DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM ieerenc-GStuums stoomen StoomerQ en ¥erverij i927 q f2_ fp i>pr nost f2.50. Bewiisn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatstlUmte. (Afconneroentsprijs HandeMr! v.h. Hems. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlsto. No. 3. Kedactio No. 33. dohdebuag Uit lie* Parlem©n* Buitenland 10 NOVEMBER olksuniversiteit. 'I Mooiste Mioemwerh Sftoggevmar's moemenmagasijn, Dit numtner besfaat Hit 2 Madea, Honderd negen en twintigste Jaargang Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. DFN HA AG, 9 November 1927 Het belangrijkste oogenblik van de heden gehouden vergadering dcrTwcede Kameris oneetwijfeld geweest, toen de heer Th. de Vis ser namens de christelijk-histonsche fractie antwoordde op de opmerkingen van den 1 ei der der Ka-tholieken, mgr. Nolens in zake de douding zijner fractie tegenover de ^ldere rechtsche partijen. Onder doodsche stilte dei Kamer verklaarde de heer De Visser, dat er geen sprake was van een anti-coalitiestioo- miu-g in ziin partij. In overeenstemmmg met watgzijn partijgenoot Snoeck de tiids had verklaard, verzekerde hi] dat de Chr Historischen zich niet aan medewerking zullen onttrekken, wanneer het tot de formatie van een nieuw ministerie mocht komen en dat ihii veel gevoelde voor een aankweekmg van een gezindheid tot samenwerking gelijk voonheen zander dat de partij tot een derge- lijke houding wordt gedwongen. Dat was zeer voorzichtig geformuleerd en komt nog niet neer op een amende honorable der Chr. Historischen voor de wijze waarop zii destijds door hun verzet tegen het gezant- schap bij den Paus de coalitie hebben uiteen doen vallen. Maar de hand der verzoenmg is hiermee gebodcn cn wflctr men tc doen heeft met een paar ervaren staatslieden als de hee- ren De Visser en Nolens bestaat er kans, dat de coalitie weer uit den dood-e wordt gewekt of was het slechts een schijndood? en de coalitie herleeft zij het ook onder eenigs- zins andere afspraken dan vroeger beston- den. Intusschen gebeurt dat nog niet morgen aan den dag, doch heeft men den tijd tot het jaar 1929, als er weer algemeene verkiezin- gen moeten plaats hebben. Ten minste als er zich geen onverwachte gebeurtenissen voor- doen. Geheel uitgesloten schijnen die nog niet. Er zijn enkele verschijnselen, welke er op wijzen, dat de door het tegenwoordige in- termezzo-kabinet gevolgde gedragslijn geen algemeene instemming vindt. Boven het hoofd van minister Slotemaker de Bruineb.v. han-gen ernstige onweerswolken en wanneer die eens mochten komen te vallen, wat in in- gewijde kringen niet onmogelijk wordt geacht en wanneer er misschien zich een meerderheid verzette tegen het defensiebeleid van minister Lambooy, waartegen de heer De Visser reeds he-den namens zijn geheele fractie stelling koos, dan kon het toch weleens gebeuren, dat dit kabinet daaruit en uit de stemmingen de gevolgtrekking maakte, dat de rechtsche par- tijen weer homogeen in hun optreden waren, en dat het zijn portefeuilles ter beschikking stelde! Intusschen, laten wij ons niet verdiepen in politieke bespiegelingcin en nog enkele pun- te uit de besprekingen van heden vermelden. Zoo heeft de heer Van Gijn (V.B.), zijin gister afgebroken rede vervoigen-de, een errn- stig woord van waarschuwing laten hoo- ren tegen het door de regeering aanvaarde denkbeeld om met hehulp van onze tarkf- wetgeving het buiteinlan-d te dwingen tot een vriendelijker houding tegenover