JlliMisthe toirant. Gemeenteraad van Atkmaar. De grijze Dame. dadisioiioekje I'EI'11.1,ETON. No. 27? 1927 londerd ne?en en fwintigste Jaargan?. Vi-ydas; 18 November. Zaterdag 19 November. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. 12.35—2.— Lunchmuziek door het trio John Helden, viool. M. van't Woud, cello en G. Verhey, piano. 2.-4.— Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Filmmuziek. 4.— Italiaansche les. 4.30—5.— Fransche les. 5 —5.30 Duitsche les. 5.30—7.15 Vooravond- concert door het A. N. R. O.-orkest. Het Arn- hcmsch dubbeSmannenkwaret: Walsen en marschen van Strauss. 7.157.45 Tuinbouw- halfuurtje. 7.45 Politieberichten. 8.10 V. A. R. A.-avond van den Algem. Ned. Geheel Onth. Bond. Huizen, 1840 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30—1.30'K. R. O. Lunchmuziek door trio Winkels. 3.4Kinderuurtje. K. R. O. J. Suerink, Ria Mulder en Mej. Leerlang. 6— 7.K. R. o. Orgelbespeling. 7.—7.30 K. R O. Hollandsch. D. G. C. van Ringelestein. 7 308.K. R. O. Kerkgeschiedenis, Prof. W. Nolet Warmond. 8.8.30 K. R. O. R. K Staatspartij, J. B. Vesters, Redacteur van het Fluisgezin. 8.3010.K. R. O. Concert. C. J van Munster,. tenor. Nico Verhoeff, piano. K. R. O.-trio, W. Laghuwitz,viool. B. Pelzer, cello. F. Boshart] piano. Pater A. Bergman, O. P. Prof, te Huissen bij Arab. Christus en onze Levensgoederen. Golf 1. HUIZEN is Zondag 20 Nov. van 2—6 uur 1840 M. Daventry,1600 M. 1.202.20 Dansmu ziek. 3.20 Dansmuziek. Austin en Royce- gesync. duetten Pitt en Marks, humoristen. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 De Militaire band. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 T. Kinniburgh, bas. 7.20 Lezing: Animal life savers. 7.35 De, fuge's van Bach, piano. 7.45 Causerie 8.05 „Paljas", opera van Leoncavallo. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Voorlezing door Mr. L. de Giberne Sieveking. 9.50 Nieuwsberich ten. 9.55 Community laughing, een charicari van L. du G. Koor, Orkest en soli. 10.50 12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Orkestconeert. 5.05—5.55 Dehomonyme-jazzband. 8.50 11.20 Galaconcert. Orkest, jazzband, voc. en instr. soli. Langenberg469 M. 12.301.50 Orkest coneert. 3.3.50 „Samt und Seide", revue. 5.20—6.20 Orkestconeert (Liszt). 7.057.50 Rijnsch dialect. 7.50 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Ronigswusterhausen, 1250 M. 11.20— 7 40 Lezingen en lessen. 7.50 „Der Trouba dour", opera van Verdi. Hamburg, 395 M. 3.35 Dansmuziek. 5.20 Vrcp'iijk concert. 5.50 „Siegfried", opera van Wagner. Daarna orkestconeert. 10.50 11 50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8 25 Orkestconeert. 9.3510.35 Dansmuziek De Nederlandsche Seintoestellen Fabriek te Hilversum bouwde o.a. de Hilversumsche zender en de nieuwe zender te Huizen. Ze bouwt de Radioinstallaties voor alle K. L. M. Vliegtuigen. De knapste radio ingenieurs zijn aan de N. S. F. verbonden. Wanneer U een radio toestel wilt aanschaf- fen profiteert dan van hun jarenlange onder- vinding en koopt een N. S. F. 4. Gaarne alle gewenschte inlichtingen bij den districtsagent Fa. P. Th. YPHA, Langestraat 69. Reeds in een gedeelte onzer vorige oplaag yermeld. BEHANDELING VRAGEN VAN DEN HEER WESTERHOF INZAKE HET GEORGANISEERD OVERLEG VOOR HET POLITIEPERSONEEL. De vragen luidden als volgt: le. Hebt U het georganiseerd over leg voor het politiepersoneel al met de betrokken or ganisaties geregeld? 