iBia©s©nd©w st^kken BiwBiepland Bechtszaken L. Frarakesifeerej, Alkmaar. dienst 1927. Goedgevondefl. Behandeling der gemeente-begroofing <jii.en.st 1928 en der begrooting van het Bur- gerliik Armbestuur dienst 1928. Hierbij zijn te bebandelen: a. diverse verzoekenom bij- dragen uit de gemtentekas voor 1928; o. een voorstel van B. en W. terzake de beharding van den Reidersweg en de verbreed-in-g van den Oude Niedorperweg. Subsidie werd verleend aan bet .wme Kruis te Nieuwe Niedorp, voor de Tni^o-i.niir 409 en voor de T. B. C.-DCotrij- Aan de Schager hand ldrijvenden en mid denstandsvereeniging 30. Fr. Aan de Vakvereemging in West-Fries land V°oor de malariafcestrijdmg werd uitgetrok- ken 1 cent per inwoner. De heer Van Zoonen hield een beschou- •wing over de begrooting, waarin hi] het uit- komen dat de gemeente-financien met zoo gunstig waren en hij prinoipeel tegen vergoe- fing was aan den Buitengewonen vrijwilU- ^D^vwrzitter beantwoordde den heer Van Zoonen en was het er met mede eens dat de s'echt waren van deze ge- iinancien zoo Slootea Besloten werd op Vrijdag 9 Dee. een open- bare vergadering te houd'en, een soort her- denkingsavond, zooals men dat hier de laat- ste jaren gewend is. Aan verschillcnde leden zal medewerking gevraagd1 worden, om den avond zoo gezellig mogelijk te maken. Liede- reribundels zullen anageschaft worden en dien avond verkrijgbaar zijn, terwiji er ook weer eenige series lantaarnplaatjes vertoona zullen worden. De commissie door den scbiloer W. Blaauw aangevraagd zal a.s. Woensdag ten raadhuize geinstalleerd worden. Leden zijn de heeren Margadant (Alkmaar), Kostelijk (de Rijp) en T. Slooten (Orootschermer) Tot bestuurslid van de aid. Grootscber- mer der S. D. A. P. is in de laatste vergade- ring benoemd' de heer D. Pascha. Zoo moge- lijic zal hier de Potemkin-film vertoond wor den, waarschijnlijk in Februari. De onlangs verzonden circulaire van het bestuur van Christiaan de Wet hee-t als eerste resultaat een 9-tal leerlingen opge.e- verd. Voor de vereeniging, maar vooral ook voor het dorpsleven, hoopt men zcodosnde nieuwe krachten voor de vereeniging op te kweeken. r. te in meente. De post verg. aan de B. gew Landstorm bleef met 4 tegen 3 stemmen ge- handhaaide. Links tegen rechts. De begrooting werd daarop vastgesteld op een ontvangst en uitgaai gewone dierw 37906.54kapitaaldienst 25.915_8b. Na langdurige bespreking werd gel besloten om den Reidersweg te beharden met sproeiphaltmortel en te zijne tijd Oude Niedorperweg te verhreedten. Voorstel van B. en W. om hun college een crediet te verleenen van f 400 voor de^ver- warming door middel van gas van ^et lokaal der laagste klassen der O. L. school te Oude Niedorp, onder daarbij te stellen voorwaar- De voorzitter lichtte toe d'at de kachel in dfc kl-eine school stuk was en daarom er lets moest gebeuren. Inlkhtingen ingewonnen bi] den directeur der gasiabriek werden voorge- lezen. Besloten werd een proef te nemen met gasverwarming. Voorstel van B. en W. om eemge perceelen weiland bij de eerstkomende verhuring te be- stemmen als cultuurgrond. Na eenige bespreking gcedgevonden Vaststelling suppletoir kohver hondenbe- lasting, dienst 1927, tot een bedrag van fl Voordracht van B. en W. nopens een te verstrekkeu voorschot ad 3600 in.gevolge de landarbeiderswet aan J. Bakker jzn. Zijdewind no. 163 voor de verkrijging eigendom van een plaatsje aan de Weel. Zander bespreking werd daartoe besloten. Aangehouden voorstel van B. en W. om den wethouder Ih. Tromp aan te wijzen