onzen han- del. Bij het gebruiken van vechttarieven trek ken wij z.i. toch aan het kortste einde, De spreker hepleitte ook een tijdelijke ver- lenging van den arbeidstijd ten einde onze industrieen beter in staat te stellen met het buitenland te concurreeren. Ook drong de heer Van Gijn er op aan dat de regeering wij'ziging zal brengen in hare werkloozen- verzorging door eerst dan daarvoor geld uit de staatskas te bestemmen, wanneer het par- tiouliere loon zich aangepast heeft aan het indexcijifer. En ten slotte kwam hij op tegen de wijze waarop Vlamingen, die hier een be- zoek kwameo brengen om land- en lotge- nooten te ontmoeten, door de politie zijn. be jegend. Ook de heer De Visser protesteerdi m zijn reeds gememoreerde rede daartegen. De heer Lingbeek (Herv. Ger. Staatspar- tij) heeft een vurige filippica gehouden te gen de coalitie, beweerd, dat de protestan- ten aan den leiband liepen van Rome en dat zij niet in staat wa;ren, een einde te maken aan de suprematie van Rome. Hij beweerde, dat de zoogenaamde christelijke wetten niets meer waren dan Roomsche wetten en als het type van een crypto-Roomsche wet noemde hij de schoolwet-De Visser. Hij heeft later van den heer De Visser een niet malsch w-e- derwoord moeten hooren, waarbij hem bo- vendien verweten werd, dat hij Groen vaisch citeerde. De heer Van Vuuren (R.K.) heeft eenige behartenswaardige dingen gezegd omtrent de bezuinigingspolitiek der regeering en ge- waarschuwd niet te ver te gaan met belas- tingverlaging. De voorgestelde verlaging der I.nkomstenbelasting ging hem 'ten min ste reeds te ver en hij keurde het daarbij af, dat de regeering bij haar verlagingsvoor- stellen de hoofden van taiirijke gezienen niet meer bevoordeelde. Verder stippen wij nog aan, dat de heer Batten (R. K.) een balletje opwierp van verhooging van het salarispeil der ambtena- ren en zijn partijgenoot Fleskens een lans brak voor beschermende rechten voor be- paalde industrieen. Daarmee meenen we wel het voornaamste van de vergadering van heden aangestipt te hebben. Morgen voortzetting van de algemeene beraadsla- gingen. De Eerste Kamer heeft, na gister een vol- Icomen overbodige avondvergaderieg te heb ben gehouden, heden na eenige discussie hare goedkeurinn eeschopken aan de wetsr Directeur: G. H. KRAK voorstellen betreffende de nieuwe overeen- kornst met de maatschappi] „De Schelde te Vlissingen, waarbij deze in de gelegenheiid wordt gesteld zich belangrijk uit te breiden, haar uitzicht wordt geopend op^teun- uit de rijkskas met medewerking van de gemeente Vlissingen en de s-taat den bouw van een nieuwe sluis voor zijn rekemng neemt. Het ernstigste bezwaar tegen het voorstel was, dat de steun uit de staatskas tot op ze- kere hoogte overeenkomt met vnjstelnng van belasting, wat in strijd zou zijn met ae Grond'wet, doch minister Van der Vegte heeft de verontruste gemoederen op dit punt weten gerust te stellen door de voorstelung, dat de staat niiet als openbaar lichaam doch als civiel contractant eventueelen steun aan De Schelde" zal geven. Daar berustte men in, hoewel de Vlissingsche leden der KameT, de heeren Lindeyer en De Veer, het maar half goed keurden, dat Vlissingen daarbij ten slotte het gelag zou betalen, daar wat de Staat geeft de Vlissingsche gemeentekas zal ierug te geven hebben. Edoch, cat been de Vlissingsche Raad raedis gcedgekeurd, zij het dan ook na kort beraad. Depotte Bergens DEN BROEDER, Stationsstraat 17. O^geiijlfsch o*ei*zicht. VOOR