r X Luchtvaad. Prayiwciaal Huldiging wijlen Wcuiei Sluis, Spopt Kuns! te RooscncFaal uit den weg fe ruirnen, zco'i de staking gister is ingegaau. Bij het conflict zijn circa hondlerd man (55 van den R.-K en 45 van den Modernen Bond) betrokken De firma had nog een maand urtsteil voor ond-erhandeHngen verzocht, doch dit werd geweigerd. De staking gaat in hoofdzaak om den eisch, dat dte firma zich zal organiseeten en het colltectieve contract op alle arbeiders zai toepassen. EEN FRANSCHE OPLICHTSTER. ie- Ongev-eer een half jaar geledem woonde op den Singel te Amsterdam een Fran^aise op kamers. Ziji maakte er haar work van bij groote magazgnen bestellingen te doen en Sepaalde zich daarbij niet tot kleinigheden. In hoofdzaak kocbt zij naaimachines en stof- zuigers en bijna altijd twee stufcs te geiijk. Zij tier de bestei'lingen 'bij haar thai® bezorgen, maar aan betalen dacht ziji niet. De meeste firma's leverden grif, slechts een enkele nam het zekere voor het onzekere en verkocht niet op crediet aan een onbeken- ,dy. ten firma misschien hebben andtren her ook gedaam, maar dat is niet bekend worn informatics in bij een particuler bureau De informatics luiddten gunstig. Athteraf is echter gebleken, dat het bureau het gunstig rapport uitsluitend hierop had gebaseerd, dat de dame een maand kamerhuur vooruit had betaald. De Frangaise wist zich uitcrst correct yoor te doen en maakte een gunstigen in- druk. Zij was in gezelschap van een heer die als to 1 k funigeerde. Nadat zij; haar praktijken een tijdje had voortgezet, kwam een der .-leveraaciers tot de ontdekking. dat hij wel eens kon zijn bedrogen. Hij deed aangifte bij, de politic van het bureau Singel, die een on derzoek instelde. De Fran^aise had echter haar kamer verlaten en had geen adres ach- ter gelaten. Zij was niet te vinden. De politie bleef echter waakzaam en dezer da-gen is zij er in geslaagd de dame in Den Haag te ar- resteeren. Ook de folk is aan gehouden. De gekochte naaimachines en stofzuigers heeft zij in de residentie beleend bij banken yan leening. Daar zijn thans de meeste a-rtikelten ge- yonden. f: VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Inzakie de wegens valschheid in geschrifte te Rotterdam door de Duitsche politie gear- resteerde personen meldt het H'bl. nader, dat de aangehoudenep, die iumid'dlels hangende •het onderzoek op vrije voeten gesijdd zijn, niet ten eigen bate moeten hebben- gehandeid, maar slechts bedoeld moeten hebben hun on- deraeming, wier zaken niet al te guustig stonden uit moeilijkheden te redden. NA DE MALVERSATIES TE HALSTEREN. Zooals men weet, hebben indertijd malver- Saties plaais gehad ter gemeente-secretarie te Halsteren (N.-Br.). Een onderzoek, door een commissie uit den gemeenteraad ingesteld, had tot resultaat dat de gemeente-secretaris verplicht werd tot terugbetaling aan de inge- zetenen van 50 pet. der achtergehouden gel- den en tot betahng aan de gemeentekas van een bedrag van ongeveer f 300, beneven6 de kosten van het onderzoek. Verder werd den secretaris in overweging gegeven zoo spoe- dig mogelijk zijn ontslag aan te vragen. Met het eerste nam deze onmiddeilijk genoegen, op den tweeden eisch wenschte hij niet in te gaan. Hij bleef dus in zijn functie. Dit besluit werd evenwel niet met onver decide instemming ontvangen. Het groote aantal benadeelde ingezetenen van wie een hunner 700 wegens achter gehouden kostwinnersvergoeding had te vor deren nam