DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buiteniand Honderd negen en twintigste Jaargang yrijdag Uif bet Papiement Daegeiijksch overzichf. ill. Dif nntnmel besfaaf sit 3 bladen. BP? 1927 Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaar /!-. franco door bet geheele Rijt /2.50. Afzonderlijke en bewljsnnmmers 5 cents. PR1JS DER GEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrtifmfe. Brieven franco aan de N. Y. Boek* en Hnndelsdrukkerlj v/h d&RMS; G08TSR R I00W Voordam C9. Tele! nr. Admlnfstratie 3. Telefoonnr. Redadle 33. Hoofdredacteun Tj, N, ADEMA. Difecifiurj O. Hi KRAK. Postgiro 37060. 11 NOVEMBER Den H-aag, 10 November 1927 De algemeene beraadslagingen over de itaaitabfegrobting 1928 zijn heden vcortge? hi eerste spreker was de wooixWoeider^der anti-revolutiannairen, oud-minister Heems kerk De altijd geestige spreker had in het Snder het oor der Kamer, toen hnj sprak over de mogelijkheid van een herstel dier coa- Htie waarvan de heeren Nolens en De Visser reeds een balletje hadden opgeworpen. Ook mr Heemskerk liet zich, sprekende nameiis ziin partij, niet ongunstig over het denkbeeld hit, do-ch hij vond de zaak toch nog van zoo dioornigen aard, dat, toen hij had verklaard, dat de drie groote rechtsche partijen veel punten hadden wat hen vereemgde, hi] wet- gerde te voldoen aan den aandrang der Ka mer om die punten te noemen, omdat dit den opbouw der nieuwe coalitie zou bemoeihjken. Aleen wees hij er op, dat er een band is die hen al-le drie omstrengelt, dat is het gel-oof in de eenheid der inspiratie van den all-erhoog- sten oorsprong. Overigens kwam hij m verzet tegen het regeeringsvcorstel tot invoering van dten ze- venjarigen leerplicht, protesteerde hij tegen de uitbreiding der Zondagstreinen, betuigde zijn ins-temmin-g met dfe handelspolitiek der regeering en waarschuwde tegen te ver gaan- de bezuiniging bij leger en vloot. De heer Bakker (Oir. Hist.) besprak in hoofdzaak de welvaartspolitiek der regee ring, waarmee hij geen vo-lkomen vrede had en waarbij hij in het bijzonder steun van landbouw en tuin-bouw bepleitte. De heer Van den Tempel (S. D. A. P.) be- handelde vervolgens voornam-elijk de finan- cieele positie der rijksatnbtenaren en zettc met een aantal cijfers uiteen, dat de regee ring door de verl-aging der salarissen grove onbillijkheid heeft begaan en het salarispeil heeft verlaagd tot ben-eden dat van 1914. Nadat die heer Schaper, door zijn sterk Groningschen tongva-1 h-aast niet te volgen, den heer Van Gijn had bestreden en in het bijzonder opgekomen was tegen diens be- toog, dat onze maatschapp-ij ware te redden door de loonen te verlagen en den arbeidstijd te verlengen, hebben we een uurtje mo-gen luisteren naar den commuinst De Visser, die zich warm maa-kte over het verval van het parlementaire stelsel, weer aan kwam zetten met zijn idee van een arbeidsfro-nt tegenover het kapitaal waarvan de socia-al-democra- ten toch niets willen weten en verdter zei- de hij heel wat leel-ijks over allerlei menschen en dingen, waarbij het kapita-l-isme het weer zwaar te verduren had. Laatste spreker van den rniddag was de heer Marchant (Vr. Dem.), die begon met een woord van hulde a-an zijn overigens poli- tieken aartsvijand Co-lijn voor de wijze, waar- op hij het