2e. Zoo ja, wilt U dan den Raad mede- deelen hoe de regeling is? 3e. Zoo neen, bent U dan bereid den Raad mede te deepen waarom U dit nog niet deed, waar U toch reeds 22 Maart 1927 den Raad hebt medegedceld, dit georganiseerd overleg te zullen inyoeren? (Zie verslag der handelingen van den Gemeenteraad van Dinsdag 22 Maart 1927 biz. 249 en 250). 4e Bent U in dit laatste geval bereid den Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. HOOFDSTUK V. De Mallei der Rust. Er is een vallei, ver in de bergen achter de oude stad Palma de Val d'Erraha. Eenige duizenden Jaren geleden werd deze plaats Qoor de Arabieren ontdekt. Na ingespannen arbeid, en menigen strijd ter zee en te land, vestigde zich hier een rondzwervend hoofd van een Bedoeinen stam, die het El Rahah de Rust, noemde. Hij groef een put want waar de Moor feweest is, daar is altijd fonkelend water ij pvsntte olijfboomen, en hij bouwde een jnolen. De put bestaat nog; de olijfboomcn, oud en kolossaal en knoestig, zooals geen an- dere olijfboomen op de aarde, werpen nog ftltijd jaarlijks hun oogst af; de molen maalt heden het koren van den Spanjaard. In die Val d' Erraha staat een huis een •nregelmatige leelijke Farm, zooals die in Majorca genoemd worden. Het is grillig Raad verder mede te deelen hoe U zich het georganiseerd overleg voor het politieperso neel denkt en wanneer U het gaat invoe- ren? De voorzitter antwoordde op de lste vraag „neen", en de 2e vervalt dtis. 3e. een eenigszins lastige vraag als men geen bepaalde reden heeft, er zit bij mij geen weigering om het niet te doen. Spr. kan geen bepaalde reden opgeven waarom het nog niet is gebeurd. Het antwoord op de 4e vraag vond spr. bezwaariijk. De heer W e s t e r h o f had voor zich hetgeen er 8 maanden geleden over gezegd was. Het belangrijkste was wel hetgeen de voorzitter toen zelf gezegd had. Spr. citeerde dit Wij waren het vroeger eens. Alleen de heer Sluis was bang dat wij te ver zouden gaan. Wij waren in de veronderstelling dat h-.t vlot zou loopen, gezien de vlughcid waar- rnede de voorzitter zoekt als het dingen geldt die hem sympathiek zijn. Nu moet de ge- dachte wel ontstaan, dat het den voorzitter niet sympathiek is. 8 maanden is een heele tijd. De voorzitter had tijd gehad voor de in- terpellatie, die altijd een onvriendelijkheid is. Mr. Sluis: Neen. Men wil graag wat wt- ten. De heer Westerhof Wij wisten wel dat het nog niet was ingevoerd De voorzit ter heeft geen enkele reden gehad om het nog niet te doen. Wij hebben gedacht aan een motie, doch wij doen het liever niet als de voorzitter kan toezeggen, dat het met een paar maanden klaar kan zijn. De voorzitter verklaarde, dat naar zijn opvatting het werk naar jaarperiodes verdc'&id moet worden. Spr. had te zorgen dat het bij een volgende begrooting gebeurd zal zijn. Hij kan niet toegeven 'n ongewensch- te rangschikking te hebben gevolgd. Het G. O. bij de politie is geen urgente kwestie. In deze 8 maanden is er geen geval geweest dat de menschen benadeeld zijn. Spr. kent nog geen geval dat G. O bij de politie noodig maakt. Hij herhaalt desondanks zijn toezeg- ging het te zullen doen. De thans gevraagne toezegging klopt met zijn opvatting. De heer Westerhof dankte voor de toe- zegging, waarop ook deze interpellatie was geeindigd. VOORSCHOT 1926 EN 3927 AAN B1JZONDERE SCHOLEN. B. en W. geven na uitvoerige motiveering den Raad in overweging het volgende besluit te neinen: I in te trekken zijne besluiten van 15 Juli 1926, Nr. 26 en 30 Juni 