met een uitkeering van 50 pet, geen genoegen. De commissie van onderzoek en wethou- der Testers spanden zich thans er voor in om een bevredigende oplossing in deze onver- kwikkelijke kwestie te verkrijgen, hetgeen echter niet zoo eenvoudig ging. Thans hebben blijkens mededeeling van „De Crt.", genoemde wethouder en de raads- Jeden P. de Leeuw en Akkermans, leden der commissie van onderzoek, het rapport van mr. dr. Buriks, die als deskundige met de leiding van het onderzoek in zake de gemeen- te-administratie van Halsteren belast is ge- weest, met een aantal bewijsstukken aan de leden der Staten-Generaal gezonden. De gedupeerde ingezetenen hebben than,, hun hoop op de volksvertegenwoordiging ge- yestigd. HU'LPVAARDIGEN „RE'LOON'D". In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben twee matmten, die voortdurend over- hoop liggen met de Amsterdam,sche politie, het aan den stoic gehad met een agent in burger. net begon met iets, dat eigenliik heel wei- nig had te beteekenen. Een paar joogelui^za- ten tegen een winkelpui in de Kalverstraar. Dat is verbodten, omdat zoo'n onschuldig zitje wel eens tot gevolg kan hebben breken van een spiegelruit, wat weer tot diefstal kan lei d en'. Een agent in burger verzocht den jongeliui door te loopen. Zij deden het niet, ook niet to,en de man zeide, dat hij van de politie was. ,Of hij zich dan eerst maar wilde legitimes ren. De agent kan de bililijkheid van dezen eisch niet ontkennen; maar vodr hij nog ge- legerrheid had- duidelijk aan te toomen, welke functie hij bekleedde, haddlen twee voorbij- gangers de partij van de jongelui gdcozen. Zij nam en een dreigeode hou ding* aan en begonnen zelfs met handtaslelijklieden. De agent, die zich tegen een overmacht zag ge- plaatst, was genoodzaakt, uit zeffverdedi- giing, van den gummistok gebruik te maken. Een der aanvallers kreeg een tik op den arm, die andere zag kans den agent te „scheppen". De positie van den politieman werd ge- vaarlijk, doch hij zag nog kans zijn revolver te trekken en een paar schotienj te lossen. Een kogel trof een pink van een der aanvallers, voorts is een hoed geraakt, echter zonder na- deeiige gevolgen voor het hoofd, dat er on- der zat. Op de schoten snelden andere agenten toe. Zij namen de beide mannen, die ongevraagd de jongelui „te hulp waren geschoten" mee naar het bureau Singel. Het bleek, dat de beide mannen oude be- kenden, maar niet bepaald oude vrienden, van de politie waren. De eene weigerde iets te zeggen, de andere, de man wiens pink ver- brijzeld is, ging heftig te keer en begon den commissaris Hairebomee ust te schelden De man zeide, dat hij nu invalide was en dat hij de gemeenie wel voor schadevergoediog zou aanspreken. Daar de mannen hun aanval' begonnen waren, vodrdat dte agent gelegenheid had ge had zich te legitimeeren, kan geen verzet ten teste worden gelegd. Tegen de mannen is prooes-verbaaii opgemaakt ter zake van mis- handeling. E'EN SOCIALE ZONDAG. Te Eindhoven is door de R.-K. arbeiders- beweging een demonstratief sociale Zondag gehouden. De vakafdeelingen trokken met hunne ba- nieren en onder begeleidinig van harmonie- gezelschappen door de stad. De deelnemers werdte toegesproken door die heeren F. v. Welie, secretaris van den Ned. R.-K. metaalbewersbond en Hermans hoofdbestuurslid van den Ned. R.