Iflmismatisthe Sj Staat alles U tegen? KSebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsverterlng en alle voedingsstoomissen moeten spoedig rwichten voor. Foster's Maagpil- len. die uw geheelc or- ganisme verkwikken. Poster's Maagplllen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per Bacon. was medegedeeld, dat het college in principe igeen bezwaar zou hebben om in plaats van 50 pet. 75 pet. van de winst toe te staan. Wat toelating van de pers betreft, fie ver- igaderingen diragen een voorbereidend ka- rakter, waarbij de pers niet aanwezig be- hoort te zijn. De begrootingen werden daarna goedge- keurd op de reeds in andere gemeenteraden genoemde bedragen. De commissie stelde voor om de begroo- ting van het armbestuur niet goed te keuren omdat daarop een post voorkomt van 60 subsidie aan de Voorzorg De voorzitter zeide, dat voor de Voorzorg 50 was uitgetrokken en voor Gezinsverple- ging en de vereehiging Zandberg evenals vo- rige jaxen 5. Was het de bedoeling van ce ccmmissie om alles in te trekken. De beer Kramer antwoordde bevestigend omdat in alle gevallen van lidmaatschappen gesproken wordt. Na bestrijding door den heer du Burck werd dat voorstel met 61 stem aangeno men, zoodat de begrooting niet goedgekeurc! as. De heer Groen had gelezen dat over 1927 een subsidie was tcegekend, hoewel daarvan niets uit de bescheiden bleek en de post ook het vorig jaar niet op de begrooting stond. De voorzitter geloofde om dezelfde redenen niet dat subsidie uitgekeerd was. Van de gelegenheid tot algemeene besehou- wing werd gebruik gemaakt door a1le raads leden. De beer du Burck wees er op, dat bij de agenda geen prae-adviezen, gevoegd waren hoewel dat besloten was, hij wees verder op de late behandeling der begrooting, waar- door het niet mogelijk was deze voor 1 No vember te verzenden en wees op de voorge- stelde subsidies betreffende Burgerwacht en Landstorm waar tegenover B. en W. de post subsidie drankbestrijding met 25 wilden verminderen Hij kon het verder niet goedkeuren dat voor T. B. C.-bestrijding wel uitgetrokken niaar niet uitgegeven werd en op de malaise in de tuinbouw waarvo-or B. en W. blijkens de begrooting geen enkele pogingen schijnen te zullera doen. Ook wees hij op de wenschelijkheid van woningbouw, op de samenstelling van B. en W. welk college geen afsniegeling vind in den raad, terwiji hij ten slotte wees op fie onheusche behandeling waaraan zijn fractie steeds was blootgesteld tot schade van de onderlinge verstandhouding. De heer Zeeman wees op posten waaruit igeen bezuiniging sprak, op'de verbrokkeling der vrijzinnigen tegenover de hechtheid der katholieken, hij wees even ens op de Burger wacht, Landstorm en Drankbestriiding, waarbij hij evenmin de houding van B. en W. kon goedkeuren, Hij wees verder op de eigenaardige hou ding welke door den heer du Burck was aan genomen, door zich nu voorstander van wo ningbouw te toonen, terwiji het vorig jaar een voorstel zijnerzijds genegeerd werd ook door de vrijz. fractie. Hij keurde verder af bet bianco stemmen in de vorigc raadszitting door de vrijzinnigen en besprak eveneens. de z. i. verkeerde samen stelling van B. en W. De heer Dijkhuizen besprak het beleid van B. en W. die meermalen doen of er geen •raad bestaat en op de slechte hand'having van het reglement van orde door B. en W. De heer Groen ging meer in het bijzonder in op enkele punten door de andere heeren aangehaald en verdedigde zijne fractie in yerband met de wethoudersverkiezing. De heeren dienden daarna in ruime mate van repliek, waardoor het half tien werd voor dat aan de begrooting kon worden be- gonnen. Een post verlichting en verwanning waar- in