AlKmaarsche Courant mi r sessea'0 Honderil Negen en Twintigste Jaargang. tt November. Riwnenland E£n zwaluw maakt nog geen zomer! Een advertentie geeft nog geen succes! Adverteeit in de Alkmaarsche Courant! Ingezonden stukken L. Fran&eiberg, Alkmaar. Buitenland No. 269 1927 DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN MAAKT BEKEND, DAT DE VRIJE DOORVAARTHOOGTE VAN DE VERLAATJESBRUG, VANAF HEDEN TOT NADERE AANKONDIGING TOT 87 c.M. PLUS N. A. P. IS TERUGGEBRACHT. uur indien XELEFONEEREN MET INDIe. Vanwege het hoofdbestuur der Postenjen en telegrafie wordt medegedeeld: Maandag j.l. is via den korte golf-telefome render te Kootwijk met Nederlandsch-Indie een schitterend geslaagd kruisgesprek ge- voerd, dat duurdte van 14.45 tot 16.15 Amsterdamsche tijd Het was van zoodanigen aard aat. dit peil gehandhaafd zou kunnen worden het telefoonverkeer van Nederland met zijn "tit! gSSevoerO werd door de heeren van Wissel en de Haas, wer den belangrijke technische gegevens uitgewis- seld. HET CADEAUX-STELSEL BIJ DEN VERKOOP. Woensdag is te Utrecht een vrij druk be ^tiRra^oRen^i^etHitidere zou kunnen bewegen. De vergadering sprak zich daama uit tegen algeheele stopzetting der actie en ver- eenigde zich met de volgende motie van den heer Leemhuis: de vergadering enz., gehoord de discussies, draagt het comite op zijn actie voort te zetten en daarbij een ernstig onder- zoek in te stelien naar de mogelijkheid om het euvel van den verkoop met cadeaux door mid- del van een wetsbepaling te bestrijden. De vergadering werd daama gesloten. HET FAILLISSEMENT VAN NOTARIS TREUB. Aangaande het gister onder de telegram- men medegedeelde faillissement van notans M. Treub te Den Haag deett het Hbl. nog mede, dat het gevolg van het geldelijk beheer was, dat het eene gat met het andere moest worden gestopt, zoodat het ontstaan van een aanzienlijk tekort onvermijdelijk was. Ver- schillende person en, die veel met den notans in aanraking kwamen beweren dan ook thans, dat zij deze catastrophe reeds langen tijd hebben zien aankomen. Voorts vernemen wij, dat het steeds zeer moeilijk voor clienten moet^zijn geweest, hun zaken weer uit handen van den notans Jos te kriigen. Deze laksheid moet ook oorzaak zijn geweest, dat eenige jaren geleden een Haagsch advocaat tegen den notans een klacht heeft ingediend bij de Kamer van Toezicht op notarissen en cand.-notanssen, van welke Kamer de notaris zelf lid was. Deze Kamer van Toezicht heeft toen den no taris gedwongen zijn verplichtingen ten aan- zien van de betreffende cliente na te komen. De notaris heeft daarop deze zaak met die aftredendenwethouders aneCn uitgt steld pensioen te geven. De bedoeling heeft bij den raad voorge- zeten, aldus de sprekers van andere fracties, om de pensioenen af te sehaffen; mogelijk geeft de verordening de bedoeling van den raad niet j-uist weer. Het voorstel van B. en W. om geen pen sioen toe te kennen werd hierna met algemee- ne stemmen aangenomen. De heeren Verbeek en Kamphuys hadden zich aan deze stem ming onttrokken. Voorts besloot de raad aan de Oud-Katho- lieke Gemeente te Zaandam een bedrag van 1000 in jaarlijksche termijnen van 100 te verleenen voor de restauratie van de Qude Schuurkerk. B. en W. werden gemachtigd, om ter voor- zienipg in de behoefte van kasgeld geduren- de het jaar 1928 en op den dienst 1928 al naar gelang der behoeften gelden op te ne- men tot een bedrag van ten hoogste 1.200.000 tegen een rente van ten hoogste 1 boven het promesse disconto der Nedet- landsche Bank per jaar en tot een koers van ten minste 100. zochte vergadering gehouden