L. Fraiikenberg, Alkmaar. BlauvtfG Ratine en g@ki©M8*«l© Velours Winter|assen> I W£B&®« ALKMAAR EN DE DRUKKERS PATROONS. In ons artikel van Zaterdag j.l. getiteld „Alkmaar en de drukkerspatroons" komt o'.a. de volgende passage voor: „Hoe heeft men in, Alkmaar niet voor ret nieuwe ziekenhuis geijverd en geof- lerd. Welnu het groote bestek voor den ver- 'bouw van het ziekenhuis werd dit jaar aan een drukker in. Hilversum ge- geven. Aanbesteding of prijsopgave hadden niet plaats. De architect woonde in Hil versum en dat was zoo gemakkclijk want dan zou hij eventueele fouten kun- nen aanwijzen. Komt die architect nooit in Alkmaar en kan hij hier dan geen fouten aanwij zen, als die er dan noodzakelijk in moe ten zitten? Begrijpt men niet hoe ongewenschi dergelijke toestanden zijn juist in dezen tijd nu atom betoogd wordt, dat amto- tenaren zelfs niet in de verleiding ge bracht mogen worden aan corruptieve handelingen mode te werken? Hier zal niets onbehoorlijks gesehied zijn, maar wie is in staat belangrijke overeenkomsten met vreemde leveran- ciers tot in alle onderdeelen steeds te controleeren?" Het is ons gebleken, dat somtmgen in de taatste alinea min of meer een beschuldiging zien, dat zij er in lezen, dat wij' er wel iets meer van zouden weten, dat hier in corrup tief opzicht iets zou gebeurd zijn, dat niet door den beugel kon. Het is mogelijk, dat sommigen dit er uit lezen, en wij kunnen dat sleehts betreuren cmdat wij van meening zijn, dat men in die alinea dan toeh iets meent op te merken, dat er niet in staat. Er staat ailerminst, dat er in dit geval met het oog op corruptie iets onbehoorlijks ge beurd is. Wij schreven nadrukkelijk: „hier zal niets onbehoorlijks gesehied zijn", wil men het nog positiever dan willen wij het wel aldus uit drukken: „Het is ons niet bekend, dat er hier in corruptief opzicht iets onbehoorlijks ge beurd is." Het is duidelijk, dat wij niet positief kun nen verklaren: „Hier is niets onbehoorlijks gebeurd", om de eenvoudige reden, dat ons dat evenmin met zekerheidi bekend is. Hadden wij geweten dat er wel iets ge beurd was. dan zou ons artikel heel anders geluid hebben. Waar wij op neer kwamen en wat wij nog ten voile handhaven is, dat het o. i. verkeerd was dat besloten werd het blijkt een be- sluit van B. en W. te zijm geweest dat het groote bestek van het Alkmaarsche zieken huis gegund werd aan een drukkerij in de plaats, waar de architect woont. Juist in dezen tijd moet meer dan ooit de normale gang van zaken gevolgd worden en zelfs de schijn vermeden worden, dat er in corruptief opzicht iets onbehoorlijks zou kunnen plaats vinden. THEOSOFIE. De Theosofische Vereeniging, Ned'erland- sche afdeeling van de Blavatsky-Loge, zal a.s. Vrijdag om 8 uur in de benedenzaal der Vrijm. Loge „De Noordstar" aan de Ged Nieuwesloot een openbare vergadering hou- den. Al® spreker zal optreden de heer Jose Vigeveno uit Amsterdam met het onder- werp: „Leerlingschap". Men zie de advertentie in dit nummer. COMITe VOOR TOONEELUITVOE- RINGEN. Blijkens achterstaande advertentie zijn dc data der nog volgende drie abonnementsvoor- stellingen vastgesteld op 30 November a.s 16 Januari 1928 en 13 Februari 1928. Den eersten avond zal worden gegeven „De Stroom", het drama van Max Halbe, met in de hoofdrollen Tilly Lus, Adolf en