leiderschap der economische confe- rentie te Geneve had vervuld. Daarna oefen-de mr. Marchant een scherpe kritiek uit op het arrest van den Hoogen Raad, waarbij de schrapping van art. 40 van het Salarisregle- ment rechtmatig was verklaard. Morgen zet hij zijn rede voort. FRANKRIJK EN ITALIe. Het FranschJoego Slavisch verdrag. Ontevredenheid in Italie. kaar zoeken, teneinde een actie ter bescher- ming van hun rationale belangen te qnder- nemen, waarbij zij zich steeds de verplichtin- gen voor cogen zullen hou-den, die uit het Vol- kenbondspact voortvloeien. Elke po-ging, om den tegenwoordigen politieken toestand te veranderen, zullen Frankrijk en Zuid-Slavie gemeensehappelijk bestrij-den en naar een ver- gelijk streven ten aanzien van de ache, die m een. dergelijk geval meet wot den ondemomen. Nadrukkelijk wordt in een der artikelen vast- gestel-d, dat geen bepaling van't verdrag zoo kan word-en uitgelegd, alsof daarin een te- genstelling schuilt tot de -door Frankrijk of Zuid-Slavie met an-dere staten gesloten ver- dragen, die op de Europeesche politiek betiek- king hebben. De beide regeeringen zijn voorts overeengeko-men omtrent alle kwesties der Europeesche politiek van gedachten te wisse- len en elkanders vreedzame bedoeli-ngen te st-ennen. Zij zullen elkander in-lichten over alle verdragen, die zij mochten sluiten met andere mogendheden. Het zevende artikel stelt vast, dat het Fransch-Zuid-Slavisch verdrag in geenerlei o.pzicht indruischt tegen de verpl-ichtingen, die voor de bei-de staten voortvloeien uit hun lidmaatscha-p van den Volkenbond. Het verdrag zal tien jaar lang van kracht zijn, maar kan na het einde van 't negende jaar verlen-gd worden, wanneer beide partijen zulks overeenkomen. Dat het tusschen Italie en Frankrijk lang niet alles botertje aan den boom is, ook al lijkt oo-genschijnlijk alles r-ozengeur en mane- schijn, is van vrijwel algemeene bekendheid. Reeds herhaaldelijk laatst nog in verband met het Italiaansche streven naar een toe- komst-hegemonie in het Mid-dellandsche Zee geb-ied (Tanger) hebben wij op een telkens opnieuw aan den dag treden-de spanning kun- nen wijzen. Thans is het tusschen Frank rijk en Joego Slavie geteeken-de vrien-dschaps- ^verdrag, aanleidin-g tot eenige ongerustheid en wantrouwend-e opm-erki-ngen in het Itali aansche kamp. In dit tractaat nemen de verdragsluitende partijen op zich geen aanval op elkaar te doen, noch deel te nemen aan een aanval, die deze of gene staat mocht doen op de veilig- heid van een der beid-e partijen. Uitzon-derin- gen vormen alleen eventueele, uit belangen der zelfverdediging voortvloeiende, moge- lijlcheden of een actie, waartoe de Volkenbond besluit. Alle geschillen, die ooit tusschen Zuid-Slavie en Franlcrijk mochten rijzen, zul len langs diplo-matieken weg worden gere- gel-d: wanneer dit echter niet gelukt, zal de kwestie schei-dsrechtelijk worden opgelost. Ook verpliehten beide staten zich om alle besluiten van den Volkenbond of van den Vol- kenbondsraad, die de veiligheid van e6n der twee staten op losse schroeven kan zetten, gemeensehappelijk te bestu-deeren. Wanneer Frankrijk of Zuid-Slavie ondanks hun vrede- lievende gezindhei-d en zonder i-emand uitge- daagd te hebben, aangevallen worden, zullen de bei-de regeeringen terstond