4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ust het PaHement No. 270 Dit numiner besfaaf nit 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 AhnnneittentSDriis bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSTUlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No, 3. Redactie No. 33. WOGNSDAQ Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 16 NOVEMBER Den Haag, 15 November 1927. Meer dan twee uur heeft de minister-presi dent, de heer De Geer, heden de Tweede Ka- mer naar zich laten luisteren bi] de beant- woording van de sprekers, die in eersten aan- leg hadden deelgenomen aan de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1928. Een mooi spreker is de heer de Geer niet. Hij zegt alles wat droog zonder een zweem van eloquentie. Maar aan duide lijkheid laat wat hij zegt, voorzoover het ten minste op de tribunes verstaanbaar is, mets te wenschen over. Na afdoening van een paar speciale pun- ten, behandelde de minister vooreerst de poli- tieke positie van het kabinet. Mooi vond ook hij niet den tegenwoordigen politieken toe- stand, waardoor het optreden van het huidi- ge ministerie een noodzakclijkheid was ge- nvorden om het land uit een moeielijkheid te redden. Maar daardoor staat het ministerie ook als het ware buiten de Kamer en doet het \yat het't meest oorbaar voor het land acht. Daarom kon het ook de motie-Bulten ten gunste van een hoogere salarieering van de ambtenaren naast zich neder leggen, omdat het de aanvaarding er van niet in het belang van het land achtte. De regeering kon toch niet tegen eigen overtuiging handelen- Dat de minister van onderwijs reeds bij yoorbaat een amendement van den heer Al bania op het ontwerp tot invoering van den leerplicht voor het zevende leerjaar, waar- van de strekking was den leerplicht nog voor jjuli van het volgende jaar in te voeren, af- wees, was geen daad van onbezonnehheid, doch was toe te schrijven aan de overweging dat de leerplicht niet eerder dan in Juli a.s. kon worden ingevoerd. De samensmelting van Marine met Oorlog Is geen poging om onze defensie te onttake- len, gelijk dr. De Visser scheen te meenen, doch eenvoudig om de landsverdediging te ontdoen van alle onnoodige franje, welke haar noodeloos kostbaar maakt. Wat onzen financieelen toestand betreft heeft minister De Geer uiteen gezet, dat we in de eerste plaats moeten beginnen met belas- tingverlaging, willen wij de concurrentie met het buitenland volhouden, en natuurlijk ko men voor een dergelijke verlaging slechts directe heffingen aan de beurt, omdat daar- van iedere befastingschuldige naar evenredig- heid geniet. Tot nog toe hebben de werkelijke opbrengsten der Rijksmiddelen steeds de ra ining overtroffen. De minister zette uiteen, dat daaraan een einde moet komen. Er moet juister geraamd worden, dan kan eerder tot belastingverlaging worden overgegaan, omdat men dan juister de werkelijkheid kan overzien. Het denkbeeld van den heer Van den Tem- pel cm de overschotten der begrooting te ge- bruiken voor een regeling van de financieele verhouding tusschen staat en gemeente, lach- te den minister volstrekt niet toe. Naar zijn meening leenen de opcenten op de inkomsten- belasting zich daar veel beter toe. Het ont werp tot die regeling denkt de minister in het einde van dit parlementaire zittingjaar in te dienen en dan kan het parlement het't vol- gend zittingjaar behandelen, waarna het in 1930 kan worden ingevoerd. Van protectionisme wil het kabinet niets weten. Maar wel is het gewenscht de gelegen- heid te hebben om met de tarieven zoo te kun nen manoeuvreeren, dat men het buitenland kan dwingen toeschietelijker voor onzen ex port te zijn. Ten slotte behandelde de minister de sala- riskwestie. Er is geen reden om tot een alge meene verhooging van het salarispeil over te gaan. In verband met de dalende indexcijfers zijn de salarissen in werkelijkheid in de laat- ste jaren niet onbelangrijk gestegen. Maar wel is er reden om tot een technische herzie- ning over te gaan ten einde onbilliikheden uit den weg te ruimen en de technische herzie- ning van het Bezoldigingsbesluit zal ook ge- volgen hebben voor de Rijkswerklieden. We hebben hierna replieken gekregen. Eer ste spreker was de heer Nolens, de leider der R.