Frits Bouwmeester. Voor de twee laatste voorstellingen is het Comite tot overeenstemming gekomen met het „Vereenigd Tooneel", Dir. Verkade Verbeek, van Amsterdam. De gekozen stuk- ken zijn het geestige blijspel van Somerset Maugham „Pen", waarin o. a. optreden Gus- ta Chrispijn-Mulder, Eduard Verkade, Paul Huf en Henri Eerens en „Een Huwelijk on- der Lodewijk XV", waarin Nel Stanis, Edu ard Verkade en Paul Huf de hoofdrollen ver- vullen. Het Comite heeft gemeend dit seizoen voor het „Vereenigd Tooneel" twee avonden te moeten inruimen, vooral ook waar dit ge- deelte van het gezelschap nog niet te Alk maar is opgetreden- De regie is in beide gevallen in lian.den van Eduard Verkade. De costumes zijn uit de ateliers van het ,,Vereenigd Tooneel", terwijl de muzikale leiding van het laatste stux be- rust bij S. Praeger. Er zijn nog enkele abonnementskaarten verkrijgbaar. Voor nadere bijzcndeihedtn zie men de annonce in dit nummer. ProvirociaaB nieuws UIT BERGEN In ons bericht over de buurverlaging van de woningen in het Tuindorp, verzuimden wij te vermelden, dat die buurverlaging 20 December a.s. ingaat. FEESTAVOND „TURNLUST!'. Men schrijft ons: Zaterdag was de dag .aangebroken waar- op de damesafdeeling van de gymnasitiekver- eenigiug Turn luff" haar 15-]arig bestaan herdacht, terwljl de vereeniging tevens nog 2 jubilarissen in haar midden had n.l. de directeur, den heer j. j. Poll, die 15 jaar de leiding der vereeniging in handen had en mej. M. C. Termaat die van de oprichting at" de afdeeling steeds trouw was gebleven, dus eveneens 16 jaar lid was. Kon men op 17 Juli j.l. ter gelegenlieid van dit jubileum gratis profiteeren van de Nationals gymnastiekwecistrijden door Turn- iust georganiseerd, thans had het bestuur gemeend dit feest in besloten kring te moeten houden, terwijl tevens geconstateerd kan worden dat het uitmuntend is geslaagd. Om 7 uur verzamelden de lccten en enkele donateurs zich in de groote zaal van de Har monic waar een gemeenschappelijk clubdiner gebruikt zou worden. Als gewoonlijk had den heer de Lange zorg gedragen< voor een keu- rig gedekte en versierde tafel, terwijl bij het bmnen komen der leden een strijkje het vereenigingslied deed hooren, zoodat al spoedig de feeststemming er in kwam. Het "bestuur had gemeend voor dezen avond een paar artisten te moeten engagee- ren- en wel mej. Beppie Mouton (soubrette) en den heer Michel Swaab (humorist). Om 9 uur was de groote zaal weer ontruimd en kon het eigenlijke feest een aanvang nemen. (Verschillend'g.„donateurs hadden van de ge- legenheid. hun geboden om na 9 uur de feesfen bij te wonen, gebruik gemaakt, zoodat om half tien een flink aantal personen aan wezig was). Na eerst ten dansje gemaakt te hebben, verzamelde het bestuur met den directeur zich op het tooneel waar de officieele ope ning en herdenking van het jubile plaats vond. In korte trekken gaf de voorzitter, den heer Budding, den levensloop der damesaf- deeling weer, die op 'het initiatief van den heer Poll werd opgericht en momenteel een 50 leden telde. Hem werd dan, namens die vereeniging, een paar ricntingwijzers aange- boden voor zijn auto, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak dat nog vele malen. de richting naar Alkmaar zal worden aange- wezen. Vervolgens werd het woord gericht tot