Iliimsistl: timant. Wie Dusfjes Spaart B FEU1LLETON. Honcietd nsgen en iwlntigsie Jaargang. Rac§i©»!s®el*i© VERHEUQT ZICH ONQEEVENAARD WANNEER 5TNIC01AA5 VERJAART mrnm. ziimBmEKin ds duip- De grijse Damsi Rechfszaken Provanciaal nieiaws Wo. 268 f 1927 Vrlidag* tt November. DIE'NSTP LIGHT. Inlevering van Rijksgoederen. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van dimstplichhgen- hoorende tot de lichting 1912, dat zij militaire goederen moeten mleveren op DONDERDAG 15 DECEMBER a.s. des voormiddags 9 en 1015 uur in het gebouw De Nieuwe Doelen," Doelenstraat 3 ahier- Van deze inlevering zijn vnjgesteld d„ dienstplichtigen, die tot den vnjwilligenland- storm behooren. Zi] verschijnen mettemin met hun zakboekje. Verschijning ter inlevering. De dienstplichtige verschijnt bij de inleve ring in burgerkleeding. Onder verantwoorde- lijkheid van den dienstplichtige kan de inle vering echter namens hem door een ander ge- schieden. Het zakboekje en het veldzakboekje worden bij de inlevering vertoond. Van de in levering wordt in het zakboekje een aanteek-- ning gesteld. Inlevering in een andere gemeente htn- nen het district of op een ander tijdstip alsmede in een gemeente gelegen in een ander district. Aan den dienstplichtingen kan door den Commandant van het Indeelingsdistriet te Haarlem worden vergund de goederen m te leveren in een andere gemeente binnen het district of op een ander tijdstip alsmede in een gemeente gelegen in een ander district. Wordt van deze vergunning geen gebruik gemaakt, dan wordt zij geacht met te zijn verleend. Artikel 41 der Dienstplichtwet. 2. De groot-verlofganger is verplicht om in de gevallen en naar de voorschriften, door den minister vast te stellen, goederen in te leveren. 4. De groot-verlofganger, die deze ver- pliehting niet naleeft of wiens goederen bij zijn inlevering niet in den vereischten staat blijken te verkeeren, kan nogmaals worden verplicht tot inlevering. Artikel 42 der Dienstplichtwet. 1. Aan hem, die niet voldoet aan een in- gevolge art. 41, 2e lid, op hem rustende ver- plichting, kan een streng arrest of een lichi arrest van ten hoogste zes dagen worden op- gelegd. Het streng arrest wordt in een daar- toe bestemd vertrek of in een huis van bewa ring, het licht arrest in een kazerne of aan boord ondergaan. Verschijning, ook indien inlevering reeds plaats had. De verlofgangers, die de aan hen verstrek- te rijksgoederen reeds hebben ingeleverd, be hooren voor of op den hierboven vermelden datum van inlevering, aan den indeelings- districtscommandant of den officier, die de goederen in ontvangst neemt, hun zakboekje en veldzakboekje te vertoonen, te doen ver- toonen of toe te zenden. Indien van de inlevering in het zakboekje geen aanteekening mocht zijn gesteld, behoo ren deze verlofgangers zorg te dragen, dat bij het zakboekje en het veldzakboekje tevens wordt gevoegd het aan hen uitgereikte bewijs, dat de inlevering heeft plaats gehad. Alkmaar, 10 Nov. 1927. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Zaterdag 12 November. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten 12.352.Lunchmuziek door het trio John Helden, viool. M. van't Woud, cello. G. Verhey, piano. 2.-4.— Filmmuziek. Aan- sluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.Italiaansche les. 4.305.Fransch jes 5—5.30 Duitsche les. 5.30—7.15 Con cert door het A. N. R. O-orkest. Het Neer- landia-kwartet (A. Aletrino, directeur J. Koopman, le tenor. M. Aardewerk, 2e tenor. J Koster, bariton. S. Fonteyn, bas.) 7.15— 7.45 Tuinbouwhalfuurtje door W Blak: Het aanschaffen en bewaren van tafelfruit. 