DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij eiVerveri KROM verit In de NIEUWSTE klenren. llit het Parlemesit No. 272 Dii nnmmer besfaat nit 3 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Afoonnemenfsprfjs ?)!J vooruitbetaling per 3 maanden f2 fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct. p. rngril, grootero letters naar plAatsrulmift j Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admin is tr. No. 3. Bcdactio No. 33. VHIJUAO I Den Haag, 17 Nov. 1927. De Tweede Kamer is heden begonnen met het afdoen van een dozijn ontwerpen zonder er een enkel woord aan te wij dsn. Daaron- der was ook het voorstel tot het aangaan van .een leening van 84 milkoen ter aflossing van de Staatsleening 1923B, het subsidie aan de Kon. Luchtvaartmij. en de onder- handsche verkoop van de voormalige caotet- tenschool te Alkmaar. Vervolgens is de Ka mer voortgegaan met de replieken betreffen- de de algemeene beschouwimgen over de Staatsbegrooting en hebben wij nog de hee- ren Marchant (Vr.-Dem.) en L de Visser (Comm.) gehoord. De eerste he-eft nog eens o a een ernstig woord van waarschuwiog laten hooren tegen het plan om du-bbele ta- rieven van invoer in het leven te roepen. Ook besprak bij de denkbeelden van een vernieu- wing der coalitie en wilde er niets van weten, dat de heer Nolens zijm partij gebruikte ais gevelversiering en ried aan zco spoedig mo- g-elijk te zorgen voor behoorlijken parlemen- iairen arbeid opdat de invloed van fascisten en communisten niet toeneme. Nadat de heer L. de Visser een woordje had gezegd, waarbij hiij ondermeer beweer- de, dat onze regeering het vertrouwen van Indie zou hebben verloren, heeft de minister- president, de heer De Geer, nog met een en kel woord van repliek gediend. Hij sprak daarbij o.a. het vertrouwen uit, dat de meer- derheid der Kamer den minister van Oorlo-g niet zou afvallen, hield de wenscbelijkheid van dubbele tarieven vol, weigerde in te gaan op den aandirang van den heer Kersten om den stemplicht op te heffen en verklaarde niet in staat te zijn aan te geven, wanneer de wijziging van het Bezoldigingsbesluit in werking zal kunnen treden. De hoofdstukken I (Huis der Koningin), II (Hooge colleges), Vila (Nat. Schuld en XII (Onvoorziene Uitgaven) werden daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Fietzelfde geschiedde met de Wet op de Middelen, nadat de heer Wintermans (R.-K.) had geklaagd over het ontbreken van nadeire gegevens omtrent de kosten van de keuring voor den uitvoer van vee en vleesch en mi nister De Geer nad beloofd deze alsnog te verschaffen. Hierna kwam Hoofdstuk V (Binnenland- sche Zaken) aan de orde. Algemeene be schouwingen zijn er niet gehouden, maar bij de Tweede Afdeeling (Binnen-landsch Be- stuur) hebben heel wat sprekers zich doen hooren. De heer Van den Bergh (S. D. A. P.) drong aan op een wijziging van de Gemeentewet en wel van art. 22, waarbij bepaald wordt, dat wanneer personen in verboden graad van bloedverwantsehap staande of wel met elkaar gehuwd zijnde tegelijk als lid van den Raad gekozen worden, de oudste in jaren als benoemd wondt beschouwd en de ander niet wordt toegelaten. Daarvan wordt misbruik gemaakt, wanneer men iemand uit den Raad wil wegwerken en de heer Van den Bergh deed een wetswijziging aan de hand om dit tegen te gaan. Ook drong hij aan op een wij ziging van art. 24 derzeMde wet waardoor het mogelijk zal zijn dat een raadslid huur- der wordt van. een gemeente-woning, wat thans verboden is. In de derde piaats zette hij uitvoerig uiteen, dat de gemeenten vol- komen gerechtigd1 zijn huurverordeningen in het leven te roepen, zoodat de regeering de bevoegdheid mist deze tot vernietiging voor te dragen. De heer Leenstra (A.