van het Comite diente geschikt, doch daarvan is uit de boeken R 1 ook al weer niets gebleken, zoodat de waar- van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux, met vertegenwoordigers van Ka- mers van Koophandel en de orgamsaties en firma's, die de actie hebben gesteund, ter be- spreking van de vraag, wat, nu de actie op een mislukking dreigt uit te loopen, verder m dit opzicht kan worden gedaan. De heer G. J. C. Struycken uit Den Haag, die deze bijeenkomst leidde, deelde in zijn openingswoord mede, dat de heer G orris, de voorzitter van het comite, zich geheel uit de middenstandsbeweging heeft teruggetrokken en men hem verzocht heeft de leiding op zich te nemen. De heer H. Leemhuis, secretans van het comite, zette het doel der bijeenkomst uiteen. Gezien de weinige resultaten durft het comite niet adviseeren belangrijke bedragen verder voor dit doel beschikbaar te stelien. De ver gadering, zoo zeide hij, zal moeten beslissen over de volgende drie punten: zal de actie worden voortgezet; zal men de actie omscha- kelen naar een streven voor wettelijke maat- regelenof moet de actie worden stopgezet. Intussdhen garandeert het comite niet, elk besluit van de vergadering te zullen uitvoe- ren, zoodat het denkbaar is, dat het comite eenigszins anders zal moeten worden samen- gesteld. Bij de nu volgende gedachtenwisseling be- toogde de heer R. J. Koopmeiners (Rotter dam), dat de strijd niet voortgezet moest wor den zooais tot nu toe is geschied. Met klem ontraadde hij evenwel stopzetting van alle actie. Krachtig zou spr. willen aandringen op het inslaan van den weg naar een wette lijke regeling, omdat het hier geen speciaal middenstands-, maar een volks- en landsbe- lang geldt. Het is algemeen bekend, dat het geld, hiervoor uitgegeven, verdisconteerd wordt in den prijs der artikelen. Het betpeft hier dus een maatschappelijk kwaad, dat door de overheid dient te worden bestreden, en niet door een kleiA groep belanghebben- den. De staat dient den verkoop met cadeaux en bons te verbieden, omdat't den bona fide- handel benadeelt en de burgerij misleidt. Or- ganisatorische actie zal nooit tot een resul- taat leiden, omdat zij het recht mist, iets dwingends voor te schrijVen. De heer M. Kropveld (Den Haag) meen- de, dat de actie niet stopgezet moet worden Wij staan, zeide spr., niet op het standpunt, dat den wetgever te hulp wil roepen. De lei- ders der consumentenvereenigingen zijn wel overtuigd van het kwaad van het cadeaux- stelsel, maar het groote publiek weet dat nog niet. Wanneer men een vast permanent bu reau had, waar zich alles concentreerde, dan zou men in dit opzicht een degelijke houvast hebben. De heer Polman (Arnhem) bracht hulde aan de leden van het comite voor den ijver en de toewijding, waarmede zij zich van hun taak hebben gekweten. De actie op denzelfden voet voortzetten zou spr. niet willen aanra- den, evenmin als stopzetting der actie. Spr. gaf in overweging de oprichting van eer. groote nationale. vereeniging tot bestrijding van het cadeaux-stelsel met een daaraan aan- sluitende actie in de pers, hetgeen hij nader uiteenzette. Als ook deze methode van bestrij ding mislukt, dan achte spr. den tijd geko- men om aan den minister om een wettelijke regeling te vragen en dan zal de minister een verzoek van een dergelijke vereeniging niet naast zich neer kunnen leggen. De heer Jos. ten Berg (Utrecht), de voor zitter van de Utrechtsche Handelsvereeniging een der eerste vereenigingen, welke de be strijding van het cadeaux-stelsel in overwe ging nam meende dat, gezien de resulta ten van het comite van