GERO ZILVER (140— r terleiding, zeer prfmitief is ingerlcht en in de laatste jaren zeer slecht is onderhouden. Bij uitvoering van een zeer eenvoudlg plan van verbetering en vertimmering zai daaraan vol'gens opgave van den directeur van het bouw- en woningtoezicht SCX> moe- ten worden besteed. De aankcop met overdrachtkosten bedroe- gen 2718.75, zoodat na verbouwing het perceel op rond 3520 komt. In verband daarmede schijnt B. en W. de bedongen huur redelijk. B. en W. stellen den raad voor de desbe- treffen-de besluiten- te nemen. ONTTREKKEN VAN STRATEN AAN HET GRONDBEDRIJF. B. en W. stellen den raad in bijlage fio. 133 voor te besluiten uit het grondbedrijf te nemen zonder vergoeding: de straten met de daarin aanwezige rioleering, brandkra- nen, leidingen, enz. kadastraal bekend in sectie B, no. 4003 ged. (Waterschapstraat) groot 0.06.05 H.A. sectie B, no. 4172 ged. (Dijkgraafstraat) groot 0.09.75 H.A. sectie B, no. 4173 (Polderstraat) groot 0.03.40 H.A. sectie B, no. 4174 (Oudorperdijk, trottoir- gedeelte) groot 0.01.10 H.A. sectie B, no. 4083 (Oudorperdijk, trottoirge- deelte) groot 0.01.20 H.A. sectie B, no. 4084 (Oudorperdijk, trot- toirgedeelte) groot 0.00.30 H.A. 1 sectie F, no. 2608 (Juliana van Stolberg- laan) groot 0.76.50 H.A. HET SPIRITISME EN DE POSITIEVE WETENSCHAP. Mundus vuli. decipi. Een in- teressante lezing. Beroering onder de aanwezigen. Er was eens een vrouw, die den zo-nder- lingen naam droeg van „De Waarheid" en die in't bezit was van een Spiegel, waarin ieder zijn waren aard getoond werd. Met di-en spiegel wdldie de vrouw wat geld verdienen en zij gipg er dus mee op de kermis staan. Voor viji cent niocht men een b 14k werpen in lhaar wontderspiegel. Het teintje stroomde vol en De Waaaheid nam toen den dock van het glas. En in een ommezien stond het heele zaakje op stelten! Want de een zag zichzeM als ^een valsche slang, de ander als de igeiocarneerde duivel, de derde als een lompe boer en niemand* wou gelooven, dat hij dlat was! Er ontstond een kabaal van belang en, om erger te voorkomen, gaf de Waarheid hun'*t geld terug en sloot haar tentje. Toen kwam er een klein mismaakt manneke bij haar. Ezopus heetite hij. „Je hebt de zaak niet -goed aangepakt", be- weerde de d'werg. „Laat mij maar eens doen en je zult veel geld verdienen". Hij liet 't tentje vanbuiten opnieuw beschllderen en be- gon luidkeels te roepen: „Komt binnen als ge wilt weten, wat voor aard al uw buren en kennissen hebben!" De menschen kwamen weer en lachten zich thans een beroerte toen ze zagen, hoe bespottelijk en slecht alle an- deren warenwant niemand herkende zichzelf! En na ailoop der voorstelling zei Ezopus laOhend en een tikje sarcastisch tot de waarheid: „Zie je, zoo moet je praten Mundus vul't decipi! De wereld wil bedrogen worden!" Herhaaldeliijk bezigde professor Dr. A. Bessemans, hoogleeraar aan de Uni-versiteit te Gent, die gisiteravond in het Gulden Vlies dat tot den nok gevuld was een rede hield over „Het spiritisme en de positieve wetenschap", herhaaldelijk schreven wij, bezigde hij deze woorden. En hij deed dat om aan te toonen, dat veel dingen bij het spiritisme niets te maken hebben met wat de spiritisten ervan beweren, doch louter be- rusten op zinsbegoocbeling, auto-suggestie of bedrog. In een breed-opgezet betoog waar in hij zich allereerst liet kennen als een spre ker met Vlaamsehe gemoedelijkheid en we-1- bespnaaktheidi en in de tweede plaats over het meerendeel der verschillende soorten van spiritisme en metapsychisme interessante bij- zonderheden vertelde, in een breed opgezet betoog trachtte hij zijn aandachtige