1927, nr. 19, tot toekenning van een voorschot op de ge- meenfelijke vergoeding, reap, over 1926 en 1927, bedoeld in artiiel 101, le en 9e lid der Lager Onderwijswet-1920; II. aan de Besturen der daarvoor in aanmer- king komende bijzondere scholen voor la ger onderwijs voor 1926 en 1927 toe te kennen de nadir aangegeven voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen in de kosten van intstandhouding en in de kos- ten voor vakonderwijzers, bedoeld in artikel 101, le en 9e lid der Lager Onaer- wijswet-1920; (Volgt een uitvoerige lijst van scholen en voorschotten). III. te bepalen dat zoo spoedig mogelijk aan de besturen der bijzondere lagere scholen zal worden uitgekeerd het verschil tus- schen de reeds ontvangen voorschotten over 1926 en 1927, en de bedragen die thans als voorschot over die jaren zijn vastgesteld. Mr. Kusters zeide, dat er eenige te- kortkomingen waren, doch stelde toch aan neming voor, met voorbehoud van bezwaar over onderdeelen. De heer Westerhof: Dus veel muziek zat er niet in. De Voorzitter: Wij kurfnen later op de zaak terugkomen, als het dan nog noodig is. Het voorstel werd daarop aangenomen VERBOUWING LOCALITEITEN VOORM. AMBACHTSSCHOOL. In bijlage no. 118 schrijven B en W.: Het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Arbeiders-Jeugd-Centrale verzoekt ons de aan de genoemde afdeeling bij onze beschik- king van 13 December 1924 tot wederopzeg- ging in gebruik gegeven loealiteit in het ge- bouw der voormaligc Ambachtsachool aan de Doelenstraat voor rekening dier afdeeling te mogen verbouwen, ten einde die loealiteit meer geschikt te maken voor het doel, waar- voor xij gebruikt wordt. De afdeeling wenscht aldaar te maken een zaal met po dium, een garderobe. een bergplaats en twee kamertjes, een en ander overeenkomstig de bij het verzoek overgelegde teekening. De Commissie van bijstand voor de open- bare werken, wier oordeel wij over de voor- genomen verbouwing ingewonnen hebben, bericht ons, dat zij zich daarmede kan ver- eenigen, mits in de op te leggen voorwaaraen van vorm en het toont aan alle vier wind- streken 'n ander aanzien. Op een afstand gezien lijkt het een dorp, want de klokketoren van de kleine kapel is zichtbaar en de gebouwen schijnen onderbro- ken en ge3cheiden. Bij nadere beschouwing ontdekt men, dat het op zichzelf staat, en komt men er nog dichter bij, dan wordt men gewaar, dat het vier stevige muren heeft, en dat het slechts door een boogvormige poort toegang verleent. In het midden van de open patio staat de Moorsche put, omgeven en overschaduwd door sinaasappelboomen. Dit huis zou een belegering kunnen weer- staan voor dat doel was het ook inderdaad gebouwd; want de Moorsche zeeroovers de- den sinds menschenheugenis reeds vijandelij- ke invallen op het eiland. Dit is Casa d'Erraha het huis der Rust Het staat met zijn rug naar de met pijnboo- men begroeide hellingen, vreedzaam neer- kijkend in de vallei, over terrassen, waar de sinaasappel groeit de amandel, de vijg, de citroen, de olijfen nog verder naar beneden waar zachtjes het water vloeit langs de plui- men der bamboe. Op slechts enkele mijlen afstand liigt de 6tad Palma, sterk en begrentd, uit de der- tiende eeuw, binnen hooge wallen. Zij heeft haar kathedraal, haar gerechtshof al wat van oudsher bij een stad hoort en boven- dien is b«t de hoofdetad van het vroeawe Ko- uitdrukkelijk gestipuieerd wordt, dat de ge- gemeente te alien tijde de beschikking over het