actie, aangestuurd moet worden op wettelijke bestrijding. Spr. staat zeer sceptisch tegenover de medewer- king van den handeldrijvenden middenstand. De groote zaken durven niet uit vrees voor verlies van zaken. Als wij' deze zaak nog lang slepende houden, raken wij nog verder in het moeras. In Denemarken heeft de wet in dit opzicht uitstekend gewerkt, en ook voor Nederland zal dit de aangewezen weg blijken, die leidt naar succes. Nog andere sprekers voerden het woord. Zoo betoogde de heer Pelletier (Leeuwar- den), dat het comite zal dienen te blijven be- staan als studiecommissie over de Deensche wetsontwerpen. Ten slotte was de heer Leemhuis, de secre- taris van het comite, weer aan het woord. Hij verzdkerde, dat het comite van den beginne at aan heeft voorzien, dat de actie voor 80 pet. kans had tot geen resultaat te zullen leiden, maar het comite is sterk teleurgesteld in de §eringe medewerking der direct belangheb- enden. Wanneer dan ook de vergadering zich uitspreekt voor een wettelijke regeling, dan beteekent die niet, dat men algemeen in den lande voor een wettelijke regeling is Daarom zal een uitspraak der vergadering slechts dienen als ridatsaoer list semite, nemende notaris dezer dagen nog aan bedoel- den advocaat moest vragen of de zaak wel afgewikkeld was. Ten slotte vernemen wij, dat de bescheiden, welke de notaris in zijn kwaliteit van notaris moest opmaken. alle volkomen in orde zijn. Uit den Haag schrijft men aan de N. R. Courant: Van iemand, die wijlen notaris Treub van nabij gekend heeft, vernamen wij, dat hij de laatste reeks van jaren vele stroppen moet gehad hebben door borgstellingen en hypo- theken. O.a. heeft hij aan een hypot'heek op de Seinpost, toen het Theatre des Ambassa- deurs, dat in een groote debacle is onderge- gaan, twee ton verloren en een eveneens groot bedrag heeft hij verspeeld aan een hypotheek op de Twee Steden. DE KONINGIN-MOEDER. Na haar verblijf in Beieren en daarna ge- durende een week op Het Loo is de koningin- moeder gistermiddag te's Gravenhage terug- gekeerd om daar haar winterverblijf te ves- tigen. De koningin-moeder werd op het perron voor de Kon. wachtzaal begroet door den burgemeester, den heer J.-A. N. Patijn, en den gouvemeur der residentie, generaal-ma- joor Insinger, met welke autoriteiten zij zich eenigen tijd onderhield. In gesloten auto's werd naar het paleis in het Lange Voorhout gereden. K. v. K. WEST-FRIESLAND. Bij de periodieke verkiezing voor vijf leden der afd. Grootbedrijf en vijf leden der afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland, zijn bij candidaatstelling gekozen verklaard: voor Grootbedrijf de aftr. leden M. A. Emmering, N. Groot Nz„ C. Kroon, F. F. L. M. Mid- delhoff, Job. Veldstra. Voor Kleinbedrijf zijn candidaat gesteld de aftredende leden P. de Boer Cz., Jac. de Bruijn, R. Eilander, J. Kamp Pz., Th J. van Kleef, benevens de heeren K. F. Apken, Jb. de Haas, J. de Jong Kz., J. Schipper en P. Tadema. Voor deze afdeeling is derhalve een stemming noodig, die bepaald is op 7 Dec. eerst komende. OVERVRAGING.? Voor eenige dagen (aldus vertelt het „H. D werd een ingezetene van Haarlem be- trapt dat hij met een vierwielig motorrijtuig zich niet bield aan de regeling van het ver- "keer, waarvoor hij van den agent van politic den hem betrapte een proces-verbaal ontving. Hem werd, zooais tegenwoordig voor derge lijke overtredingen de gewoonte is, een bonne- tje overhandigd, vermeldende de overtreding en tevens de oproeping om te verschijnen op de zitting van het Kantongerecht. Nu is het evenwel ook mogelijk om voor den verschijningsdatum