w ISivivv&nlaficI "©oilpost1 IL. AlKmaar. rheumatische piinen. naar ons voorkomt grootendeels aan de be- zwaren van adressanten, waarvoor oak wij wel oog hebben, kan worden tegemoeigeko- men zonder dat in strijd mot de wet wordt gehandeld. Imoiers bet gaat erom, den werklooze den moeilijken gang naar het Burgerlijk Armbe- stuur te besparen. Wij meenen dat dit bereik- baar is door het instituut van vertrouwens- mannen, die de tusscbenpersonen zouden kunnen zijn tusschen aanvrager en Burgerlijk Armbestuur. War.neer elke vakcentrale een vertegenwoordiger aanwijst, die de aanvra- gen van werkloozen, in de door hem vertegen- woordigde vakvereeniging georganiseerd, in ontvangst neemt en doorzendt naar het Bur gerlijk Armbestuur, dat op de aanvragen be- slist, is o.i. de moeilijkheid voor de werkloo zen ondervangen en tevens aan het Burger lijk Armbestuur de bevoegdheid die het wet- telijk niet aan anderen mag overdragen, ten voile gelaten. Natuurlijk zullen die vertegen- woordigers, zoo het Burgerlijk Armbestuur dit mocht verlangen, bij "of "na het in ont vangst nemen der aanvragen daaromtrent de noodige gegevens moeten verzamelen, ter wijl aan het Burgerlijk Armbestuur zelf het recht op controle der gegevens blijft voorbe- houden. Wij stellen U voor, aan het Burgerlijk Armbestuur te verzoeken, deze werkwijze te willen volgen. Het is ons reeds gebleken, dat, mocht Uwe Vergadering daartoe besluiten, het Burgerlijk Armbestuur geen bezwaar heeft, aan Uw verzoek te voldoen. (Moeten de niet-georgauiseerde werkloozen dan maar naar het Burgerlijk Armbestuur Mijven loopen? Red. Alkm. Crt.). INSTITUUT VCOR ARBEIDERS ONTWIKKE'LING. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Zaterdagavond metterdaad bewezen dat niet alleen schoolkennis als ontwikkeling ■wordt beschouwd. Muziek en declamatie be- hoort daar evenzeer bij en dit inzicht van het bestuur is door een flink talrijk publiek in de zaal van het Gulden Vlies op hoogen prijs gesteld. De avond werd geopend met vioolmuziek van Lodi Laguna, op de piano bege'eid door Fritz Pfeiffer, met een drietal werken van Mozart, waarna de pianist gaf een Polonai se infis-moll van Chopin. Zooals deze twee executanten musiceerden, mag van zuivere kunst worden gesproken en't is zeer begrij- pelijk dat zij een daverend applaus kregen. Wij willen hierbij echter opmerken, dat men met applaudiseeren toch dient te wachten tot- dat een sfuk uitgespeeld is. Een „open doek" mag voor een tooneelspeler een uiting van hooge waardeering zijn, vcor een musicus lifkt het ons totaal misplaatst. En niet een keer, maar herhaaidelijk was een deel van het publiek op deze wijze te royaal met ap plaus, niet alleen in de genoemde stukken, maar ook toen later op den avond de feeide musiei nogmaals optraden (in stukken van H. W. Ernst en Paganini. Van de explicatie bij het muzikale gedeelte is niet veel terecht gekomen. In de eerste plaats was zij weinigzeggend en in de tweede plaats werd zij veel te zacht uitgesproken. Voor een schitterende aanvulling van den avond zorgde mevr. Mies C. Zwiersiena uit Den Haag. Zij toonde een detlamatrioe van uitstekende kracht te zijn, met een goede wijze van zeggen, zoo wel van proza als pcezU. Zij begon na een kortc inleiding (om de hoorders voorzoover zij het boek nog niet mochten kennen wegwijs te maken) met het voorlezen van een fragment uit ,,Merijnfie Gijzen's jeugd", het pcpulaire boek van A. M. de Jong. Door een juiste intonatie en be- kiemtoning wist zij de daarin voorkomende personen voor het publiek te doen leven. Zoo lezen kan lang niet ieder. Daarna gaf mevr. Zwiersiena nog gedich- ten van Francois Pauwels, Adama van Scheltema, Jan