gebouw blijft behouden en de vergunning tot gebruik ook voortaan elk oogenblik op- zegbaar is. Aangezien door de verandering van cie thans bij de afdeeling Alkmaar van de Ar- beiders-jeugd-Centrak in gebruik zijnde lo ealiteit overeenkomstig de gedane aanvraag het gebouw der voormalige Ambachtsschool in doelmatigheid niet zal achteruitgaan welke meening gedeeld wordt door de hier- voor genoemde Commissie van bijstand zijn wij va noordeel, dat er, met inachtne- ming van het advies der Commissie van bij stand voor de openbare werken, geen be zwaar is, aan het verzoek der afdeeling te voldoen. Een minderheid van ons College kan zich met deze zienswijze niet vereenigen. Zij acht het reeds niet onbedenkelijk, ook met het oog op de aan particuliere zaalverhuurders veroorzaakte concurrentie, dat de gemeente voor deze vereeniging een loealiteit beschik- baar stelt. Nu dit intusschen een eenmaal be- staande toestand is, ziet zij geen aanleiding zich te verzetten tegen de beschikbaarstelling op zich zelf, doch zij zou in geen geval ver der willen gaan en er toe medewerken, dat aan die loealiteit nog bovendien veranderin- gen worden aangebracht, die voor den dienst der gemeente niet noodig zijn en die het zeer waarschijnlijk maken dat de vereeniging nog langer tijd voor hare huisvesting de welwil- lendheid der gemeente zal inroepen. De meerderheid is van oordeel, dat, wat daarvan ook zij, de gemeente zich in elk ge val uitdrukkelijk de bevoegdheid voorbe- houdt, op elk oogenblik, waarop zij daartoe termen aanwezig acht, het gebruik een einde te doen nemen. Zij stelt U derhalve voor, ons College te machtigen het verzoek van de afdeeling Alk maar der A. J. C. in te willigen onder nader door ons College te stellen voorwaarden. De heer Keesom oordeelde, dat het niet op den weg van de overheid lag, om voor ontspanning lokalen te verhuren. Men begeeft zich hier op het ierrein van den middenstander, die lokalen verhuurt en op zware lasten zit. Spr. wilde de zaak bij de begrooting ter sprake brengen. Het is dan mogelijk, dat de raad uitspreekt, dat het niet meer zal ge- beuren. Spr. verzoekt daarom in afwachting daarvan deze bijlage aan te houden. Het voorstel werd ondersteund. De heer S c h a t s herinnerde er aan, dat nog »iet lang geleden een R.-K. muziek- corp® oefende in de school aan de Bleekers- kade. Dit is meten met twee maten, orndat wij van die schoollokalen niets zeggen. Mr. Kusters Niet? De heer Westerhof: Dit beteekent, dat de R.-K. geen behoefte hebben aan ge- meenteiokalen, om hun vereenigingen onder te brengen. Spr. onderschreef het betoog van den heer Schats en herinnerde er aan, wie van gemeente-schooMokalen gebruik maken en noemde ook Soli Deo Gloria, en verschil- lende cursussen van vogels van diverse plui- mage. die tegen biHijke vergoeding een ge- meetelokaal betrekken. Spr. oordeelde den gedachtegang van den heer Keesom fout De A. J. C. is een deel van het jeugdwerk dat ook de instemming heeft van de Katho lieken, die med-e voOr den jeugdraar d? keur van den staat accepteeren. Het werk van de A. J. C. is een werk van opvoeding. al kan men verschillen over de tendenz Het ligt voor de hand, dat de gemeente dit steunt. Het is politick van den smalsten kant, dit aan de tegenstanders niet te gunnen. Men gelieve te bedenken, dat dit kan omkeeren. Het is klein hierop een aanval te doen en vooral omdat de gemeente er niet op verliest. Al ware het hier een bezuinigingsobject, dan moest men hier afblijven. Alle jeugdorganisaties verdienen steun omdat ze het jeugdleven in gunstigen zin bevorderen. Door de gelijkstelling hebben de R. K de rente gekregen cm eigen organisaties te helpen. Spr. verzocht den heer Keesom zijn voor stel in te trekken. Met dit voorstel breekt men bovendien de eenheid van de elf. Er zijn ook christelijke organisaties die er van profitee- ren. Spr. hoopte, dat de bijlage met algemeene stemmen zou worden aanvaard. De heer Woldendorp wees er met na- druk op, datde R.