toe- schouwers duidelijk te maken, dat geen en kele van de spiritische bovennatuurlijkheden door de positieve wetenschap niiet op betrek- kelijk eenvoudige wijze verklaarbaar werd geacht. De positieve wetenschap, die zich niet bezig houdt met oncontroleerbare mededee- lingenzich niet laat leiden door philosophi- sche of religieuse beginselen; nimmer be- vooroordeeld te werk gaat en slechts reke- ning houdit met onloochenbare, nuchtere werkeliijikheidsfeiten, waarvan de positieve waarheid gesteund word't door herhaalde proefnemingen, deze wetenschap heeft nog nimmer de bovennatuurMjkheid moeten er- kennen van klopgeesten, gedachten-over- dracht, toekomsitvooi-spelling, spiritistisch concert of geschrift, livitatie enz. Eensdeels doordat overtuigend kan worden vastge- steld, dat er bedrog in't spel was, anderdeels doordat de spiritisten eenvoudigweg wei- gerden controle toe te staan. Wei echter heeft men meermalen de on- Hervindimg opgedaan, dat er bedrog in 't spel was, of gaven de mediums zeif toe, dat er iets niet in den haak geweest was. En ver- voligens betoogde prof. dr. Besseman^, dat waar de spiritisten dikwijls beweren, dat hun wetenschap relegieus is, het wel opmer- kelijik moet worden genoemd, dat hun expe- mmenten zoovaak den eerbied missen voor het raadsel van den dood en daarentegen marnk gaan aan platheid, gemeenheid, aan triviali- 'teit. Men dient echter rekening te houden met het fedt, dat vele spiritisten vofkomen oprecht en te goeder trouw zijn. Menigeen heeft voorgevoelens, waarbij dan de Waarschijn- 1 Ljkbeidsbereken ing een groote rol speelt. Telepathic kan bestaan. Toekomstvoorspel- ling'komt veel overeen met dezelfde waar- schijnlijkheidsbereken.ing. De werking van het onderbewustzijn mag niet worden weg- gecijferd, en bij buitengewoon gevoelige of zenuwzieke menschen zijn dikwijls frappante dingen geconstateerd, die echter alle door de wetenschap verklaarbaar werden geacht en niets bovennatuurlijks beteekenden. Er is .nog nimmer een medium geweest, dat door de wetenschap niet betrapt kon worden op duistere practijken, aldus prof. Bessemans, en nog nimmer is de uitdiaging tot een nuchter onderzoek door de spiritisten aanvaard! Men gelooft in spiritisme en metapsychisme om- dat men er in gelooven will Na de pauze zou prof. Bessemans eenige demonstraties geven om aan te toonen, hoe bekende spiritisten en mediums konden en waren ontmaskerd. Hij legde er den nadruk op, dat hij geen experimenten uitvoerde, geen proeven nam. enkel deed alsof hij spiritist was om te laten zien hoe, zonder eenige bovennatuurlijke kracht, verschijnselen konden worden gedemonstreerd die door de spiritisten als werk van geesten worden be- schouwd. De eerste demonstratie bestond hierin, dat een gewone houten baldie na door het publiek onderzocht te zijn op een tafeltje ge- iegd werd, zich in de lucht verhief en zwe- ven bleef. Reeds dit feit lokte ernstige protesten uit van eenige in de zaal aanwezige spiritisten, die van meening waren dat de spreker enkel gekomen was om't spiritisme in een hoek te duwen. De processor ketste deze beschuldi- ging heel handig af, door te verklaren, dat hij slechts aantoonde, hoe sommige experi menten van bij name genoemde spiritisten op bedrog berustten, daar alles heel verklaar baar was. De bal ging dahr-na weer zeer ge- moedelijk de lucht in. Een op een tafei gelegde geprest-papieren hand vertelde wat het tetefoonnummer van een der toeschouwers was en decide onder groote hi'ariteit mee dat de geest van een zekeren Klesse die overigens reeds lang overleden was zich op het toon-eel be- vond. De geest van Klesse was