als gevolmachtigde voor de verkiezing van boofdingeland'en en hoofdingelanden-plaais vervangers van het Hoogheemraadschap N. H. N'Oorderkwartier. Daarbij was te be- handelen een schriitelijk ingediend voorstel van het raadslid J. Ligthart om de vol machten voor polderverkiezingen en polder belangen in te trekken. B.. en Wdeeldten me de, dat zij hun aangehouden voorstel mtrok ken en ste'lden thans voor om de voimailit voor veirkiezingen omtrent bestuursfuncties in. te trekken. De heer Ligthart tro'k zijm voorstel m cu ca een langdurige discuss;e werd met 4 te gen 3 stemmen besloten om bij verkiezingen geen volmacht te verleenen. De heeren Wit, Tromp en Bakker stem den tegen. Benoeming van een lid der commissie van uitvoering van den vleeschkeuringsdienst, krng Barsingerhorn, zoomede van een plaatsvervamgend! lid dier commissie, zulks als gevolg van de nieuwe gemeenschappelijke regciing inzake dien dienst, welke per 1 Oct. j 1. in werking is getreden. ITet aitredend lid, de heer B. J. F. Meijex en het aftredend plaatsvervangend lid, den heer J. Wit, zijn herkiesbaar. De heer B. J. T. Meijer werd herbenoemd. De heer J. Wit wenschte niet meer in aan- mer'king te komen. Daarop werd als plaats vervangend lid gekozen de heer T. Tromp. De heer Kriller vroeg wanneer de lantaarns geplaatst worden in het Oosteind1 en bij den dam van Slijboom. De voorz. zeide in Aug. j.l. al zijn besteld. Later heb ik al eens op spoed aangedrongen maar ik hoor er verder niets van. Maandag zal ik weer schrijven. Het P. E. N. schijnt niet veel haast te hebben. De heer Van Zoonen vroeg of er geen ar- tikel in de algemeene politeverordening was, waarbij fcevoten kan worden de honaen in zekeren tijd vast te houden. De voorzitter antwoordde van wel en zal daar later wel eens over spreken. De heer J. Ligthart zeide we hebben nu wel een brandspuit te't Veld, maar is er nu ook al persomeel voor benoebd? De voorzitter antwoordde den heer Ligt hart dat de brandmeester en manschappen al reeds waren benoemd. Volgde sluiting. UIT OUDKARSPEL. De aid. van den bond' voor Staatspension- /eering heeft zich voor de komcnde feest- avond op 9 Dec. weer verzekerd van de me dewerking van Het Kleine Tooneel dat dien avond de oudjes en verdere belangstellenden zal vermaken met de opvoering van fi!m- maniakken. UIT HOOR'N. Tot godsdienstleeraar aan de Rijkswerkin- fichting is benoemd Ds. Westbonk, geref. predikant alhier. Nu in de laatste raadsvergadering be sloten is tot vernieuwing van den Koepoorts- weg, is bereids hiermeoe een aanvang ge- maakt met het leggen der nieuwe gasbuizem onder het komende trottoir. De geneeskundige kring „Westfries- land" heeft haar 75-jarig bestaan feesteiijk herdacht in „De Doelen" alhier. UIT DE STREEK. De teelt van de sluitkool is hier en in de omgeving zeer tegen gevallen. De op te leg gen voorraden zullen welldcht met meer dan een derde deel van die van andere jaren be- dragen. UIT GROOTSCHERMER. Vrijdagavond vergaderde het bestuur der afdeeling Orootschermer van den Bond van Staatspensionneering ten huize van de lam. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Predikbeurt Ned. Herv. Gem. Woensdag- avond 7.30 uur, tezing met lichtbeeWen Onderwerp: Luther. Spreken ds. Spelberg;^ Buiien veraniwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname tn deze rubtiek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Sedert eenige jaren biedt ons dorp een droevig beeld van verdeeldheid wai ae i ro- testanten aangaat. Dat er een Hervormde germente is, en een Gereformeerde Kerk is heel gewoon. Dat er een Evangelisatie is is ook niets bijzondei s, maar dat er 2 zijn, beide van gelijke richting, beide „ten behoevc der Ned. Herv. Kerk dat is een abnormaliteit. Hoe dat zoo komen kon? Laat ons daarover zwiigen. In elken kring is wel eens misverstanc., misvatting, verkeerd begrijpen. En als dan '1 juiste woord niet gevonden wordt, gaat men uiteen! Dus men ging uiteen; werkte tegen elkan- dat toch niet naar Gods wil, ook niet in t Langzaam kwam de overtuiging boven, dat dattoch niet naar Gods wil, ook niet in het belang van den arbeid is. En daarom zullen alien, die iets gevcelen voor Evangelisatiewerk, zelfs alien, die in dertijd het uiteengaan betreurden, er zich over verblijden, nu pogingen tot samensmel- ting van de zijde van „Looft den Beer" be- gonnen, door „Maranatha" met toegenegen- heid worden begroet. Er staat daarbij niets wezenlijks in den 1 weg. En hoe goed zou het zijn als Kcrstfeest, Vredefeest, beide kringen weer vereenigd zag. En dat kan bij eenigen goeden wil. En dat moet, zullen beide Evangelisaties niet ervaren, dat verdeeldheid op den duur beider ondergang is. En de arbeid is te ernstig voor „een strijd om beuzelingen" J. W. DITMAAR Jr., Godsdienstonderwijzer, Bergen. „HULP VOOR ONBEHUISDEN". In den noodkreet van bovengenoemde Ver eeniging, welke onlangs in dit blad een plaatsje mocht vinden. is door een misver- stand onzerzijds het gironummer niet tot zijn recht gekomen. Moge ik daarom het juiste adres voor ,.Hulp voor Onbehuisden" nog eens onder de welwillende aandacht brengen van alle belangstellenden? Vereeniging .,Hulp voor Onbehuisden", 2e Constantijn Huygenstraat 35. Amsterdam. Postcheque en Girodienst No. 32534. Hoogachtend, G. H. HONING, Hoofddiredeur van „Hulp voor Onbe huisden". gekweekt; dat de herten speciaal als jacnt- object in de duinen zijn gebracld; dat er langs den zoom der duinen, kisten zijn aan- gebracht met als lokmiddel een bokking, waarin reeds velen katten van de bewoners van de streek den dood hebben gevonden; dat er op Vrijdag 21 October j.l. reeos een groote klopjacht is gehouden. Dit allcs heeft precies het averechtsche resultaat van de verwachtrng, die de bee Jansen bij ons heeft verwekt en waardoor er dan ook van een te voeren actie is afgezien Nu wordt er dan besehermd cm vermoord te worden. Dit is geenszins onze bedoeling en daarvoor mag o.i. zelfs geen vierkante meter van de duinen aan de vrije wandehng worden onttrokken. Wist de heer Jansen op bovenbedoelde vergadering nog niets van deze jachtplan- nen, welnu dan'is hij met ons de mislerde. De bewering van den heer Jansen dat wr, de jacht op moreelen grond niet plaatseliK kunn-en. bestrijden, is volstrekt niet juist. n de lste plaats is de situatie lang met over- a. dtezelde en 't zou voor de heeren wettenmakers wefzoo moeilijk niet zijn om een noodwetje te maken, waarbij een streek zoo rijk aan na tuurschoon als onze duinen, vanwege c- o-roote tegenstdlihg jachtvennaak en na- murschoon - niet als leunstmatig jachtter- rein mag worden gebruvkt. Ik weet wel da. het maken van Tvetten meestal jaren lan.