-R.) proteeteerde te gen de bewegir.g om bij wet te verbieden den hond als trekdier te gebruiken en desge- lij'ks deed later de heer Wijtkamp (C.-H.) De heer Fleskens (R.-K.) drong aan op een wijziging der Pensioenwet, daar deze thans niet meer kent het wachtgeld vervangend pensioen van ambtenaren van geannexeerde gemeenten, zoodat deze, niet door de anmex- eerende gemee^ite overgenomen zonder in- 'komsten moeten wachten tot zij den pensioen- leeftijd hebben bereikt. De heer Sannes (S. D. A. P.) drong er bij den minister op aan bij herbenoeming van burgemeesters er op te letten, dat niet her,-, benoemd worden titularissen, die door hoo- gen leeft-ijd niet flink genoeg meer zijn om hun arnbt naar behooren te bekleeden. Tevens klaagde hij over een verkeerde be- handeling van een klacbt van een verlofhou- der te Jubbega,, die onbehoorlijk zou zijn be- jegend door de politic. Nog een. half dozijn andere sprekers volg- den. Zoo bracht de heer Van den Heuvel (R.-K.) de plannen tot samemsmelting van de Gooische gemeenten ter sprake, had de heer Duymaer van Twist (A.-R.) bezwaar tegen de heffing der liggelden van de binnenschip- pers te Nieuwer-Amstel, drong de heer Vliegen (S. D. A. P.) aan op een goede grensregeling tusschen verschillende aan- grenzende gemeenten en bracht hij tevens ter sprake het antwoord, dat de minister had gegeven op de opmerking, welke in het Voorl. Verslag was gemaakt over de ver- houding tusschen den burgemeester en den Raad van Den Haag. Daarna kwam de heer Langman (Chr.- Hist.) op tegen het denkbeeld om een vrouw tot burgemeester benoembaar te maken en verdedigde hij zijn woonplaats Voorburg tegen de beschuldiging, dat zij een mogeiijke grensregeling met Den Haag met behulp van een verordening zou bemoeielijken, zette de iieer Gerhard (S. D. A. P.) zijn bezwaren Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 1§ lOl EMBBR uiteen tegen de bestaande regeiing van de openbai'e collecten, welk zoo ernstig zijn, dat hij er over gedacht heeft een initiatief- voorstel in te dienen ten einde tot een betere regeiing te geraken en sloot de heer Zandt (St. Ger. Partij) de rij der sprekers, o.a. met een verdediging van het denkbeeld om de vrouw tot burgemeester benoembaar te maken. Minister Kan heeft nog met een paar woor- den geantwoord, maar dat was sleehts een aanloopje voor de eigeniijke rede, welke hij morgen zal houden. Hedenavond zet de Tweede Kamer de be- spreking van de begrooting van Marine voort, handelt haar misschien wel af. Ocsgelijkscii owea*zichf. CAESAR - EN ZIJN VOLK. Het fascisme. Een hoon aan de democratie. De vrouwenlijst rn Italie. Tyrannie van de Zwart- hemden. Laten wij Italie's gekroonden lconing nu maar buiten beschouwing laten en ons bepa- len tot den ongekroonde, tot den modemen Caesar, die evenals zijn minder glorieus om- stralenkransde collega uit het land der Pyre- neeen, er naar streeft om het volk langzamer- hand van alle macht te berooven en meer en meer het te knechten aan zijn harden wil. Het zijn sterke beenen, die de weelde kun nen dragen Toen Mussolini aan het hoofd van zijn zwarte, fascistische garde Rome binnen trok, en een politieken Staats- greep volvoerend het roer in handen nam, toen heette het, dat voor