-K. Jeugdorganisatie, waar- van hi] secretaris is, alles uit eigen zak be- kostigt. Wordt dit aangenomen dan kan men ook een dergelijk verzoek verwachten van de R. K. zijde. S. D. A. P.-stemmen-: „Dan stemmen wij voor:" De heer Woldendorp: Wij zullen ook zeker de sohoolgebouwen niet voor ande- re zaken mogen verbouwen. De heer v. Sl-ingerland oordeelde, dat een beroep op den directeur van P. W. ninkrijk Majorca. Koning Jaime is dood en weg. Majorca is na veel wisselvalligheaen, een nederige bezitting van Spanje geworden. Maar met de geschiedenis van Majorca hebben wij weinig te maken, veel echter met de Casa d'Erraha en zijn eigenaar een Engelschman, Challoner genaamd de laatste van zijn bloedverwanten, de derde van zijn geslacht, in't bezit van Casa d' Erraha. Edward Challoner lag op zijn bed in de groote kamer met uitzicht in de vallei en op ae zee in de verte. In het huis der Rust lag hij te wachten om opgeroepen te worden tot een langeren rust dan aarasche vermoeidheid geven kan. De eenvoudige oude Padre van het naburige dorp St. Pablo, stond naast zijn bed. Eva Challoner had hem laten halen, met het instinct, dat ons doet verlangen naar een goed man, van welk geloof of beroep ook, om ons uitgeleide te doen als wij een lange reis ondernemen. Van tijd tot tijd streelde hij de hand van Eva Challoner, die naast hem stond. Klimaat en land en gewoonten hebben grooter invloed op het menschelijk lichaam dan wij ons ooit voorstellen. Eva Challoner was er in hooge mate vatbaar voor geweest. Lang en slank, in het zwart gekleed, zooals alle Spaansche dames, was zij Engelsch en toch Spaansqh. Haar blanke huid was toch getint door de zon en de warme lucht. die niet geldt. Dit betreft slechts een technische vraag. De heere K 1 a v e r had in P. W. om prin- cipieele redenen tegen gestemd. Spr. wil niet steeds verder doorgaan met hot in gebruik geven van gemeentegebouwen aan organisaties. De bijlage is dan ook wat dit onderdeel betreft niet juist. De voorzitter: Er staat de commis sie heeft geen bezwaar. Het blijkt de meer derheid te zijn. Mr. Sluis stond principieel op hetzelfde standpunt als de heer Klaver. Als het echter de gemeente niets kost heeft hij geen bezwaar mits de lokalen zoo gebruikt kunnen worden. De voorzitter: Het gaat ook juist over het „mits". Het gebouw is al in ge bruik. De heer Keesom Het geldt hier een principe vraag. Spr. is er voor om voor on- derwijsdoeleinden lokalen beschikbaar te stel len, doch niet voor alle doeleinden. Waarvoor zitten hier anders de cafehouders. De heer Wes ter h o f De A. J. C. is toch onderwijs. Stemmen: Nou, nou. De voorzitter wees er op, dat tot dusverre het in gebruik geven van gebouwen stelselloos geschiedde. Als de heer Keesom vraagt te onder^oeken er lijn in te brengen, dan oordeelt spr. het een verstandig voorstel. Om daarom de zaak van de A. J. C. aan te houden, acht spr. niet noodig. Het geldt hier geen verzoek om het ge bouw in