later zoo wel- willend om opnieuw tot uitgelaten vreug- de der aanwezigen en onder enthousiast applaus een vrijhangend'e bel tot luiden te bewegen! Iemand uit bet publiek moCht een kaart trekken, een ander kreeg twee tegen elkaar gebonden. schoone leien en de geesten zorg- den, dat de hand eerst het getal door tikken op de tafel noemd-e en terzclfder tijd met wit krijt den naam van d-e kaart tusschen de leien die in -handen van't publi-ek bleven schreef. Een speciaal uit Brussel medegebracht medium wend- op een soort martelpaal ge- bonden, zoo dat bewegen onmogelijk werd Dit vastbinden had ook al door 't publiek plaats. Een kamerscherm werd om den mar- telpaal-met-slachtoffer heengezet en het medium zag nochtans leans om een zakdock rond een sleutelring te knoopen! Vervolgens stopte men tusschen de kleeren van het medium eenige muziekinstrumeniten, zooals een kindertoetertje, een rammelaar, een tam- boerijn, benevens een geladen pistool waarna het medium blijk gaf het rammelen nog niet verleerd te zijn, uitstekend te kun- nen toeteren en een tambourijn „bespelen" terwijl het toppunt wel was, dat het het ge laden pistool, ondanks de banden waarmede het gebonden was, wist af te schieten! Het behoeft geen betoog, dat prof. Besse mans* demonstraties met gejuich werden be- loond en dat welhaast ieder het betreurde, dat wegens het vergevorderd uur de bijeen- komst moest besloten worden. We wisten, dat we met de demonstraties van den Vlaiamsche spreker gefop-t werden. En daarom is het jammer, dat hij niet liet zien, hoe hij dat deed, hoewel hij een der aanwezige dames beloofde dit te doen „wan- neer ze zoet was". Of echter alle spiritisten onder de luiste- raars overtuigd zullen zijn geworden, dat hun spiritisme inderdaad, naar prof. Besse mans' uiteenzetting, niets 'bovennatuurlijks is en voor een groot deel b-oerenbedrog, be- twijfelen wij. Op hun beurt zullen zij mee- nen, dat deze zijn hoorders wat op den mouw gespeld heeft en zullen zij zeggen: De wereld w i 1 bed'rogen worden! Pi*ov§nciaaS nSauvws UIT AKERSLOOT. Voor den tuinbouweursus (glascuifuur) hebben zich 18 personen en voor dien cursus bemestingsleer 19 personen aangemeld. De cursussen vangen aan voor bemestingsleer op 22 November en voor glascultuur den 23 November a.s., respectievelijk 734 en 7 ure, in een der lokalen van de openbarc lagers school (dorp). Voor den cursus bemestings leer is aangewezen de heer van Westen tc Castricum en voor glascultuur de heer Band, tuinbouwvakonderwijzer te Nieuwe Niedorp. Abusievelijk was eerder gemeld, dat de heer van Muijen te Heemskerk deze lessen zou ge ven. Wegens den velen regen der laatste da- gen en de windstilte, waardoor de molen het overtollige water niet weg kan malen, wor den. door eenige ingelanden lijsten ter teeke- ning aangebedien, om het bestuur van den Binnengeesterpolder te verzoeken om tot be- maling met mechanische kracht over te gaan. De Binnengeesterpolder staat op sommige plaatsen over een groote oppervlakte blank. Over het algemeen is alles grasland, maar de enkele die in den polder bloembollen heeft geplant. zal de schade wel ondervinden. Is't eenige dagen stil geweest, dan zijn de stoom-, motor- en electrische watermachines in de polders hun water kwijt en wanneer dan met wind de molens kunnen draaien is het water spoedig op peil, zoodat als het ware geen polderbestuur meer buiten mecha nische bemaling kan, al is het te betreuren uit een oogpunt van natuurschoon, dat vele molens op die manier verdwijnen. UIT CASTRICUM. (Vervolg Raad.) De heer Schipper treft een tweeslachtigheid in het rapport van de commissie van