-K. Tabaks^ bewerkersbond. De optccht werd beslotem met een plechtig lof m de St. Pauluskeirk te Woensd, waar de aaimoezenier van den arbeid, rector Van Dijk een pred'ikatie heeft 'gehouden. HET K'RU'I'S VAN DEN' N.B.L.O. Een binnen'kort te verwachten Legerorder bevat de kennisgeving, dat het verguld bron- zen, het geemailleerd zilveren of bet gouden kruis c.q. voorzien van kroontje of kroon- tje en cijfer hetwelk door het hoo'fdbestuur van den Nederl. Bond voor lichamel'ijte op- voeding is toegek'end1 aan de militairen, die met volledige bepakking aan de door d'ien Bond in 1927 uitgeschreven afstandlsmar- schen hebben dedgenomen; en aan de gestel- de eischen hebben voldaa, ook in uniform zoo wel in als buiten dienst mag wordten cre- drageh. CONFLICT IN D'E SCHEEPSBOUW Het perscmeel van de scheepswerf „De ;eruimen tijd een actie voor loonsverhoo- tiesbosch'' te Dordrecht voert reeds sedert ging. Gevraagd1 wordt verhooging van alle uurioonen met 5 cent, hetgeen de direetie echter weigert. Dezer dagen heeft nu het personeel onder leiding van de besturen van den Alg. Nederl., den Chr. en den R. K. Metaalbewerkersbond dte kwestie in een ver- gadering behandeld Met groote niecrderheid werd besloten, dat indien voor of op Dinsdag 8 November a s geen bevredigend antwoord van de direetie zal zijn ingekomeo, Woensdag d.a.v. in sta king te gaan. Vandaag wordt de Rijksbemiddte'laar lr. H. A. van Ysselsteyn verwacbt, die zal trach- ten de partijen tot elkaar te bremgen, SCHEEPVAARTWEG VAN AMSTER DAM NAAR DEN RIJN. Het thans openbaar gemaakte rapport van ir. L. K. wenfholt inzake den scheep- dr „Vad." De juffmuw bracht een kennis naar 'de halte van de tram bij de Laan van Meerder- vcort. Foen de tram zich reeds in beweging zette, bemerkte zij, dat zij het tasebje van haar kennis in de hand gehouden had'. Loo- pende naast de rijdende tram, probeerdte zij1 het taschje nog even over te reiken. Een van de wielen van de tram ging over haar been, toen zij struikdde en onder den bijwagen viel. De gehede voet is verbrijzeld en werd in het Roode Kruis-ziekenhuis geamputeerd. NEDERLANDSCH-iDEENSCH VISSCHERIJ-INCIDENT. De Scand. correspondent van het Hbl. mddt: Naar aanieiding van de klachten vain Deensche visschers, dat Nederlandsche traw lers hun netten zouden stukgevaren hebben, is te Esbjerg, de Noordzeehaven in Jut land, een samenkomst gehouden van ver- tegienwoordigers der Nederlandsche vissche- rijdnspectie en der Esbjengsche visscherij- vereeniging en van bet Deensche ministerie van marine. Men schijmt overeengeikomen te zijn, dat, ter informeening van de Neder landsche visschers, van Deensche zijde een overzicht van de visscherijmethod'en der Deensche visschers, van het uitzetten der netten enz. opgesteld zal worden, dat de Nederlandsche autoriteiten dan zullen laten drukken om aan alle Nederlandsche visschers een exemplaar ter hand te stellen. KORTE BERICHTEN. Voor den fouragehandelaar B. was te Zegwaart een wagon pulp aangekomen. Toen de man de lading zou komen lossen, bleek alles verdwenen. Hoewel men aanvankelijk aan diefstal dacht, bleek later dat de wagon in IJmuiden terecht gekomen was! Tijdens den internationalen biljartwed- strijd om den Wilhelminabeker in het cafe „Suisse" te Amsterdam is uit de jas van den heer Dommering, een dter spelers diens por- tefeuiile gestolen met eenig geld:, paspoort en papieren. De gezamenlijke bonden van marineper- soneel hebben in een adres aan de Tweede Kamer verzocht de salarisregeling, die 1 Jan. 1925 werd gewijzigd, weder in te voeren Den bekenden Utrechtschen