^ duurt en dat het opruimcn van wetten daaraan evenredig is. Maar ik hennner mij uit iare 1903, dat dit ook zeer speedlg ge- schieden kan. De heer Jansen is een sleeht lezer, want juist heb ik in mijn schrijwn beweefd, dat wilde zwijnen wel de gevaarlljkste dieten zullen zijn die de heeren jagers zouden bm- ven jao-en, omdat de tegenstand van dit zwijn de hoogste prestatie van den >agei rcoiTsenteerk U maakt daarvan cat ik in de nabije toekomst de duinen bevolkt zie met elanden, buffels, bisons en ander groot wild. Dit acht ik niets voor mensohen die absoluut weerlooze diertjes schieten. Bij het o-even van Uw raad aan de V. v. v om te bevoegder plaatse vocr de belangen harer leden op te komen, zegt U dat er dan meer te bereiken is dan langs den weg dren ik bij voorkeur kies. Zulk een verdachtma- king strckt U niet tot eer. De laatste zin van mijn betoog van 25 October j.l. luidt: .Hier staat een taak te vervullen, door „de V. V. V. te Groet, Schoorl, Bergen "en Alkmaar." Niets anders staat bier dus dan een op- wekking tot het behartigen van de belangen harer leden. U west evengoed als ik, dat de pon-ino-en, eventueel door de bedoelde vereeni o-ingen te doen, langs geen anderen weg zui fen gaan. dan langs den meest fatsoenlijken, gezien de mentaliteit van de leden dezer ver- eenigingen. lets anders zou het zijn, wanneer i schre\ren had: en nu burgers van Alkmaar, Bergen en Schoorl, nu staan wij voor net ieit, dat'de regeering onze duinen op onreciitmaii- ge wijze heeft verpacht voor 10 lange jaren, waardoor wij ten zeerete in onze gevoelens tn in onze belangen zijn gedupeerd; dat wi] ons daadwerkelijk verzetten, door alles wat in lief belang der kunslimatige jacht in onze duinen wordt verricht, eenvoudig te vernielen en ver der de heeren jagers met hun gevolg, den toegang tot onze duinen „als jagers" onmo gelijk maken. Maar dat zeg ik met, omdat ik geen paarlen voor de zwijnen gooi! De heer Jansen zal nu wel overtuigd zijn, dat ik voor ik over deze zaak schreef, nog niet zoo slecht was ingelicht, zoodat ik zijn raad, om eerst te onderzoeken en dan te sdiriiven, wel als overbod'ig mag beschou- wen. Intusschen zullen de belangstellenden^ en vooral de belanghebbenden er goed aan doen, niet bij de pakken te-blijven zitten Hoogachtend, C. KRILLER Jr. BEGRAFENIS Mr. B. ORT. Gister is, zooals reeds kort gernekl, op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. B Ort, oud-mimister van Justitie en laatste- lij'k raadsheer in den Hoogen Raad der Ne- derlanden. De koningin lief zich bij deze plechtigiheid vertegenwoordigen door haar kamerheer jhr. A. G. Sickinge. Voorts kwa- men o.m. met den stoet mee mr. 1w A. Cort van der Linden, minister van Staat, en oud-minister-president van het kabinet. waar in mr. Ort als minister zitting had, mr Loder, oud-president van het Permanent Hot van Internationale Justitie en oud-lkl van den Hoogen Raad; jhr. mr. W. H de Savor nin Lohman, president van den Hoogen Raad; mr. dr. W. F. van Leeuwen, vice- president van den Raad van State; mr A Bosch, vice-president van en mr. A Tak procureur-generaal bij den Hoogen Raad Op de begraafplaats werden o.m. opge- meritt de heeren Rambonnet, Treub, Bos^ boom en Lely, alien oud-ministers, die met den thans ontslapene zitting hadden in het kabinet-Cort van der Linden; voorts de mi nisters De Qeer en Donner, de Staatsraden Harte van Tecklenburg, baron Van Hugen poth tot Aerdt; Fabius en Limburg; de vioe- president van den Hoogen Raad, de advo- caten-generaal bij den Hoogen Raad mrs. Be-sier Berger en van Lier, de griffier en de subst.