DEN VRIJH'ANDE'L. Dinsdag is de te Geneve door den Volken- bond bijeen geroepen conference inzake de afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen gesloten en over 't algemeen is men van oordeel dat de verkr-egen resul- taten een tevredenheid over het verloop ten voile redhtvaardigen. Het voornaamste doel der conferenti'e was een door de economische afdeeling van het Volkenbondssecretariaat opgestelde ontwerp- conventie die reeds eerder aan de regee- ringen was rondgezonden nader te be- spreken en zoo noodig te wijzigen. Natuurlijk is men niet een, twee, drie tot afschaffing der bestaande verdragen geko- men. De menschheid is nu eenmaal1 nog niet zoo ver, dat men alle egoisme zonder meer terzijde sehuift en bereid is op billijike wijze te geven, ook al valt er daartegenover eens geen gelijkwaardig'e buit binnen te halen. Elk der staten, die deelnamen aan de con- ierentie bleek ten slotte maar' zeer matig ingenomen met de maatregelen, die voor hen in zekeren zin nadeelig waren en kwamen niet zelden met ernstige bezwaren voor den dag tegen voorstellen, die door anderen ten zeerste werder. toegejuicht. Maar het eind is toch geweest, dat men het eens werd over een ontwerp-conventie, die volgens onzen oud-minister Colijn, door wien de conferentie op vo-ortreffelijke wijze geleid weid, recht geeft tot de hoop, dat het op den duur tot een afschaffing van de be langrijkste beperkingen van het vrije han delsverkeer zal kunnen komen. Colijn heeft zich door dtze omschrijving zeer aarzelend en vaag uitgedrukt en zonder direct de kans te loopen voor pessimist te worden uitgescholden zou men uit zijn woor- den kunnen concludeeren, dat't resultaat der sinds 17 October gehouden besprekingen be- denkelijk-geringe afmetingen vertoont. Oo'k het felt, dat van de 34 deelnemende landen er slechts 18 onmidddlijk de ter conferentie vastgestelde qonventie hebben geteekend, wijst in die richting en voert in ieder geval tot de gevolgtrekking dat de eensgezindheid zelfs niet zoo groot is geweest, als men gezien de minutieuse voorbereiding, gevoegehj k had mogen .verwaditen. Men zal dan ook goed doen voorloopig nog niet al te veel gewicht te hechten aan deze eerste schrede op den weg naar den vrijhandel. Want in de eerste plaats zijn in de conventie ten aanzien van de inp en uitvoerverboden talrijke uitzondcringen vast- gelegd en in de tweed'e plaats heeft men voor zoover thans tenminste bekend is, nog geen maatregelen vastgesteld tegenover de hooge tariefmuren, die goed beschouwd, een even ernstige belemmering van het vrije ruilverkeer vormen als de verboden. Met die tegemoetkomingen in zake de op- heffing van in- en uitvoerverboden en soort- gel'ijke handelsheperkingen wordt zeer zeker iets gewonnen, maar voor een ,,terugkeer tot een feitelijike vrijheid van den internationa- len handel die een der voornaamste voor- waardeni is voor den voorspoed der wereld zcoals ter economische conferentie werd ver klaard, zal nog heel wat meer noodig zijn, dan in deze conferentie in zake de in- en uit voerverboden is bereikt. Er is nu nog slechts een onderdeel geregeld van het groote com plex der moeilijkheden dat het vrije ruilver keer belemmert. En bovendien zal alles nu nog afhangen van den geest, waarin de conventie in de praetijk zal worden toegapast. Wachten dus maar weer en hopen pp ver- deren vooruitgang. En dankbaar zijn voor het weliswaar geringe, maar toch verkregen resultaat DUITSCHLAND. BE'IEREN EN HET