rich te wenden tot den ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het Kantongerecht ten einde de voorwaar- de te vernemen waaronder een strafvervol- ging kan worden voorkomen. De betrokken persoon die bovenomsohreven overtreding had begaan wendde zich ook persoonlijk tot den ambtenaar met het ver zoek op welke voorwaarde hij van de strafver- volging vrijgesteld kan worden, waarop hij ten antwoord ontving, dat dit kon geschieden bij een boetebetaling van 8. De man vond dit bedrag veel te hoog en wees op den slech- ten tijd enz., doch het hielp hem niets: de ambtenaar bleef bij de acht gulden en liet zich niet vermurwen. De bekeurde besloot nu schriftelijk de voor waarde te vragen. Men kan zich zijn verba- zing voorstellen toen hij als antwoord op zijn brief de mede dee ling ontving dat hij er met een boete van vijf gulden van af was. De man had dus met zijn brief drie gul den verdiend. Waarschijnlijk had de ambtenaar, die elk geval op richzelf beschouwt, rich, toen hij een beslissing nam op het schriftelijk verzoek, niet herinnerd dat hij te voren bij een per soonlijk onderhoud met den betrokkene een andere beslissing had genomen ten aanzien van hetzelfde geval. WET HOUDE RS P E NSIOEN. In de Woensdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Zaandam is het verzoek van den afgetreden wethouder A. G Verbeek (S. D.), om in het genot van pen- sioen te worden gesteld, behandeld B. en W. stelden voor afwijizend op het verzoek te be- schikken, daar adressant op grond van de Pensioenwet geen recht op pensioen kan doen gelden. 'De heer Plooyer deelde namens de S. D. A. P.-fractie mede tegen te zullen stemmen, daar de raad vier jaar geleden besloten heeft NOORD-HOLL. SCHE E P SVE RB AND- BANK. Aan de vergadering van pandbriefhouders der Noord-Hollandsche Scheepsverbandbank te houden op 23 Nov. zal in verband met het liquidatie-besluit, het onderstaande voorstel ter goedikeuring worden voorgelegd: Het totale verlies wordt volgens de balans 618.222, waartegenover op de balans eene reserve van 90.000 voorkomt, terwijl van aandeelhouders nog een storting van 40 op hunne aandeelen kan worden gevraagd en van de Emder Reederei en uit andere oorza- ken nog gelden binnenkomen, die in minde- ring van het verlies worden gebracht. Uit deze cijfers blijkt dat dus het aandee- len-kapitaal vrijwel als verloren moet worden beschouwd. Indien zou worden voortgegaan met de be- schikbare gelden telkens voor gewone uitlo- ting tc bestemimen, dan zou daardooi de kans kunnen ontstaan, dat niet alle pandbriefhou ders gelijk behandeld zouden worden en som mige met 100 worden uitbetaald, terwijl voor de laatstovergeblevenen misschien min der beschikbaar zou kunnen zijn. Het is daarom noodzakelijk de Centrale Trust Comtpagnie uit te noodigen in een te houden vergadering van pandbriefhouders het volgende voorstel aan de goedkeuring van pandbriefhouders te onderwerpen: lo. de gewone jaarlijksche uitlotingen en ook de coupon-betaling niet meer te doen plaats hebben. 2o. telkens wanneer daartoe naar het oor- deel der liquidateuren gelden beschikbaar zijn, door de volstorting der aandeelen, voorts uit ontvangen aflossingen van de nog loopende leeningen onder scheepsverband enz. enz. deze aan te wenden tot inkoop van, afslossing van, of pondspondsgewijze afbeta- ling op pandbrieven, een en ander op de wip ze als tussdhen de liquidateuren met de Cen trale Trust Compagnie te regelen. 3o. zoodra op alle pandbrieven de voile 100 is terugbetaala, de dan nog beschik- bare gelden aan te wenden voor betaling der achterstallige rente op de pandbrieven. 