contact met el- Zooals gezegd: Italie is allesbehalve ge- stioht over dit verdrag en dat zulks het ge- val zou zijn, was reeds geruimen tijd eerder bekend. Italie onderhandelde n.l., toen men eenige maanden geleden het over het thans te onder- teekenen verdrag tusschen Frankrijk en Zuid Slavie eens werd, zelf ook met dit laatste land. Die on-derha-ndelin-gen moesten daarbij afgebroken worden, omdat de oneenigheid te groot was en, waarschijnlijk terecht. Italie schreef dit niet tot overeenstemming komen toe aan den invloed van -de geheime Fran- sche diplematie. Waarschijnlijk terecht, schreven wij. Want Italie sloot juist in die da-gen een verdrag met Albanie, waardoor laatstgenoem-d land tot weinig minder dan een vazalstaat der fas- cisten werd gedegradeerd. Tegenover deze groe-ien-de Italiaansche in- vloedssfeer meende Frankrijk een tegenwicht te moeten stellen, onmiddellijk werden met kracht de Fransch-Joego Slavische ond-erhan- delingen voortgezet en niet zonder resul tant. Louter om Italie's gevoeligheid te sparen heeft men het reeds lang geparafeerde ver drag nog niet onderteekend maar n-ochtans heerscht er nu die onderteeken-ing zal plaats v-inden in Rome eenige ontstemming: men ziet in de overeenkomst een politiek gebaar, dat Mussolini aan het versta-nd m-oet bren- gen, dat Frankrijk niet van plan is zijn in- vloedsfeer op den Balkan te laten verkleinen. Frankrijk heeft thans het bericht de werel-d inges-tuurd, dat die b-ezorgdheid in ieder op- zicht voorbarig is en dat men ten onrechte een anti-Italiaansehe tendenz in het verdrag on-derstelt. Men ka-n er echter van op aan, dat de Fra-nsche bezorgdiheid over Italie's actieve Balkan-politi-ek de regeering te Parijs er-toe he-eft g-ebracht, tha-n-s niet lan-ger te dralen met het pla-atsen van de ha-ndteekeninig. Dat er een -innige Fransch-Zuid-Slavische sam-en- werking, ook op militair geb-ied, bestaat, is overigens a-1 sinds lang algemeen bekend. Een nauw contact bestaat er tusschen d-en Franschen generalen s-taf en de Zuid-Slayi- sche legerleidiing. Er heeft een levendige uit- wiss-eling tusschen beide land-en van officie- ren plaats en bovendien wordt het maieriaal van 't Zu-i-d-Slavisch-e leger voortdu-rend ddor Fra-nsche insp-ecteurs gecontrole-erd en vernieuwd. Verder i-s het g-een ge-heim, dat Frankrijk grooten invl-oed bezit op het Zuid- Slavi-sche spoonvegwezen. Uit een en a-n-der b-lij'kt, dat Frankrij-k nog n-iet vol-komen op den Volkenbond vertrouwt en het noodig acht om ook nog afzonderlij-ke v-erdragen met Pot-en, Roemenig en Zuid-Slavie b.v. te sluiten, teneiind-e zijn veiligheid te verzekeren laten verkla ren. De papier en waren In twee k-ist-en uit Bo-edapest naar Berlijn gebracht en bij- een -bank gedeponeerd. Deze pogingen hadden echter geen succes. Blu-m^nsteim en Weinreb gingen daarna naar Nederland, maar ook daar scbeen hun de gelegenheid niet guns-tig toe EEN GEVECHT MET BANDIETEN. Drie dooden. Het B.T.A. meldt uit Parijs, dat volgens een telegram uit Casablanca aan het „Petit Journal" zidh aan de Fransch-Spaansdhe grens in Marokko een voorval heeft afge- speeld, dat herinnert aan het optreden van de bende van Bonnot. Een chauffeur, Souvenpart geheeten, stal te Casablanca een zware torpedo-auto. In Tetoean vond hij twee