MEMORANDUM VAN PARKER GILBERT. Bij de begrootingsdebatten in den Beier- schen landdag zijn het memorandum van Parker Gilbert en de staatsvorm van het Duitsche rijk ter sprake gekomen De sprekers van de Duitsch-nationalen, Volksrfien en den boerenbond oefenden cri- tiek op de aanmatiging van den agent-gene- raal om zich te megen in binnenlandsche aangelegenheden van Duitschland. Tevens pro'testeerden zij tegen de van Berlijn uit- gaande propaganda voor een Duitschen eenhcidsstaat. De minister van financien Schmelzle zeide dat een gevolg van den stap van den agent- generaal reeds merkbaar is geworden, want het is zeer twijfelachtig of Beieren in de ko- mende twee jaren zijn behoof ten aan leemn- gen op de internationale geldmarkt zal kun nen dekken. De minister deed in dit verband een dringend beroep op de rijksregeering om de Beiersche wenschen in te witigen. De herstelbetalingen kunnen alleen vo.- daan worden als het Duitsche economische ieven veel sterker wordt dan voor den oor- log. Maar zelfs een financieel dictator zooals den agenit-genieraal blijkbaar voor oogen zweefde kan aan de wisselingen der coni)unc- tuur niets veranderen. De allergrootste zuinigheid zoowel in het Rijk als de Bondsstaten bl'ijft de eenige uitweg en is daarom van het allergrootste gewicht. EEN PRIN5-OPLICHTER. Dit keer is er geen sprake van een, zijn hotelrekemingen niet betalende Don Fernan do de Bourbon, van wien in een vonge edi- tie verteld werd, maar van een geldscbicters oplichtenden prins, n,l. prins Max Hugo v. Hohenlohe-Oehringen, die te Berlijin lemand, die hem a mi 12.000 M. had geholipen, be- droog met valsche wisseis. Na ontvangst van het geld gaf hi] den ^eMschieter een wissel van 5000 M., met de belofte hem binnenkort nog twee wisseis ad 10 000 M te zullen sturen. Ten einde alle zorg bij den man weg te nemen, wees de prins hem op zijn geheel onbezwaard land goed bij Miinchen. Edoch de beloafde wisseis kwamen met, terwijl tevens bleek, dat de eerste wissel waardeloos wae. De recherche heeft inmiddels kunnen vast- stellen, dat de prins ook in andere steden de menschen heeft opgelicht. Hij kocht n.l. kostbar- tapijten, autos, paar den en juweelen, beta-aide met waarde- looze wisseis en maa'kte het gekochte dade- iijk te gelde. De Berl.ijinische recherche ontvangt telkens weer nieuwe -klachten over oplichting door den prins, die blijkbaar in dat opzicht een virtuoos eerste Has is. De man zelf is zoek. Voorts sprak Baldwin er zijn leedwezen over uit, dat hij niet zoo optimistisch over Rusland kon spreken. Wij zoeken geen strijd met Rusland en zoo gauw de Russen bereid zijn de overeenkomsten te eerbiedigen en op te houden met zich te mengen in onze zaken, staan we klaar om Rusland in den vrijzinni- gen geest te ontmoeten, die ook onze heele po- litiak steeds kenmerkt. In China vedbetert de toestand niet. In de onderhandelingen met Egypte hebben beide partij reden om voldaan te zijn. Baldwin hoopt, dat een grondslag gelegd is, waarop binnenkort een hechte vriendschap kan ge- bouwd worden. In verband met de commissie deed Bald win een treffend beroep om de jaloerschheid tussdien Oost en West en tusschen de gods- diensten ter zijde te stellen. Het doel moer zijn voor de welvaart van het land te ijveren. Baldwin eindigde met enkele opmerkingen over den binnenlandsdien toestand en zei, dat de industrieele vooruitzichten gunstiger waren geworden. DE VLOOTBOUW IN ENGELAND In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerbuis heeft Bridgeman, de Eerste Lord van de Admiraliteit, meegedeeld, dat de volgende schepen voor de vloot op stapel staan: 1 slags-chip, 12 kruisers, 4 rivier- -kanonneerbooten, 6 onderzeeers, 2 mijnen- vegers, 1 -onderzee-depot-schip en 1 herstel- lingsschip. De volgende schepen waren gedurende de laatste 12 maa-nden voltooid: 1 sl-agschip, 1 mijimeniegger en 1 onderzeeer. DE ONGEVALLEN BIJ DEN ENGELSCHEN MILITAIREN LUCHTVAART. In h-5t Lagerhui-s heeft de minister voor den Luchtvaart, Sir Samuel Heare hedenmid- dag medegedeeld, dat van 1 Januari tot 1 November bij den Britschen militairen lucht vaart, 35 ongevall-en met doodelij-ken afloop zijn voorgekomen te-g-en 4-6 gedurende den- zelden tijd van het vorig jaar. Denkt om de inschrjjving voor: F. J. VORSTENBCRG: RADIO. (Electriciteitsleer en working Radio-toestel). Aanvang 16 Nov., gebouw Ambachtsschool. staat, dat Briand sedert de bijeenkomst van Locarno n-iets heeft gedaan om Mussolini nogmaals te ontmoeten. Integendeel, na dan ger is dit verdrag de laatste keten uit een lange ketting. Tegen het Italiaansch-Joego- Slavisch verdrag van Nettuno zijn alle ge- heime invloeden van Frankrijk in Joego-Sla- vie in werking gesteld. Ofschoon Italie de nieuwe situatie niet zal dramatiseeren, is het t-och verkeeiM, zijn rust en gelatenheid voor onverschilligheid aan te zien. In Frankrijk betoogt men daarentegen, dat het verdra-g volkomen gevaarloos is. FRANKRIJK'S ONTWAPENING. In antwoord op toespetingen in buiten- lan-dsche bladen inzake de beperking van de Fransche bewapening sinds den oorlog, kan het zijn nut hebben er nader op te wijzen, d-at het effectief van het leger en de tonnen- maa-t van de vloot nod-erscheidenlijk ziin ver- minderd met 45 en 50 procent vergeleken bij de cijf-eis van voor den oorlog. BELGIt. DE BELGISGHE SOCIALISTEN EN DE SOVJETREGEERING. Door senator van Roosbroeck, secretaris van den Belgischen soeiaal-democratischen partijraad is uit naam dezer partij aan de Sovjetregeering te Moskou een brief gezon- den, waarbij geprotesteerd wordt tegen de eventueele uitsluiting van amnestie ter gele- genheid van de tiende verjaring van de Octo- berrevolutie van 1917 der politieke gevange- nen en bannelingen. De Belgische arbeiders- partij sluit zich aan bij de socialistische par- tijen uit andere landen om de invri]heidstel- ling te e-ischen der socialistische arbeidesr in Rusland. ENGELAND. Zij en haar echtgenoot maken een brand rn.ee. Prinses Mary en haar echtgenoot, burg- i araaf Lascelles, hadden de sensatie in Bret- Ton Hall bij Barnsley, het land-goed van den schatrijken Lord Allendale, door een brano- signaal te worden gewekt. De prinses heeft nog meegeholpen kunstvoorwerpen uit de brandende bibliotheeik te halen. HET I. V. V. De zetel niet tut Amsterdam Vernomen wordt, dat er geen beslissing is ffc-ncmen op de bijeenkomst van het exe-cutief ccmite van het I. V. V. en d-en Britsdhen vak- vereenigingsraad, welke juist geeindigd is, betreffende het ovebbrengen van het hooiQ- kwartier van het I. V. V. uit Amsterdam. Deze quaestie zal opnieuw door de execu- tieve van het I. V. V. worden bestudeerd en in Januari weer aan de orde worden gesteld. HET S M A ADP ROCE S- SCOTT De beklaagden voorwaardelijk tot hooge boeten veroordeeld. Na een proces van elf dagen heeft de rechter in het Centrale Hof voor Strafzaken uits-praak gedaan in het proces tegen de com- munisten Karry Pollitt, Robert Strudwick en Dick Beech, die