Prins en Henr. Roland Hoist ■en een viertal proza-stukken van Sirolf. Men ziet, er was een goede greep gedaan onder de leterkundigen. Zeer juist wist de declama- trice den geest en de stemming uit de stukken weer te geven. Een bemerking echter: zij ne men zich in acht voor het te vlug willen spreken ;daar leed ten zeersfe aan „De Gek", van Pauwels. Het proza was van vroolijken aard, zoodat er ook nog eens gelachen werd. EEN BOTERVEILING TE PURMEREND. Op initiatief van eenige afdeeli-ngen der Holl. Mij. van Landbouw worden sedert eenigen tijd pogingen aangewend om te Purmerend, waar de boter onderhands in de Boterwaag wordt verkocht, een boter- veiling te krijgen. De commissie, aan welke daartoe opdracht was verleend, verzocht nu aan den gemeente- jaad, om de botermarkt in een boter veiling te veranderen. Daar de botermarkt bij den tegenwoordigen vorm jaarlijks een betrekke- lijk geringe bate voor d« gemeente oplevert, kwam het B. en W. gewenscht voor, om met een veiling een proef te nemen. Met algemeene stemmen werd daartoe be- sloten. BRAND IN EEN UITZICHTSTOREN. Door tot nu toe nog onbekende oorzaak ontstond Zaterdagmorgen omstreek® 4 uur brand in de benedenverdieping van den uit- zichttoren te Vaals. Spoedig stond alles in lichte laaie, en.in korter tijd was de trap die naar den uitzichtstoren voer en twee kamers een prooi der vlaromen ge word en. De ge- alarmeerde brandweer was spoediig ter plaatse en kon het vuur in korten tijd mees- ter v/orden. Een geluk was, dat er geen sterke wind stond, daar anders door ge'orek aan water ae geiieek uitzichtloren zou ver- nield zijn. DE ROOK VAN DE STCOMTRAM. Ter hoogte van de Viijmensche Hut kwa- men een luxe auto, komende uit de richting Den Bosch, en de autobus „Alad", komende uit de richting Vlijmen, met elkaar in bot- sing. De autobus vloog langs den kant van dert weg tusschen de boomen en viel om. Zij werd totaal vernield. Twee inzittende vrou- welijke passagiers werden vrij ernstig ge- wond. De luxe auto werd eveneens zwaar be- schadiigd en kon evenmin haar reis vervol- gen. De oorzaak wijt men aan den uitslaanden rook van de juist passeerende tram, waae- door het gezicht op den weg werd belem- merd en men elkaar niet kon zien aan- komen. SLAKKENSCHADE Niet alleen aan de vele koolzaadvelden in den Card Coenraadpolder (aan den Dollard) wordt groote schade aangericht door de fcleine grijze slakken. ook de gerst-, tarwe- en roggevelden aldaar hebben zoo erg te lijden, dat verscheidene a.s, voorjaar zeer waar- schijmlijk zullen moeten worden omgebouwd. Van de granen schijnt gerst de lievelingskost der slakken te zijn. DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET N. A. S Op initiatief van met Nationaal Arbeids- secretariaat in Nederland (N. A. S.) werd Zaterdagnamiddag in een der zalen van ,,Bellevue" te Amsterdam een „Demonstra- tief congres 1927" gehouden ter besp'reking van „de reactie der Nederlandsche werk- gevers en haar voortgezet offensiei tegen de arbeidsvoorwaarden en sociale wetgeving" en van „de reactie in Indonesie en op inter- nationaal gebied". De beer H, Sneevliet sprak een openmgs- woord, waarin hij o.m. de moderne vakbe- wegnog passiviteit verweet „tegenover de met bekv/ame handen geleide activiteit in het revolu'tionnaire kamp." De heer C. A. de Klerk hield een inlei ding over „De Nederlandsche reactie". Aan het slot zijner rede wekte inleider op om de revolutionaire beweging te verster- ken en vooral om onder de arbeiders der re- formistjsche organisatie den geest van het revolutionaire bewustzijn wakker te roepen. Aan het Congres werd ten slotte een uit- voerige resolutie voorgesteld. Daarin wordt