mej. Termaat (bestuurslid). Haar werd na mens de vereeniging aangeboden een zilve- ren vork en lepel en een servetring met in- scriptie. Den heer Schotsma (penningmeester) droeg een heel mooi gedicbt voor, geheel toe- passelijk op mej. Termaat. idat ao' UIT OTERLEEK. Terwijl de kruidenier K. gistermorgen bij een klant was en paard en rijtuig achter op het erf stonden, zag de voervoeter zijn kans schoon en sloeg op hoi, een heel eind den Molenweg op. Hij kwam tot staan, zond1. i ongelukken te veroorzaken. Een zwaarbeladen brandistoffenauto van den Vereenigde Brandstoffenhandel uit Alkmaar reed Dinsdagmiddag te 2V-. uur in de richting Oterleek langs den Ringdijk, toen hij dicht bij ons dorp een luxe auto moest passeeren, die, volgens den chauffeur, met voldoende uitweek. Om een botsing te voor- komen haalde de chauffeur van den V.B- auto te veel naar recht uit en zakte met de achterwielen tot de as in den benn van den dijk. Op't kantje van de Ringvaart bleef hij steken. Een gxoot gedeelte der brandstoffeu geraakte te water. Een andere vrachtauto bracht het vrachtje op zijn plaats. De auto was 'savonds nog niet gelicnt. Vrijdag had in de Ned. Herv. Kerk een verhuring plaats van eenige perceelen wei- en bouwland. Voornamelijk de bouwakkexs brachten heel wat minder op dan de vorige keeren. Er waren zelfs perceelen bij die 2/3 minder opbrachten. Grootste sorteering Passerdoozen, Teekenhaken, Driehoeken, Verfdoozen, Teekendoozen, Tuben Verf, Penseelen. Nadat door den heer Poll voor deze hul- de dank werd gebracht aan Turnlust was hiemede het officieele gedeelte afgelocpen. Later op den avond werd nog namens den heer Kerssens (eigenaar van het vergaaer- lokaal van Turnlust, die verhinderci wa3 dit feest bij te wonen) een bloemstuk met medaille aangeboden. Tusschen de nu volgende dansjes trad verschillende malen het vcorgenoemde duo op terwijl eveneens eenige mooie kunstvoor- werpen door middel van -een Rad van Avon- tuur werden verloot. Het zou ons te ver voer-en al de opgevoer- de nummers van de artisten hier aan te ha- len. Alleen zij vermeld dat zij de aanwezigen 'n leuke en gczellige avond hebben bereid en Turnlust goed gezien heeft deze personen te engagderen. Zoo behoort dit feest weer tot het verleden en kan de vereeniging Turnlust met voldoe- ning terug zien op het door haar verrichte werk. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Maandag 14 November. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. Jac. de G., Harenkarspel (ged.), verduiste- ring, 4 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren. Egb. R., Hoorn (ged.), verduistering, 5 m aan d en g e v a mgenisst r af H. J. van't IT. (ged.), zwervend, diefstal, nader onderzoek. Albert I. (ged.), 8 dagen, aangehouden. UIT EGMOND AAN ZEE. Prijsaitreiking „Prins Hendrik". Onder voorzitterschap van den heer Th. Hoppener had Zondagavond in hotel „Wel- gelegen" de jaarlijtosche feestvergadering plaats van dte scbietvereenigi-ng „Pnns Hendrik". Het deed den voorzitter genoegen de aan wezigen op dezen avond welkom te mogen heeten, vooral burgemeester Eyma, den be- schermheer en mevrouw. Wij kunnen, aldus spreker, zoolang onze vereeniging bestaat, terugzien op een goede schietsport, d. w. z. de leden hebben steeds trouw deelgetiomen aan de oefeniogen. Hier- door