Mijnhardt's Hoofdpiin- Kiespij n- tabletten A-vanVALKEMBUR <Je*elsc5iaps§peleii In en om de hootdstad. er hit most; we zouaen het vermoedelijk nog- „crg mal" vinden indien ook in onze schouw- burgeni gewoonte werd, zooals het b.v. in En- gelsche schouwburgen is, dat het orkest, voor dat het gebouw gaat lecgloopen, even een paar stroien van het volkslicd zou doen hooren, die door iedereen even eerbiedig zou- den worden aangehoord. Die „deftigheid' die „valsche schaamte" moeten er uit, die liefde voor gocden volkszang aangemoedigd en het is een gelukkig verschijnsel, dat men zul'ks in de hoofdstad gaat inzien, dat r daarvoor hier het goede voorbeeld is g geven, want het blijft toch nog een feit, „da: hetgeen Amsterdam „heden" doet, geh-eel Nederland „morgen" zal doen". Ons Am- sterdam geeft nog altijd in vele opzichten den toon aan, niet waar? Van het Amsterdamsche Stadion dan is, naar we hopen, ten aanzien van den lust tot spontaan zingen door de massa, de ,,victo- rie" uitgegaan. Het is gebeurd voor ruim een week ter gelegenheid van een daar ge- speelden internationalen voetbalwcdstrijd en de omstandigheden waren in alien deele gun- stig om eens de proef met massaal zingen te nemen. Duizenden en nog eens duizenden bij- een, die Zwedcn en Nederlanders in den vre- delievenden sportstrijd wilden zien; boven- dien een prachtige najaarsdag want geeft niet zulk een dag reeds aanleiding tot jui- chen en zingen? en er was lending aan gegeven door in tekstboekjes eenige liederen c-p sportief gebied af te drukken; er was een bekend Amsterdamsch muziekcorps der poli- 4,^ c:i zoo is het gelukt. De massa in af- vach-ting van het optreden der elftallen, die Stillen spocdig de hevigste pijnen. Beide in buisjes van 30 en oU ct. Bu Apothekers en Drogisten. zen'met een lijst gecollecteerd en de kinderen moesten dan 5 cent meenemen, waarvoor zij een boek zouden krijgen, hetgeen hi] aan de school liet zien. De goocheltoeren vielen ge heel niet in den smaak, een zeer korten tijd is er gevverkt, want 5 minuten voor drie uur waren de kinderen weer op straat, terwijl hi] in dien tusschentiid nog boeken had ver- kocht hetgeen den naam van boek niet kon dragen, maar enkel boekomslagen waren. Het aanwezige onderwijzend personeel gaf hierover dan ook, en terecht, zijn groote af- keuring te kennen. Hij heeft beslist met gerekend op het bezoek van het onderwijzend Emerson eel, want zonder hen had hij gemak- elijk de kinderen wat op den mouw kunnen spelden. Nu als't ware hier de kinderen er tus- schen genomen zijn, is het misschien niet on- dienstig de aandacht op dezen persoon te vestigen, zoodat het buitengesloten is dat hij in andere gemeenten hetzeflde herhaalt. UIT BEEMSTER. Gister wist B. F. C. met 5—0 te wiimen -.vacating van van Purmersteijn 3 uit Purmerend. Dat ;s cikancler" zouden bekampen, werd aangemoe- Toen dan oof >p den Iaatsten dag van Wto- vembermaand 1902 het vijf-en-twintig jarig bestaan der Vereeniging plechtig kon wor den herdacbt en de heer P. H. Hugenholtz zijn gedachtenisrede mocht uitspreken, kon hij getuigen, dat in de verloopen kwarteeuvv de sdchting dea- „Vrije Gemeente" in de hoofdstad voor velen een. zegen was geweest en dat de invloed, dien er van was uitgegaan, door niemand onderschat zou worden. Hij be- sloot toen die rede met de woorden van den philosoof Schleiermacher„Ik zweer mijzelf een eeuwige jeugd", in de verwachting, dat de aanhangers der Vereeniging zich die woorden tot de hunne zouden maken. En thans zijn wederom vijf-en-twintig ja- ren voorbijgegaan. Ook de iongste der twee stichters der Vrije Gemeente" heeft, op hoogen leeftijd, in 1911 het hoofd vooi eeuwig ter ruste gelegd, maar zijn werk is door anderen voortgezet in den geest, dien hij en zijn broeder daarin gelegd hadden, en binnen enkele dagen zullen de