terecht stonden wegens smaad ten aanzien van den zeeman David Scott in een geschrift, getiteld „The Interna tional Seafarer". De rechter sprak het schul- die* uit. Hij veroordeelde Pollitt voorwaardo- lijik tot de hetaling van 100 pond sterling- boete (hij zal zich twaalf maanden behoorlijk moeten gedragen, in het bijzonder tegenover Scott) en tot betaling van 100 pond in de kosten van het pro-ces, Strudwick en Beech voorwaardelijk tot de betaling van 50 pond sterling en tot betaling elk van 50 pond in de kosten. HET FEE ST VOOR DEN LORD MAYOR Een rede van Baldwin over den biiiterdandschen toestand. Ter gelegenheid van de inaugurate van den lord-mayor te Londen is een schitterend banket gehouden, waarbij een duizend perso- nen tegenwoordig waren. Hieituj heeft Bald- l win een red-e gehouden, waarin hij sprak over de buitenlandsche betrekkingen, waarover hij zeide optimistisch te zijn, omdat hij realist is. Hij prees het werk van de geallieerde naties, die Europa weer gezon-d maakten en in't bij zonder Frankrijk en Duitschland hadden door hun verzoening hiertoe medegewerkt. hoopt IJ in Gcesi 18, M) de Mergerpoort. Telefoon 292. FRANKRIJK. DE TARIEFSKWESTIE MET AMERIKA De Fransche voorstellen aanvaard. De Amerikaanscbe regeering heeft aan de Fransche een n-ota la-ten overha-ndig-en. Daar- in wordt verklaard, dat de r-egeering te Was hington accoord gaat met de jongst-e Fran sche voorstellen. Zij aanvaardt een verge- lij-ken-d onderzoek in beide landen naar den kostprijs der goederen voor het afsluiten van een defi-niti-ef handelsverdrag. De Amerikaan scbe autoriteil-en kunnen geheel en al van het bo-ekenonderzoek, waar-toe kortgeleden is besloten, afzien. DE NIEUWE OPLICHTINGSZAAK. Een fraude met Hcngaarsche obligaties. Uit de berichten over de te Parijs met Hon- gaarsche banfepapieren gepleegde verval- sching blijkt, dat het geen bank-biljetten be- treft, dcch obligaties waren van het Hon- garije toegewezen deel der Oostenrijlcsch- Hongaarsche schuld. Kradhtens de bepalin- g<m van het verdrag van Trianon nopens de schuld van Oostenrijk, Hongarije en de sue cessiestaten, moet o.a. de interest der obli gaties, welke d-en houders dezer obligaties m de suocessielanden in de eigen valuta wordt betaald, aan buitenlandsche houders in goud- waarde "worden betaald. Om nu de aan Hon- garen toebehoorende stukken te ondersdiei- den van de andere stukken ,is bepaald, dat de stukken, welker interest in papieren kronen wordt uitgekeerd, den stempel der Hongaar- sche regeering moeten dragen, terwijl die welke in gouden kronen betalen, door Fran sche, Engelsche of andere bankinstellingen afgestempeld moeten zqn De te Parijs gearresteerde personen, zo-o als men weet een Italiaansche, Roemeensehe en Tsjeechische bankier, hadden nu door een vernuftig precede de Hongaarsche stempeis van tal van stukken verwijderd en ze door Fransche of Engelsche vervangen, zoodat ze zich de rente in gouden kronen konden laten uitbetalen. Zij begaven zich persoonlijk naar de Icketten der bankinstellingen en lieten zich uitbetalen. De Hongtaarsche regeering kxeeg kenms van de fraude en droeg baron Koranyi, haar geza-nt te Parijs, o-p, de zaak in handen der politie te stellen. De gezant had tevens een onderhoud met Briand over de aangelegen- heid. DE INHOUD VAN HET GESLOTEN FRANSCH- JOEGOSLAVISCH VERDRAG. De „Imero" meldt, dat het pas tusschen Frankrijk en Joego-Stavie gesloten verdrag veel verder gaat, dan de overeenkomst, die een