werden dan ook de puntengemiddelden zoo hoog mogelijk opgevoerd. Deze loopen van 94,2 tot 69,4. Dank bracht spreker ten slotte aan de com- missie, die zich met veel succes belast heeft met den aankoop der prijzen. Hierna werden de prijzen als vol'gt uitge- rei'kt: Klasse A: H. van Workum (96 punten), J. Kok (96), J. Wijker (95), Th. Hoppener (94), Th. de Graaff (93), C. de Graaff (92), C van Pel (91), A. Buijs (91), M. Gul (90), L. de Graaff (90), L. Kok (88), C. de Groot (84), A. Buijs (83), C. Broek (77), P. Wijker (66) Rozenprijzen: J. Wijker (100), C. van Pel Klasse B: H. Groen (88), Haak (87), J. Delcker Az. (87), P. Hopman (86), J. Dekker Ez. (83), E. Dekker (82), J. Broek (82), J. Wiggerts (80), G. de Graaff (70), A. Wiggerts (62), C. Dekker (61). Vrije baan: LI. van Workum (gemiddeld 94,2) J. Wijker (93,4), C. van Pel (92,4), L de Graaff (92), J. Kok (91,6), C. de Graaff (87,1), J. Broek (69,4). Na de prijsuitreiking.werd opgevoerd een tooneelstukje: „Studentemgrappen", terwijl het verdere gedeelte van den avond met de jazzband van de beeren Smit en Van der Stok op aangemame wijze werd doorge- bracht. Buitengewone vergadering van de plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis". In de lunchroom van den heer Clausing werd Maandagavond een buitengewone ver gadering ge houden van „Het Witte Kiruis Dat niet alleen deze bijeenkomst door bijzoridere oo-rzaken noodi'g was, doch dat er bij deze gelegenheid bovendien buiten gewone factoren hun invloed trachtten te doen gelden, waaraan wederom een buiten gewone opkomst van belangstelienden niet vreemd zal geweest zijn, bleek zoowel uit het opemingswGord van den voorzitter, den heer B. A. v. Kleef, als uit diens inleiding tot het eenige punt van het programma: „Bestuursverkiezingen". Door het overlijden van den heer Maas ware-n vele plaatsen opengevallen. Hij was ten alien tijde de ziel geweest van de „Wijk- verpleging" en de t. b. c.-bestrijding en tevens penningmeester der afdeeling van „Het Witte Kruis". Nu hij hier niet meer in ons midden was, paste een houding van stille hulde met een gevoel van diepe dankbaay- heid voor hetgeen de heer Maas voor de lij- dende menschheid van Egmond aan Zee heeft verricht. Nadat aldus een welverdiende hulde aan den ontslapene gebracht was en de notulen in orde bevonden waren, achtte de voorzit ter, met het oog op de groote opkomst, het noodig erop te wijzen: le, dat alleen zij, die lid waren van het W. K., stemgerechtigd waren, 2e. dat uit elk gezin sleehts het hoofd, indien lid althans, een stem mocht uitbrengen, tenzij meerdere leden tot een gezin behoorden. Bovendien wenschte de voorzitter te signa- leeren, dat onder de menschen de gedachte was opgesproken, dat het W. K. opkwam voor 1 L. of mwr melk aan zwakken of her- stellenden. Deze voorstelling was niet over- eenkomstig de felt en, daar de afdeeling zich op dat terrein niet bewogen had. Ook was verteld, dat de contributie in termijnen van b.v. een kwartje kon worden betaald. Al wordt zoo iets door dezen of genen ver teld, de regelingen behooren tot het werk der algemeene vergadering. De voorzitter bracht dit in het midden om dergeiijke praatjes, die in een kleine gemeen- ten soms reusachtige afmetongen gaan aan- nemien, af te wijzen en den kop in te druk- ken. Gekozen moesten worden: a. door het overlijden van den heer Maas: een penning meester voor ,,Het Witte Kruis een derge- lijken functionaris voor de „Wijkyerp1le- ging" en evenzoo voor de t. b. c.