4o. wanneer de sub. 3 genoemde rente ge heel beta aid is geworden, de resteerende gel den aan aandeelhouders pondspondsgewijze terug te geven. Intusschen zal worden getracht de nog loopende leeningen ad 390.460 aan een be- staande Bank over te doen. Indien dit laatste niet mocht gelukken, zou de bank alle leeningen met 6 maanden kun nen opzeggen, dan wel geleidelijk laten af- loopen. (Butten veranlwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewiist geens- zins dat de redactie er mede instemi.) DE AANSTAANDE VERKIEZING VOOR HOC FDTNG E L AN DE N VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDTIOLL A NDS NOORDER- KW ARTIER. Geachte Redactie, Alle land- en huiseigenaren in Noord-Hol- land boven het IJ hebben een kaart ontvan gen, waarmee zij op 16 November naar de aangewezen adressen gaan om te stemmen. 4 Hoofdingelanden, 4 plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Vandaar dit stukje historie. Zes jaren geleden toen voor de eerste maa! Hoofdingelanden en plaatsvervangers moes- ten worden gekozen, kwamen de kopstukken der politieke partijen in Noord-Holland die als Compromis leiding trachtten te geven aan die candidaatstelling bijeen. Dit leiding geven is toen met succes be- kroond, doordkt de candidaten van 't com promis werden verkozen. De zes jaren van zitting zijn nu bijna ten einde en eenigen tijd geleden kwamen acht hoogstaande hee ren bijeen (weer de kopstukken der politieke partijen) die de verdeeling der zes zetels weer opmaakten, zooais 2 voor die en 2 voor die partijen enz., de leiding in handen na- men om zonder de kiezers in de gelegenheid te stelien hun stem uit te brengen, de zetels genoegelijk onderling te verdeelen met hun vrienden. Intusschen is in de loop der jaren bij menig belanghebbende de vraag opgeko- men wat doet de politiek in Waterschaps aangelegenheden? Dat zulks voor zes jaar gescniedde, was toen misschien wenschelijk om leiding te geven, doch thans, zoo is ge- zegd, als de politiek mce naar voren komt, krijgt men te doen met de politieke macht van 8 personen. De oppositie tegen de handelingen van 't politieke comlpromis kv/am in den laatsten tijd tot uiting. Vereeni gingen op het gebied van waterschapszaken hebben zich met particulieren verstaan en in een vergadering van Punner Belang is deze belangrijke zaak van vele zijden bezien en zijn toen namen van personen genoemd, die eventueel als candidaat konden worden ge vraagd en gesteld. Purmer Belang is uiterst humaan te werk gegaan. Tot tweemaal toe heeft zij in samen- werking met de waterschapskiesvereeniging in de Beemster getracht met het compromis in contact te komen, om eenig medezegging- schap te krijgen in het stelien der Candida- ten. Het compromis (dus de kopstukken der po litieke partijen) hebben Purmer Belang een- voudig genegeerd. Nu acht Purmer Belang gesteund door vele belanghebbenden het noodzakelijk zelf de hand aan de ploeg te slaan en hoe uiterst fijn en neutraal heeft zij dit gedaan. Aan alle thans zittende Heeren hoofdingelanden en plaatsvervangers in het district Purmerend heeft zij schriftelijk ge vraagd of zij genegen waren candidaat te worden gesteld van Punner Belang. Alle heeren hoofdingelanden waren met die uit- noodiging blijkbaar ingenomen en drie van de zes namen de candidatuur aan. Het was namelijkde bedoeling van P. B. de zittenden te candidateeren en uit achting dan slechts voor de twee vacatures haar eigen candida ten te stelien. De zittende candidaten hebben zich echter alien van P. B. teruggetrokken en waarom? Het compromis heeft haar can didaten ongeveer als volgt