leden der ge meente en zoovelen anderen, die, hoewel bui- ten haar verband staande, zich aan haar beginselen verwant gevoelen, kunnen getui- gen, dat de woorden, door den laatste der stichters op het zilveren gedenkfeest tot de zijne gemaakt, inderdaad nog gelden. Want, schoon thans een halve eeuw oud, heeft de Vereeniging aan de Weteringschans nog niets van haar bezielenden invloed ingeboet en neemt zij in het ethische leven der hoofdstad nog steeds een eervolle plaats in. SINI SANA. LEEUWARDEM •bare overschrijding zonder verdoovende mid- deleni?) beiet aan de hand van art. 254 W v. S., dat speciaal voor de dieren, die niet lan- ger zouden zijn zaken, hun zoude garandee- renhet Recht, dat hun toekomt? 1874—1927, sunt certi denique fines! Herveld (Bet.) AUG. DIE MONT. BiRiffierolatfd van de zeven wedstrijden zes gewonnen. UIT ST. PANCRAS. Gis morgen ontdekte de heer Timmerman een be^in van brand in zijn korenmolen, ve.r- oorzaakt door korsluiting aan de isolator. Gelukkig, dat de eigenaar het gevaar dade- lijk ontdekte. Nu kon het begin van brand met een emmer water gebluscht worden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Donderdag gehouden Unie-collecte heeft opgebracht de som van ruim f 92. brengbii wij in ongeevenaaide colled ie. L. FRANKENBERG, Alkmaar. UITSLAG VEIL1NG> gehouden bij opbod op Vrijdag 18 Novem ber 1927, ten ovcrstaan van notaris P. j. 0. van Toornenburgh te Alkmaar, waarbij de navolgende perceelen in bod gebracht zijn als volgt: 1. Het woonhuis met erf, te Alkmaar, aan de Molenbuurt, No. 15, gr. 1 Are 13 c.A., cp 6500. 2. Het woonhuis met erf, te Alkmaar, aan de Molenbuurt, No. 16, gr. 1 Are 12 c.A., op 5950. 3. Het woonhuis met erf t-n schuur, te Alkmaar, aan de Molenbuurt, No. 22, gr. ongeveer 1 Are 66 c.A., op 5000. 4. Het gebouw aan de Molenbuurt, No. 18, te Alkmaar, met groote werf, tuin en schuur, gr. ongeveer 5 Aren 30 c.A., op 15000. 5. Het perceel tuingrond, aan aen Frie- schenweg, gem. Oudorp, gr. 15 Aren 95 c.A., op 6000. 6. Het perceel weiland, aan den FriescLln- weg, gem. Oudorp, gr. 22 Aren 8 c.A., op 5000. 7. Het percel weiland, in den Sluispolder, gem. Bergen, gr. 88 Aren 70 c.A., op 2375. 8. Het burgerwoonhuis met erf, aan de Kanaalkade, bij de Friesche brug, No. 11, te Alkmaar, groot 50 c.A., op 4140. De afslag blijft bepaald op Vrijdag 25 No vember a.s., des avonds 6 uur, in het caf£ ,,'t Wapen van Heemskerk" te Alkmaar. CCLXII. Tot veredeUng van den volgszang. Een gouden gedenkfeest. We weten het allemaal even goed, dat het met onzen Nederlandschen volkszang nog lang niet is hetgeen het behoorde te zijn. We hebben een geweldig aantal zangkoren en zangvereenigingen ik geloof haast, dat er geen enkele gemeente in ons lieve vaderlinrf is, die niet zou kunnen wijzen op een lieder- tafel of een zangvereeniging, of een koortje althans, en toch is het met den eigenlijken volkszang, met het lied langs de straat nog lang niet dat. En zeker geldt dat voor Am sterdam. Ongetwijfeld, we zijn met betrek- king tot het lied langs de straat ook vooruit- gegaan; gelukkig, er is op verbetering te wij zen; de volkszangvereenigingen, en de „Ver- eeniging tot verbetering van den Volkszang" in de eerste plaats, hebben niet heelemaal voor niets gearbeid, maar't moet nog beter worden. Ik heb wel eens hooren beweren, „dat we natuurlijk die volkszang-verbeteraars dienen te steunen, doch dat we toch niet aan het lied largs de straat moeten tornen, omdat dit al- lereerst het echte „folklore" is; omdat daarin door het volk in zijn massa vvordt aange- toond wat er in het volk omgaat en de latere geschiedschrijver daaruit veel zal kunnen op- diepcn, dat merkwaardig is voor de geschie- denis van den tijd, waarin wij leven". Best mogeijjk, maar het wil er toch bij mij niet in, dat deze „folklore"-redeneering zoo