aankoop van een reeds gekochte gaskachel werd na eenige critiek goedgekeurd. De heer Zeeman merkte daarbij op, dat wellicht binnenkort in de vergadering van de vereeniging van Ned. Gemeenten ter spra- ke gebracht zal worden het punt van gecom bineerde aankoop voor de licht- en andere gemeentebedrijven. Hij vestigde daarop de aandacht van den voorzitter. Goedgevonden werd de gemeente-eigendom- men tegen stormschade te verzekeren. Bij de post onderhoud brandspunt kwam de reorganisatie ter sprake in verband met de brand'kranen, waardoor de pompers aan kant zijn gezet. De commissie had liever gezien, dat de meer zwakke krachten ontslag gekregen hadden. De voorzitter deelde echter mede, dat daar- mede zoo veel mogelijk rekening gehouden was. Een voorstel van den heer Zeeman om de post van 10 voor dte Politieschool te schrappen, werd niet gesteund. Het voorstel om wederom 50 uit te trek ken voor de Burgerwacht lokte een lange en soms vrij scherpe discussie uit. De heer du Burck opende het vuur door er op te wijzen dat ze meer kwaad dan goed doet en daarom totaal overbodig kan worden geacht. De voorzitter wees op de goede hoedanig- heden, de heer Dijkhuizen op het besluit het vorig jaar genomen waarbij de post geleide- lijk zou verdwijnen. De heer Zeeman achtte deze instelling voor ons land totaal overbodig en wees er op, dat zonder de Burgerwacht nog voldoen- ie machtsmiddelen aanwezig zijn. De heer Kramer was voor de post en zou ze meer als een soort verzekering willeo be- schouwen, zooals ook tegen brandschade ver- zekerd is. Het slot was dat het voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen aangenomen werd Voor de T. B. C.-bestrijding zou de heer 'du Burck niet alleen 125 willcn uittrekken, doch ook uitgeven. gljc. jgar kogit de post op de be&rooting voor en nooit worm er lets van uitgegeven, hoewel er toch wel eens gelegen heid voor is. Spreker wenschte B. en W. in verbinding te stellen met bet Witte Kruis. Waar het Witte Kruis echter reeds verklaart heeft de zaak ter hand te zullen nemen werd door den voorzitter verwacht dat ze wel eens lets van zich zullen laten hooren. De post Drankbestrijding wenschten B. en W. terug te brengen van f 50 op 25 om dat ook in andere gemeenten niet meer ge- gevgn wordt en de gelden voor propaganda aan den geheelen Langendijk besteed worden. De commissie stelde voor de post op 50 te laten, welk voorstel ten slotte met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Voor straten en pleinen wilde de commis sie het bedrag van 750 verminderen en voor voetpaden het bedrag van 100 ver- hoogen. Na bespreking kwam bet niet tot een voor stel. Bij de post huur landerijen wenschte de heer Kramer de huurbijdragen voortaan op 1 Maart geind te zien inplaats van Kerstmis. De voorzitter wees op het onmogelijke daarvan omdat dezen datum noiarieel is vastgelegd. Beter was het dan voor een nieu- we verhuring het voor en tegen daarvan te bespreken. 400 schoolgeld vond de heer Du Burck te laag omdat de financieele positie der inge- zetenen nu lets beter was. De voorzitter achtte het bedrag echter hoog genoeg geraamd omdat het in den tijd na het slechte jaar betaald moet worden. Voor de R. K. bewaar- en frobelschool werd 200 subsidie gevraagd. B. en W. stelden voor om 100 te geven. Dat punt werd ernstig bestreden door de heeren du Burck, Zeeman en Dijkhuizen. Wethouder Dekker wilde f 5 per kind voor de 39 kinderen en de heer Kramer wilde het bedrag als gevraagd toestaan, daarbij wij- zende op het groote nut. De heer Zeeman wees op de tegenstelling, dat de katholieken zich oniangs tegen het stichten van een volgens hun zeggen overbo- dige frobelschool