7.45 Politieberichten. 10.— Persberichten. 8.10 V. A. R. A-avond. Jubileumconcert. van den bond van Arb. Zangver. in Neder- land, ter herd, van zijn 25-jarig bestaan. le Uitvoering van het Symphonisch-symbolisch koorwerk „Arbeids Verrijzen". Tekst van Margot Vos. Muziek van Isr. J. Olman. De Amsterdamsche Gem. Zangver. „De Stem des Volks", dirigent Fr. Rigter. „Kunst en Strijd", dirigent I. H. Englander. De gast- dirigenten Otto de Nobel, Isr. J. Olman en H. Altink. Greta Santhagens, Manders, so- >raan. Rich, van Belvdlrt—Pel, bariton. Het Jtrechtsch Sted. Orkest. 1. Jubel, ouvert. v. Weber. Orkest onder leiding van H. Altink. 2. De Nieuwe Lent'. Isr. J. Olman tekst v. Margot Vos). Gem zangver. „I<unst en Strijd" onder leiding van S. H. Englander. 3 O tijd, die komt!, O. de Nobel. (Tekst van Adama van Scheltema. Gem. Zangver. „De Stem des Volks", onder leiding van Fr. Rig ter. 4a Morgenrood (tekst van D Troelstra). O. de Nobel, b. Eens (Tekst van J. Oude- geest. O. de Nobel. Beide koren onder leiding van den componist. Pauze. 5. „Arbeids Ver- rijzenis", Isr. J. Olman. Uit te voeren door beide koren met orkest en soli, onder leiding van den componist. Huizen, 1840 M. (Na 7.30 1950 M.) 12.30—1 30 Trio Winkels. 3.4.— Kinder- uurtje. J. Suerink. Ria Mulder, Mej. Leef lang 7.—7.30 Hollandsch, D. G. G. van Ringelestein. 7.30—8.— Sociologie, Prof. J. D. G. Aengenent, Warmond 8.8.30 T. K. Staalspartij, J B. Vesters. Hoofdredac- teur van „Het Huisgezin". 8.30 Avondcon- cert. Kunstavond. Mej. Frieda Belinfante, cello. Mej. Frouwe Boomgaard, piano. Mej. T. Moes, zang en declamatie. Spreker: Zeer- eerw Pater A. Bergman. O. PMuzik. lei- der, Jules Moes. Spr. Pater A. Bergman O. P.: Ghristus en Onze Levensgoederen. Daventry, 1600 M. 1.202.20 Dansmu- ziek. B. Saunders, zang. 3.50 West Ham United, versus Cardiff, voetbalwedstrijd. 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Or kestconcert 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Or kestconcert. 7.20 Causerie. 7.35 Pianomuziek. van Bach. 7.45 Lezing over de voetbalwed strijd EngelandIerland. 8.05 Variete. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Miss Ayres leest uit haar eigen werken. 9.50 Nieuws. 9.55 A. Brown's kwintet. C. Pizzey, bariton. 10 50 12.20 Dansmuziek. Paries ^adio-Paris"1750 M. 10.50— 11.— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Dansmuziek door de Homonyme Jazz. 8.50—10.50 Galaconcert. Orkest, jazz- band en solisten. Langenberg, 469 M. 12.301.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Vesper-orkestconcert. 7 20—7.50 Mig. Llobet, guitaarvirtuoos. Daarna Vroolijke avond. Willi Ostermann zingt zijn nieuwe carnevalschlager 1928. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Ronigswasterhausen, 1250 M. 11.20 MEER DAN Padvindersmes op Silverpl. Eversharp Potlood op Stoommachine op ZilverenHeerenhorlogeketting op Theelichtje. Lederen Actetasch CADEAUX, Yolledige l(Jst van Cade&ux gral£s op paan~r®ge. Allesn Duifmerken van de pakjes le SOORT ZEEPPOEDER-VETLOOGMEEL (oranje en blauw) komen in aanmerking. 25 Duifmerken 35 Duifmerker. 