aangeschreven Als ge het waagt van Purmer Belang candi daat te worden, dan zullen wij ernstig moe ten overwegen in uw plaats een ander candi daat te stelien. Het gevolg is geweest dat de drie zittende hoofdingelanden, die de verkla- ring van aanname der candidatuur reeds hadden geteekend en aan Purmer Belang in gezonden voor die candidatuur moesten be- danken Komt hier door niet schriel uit de Machtpolitiek? Nu was dan ook Purmer Be lang gedwongen voor alle zetels in het kies- district Purmerend eigen candidaten te stel ien en zij heeft dat gedaan en hoe? Zij heeft zich enkel en alleen laten leiden door de leu- ze: wij moeten hebben emstige bekwame kun- dige mannen op waterschapsgebied en zes- dijkwezen, zonder te vragen naar eenige po litieke kleur. Zoo werden door't bestuur van Purmer Belang in overleg met onpartijdige belanghebbenden uit geheel het kiesdistrict Purmerend (waaronder Alkmaar valt) de volgende heeren candidaat gesteld. Hoofdingelanden: C. de Boer, Heemraad van de Zeevang te Edam. G. Haremaker, Dijkgraaf van den polder Westzaan te Koog aan de Zaan. Jb. Wals, Heemraad van Waterland te den lip. J. Koning, Hoofdingeland van de Purmer. Plaatsvervangers: C. Berghouwer, Heemraad van den polder Oostzaan te Zaandam. J. C. Dijksen, Hoofdingeland van de Pur mer. C. Uitentuis, Oud-Heemraad van Water- land te Broek in Waterland. D. Vels, Dijkgraaf van de Zeevang te Kwad-ijk. De kiezers in het stemdistrict Purmerend (ook uit Alkmaar) moeten thans beslissen in welke handen hunne belangen het veihgst zullen zijn, Denkt er aan slechts 4 stemmen uitbrengen voor hoofdingeland en 4 stemmen voor plaatsvervangers, anders is het stembil- jet ongeldig. Em stemgerechligde uit Waterland. Het proces-Manoilescu. Het proces-Manoilescu is begonnen. Sechts vier van de 37 getuigen hebben gehoor ge- geven aan den oproep. De verdediging vroeg een nieuwe dag- vaarding van getuigen, hetgeen de president goedkeurde. Een tweede incident deed zich voor bij de kwestie van de bevoegdheid van het mili- taire gerechtshof, daar de verdediging den staat van beleg onwettig achtte. Het gerechtshof bevoegd verklaard. Gedurende het verdere verloop van het proces Manoilescu heeft het gerechtshof het voorstel der verdediging tot onbevoegd-ver- klaring van het hof, wegens den staat van beleg, met drie tegen twee stemmen ver- worpen. Daarna werd de zitting opgeheven Heden 8 uur wordt zij voortgezet. De Roemeensche Fokkeraffaire. Kolonel Teodorescu, die in de bekende Fokkeraffaire was verwikkeld wordt nog steeds gevangen gehouden. Men heeft bij hem twee cheques gevonden ter waarde van 150.000 Lei en 200.000 Lei. Dit wordt als een bezwarende omstandigheid beschouwd. SPANJE. SPANJE EN DEN VOLKENBOND. Yangues, de oud-minister van buitenland- sche zaken, thans voorzitter der nieuwe Na tionale Vergadering, heeft te Madrid een le- zing gehouden over het standpunt van Spanje tegenover het vredesideaal. Uiteraard behandelde Yanguas uitvoerig 't motief, hetwelk Spanje er toe heeft geleid uit den Volkenbond te treden. Het zou geneigd zijn, zeide hij, zijn besluit te herzien onder bepaalde voorwaarden, n. 1. indien de Vol kenbond de gelijkheid zijner ledtn verzekert, of, indien de feitelijke ongelijkheid voort- duurt, men Spanje den rang toekent, welke't in de wereld inneemt. Het denkbeeld van Primo de Rivera om d'en Volkenbond door een Internationaal Gerechtshof te vervangen, juichte hij zeer toe. De CONTINENTAL" Schrijfmachine telt te Alkmaar en Omstreken reeds meer dan 100 tevreden verbruikers. Agentschap DUITSCHLAND. HET PROCES TE RATIBOR. Het 0. At. teekent