waren. Hij achtte bovendisn de afscheiding vergenoeg doorgevoerd en totaal overbodig. De heer Kramer kon zich volkomen begrij- pen dat zoovelen zich van het openbaar on- derwijs a f zonder en. Het openbaar onderwijs is wel goed, als de openbare onderwijzers in het algemeen maar betzelfde waren. Men zal echter niet kunnen laten zijn eigen geestesin- richting te laten doorschemeren. Deze woorden lokten een hef tig protest van de heeren du Burck, Zeeman en Dijkhuizen •uit. De heer du Burck zeide, in het openbaar onderwijs altijd nog te zien het middel om de gemeenschapszin te behartigen en te bevor- aeren. Als oud-onderwijzer sprak hij een woord van protest tegen de uitingen van den heer Kramer. De heeren Zeeman en Dijkhuizen meenden dat de versnippering reeds vergenoeg was doorgedreven. Het was een soms heftig de- bat met tenslotte tot gevolg dat het voorstel van B. en W. met 4 tegen' 3 stemmen aange nomen werd. B. en W. selden verder voor om het ver- zoek van curatoren van het R. K. Lyceum toe te staan en 150 beschikbaar te stellen voor elke leerling die uit deze gemeente die onder- wijsinrichting bezoekt, onder voorwaarde dat het bedrag zoo mogelijk lager zal zijn. Ook hier kwamen de partijen tamelijk scherp tegenover elkaar te staan en gingen de discussies in dezelfde richting van het vorig punt. Ook dat voorstel werd met 4—3 stemmen aangenomen. Het was inmiddels half een geworden en de voorzitter schorste de vergadering tor Vrijdagavond half acht. Vrijdagavond werd de onderbroken raads zitting voortgezet. Afwezig waren de heeren Dijkhuizen en Zeeman, de eerste met bericht, de tweede wegens afwezigheid. Voor de R. K. leesbibliotheek werd weder om een subsidie van 10 uitgetrokken. Met den stem van den heer du Burck tegen werd 10 subsidie aan die Vrijz. landstorm toegekend. De R. K. militaire vereeniging te Amers- foort vroeg om een subsidie van 15, doch de meerderheid van B. en W. stelden voor o.m 7.50 te geven. De heer Groen zag het bedrag liever op 10 bepaald. De voorzitter was van oordeel, dat hier meer een taak voor de regeering en de ouders was weggelegd. Het voorstel-Groen werd met 32 stem- men verworpen en het voorstel van B. en W. daarna met 41 stem aangenomen. De vereeniging Maatschappelijk Hulpbe- toon zal een subsidie van 5 ontvangen. Deze vereeniging verstrekt inlichtingen in- zake de soliditeit van collectantm. De heer du Burck besprak het vele venten in de gemeenten, doch de voorzitter deelde mede, dat dat zonder toestemming van B. en W. verboden is. Er zal meer op worden toe- gezien. De heer du Burck verklaarde zich tegen de memoriepost voor de kanalisatie omdat hij tegen steun daarvoor was. De voorzitter zeide, dat de heer du Burck met mosterd na den maaltijd kwam. De raad had het voorstel tot het verleenen van steun aangenomen. De begrooting werd daarna vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van 55625.06 met 934.90 voor onvoorzien. De kapitaaldienst gaf aan een ontvangst en uitgaaf van 154.73^. De heer du Burck diende een motie in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd zich in verbinding te stellen met de bouwvereeni- ging om daardoor tot betere woningtoestan- den te kunnen komen. De voorzitter wees op het inconsekwente van deze houding, daar het vorig jaar Ge heer du Burck het bouwen van gemeentewege niet gewenscht achtte toen er een voorstel van den heer Zeeman kwam. Hij deed toen zelfs B. en W. nog argumen- tea aan de hand en was van oordeel, dat de houding van B. en W. niets te wenschen over liet. Nu werden gisteren B. en W. van tegen- werking beschuldigd. De heer du Burck diende in overweging te nemen, dat financieele toestand in