-griffier bij dat college; verschillende raadsheer en in den Hoogen Raad en tal van rechterlijike ambten-aren en rechtsgpleerQen alsook veie andere belangstellenden, w.o. de grifller van het Amsterdamsche Hof, het Eerste Kamerlid mr H. Smeenge; jhr. Bee- laerts van Blokland, griffier, en mr. H. Zil- essen, oud-griffier der Eerste Kamer; de burgemeester van Den Haag mr. J. A. N Patijn en de oud-gouverneur-generaal van sled, indie mr. D. Fock. Nadat de stoet. voorafgegaan door boden van den Hoogen Raad, bij de groeve was ge komen, trad de minister van justitie, mr. Don- naar voren en sprak namens de regee ring, eenige woorden ter eerbiedige nage- dacbter.is van den overtedene. De president van den Hoogen Raad mr. W. H. de Savornin Lohman, sprak namens den Hoogen Raad der Nederlanden, het par- ket en cle griflie als geheel, maar >ok in naam van ieder der leden afzonderlijk. D-e oud-minister-president mr. Cort van der Linden herdacht zijn vroegeren ambt- genoot. De ritmeester Van der Mandele bracht namens de familieleden hu-lde aan de nage- dacht-enis van widen mr Ort. Ds. Horst, Remonstrantsch emeritus- predi'kant te Velp, voerde het woord als een der laatst overgeblevene van een grooten kring van academie-vrienden. Een schoonzoon van den ov-erledene, mr. Kist, sprak ten slotte nog enkele woorden ter nagedachtenis van mr. Ort. Tijdens de begrafenis w-erd de oud-vioe- president van den Hoogen Raad, mr. Nypels. door een lichte ongeste'dheid getroffen Hij moest per auto naar zijn woning gebracht worden; zijn toestand is bevredigend. ONDERWIJSVERSLECHTERINGEN EN CLASSIFICAT1E. De Canisiusfcderatie, omvattend de R. K- Onderwijzersbonden in de bisdemmen 's-Hei- togertbosch, Breda en Roermond en de^ R K Onderwijzeressenvereeniging in het diocees Den Bosch, hield Zondag in het Concertge- bouw te 's-Hertegenbosch een door naar schatting ruizend belangstellenden bezoch congres, gewijd aan onderwijsverslechterin gen en classificatie. Over het eerste onderwerp sprak de voorz. der federatie, de heer H. wijnen zelfde geme< nte zijn naar gelang der om- standigheden voor ambtenaren en ambts- naarsgroepen die verhoudingen zeer verschu- lend. Men heeft in 1925 geclasseerd met afwii- king van het stelsel-De Korver. Ihans heeft men deze willekeur een basis trachten te geven in den nieuwen factor: imponderabilia. Toch is de willekeur gebleven. De gevallen liggen voor het grijpen, dat in het op haar toegepaste systeem gemeenten in een te lage klasse geblccen zijn. Dit is eens- deels een gevolg van de willekeurige toepas- sing van het systeem, anderdeels van het feit, dat de Regeering weigert de bedragen toe te staan, die de cohsequente toepassing van het overigens onverdedigfoarc stelsel zou ver- eischen, doch voorop zet: zooveel mag de herdassificatie hoogstens kosten. Een alzijdig, nauwgezet en eerliik onder- zoek naar de duurteverhoudingen doet zien, dat platte land en groote steden in dit op- zicht, behoudens toevallige uitzonderingen, op een lijn staan." Op deze gronden en op die, neergelegd in de hierna volgende motie, waarmede het con gres zich vereenigde, sprak het congres als zijn meening uit, dat de classificatie der ge meenten, neergelegd in het Bezoldigingsbe- sluit van Burgerlijke Rijksanrbtenaren dient te worden opgeheven. Bedoelde motie 25 April 1927 met alge meene stemmen aangenomen luidt als volgt: „De Algem. Verg. van de Rijkskieskring- organisatie te Tilburg spreekt als hare mee ning uit, dat de huidige classificatie der amb- tcnaarsstandplaatsen belioort te verdwijnen, omdat zij berust op onchristelijke grondsla- gen. Zij neemt immers als basis voor de bepa- ling van het voedingscijfer het gezin met twee kinder en aan, waardoor het platteland en de daar talrijker voorkomende groote ge- zinnen worden geschaad, niet het minst onze katholieke streken. Vervolgens houdt