-K- Staatspartij, die, schor van verkoud- heid, zich zeer kalm uitliet over mogelijk her- stel der coalitie onder bewering, dat dit niet eens zoo dmgend noodig was om de zaken des lands behoorlijk te behartigen. Maar van andere combinaties op politiek gebied dan tot nog toe ten onzent bekend was, wilde de heer Nolens volstrekt niets weten. Het ergste leek hern wel een samengaan van Katholieken, Anti-revolutionnairen en Vrijheidsbond, waarvan een balletje was opgegooid. Nog een paar andere sprekers voigdien, waaronder de heer Van Schaik (R.-K.), die gelegenheid vond om te betoogen, dat de heer Marchant een aartsconservatief was en toen ping men uiteen tot des avonds acht uur. Dan is de begrooting van Marine aan de or- de, terwijl morgenmiddag weer de algemeen:- beschouwingen worden voorgezet. KORTE BERICHTEN. Het proces tegen den communistischen /eider. Max Holz, die wegens moord op een landgoedbezitter tot levenslange g-evangenis- straf werd veroordeeld, zal niet worden her- tfien. Zekere Frieh had weliswaar beweerd de aan Holz ten laste gelegde misdaad te hebben gepleegd, maar de autoriteiten mee nen aan de geloofwaardigheid van Frieh's verklarin-gen te moeten twijfeleu. D~ageRiJksch owerzicht. EEN HUIS, DAT IN ZICHZELF, VERDEELD IS. Rond het krijgsbedrijf in China. Het nationalisme in China. Drie gezichtspunten. Het aanta-1 veldslagen, brandstiehtingen, plundering en. en generaals is in China de laatste dagen weer onrustbarend vermeer- derd. Uit het verloop van de veldslagen is hoe 1 anger hoe minder wij® te worden, de brandstichtiingen en plunderpartijen worden hi ontelbaarder en de namen der generaals met den dag onuitspreekbaarder. Wij zulien thans dan ook geen uitvoerig, relaas van de gebeurtenissen geven, maar verwijzen naar de beknopte mededeelingen onder de rubriek buitenland. Wel lijkt het ons echter dienstig, eens te vermelden op welke wijze het Chineesche nationalisme zooal beschouwd kan worden Al'lereerst mag hier dan de Eugels-:he zienswijze worden. gegeven. De Engelschen, die vooral aanvankelijk een belangrijke rol hebben gespeeld in den burgeroorlog, mer- ken de nationalistische beweging thans aan als een evolutionaire beweging als iets waar- uit een blijvende, nieuwe staatsorde zal groeien. De Britten oordeelen het over het algemeen het beste at te wachten wat er uit groeien zal, om daarna den gewijzigden toe- stand opnieuw onder oogen te zien en te overwegen hoe men het best tegenover het alsdan ontwaakte China op kan treden. In de tweede plaats verdient natuurlijk de zienswijze der Chineezen zelf de aandacht. Wat de Chineezen denken over Engeland en zijn politiek, is duidelijk gebleken door eenige recente uitlatingen in de pers te Sjanghai van den kant van wat men tot de beschaafde, goed ingelichte Chineesche „intelligentsiae" zou mogen rekenen Vo'- gens hen mag China desnoods wel nota nemen van het „tot inikeer" komen van En geland, maar aangezien dit land zoo veel aan oud kwaads heeft goed te rnaken, moet China zeer omaichtig zijn met het aanvaar- den van al de mooie gevoelens die het tegen- woordig uitdrukt. Immers, in den grond is Engeland toch verantwoordelijk voor al de ellende waar China nu onder zucht, en nu dat het nationa lisme, waar het buitenland zoo voor siddert, eens voor goed is ontwaakt. en China slechts op de afschaffing van de ongelijke verdra- gen en fiscale curateele wacht om een hem waardige plaats in de rij der volkeren in te nemen, nu zou het niet aangaan om deze concessies als een liefdadigheidsgift te aan- vaarden. Laat Engeland maar afwachten wat het nationalistische China hem nog aan handelsgelegenheden met zijn 400 millioen onderdanen zal gunnen, en laten intusschen de andere landen zich maar beijveren om China zijn rechten te laten weJer/aren, want na Engeland komen zij aan de beurt! Zoo ongeveer is, trots