geen geyai beter was dan het vorig jaar, de bevolking achteruit gaat en zich hier zeer weinig nleu- we inwoners vestigem De heer du Burck deed pogingen om zijn houding te verdedigen, doch kon d'aarin maar moeielijk slagen. De heer Green noemde het een mooi ge- baar. Het slot was dat de motie niet in stemming kwam, omdat niemand het wenschte te steu- nen. Een tweede motie inzake steun aan den tuinbouw werd ingetrokken. De vergadering werd daarna gesloten. UIT KOEDIJK (Vervolg raadsvergadering.) Door de vereeniging „De West" is ver- zocht een schoollokaal beschikbaar te stel len, voor het houden van een tuinbouweur- sus. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten, een lokaal ter beschik- king te stellen. De heer Hart stelde nog de vraag hoe het staat met het geven der lessen; volgens ge- ruchten zijn de cursisten een paar avonden voor niets gewoest. De heer W. Visser deelde hierop mede, dat door samenloop van omstandigheden de aan- gewezen leeraar op Dinsdagavond verhin- derd was, doch dat hierin thans weer is voorzien. Van bet Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heili- gen Naam, verzoek een regeling te treffen waarbij het vloeken verboden wordt. B en W. stellen voor dit verzoek voor kennis- geving aan te nemen. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Vervolgens kwam aan de orde een nota van opmerkingen van heeren Ged. Staten, betreffende de begrooting voor 1928 De Voorzitter decide mede, dat het in boofdzaak betreft wijzigingen van adminis- tratieven aard In verband met een opmer- ■king over het geraamde bedrag voor op- centen op de personeele belasting merkte de Voorzitter op, dat wel rekening gehouden is met de wijziging der wet, doch door den Inspecteur der belastingen niet kon worden opgegeven in hoeverre de wijziging van in- vloed zou zijn op het uit te keeren bedrag. Ged. Staten meenen echter, dat de op- brengst minder zal zijn en derhalve stellen B. en W. voor de opcenten met 10 te verhoo- gen. Indien de opbrengst meevalt, ban een volgend jaar weder tot verlaging worden overgegaan. De heer Mulder: Bij de behandeling der begrooting is door mij reeds gewezen op een mogelijke verlaging van de opbrengst. Voor de nieuwe woningen zal een verbooging dubbel zwaar wegen, indien de opcenten verhoogd worden. Spr. betwijfelde echter of de opbrengst imderdaad lager zal zijn. Blij kens inigewonnen inlichtingen bomen ver- schiillende perceelen in de gemeente voor herschatting in aanmerking. Tevens zal het nog de vraag zijn in welke klasse de gemeen te wordt geplaatst. Spr. merkt nog op, dat hij liever de onbe- bouwde eigendommen met 10 opcenten ver hoogd zag; daardoor zullen ook niet inge- zetenen meebetalen. Wat betreft de perso neele belasting meent hij dat de 40 opcenten wel gehandhaafd kunen blijven. Wethouder J'1 Visser: B. en W. hebben het voorstel voorzichtigbeidsbalve gedaan Spr. is niet voor verhooging van- opcenten op de ongebouwde eigendommen. Daar wordt op verschiHende manieren van be taald. De heer Hart: de personeele belasting is niet progressief en drubt daardoor teveel op de bleineren. De Voorzitter: In verband met hetgeen door den beer Mulder is opgemerkt, zijn B. en W. wel genegen hun voorstel in te trek- ben. Het voorstel van den heer Mulder om de opcenten op de personeele belasting onge- wijzigd te laten, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevens is een opmerking gemaakt over volgn. 