gebruik te geven, tenzij men later wil zeggen: de A. J. C. moet er maar uit. Of men in de toekomst zoo ver zal gaan lijkt spr. niet juist. Het voorstel kost de gemeente geen geld. Spr. zou het betreuren wanneer deze zaak vandaag haar beslag niet kreeg. De heer Thomsen had bezwaar om dat met het voorstel een belangrijjte geldsom van de aanvragers gemoeid is. Men staa: dan tegenover hen niet meer vrij. Spr. is voor annhouding, mits men in de volgende vergadering beslist. Spr. wil geen onbillijk- heid tegenover de A. J. C. De heer Go vers was ook van oordeel dat in de laatste jaren te veel vrijgevigbeid was betracht. Een lijn hierin is wel noodig. Als men laat verbouwen, schept men een precedent. Spr. wil niet tornen aan het in gebruik zijn van het lokaal bij de A. J. C. doch is tegen verbouwing. De heer Westerhof oordeelde, dat het doorzichtig werd d«t het tegen de S. D. A. P. gaat. Had men dit de vorigq maal ook maar gezegd. Spr. was dan nooit zoo ver- tcornd geweest als hij nu blijven zal. Men strijdt echter met gesloten viaier. Het geiouw worckt er niet minder op. Er komt een tooneel voor declamatie. Het ge bouw verliest niets aan doelmatigheid. Als men behoudend wil zijn en vijandig tegenover een bepaalde groep, moet men niet zoo doorzichtig zijn. Mr. Kusters: En wij zijn openlijik. De heer Westerhof Hier zeggen je- lui het wel o:ndat het tegen de A. J. C. gaat, die een doorn in het oog is van velen. Gcede ontspanning moet men niet verwarren met vermaak. De jeugd heeft in de puberteitsja- ren behoefte aan oiitspanning, laat men die in goede banen leiden. De V. B. is nu weer dichter bij Rome gekoipen. De heer Govers Laat dit aan mij over. De heer W e s t e r h o fJe zit nu waar je hoort. Hettkan geen principe zijn om de men- achen naar particuliere inrichtingen te drij- ven, die niet in de behoefte kunnen voorzien. Worden er zalcn gebouwd. dan zullen ze toch leeg blijven uit gebrek aan geld. Mogen de R. K., met behufp van anderen, ons buiten de geestelijke gemeenschap plaatsen en dit onder een bedekt mom. Ook het standpunt van Mr. Sluis bestreed spr. Mr. SI u is Ik stem voor de bijlage, wat zit u toch te kletsen. De heer W e s t e r h o f Omdat het de gemeente niets zal kosten. Al weer een zieltje gewonnen. Hier gaat het tegen een verbou wing die niets kost. Als nu de nuehtere poi*- tieker, die mr. Sluis is, zegt: het kost niets, waarom zal men er dan niet voor zijn.. De heer Govers Ik moet er om lachen. De heer Westerhof Laat men toch voor stemmen. Het is een kleine zaak die ech ter een groote beteekeni® krijgt. Als men het odium niet op zich wil laden dat men tegen de A. J. C. is, dierrt men voor te stemmen. De heer Govers is noch voor noch te gen, doch wil voorkomen dat een precedent geschapen wordt. Hij wil dus onderzoeken. De heer Veen: Orpheus heeft stoelen ge- kocht en een piano in huurkoop. Er is reeds een precedent. Wie principieel wil zijn moet voor stemmen. De heer T o m a s s e n had met verwonde- ring gehoord dat de heer Keesom voor het beschikbaarstellen is, als het onderwijs geldt en tegen is als h t ontwikkeling geldt wanneer het geen schoolondlerwijs is. De A. J. C. is een ontwikkelingsorganisatie. Er altijd van de zee over het geheele eilandje blaast. In romances wordt verhaald van Andalu- sische schoonheid, van Catalonische gtatie en in sobere Britsche ernst bestaan er wei nig vrouwen, die mooier zijn dan de Spaan sche dames van edele geboorte. Eva Challo ner had