medeplichtigen, waar- op het drietal in de voornaamste bijouterie- zaken aldaar inbraken pleegde en voor twee millioen aan sieraden en briljanten meena- men. Zij namen de wijk naar Fez, in de mee- ning Oran te kunnen bereiken, doch toen de diefstal ontdekt was, werden drie auto's met machinegeweren en met Spaansche politie bemand de dieven achterna gezonden, die aan de Marokkaansche grens werden ach terhaald. Er werd cen -woest gevecht gele- verd, waarbij de bandieten ten slotte werden gewond en zich fhoesten overgeven. Zij wer den naar Tetoean teruggebracht. In den loop van het gevecht werden drie politiebeambten gedood en vier gewond. De gestblen bijoux zijn gevonden. FRANKRIJK. DE NIEUWE OPLICHTERSZAAK. Eerst een paging te Berlijn mis- lukt. Daarna geen succes in Neder land. I-n verband met de b-edri-eg-erij met de val- sche Hongaar-sche obligaties t-e Parijs, deelt het ,,B>eril. Tagebl-a-tt" med-e,, dat de bedri-e- gers eerst te Berlijm hun geluk hadden b-e- proe-fd. Te T-sj-ech Blumenste-in en de ban- bier Weinreb uit Boedapest, zij-n sch-oon- vader, vertoefden on-gev-eer tien ma-anden ge leden te B-erlij-n en droeg-en. aan een- notaris op om bij het departemen-t voor econ-omi sche zaken en bij het R-erchskreditansta-l-t in- formaties in te winnen of en op welbe wijze het mogelijk zou zijn -om een groote hoeveel- heid Hongaa-rsche goudrente-papier-en tot Duitsch en -ander buiten-la-ii'dsch -eia:endom te DE VERSCHEURDE SCHILDERIJEN. Men herinnert zich misschien het proces, dat de schilder Camoin te Parijs den schrij- ver Francis Carco en drie kunstkooplui heeft aangedaan vanwege het tegen zijn wil sa in en voeg en en verkoopen van door hem als minderwaardig gekeurde verscheurde_ schil- derijen. De schilder beweerde moreel in zijn recht te zijn, een opvatting, die, blijkens de gisteren gevallen uitspraak, door den of- ficier van justitie werd gedeeld. De eisch is dat, door een bekend Parijsch deskundige, de doeken weer in den toestand zullen worden gebracht waarin de schilder ze in den vuil- nisbak deponeerde. Vervolgens zullen de stukken en brokken aan Francis Carco, den rechtmatigen eigenaar, worden teruggegeven met verbod ze weer te doen samenvoegen. Daar het hier een principieele kwestie geldt, zullen Carco en de drie kooplui, door wier handen de doeken zijn gegaan, slechts een franc boete hebben te betalen. BELGIt. DE DOOP VAN PRINSE'S CHARLOTTE. Een vorstelijke plechtigheid. De d-oop van prinses Josephine Charlotte, d-ochter van kroonprins Leopold en kroon- prinses Astrid, had gisterochtend, zoo niet in het openbaar, dan toch met waarlijk vor stelijke plechtigheid plaats in de marmeren zaal van het paleis te Brussel, die tot een kapel was ingericht. HET BELGISCHE HOF. De toren van Babel! Iemand. die't weten kan, verzekert ons zoo schrijft de ,Schelde" dat prinses Astrid slechts zeer traag vordert met de stu- die van het Fransch. In haar omgang met prins Leopold spreek-t ze den ook meestal uit- sluitend Engelsch. Een Zweedsche prinses, gehuwd met een Belgischen prins van twee zijden Duitsche afkomst, geroepen om te regeeren over Vla- mingen en Walen. En daarbij het Engelsch als huistaal De toren van Babel is een kleimgheid er bij, meent het blad. RUSLAND. TEGEN DE OPPOSITIE. De uitzetting van Trotzki