steekhou- dend is, dat we er ons over dienen te verheu- gen destijds langs den weg te hebben hooren mtgalmen, „dat Nieuwenhuijs zakkies moest plakken", terwijl het „nart-verheffende" JJ^-zfggende refrein van „Bokkie, bokkie, behal eveninin een hoog denkbeeld gaf van onzen zin voor mooi-zingen. En zoo zouden er nog heel wat van die voorbedden zijn bij te brengen. Tot dusverre waren wij nog geen zingend volk in dien zin, dat we ergens tezamen zijn- de spontaan onze volksliederen zouden aan- heffen zonder ons daarvoor zoo'n beetje te schamen. We zijn te deftig aangelegd. Waag net eens in een voile zaal bij de een of andere naartoe aanleiding gevende gelegenheid ons „Wilhelmus" of „Wien Neerland's bloed" aan te heffen, hoe aarzelend gaat de massa er op in, als ze er al op in gaat, en zelfs als een orkest die volksliederen inzet, staat dc massa sleehts schoorvoetend op om het aan te hooren de volkszang zit nog niet in 'I bloed; we hebben nog van die eigenaardigc valsche schaamte. of is het verlegenheid, die digd, reageerde wel niet dadelijk heelmeaa! spontaan op de nieuwigheid, doch het ging hoe langer hoe beter; het begon in te slaan en er kan van een beslist succes gesprolcen worden. Het is bewezen, dat Amsterdam- mers, met elkander uit, samen zingen kun nen en zingen willen en als hetgeen thans in het Stadion heeft plaats gehad navolgin.:; zou vinden bij volgende samenkomsten van soortgelijken aard, zcowel hier als elders in ons land, dan zou zulks zeer zeker spoedi de veredeling van den volkszang, ook al is geen dirigenten-leiding bij, ten goede komen Wat hier Zondagmidadg gebeurd is in het Stadion zal misschien blijken geweest te zijn iets, waarvan een grooten beschavenden in viced is uitgegaan. Het is bij dergelijke zaken dikwerf bet klei ne begin, waaruit de groote gevolgen voort- vloeien en dit geldt ook ten aanzien van een jubileum, hetwelk in het einde van deze No- vembermaand te Amsterdam zal worden ge vierd, en dat niet alleen van beteekenis is voor deze stad, doch indirect zeker voor tai van plaatsen in ons land. Ik bedoel de aan- staande herdenking van het vijftigjarig be staan der vereeniging „De Vrije Gemeente". Dat gouden feest zal aan den avond van 301 November in het vereenigingsgebouw worden ingezet en een feestcommissie, die zich reeds geruimen tijd geleden gevormd heeft, hoopt alsdan namens de velen, die haar plannen steunden, in staat te zijn aan het bestuur zulk een bedrag ie kunnen aan- bieden, dat vergrooting en restauratie van het bekende vereenigin.gsgebouw aan de We teringschans mogelijk zal wezen. De „Vrije Gemeente" is ongetwijfeld belangrijk stuk geschiedenis in het feestelijk het ethisch, het sociale leven der hoofdstad. De ouden van dagen, die zich de stichtinr dezer gemeente nog kunnen herinneren, zul len kunnen getuigen van den indruk, die een halve eeuw gelede, deze gebeurtenis te Am sterdam heeft gemaakt. Zij is van even groo te beteekenis geweest als de latere gebeurte nis in de Nieuwe Kerk, waarbij wijlen Dr. Abr. Kuyper toen zulk een belangrijke rol gespeeld heeft en die onder de Amsterdam- mers, die haar mede beleefd hebben, nog fTseds als de „paneel-zagerij" in de Nieuwe Kek is blijven voortleven. Het stichten der Vrije Gemeente", hoe wel zich daarbij geen gebeurtenissen afsneel de als die van 1886 en die kalmer in haar werk ging, maakte in 1877 toch grooten in druk, allereerst in de hoogst staande intellec tueele kringen der hoofdstad. Twee, beiden te Amsterdam, hun dienstwerk verrichtende oredikanten dier dagen, de gebroeders Philip Reinhard en Pieter Herman Hugenholtz, zijn de mannen geweest, die de grondleggers der, nu welhaast haar gouden verjaardag vieren- de, gemeente zijn geweest In de dogma's der oude Nederlandsch Her vormde Kerk met haar Synode en reglemen- ten, voelden zij zich