-bestrijding; to. door het bedanken van mevr. Eyma en het aftreden der heeren Krab en Ruigewaard bovendien nog drie leden in het bestuur der Wijkverpleging, waarvan thans nog maar een lid achter die groene tafel zat, n.l. mevr. WijkerWijker. BetreTends de vacature voor penning meester merlcte de voorzitter nog op, dat daarvoor noodig was iemand, die niet alleen den wil, doch ook de capaciteiten bezat om de vrij ingev/ikkelde administrate te voeren en de belangen der vereeniging naar be hooren bij autoriteiten of in adressen te he- hartigen. De heer Snoeks informeerde, of de ver gadering een penningmeester of eenvoudig een bestuurslid moest kiezen, waarna dan het bestuur de fumcties diende te verdeelen Het laatste bleek het geval te zijn. Alsnu werd tot stemming overgegaan. Er werden 55 briefjes ingeleverd, waarbij 26 stemmen werden uitgebracht op den heer Hartman, 23 op den heer Spit, op 4 anderen elk 1 stem en 2 bianco. Voordat tot de tweede vrije stemming zou worden overgegaan, wees de heer K. de Graaff op het feit, dat ondanks de uiteenzet- ting van den voorzitter in zijn (spr.) om- geving gestemd werd door menschen, die vermoedelijk geen recht hadden mee te stem- men. Het gevolg was, dat met een presentie- lijst werd rondgegaan in tegenwoordigheid van mevr. Gravemaker, die de contributibs grind had, waarbij 7 personen bleken zon der bevoegdheid te hebben medegestemd. Het aantal geldige stemmen werd dus be- paald op 48. Halverwege de inzameling der tweede stembriefjes werd door mevr. Gravemaker al het opgehaalde vernietigd, omdat een niet- geriechtigde er een briefje tusschen geworpen had. Besloten werd nu, dat ieder zijn eigen bn- jet aan de bestuurstafel moest komen inleve- ren. Deze maatergel bleek ten slotte doel te treffen. De uitslag^ was, dat de heer Spit' ge kozen werd met 26 stemmen, tegen 20 op den heer Hartman en 2 op een paar andere leden. Op dezelfde wijze werd nu yoortgestemd voor 3 bestuursleden in de Wijkverpleging" (gecombineerd met t. to. c.-bestrijding). Bij de eerste stemming werd' onmiddellijk gekozen de heer G. Ruigewaard met 31 st., hij de tweede de heer v. Kleef met 34 st. Daarna moest nog een herstemming plaats hebben tusschen de heeren Hartman en v. d. Schinkel. Bij het inleveren verzocht op het laatste oogenblik de heer Hartman nog 3 bianco hriefjes, aangezien er nog eenige leden niet gestemd hadden. Dank zij de ge- troffen regeling kon echiter onmiddellijk ge constateerd worden. dat alle geldige briefjes present waren, waardoor nieuwe verwarring geluk'kig voorkomen werd. De betrokken personen bleken dan ook niet stemgerechtigd t6 zijn en dus ook tG vorcn niGt gGstcmu tG kunnen hebben. Gekozen werd de heer v. d. Schinke. met 26 st. tegen 2 van onwaarde en 19 op den heer Hartman. De vooi zitter dankte de vergadering voor het geduld gedurende bijna twee uur stem- men betoond en ging over tot de rond- vr De heer Snoeks bracht hulde aan de Wijk- verpleegster voor haar diensten te zijnen hulze bewezen en hooptc, dat zij nog vele jaren als verpleegster zou mogen fungeeren. De heer Clausing sloot zich daarbij aan. De voorzitter