oud-hoog leeraar, prof. dr. J. de Louter, viel van de Keulsche universiteit dte zeer zeldzame ondter- scheiding te beurt van een benoeming „hono- ris causa" tot doctor in de rechten. Een automobildst, die Zaterdagavond van IJmuiden naar Zaandam moest, zag den steiger bij de losplaats aan het pont te Velsen voor den weg aan en is daardoor in het Noordzeekanaai gereden, De drie inzittenden konden zich redden. De auto werd later op den wal gehaald. Te Dinteloord werd de kampioen vaartweg van Amsterdam naar den Rijn Yan Noord-Brabant, de bekende „Gus- komt na uitvqerige beschouwingen tot de con- eigenaar de heer P. Sneep, voorzitter der N.-Brab Mij. van Landbouw, dood in stal gevonden, zoo wordt gemeldverzekering zou de schadte dekken. Zondag is de Britsche politiekrufser „Kennet te IJmuiden binnengeloopen voor een verblijf van eenige dagen, zoodat daar op het oogenblik een Duitsche en Britsche politre'kruiser bij dlkander zijn. Te Hilvarsum is een comite gevormd, dat pogingen in het werk zal stellen om te komen tot de instelting van een medisch sportbureau. De minister van bitmentenidsche zaken mr. J. B. Kan was gister te Doom voor het houden van besprekingen met den ex-keizer. Dr. Kaas, dte bekencfe oentrumleidter in den Durtschen Rijksdag, heeft een maag- operatie ondergaan. clusie, dat uitvoering van het plan Amster damVreeswijk—Tiel, die voorkeur verdient boven een kanaal AmsterdamWijk-bij- DuurstedeTiel. Het aldus aambevolen plan bestaat uit: lo. verruiming van het Mexwedekanaal 2o. den aanleg van: een nieuw kanaalvak van Utrecht over Vreeswijk; To. den aanleg van een zijtak met schut- sluis te Vreeswijk ten behocve van de vaart van Amsterdam in d!e richtnig Rotterdam De kosten van het kanaal van Amsterdam over Vreeswijk naar Tiel wordlen aldus ge- raamd: verruiming Merwede-kanaal ,V5.7(K).O0O kanaalvak Utrecht—^Vreeswijk 10.5i00.00i0 kanaalvak Vianem—Tiel 23.800.000 Te zamen 50.000 000 De kosten van den zijtak met sluis bij Vreeswijk, welke uitsluitend bestemd is voor de biinnenvaart, worden geraamd 4.500.000. Mits over voldoende fondsen en over vol- doend personeel met dte noodige ervari'ng kan wordten beschikt, zal het werk in tien faren, nadat tot de uitvoering wordt besloten, kun- nen zijn voltooid. De tijd, noodig voor die voorbereiding en uitvoering van de verruiming van het Mer- wedekanaal en van het kanaalvak Utrecht— Vreeswijk met inbegrip van den zijtak met sluis voor de binnenvaart aldaar, wordt be- groot op acht jaar. Door de uitovering der voorgestelde wer ken, aldus dr. ir. Wentholt, wordt een scheepvaartweg van Amsterdam naar den Rijn en naar het Maas-Waal-kanaal (Zuid- Limburg) verkregen, welke geschikt is voor het verkeer met dte grootste Rijnschepen, ter- wijl de werken zoodanig zijn ontwoTpen, dat gerekend is op dte mogelijhheid, het kanaal later nog te verruimen en naast elk der bij den aanleg te bouwen schutsluizen nog een tweede sluis te stichtcn, Bovendien wordt de scheepsvaartweg tus- sdien Amsterdam en Rotterdam, voor zoover gelegen benoorden de Lek, op afdoendte wij ze, verbeterd. Door de tot standkoming van het nieuwe kanaalvak VianenTiel zullen de verkeers- belangen in de betrokken streek worden ge- diend. Door de tot stand'koming van de ont- worpen werken zal de waterstaatkumdige toe- stand van het zuid^westelijk gedeelte dter provinde Gelderland en van het zuid-oosre- lijk gedeelte van de provincie Zuid-Holland in beteekenende mate