c.s. De pers publiceert het besluit van het bureau van het Moskousche comite der com- munistische partij, waarin de noodzakelijk- heid van de uitzetting van Trotzki, Zinow- jew, Kamenew, Smilga e. a. oppositieleiders uit de partij en de onmogelijkheid van hun aanblijven in verantwoordelijke staatsambten wordt betoogd. ENGELAND. DE MELKVOORZIENING. De ingevoerde melk uit Neder land en Denemarken. In het Lag-erhui-s wer-d den minister van gezon-d-beid! de vraag voorgel-egd' of hij zi-ch op de hoog-te ha-d ges-teld omtrent het f-eit, dat de verkoop van gecon-d-enseerde a-fge- roomd-e m-e-lk, zooals die in Eng-el'and van- u-it Nederland wordt ingevoerd, m Neder land zelf is verb-od-en-; voorts of hij zich op de hoogte heeft ges-teld1 van de voorschrif- ten- en bepa-ltogen, w-el-k-e bij d-e fabricage van dit melkpr-oduct in Ned-erland en Denemar ken van ikra-cht zijn. In an-twoord hierop deel-de Nevi-lle Cham- beri'ain mede, dat een onid-erzoe-k is ing-esteld, zoowel in Nedlerland als in Den-emarken, on- der welik-e omstand'igheden de afgeroonid-e g-econ-dens-eerdie wordt geproduceepd1; dit onr derzoek werd verrich-t door een van- zijn me- disch-e am-bt-enaren en inspecteur van ie melk- voorziening aan zijn departement en een professor van d-e un-iv-ensiteit te Reading. Op het oogenblik overweegt de minister, in welken vorrn hij de r-esulitaten van d-i-t onr derzoek, wa-aronder een omschrijvi-n-g van de van kracht zijnde bepali-n-gen en voor- schriften di-enaangaand-e in -beide land-en, aan de 1-ed-en van h-et huis ter informatie kan voor-leggen. DE BEWAPENING. Stijging van de uitgaven. Het Lagerhuislid Ma-joor Hills heeft de uitgaven voor bewapening van voor en na den oorlog vergeleken en bevonden, dat ter- wijil Frankrijik, Duitschland en Italie hun uit gaven voor bewapening hebben verminderd. de Ver. Staten, Groot-Brittannie en Japan de hunne hebben verhoogd. De stijging van de uitgaven van Groot-Brittannie bedraagt meer dan 8 terw-ij-1 d-e ver-mindering van Frankrij-k 50 bedraagt. Voor den oorlog was Groot-Brittannie verantwoordelijk voor minder dan 17 van de geheele uitgaven van Europa, thans be draagt het aandeel van Groot-Brittame meer dan 25 EEN DROEVIG EINDE. De heerenboer W. S. Harnett, die door ge ruchtmakende processen tegen doctoren, die hem in een kran-kzinnigengesticht hadden la ten opsluiten, waar hij 8 jaar verpleegd werd terwijl hij niet krankzinnig was, zijn geheele vermogen verloren had, is dood gevonden in een der Londensc'he dokken. De actie in eer ste instantie duurde 18 dagen en die in hoo ger beroep 7. Dertien advocaten waren erbi] betrokken en de kosten van het geding wer den op 50.000 ges-chat. DUITSCHLAND. D-E A'RBEIDSOONFLICTEN. Nog een dreigende staking te Berlijn. Het referendum in de Berlijnsche metaal- gieterijen over de vraag of, nu de geeischte loonsverhooging door de ondernemers is ge- weigerd, h-et werk al dan niet zal worden neergelegd, zal heden plaats hebben. Men vreest, dat het een groote meerderheid voor de staking zal opleveren, die dan reeds Maandag a.s. zou beginnen. Ook onder het personeel van de Berlijn sche verkeersondernemingen, de tram-, on I dergrond- en autobusmaatschappij-en, gist het weer. Het personeel heeft andermaal loon- eischen gesteld, ofschoon het