zij slechts rekening met de bevrediging van stoffelijke behoeften, als- of de mensch geen ziel bezat. Zoodat onze streken niet alleen stoffelijk maar ook cultured achteruit gezet worden. Het congres werd o.m. bijgewoond door de Tweede Kaimerleden mr di". L. Deckers, Bui- ten en J. van Rijzewijk en vertegenwoordi- gers van verschillende hmdelijke organisa- ties. De ministers De Geer en Waszink hadden bericht gezonden dat zij verliinderd waren het congres te bezoeken. Deze mededeeling werd met teekenen van af'keuring c rivangen; er werd zelfs gefloten. De .heer Van der Ligt zeide in zijn inlei- ding nog, dat de regeering het blijkbaar niet noodig vond, een vertegenwoordiger te zenden hetgeen bij ae vergadering van het N. O. G. dozen zomer wel geschiedde. ten aanzien van het 7e leer Laat Uw DRUKWERK door ons vervaar- digen. Het adres voor vereenigingsdrukwerk, Eleotrische drukkerij. DE BEDREIGING VAN DE SCHOORLSCHE DUINEN. Geachte Redactie, Door afwezigheid was het mij niet moge lijk eerder te antwoorden op het ingezorden stuk aan mijn adres van den heer Jansen, boschwachter te Schoorl. Nochtans verzoek ik U mijn antwoord te willen plaatsen, waar- voor mijn vriend-elijken dank. De heer Jansen wil dan beweren dat wij niet om den tuin zijn geleid, inzake het doel -der gedeeltelij'ke afsluiting van d-e duinen te Schoorl. Ten bewijz-e dat mijn bewering juist is, laat ik hieronder volgen cen gedeelte van het verslag der Algemeene vergadering der V. V. V. te Schoorl, voorkomenoe in de Alkmaarsche Courant van 21 Maart 1927 Daarin lezen wij: ..Onder de ingekomen stukken, welke als nu worden voorgelezen, was een schrij ven van de V. V. V. te Bergen, waarin inlichfingen werden gevraagd over de vermcedelijke afsluiting van terreinen in de Schoorfsche Staatsduinen. Indien noo dig, stelt deze zuster-vereeniging voor om een gezamelijke actie te voeren voor het behouden van het vrije duin. „De heer Jansen, boschwachter bij het Staasiboschbeh.'-—decide mede, dat inder daad een gedeelte duin, t.w. de mooie wa terpartiien. voor't verkeer zullen worden afgesloten. De V. V. V. moet ech-ter zulks waardeeren inplaats van afkeu.ren, daar deze afsluiting niet in verband staat met .de jacht, doch het doel van den houtvester zal zijn het inrichten van vrije broed- plaatsen voor vogels „De heer Schermer juichte zooiets toe ,Spr. waardeerde het streven van het Staatebosdi-beheer, dat hier goed werk doet. I nd-ien echter pachters van de jacht in hun voordeel dezen maatregcl zouden misbrui-ken, dan is actie aan te bevelen. Besloten werd zulks aan de V. V. V. te Bergen te berichten." Bij onderzoek is mij gebleken, dat er door den jachtopziener, aangesteld door den pach ter. ongev-eer 400 fasanten kunstmatig ziin Visscherij- M. te Ber- G. te Put- Th. A. K KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 4 November S. K. te Amsterdam, overtreding Kanaalrc- glement, 4 boete of 4 dagen hecht J. V. te Beverwijk, H. S. te Medembhk, overtreding wet op de openbare middelen van vervoer, ieder 10 boete of 10 dagen hecht. M. de V. te Alkmaar, dronkenschap, 2 boete of 1 dag hecht. j W. te Alkmaar, overtreding Arbeidswer, V 5 boete of 2 X 5 da£en liccht J. M. v. d. H te Alkmaar, overtreding Tramwegreglement, vrijspraak. S. K. te Alkmaar, overtreding wet, 4 boete of 4 dagen hecht. P. P. te Heiioo, H. P. B. en A. gen, J. R. te Amsterdam, H. v d tershoek, F. H. te Purmerend, L v. d. L. en F. F. P. te Alkmaar, J. B. te Sneek, C. G te Oudorp, S. Z. te. Noordschar- woude, overtreding