worden; verbeterd, ter- wijl de wer kan ook op den waterstaatkuncb- gen toestand van de streek tusschen Utrecht en Amsterdam een gunstigen invloed zullen hethen. De uitvoering van de werken zal tengevol- ge hebben, dat het landverkeer van Utrecht in westelijke en zuidwestelijke ricbting in veel mindtere mate dan thans het geval is, hinder zal ondervinden van het dikwijls en gedurenr de langen tijd geopend zijn van dte nabij Utrecht over t Merweoekanaal gelegen brugen. Van den oostelijken en noordelij- ken kanaald'ijk van het gedeelte van het nieuwe kanaal gelegen tusschen Utrecht en dten R'ljksweg Culiemiborg—'s Hertogenbosch en wellicht van een gedeelte van den ooste- lij'ken kanaal dijk van het verruimde Merwe- dtekanaal, zal een nuttig gebruik kunnen worden^ gemaakt voor dten aanlteg van voor het doorgaand verkeer bestemde nieuwe wegen. DE RIJDENDE TRAM. Een 36-jarige juffrouw uit de Archimedes- straat te Den Haag is Zaterdagavond onder een bijwagen van lijn 11 geraakt, waardoor i een harer beenen verbriizeld werd meldt het DE „GESLAAGDE" KANAALTOCHT VAN Dr. LGGAN. Minder prettige gevolgen. Door den Lord Mayor van Lomdten is de vrouwelijke doctor Dorothy Logan vexoor- deeld tot het betalen van 100 pond boete plus 10 guinea® kosten terzake van het af- leggen van een valsche schriftelijke verkla- Fing onder eedte, dat zij het Kanaal had overgezwommen, terwijl haar trainer Horace Carey een boete van 50 pond werd opgelegd plus 5 guineas kositen. De Lord-Mayor, dit vonnis toelichtende zei® dat de aanklacht niet gegrond was op het feat, dat zij het pubtiek voor de mal ge houden hebben, doch wijl hier een overtre- ding is gepleegd, welke op een lijn is te sto len met meineed. DE TOCHT VAN DE „POSTDUIF". In een i edactioneele beschouwing schrijft het Engelsche weekblad „FMght", het or- gaan van de Koninklijke Britsche Aero Club, onder het opschrift „Een buitengewoon mooie Vlucht", over den tocht van de „Post- duif" naar Indie en terug, o.m. het volgende: „Een vlucht van veel grooter practi'sche waarde dan alle trans-atlantische tochten die gemaakt werden sedert Lindbergh de moge- Jijkheid bewees van een New-York-vIucht, werd de vorige maand volbracht door een Nederlandschen vlieger op een Nederlandsch vliegtuig, uitgerust met Britsche motoren." Na enkele gegevens betreffende etappes en Yliegtijd te hebben vermeld, vervolgt het Britsche blad: Als een practisch voorbeeld hoe met de luchtpost der naaste toekomst een werkelijike tijdSbesparing kan en zai worden verkregen, is deze vlucht van buiten gewoon belang. Voor het uithoudingsvermogen en de vast- beradenheid der bemanning, hebben we de igrootste bewondering. Door haar individu- eele poging heeft ze bewezen hetgeen later bereikt kan worden met op elkaar aanslui- tende vii e'gtuigen over een ge organiseerde luchtpostroute". Op het „Deutzen Hofje" aan den Nekker- weg had gistermiddag in tegenwoordigheid van de vooraanstaande mannen op land- bouwgebied een bizondere plechtigheid plaats. In de kaaskamer van de groote boerderij werd nl. door den heer D. de Boed Dz. te Stompetoren om een uur een gc- denkteeken onthuld, waarmee de in Noord- Holiand werkzame landbouwvereenigingen hulde brengen aan wijlen Wouter Sluis, die van 1859 tot 1887 op deze 50 H.A. groote boerderij had gewerkt, gezocht, geleden en gestreden. Op initiatief van de heeren D. Brander Tz. te Hoogcarspel en Dr. L. T. C. Scheij, rijikszuivelconsulent in