niet langer thuisdc- gewetensvrijheid, die zij voor zich opeischten, vonden zij daarin niet; zij beseftcn, dat er in dat kerkenverband volgens hun liberaler op- vattingen geen plaats meer was en terwijl zij zich uit den herderlijken dienst dier kerk terugtrokken, verzamelden zij hun geestver- wanten om zich en stiditten de vereeniging „De Vrije Gemeente". Aanvankelijk werden de samenkomsten der medestanders dier bei- de mannen in de zalen van „Bellevue" ge houden en deze trokken in Amsterdam van den aanvang af buitengewone belangstelling cn verwekten ook heftigen tegenstand. want daar waren er, die de nieuwe vereeniging ver- guisden, „omdat het immers een vereeniging van Godloochenaars was" De- Broeders Hugenholtz hebben dien smaad langs zich heen laten gaan; zijn vol moed blijven werken voor het krachtig doen worden de.r vereeniging, waaraan zij hun le- venstaak wilden geven en hebben de voldoe- ning geamaakt, dat de „Vrije Gemeente" te Amsterdam in bloei is toegenomen; dat zij haar aanhangers steeds zag vermeerderen, en dat het gebouw aan de Weteringschans kon worden gesticht. De samenkomsten daar trokekn hoe langer hoe meer aandacht, zeker ook onder den invloed, die van het woord der beide voorgangers uitging. De oudste der twee, de heer Ph. R. Hugenholtz, overfeed in 1889 en na diens verscheiden heeft de an dere den arbeid voor de Vrije Gemeente" steeds voortgezet en de invloed die daarvan en van zijn welsprekendheid uitging, zijn in en buiten deze stad voor de ontwikkeling der vrijzining-religieuse en het sociale werk on getwijfeld van groote beteekenis geweest, ze ker ook, door dat het gebouw steeds gastvrij open stond voor het propageeren van aile meeningen, die, al gingen zij ook vaak veel verder dan de aanhangers der „Vrije Ge meente" voorstonden. toch in den grond be- doelden het vrije denken en propageeren van nieuwere denkbeelden nooit aan banden te leggen. stsikkfeira (Bunen veruntwuo: asujUuid van de Re- da die. De opname in deze rubnek bewijst geenszins dot ae edactie ir mede instemt.) NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS". Het Kringbestuur Alkmaar van den Ge- westelijken Bond „Noord-Holland benoorden het Y" verwacht einde dezer maand aile oud- gemobiliseerden, die in de jaren 1914—1918 in militairen dienst zijn geweest of in dien tijd werkzaam waren ten nutte van dc krqgs- macht of van de landsverdediging en die wo- nen in de ondergenoemde gemeenten, bijeen te zien tot het houdien van eene vergadering, ter bespreking van een uitreiking van Mobil: satie-kruizen met oorkonden aan aile oud- gemobiliseerden in Noord-Holland benoor den het Y. Plaats en datum der bijeenkomst worden dezer dagen per advertentie bekend gemaakt. Daar de Kring Alkmaar de gemeenten Warmenhuizen, Oudkarspel, Noord-Schar- woude, Broek op Langendijk, Koedijk, St. Pancras. Bergen N.-H., Schoorl, Heer-Hugo- waard-, Ob-darn, Hensbroek, Ursem, Sclier- merhorn, Oterleek, Oudorp, Alkmaar, Eg- mond a. d. Hoef, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Heiloo, Zuid- cn Noord-Schermer, Groot-Schermer, Graft, Limmen en Akersl-oot omvat, zullen er allicht oud-gemobiliseerden zijn, die op bovengenpemden bijeenkomst niet tegenwoordig kunnen zijn. Dezen kunnen zich echter ten alien tijde als lid alleen aan Leden van den Bond za! het Kruis worden uitgereikt bij den Kring-Secretaris op- geven. De mihimum-contributie bedraagt sleehts 0.25 per jaar. Ten slotte wijst het Kringbestuur er op, dat het van veel belang is, dat het doel van den Bond (o. a. 