o.m. uitgesproken: dat tegenover de voortgezette reactie der bezittende klasse de macht der arbeidetrs- klasse moet worden versterkt; dat de strijd moet worden aangebonden voor herovering en handhaving van den acht-urendag en de 45-urige werkweek, voor verhooging van het levenspeil en verbetering van de werkloozenverzekering dat bijzondere aandacht moet worden ge- schonken aan bescherming van de arbeiden- de jeugd en geijverd moet woiden voor radicale maatregeler. op het gebied van on- derwijs en sociale v etgeving; dat deze strijd slechts met succes kan wor den gevoerd, indien de vakorganiisaties van verschillende richting in geval van strijd tot gemeenschappelijk optreden komen, welk ge- meerischappelijk optreden slechts kan wor den bereikt door samentrekking van kracbten in en uitbouw van de revolutionnaire vak- bewegang. Deze resolutie werd met algemeene stem- men goedgekeurd, nadat in de tweede alinea achter de woorden: ,,45-urige arbeidsweek" was ingelasch't: „onder bijzondere beperkin- gen voor de gevaarlijke beroepen en bedrij- ven". DE CORRUPTIE IN DE GASBEDRIJVEN In de raadsvergadering te Purmerend kwam Vrijdagavond in behandeliing het ver zoek van den Bond van personeel in open- baren dienst om een commissie van onder- zoek te benoemen en geen subsidie tneer te verleenen aan de Vereeniging van gasfabri- kanten. B. en W. stelden voor om dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. In verband met een en ander was van den directeur van het gas- en electrioiteitsbedrijf een schrijven ontvangen, met verzoek om een onderzoek naar zijn handelingen te Pur merend in te stellen. Ten opziichte hiervan stelden B. en W. voor om dat gevraagde onderzoek aan hen op te dragen, waarbij de commmissie voor die bedrijven om advies gevraagd zal wor den. Het resultaat van het onderzoek zal dan ter kennis van den Raad worden gebracht. Over deze voorstellen werden langdurige besprekingen gehouden, waarna werd be- sloten dat B, en W een onderzoek zullen insfel'len. Het schrijven van den Bond werd voor kennisgeving aangenomen. Naar men meldt, heeft de directeur van de gasfabriek te Waalwijk ontslag gevraagd uit deze functie. DE CORRUPTIE TE DEN HAAG. B. en W. hebben het wenschelijk geacht, den gemeenteraad in kennis te stellen met de dezer dagen aan het licht gekomen onregel- matigheden en de door hen genomen maatre- gelen. Gebleken is, zoo deelen zij mee, tot dusver- re, dat vier ambtenaren zich hebben schuldig gemaakt aan het, in verband met de uitoefe- ning van hun betrekking, in ontvangst neimen van geldcn van de N.V. Neder'andsche Gas- meterfabriek „George Wilson" of van de N.V. „Gautzseh's Industrie Mij. voor Electriciteit en Gas", n.l. een technisch hoofdopzichter- afdeelingschef en een magazijnmeester bij het Gemeentelijk Gas'bedrijf, een magazijnmees ter bij de Duinwaterleiding en een chef van de openbare verlichting bij het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. Een ambtenaar geeft op, ontvangen te heb ben bedragen van in totaal ongeveer 3000, twee geven ieder een bedrag op van in totaal ongeveer 1500 en een vierde erkent, onge veer 150 te hebben ontvangen, terwijl hij door een vertegenwoordiger van het particu- lier bedrijf beschuldigd wordj; 4000 a 5000 te hebben ontvangen. Het feit, waaraan deze ambtenaren zich sohuMjg hebben gemaakt, is uitdrukkelijk verboden in art. 19 van Iiet Ambtenarenrc- glement, lid 1, order letter a. B. en W. heb- een bovendi-i. 4 tirculaire van 21 Nov. 1919 dit vciu.v .a herinnering gebracht on der bedreiging, dat ieder, die zich aan over trading ervan schuldg maakt, uit den ge- lnceiitedienst zal woraen vcrwijderd. De hierbedoelde