Noord-Hol- landi, hadden verschillende landbouwvereeni gingen in Noord-Holland gemeend, deze daad van dankbare herinnering te moeten verrich- ten op den ho rider dsten geboortedag van wij len Wouter Sluis, den voorlooper op land- bouwgebied. De huldigendte vereenigingen zijn: De Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier, de Roomsch-Katholieke Diocesane Land- en Tudnbouwbond te Haarlem, de beide Bonden van codperatiief werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland, de Zuivelcommissie in Noord-Holland, de Regelingscommissie voor dte Rundveefokkerij in Noord-Holland, het Tesselsch Schapenatamboek, de Federatie tot verbetering van den wolhandel, het Nbord- HollandSch groot Yorkshire Varkensstamboek en de Provinciale Commissie uit de veilingen. Van deZe vereenigingen waren verschil lende afgevaardigden aanwezig. Wij noemen de heeren h*. K. Koster, Bond van Zuivelfa brieken in Noord-Holland, Jac. Met, voorzit ter van den nieuwen Bond van Zuivelfabrie ken in Noord-Holland, D. Appel, voorzitter van het Sehapenstamboek, B. Klein, voorzit ter van den Bond van Rundveefokvereenigin- gen, Zijp, van het Schapen- en Varkenstam- boek E. Koster, van de Regelingscommissie voor de Rundveefokkerij, C. Kuiper, van de Prcefzuivelboierderij te Hoorn, W. Balk, voor dten Prov. Bond van Veilingen, Joh. dte Veer en G. Nobel voor Hollands Noorderkwartier, de heeren Zuuxbier en E. Govers, voor de Wolfederatie, P. Stapel Cz., lid van het da- gelijksch bestuur van de Hoilandsche Maat schappij van Landbouw, Kramer Glijnis, voorzitter van Holl. Noorderkwartier, N. Dekker, voorzitter van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, Ir. Smeding, landbouwconsu- dent, Dr. Scheij, zuivelconsulent, Dr. K. H. M. van der Zande, Inspecteur van het Land- bouwonderwijs, C. Rietsema, Dir. van de fuinbou/wschool te Hoorn, Van der Laan en Eriks, leeraren van de Landbouwschool, Huisman, secretaris van de Holl. Maatschap pij van Landbouw, C. Nobel, oud-landbouw- leeraar, Hylkema, oud-Rijkszuivelconsu- lent voor Utrecht, Fok, dijkgraaf van De Beemster, alsmede 'tdagelijksch bestuur van de gemeente Beemster. In de kaaskamer van de mooie, groote boerderij, die het vorige jaar in bezit is ge komen van de Ridderlijke Dietsche Orde, de Balye van Utrecht, en welke boerderij thans in huur is bij den heer J. H. Kohne, een na- zaat van Wouter Sluis, had men als schrift aangebracht: „Kaasmaken is niet afhankelijk van geluk en toeval, niet van meer of minder toebedeel- den zegen, niet van den bodem of van de woning, althans niet in den zin, dat men in kaasgebreken heeft te berusten. Kaasmaken is een wetenschap, die beoefend dient te wor- Wouter Sluis. Deze kernachtige uitspraak bewijst wel, hoezeer Wouter Sluis zijn tijd vooruit was. Onder de aanwezigen dienen ook nog ge- noemd de heer en inevrouw Visser; mevr. Visser is n.l. een klcindochter van Wouter Sluis. „Deutzen Hofje", de naam van de boerde rij, is afkomstig van de familie Deutz, de oorspronkelijke eigenaresse, waarvan de laatste afstammeling getrouwd was met dte wed. van Lennep, die de boerderij verkocht aan den er op wonenden boer, die de boerde rij het vorige jaar verkocht aan de Balye van Utrecht. r De heer D. d e B o e r zeide in zijn onthul- hgsrede, dat de genoemde Vereenigingen zich ten doel hadden gesteld, op diezen dag en op deze plaats te doen aanbrengen een blijvend aandenken aan den man, die ge- voeld heeft wat er aan