hooger beroep aan. Het openbaar ministerie heeft tegen de vrijspraak in bet proces tegen den hertog van Ratibor hooger beroep aangeteekend. De behandeling van het proces in hooger beroep zal waarschijnlijk in Februari 1928 plaats vinden. GEWEIGERDE RUSSEN. De Rote Fahne heeft aanmerking gemaakt op het feit dat een aantal Russische gedele- geerden, die toestemming hadden verkregen tot een oponthoud van vier dagen geen ver- lenging van deze toestemming konden krij gen. De afgevaardigden wilden de levensom- stand'igheden van de Duitsche arbeiders be- studeeren. Ook nadat de Russische regeering stappen gedaan had) werd1 door de Duitsche regeering afwijzend op het verzoek beschikt, omdat het agitatorische d'oel van het verblijf der afgevaardigden scheen gebleken te zijn en omdat Rusland h-erhaalddijk dten toeing ontzegde aan personen, die voor zuiver oe conomische doeleinden naar Rusland wilden tan. ROEMENIe, HET CARLISME. De tegenactie Blijkens een Engelsch draadloos bericht zou het regentschap onder de maatregelen. die overwogen worden tot bestrijding van het Carlisme, ook denken over de publicatie van de minnebrieven van prins Carol, als beste middel om den prins te discrediteeren in de oogen van het volk. POLEN. EEN VERDWENEN AFGEVAARDIGDE. Eenigen tijd geleden werd groot opzien in de hoofdstaa gewekt door het spoorloos ver-. dwijnen van den communistischen afgevaar- digde Paszcuk. Blijkens berichten, die thans uit Warschau komen, is het raadsel nu opge- lost: de heer Paszcuk heeft een groot bedrag op zijn vlucht meegenomen, toebehoorende aan een communistisch fonds. Dus een zelfda soort geschiedenis als van den apache Mothya, waarvan we gisteren avond gewag maakten. EGYPTE. DE UITWIJZING VAN SEMNOCK. v Een ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken verklaarae, dat de di- plomatieke bescherming die Semnock, de han- delsagent der Sowjets in Egypte, als Ameri- kaansch onderdaan geniet, zal worden inge- trokken, indien de Egyptische regeering hef bewijs levert, dat hij zich bezig houdt met la- kenswaardige propaganda. C AMERIKA. DE ONAFHANKELIJKHEID DER FIL.IPPIJNEN GEVRAAGD. De Wetgevende Vergadering te Manilla heeft voor haar slutting een motie aangeno men, waarin de directe en algeheele onafhan- kelijkheid der Filippijnen wordt gevraagd1. - KORTE BERICHTEN. In de executieve van het Tsjechische spoorwegpersoneel werd het voorstel van den minister-president om het spoorwegpersoneel met de andere staatsbeambten gelijk te stel ien, als een aannemelijke basis voor verdere onderhandelingen gekenschetst. De staatsplannencomissie heeft beslo ten medewerking te verleenen aan een plan voor werkverschaffing op groote schaal te St. Petersburg. De bedoeling is, 20.500 werkloo- zen, van wie 30 pet. vrouwen, gedurende ten minste 2 maanden aan het werk te zetten. De kosten worden op 2.700.000 roebel geraamd, waarvan de staat 1.700.000 en het gemeentes bestuur 1.000.000 roebel zal dragen. De eerste iweluw, die gexle» wordt, l» nog geen bewfje d«S de romer er al Is. Wel eebter It kel een eandnidlag dat er tci» andertng ten goede in de natonr Vomt.— Zoo It het ook met adverteerem Daarom moet ook ten tteUlgsti de meening weerlegd worden. die men aoo eeie malen hocrti BIk heb al eena een adeertentie geplaatst, bet geeft tocb niett, Hi heb nooit succes gebad of eoornltgsng bemerkt.'' Neen, natunrillk niet, door Mn advertentie maakt gij tw aaak niet bekend, gij moet regel. matig adverteeren, wij geven a de verxekering, dat gij besliat en aidoend succes cult hebben.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9