collectieve ar- beidscontract non- lang niet is afgeloopen. Men neemt aan, dat dezer dagen onderhan delingen tusschen de directies en de vakver eenigingen zullen beginnen. IN DE BRUINKO-OLNIJVERHEID. In het Mid-den-Duits-che bruin-kolengebied hebben verschillende ondernemingen de ge heele productie stilgezet, aangezien ze, daar de rij-ksminister van arbeid de verhooging van de loonen der mijnwerkers bindend heeft verklaard, niet meer met winst kunnen wer- ken. In verschillende mijnen wordt reeds met niet aangesloten goedkoope krachten ge- werkt. In de grensstreken van Duitschland worden door bij-zondere agenten goedkoope arbeidskrachten geronseld. HONGARIJE. DRAN-KBEPERKING VOOR DE JEUGD- Dronken schoolkinderen. Bij he-t deb at in- de Kamer over een wete- on-twerp tot -beperk-ing van dra-nk-gebruik on- -der d-e jeug-d zijn en-kel-e opmerkingen ge- maakt, die vermeldi-n-g verd-ienen. De minister voor de vol-kswelvaart, dr. Vass, wees er op, dat in Hongarije vele dor p-en zij-n waar een g-oede lichte landwijn wordt g-etrokke-n, maar waar gebrek is aan behooriij-k d-rinkwate-r. D-e statistieken ter- zake h-ebben een o-ntstellende ta-al gesproken Er zijn d-orpen waar 50 tot 86 pCt der kin der-en's morg-ens om acht u-ur aangescbo- ten" op school k-omen. Naar de minister aan- -kond-igde, zal de regeering in zulke dorpen voor het graven van ar-tesisdie putlen zor- gen. Een woordvoerd-er de-r re-geeringspartij, Szab-o, m-eende, dat het nu niet zoo erg was, als d-e jeu-gd zoo nu en dan eens uit den band spron-g een p-aar bloeden-d-e koppen vo-n-d hij n-ie-t zoo erg g-evaarlij-k, wel-ke w-oorden met lu-i-d gesis der li-n-kerzijd-e werden begroe-t, terwijl de kam-ervoorzitter den spreker in de red-e viel met de -opmerkinig, da-t dergelij'ke uitingen geen bepaald grinsti-gen invloed op de jeugd m-oeten he-bben. Ee-n andere afgevaardii-g-de van de regee- rinigspartij steld-e voor, de leeftijdSgrens voor het a-lcoholverbod van 18 op 16 jaar te bren- -gen. Bij de stemming over dit amen-de-menit kwam het tot een groot spekta-kel. Voor d« grens van 18 jaar stemden ten slotte 39 af- gevaard-igden, voor 16 jaar 33, o.w de pre mier (hetgeeo d-en soc.-d-emocraten deed roe pen, d'at de minister-president was versl1 gen). PALESTINA. HET JOODSCHE ONDERWIJS. Sterke besnoeiingeH. Uit Jeruzalem wordt aan de „Tknes" ge- meld, dat er in de Joodsche samenleving daar ter stede groote beroerimg heerscht over het feit, dat na de zomervacantie tot nog toe geen Zionistische school is heropend. Het is September j.l. te Bazel gehouden Zionistisch congres heeft de onderwijssubsi- die met een derde verminderd, hetgeen een strenge beperking van het onderwijs in Pales- tina tengevolge heeft gehad, het ontslag van vele onder wijzers, het sluiten van klassen en zelfs van bepaalde instituten, o.a. waarschijn lijk van de Bezaleel school en het Joodsch Nationaal Museum. De onderwijzers weige- ren zich te schikken in den nieuwen toestand. Zij beweren dat dit den wortel zelf van het herleefde Joodsche leven in Palestina zou doen verschrompelen, waarvan het voor naamste raison d'etre is de bevordering -van een Joodsch cultureel centrum in Palestina, en eischen uit dien hoofde, dat het onderwijs het laatst aan de bezuiniging ten offer wordt gebracht. KORTE BERTCHTEN. De „N. Freie Presse" meldt uit Inns bruck: In Taufers (Zuid-Tirol) zijn 24 man- nen gearresteerd, die beschuld-igd worden op den jaardlag van den opmarsch naar Rome biljetten met het portret van Mussolini en manifesten met olieverf te hebben bestreken. Te St. Petersburg zijn den laatsten tijd talrijke gevallen van hond-sdolheid voorgeko- men; in 3 maandien tijds zijn 518 gevallen aan-gegeven en 401 perso-nen zijn gebeteo.