het Italiaansche volk een gulden tijdperk aan zou breken, dat aan alle wantoestanden, veroorzaakt door het oude bewind, een einde zou worden gemaakt. Ongetwijfeld heeft de dictator talrijke ver- bet-eringen tot stand gebracht in economisch opzicht en is het grootendeels door zijn op- treden, dat Italie te midden der Europeesche mogendheden een zoo belangrijke piaats kan en mag opeischen. Daarvoor dient het Ita liaansche volk hem dankbaar te zijn. Maar tegenover de lichtzijden staan don- kere schaduwkanten. Het zou dwaasheid zijn te veronderstellen, dat alle Italianen fas cisten zijn. Natuurlijk leeft in breede volks- lagen het besef, dat er ook aan het Mussoli- niaansch bewind fouten kleven. Doeh men durft deze mcening niet tot uiting brengen: van den aanvang af heeft de dictator alle cri- tiek op de handelingen van zich en zijn geest- verwanten in de kiem gesmoord, door op ty- ranieke wijze tegen alles wat naar oppositie zweemde op te treden. Ziedaar een der schaduwzijden: het onder- drukken van rechtvaardige critiek. Er zijn er echter meer, en de bedenkelijkste daarvan bestaat wel hierin, dat systematisch aan het volk alle invloed op het landsbestuur ontnomen wordt. Van ministers in den eigenlijken zin des woords kan in Italie niet meer gesiproken worden. Van een volksvertegenwoordiging al evenmin, omdat de Kamers niet dan bij hooge uitzondering bijeen worden geroepen. Alle macht is toebedeeld aan een kleine groep fas- cistenleiders, boven wie op zijn beurt Musso lini krachtdadig den scepter zwaait, terwiji het volk, gefascineerd door zijn imponeeren- de, eerhied afdwingende persoonlijkheid, be- wonderend staat toe te kijken en vergeet zich rekenschap te geven van wat er feitelijk gebeurt. Deed het dat wel, gaf het zich wel reken schap van wat zich boven zijn hoofd voltrekt, misschien ,daf het versteld zou staan over den hoon aan de democratic, die de nieuwste fas cistische hervormingsvoorstellen beteekenen „Missdiien schreven wij. Want wellicht zien velen wel degelijk, noezeer zij tot machte- loosheid worden gedoemd en in ieder gevai zullen de tegenstanders van het fascisme zich meer dan eens zorgelijk in den baard krabben zonder nochtans eenig protest te durven uiten, uit vrees voor de, nogmaals: gefascineerde, massa. De hierboven door ons bedoelde hoon aan de democratic is gelegen in het door het hoofdbestuur der fascistische partij genomen besluit, tot het invoeren van een nieuwe rege iing van het kiesreeht voor de Kamer. Zooals wij eenige dagen geleden gemeld hebben, komt deze hierop neer, dat de gilden van werkgevers en werknemers voortaan een can- didatenlijst zullen samenstellen, dat daarna het hoofdbestuur van de fascistische partij deze lijst zal nazien en kuischen van al. e daarop voorkomende ongewenschte namen, waarna ten slotte dit hoofdbestuur de lijst als definitief voor het gc-heele land zal verkla- ren. Het rechtstreeksch kiesreeht vervolgens, zal niet meer door ieder persoonlijk, dock sleehts door de genoemde gilden worden uit-. geoefend en de hervorming is zoodanig inge- kleed, dat van een recht feitelijk geen sprake meer is. Immers, sleehts „bij wijze van sym- bool" zal men zijn instemming met de offi- cieel goedgekeurde candidaten magen betui- genhet stemmen op anderen is verboden. Door deze hervormingen, die vermoedelijk in Januari in werking zullen treden, wordt de Italiaansche kiesgerechtigde dus eenvou- dig evenals zulks in dictatoriaal Spanje, dat diimaal bij uitzondering