de duidelijkste be wijzen van inwendigen chaos, wanbeheer en incompetence, nog steeds de Chineesche zienswijze. Ten slotte is er de derde zienswijze, d'i-e af- komstig is van het meerendeel der China- kenners van allerlei nationabteit binnen en buiten China. Volgens hen is het Chineesch nationalisme geen evolutieverschijnsel, maar slechts een hevige oppervlakkige beroe-ring van de diepe stille watered van het Chinee sche volksbestaan; geen rijzend getij, maar een catastrophale getijgolf; geen groei- ziekte, maar een kwaadaardiige uitslag ont- staan door de injectie van een bacil Betrekkelijk algemeen wordt deze ziens wijze gehuldigd en naar uit een correspon dence in de N. R. Crt. blij-kt, wijst ook het North China Daily News er op, dat zij, die het geduld hebben om de „Drie Prindpes" van dr. Soen Jat-sen door te lezen, een vot- ledige bevestiging van deze zienswijze kun- nen vinden in de wijze waarop deze her- vormer het „nationalisme" uitlegt en onder zijn landgenooten op wil wekken, n.l. door het stimuleeren van de steeds in min of m<eer la tent en vorm aanwezige achterdocht en af- keer jegens den buitenlander in China. Door deze vooroordeelen aan te wakkeren en op te hitsen tot een ,,volksbeweging", zou China uit zijn •lethargie opgewelct kunnen worden en aldus „eenheid. van doef" in den lande gebracht. Dat zou dan het reusachtige nati onalisme worden, naar welks pijpen voortaan de geheele wereid zou moeten dansen. Op dit stadium verechenen de sowjet-Rus- sen ten tooneele en kostte het bun weinig moeite en slechts een beefje geld om dit nieuwe „ontwaken" in communistische en meer in het bijzonder anti-Eragelsche banen te leiden en verder in het geheele land een revolutionaire beweging te ontketenen on der .anti-iimperialistische en anti-kapitalisti sche leuzen en de vaste overtuiging alles op grond van het boek en den „uitersten wil" van Soen Jat-sen dat Chineesch na tionalisme noodzakelijkerwijs gebaseerd moet zijn op anti-buitenlandschen geest. Rusland heeft zich de laatste maanden be- scheidiemltjik teruggetrokken en daardoor zijn de Chineesche staartenhersens nog meer op hoi geslagen. Feller dan ooit bekampen zij elkander en vermoedelijik is het slechts aan de verwoedlheid van dezen strijd te danken, dat ziij zich niet operulijk tegen de buitenlanders richten. De toestand wordt met den dag verwar- der en wisselvalliger. Zal er uit deze troebelen ten slotte een ver- jongd en levenskrachtig China groeien? Of is dit "land bestemd om onder te gaan, zooals het bekende bijbelsche huts, dat in zichzdf verdeeld was? Buitenland CHINA. DE CHAOS IN HANKOU. Hanjang ontruimd, Reuter meldt uit Hankou, dat de troepen Van generaal Ho-tsjen (tot voor kort de on- derbevtlhebber van Tang-Seng-tsji), die na de vlucht van Tang het opperbevel in Woe- han had aanvaard, Hanjang hebben ont ruimd. Men weet, dat Wcehan de nieuwe of- ficieele naam is voor de samenvoeging der drie groote steden Woetsjang-Hankou-Han- jang, van welke Woetsjang ten zuiden, de beide andere ten noorden van de Jangtse ge- kgen zijn, Hanjang en Hankou ook weer door een rivier van elkaar gescheiden. Voor het oogenblik is Woehan niet door troepen bezet; maar naar gemeld wordt nadert de vcorhoede van het leger uit Nanking en zal zij waarschijnlijk morgen Woetsjang binnentrekkeu Intusschen heerscht in Woehan tamelijke kalmte. Het feit, dat in Hankou zelf de rust weer tamelijk wel was weergekeerd1, mag voor een groot deel worden toegeschreven aan het feit, dat de Japanners en de Franschen in hun concessies troepen gereed; houden. DUITSCHLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Een arbitrage-beslissing in de metaalindustrie. In het loonconflict in de Berlijnsche me- taal-industrie is een arbitrage-beslissing ge- vallen, waarin een loonsverhooging van ge- middeld 5 pet. wordt toegekend. Naar men weet, hadden de metaalbewerkers 15 pet. ge- eischlt. Dezer dagen zal er opnieuw een referen dum over dit voorstel worden gehouden. HET GEVAL-M6LLER. Op het Maandag gehouden college van prof. v. M611er, die