vond het aangenaam van het bestuur dergelijke mededeelingen te kun nen ontvangen. De heer Pronk wenschte andere wijze van convoceeren. Het bestuur had daaromtrent reeds een besluit genomen. De heer Hartman informeerde naar de voorziening in de behoefte van het vroegei besproken gezin. De voorzitter wees op de groote onvoltal- ligheiT van het bestuur der Wijkverpieging, terwijl hij het gevaarlij.k achtte, op de te nemen beslissingen vooruit te loopen en ant- woord tG gGvcn op de vraaig, w-at liet be- stuur denkt te doen. De kwestie is echter be sproken Hierna sluiting. UIT CASTRICUM. Naar wij vernemen zouden er vermoedens ziin dat de brand, welke onlangs de wassche- rij „Blanca" trof, niet door een ongeluk is 'veroorzaakt. - HI a b* ki cs hi en AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 16 Nov. 1927. Op de he- den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 5 ladingen, AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 16 Nov. 1927. Op de he- den gehouden veemsrkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 236 Vette Kalveren le kw. f 1 08— f 1.18; 2e kw. f 0.94—1.06; 3e kw. 0.80—/ 0.92 per K.G. levend gewicht; 51 Nuchtere kalveren f 1523; 664 Var- kens. Holl. Overz. en Geld le kw. 0.73 f 0.74; vleeschvarkens. Holl. 2e kw. 0.70 0 72 per K.G. slachtgewicht; Vette Varkens f 0.70-/ 0.72. r Ti WARMENHUIZEN, 15 Nov. 1927. Roo- de Kool le s. 5—/ 6.50; Roode Kool (kale) 2.60—/ 4.80; Gele Kool 4; Witte Kool 2 10—/ 2.40; Deensche Witte Kool 3.20 f 3.30Deensche Witte Kool (kale) f 160 1.70; Bloemkool le s. 914.60; Bloemkool 2e s. 3; Drielingen 9.30; Uien 10.40—/10.50; Peen 3.30; Peen (kleine) Aanvoer: 36100 K.G. Roode Kool; 3100 K.G. Gele Kool; 19800 K.G. Witte Kool; 7100 K.G. Deensche Witte Kool; 1325 K.G. Uien; 2750 K.G. Peen; 130 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 15 Nov. 1927. „De Tuinbouw." Heden best-edde men voor: Bl. kool le s. f 16.50—/ 23.40; Bloemkool 2e s 0.75—/ 4.50; Roode Kool 4.80— 6; Witte Kool 1.80—/ 3; Gele Kool 4 f 5.70; Uien 4.70— f 4.80; Drielingen 4.50; Nep 2.60; Bieten /ll—/ 12.10; Kleine Bieten 8; Schotsche muizen 2.50; Due 2.25. NOGRDSCHARWOUDE, 15 Nov. 1927. Uien f 9.50—/ 10; Drielingen f 8.S0— 9.30; Nep 5.60; Grove Uien 9.40— 10.10; Peen 3.60—/ 3.80; Roode Kool 5.20— f 7.50; Gele Kool 3.50 f 4.50; Witte Kool 2.10—/ 2.50; Deensche Witte Kool 2.20—/ 3; alles per 100 K.G.; Bl. Kool /9.1013; Bloemkool 2e s. f 0.70 2 per 100 stuks. Aanvoer: 11200 K.G. Uien; 4000 K.G. Peen; 72200 K.G. Roode Kool; 17500 K.G. Gele Kool; 11200 K.G. Witte Kool; 36400 K.G. Deensche Witte Kool; 4500 stuks Bl. kool. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Nov. 1927. Langedijker Groentenveiling. Bloem kool le s. f 14.9019.10; Bloemkool 2e s. 2.30—/ 5.50 per 100 stuks; Wortelen 3.50—/ 3.70; Roode Kool le s. 3.60— 6.40; Roode Kool 2e s. 2.105.70; Gele Kool 1.60—/ 4.70; Witte Kool 1.201-60; Deensche Witte Kool f 2.30 3.50; Uien 8.70—/ 10.10; Drielingen 9.10; Bieten 2.40f 4.30; alles per 100 K.G. Aanvoer: 13000 stuks Bloemkool; 7800 K.G. Wortelen; 30000 K.G. Roode Kool; 48000 K.G. Gele Kool; 27000 K.G. Witte Kool; 16500 K.G. Uien; 1350 K.G. Bieten. HUIS i Fa. H. S. CLOECK - ALKMAAR QVERJASSEN haBonBOanaMaillii i ww—mbbbbmbbmbMEM—i

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 3