50 Duifmerken 60 Duifmerken 75 Duifmerken op 100 Duifmerken op 150 Duifmerken Porceleinen Theeservies op 200 Duifmerken Oud-Hollandsche Hoekstoel op 300 Duifmerken Sjoelbak of Porcel. Eetservies op 750 Duifmerken v.h. Chr. PLEINES, Den Dolder. tuicre herkende het rijwiel cvenmin. Het was I daardoor was verdachte ongetwijfeld tot schen namiddag duurde. Geeischt werd K doQr den rijksadvocaat 6 maanden gevange- nissitraf, terwijl het O. M. tot toewijzing requireerde. Daarna omstreeks 6.15 uur sluiting. Uit het Engelsch van henry Seton Merriman. Susan's manier van doen gaf heel duide- lijk en beleefd te kennen, dat haar plaats in dit aangenaam tehuis meer verzekerd was dan die van Mrs. Ingham-Baker, en moge- lijk ontwaakte het bewustzijn hiervan in dleze corpulente diplcmaat, want met groote waar- digheid richtte zij zich op. „Ik hoop, dat alles in orde is", zeide zij, op een toon, die alle verdere besprekingen over dergelijke zaken met een ondergeschikte buiten sloot. „Het zou mij spijteu als Mrs. Harrington in de een of andere moeilijkheid geraakte; de wet is zoo ingewikkeld. Susan had blijkbaar niets in te brengen tegen deze opmerking over de wet. Een laag stof op den schoorsteenmantel scheen haar van meer belang, niet voor haar eigen waar- de, maar met het oog op Mary's toekomst. „Ik was eigenlijk bang", ging mrs. Ing ham-Baker ernstig voort, „dat mrs. Har rington zoo uitermate vertoornd is op dien armen jongen, Luke Fitz Henry, dat zij in een oogenblik van verontwaardiging en te- leurstelling wel eens een verandering kon brengen zie je, een verandering in haar 7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Heruitzending van buitenfandsche stations. W. 8.35 ..Sahara", Mehring. 9.5011.50 hoorbeeld van Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Vroolijk concert. 5.20 Concert. 7.20 Concert van werken, op verzoek. Orkest en Eva Schlee, B. Jakschtat. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.3510.35 Dansmu ziek ARRONDISSE M ENTS-R EOHTB AN'K TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 8 Nov. NIEUWE ZAKEN. WELKO'MSTWOOR'D AAN MR. MULLER. Mr. Ledeboer, fung. president, sprak bij den aanvang een hartclijk welkomstwoord tot mr. Mulier en een niet minder gerneend afsc'heidswoord tot mr. Cleveringa, die het college gaat veriaten. Met groote waardee- ring memoreerde mr. Ledeboer de juridisc'he kwaliteiten van mr. Cleveringa. Mr. van der Feen de Lille, subs, of ficier, sloot zich gaarne, namens het parket daarbij aan. Bijzonderlijk wijdde spreker de aandacht aan de nieuwe ideeen op strafrechtgebied, die mr. Mulier op zijn sfudiereis in Amerika ongetwijfeld had opgedaan. Ook mr. Cleve ringa werd door spreker geluk gewenscht De gehuldigde magistraten dankten met een enkel woord. Mr. Mulier deed uitkomen, dat het Nederlandsche strafreeht met glans de verg;elijking met het Amerikaansche kan doorstaan. Ten slotte voerde namens de balie mr. de Groot nog het woord, die mr. Mulier harte- lijk verwelkomde en mr. Cleveringa alle goeds voor de toekomst toewenechte, RIJWIELVERDUISTERING. Voor dat feit stond terecht de 27-jarige arbeider Jac. de G., te Harenkarspel, thans in hec'htenis. Hij had op 27 Aug. een rijwiel, dat hij in weekhuur onder zich had van den rijwielverhuurder K. de Reus te Hoorn, we- derrechterlijk zich toegeeigend, Getuige herkende het rijwiel niet dat zitting aanwezig was. Verdachte had het rijwiel beleend en 5 op omtvangen. Overigens erkende alles wat hem werd ten laste gelegd. De 48-jarige koopman Kramer te Alk maar had verdachte 5 ter hand gesteld en het rijwiel in pand gehouden. Ook deze ge- ter er hij wel hetzelfdc model. De officier releveerde dat de G. van meer- dere riiwielverduisteringen werd verdacht. Hij was reeds eenmaal veroordeeld, doCh niet ter zake een vermogensdelict. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Buiskool, van Schagen, toegevoegc verdediger, ontkende de verduistering. Spreker betwijfelde of men een voorwerp, dat men anders dan door misdrijf onder zicii had, niet mag bekenen, daar hier de weder- rechtelijke toeeigening dan niet had plaats gehad. Pleiter achtte ook niet bewezen of het ver- duisterdie rijwiel, dat van de Reus was, daar het rijwiel door hem niet werd herkend. Voorts memoreerde pleiter het leven van verdachte en wees op zijn overigens bianco strafregister. Pleiter concludeerde vrij- spraak^ subsidiair een straf overeenkomende met zijn voorarrest, in casu 2 maanden. Ten slotte verzocht pleiter onmiddeilijke invrijheidsstelling. Volgde re- en dupliek, zooals gebnukelijk. Het verzoek tot invrijheidsteiling werd afge- wezen. VERUISTERING VAN NOUGAT. De 26-jarige chauffeur E. R.. thans gece- tin-eerd, had volgens dagvaarding 4 kistjes nougat, die hij ter bezorging onder zich had, op 12 Augustus zich wederrechteiijk toege eigend. Het feit was gepleegd te Hoorn en bedoelde nougat was bestemd voor den ge tuige Volraad, kermiskraamhouder. Ver dachte wist dat de nougat was gearriveerd uit Haarlem en had zich voorgedaan als af- gezonden door getuige Volraad. Hij had de nougat voor 7.50 verkc-cht. De vrachtrijder Reek had het pak nougat voor Volraad uit Alkmaar medegebracht. Verdachte had dat pak namens Volraad af gehaald. De officier noemde het feit verduistering en vorderde tegen den verdachte, die reeds eenige malen veroordeeld was wegens ver- mogensdelicten, 5 maanden gevangenisstraf. Mr D. Sluis noemde het betoog van den officier zwak. Hij had verdachte oplichting ten laste moeten leggen.. Pleiter vroeg dus vrijsipraak. Over de kwalificatie oplichdng of ver duistering werd nog nader door den officier en verdediger gedebatteerd. RI JW'lELD IEFST AL. De 48-jarge zwervende schilder H. J v. Jt H., thans in voorarrest, had op 15 Sep tember te Alkmaar weggenomen een rijwiel uit den gang van cafe Kerssens aldaar, welk rijwiel toebehoorde aan den koopman Beers. Vervolgens had hij in den nacht van 16 op 17 September opnieuw een fiets gestolen, tcebehoorende aan den heer de Haan te Alkmaar. Verdachte had beide rijwiekn verkocht, ieder voor f 7.50. De officier herincerde er aan, dat ver dachte zich vroeger meermalen aan vermo- gensdelicten had schuldig gemaakt en eischte 5 maanden gevangenisstraf. Mr. Huese, van het kantoor Mrs. Lees- berg en Kusters, klampte zich met verdachte vast aan de stroohalm der clementie. Pleiter besprak daarop de levensomstandigheden van den verdachte. Voorts releveerde pleiter het vak van schilder dat verdachte beoefen- de, welk vak zeer ambulant was en waarin veel werkeloosheid heerschte. Hij verkeerde meermalen in een ellendigen toestand en sliep soms in hooischelven. Pleiter meende dat de opkooper van deze rijwiekn in deze zaak een bedenkelijke rol had gespeeld, meerdere diefstallen geanimeerd Pleiter ri-ep ten slotte de clementie der rechtbank voor zijn client in, liefst veroordee- Eng tot een voorw. straf. testament, ten nadeele van den jongen." Met een eigenaardig lachje op de rimpels van haar gelaat, bleef Susan een oogenblik recht voor de dame staan. „Ja, dat kan wel zijn," zeide zij, en rustig verliet zij de kamer. HO&FDSTUK II. Een man - af. Liefkcos de ganstelingen, vermijd de ongelukkigen, en vertrouw demand. De atmosfeer van mrs. Harrington's sa lon scheen de pas verworven mannelijkheid der beide jongens in zich op te slokken, want schoorvoetend kwamen zij nader, vol ontzag over de stoutmoedigheid van hun eigen laar- zen, overtuigd als zij waren, dat zij den geur van sigarettenrook en mislukking met zich brachten. „Wel