het voorbeeld gaf, reeds geschied is tot jaknikker gede- gradeerd over alles, wat de fascistische partij decreteert. Het parlement wordt tegelijkertijd van alle macht beroofd. Wetgevende maatregelen zal het niet meer goed of af mogen keurenhet initiatief voor nieuwe wetten mag het niet meer nemen; toezicht houden op de staats- financien zal niet meer tot zijn bevoegdheden behooren; het interpellatie-recht wordt afge- schaft en de algemeene politick, zoowel de binnen- als de buitenlandsche, vallen buiten de sfeer van zijn competence en werkzaam- heid. Ziezoo: daarmede wordt alles wat in Italie nog maar in de verste verte op een volks vertegenwoordiging; leek afgeschaft. Er zal niets-overblijven dan een raadgevend lichaam, zonder eenige bevoegdheid. Voor de Italiaansche emancipeerende da mes worden de hervormingen nog smadelij- ker gemaakt. Hoe Mussolini tegenover de vrouwen staat, hebben wij twee weken gele den uitvoerig verteldhij wilde ze liefst niets anders laten doen dan kousen stoppen en kinderen krijgenThans verklaren de offidee- le Italiaansche bladen, dat 't „feminisme een der vele democratische awijkingen van onzen tijd is", waaruit valt op te maken, dat ook de vrouwen, die tot nutoe ten opzichte van het kiesreeht met mannen gelijk gesteld waren, dit „redht" zal worden ontnomen. De eenige troost voor de kiezeressen kan zijn, dat een recht hetwelk tot een „symbolische" hande- ling gedegradeerd is, voor haar toch geen waarde meer hebben kan. Maar met dat al heeft deze anti-vrou- wenpolitiek toch de diepere moreele beteeke- nis, dat het fascisme nu ook de moderne vrouwenbeweging op „symbolische" wijze als kletskouserij heeft verworpen! Per slot van rekening was de toestand in Italie in feite reeds, zooals zij thans wettelijk gesanetioneerd worden zal. Verandering komt er niet al te veel, maar juist het wettelijke van deze hervorming deed ons spreken van een hocn voor de democratic. Nergens ter wereld is de daemagogie van een partij sterker dan in Italie, zelfs niet in Rusland, waar zij sleehts anders gekleurd is: communistisch-rood, inplaa^s van fascistisch- zwart. Juist i'n deze alleenheerschappij, die er naar streeft alle critiek te onderdxuldcen, ligt echter de kiem voor de ineenstorting van Mussolini's dictatuur. Immers, eens zal het volk tot inzicht ko- men en de tyranie -'-an zijn Caesar faerkennen, ziende hoezeer het achter is gesteld bij de an dere vol ken der wereld Eens zal de massa in Italie niet langer „gefascineerd" staan! En danwee, het fascisme Buifenland FRANKRIJK. DE GO'UVERNEUR VAN ALGIERS. Wie zal het worden? Zaterdag zal in den ministerraad wel de beslissing vallen wie Voillette als gouverneur van Algiers zal opvolgen. Het schijnt niet gemakkelij'k te zijn de ge- schikte persoon te vinden. Genoemd worden als candidaten Tissier, verbonden aan het ministerie van buiten landsche zaken, en Bordes, prefect van Al giers, die een vriend is van senator Duroux. Deze laatste heeft door zijn uitgebreide wijnbergen in Algiers, daar veel te zeggen en het is geen geheim, dat Duroux de groote tegenstander van Viollette is en niet onschul- dig aan diens vertrek. HET KOSTBARE RADIUM. De universiteit van Rijssel ont- ving 750 milligram. Woensdag j.l. is de universiteit van Rijssel 750 milligram radium rijker geworden. Deze hoeveel'heid radium, die ongeveer een mil- lioen fr. kost, is gekocht van de resteerende gelden ui-t de „caisse de ravitaillement franco^belge", die geliquideerd