openbare werken. Het heeft het plan niet mooi gevon- den doch tot een advies om het voorstel niet aan te nemen is de commissie niet gekomen. Spr. wees er voorts op dat eigenlijk de ge- meente een 2000 inwoners meer moest heb ben om zeer noodige dingen te kunnen doen waarvoor thans geen middelen zijn. De voorzitter wees er op dat de exploitatie op speed aandringt, bovendien zien B. en W. in de vlugge uitvoering ook nog het tegen- gaan van werkloosheid. Bovendien is uit het onderhoud gebleken dat met de exploitanten is te praten. De heer Aukes zou bepaald wenschen te zien dat de huizen die daar gebouwd worden een zekere minimum huurwaarde moeten heb ben. E)e voorzitter meende dat B. en W. bij hun plan zullen blijven. Vastleggen der huur- waardle daaraan is Castricum nog niet toe. i de tweede iustagtie werd door verschillen de sprekers uitvoerig de meening van B. en W. bestreden, terwijl daar tegen de heeren Schipper en de Vries het voorstel van B. en W. steunen. Nadat de heer Aukes nog in derde instan ce het woord heeft gehad werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vaststelling van de vero'rdening op het vervolgonderwijs ondervond in wezen geen opmerkingen. De heer Aukes wees er op dat hij in de commissie van toezicht meende dat het artikel dat aan B. en W. de benoeming van het personeel opdroeg bezwaren te heb ben gehad, thans heeft hij dat beter kunnen onderzoeken doch daartegen nu geen bezwa ren meer. De heer Hellinga meende dat de bepaling in artikel 3 ten aanzien van de toelating wel bezwaren heeft hetgeen door den voorzitter nader werd toegelicht. De verordening werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Aan de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant- kunde werd toegestaan het ge'bruik van een schoollokaal voor het geven van een cursus in tuinbouw. Binnenkort zal, naar de voorzitter mede- dee'de, den raad een voorstel bereiken waar bij regelen worden gesteld omtrent het ge- bruik van schoollokalen. De Gemeenterekening die van de armen en de balansen van de bedrijven werden na eenige opmerkingen omtrent de rioolbela-sting voorloopig vastgesteld. De heer Hel'iinga vroeg hce het staat met de radio-distributie. De voorzitter zeide geconfereerd te hebben met de verschillende personen en dat of deze tct elkander kunnen komen hem dezer dagen zal worden medegedeeld. Voorts wees dat lid op de organisatie van de brandweer waarbij gebleken is dat niet gezorgd is dat de gemeente opzichter lid van de brandweer is gewaarschuwd. De voorzitter zeide dat zulks juist is en wees er verder op dat de brandweer hier zeer goed werk heeft verricht en spoedig ter plaat- se was. De heer Twisk meende dat een vast per- soon moet aangestelid worden die de brand- weerlieden moet waarschuwen hetgeen be streden werd. De heer C. F. Res en B. Ros vroegen ver betering van den Oudenweg, Heemstederweg en Rijksweg, v/at de aandacht heeft van B. en W. Hierna sluiting. ■Hi 4-deeIig Theeservies 'n mcnschenlecftijd garantie UIT ST. PANCRAS. Vergadering van „Volksonderwijs" afd St. Pancras op Zaterdag 12 Nov. ten lokale van den heer Gerritsen, onder leiding van den heer Sinjewel. Door den voorzitter werd in zijn openings- woord de geringe opkomst betreurd, wat zeker een gevolg is van de mindere geschikt- heid van den avond. Gememoreerd werd de groei der afdeeling, benevens de toename der leerlingen op ae O. L. school, welk aantal momenteel 102 bedraagt. Spreker hoopte spoedig te kunnen vaststellen, dat de O. L. school hier weer no. een zal worden, wat zeker haar recht is, daar op deze school het eenige Openbare Onder- wijs wordt