ambtenaren zijn met in- gang van 1 Januari 1928 ontsiagen; zij hebben intusschen recht van beroep op he; scheidsgerocht, waarvan reeds drie hunner gebruik hebben gemaakt. Inmiddels is hun alien de toegang tot de gobouwen en terrei- nen van de betrokken bedrijven ontzegc. VOOR DEN HOLLANDSCHEN MOLEN. Naar aanleiding van de geslaagde poging van de vereeniging „De Hollandsche Molen" om door een nieuw systeem van aandrijving en beweging den molen te Waardenburg te behouden, heeft de vereeniging zich gewend tot den minister van Waterstaat. Zij heeft in een schrijven de vocrnaamste argumenten ge- ncemd, die voor het behcud onzer molens pleiten en een onderhoud verzccht. In dit schrijven lezen wij o. a.: „De wind is onze nationale energiebron bij nitnenmendheid en gedurende eeuwen is het de wind geweest, die het aan Holland heeft mogelijk gemaakt, het hoofd bo-ven wa ter te houden. Maar er is een sterke stroo- ming in ons land, die er toe voert, aan dezen getrouwen helper ontslag tc geven, en den toestand van 'stands Waterstaat geheel over te geven aan an'dere krachtbronnen, zonder daarbij te bedenken, dat in tegenstelling met den wind, die geen aardsche macht ons ooit zou kunnen on'tnemen, deze nieuwe energie- bronnen afhankelijk zijn van een keten van ineengrijpende factoren, d-eels in het binnea-, dcch deels in het buiteniand werkendt, waarvan er slechts een behoeft te ontbreken cf gewelddadig vernietigd te zijn om Neder land aan een ramp bloot te stellen, zooals in de historie wellicht te voren nog niet is be- leefd. „Indien het slechts zoo en niet anders kon, onze Vereeniging zou dat ten zeerste betreu- ren, maar zich wel noodgedwongen bij deze feiten moeten neerleggen. Maar het staat niet aileen geenszins vast, dat het d'ien kant uit moet, het zou o. i. als een groat verzuim en een groote fout moeten worden aangemerkt, wan-neer ons poldcrland geleidelijk, maar klakkeioos en door autoritciten, die, hoe eer- biedwaardig hun historisch verleden ook moge zijn en hce hoog hun kennis en erva- ring ook mogen worden aangeslagen, des- ndettemin veelal onkundig zijn op dit gebied, zou worden ontdaan van een bemalingscnid- del, dat, wat men er ook van zeggen moge, toch het onschatbare voordeel zijner onaf- hankelijkheid bezit Het argument heeft men meer gehoord, voegt het Hbld. er aan toe, maar het is goerl er nog eens aan herinnerd te worden, dat de Hollandsche Molen door haar ijverig werkea bereikt heeft, dat de Nederlandlsche molenaar. vertrouwende op den wind, beter uit is, dan met hulp van andere kraehtxn, waarvoor ech ter zijn mooie molen zelf zou moeten wijkeu. En de waterschappen ook! ROOKEN IN AUTOBUSSEN. Op de vraag van het lid der Staten van Zuid-Holland, den heer A. J. ten Flope, of er bezwaar bestaat en zoo ja, welk, om aan au- tcbushouders te verbieden het rooken of laten rooken in de autobussen, hebben Gedep. Sta ten geantwoord, dat deze kwestie uit den aard der zaak alleen de intercommunale au tobussen geldt. Volgens art. 10 lid 1 der Wet Openbare Vervoermiddelen, worden de bepalingen tot verzekering der veiligheid van de reizigtrs met openbare middelen van vervoer door de Krcon bij algemeencn maatregel van bestuur vastgesteld. Weliswaar zijn ingevolge art. 10 lid 3, de besturen der provincien bevoegd tot het vaststellen van verordendngen voor zco- ve-el betreft punten, waaromtrent bij den al gemeencn maatregel van bestuur niet is voor- zien. De bedoelde algemeene maatregel van bestuur is echter nog niet vastgesteld, zoodat thans nog niet bekend is, omtrent welke pun- ten de Prov. Staten een regeling mogen tref- fen. Op het oogenUik kan daarom het rooken in autobussen niet bij .provinciate verorde- ning worden verboden. ROODE BLOEMEN IN DE RAADSZAAL. In de jongste zitting van den gemeente raad van Purmerend heeft de heer J Raat (S. D. A. P.) den buirgemeester gei'nterpel- leerd over het weigeren van bloemen in de raadszaal. Bij de installatie, van den nieuw gekozen gemeenteraad op 6 September wilde de soc.