wordt. Het radium is overhandigd door den Bel- gischen minister Jaspar aan den Franschen minister Herriot. DE ONTVOERD'E FRANSCHEN. Overeenstemming bereikt? De correspondent van de „Matin te Tadla seint aan zijn blad, dat overeenstemming zou zijn bereikt over den losprijs voor Stein- heil en Prokorow. Men verwacht, dat de ge- vangenen aan het eind dezer week de heeren Steeg en Maillet en de dames weer bij hun familie zullen zijn. De meisjes Arnaud. De twee dochtertjes van het vermoorde echtpaar Arnaud en twee andere gevangenen zijn na hun invrijheidstelling in de Fransche posten aangekomen. RUSLAND. EEN REDEVOER'ING VAN RYKOW BIJ EEN PARADE. Rykow, wien® beteekenis in de Sovjet-Unie met den dag grooter wordt, heeft na de pa rade van het Petersburgsche garnizoen voor het Winter Paleis een redevoering gehou den. Hij roemde de heldendaden van het Roode leger en zijn verdiensten voor de revo- lutie en sprak de overtuiging uit, dat het leger ook in de toekomst het Sovjet-regime zou blijven verdedigen. Aan het slot van zijn redevoering zei hij het volgende: „In de tien jaren is de Unie gegroeid; ook het Roode leger is gegroeid en sterk geworden. Inidien de vijand de vreedzame ontwikkeling van onzen socialistischen opbouw zal ver- storen, dan zal het Roode Leger, samen met millioenen, tientallen millioenen arbeiders, de imperialistische legers van on® grondgebied verdrijven en zijn roemruchtige roode vaan- dels over de grenzen van ons rijk brengen". Voor het eerst heeft het hoofd van de sOvjet- regeering opemlijik gesproken ovei de moge- lijikheid van een veroveringsoorlog van het Roode Leger. De „Izwestia", aan welk blad wij deze mededeeling ontleenen, begrijpt ten voile de beteekenis van deze veridaring van Rykow. DE OPPOSITIE. Betooging van Chineesche studen- ten te Moskou. Uit Moskou woTdt aan het ..Berliner Tage- blatt" gemeld, dat dezer dagen een troep Chineesche stud en ten van de Soen-yat Sen universiteit te Moskou op het Roode Plein een demonstratie heeft gehouden, waarbij ee.n vlag werd ontplooid met het opschrift: Leve de ware LeninistenTrotzki en Zinow- jew. De demonstranten werden gearresieerd en met den eersten den besten Trahs-Siberi- schen trein naar China teruggezonden. EEN SENSATIONEEL BERICHT. Omtrent Trotzh. Naar uit Berlijn wordt bericht, zou volgens een bericht uit Warschau, dat even- wel met de grootst mogeiijke voorzichtigheid moet worden aanvaard, Trotzki bij een po- ging om uit Rusland te ontkomen aan de grens door ambtenaren van de Tsjeka zijn doodgeschoten. Een bevestiging van dit be richt kon tot dusver nog niet worden verkre- gen. TSJECHO-SLOWAKIJE. CORRUPTIE BIJ DE HERVORMING VAN HET GRONDBEZIT. In de budgeteommissie van het huis van afgevaardigden heeft de soc-dem. Remmcsj Dinsdag den boerenafgevaardigde Dubicky beschuldigd van corruptie bij de verdeeli-ng van gronden inigevolge de wet tot hervor ming van het grondbezit. Hij zou indertijd bij de betrokkenen financieele voordeelen hebben bedongen, waaromtrent Remmesj nauwkeurige gegevens wist te verschaffen. Er was de-stijds reeds een proees aanhangig gemaakt, maar volgens Remmesj had men de zaak uit vrees voor een politiek schan- daal in den doofpot gestopt. Niettemin is zij wereldkundig geworden. Afg. Dubicky verklaarde, dat de beschul diging onjuist was, doch een V. D.