zooals wij hebben gemeld ter verantwoording is geroepen wegens tegen de Pruisisdhe regeering en de republiek ge richte uitlatigen, zijn nieuwe incidenten voor- gevallen. Toen hij begon te spreken, werden zijn woorden door het getrappel van een ge- deelte van het auditorium onverstaanbaar ge- maakt; de anoere aanwezigen beantwoordden dit met een tegen-demonstratie. Dit herhaal- de zich eenige malen, totdat v. M oiler ten slotte zijn pogingen om zich verstaanbaar te maken opgaf.' Daar de mondelinge ondervraging van v Moller op het dept. van onderwijs geen duide lijk beeid van de zaak had opgeleverd, is hem verzocht een sehriftelijke verklaring in te die nen. FRANKRIJK. LOUISE DE BETTIGNIES. Een standbeeld onthuld Te Rijsel is een monument onthuld ter na- gedachtenis van Louise de Bettignies, die in den oorlog vele Fransche en Engelsche sol- daten heeft geholpen om door de Duitsche linies te vluchtert. Tijdens de bezetting van Rijssel door de Duitschers heeft Louise de Bettignies met een groep meisjes en mannen militaire inlich- tingen aan de geallieerden verstrekt. Talrijke malen is zij' als gids opgetreden voor solda- ten, die uit het bezette gebied naar Belgie wilden komen. In October 1915 werd zij door de Duit schers gearresteerd en te Brussel gevangen gezet. In Maart 1916 werd zij ter dood ver oordeeld, maar het vonnis werd niet geexecu- teerd. Zij) werd naar Keulen overgebradit, waar zij in 1918 in de gevangenis stierf, 34 jaar oud. Maarschalk Foch en generaal Weymand woonden de onthullingsplechtigheid bij. DE ONTVOERINGEM IN MAROKKO Wij hebben in lang niets verteld omtrent het lot van de vier Europeanen een is er. zooals men weet, de neef van Steeg, deri Franschen resident-generaal in Marokko die ruim veertien dagen geleden, terwijl zij op jacht waren, door Moorsche roovers zijn ontvoerd. De onderhandelingen omtrent den losprijs voor de vier menschen, dien de roo vers eischen, duren nog altijd voort, maar, naar verluicft, zouden de partijen op het pun zijn eens te worden. De toestand der ontvoer- den moet goed zijn. Het zijn, zooals wij reeds vroeger hebben bericht, Yves Steeg, zijn vriend Maillet en de dames Prokorof, een Russische, en barones Steinheil, een Ertgel- sche. Deze menschen zijn echter ixiet de eenige Europeanen, die in den laatsten tijd overlast van Marokkaansche roovers hebben onder- vonden. Men zal zich herinneren, dat een tijd geleden het echtpaar Araaud biji Kenitra is vermoord; hun kinderen, twee kleine meis jes, zijn vervolgens ontvoerd. Uit Rabat be richt Reuter thans, dat de meisjes zijn vrij gelaten. UIT DE FRANSCHE KAMER. Een succes voor Poincare. De Kamer heeft de beraadelagingen over de uitgaven Voor het dienstjaar 1928 voortge- zet, waarbij de besprekingen over de begroo ting van Arbeid beeindigd werden en de be- handeling van de begrooting van Hygiene MaaWchappelijke Steun werd aangevangen. In den loop der debatten heeft Poincare zich genoodzaakt gezien tweemaal de vertrou- wenskwestie te stellen om de verwijzing van een enkel hoofdstuk naar de Financieele Commissie te verhinderen. Poincare behaalde bij de beide stemmingen een meerderheid van ruim 130 stemoien. EEN KAMERLID VEROORDEELD. Dood door schuld. In Juli had de recbtbank van Blois het Kamerlid Chavagnes tot drie maanden ge- vangenisstraf, 200 fr. bcete en 10.000 ir. schadevergoeding veroordeeld, omdat hij met zijn auto door onvoorzichtig rijden km and gedood had. In appel is thans het Kamerlid tot het dubbele der gevangenisstraf veroordeeld, om dat naar het oordeel van het Hof vast was komen te staan, dat Chavagnes zich na de aanrijding heel en al niet om zijn slachtoffer bekommerd had. Hij had even stil gehoudm om de schade van zijn auto op te nemen en was daarna doorgereden. Daarom meende het Hof, dat geen verzach- tende omstandigheden in acht mochten wor den genomen en veroordeelde de appellant tot een zwaardere straf. ENGELAND. LADY HOUSTON. Zij betaalt haar belasting. De kanselier van de schatkist Churchill heeft bekend gemaakt, dat Lady Houston, de