Politieverordening, de It 3 bcete of 3 dagen hecht., de 2e en 3e ieder teruggave aan de ouders, de 4e 5e en 9e ieder f 4 boete of 4 dagen hecht., de 6e, 7e en 8e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., d: lOe 1.50 boete of 2 dagen hecht., de lie 5 boete of 1 week tuchtschcol, de 12e 7 boete of 7 dagen hecht. J. B., M. W., G. de V., G. 1C, M. R., A. R K O., E. S., A. M. B., H. S. en F. H. te Schoorl, C. S. en N. H. te de Rijp, overtre ding Artsenijbereidkunst, ieder 3 boete of 3 dagen hecht. C. J. A. H. te Bergen, W. M. Z. te Uit- geest, P. P. P. te Santpoort, K. M. te Haar lem, J. S. en J. O. te Egmond aan den Hoef, A. B. K. en D. P. D. te Alkmaar. C. V. te Warmenhuizen, P. B. en B. J. A. te Koedijk, J. S. en A. W. te Akersloot, N. C. A. te Hit- versum, W. B. en N. K J. te 's-Gravenhag-, J. v. d. M. en L. K. te Broek op Langendijk, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 9e; lOe, lie, 12e en 13e ieder 4 boete of 4 da gen hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e en 15e ieder 8 boete of 8 dagen hecht., de 4e 15 boete of 15 dagen hecht., de 5e, 6e, 17e en 18e ieder teruggave aan de ouders, de 7e 3 en 6 boete of 3 en 6 dagen hecht., de 8e 2 boete of 2 dagen hecht., de 16e 30 boete of 30 dagen hecht., de 14e vrijspraak. En gezondheid is Uw loon. Houdt Uw buis van muggen schoon mte Maas tricht. Zijn conclusi jaar luidde: „Een, goed ingericht 7e leerajar is voor de karaktervorming, voor een gepaste uitbrei ding der leerstof en voor de herhaling en vastlegging van het geleerde en vooral als sluitstuk tussohen school en leven het vrucht- baarste van den geheelen schooltijd. In het belang van onze voiksontwikkeling, om ons on-derwijs op peil te houden en om niet achter te raken bij de ons omringende cultuurstaten is de directe algemeene invoe- ring van een verplicht 7e leerjaar met 7-jari- ge leervc-rplichting noodzakelijk." Deze conclusie werd met algemeene stem- men aanvaard. Aan de regeering zal worden verzocht het 7e leerjaar in 1928 in te voeren na iederen cursus. De tweede conclusie van den heer Wijnen werd na eenige wijziging met algemeene stemmen aldus vastgesteld „Het stelsel van 48 11. per kracht is voor alle soholen, doch vooral voor de kleinere een funest stelsel. Het leidt zeer spoedig tot de vorming van klassen, veel grooter dan 48 11. maakt die onmogelijkste combinaties van klas sen noodzakelijk en werkt zoodoende idesor- ganis-eerend op ons heele onderwijs. Het belemmert den rustigen gang van za- ken in de school, waardoor het bereiken van goede rc-sultaten onm-ogelij'k is en het peil van 1 onze voiksontwikkeling moet zakken. In bet belang van ons onderwijs diene het 4811.-stelsel ten spoedigste te verdwijnen om plaats te maken voor een stelsel, dat zoo wei- nig mogelijk van de getallen van 1920 ver- schilt." Gevraagd zal worden om invoering van de „technische herziening" van 1923. Deze bracht ons destijds op de helling en moet one nu uit den put helpen, zei cle heer Wijnen. De heer J. G. van der Ligt te Boxfel sprak over de classificatie en ontwikkelde daarbij de volgende stellingen „De fadoren, die me:i voor de vaststelling van de duurtever'houdin-gen heeft gebezigd, geven geen juist inzicht in de werkelijke duurteverhoud-ingen. Het beeld, dat men verkregen heeft ,is onjuist ten n-adeele van het platteland. Het onderzoek naar de duurteverhoudin- gen is op zulk een slordige en onwetenscbap- pelijke wijze geschied1, dat de uitkomsten we- gens haar onbetrouwbaarheid waardeloos zijn. Bovendien