 4 stemmen, voor stem den de heeren Quant, Wuijs en Kostelijk, Van Langen. De heer Kostelijk verklaarde nog dezen uit- slag ten zeerste te betreuren. Hierna sluiting. UIT OUDE NIEDORP. De raad vergaderde Zaterdag 5 Nov. j.l. voormiddags 9.30 uur ten raadhuize. Voorzitter de heer B. J. F. M-eijer, burge meester-seeretaris. De notulen van 6 Sept. werden vastgesteld. Ingekomen stukken waren o.a.: Adres van J. Biersteker te Oude Niedorp d.d. 29 Sept. j.l. boudende verzoek om vergunning tot het aanleggen van een geleiding ten behoeve van een door hem te stichten radio-distributie- onderneming voor Oude Niedorp en Verlaat. Aangehouden adres van C. Coops te NLu- we Niedorp d.d. 25 Febr. j.l., als voren. Adres van W. Koikman te Zijdewind d.d. 23 Oct. j.l, als voren, voor Zijdewind en 't Veld B. en W. adviseerden het verzoek van J. Biersteker en W. Koikman in te willigen on der nader door hun college te stellen voor- waarden. Na nog enkele inlichtingen, ver strekt door den voorzitter, goedgevonden. Adres van J. Bakker Jzn. te Ziidewind d.d. 24 Oct. j.l. boudende verzoek rem te wiilen verkoopen een perceel grond geicgen in de z g. „Bulleweid'; aan de Weel, ten be hoeve van een plaatsje als bedoeld bij de Landarbeiderswet. De heer Ligthart was er niet voor, de va- der van Bakker heeft zelf nog land dat ge- schikt is. De heer Liefhebber was het met den heer Ligthart eens De voorz. zeide dat B. en W. voorstellen om aan Bakker land af te staan, 15 snees voor 1500. De heer J. Wit wilde de prijs bepalen op 125 per snees De heer Van Zoone vond dat te hpog, hij vond f 100 per snees genoeg. .Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel van B enl aangenomen. Adres van het bestuur der afd. 't Veld van den R. K. diocesanen Land- en Tuinnouw- bond houdende verzoek om toekenning van een subsidie van SO. B. en W. adviseerden het verzoek in te wil ligen. Met algemeene stemmen goedgevon den. Een schrijven van het dagelijksch bestuur der banne Oude Niedorp d.d. 15 Oct. j.l. no. 25 daarb ijverzoekende een jaarlijksche ver goeding van 10 te wiilen verleenen voor derving van grasgewas als gevolg van een door het gemeentebestuur op den wegberm bij Blokl uizen geplaatst bord: Standplaa.ts voor woonwagens". B. en W. adviseerden de jaarlijksche bij drage te bepalen op 5. De heer Kriller vond 5 te kort en wilde dat stellen op 10. Na eenige bespreking werd het voorstel van B. en W. verworpen en het voorstel Kriller aangenomen. Rapport van de raadscommissie van schouw van de gemeentelanden. Dat rapport was niet ongunstig. Een huurder, nl. W. Groot, had zijn land nog niet geploegd. Adres van het bestuur van den Bond Jegen het schenden door vloeken van Gods heiligen naam d.d. 26 Oct. houdende verzoek om vaststelling van een vloekverbod. Bericht zal worden dat een ducdanige ver- ordening alhier reeds bestaat. Voordracht van B. en W. om vpor rekening van de gemeente te nemen 50 pet. van het 1/3 gedeelte der kosten van den bouw eener betonnen brug in den Oude Niedorperw-eg bij de grensscheiding N.-NiedorpO.-Nie dorp. De heer Van Zoonen meende dat de ge meente N.-Niedorp meer belang bij de brug had dan onze gemeente en daarom vond hij het niet billijk dat de brug in eigendom en onderhoud aan onze gemeente komt. Het on derhoud zal de eerste jaren wel niet veel zijn, maar al duurt het 25, 50 of 100 jaar, komen doet het. De heer J. Wit was er ook niet voor de brug over te nemen, laat elk maar timmeren op zijn erf, wij hebben al genoeg. De heer Bakker was het wel gedeelte!ijk eens met den heer Van Zoonen, maar hij meende dat wij d'e oorzaak waren dat de brug veranderd wordt. De voorzitter lichtte in het breede toe hoe B. en W. er toe gekomen waren, om de brug over te nemen. Na nog eenige gedachtenwisseling werd besloten op voorstel van den heer Van Zoo nen om dat punt in een gecombineerae ver gadering te bespreken met de raden van Oude en Nieuwe Niedorp. Voorstel van B. en W. tot publieke verhu- ring der aan de gemeente toebeiioorend* bouwlanden voor het tijdvak van 1 Dec. 1927 tot 1 Dec. 1931. Goedgevonden. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 6 Sept. j.l. strekkende tot wijziging en aanvulling der begrooting 000.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6