199, betreffende aandeel der gemeente in de kwade posten. De Voorzitter deelde mede, dat deze week van den Inspecteur een opgave is ontvangen, waaruit b'ijkt dat voor 1927 4500 zal worden i.ngehouden In ver band met die opgave en de uitgaven over de vorige jaren werd besloten volgnummer 199 te verhoogen met f 1500 en volgnummer 194 b met f 1000 en 194 b met 500. Van B. en W. was ingekomen de volgende aanbeveling voor 5 leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim: 1. C. Staffers (aftredend); 2. mej. S. v. Es. 1. J. Ploeger (vacature Jb. Zwetsman); 2. P. IJfs. 1. P. Stam Mz. (aftredend); 2. W. Butter 1. C. Spaan (aftredend); 2. F. Groot. 1. P. Geus C?. (aftredend); 2. J. Barsin- gerhorn. De numimers 1 van de aanbeveling wor den benoemd. Tevens is ingekomen een aanbeveling voor 2 leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. het wenschelijk hebben geacht den heer P. Oud' overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verleenen en voor hem in de plaats te benoemen een ouder met kinderen. Voorgedragen werden: 1. P. Stam Mz.; 2. P. IJfs. In de vaoature door de periodieke aftre- diing van den heer S. Smit werden voorge dragen: 1. S. Smit; 2. Jb. Verwer. De heer Hart deelde mede, dat bij Oud nog heeft gesproken, maar deze geen ver zoek om ontslag heeft ingezonden, maar wel heeft bericht, dat hij volgens zijn weening geen lid meer kon zijn. Blijkens de mededeelingen in de vorige raadsvergadering bestond er geen bezwaar tegen, dat de heer Oud lid bleef. De Voorzitter wilde ontslag verleenen, onder mededeeling, dat bet gewenscht ge acht worfit een ouuer van scnoofgaanJe kin deren te benoemen. De heer Smit wilde wel als lid van de Commissie bedanken en achtte dan de kwes- tie opgelost. De heer Oud kan dan in zijn plaats treden. In verband met de besprekingen werd be sloten dit punt aan te houden tot de vol- genoe vergadering. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot aanvulling van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelde mede, dat door hee ren Ged. Staten die aanvulling is verzocht Het Burgerlijk Armbestuur kan zich vol komen met de voorgestelde aanvulling ver- eenigen en blijkens advies van ck Gezond- heidscommissie bestaat hunnerzijds geen be zwaar, zoodat B. en W. voorstelden de vol gende bepaling aan artikel 18 toe te voegen: „Tot uitbesteding van een arme wordt niet overgegaan, alvorens door een geneeskun- dige schriftelijk is verklaard, dat hem, na een opzettelijk daartoe ingesteid genees- kundig onderzoek van alle leden van het ge- zin, waaraan de besteding zal worden toe- vertrouwd, is gebleken, dat de gezondheids- toestand van geen hunner ieen gevaar op- levert voor hunne huisgenooten". Zonider hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W, aangenomen Vervolgens kwam in behandeling een voor stel van B. en W. tot wijziging van de ver- ordening op de heffing van begrafenis- rechten. De Voorzitter deelde mede, dat van een andere gemeente een verordening is opge- vraagd, doch deze aanmerkelijk veel hooger stond, zoodat een middenweg is gevolgd Blijkens de uitgaven over de laatste 5 jaren is gemiddeld per jaar uitggeven 801.21 en gemiddeld ontvangen f 224.14. De gemid- delde ontvangsten werden thans geraamd of. f 595. De heer Hart: Door mij is er op gewezen, dat in hoofdzaak voor de niet ingezetenen teveel wordt toegelegd' door de gemeente op de kosten van begraven. Spr. vindt de koop- som voor eigen graven voor onbepaald wel wat hoog tegenover die voor 10 jaren en zou gaarne de koopsom van f 40 bepaald zien op 25 en van 15 op f 10. De heer W. Visser: Als een graf gekocbt wordt is bet blijvend en dan is-m.i. het be drag niet te hoog. Door bet lager stellen van het bedrag zou er meer gebruik van worden gemaakt en kan dit tengevolge heb ben dat de begraafplaats spoedig te klein is. De Voorzitter stelde voor bet aantal jaren van 10 te brengen op 