gegeven. Nog werd door den voor zitter het feit afgekeurd, dat geen verslag was verschenen van het reisje door het kiri- derzangkoor naar Den Helder, hetgeen direct door den betrokkene verslaggever werd weer- legd, daar deze indertijd te laat met het reisje was in kennis gesteld, en deze met geen nieuws van 3 dagen oud wilde aankomen. Hierna kwam in bespreking: aanschaffing van een huis-bioscoop of omzetting van de bestaande projectielantaarn in een filmtoe- stel. Waar het benoodigde bedrag al voor 2/3 aanwezig is, vraagt het Bestuur machtiging, deze zaak af te wikkelen. De heer van Kampen zou het beter achten, als het benoodigde werd geschonken, daar het dan tot de officieele leermiddelen zal behooren. In zooverre werd machtiging ver- leend, dat een onderzoek naar de kosten zal worden ingesteld. De rekening over 1927 gaf aan een ont- vangst van 156.24 met inbegrip saldo 1926. Uitgaven 147.49. Boeken en be- scheiden waren in orde. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. F. Blok, M. Zeegers en A. Hoog- land. Besloten werd een feestavond te houden op 2 Febr. met behulp van ,,eigen krachten' terwijl „Kunst naar Kracht" verzocht zai worden hare medewerking te verleenen. Goedgevonden werd het houden van een lichtbeelden-avond in het lokaal van den heer Gerritsen, door deze gratis beschikbaar ge steld, op Vrijdag 18 November. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Gerritsen werd besloten voortaan weer een afgevaardigde naar de A. V. te zenden De heer de Vries bepleitte nog het instellen van een propaganda-commissie. Genoemde heer protesteerde ernstig tegen 'n vermeende achterstelling van het Openbaar Onderwijs tegenover het Bijzonder Onderwijs door het Gemeentebestuur. Toen echter de heer van Kampen naar positieve bewijzen vroeg voor een dergelijke beschuldiging, bleef de Vries in gebreke en uitte toen de veronderstelling, dat als ooit een nieuwe O. L. school moest gebouwd worden, er nimmer zulk een ge- bouw, als thans de Chr. school is, zou verrij- zen. Ten slotte bleek een politiek addertie onder het gras te schuilen, waarom het debat werd gesloten. Besloten werd dit jaar wederom een St. Nicolaasfeest te geven, waarvoor een com missie werd benoemd, welke voor financieele steun bij de burgerij zal rondgaan. Nadat nog zaken van meer huishoudelijken aard waren behandeld, volgde sluiting. UIT HE I LOO. In het Bruno-gebouw werd Vrijdagavond vergadering gehouden van de L. T. B De voorzitter, de heer Jac. Sengerd open- de met den Christelijken groet en betreurde de slechte opkomst. De secretaris, de heer J. Schuijt, zeide dat de te wijzigen Statuten een andere verdeeling geven van de' diverse groepen en meer gewij- zigde omschrij ving van de - afd. tuinders en boeren. Anze afdeeling moet komen onder de Kring I<ennemerland.» De vergadering .keurde de wijziging goed, behoudens enkele punten, waarvoor aan de afgevaardigden vrij mandaat werd gegeven. Een schrijven hoofdbestuur voor extra bij- drage voor het kringbestuur vond maar ma- tig bevrediging. Een schrijven van de L. E. T. T. inzake de te benoemen commissie voor de groep werd welwillend ontvangen. Verzocht werd aan de L. T. B. en „De Vooruitgang" een lid aan te wijzen, door het bestuur van de L. E. T. T. is benoemd de heer W. Balk. Door de vergade ring werd gekozen de heer G. S. Koomen, die debenoeming aanvaardde. Tot candidaten voor de vak-groepen wer den candidaat gesteld de heeren H. Klaver, Alkmaar (veehouders)Jb. Groen, N.-Schar- woude (tuinders); J. C. Nijssen, Santpoort (warmoezerij) en J. Kimman, Limmen (bloembollenkweekers) voor de boomkweeke- rij werden geen candidaten gesteld. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Haarlem werden gekozen voor de boeren J. Sengers en C. Bakker, voor de tuinders Jac. Sengers en J. Schuijt. Na de rondvraag sluiting met den Chr groet. In het cafe van den heer Admiraal werd Vrijdagavond een vergadering gehouden van de commissie inzake de feestelijkheden bij de opening van het raadhuis met de onderwij- zers en afgevaardigden van vereenigingen De bijeenkomst was goed bezocht. Bij afwezigheid van den voorzitter, opende de heer van Gemeren, heette alien welkom en stelde aan de orde het feestprogram. Door den burgemeester is gevraagd om overleg en hij staat er op dat om kwart voor 3 uur de officieele huldiging afgeloopen zal zijn. Ook werd medegedeeld, dat de Com- missaris der Koningin bij de opening aanwe zig zal zijn. De commissie stelt voor: 99.15 klok- gelui, van 9.30 tot 10.30 muziekale rond- gang door de twee fanfarecorpsen met uit- gangspunt de Nieuwe Laan. Om 1 uur ver- zameling der autoriteiten op „Nijenburgh" waard de autoriteiten worden afgehaald en een 24tal ruiters van de „Rijvereeniging Heiloo"zullen de eerewacht vormen. De heer Bakker (besiuur Rijvereeniging) ging hiermede accoord op voorwaarde, dat alle leden dit zullen er ongeveer 30 zijn er aan kunnen deelnemen. Om 1 uur planten van een 3-tal zwarte beuken voor het raadhuis. De heer Gemeren stelde voor deze te koo- pen door vaklieden en deze voor de kostprijs aan de commissie over te doen. Over de dikte der boomen werd eenige discussie gevoerd, doch aan den heer van Gemeren werd de uit voering opgedragen. De heer W. van de Vail kwam ter vergade ring en nam de leiding over. Te 11.30 opstellen van de vereeniging voor het raadhuis en als de autoriteiten zijn wen- vereemgingen orde- lijk verloop heeft en de afgevaardigden weten welke vereeniging ze zullen vertegenwoordb gen. Hierna een zangnummer van het Mannen- koor, (Kerkkoor) Zang en Vriendschap, Har- monie en Sursum Corda. De heer Smits vroeg waarom de Christelij- ke vereenigingen niet vertegenwoordigd zijn Spr. zou het betreuren als zij niet aan de be- tooging zouden deelnemen. De voorzitter zeide, dat de heer E. Vahl, namens de Christelijke vereenigingen had be nefit hier niet tegenwoordig te, zullen zijn Spr. hoopte daf de befooging algemeen zou zijn. Ook anderen uitten zich in dien geest en hoopten dat door een onwillekeurig verzuim (de Christelijken waren de vorige vergade ring vergeten) ook zij niet zullen ontbreken. Daarna een zangnummer van de school- kinderen uit alle scholen in 6en koor en onder leiding van de onderwijzers, een en ander af- gewisseld met fanfare-muziek. Bij de officieele opening om 3 uur zal een deputatie, bestaande uit de heeren Hopman, ds Eilerts de Haan en pastoor van Meeu- wen, een teelcening aanbieden van het hulde- blijk der burgerij, welke zal bestaan uit een tweetal monumentale lantaarns, een ontwerp van den architect Saal uit Alkmaar. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt dat nog niet alle lijs ten zijn ingekomen, doch voor de feestelijk heden is pl.m. 100 geteekend. Voor de rest voor het cadeau zal ook nog een beroep wor den gedaan op de corporaties. 