jongens", zeide mrs. Harrington te gen wil en dank plotseling verteederd bij het zien van hun bruine jonge gezichten. _„Wel, mijn jongens, kom eens hier en geef mij een kus." A1 dien tijd was zij zich vaag bewust, dat zij zichzelf en ander en verbaasde. Het was haar plan niet geweest hen zoo te behande- len. Mrs. Harrington was een vrouw, die er een theorie over het leven op nahield geen theorie om over te spreken, maar om naar te handelen. Haar theorie was dat „hart" louter nonsens is. Het bestaan in dit ondermaan- EEN OUDE DRANKSMOKKELZAAK. ZAAK. In het jaar 1923 bracht de destijds 37-jarl- gen kocpman Albert I uit Friesland, een gerafineerd smokkelaar, het plan tct .'.itvoe- ring om via Helgoland een groote partij oe- distilleerd in het land te saiokelen en aldus een flinkc n slag te slaan. Daar van het ge- distilkei'd. voor het buiten'and bestemd, slechts een geringe accijns wordt geheven, slceg hij den benoocligden alcohol, be- staande uit spiritus, cognac enz. in Nedrr land in en verzond deze naar Duitschland. Daarop begaf hij zich naar Urk er knccpte connecties aan met een schipper van een motorbotter, eigendem van diens schoonva- der. Voor geld en goede woorden wist hij dezen schipper over te halen de smokkelwaai naar Helgoland af te halen. De opdracht werd onder persoonlijke lei ding van I. succesvol ten uitvoer gebracht. Maar helaas, de belastingambtenaren zijn ook geen onbekenden m.et de truc's door smokkelaars ten uitvoer gebracht. Hun in- spectievaartuig ..De Zeehond" kruist voort- durend op de Zuiderzee en wee de gezag- voerder, die het waagt niet aanstonds te stopper en bij te draaien, als door de ambte- naren daartoe het bevel wordt gegeven. En zoo ontsnapte het smokkelschip niet aan de waakzaamheid der kommiezen. Wel werd een poging gedaan om te ontkomen, doch te vergcefs, de „Zeehond" was hen te vlug af, terwijl de verdenking daardoor werd versterkt. Flet vaartuig werd dan ook aangc- houden en gevisiteerd. De gesmokkelde drank werd weldra ontdekt, het vaartuig met in houd in beslag genomen en aan de ketting gelegd. Schipper Bakker draaide er voor op en na verschillende terechtzittingen, alwaar hij, meenden wij,, werd verdedigd door mr. Buijs, 'n bckencl pleiter in bclastinz.ga.ken, uit Amsterdam werd hij door de recht bank te Alkmaar veroordeeld tot 50_boete benevens verbcurdverklaring van den in b slag genomen kotter en gesmokkelde spiritu alien. B. ging in aipipel en werd door het Hof vrijgesproken. Tegen dat vonnis werd cassatie aangeteekend, met het vcor B. on aangename gevolg, dat door den Hoogen Raad het veroordeeknd vonnis van de rechtbank werd bevestigd. Tot dusverre echter was I., die wel auctor intellectual is, dech niet de vervoerder was, buiten schot gebleven, doch de rijksad vocaat, mr. Asser, hield hem in de gaten en ging, teen B. ten slotte onherroepelijk was veroordeeld, over tot vervolging van I., die dan ook heden terecht stond ter zake uitlok- king tot en medeplichtigheid aan misdrijf. De verdachte Albert I., onderging intus- schen een gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaar, ter zake poging tot doodslag op een belasting-ambteiiaar, dien hij trachtte te ver- dtinken. In deze zaak werden. vele getuigen, belas- tingambtenaren en Urkers. gedagvaavd. De rijksadvocaat, mr. Asser, trad op als eiseher en bracht de dagp/aarding uit. Door de verdediging werd op verschil lende rechtsgronden betoogd dat de recht bank te Alkmaar niet bevoegd was, van deze zaak kennis te nemen en geeoncludberd tot nietigverklarinig der