-dem. vrouwendub aan het nieuwe raad slid mevrouw Schrieken—de Wit een bouquet bloemen aanbieden. De burgemeester wilde daartoe geen toe- stemming geven, daar hij het maar beter vond dat door niet-raadsleden, of namens hen, geen bloemen in de raadszaal werden aangeboden. De heer J. Raat (S. D. A. Pvroeg nu op welken grond de voorzitter die weigering had gedaan, of dat deze steunde op de wet. De burgemeester antwoordde dat hij for med geen recht had om die bloemen (roode dahlia's) wel in de vergaderzaal toe te laten, zonder goed'keuring van den Raad. Spreker meende dat er reden tot critiek zou kunnen zijn als hij dat had gedaan. De heer Raat merkte op dat, waar de wet of het reglement van orde zulks niet verbie den, de voorzitter zonder dat men er aan- stoot aan genomen had, die paar bloemen wel had kunnen toelaten. Nadat mevr. Schrieken nog had gezegd, dat zij het niet prettig vond, dat de bloemen geweigerd waren, werd de interpellatie ge- sloten. EEN BELANGRIJKE HISTORISCHE UITGAVE. Naar de „'s-Hert. Crt. verneemt, is aan den heer H. van Alfen, leeraar aan het Gym nasium te 's-Hertogenbosch, door de com missie voor's R'ijks Geschiedkundige Pu'bli- catien met goedkeuring van den minister van Onderwijs, K. en W. opdracht verleend tot voorbereding eener uitgave van de Notulen en Adviezen van den Raad van State der re- geering van Philips II. Deze uitgave zal verschijnen in de groote serie van genoemde verzameling De tekst der stukken is uitsluitend in het Fransch en Latijn gesleld overcenkomsiig het gebruik der Bourgondii'Ch-Oosteiirijki-.he u0.jrings- pcriode. Deze zal worden toegelicfn uit de nog bewaarde regeeringscorrespondentie in de archk-vcn ie Brussel, Riijssel en Besangon, terwijl voor de papieren, die nog in het Spaansche rijksarchief te Simamas berusi- ten, gebruik kon worden gemaakt van de uit- voenge afschriften, die daarvan indertijd voor rekening der BelgiSihe regeering zijn vervaardigd en m'ede nog te Brussel aanwe- zig zijn. De commissie der R. G. P. heeft bij deze uitgave overwogen, dat bedoelde notulen en adviezen van groote beteekenis mogen be schouwd worden zoowel voor de algemeene en bizondere geschiedenis van dat belangrij- ke tijdvak als voor de wijze van behandeling der regeeringszaken, dus voor de geschiede nis der staatsinriehting hier te landg. DE INWENDIGE ZENDING IN NOORID-HOLLAND. In „De Zondagsbode", orgaan van de Ver eeniging voor Inwendige Zending in Noord- •Holland, is de volgende verklaring gepubli- ceerd „Het hoofdbestuur van I.Z.I.N., kennis genomen hebbende van de verschillende mee- nUgen naar aanleiding van het referaat van ds. Creutzberg in de laaist gehouden alge meene vergadering van I.Z.I.N., stelt er prijs op te verklaren, dat het zich in hoofdzaak kan vereenigen met den geest van het gespro- kene, maar zich geenszins aansprakelijk stelt vcor daarin gebezigde uitdrukkingen." HET INSIGNE VOOR KRAAM- VERPLEEGSTERS. De ministers van arbeid, handel en nijver- heid en van binnenlandsche zaken en land bouw hebben bepaald, dat aan de verpleeg- sters, welke de aanteekening voor kraamver- pleging hebben verworven, vergund wordt het insigne, behoorcird bij haar diploma, te doen voorzien van een ooievaar in half groot relief van zilver 833/COO, aangebracht op den verticalen aim van het kruis, metende van de punt van den kop tot den teen van den poot 1.3 c.M. NOG EEN AMBTENAAR ONTSLAGEN. Ook aan een ambtenaar bij het Gemeente lijk Electrisch Bedrijf is door B. en W. van 's-Gravenhage in hun vergadering van Vrij- aag ontslag verleend wegens het aannemen van gelden van een leverancier. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE LUCHTVAARTAFDEELING. Op de vragen van mevrouw Pothuis-Smit, lid van de Eerste Kamer, betrefknde publica- tie van het rapport in zajce de onregelma- tigheden aan ac luchtvaartafdeeling te Soes- terberg, heeft de minister van oorlog geant woord In antwoord op de mij bij uw schrijven van 8 November j.l. toegezonden vragen van het lid der Kamer mevrouw Pothuis-Smit heb ik de eer Uw Excellence rnede te deelen, dat het rapport van de commissie tot ondejrzoek naar de toestanden bij de luchtvaartafdee ling binnen enkele dagen aan de beide Ka mers der Staten-Generaal ,zal worden toege- zonden en daarna zal worden gepubliceerd. HET SCHISMA IN DE GEREF. KERKEN. Dr. N. D. van Leeuwen, geref. predikant te Harkema-Opeinde, die verleden week voor den tijd van een maand werd geschorst, is m de eergisteren te Drachten gehouden classis- vergadering uit zijn ambt afgezet. DE AARDENBURGSCHE VERKIEZINGSKWEST1E. De officier van iustitie bij de rechtbank te Middelburg eischte tegen den 45-jarigen ge- meente-ontvanger te Aardenburg, den heer G. P. H. Wvffels, een gevangenisstraf Van C maanden. De verdediger, mr. J. J. A. M. Houben, uit Breda, pleitte tegenover dezen eisch vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. DE A. T. O. Het Hbld. deelt mee: Ons wordt medegedeeld, dat inzake de gunning van carosserieen ten behoeve van de Posterijen door belanghebbenden aan den minister is verzocht een commissie van on derzoek in te stellen, evenzoo voor de door de Nederlandsche Spoorwegen (A. T. O.) in het buiteniand bestelde carosserieen. Een der grootste Nederlandsche firma's heeft reeds aangeboden de door de A. T. O. in het buiteniand bestelde carosserieen aan te nemen tegen een minstens 10 pCt. lageren Prij§ voor minstens gelijkwaardige uitvoe- ring en gums-tiger condities, Aan verschillende Kamerleden is verzocht over een en ander een interpellatie in te dien en. Bij navraag naar het bovenstaande ont- kend-e de heer H-eg, directeur der A. T. O de juistheid van het bericht. Op onze vraag of hij dan bereid was andere cijfers en ge gevens te verstrekken, antwoordde d-e direc teur dat hij dat niet kon doen, daar hij dit een kwestie achtte waarm-ee niemand ieits te maken heeft. Wel zeide hij dat de eerste wagens in hun geheel in Duitschland waren besteld, ten.einde het materiaal waar het bij hef openen van het bedrijf zoozeer op aan kwam, niet door twee verschillende fabrie- ken in elkander te laten zetten, waardoor ah licht d-e structuur schade zou lijden. Daarna is een order voor carosserieen in Nederland geplaatst uit zuivere financieele en utiWteits- overwegingen. Op onze vraag hoe het tenslotte met de be- wust-e buiteniandsche order was gesteld, werd nogmaals geantwoord dat hierover geen inlichtingen gegeven konden worden. De laatste order was drie of vier maanden geleden geplaatst, gedeeltelijk in het buiten iand, gedeeltelijk bier te lande. Geldermalsen centrum van autodiensten. In de gisteren gehouden vergadering be- sloot d-e gemeenteraad van Geldermalsen o.m. om in te gaan op het voorstel der N. V. Algemeene Transport Onderneming te Utrecht om tegen een jaarlijkschen canon van 200 voor on-bepaalden tijd aan ge- inoemde A. T. O in erfpacht af te staan, een gemeenteterrein in de bebouwde kom, voor stichting een-er autoremise met kantoor en ambtswoning. Het ligt in het voornemen