-telegram weet thans te me-lden, dat Remmesj gisteren den president van het huis van afgevaardig den het materiaal tegen Dubicky ter hand heeft gesteld. Dubicky zal door zijn partij tot na de be- handeling van deze zaak worden geschorst. AMERiKA. WAPENEN ONTDEKT. Bestemd voor de verdediging van speSlhuizen. Zes mitrailleuses, 40.000 patronen, een aarttal geweren en tallooze handwapenen zijn. door de politic in een huis in Albany (Calif.) in beslag genomen. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de wapenen bestemd waren vooi verdachte lie- den, belast met het verdedigen van speelhul- zen nabij Cleveland. KORTE BERICHTEN. Te Bern is tusschen den Finschen ge- zant en den chef van de politieke afdeeling van Buitenlandsche Zaken, onder voorbe- houd van ratificatie, een verdrag van groote draagwijdte voor het uit den weg ruimen van geschillen bij onderlinge overeenstem ming of rechtspleging, geteekend. Een zestigtal Chineesche mannen, vrouwen en kinderen zijn te Bern in een Wa gon uit Rusland aangekomen. Zij zijn zon der eenig middel van bestaan. Koning Foead heeft het Egyptische parlement met een Troonrede geopend. De candidaat der regeeringspartij So- foelis is tot president der Grieksche Kamer benoemd. De Kamer komt a.s. Maandag weer bijeen. De vijfde strafkamer van het derde landsgericht heeft gisteren het beroep ver worpen van de „Malikverlag" tegen het von- nis van de rechtbank te Charlottenburg, dat de uitgeversmaatschappij verboden had, op den titel van het boek van Harry Domela het portret van prins Wilhelm te publiceeren. In de zitting van de begrootingscom- missie uit de Nationale Vergadering hebben de sociaal-democraten heden geprotesteerd tegen het verleenen van eereteekenen aan den Duitschen rijkskanselier en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. De sultan van Marokko is overleden. Moeley Yoesseff was sedert 1912 sultan na de troonafstand van zijn broeder Moeley Abd-el-Hafid. Moely Yoesseff is 45 jaar geworden. In Klein-Oelsa is een bende valsche munters ontdekt, die op rijksbankpapier val sche vijf Mark biljetten en nieuwe Tsjechi- sche biljetten van honderd kronen drukten. De rijkspresident Hindenburg ontving generaal Booth van het Leger des Heils eh zijn dochter Mary, commandante van het Leger in Duitschland. Binneniansl JACHT OP GROF WILD. Zondagavond zullen te Apeldoorn aanko- men de ex-groofhertog van Mecklenburg en 's prinsen broeder hertog Adolf Friedrich, die met andere heeren de volgende drie dagen deelnemen aan jachten op grof wild in de Gortelsche, Wiesselsche en Hoog-Soerensche bosschen. Zij zullen vergezeld zijn van de grooihertogin en hertogin, die evenwel door- reizen naar Den Haag, waar zij de gasten zullen zijn van de Koningin. DE MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM DAM. Het slachtoffer van den moordaanslag aan de Boompjes te Rotterdam heeft voor de politie eenige verklaringen kunnen afleggen. Zij heeft o. a. verteld, dat de dader geruimen tijd zonder werk is geweest en gedurende, dien tijd geregeld geld van haar heeft ge- leend. Toen hij later weer werk had, heeft hij dit geld niet terugbetaald. Dit is een van de oorzaken van hun ruzie geweest. De man heeft haar trouwens al meer dan eens willea slaan. Haar toestand is nog steeds zorgelijk. DE TE WESTERVOORDE AANGE- TROFFEN KRANKZINNTGE. De vorige week is, gelijk gemeld, in de ge- meente Westervoorde op den openbaren weg een krankzinnige aangetroffen, die daar ver moedelijk met een auto uit een andere ge- meente was gebracht. Voorloopig is deze krankzinnige toen in het ziekenhuis te Arn- nem opgenomen. De Arnhemsche recherche stelde