dagvaarding, doch na lange beraadslaging gelaste de rechtbank voortzetting der behandeling, die den gan- sche beschouwde zij als een reeks contracten met zijn buurman gesloten, terwille van we- derkeerig genot of voordeel. Zij vond, dat leven zwart of wit kon worden genoemd. Dit was een vergissing. Vijftig ]aren had zij doorgemaakt zonder te ontdekken, dat zij, dank zij een herinnering mogelijk uit haar jongemeisjesjaren verborgen achter haar koude grijze oogen, nooit zeker kon zijn van zichzelf als zij te doen had met man of jon gen, wiens wezen het stempel der zee droeg. Het was vreemd, dat zij dit nooit ontdekt had. Met medelijden spreken wij over dieren, die hun eigen kracht niet kennen. Wie onzer kent zijn eigen zwakheid? Hier was het een man in" mrs. Harrington's leven, een van dte contractanten in zwart en wit, die tot de ont- dekking was gekomen welk een uitwerking een bruin gezicht en blauwe jas had op een anders ongevoelige vrouw. Deze man, Li- priani de Lloseta, die, als het ware „in groot toilet" van uit een rustig hoekje van den schouwburg, het leven bekeek, hield deze we- tensehap voor zich. Zonder veel geestdrift gaven Fitz en Luke gehoor aan haar uitnoodiging. Echt jongens achtig waren zij immers uit principe tegen kussen. Nadat zij daarop mrs. Ingham-Baker de hand hadden gedrukt zochten zij elkaar weer, gedreven door die onbesterode physieke aantrekkingskracht, waardoor tweelingen zoo geschikt schijnen om in't zelfde gareel door het leven te gaan. Er waren moeilijkheden voor hen in aantocht en, als soldaten, die overvallen worden, sloten zij zich instinctma- UIT HEILOO. Woensdagmorgen 11 uur had de verhuring plaals van de ianderijen van het Burgerlijlc Armbestuur, welke voor 6 achtereenvolgende jaren plaals had. Er was groote gelangstel- ling en de prijzen waren noog, beduidend hooger dan de vorige keer. Als nieuwe bepa- ling° werd bekend gtmaakt, dat de huurder de iiekken en afscneidrngen moet onderhou- den en dat de verhuurder de huur binnen den tijd kan doen eindigen, zonder eenige schadevergoeding toe te kennen. De uitslag is als volgt: Perc. 1. Weiland „Het Morgen", groot 1.05.10 H.A., gehuurd door J. Zonneveld voor 130. 5ere. 2. Weiland „De Haverkamp", groot 1 0.40 H.A., huurder D. Kors voor 165. Perc. 3. Weiland, .Het Wester werd je", groot 1.63.60 H.A., huurder Th. Sengers Jr. voor 240. Perc. 4. Weiland „Het Aapjesweidje", groot 1.31.40 H.A., huurder N. van der pteen voor 300. Perc. 5. Weiland „Trijn Dirksweid", groot 2.9810 HA., huurder P. Bakker Nz. voor f 325. Perc. 6. Weiland „Grooteskamp", groot 1.28.30 H.A., huurder F. van Westerop voor 205. Perc. 7. Weiland, groot 1.30.60 H.A., huurder K. Muijs voor f 120. Perc. 8. Weiland „De Vetkamp", onder de gemeente Limmen, groot 2.53.10 H.A., huur der j. Rietveld. Limmen, voor 300. Perc. 9. Bouwland „Hofstede Rolierke", groot 0 51 30 H.A., huurder L. Jonker voor J 155. Perc. 10. Bouwland „Gert Ooms Akker", grcoi 0.91.30 H.A., huurder C. Kors voor 65. Perc. 11. Bouwland ..Hooge Krocht", groot 0.17.30 H.A., huurder J. Kaandorp Wzn. voor 25. Perc. 12. Bouwland „Twee Akkers", groot 0.50.60 H.A., huurder Jac. Adrichem voor 50. Perc. 13. Weiland ,,De Kermiskrccht", greet 0.62.30 H.A., huurder J. Strooker vcor 100. Perc. 14. Weiland a. d. Hcerenweg, groot 0.22.28 H.A., huurder J. Kamper voor 55. Perc. 15. Weiland „Aalmoesweid", groot 4 76.80 FLA., huurder Th. Bruin voor 585. In de ccmmissie vcor de beplantingen, besiaande uit de heeren jhr. N. van Foreest, W. van de Vail en Joh. J. Vahl, is besloten om dit jaar geen inschrijving te openen voor tuinlieden in de gemeente, doch de benoodig- de boomen enz. aan te koopen. De R. K. Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging hield Woensdagavond vergade- ring in het Brunogebouw. De vocrzitier, de heer M. Sengers ,opende de vergadering en stelde aan de orde de re- glementsherziening. Daar het vereischte aanfal leden niet tegenwoordig was, werd de vergadering gesloten. Te half 8 opende de voorzitter met den christelijken groet en heette alien welkom, inzonderheid den eere-voorzitter. Het is, aldus de voorzitter, noodig, dat we reglementsherziening krijgen, omreden we nu reeds voor een groot tekort zitten. Spr. tig nauvver bij elkaar aan. Dit was het psy- chologisch oogenblik. Even een kleine pauze, waarin mrs. Harrington zichzelf gbestelijk en lichamelijk ongevoelig scheen te maken. Had zij dit niet gedaan, had zij zichzelf, als 't ware, vergund zich te laten gaan door Luke tot zich te roepen, hem te troosten en medegevoel met hem te toonen dan zou het leven van iedereen in deze kamer, en van anderen daar buiten, geheel anders geloopen zijn. Zelfs de domme, kruiperige, dwaze mrs. Ingham-Baker zou verstandiger gehandeld h ebb en, want zij zou geluister d hebben naar de stem van een buitengewoon week, zij het dan ook oppervlakkig hart. „Ik had op een andere thuiskomst ge- hoopt, op een die meer voldoening gaf", zei de Mrs. Harrington met scherpe stem. Als zij op dezen toon sprak, dan was er een zweem van Londensch accent in, Fitz maakte een kleine beweging, deed een slap voorwaarts, als zag hij haar onbewust den rand van den een of anderen afgrond naderen, en wilde hij haar waarschuwen. De eigenaardige trek om Luke's mond werd voor een oogenblik duidelijker, en hij hield zijn diepe, hopelooze oogen strak op de spreekster gericht. Er zijn twee soorten van rijke vrouwen. De eene besteedt haar geld aan weldoen, de andere geeft uit om haar behoefte aan macht te bevredigen. Van Mrs. Harrington werd nooit verteld, dat zij kwistig was met haar weldaden. MIk voel mij erenoodzaakt." begon zij, ..ie te vertellen, dat ik de onkosten voor je opvoe- a'ing zoo goed als alleen gedragen heb. Ik was daar in geen enkel opzicht toe verplicht. Bij den dood van ie vader nam ik de zorg voor je op mij, omdat ik omdat hij een oprecht vriend voor mij was. Ik misgun je het geld niet, maar ik had toch wel verwacht, dat je als belooning hard zou will en werken om vooruit te komen in de wereld." Met trotsch gebaar en luid geritsel van zijde, nam zij een kaarsrechte houding aan, al haar waardigheid van beleedigde deugd en miskende weldadigheid. „Wij hebben ons best gedaan," antwoord- de Fitz met kalme onversaagdheid, die het vreeselijk indrukwekkende van den toestand bedierf. „Ik spreek niet tegen jou," hernam de dame. „Jij hebt gewerkt en de uitslag van je examen is bevredigend. Knap ben je niet dat weet ik; maar je hebt het klaar gespeeld om bij de Marine te komen, waar je vader voor je geweest is, en je grootvader voor hem. Ik ben overtuigd, dat je officieren en meerderen, tevreden over je zullen zijn. Maar ik sprak tegen Luke." ,,Dat wisten wij alien", zeide Luke op on- heilspellenden toon. Zij negeerde deze alledaagsche opmerking. „Je hebt gelijke voordeelen gehad", ver- volgde de weldoenster. „lk heb geen voorkeur getoond; ik heb je beiden op de zelfde manier behandeld. Het was mijn plan dit te blijven doen je leven lang en na mijn dood." 'Wordt vervolgd.J 1 J WAARONDERi Gekleede Pop op

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5