een zeker iets gekregen een eigen- aardige beweging van het hoofd dat al leen in Spanje thuis hoort. In haar oogen lag evenredige bezieling, veel in het Noorden voorkomend, maar dat in Zuidelijk Europa opvalt, terwijl wij het in Engeland ternau- wernood zouden opmerken, want het betee kent opvoeding. En wat het leeren betreft in't voorbijgaan gezegd hierin staan de dames van het Schiereiland niet zoover bo- ven hun donkerder zusters uit de harems in het verre Oosten. Op dit oogenblik echter waren de oogen van het meisje dof, met een soort angstige verwondering, want te vroeg reeds was ae droefheid tot haar gekomen. De man die daar op het bed lag, was nog niet oud. Heel plotseling, twaalf uren gele den, had hij geklaagd over een verstijfd ge- voel in zijn hoofd, en was de stem, waarmee hij sprak, heel vreentd en onverstaanbaar. In verbazingwekkend korten tijd was Edward Challoner zichzelf niet meer niet langer de cynische, beschaafde man van de wereld maar een moeilijk ademhalend, beweging- looe wezen. dat haaet niets menschelhks me«r is geen oezwaar uit te sluiten als het geei ontwikkelingsorganisatie is. De heer Keesom kan te ziiner tijd wel een voorstel dienaan- gaande doen. De voorzitter: Wordt het voorstel Keesom aangenomen,, dan is de zaak niet af- gestemd doch alleen aangehouden Spr. is echter er voor de zaak te laten door gaan. De heer B o n s e m a had zich verbaasd over de argumentatie-van den heer Govers. 'Deze bijlage is reeds 6 weken in ons bezit. Als men dan nog studie noodig heeft hoe is het dan mogelijk in 4 dagen een pak bij- lag en door te werken! Mr. Sluis achtte het niet mogelijk voor B. en W. om reeds voor de volgende vergade ring met een gedegen advies te komen. Spr. had echter persoonlijk geen bezwaar nu het geen geld kostte om voor goede doel einden lokalen beschikbaar te stellen. Hij kan zich voorstellen, dat een meerderheid wel bezwaren heeft en daarom wil hij aan- houding al zal hij een volgende maal voor het voorstel stemmen, Het voorstel-Keesom werd met 11 tegeD 7 stemmen aangenomen. Tegen de soc.-dem. en mej. Carels. VERVOLGONDERWIJS SCHOOL VOOI BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. in bijlage no. 124 schrijven B. en W.: Den 25en Augustus j.l. stelde Uwe Verga- dering om bericht en raad in onze handen een adres d.d. 23 Augustus t.v van de afdee ling Alkmaar van het Nederlandsch Onder- wijzersgenootschap, inhoudende het verzoelt over te gaan tot het oprichten van een afzon- derlijken cursus voor vervolgonderwijs ten be- hoeve van oud-leerlingen der school voor bui- tengewoon lager onderwijs. Len adres van gelijke strekking is nog on der dagteekening van 28 September j.l. bij Uwe Vergadering ingekomen van de afdee ling Alkmaar van den Bond van Nederland sche Onderwijzers,« terwijl overeenkomstige verzoeken ons bereikten van het hoofd en de oudercommissie van de school en van de Ver eeniging „Zorg voor de leerlingen en oud- leerlingen van de Buitengewone School te Alkmaar". ■Over deze aangelegenheid thans dienende van bericht en raad, deelen wij U mede, dat op dit oogenblik vermoedelijk 10 leerlingen een dergelijken cursus zouden volgen en met dit onderwijs een uitgave zou gemoeid zijn van pi. m. 1000 per cursusjaar, bovendien voor eerste inrichting f 50. Op de gemeente-begrooting vcor 1927 is voor het aangegeven doel geen bedrag be schikbaar, zooda.t wij geen vrijheid vinden U te adviseeren tot oprichting van den gevraag- den cursus