der A. T. O. om in Geldermalsen voor autobusdiensten een centrum te vormen, van waaruit in aanslui- ting op het spoorwegstation, autobusdien sten in verschillende ricbtingen in exploitatif zullen worden gebracht. VERGIFTIGING In het Tevelhofje te Leiden is een 86-jarige man dood in zijn woning gewonden. Zijn 84- jarige echtgenoote bleek ernstig ongesteld te zij. De ontboden geneesheer meende vergifti- ging te moeten constateeren. De politie heeft een onderzoek doen insteilen, dat door prof. Van Itallie word geleid. MINISTER KAN NAAR AMELAND. De minister van binnenlandsche zaken efc landbouw zal den 19den dezer een bezoek brengen aan Ameland1. Hij vertrekt dien dag 's morgens half vijf van Leeuwarden. Op Ameland zullen eerst de plannen inzake het waterschap Nes-Buren worden besproken; daarna volgt te Hollum een korte bespreking van de ruilverkaveling van de Hollumer Mie- den. Om half-twaalf houdt minister Kan een toespraak in de Hervormdt kerk te Hollum. 's Middags wordt nog de zuivelfabriek W Hollum bezichtigd. PLANNEN VAN MINISTER KAN. Verschenen is de Memorie van Antwoord (op het V. V. Tweede Kamer) betreffende de begrooting Binnenlandsche Zaken en Land bouw van 1928. De minister zal zoo spoedig mogelijk een wetsvoorstel indienen tot wij- ziging der gemeentewet in verband met een wettelijke regeling der samenwerking van gemeenten. Hij zal wijziging der Krankzinni- gen-wet bevorderen en is tegen instelling van een Landbouwraad. Int. besprekingen inzake overbevissching der Noordzee zijn nog gaande. Ingediend is cen wetsontweip tot wijziging der Ziektewet. Het houdt o.m. rekening met voorzieningen, uit het maatschappelijk leven opgekomen en met veranderingen in de eco- nomische verhoudingen, waardoor welstands- en loongrenzen niet meer beantwooraen aac bestaande toestanden. BOND VAN ARBEIDERS- ZANGVE R E E N1GINGEN. De Bond van Ar'reidtrs-Zangvercenigin- gen bestaat vijf en twintig jaar; hij her- dacht dit iubileum j.l. Zaterdag met een feestconcert, waarcp werken werden uitge- voerd van I. Olman en O de Nobel, de par- tijgenoot-componisten. op teksten van poil- tiek-gelijkgezindenMargot Vos, Adama van Scheltema, Dirk Troelstra en Oudegeest. Vooraf speelde het Utrechtsch Sfedeliik Cr- kest onder soliede leiding van Hendrik AI- tink de „Jubel-Ouverture" van Weber, ge- volgd door de Internationale. BRAND. Door onbekende oorzaak is te Dalfsen af- gehrand de woning van den schoenwinkelier H. van den Hof en de boerderij van G. Wes- tenbrink. Alleen uit de woning van Westen- brink kon het vee gered worden. Van Van den Hof ging met den inboedel en winkelin- ventaris, een bedrag aan geld verloren. BAYER m^tndringende M>^nnwr(jfrniddel verdrijft Bij apothekers en drogisten in meest uitgebreide eollectie. Moderne doozen. Lage prijzen. RADIO-BROCTlTjRES. Bij de drukkerij Jacob van Caniper! ver- scheen een gei'llustreerde brochure over storingsvrije radio-cntvangst door Fiites. De verschillende beschreven methoden zijn, naar verzekerd wordt voor de verbete ring van de vrij algcmeen gehruikelijke amateui'-ontvangers zeer gemakkelijk t-e te passen, zonder dat al te ingrijpende veran- deringen aan het apparaat noodig zijn. De accumulatoren Fabrik Aktiengtsell- schaft Ing. Bureau A.msterdam zendt ons een brochure met prijscourant „Wat moet iedere radio-amateur van accumulatoren weten? en daarbij een practisch geschriftji? ,,De accumulator in de aetherwereld", WIJZIGING ZIEKTEWET. irqf? Scbipper: Zeg eens, wie van jullie heeft tn'n papegaal die beestachtige taal geleerd? Matroos: Zal de bok geweest zliu schipper die praat in z'n slaap^ Tunph)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6