jaar geleden tusschen die beide landen is tot stand1 gekomen. Jo-ego-Slavie eischte in de eerste plaats bepaalde to-ezeggingen in geval van een gewapend conflict. Hiertegen- over heeft Frankrijk de concessie beddngen van het voeren van het militair commando in de Joego-Slavische havens in oorlogstijd. De „Secolo" schrijft o. a., dat het vast- ITALIe. DE LUCHTMACHT. Tweehonderd nieuwe it vlieg- officieren. Aan de Kamer zal ter goedkeuring wor den voorgelegd het on-twerp inzake de re- crut-eering van 200 officieren voor de - lucht- In de toelichting wordt gezegd dat het noodig is, ten eindte de Ituliaansche lucht- macht doeitreff-end te doen zijn voor de ver- dedigi-ng d-es lands, het contingent officie ren op sterkte te houden. Het corps vliegof- ficieren is blootgesteld aan on-gevallen en aan verlies van menschenl-ey-ens, die bi] die andere wapenen in vredestijd tot een mini mum zijn gereduceerd. De gewon-e recrutee- r-ing is niet voldoendie om deze verliezen te dekk-en, zoodat de werving van vliegers d-ient te worden verscherpt. DE RAM-P VAN DE MAFALDA. De door de Italiaansche regeering ing-a- stelde commissie van ondierzoek naar de oo-rzaak van het vergaa-n der „Principessa Mafalda" is uit 7 officieren van de oorlogs- en handelsmarine samengesteld. Zij zullen in het g-ebouw van de hav-enpohtie te Genua -bijeenkom-en, zoodlra de eerste schipbreuke- lingen er zijn a an gekomen De sch-eepvaart- maatsehappij, de verze-keringsmaatschappi] en de iichamelij-k en financieel gedupeerd-en zullen gerechtigd zijn zich op de zittingen -der commissie te doen vertegenwoordigen, ZWEDEN. ALCOHOLSMOKKELARIJ. De strenge alcoholwetgeving in de Scan* d-inavische landen heeft een gewel-dige alco- holsmokkelarij tengevolge gehad. Om daar- aan het hoofd te kunnen bieden door nauwere onderlinge samenwerking hebben de Scandi- navische en Baltische staten in 1925 te Hel- singfors een conventie gesloten. Sindsdien is de smokkelarij zeer sterk verminderd, hetgeen ook wel hieruit blijkt, dat de prijs van den gesmokkelden brandewijn geweldig gestegen is- Maar de smokkelaars zijn ook met van gisteren. Zij oefenen hun bedrijf uit op sche pen onder de vlag van landen, die niet bij de conventie van Helsingfors aangesloten zijn en ten opzichte van welke de autoriteiten dus minder vrijheid van optreden hebben. Zoo zijn er reeds tal van smokkelschepen aange* houden, sommige zelfs onder Grieksche en Oostenrijksche vlag. Nu in Noorwegen het brandewijnverboc althans voor de steden, opgeheven is, is Fin- land het eenige drooggelegde land van Europa. Of het nog lang deze uitzondering zal vormen, is een andere vraag. De resulta- ten, welke men met deze wijze van drankbe- strijding bereikt heeft, zijn verre van over- tuigend"dat het de beste methode is, en de op* positie neemt dan ook gesta-dig toe. Merk- waardig zijn de volgende cijfers: In het eerste kwartaal van dit jaar werden er in Stockholm, sta-d van 450.000 inwoners, 1715 personen wegens dronkenschap gever- baliseerd; hier heerscht een controlesysteem. dat ieder volwassen persoon recht geeft op een zekere hoeveelhedd gedistilleerd. Te Oslo, waar toen nog het brandewijnverbod gold en dat slechts 255.000 inwoners telt, werden in datzelfde kwartaal ruim tweemaal zooveel personen geverbaliseerd, namelijk 3709. Maar in Helsingfors, waar niet alleen bran- AUMAARSCHE GODRANT. i n ri.:n can Ivli1 Owtlv llVl *-<v w v 7 VlOOt. ..■t.i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1