den landbouw ont- brak. Aan den man, die bij dte toenmaals ge- brekkige landbouwkundige kennis, heeft ge- wezen op de wenschelijkheid om verbetering te brengen in de zuivelbereiding, de veefok- kerij, bodembehandeling, ontwatering van den bodem, afzet van bodemproducten en wat al meer. Hij deed dit vaak met voorbijzien van eigten telangen in een periode toen de ge- VGETBAL. Tegen het technisch veel zwaardere Ale Victrix 5 verloor Vrone 2 te St. Pancras Zondag met 5—1. CAPEK EN CAPEK-GHOD. De Tsjechische schrijver Karel Capek- Ghod b, 67 jaar oud, te Praag overleden. Het bericht van zijn dood' gaf a-anledding tot een vergissing doordat deze in het buiten land onbekende auteur werd verward met den jongen Tsjechischen tooniselschrijver Ka rel Caoek- middelde landbouwer in deze provincie, door d-en stand' van zijn ontwikkelingspeil, no^ niet kon beseffen hoeveel waarde voor de toekomst het werk van dezen pionier kon lebben. Toen, mede door familieomstandio-- .ledtn, hem Let lot v&n zoovele zoekers en litvinders beschoren was, moest hij van ve- en de sympathie en waardeering missen, ja, niet zelden is spot het deel geweest van de zen man, van wien vaststond dat hij nimmer eigen belang voorop stelde. Aan de verte- genwoordigers van de hier deelnemende ver eenigingen moet het opvallen welk deel men- schen als wijlen Wouter Sluis hebben gehad aan het totstandkomen van organisaties in den landbouw. Dankbaar moeten wi] alien erkennen dat in wijlen Wouter Sluis den rus- teloozen zoeker en den nobelen mensch moet worden gezien, die alles deed terwille van het nut dat aan anderen zou ten goede komen. De genoemde landbouwvereenigingen heb ben besloten op de plaats waar Wouter Sluis wel bij uitstek zijn pionierswerk heeft ver- richt, in zijn kaaskamer, een gedenksteen tt doen aanbrengen. Deze steen bevat de volgende inscriptie: WOUTER SLUIS Geboren 7 November 1827 te Hoogkarspel Overleden 20 Februari 1891 te Santpoort Woonde en werkte van 1858 tot 1887 op deze boerderij Zijn leven en streven waren met opoffering yan eigen belangen geheel gewijd aan dten vooruitgang van den landbouw. Als erkenning van zijne groote verdienster en als hulde aan zijne nagedachtenis is den 7d-en November 1927 deze gedenksteen geplaatst door de in Noord-Holland Werkzame Landbouwvereenigingen. Dankbaar herinner ik namens de land* bouwvereenigingen in Noord-Holland aan de welwillende medewerking van de tegenwoor- dige eigenaresse van deze boerderij, n.l. de nl e[|kj' Duitsche Orde „Balije van ucrechtdie met groole insfcemming hare toe- stemming tot het plaatsen van den gedenk steen heeft willen geven en die bereid is den steen te willen aanvaarden en de instandhou- ding voor hare rekening te willen nemen. Hitetma deed _spr. med-edceling van de oorkonde, waarin werd overeengekomen, dat de Rididerlijke Duitsche Orde, Balije van Utrecht, de gedenksteen aanvaardde en waar- bi] dez-e or-de zich tot het in stand houden van dezen steen verplicht. De heer De Boer eindigd-e zijn met applaus toegejuichte rede aldus: Ik eindig met de woorden, wel'ke de heer Hqikema in de levensbeschrijving in Novem ber 1911 bezigde. Zoo zij voor het nageslacht Wouter Sluis, de man van groot talent en vernuft, die met zijn kostelijke gaven zich bela-nigeloos gaf voor het algemeeo welzij-n van den boerenstand. Een man als er zelden werd geboren Zelf is het hem gegaan als de Zaaier, van wien daar staat: Dat er veel zaad op rotsgron-d