weduwe van den EngelsChen millionair, die op het eiland Yersey was gaan wonen ter ontduiking van de hooge belastingen en de successierechten in Engeland, de som van 1XA millioen pond aan de schatkist heeft af- gestaan als „act of grace". Hierbij moet ech ter worden opgemerkt, dat de moreele ver- plichting Lady Houston wel erg was opge- drongen, daar door de staten van Yersey, in overleg met de Britsche autoriteiten, beslag was gelegd op de bezittingen van den over- leden Lord Houston, totdat de kwestie over de suecessie-rechten beslist zou zijn. DE FILMWET. Het Lagerhuis heeft gisteravond de behan- deling van het filmontwerp voortgezet; in den loop van de gedaehtenwisseling deelde de minister mee, aat het aantal origineele Engelsche, zoogenaamde feature- films, dit jaai- weer tot 60 gestegen was, nadat het in 1925 tot 34 en in '26 zelfs tot 23 gedaald was. De regeering zag hierin ook een bewijs, dat het ontwerp door de industrie gewenscht werd. OSCAR SLATER. In het Lagerhuis is den secretaris voor Schotland gevraagd of er geen herziening van het proces tegen den vrijgelaten Oscar Slater mogelijk was? Lord Gilmore ant- woordde, dat dit na de aanneming van de wet van 31 October 1926 onmogeliik was geworden, tenzij het huis, zonder discussie een speciaal ontwerp van een artikel wilde aannemen, waarbij de nieuwe wet ook voor dit geval nog van toepassing was. Macdo- nald vroeg of de regeering voor dit zeer bij zonder geval ook zeer bijzonder haar best wilde doen om dit artikel in te dienen, opdat den nu vrijgelaten veroordeelde den weg tot volledige ehabilitatie zou opengesteld wor den, wat Lord Gilmore beloofde. EEN HAAI IN DE HARINGVLEET, Toen de Engelsche treiler Our Willie Maandagochtend buiten Folkestone midden door een school haring voer, deed zij een vreemde vangst. Bij het opnalen van het net spartelde er een reusachtige visch in, dien men voor een bruinvisch hield, maar die later een haai van 700 pond bleek te zijn.Hij werd met moeite te Folkestone binnengesleept en daar verkocht om naar Frankrijk verzonden te worden, waar hij opgegeten zal worden. Ongetwijfeld met een van de kostelijke sausen waarvan de Fransche koks het geheitn bezitten. NA DEN PRINS VAN WALES j PRINS HENRY. De prins van Wales heeft zich den laatsten tijd uitermate kalm gehouden: van zijn paard gevalilen is hij gedurende eenige maanden niet meer. Er is echter klaarblijikelijk een opvolger voor hem gevonden, want thans komt het be richt, dat prins Henry, een oudere zoon van Engeland's koning, bij een vossenjachf uit den zadel werd geworpen. Hij kreeg een hevigen sc'hok, maar kon spoedig een nieuw paard beklimmen. 1 EEN SCHIPBREUK. Honderdvijfendertig per so hen ver- dronken. Het kustscbip „Tukaram" zou in een or- kaan op zesitig mijl afstand van Bombay zijn vergaan. Hoderdvijfendertig opvarenden zou den zijn verdronken; slechts zeven zijn ge- RUSLAND. DE STRIJD TEGEN DE OPPOSITIE. De uitzetting van Trotzki c.s. Blijkens een bericht aan de ,;K61n. Ztg." zou de centrale controlecommissie der Rus sische communistische partij thans hebben be- sloten tot de uitzetting der oppositie-leiders Trotzki, Zinowjew, Radek, Smrlga, Kemenew en Preobrasjenski uit de partij. Een B.T.A. bericht meldt nog, dat ook Rakowski is geroyeerd. ting uit de partij voor de betrokkenen den politieken dood beteekent. Alleen partijleden kunnen wettelijke politieke actie uitoefenen, illegale agitatie der geroyeerde oppositielei- ders is in strijd met de sovjet-wetgeving en sleept automatisch het ingrijpen der Gpoc, arrestatie en veroordeeling na zich. Gister is het besluit van de centrale con- trole-commissie en het centrale comite van de communistische partij openbaar gemaakt, waarbij Kamenef, Rakofski, Smelga, Jefdoki- mof en Andejef uit het centrale comite en Moeralof, Bakajef, Sjokofski, Peterson, Solow- ef en Lisdin uit de centrale controlecommis sie zijn gesloten. Verder worden zij onthe- ven van hun functies in de partij en bij de partij-organen. In het besluit, waarbij Trotski en Zinowjef uit de partij gesloten