thans over te gaan. Wii zouden er de voorkeur aan geven bij ar benandeling der gemeente-begrooting voor 1928 te overwegen, of het mogelijk en ge- wcnscht zal zijn voor dat jaar gelden be schikbaar te stellen voor het aangegeven doel. Wij geven Uwe Vergadering derhalve in overweging ons te machtigen aan de verschil- lende adressanten te berichten, dat thans niet kan worden overgegaan tot oprichting van een curSus voor vervolgonderwijs ten behoeve van oud-leerlingen der school voor buitenge- woon lager onderwijs, omdat daarvoor op de gemeente-begrooting voor 1927 geen gelden zijn uitgetrokken, doch dat bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1928 zal wor den nagegaan, of het mogelijk en gewenscht zal zijn over dat jaar voor het gemelde doe) een bedrag beschikbaar te stellen. Mej. Carels betoogde, dat het vervolg onderwijs noodzakelijk was. Er waren h. i. geen onoverkomelijke bezwaren en het kon waar de subsidie aan het R.-K. Lyceum ook wel verstrekt was. Spr. gaf in overweging wel over te gaan tot het geven van den cursus. De heer Veen herinnerde aan de recep- tie bij het 25-jarig bestaan van den Bond van Onderwijzers en het door den burgemeester gesproken woord om het onderwijs in al zijn geledingen te wiMen bevorderen. De 166 die noodig zijn zullen zeker nog wel voor 1927 gevonden kunnen worden. De heer Westerhof sloot zich aan bij het gesprokene door de vorige sprekers. Hij was benieuwd hoe mrs. Leesberg en Kusters er over zouden denken. Tot nog toe was mr. Kusters de zwijger. Mr. Kusters: Dat zal wel anders wor den. Spr. hield nog een philipica tegen de heer Van Slingerland. De Voorzitier Wij zijn nog niet aan die begrooting. De heer Klaver: De telefoon. De heer Westerhof: De telefoon waartegen Mr. Kusters meer bezwaar had dan tegen mijn wethouderschap, gaat weg. Spr. betoogde, dat de voorzitter door de macht van het elftal, in nog mindere mate dan hij, wethouder van onderwijs was. Er is on wil, om de laagste groep van de bevolking te helpen. Mr. Kusters liet reeds het geluid hooren, om het vervolgonderwijs geheel op te heffen en toch wordt dit steeds had. Sedert dat oogenblik had hij niets meer gesproken en de hemel weet, dat er genoeg was, wat hij nog zou willen zeggen. De dood had beslag op hem gelegd, onverwachts, zooals hij ten slotte ons alien gewoonlijk aan- grijpt. Nog liefde in Edward Challoner de vurige wensch om tot zijn doch ter te spreken, maar de woorden had hij niet meer tot zijn beschik king. Zijn treurige, troebele blik, die uit de verte scheen te komen, rustte op hen, die om hem heen stonden. Het was of hij zijn groote reis reeds had aanvaard en nog zoo lang mogelijk wilde terugzien naar degenen, die hij moest achterlaten. Zoo verliep de middag en viel de korte, Zuidelijke schemering in. Het gerinkel der geitenbellen klonk op uit het dal want de natuur moet haar loop hebben, al sterven de menschen, en wat ook verandert, de melk- tijd houdt geregeld stand. Toen de duisternis inviel over het land, kwamen er twee mannen aangereden, zoo snel als hun paarden hen slechts dragen konden. Zij waren op den smallen weg, die van den Soller straatweg naar de Val d'Erraha voert. Hij die voorop ging scheen iederen steen van den weg te kennen. Het was Henry Fitz Henry, en zijn metgezel, slecht op zijn gemak op een Spaansch za- del, was de dokter van Harer Majesteits kanonneerboot Kittiwake. LWordt .venzoltidV.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5