een onderzoek in naar indentiteit en herkomst van dezen man en gebleken is, dat de krankzinnige in de gemeente Ede was aangetroffen. Een ambtenaar dezer gemeen te heeft buiten den burgemeester om last ge geven, den patient naar Westervoorde te brengen en daar af te zetten. De man heeft jarenlang in Westervoorde gewoond, waaruit het vermoeden schijnt gerezen te zijn, dat hij daar ook thuis behoorde en deze gemeente dus de kosten moest betalen. Nader is gebleken, dat de man thans zijn domicilie heeft te Amhem, zoodat nu zal worden uitgcmaakt, welke van de drie ge meenten, Ede, waar de man aanvankelijk werd aangetroffen, Westervoorde, waar hij op straat werd gevonden, of Arnhem, waar hij domiciile heeft, voor de kosten aanspra- kelijk is. De minister van binnenlandsche zaken is met het geval in kennis gesteld. Vermoedelijk zal van zijnentwege een nader onderzoek worden i-ngesteld. DE STAKING TE DEVENTER. De st-akers aan de Overijselsche ijzergiete- rij en machinefabriek hebben gis-termiddag na een langdurige vergaderinig besloten niet te treden in de ter conference tusschen de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties en de fabrieksdirectie -onder bemiddelmg van den heer Schouten, voorzitter van den Metaal- bond, voorloopig vastgestelde voorwaar- den. D>e staking duurt dus voort, TWEE HOOFDEN VAN eeN SCHOOL? De benoeming van een hoofd eener school deed in de raadsv-ergadering te Heider Dins- dagavond veel stof opwaaien. Eenige maan den terug werd aan een hoofd van een open- bare school ongevraagd ontslag verleend. De betrok-kene ging van dit ontslag in be roep bij Ged. Sta-ten, doch, daar het hi-er be- tref-t een aanhangige strafrech-terlijke vervol- ginig, zal de uitspraak vermoedelijk nog ge ruimen tijd duren. B. en W. hadden ge- m-eend in de waarneming van het hoofdschap voorloopig te voorzien door overplaatsing van een onderwijzer; de inspecteur van het L. O. kon zich daarmede evenwel niet ver- eenigen, daar het bier in w-ezen een benoe ming van een hoofd betreft. De inspecteur heeft thans een voordracht opgemaakt, waar- op bedoelde onderwijzer, door B. en W. voor de functie aangewezen, als no. 3 voork-omt. Na een zeer langdurige diseussie werd tenslotte tot de benoeming van den heer Marium die door B. en W. was voorge- dragen, doch op de voordracht no. 3 stond overgegaan. Van verschillende zijden was gewezen op den eigenaardigen toestand, die ontstaat indien in hooger beroep het thans ontslagen hoofd wordt vrijgesproken. Men zou dan twee hoof-den aan die school heb ben. Daartegenover staat, dat vrijspraa-k niet zeer waarschijnlijk is. Van den betrok- kene was intussehen een adres ingekomen waarin werd verzocht de benoeming uit te stellen. DE VERKIEZINGEN TE VEENENDAAL. Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn behandeld de beroepen van den raad der gemeente Veenen- daal en van vier leden van dien raad tegen de uitspraak van Ged. Staten van Utrecht, strekkende tot toelating van de nieuw geko zen leden van dien raad. De burgemeester van Veenendaal merkfe op„ dat er wel verschillende onregelmatig- heden zijn geschied, maar een bewijs daar voor is niet geleverd. Voorts is spr. van meenlng, dat de verschillende handelingen niet. van invloed zijn geweest op den uitslag der verkiezingien. Ook is zelfs niet beweerd, dat er van eenige vervalsching van stembiljetten spiake is ge weest en naar sorekers oordeel hebben Ged. &LRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1