zijn de bij het onderzoek verkre gen cijfers onjuist bewerkt en mogen dus de daarbij verkregen duurtecijfers niet als een basis voor de classificatie der gemeenten die- n-en. Het kan niet juist zijn, duurtecijfers te Sepalen alleen voor de gemeente. Binnen een- MIJNBOUW IN DEN ACHTERHOEK. Naaifeaanleiding van de mededeeling over het beeindigen van de boringen in den Gcl- derschen Achterhoek wordt nader gemeld: Door de verschillende boringen is thans grootte van het ontginbare steenkolen- teriein vrij nauwkeurig bepaald, zoowel naar het Noorden en het Westen als het Zui- den, terwiji naar het Ocssten de NederL- Duitsche grens de lijn vormt binnen welke de exploitatie zal moeten blijven. Van de grens af in Westelijke richting kom.n de steenkolenlagen hooger voor dan ten Westen en ten Noorden van Groenlo en ten Zuiden van Corle, waar zij vrij sterk daKn, zelfs beneden exploitabele diepte. De boringen hebben aangetoond dat ovet een oppervlakte van circa 15000 H.A. de steenkolen op ontginbaTe diepte worden aan- getroffen, terwiji de aard der deklagen zoo- danig is, dat het maken van mijnschachten geen onoverkomeiijke moeilijikheden zal ople- veren. Zoodra de onderhandelingien tusschen de regeering en voornoemde maatschappij tot een gunstig resultaat hebben geleid, zal met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg der mijnen een begin kunnen worden gemaakt. TE AUTO MET ZES PERSONEN WATER. Zaterdagnacht is op den Rotterdamsche- weg nabij Overslag een auto, bestuurd door mevr. R., uit Sch-eveningen, door te ver uit- wiiken, tegen een paa! gereden, over den kep gestagen en ondersteboven in de langs den weg loopende sloot terecht gekomen. Be- halve mevr. R. en twee harer kinderen, zati-n in den auto nog een familielid met zijne vrouw en de chauffeur H. De inzittenden zijn door twee agenten van politie, die toeval- lig daar ter plaatse waren, uit hun. benarde positie bevrijd. Mevr. R. was door glasscher- ven aan haar beencn verwond, tenvijl de ove- rigea met een modderbad en den schrik vrij kwamen. Nadat de politie eerste hulp had verleend, is het gezelschap per auto naar Scheveningen vervoerd. Met behulp van een kraanxvagen is de zwaar beschadigde auto uit de sloot ge- haald en weggesleept. EEN VECHTPARTIJ Eenige weken geleden heeft voor de Haarl. rechtbank terechtgestaan het raadslid Ey- king van Beverwijk wegens het verspreidtn in de verkiezingsdagen van pamfletten met beieedigenden inhoud. Door dit pamflet achtte een lid van een politieke partij zich be- leedigd. In deze zaak was onder meer als ge- iuige opgetrcden een aanuemer uit Beverwijk. iNaar aunleid'ing daarvan begaf het raadslid zich Zaterdagavond naar het bouwwerk, waar de aannemer werkzaam is. Er ontstond toen een vechtpartij tuschen het raadslid en den aannemer, waarbij de aannemer een schop kreeg en met een lat bedreigd werd. De aannemer gaf den heer Eylcing een schop tegen den buik. Eyking ging toen naar huis, haaide een hamer en toen hij op den Alk- maarschenw-eg den aanemer in di-ens auto ontmoette, wierp hij den hamer door de ruit van de auto naar den aannemer, maar raakte gelukkig dezen niet. Zoowel het raadslid als de aannemer hebben aangifte bij de politie gedaan. Het raadslid heeft zich onder dok- tersbehandeling moesten stellen. STAKING. Ondanks interventie van den rijksbemiidde- laar mr. Aalberse op Zaterdagmiddag is hei niet gelukt het arheidsconflict aan de siga- renfabriek der lirma K. van Wely en Zonen i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7