's Avonds 7 uur optocht bij fakkellicht, ter wijl de verschillende zangkoren zullen zin- gen, afgewisseld met fanfare-muziek. De vergadering was van oordeel dat het in de cafe's gezellig moet zijn, doch meende zich niet met de interne zaken van de catehouders te moeten inlaten, zij zullen zelf wel weten hoe ze het volk moeten trekken, trouwens de tooneelvereenigingen zijn er ook nog. De voorzitter decide mede, dat de illumi- natie van het raadhuis (zie raadsverslag in ons no. van Zaterdag) niet zal doorgaan, niet om de 250.doch meer om het on- gunstige jaargetijde. De heer van Gemeren wilde evenwel het plan aanhouden tot de lantaarns gereed wa ren. Dan is het zomer of althans een gunsti- ger tijdstip en dan kan men nog eens bespre- ken wat men kan doen. Dit werd goeage- keurd Omtrent den winkeldag zal aan de winke- liers worden verzocht om de etalages zoo aantrekkelijk te maken als mogelij-k is. Aan de burgerij zal worden verzocht de vlag uit te steken en op alien .zal een beroep worden gedaan om na 12 uur te sluiten en geen in- koopen te doen. Het program werd ongewij- zigd goedgekeurd. Op de vraag van den heer Heijt inzake vuurwerk, werd geantwoord dat dit op finan cieele bezwaren stuitte, bovendien brandge- vaar. Medegedeeld werd (dit behoort echter tot de competentie van B. en W.) dat's morgens 9 uur den boomplantdag wordt gehouden en dat hier aan zullen deel nemen de kinderen van de 6e klasse. Besloten werd op 23 November wederom te vergaderen en de vereenigingen er zijn 33 uitgenoodigd die vergeten zijn, zijn dan nog welkom. Wij vernemen nog, dat het nieuwe Raad huis op Zaterdag 26 en Zondag 27 Nov. voor het publiek ter bezichtiging zal worden opengesteld. Binnenland DE GEREFOR'MEERDE KERKE'N. De ajzetting van dr. N. D. van Leeuwen. Zondagochtend is te Harkema-Opeinde de eerste kerkdienst gehouden vanwege het herstelde verband en wel in de klom-penma- kerij en schuur van den heer v, d. Berg Deze lokaliteit biedt plaats voor ongeveer 170 per sonen. Om hal'ftien waren er meer dan 200 menschen bijeen; -uit Leeuwarden en Drach- ten waren eenige bezwaarden opgekomen. Den ouders was verzocht, hun kinderen voor den morgendienst thuis te houden. Dr. van Leeuwen zeide. in een toespraak, die aan de preek voorafging, dat hij zich niet mocht onderwerpen, want zijn schorsing en afzetting waren in strijd met het recht. Daarop verzekerde spr., dat zijn woorden en daden niet vijandig zullen zijn tegen de sy-no- dale Kerk. Wij hopen, zeide h-iji, er aan mede te werken, dat onzalige besluiten der Sy-node ongedaan zullen worden gemaakt; wij heb ben geen behoefte, den Kerken het kwade te wenschen. Men beschuldigt mij, vervolgde spr,, van scheurmaking, maar voor wie niet cp den klank afgaat heeft dit geen waarde; wij zijn geen scheurmakers-, maar wij zijn uit- geworpen-en om vei"schil van i-nzicht. Als men ons voorstelt als dwalenden, dan is dit, niet waar; wij willen gereformeerd zijn, d.w.z. alt-ijd diep-er doordringen in het heilige Woord Gods. Er is een verschil van inzicht. -maar geen dwalng. Dat woord „dwaling heeft invloed op de menschen, maar verschil van inzicht laat hen kou-d; daarom is het zoo vreeselijk en onjuist te spreken van een „dwa- 1-enden breeder". Het is merkwaardig, dat men jaren geleden wist van tnijn gevoelen omtrent Genesis, zeide spr., en nimmer heeft iemand, noch een hoogleeraar noch een pre- dikan-t, mij geschreven dat ik ongelijk had. 1 Nadat gezo-ngen was psalm 36:2 en 3, las spr. als tekst van zij-n predikatie Ef. 6 14 en 15. Dr. v. L. sprak over den geestelij- ken gordel als de geloofsgerechtigheid, over het borstharoas als de levensgerechtigheid en over het schoeisel van het evangelie des vredes. t I Na de predikatie richtte de heer P. Syts- Boer: „Ja, ik heb raijn boerderjj tegen brand verzekerd en het gewas tegen bagel''. Kleermaker: „Die brandassurantie begrijp ik, maar hagel hoe kun je het nu laten hagelen". (London Opinion). V t7;. Ooor model en kwaliteit cen wclkom geschenk. TO MEASURS

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6