^n d-oor het Pasteur-instituut, goedd-eels met succes behandeld. De laatste weken valt ech ter valt weer een daling van het aantal ge vallen te constateeren. Het Eingelsche stoomschip „Norwich Tra-der", dat blijkens een telegram in ons vorig n-ummer in Hoek van Holland voor an ker gin-g wegens slecht weer en bij het ken. teren van het tij aa-n d-en Zuid'wal aan den grond- raak-te, is gistcrmidd-a-g zonder as- sistentie weer vlot geraakt en heeft de reis naar Gr. Yarmouth vervol-gd. De smid P. Lucker, werkzaam aan de N. V. Gresbuizen Industrie te Tegelen (L.) is door een liftkoker van de bovenste verdie- ping gevallen en zeer emstig gewond. De heer O. B. Eerdmans en echtge- noote te Bolsward hebben aan de Geref. Kerk aldaar onder zekere voorwaarden 10.000 geschonken ten behoeve van een rusthuis voor ouden van dagen. Het rapport van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de onlusten ter Sumatra's Westkust, i3 bij de Indische regeering ingediend. Het is acht honderd folio v?llen groot. De gemeenteraad van Rotterdam heeft op de nieuwe begrooting der post presentie- geld voor de raadsleden op voorstel van de sociaal-democratische, vrijzinnig-democratl- sohe en roomsch-katholieke fracties vijftig procent hooger uitgetrokken. Gistermorgen heeft de minister van oor log een bezoek gebracht aan Utncht. Hier werden de dagelijksche oefeningen van het regiment genietroepen bijgewoond. Gei'n- specteerd werden het eerste bataljon, op het oefeningsterrein der pioniers, het tweede bataljon verbindings- en het derde bataljon verlichtingstroepen. De minister bezichtigde 's middags de werkplaatsen en de magazij- nen van het regiment, evenals de regiments- kaderschool en de school voor verlofsoffi- cieren. Prins Hendrik heeft een gift geschon ken aan de vereenigin'g tot het houden van Sint Nicolaasfeestjes op de Haagsche scho- len. Te Oosterend is door het omvallen van een brandende lantaarn de huizinge „De Brouwerspolle" gedeeltelijk uitgebrand-. De schuur, verbouwd tot arbeiderswonin- gen, ging verloren. De voorhuizinge bleef bdhouden. Gistermiddag werd aan dr. H. v. Loon, lector bij het tand-heelkundig onderwijs te Utrecht, in de Aula der Universiteit aldaar het eeredoctoraat in de geneeskunde aange- boden, waarbij prof. dr. A. J. P. van der Broek, voorzitter van de geneeskundige fa- culteit, als promoter optrad. Radio-club te Guenos-Aires heeft die heldhaftigheid herdiacht van den radiotele- grafist van h-et stoomschip „Principessa Ma- fald-a", die met het schip in de go-lven om- kwam. Een gouden medal lie werd vereerd aan den radiotelegrafist van het Nederlantf- sche stoomschip „Alhena". Men koestert te Berlijn het voornemen tot oprichting van een lcerstoel voor die joup nalistiek te geraken- ALRMAARSGHG CODRANT ■^ys 9H

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1