15. Wethouder J. Visser meende, dat het niet gaat een graf, dat voor 10 jaren is gekocht. weder te ontnemen. De beer Hart merkte echter op, dat er geen bezwaar bestaat dit graf na afloop van den gestelden termijn weder door de gemeente in gebruik te doen nemen. Besloten werd het aantal jaren aan het slot van artikel 2 te bepaten op 15. Vervolgens werd besloten de volgende wijzigingen aan te brengen: De rechten voor het begraven op de le klasse werden gebracht van f 3 op f 10; op de 2e klasse van f 2 op 5; Voor bet begraven buiten de gewone uren, zijnde van 9 tot 11 en van 1 tot 3 uur, inplaats van 1 op 5; Voor het verstrekken van benoodigd'heden werd het bedrag gehandhaafd op f 1voor het onderhoud van eigen graven wordt het rech't verhoogd van f 0.50 op 2 per jaar; vo:r het stichten enz. van voorwerpen wordt thans een bedrag bepaald van 5 (volgens de oude verordening niets) voor bet luiden der klok wordt bepaald f 1 voor elk kwar- tier of gedeelte, inplaats van f 0.50. Voor aankoop van een eigen graf voor onbepaald 40 (was f 12); voor aankoop van een eigen graf voor 15 jaren 15 (was voor 10 jaren 7). Tevens is opgenomen een nieuwe bepa ling voor overschrijving van een eigen graf, waarvoor in rekening wordt gebracht f 2.50. De verordening zal in werking treden 1 Januari 1928. De heer Hart merkte nog op, dat het onderhoudsrecht door sommige menschen voor 50 jaar is afgekocht en vroeg of deze nu ook verpli'Cht kunnen worden de vexhoo ging te betalen. De Voorzitter meende, dat de nieuwe verordening voor alien van toepassing is. Hierna las de Voorzitter de verordening op de invordering voor. In verband met die verordening merkte de heer Hart op, datfhet wenschelijk is, dat de kosten voor het begraven in voorkomende •gevallen rechtstreeks door de beg raf en is ver eeniging worden betaald en de vereeniging verder afreken-t met bum lastgevers. Hiertegen bestaat geen bezwaar en den op- ziehter van de begraafplaats zal dit worden medegedeeld. Tenslotte deelde de Voorzitter mede, dat door een misverstand een punt van bespre king op de agenda is vergeten, n.l. een voor stel van B. en W. om hum een crediet te ver leenen ten behoeve van werkverschaffing. Het bestuur van de Banne Koedijk heeft •een bijdrage verzocht in de kosten van bag- gerwerk. Door bet gemeentebestuur is een verzoek gericht aam bet Departement en aan Ged. Staten om een bijdrage voor werk verschaffing. Volgens opgave van het Bannebe^tumr kunnen 10 arbeiders gedurende 6 weken te- werk worden gesteld. Daarbij zijn echter 4 menschen van den baggermolen. Ook door de tuinbouwvereeniging „De West" is een bijdrage toegezegd. B. en W. verzoeken thans een- crediet van SOO aan den Raad, ten behoeve van bedo-eld werk. De heer Groen. Indien werklooze arber ders tewerk worden gesteld wenschte Ik wel, dat alleen bonafide arbeiders werden ge nomen en hun desnoods een verklaring te vragen van hun laatste werkzaamhedien. De beer Hart kon zich daarmede wel ver- eenigen. De heer Mulder drong op spoed aan. De Voorzitter deelde nog mede, dat het wachten thans op den baggermolen is. Besloten werd met algemeene stem-men aan B. en W. een crediet van f 800 te verleenen. De Voorzitter stelde voor de volgende voorwaarden te stellen: In de eerste plaats komen in aanmerking gehuwden en kostwinners naar de volgorde van inschrijving bij den correspondent der arbeidsbemiddeling; 2o. uitsluitend zullen tewerk gesteld worden bonafide arbeiders, wat moet blijken uit een overgelegd bewijs en 3o. de tewerkstelling zal gescbieden over het correspondentschap. Aldus werd besloten. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering, UIT OUDKARSPEL. De ijsclub „Vo'harding" was Vrijdagavond met een tiental leden in jaarvergadering bij- een. De rekening van den penmingmeester sloot met een ontvangst van 811.84. een uitgaaf van f 449.98, alzoo een saldo van f 361 86 Het fonds clubgebouw heeft een bezit vam f 61.99 Wegens bedanken van de heeren C. J. de Wijn en J. Keizer, respectievelij-k voorzitter en secretaris, werden als bestuursleden ge- kozen Mr. C. P. Eecen en I. M. K. van Loo, die respect, tot voorzitter en secretaris be noemd werden. Burgemeester A. J. Wijmveldt werd tot beschermheer benoemd. Herkozen werden als bestuursleden de heeren J. Schrieken en C. Paarlberg. Als hoofdeommissaris werd gekozen de heer Jb. de Boer, terwiji in een vacature als zoodanig gekozen werd de heer Jb. Gelder. De bondsvergadering zal worden bijge- wcond door de heeren Mr. C. P. Eecen en I. M. K. van Loo. Het loon der arbeiders werd wederom be* paald op 30 cent per uur. UIT NOORDSCHARWOUDE. Voor de afd. van het instituut voor arbei- dersontwikkeling trad Donderdagavond ds. Baar van Alkmaar op, met het onderwerp: „Heeft de Godsdicnst in de tcekomst nog bestaansrecht" In een duidelijk en belangwekkend betoog ebantwoordde jde spreker deze vraag bevesti gend,door aan te toonen, dat door het gevoel van afhankelijkheid, de behoefte aan aanbid- ding, de drang naar geluk, de godsdienst zal blijven een der leidende factoren in de toekomstige samenleving. UIT AKERSLOOT. Donderdag j.l. gaf de tooneelvereeniging „Nieuw Levenalnier haar eerste uitvoenng in dezen winter in het cafe van den heer Groen. De opkomst van het publiek viel niet mee, hetgeen wel te bet re uren was, want het blijspel in 3 bedrijven, genaamd „Mijnheer de Senator", was wel een stuk dat grooter opkomst verdiende, te meer daar het op uit- stekende wijze werd opgevoerd. De rot van mijnheer Andersen, waarvoor op't program- ma stond vermeld de heer F. 5tammies, die door omatandigheden niet kon medewerkeu, werd nu gegeven door den regisseur den heer J. Rossebacker, die, op het tooneel geen on- hekende, in deze rol een kolfje naar zijn hand had. De schoonzoon van mijnheer Andersen, de heer G. Otte, had een zeer zware rol, waarin ernst en luim zich nogal afwissel- den, maar dit dient vermeld, ook hij heeft op kranige wijze dez-e tot een goed einde ge bracht. Ook de andere meaespelenden heb ben het hunne bijgedragen tot een vlotte uit- voering van dit werkelijk mooie blijspel. De rollen zaten er goed vast in en onder leiding van g.noemden regisseur is de vereeniging cp den goeden weg om het publiek nog me- nigen genoeglijken avond te bezorgen. Dit bleek nu met deze eerste opvoering onder zij ne leiding. Het tooneel was keurig vczorgd, de grimage van den heer Groothuizen was ook optima forma en mooie muzitk van de heeren Keizer en Weimer vulden de pauz.:s aan. Door den voorzitter, den heer Groot, wer den na afloop aan den regisseur voor diens vele werkzamheden en bemoeii'ngen aan de vereeniging betoond, tnet een korte toespraak bloemen aangeboden. Een gezellig bai tot slot. Donderdag was in deze gemeente eea persoon van omstreeks 35-jarigen leeftijd. ge naamd volgens zijn opgave Boldini, met een 15-jarigen jongen om voor de schoolkinderen goocheltoeren te verrichten. De kinderen wa ren om 2 uur present in het lokaal van den heer Groen, waar zij tot 4 uur bezig gehou den zouden worden. Eerst was langs de hui- De Bruin's vrouw was vroeger zoo geweldig zwaar en nu is ze heel slank. Waar zou dat door komen? Eohtecheidiog. Is niet dezelfde vrouw. ^Humorist) I worden verzacht door inwrijven derpijntijke plekke C rnet g op/ossing Bij apothekers en cfrogisten. S

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6