onder struiken en doornen te gronde ging en verstikt w-erd, maar er was een deel van"bet za-ad dat honderdvoudige vrucht zou dragen, Eere zij zijne nagedachtenis! Het woord was hierna aan Baron Van Nag-ell, burgemeester van Barnev-eld en Com- mande-m- van de Balije van Utrecht, die ver- z-e-kerde, dat het bestuur van de Balije van Utrecht zoodra het van het plan hoorde, om ter huldiging van d-e nagedachtenis van Wouter Sluis een marmeren gedenkpiaat in de kaaskamer te plaatsen, daar dadeiijk mee sympafchiseerde en zich bereid verklaarde, om dien gedenksteen te onderhouden. Spr. scheiste, hoe de orde in het bezit van de plaats is gekomen en noemd-e het een groote eer, de oorkonde een plaatsje in het archief van de Orde te kunnen geven. ZooUa-ng er geen revolutie komt, die ons wegvaagt, zoo verzekerde spr., zal dez-e plaats niet van bezitt-er veranderen of ver- kaveld worden. Spr. hoopt-e, dat de plaats door vele vreemden bezocbt zal worden, op- dat men hen kan wijzen op der giooten man, die hier werkte en pioniers arbeid verricbtte voor den landbouw. Hierna werd naar het Heerenhuis gere den en gedineerd, waar-na om 3 u-nr de heer Hylkema te Soestduinen, oud-Rijkszuive!con- sulent te Utrecht, een herdenkingsrede uit- sprak. Spr. wees erop, dat d-e grootste verdi-enste van Wouter Sluis lag in hetgeen hij op het gebied der zuivelbereiding deed. Door zijn stu-die in Engeland was hij tot de condusie gekomen, dat de Nederlandsche boer de kaasbereiding wetenschappelijk moest ter hand -nemen als hij wilde voorkomen, dat zijm zuivelproducten a-ls van mindere hoe- danigheid op de wereldmarkt door de buiten- landsche werden verdrongen. In 1878 verscheen een boek van zijn hand over de kaasmakerij, waarin hij op meer theoretische kennis en verbetering der kwali- t-eit aandringt. Hij stelde in het licht, dat de kaasgebreken niet als factoren van geluk en toeval beschouwd moesten worden, doch dat deze een oorzaak hadden, die men door be- strijding kon overwinnen. In tallooze ver- ga-deringen en in vele geschriften verdedigde hij daaromtrent zijn ziens-wijze. Hij ijverde voor oprichiing van zuivelfabrieken, voor rationeele teelt, en goede iandb-emesting, al- lemaal zaken, die thans als algemeen juist erkend' worden, doch die toen nog tot het pionierswerk behoorden. Zijn denkbeelden trokken zoozeer de aamdacbt, dat soms zelfs buitenlandsche professoren met tientallen studenten zijn boerderij kwamen bezo-eken, ■om van zijin voorlichting te geniet-en. Udvoerig stelde spr. ook in het licht, hoe in De Beemster, onder den invioed van Wou ter Sluis, ter bevorderin-g van een betere b-e- maling, een stoomgemaal tot stand kwam ter vervanging van de windmoiens. Zijn altruisme had helaas ten-gevolge, dat zijn persoonlijike belangen in gedrang kwamen en zelfs in die mate, dat Wouter Sluis ge noodzaakt werd, de boerderij, waar hij had gel-eden en gestreden, te verlaten en zijn eigen veestapel te verkoopen. Het blijft tragisch, dat deze -edele figuur als krankzinnige te Santpoort sti-erf. Het verheugde spr. dan ook in hooge mate, dat de landbouworganisaties in Noord-Holland hebben begrepen, dezen grooten pionier te moeten huldigen. W.wat is er gebeufd? Martinez en ik hadden een paar woorden met elkaar. Nu, ik dank dat hij ook wel wat gebroken zal hebben? 0 zeker, z'n waudelstok. - v ffiuen Humor, Madrid) o °o 01 ii\ V«°T n O 1 0 1 O 0 OJI

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 8