worden, wordt gezegd, dat zij den beslist;n eisch het organiseeren van der partij vijandige vergaderingen te staken en de er mee op te houden de discus- sies binnen de partij naar daarbuiten te ver- plaatsen niet zijn nagekomen. Verder legt het besluit er den nadruk op, dat hoewel den lei- ders der oppositie de mogelijkheid geboden was, zoowel in de pers als in de partij-oiga- nisateis hun geschillen uit te vechten, zij voortgingen ongeoorloofde vergaderingen te beleggen, alsook in openbare vergaderingen redevoeringen tegen de communistische par tij der sowjet-unie en tegen de sowjet-regee- ring te houden. Daarmee hadden zij het ka* der der rechtsnormen van de sowjet over- schreden en openl'ijk in strijd gekomen me) een regiem van de dictatuur van het proleta- riaat en van een groep, die vijandig teger over hen staat. ROEMENIe HET P ROCES- M ANOILE SCU. De verdedigers aan het woord in het proces-Manoilescu. Dinsdag heeft generaal Averescu zijn plei- dooi in het proces-Manoilescu gehouden. Het opmerkelijkste in dit pleidooi was de mede- deeling, dat koning Ferdinand in het jaar 1926 incognito naar Parijs was gegaan, waar hij met zijn zoon, prins Carol, in alle stilte bijeen was gekomen. Koning Ferdinand had destijds met Carol de mogelijkheid van diens terugkeer naar Roemenie besproken. Nadat koning Ferdinand te Boekarest was teruggekeerd, had hij generaal Averescu medegedeeld, dat prins Carol niet te alien tijde in ballingschap zou blijven, maar dat zijn terugkeer nog heel wat moeilijkheden zou veroorzaken. Vervolgens sprak de tweede verdediger. prof. Jorga. Hij gaf als zijn meening te ken- nen, dat een vierde gedeelte der Roemeen- sche bevolking tegen Carol is; maar dat het overige drievierde gedeelte voor hem is. Hij waarschuwde den krijgsraad kolonel Manoilescu niet te veroordeelen. De bekiaagde vrijgesproken. De krijgsraad heeft zooals reeds gemeld is met drie tegen twee stemmen Manoilescv vrijgesproken. i DE CARCLISTISCHE "ACTIE. Omwentelingsplannen. Volgens de bladen zou prof. Jorga aan Maniu een brief hebben geschreven, waarin hij zijn diensten aanbood voor de gemeen- schappelijke actie ter omverwerping van de regeering. Jorga zou hebben bevestigd, dat hij zich aansluit bij generaal Averescu., Volgens he! De „Vorwarts! doet opmerken, dat uitslui- onafhankelijke blad „Averul" zou er echtei nog geen definitief accoord tusschen hen zijr gesloten-, OOSTENR1JK. HET OFFICIEELE DUITSCHE HERSTEL. Marx en Stresemann bi'engen momenteel een bezoek aan Oostenrijk en worden daar onitvangen niet als vertegenwoordigers van een bevrienden buurstaat, maar als de poli tieke leiders van het moederland, waarmede het volk van Duitsch-Oostenrijk zich eenmaal hoopt te vereenigen. De aansluitingskwestie, waarover wij Za- terdag j.l. uitvo-erig schreven in ons Over- zich, eischt steeds meer belangstelling vooi zich op, d-och algemeen is men evenals wijvan oordeel, dat binnen afzienbaren tijd die aansluiting wel geen doorgang za! kunnen vinden. j JOEGO-SLAVIe ANTTITALIAANSCHE RELLETJES. De Italiaansche pers blijjt kalrA Te Belgrado hebben studenten een luid- ruchtige betooging gehouden tegen Italie, Mussolini en generaal B-odrero, den Italiaan- schen gezant. Zij begaven zich naar het ge- zantschapsgebouw, doch werden daar door de politie verstoord Ook in andere plaatsen in Servie zijn anti- Italiaansche betoogingen gehouden. Te Bel grado is een openbare inschrijving geopend voor het verleenen van steun aan de Slavi- sche broeders, die onder het Italiaansche juk zuchten. De Italiaansche bladen blijven bij het ver melden van deze anti-Italiaansche en anti- faseistische relletjes hun kalmte bewaren, maar zij kunnen toch niet nalaten op te mer- ken, dat de oorlogszuchtige geest, die bij deze betoogingen naar aanleiding van't Fransch- Servisch verdrag aan het licht treedt, wel in krasse tegensprak is met de verzekeringen van Briand en Marinkonitsj over den vraJe- lievenden inhoud van het verdrag. &LKNAARSGHE -fr\ /-vof

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1