't steun verkenen aan hen, die door de Mobilisatie lichamelijk of finan- cieel lijden) in zco wijd mogelijk\en kring be kend worde. Dit kan het beste geschiedien deordat aile bovengenoemde gemeenten de daar ge- vestigde oud-gemobiliseerden zich a a nee n- s-luiten tot het vormen van een plaatselijkc afdeeling. Oo-k hierover geeft de Kring-Secre taris gaarne aile gewensehte inlichting. Inmiddels is te Alkmaar reeds een afdee ling o-pgericht, naar wij zoo juist vernemen. Voorzitter is d-e heer G. Snellen, s-ecretaris de heer H. P. Geerke, Kennemerstraatweg 29 Aan het werk dus, oud-gemobiliseerden. Het Bestuur van den Gewestelijken Bond. COUPEER'EN VAN PAARDE- STAARTElN. Onder dit hoofd kon men onlangs in vele dagblad-en het bericht vinden omtrent de vrij- spraak in zake bovengenoemd misdrijf, waarcp door den Wetgever in art. 2'54 W v. S. straf is gesteld. De toedraeht der zaak is al zeer eenvoudig en komt neer op ,,het veroorzaken van pijn en letsel zonder doer' en wil de rechter een modegril nog in den harulel als „redelijk doel" aanmerken dan toch ,,met ovpr- schrijding van hetgeen ter bereiking van dat doel toelaatbaar is", daarbij- „opzettelijk", d.w.z. met den opzet, wel is waar niet op de pijn maar zeker op het letsel gericht, met na me op de hiermede te verkrijgen vermeerder- de handelswaarde. Zooals men ziet zijn aile factoren aanwezig, welke krachtens de wet voor een veroordeelend vonms worden ver- eischt. Zoowel Officier van Justitie als Advocaat- Generaal besloten dan ook beiden in het re- quisitoir tot het vragen van straf. Hoe concludeeren dan niettemin en Recht- bank en Gerechtshof tot vrijspraak? De overwegingen zijn ons niet bekend ge maakt. Mej. V. W. Simons pleitte: „niet schuldig" op grond van art. 1 der Wet tot regeling van de uitoefenin-g der Veeartsenijkunst, welke be- paalt dat „h€t doen van heelkundige opera- tien op gezond' vee, met uitzo-ndering van in- enten, aan ieder is geoorloofd". Zonder ons verder te verdiepen in dat heelen van blijkbaar gezond wet/sel, en aan- genomen dat er in inenten prophylactie zit, welke toch in het verminken van een van na ture ter verdecjiging tegen de vliegen ge- schonken lichaamsdeel wel niet gezocht en zeker niet gevond-en kan worden, blijve toch de vraag geoorloofd in ho-everre nu een wets- artikel, dateerend van 1874, op het einde van 1927 dienst zou kunnen doen om de speciaal ons dieren in art. 254 W. v. S. gegeven eigen rechtspositie tot een caricatuur van rechtsze- kerheid te maken. We zijn echter maar bees- ten en hebben sleehts instinct, kunnen ons ergo, nielwaar? geene voorstelling maken van de wijze waarop onze heeren en meesters in verstand'elijk overleg -en op inielkctueelen grondslag de wetsartikelen coneipieere-n, re- digeeren en dan toepassen in bonte vecschei- denheid van interpretatie, Doch hoe dit zij, waar blijft de mensch, die het ons veroor- zaakte letsel met modegril als doel (rede- 'jjk?), gepaard aan noodelooze pijn (toelaat- MET GROOT-VERLOF. De dienstplichtigen van de Onderofficiers- cpleiding der Infanterie, thans voor eerste- cefening onder de wapenen, worden op 18 April 1928 in het genot van groot-verlof ge steld. BELGISCHE KiNDERACHTIGHEDEN. Bij een geldzending, welke door een der groote bankinstellingen te Amsterdam uit Belgie werd ontvangen, was ook een zilver- bon van 2 50, op de achterzijde waarvan het volgende was geschreven; „Limburgers'. De veldgrijze soldaten van Holland zullen vluchten voor de Belgische regimenten. Sluit U aan bij Belgie, waafrtoe ge" behoort. L'Union fait la force. Action Nationale d-e Belgique" (L. K.) HET FA1LL1SSEMENT VAN DE CETEM. Voor een der civiele kamers van het Amster damsche gerechtshof is gepleit in de appel- zaak van mr. W. A. Moerel, curator in t fail- lissement der N.V. Internationale Cetem arbi trage te Amsterdam, tegen de oprichters van deze Mij., de heeren S. S. Weyl en mr. H. P. Marchant. Mr. Moerel had van hen betaling gevorderd van bedragen van 255.000 en f 232.900, omdat zij in het maatschappelijk kapitaal der veunootschap hadden deelgeno- men voor 555.000 naar zij hebben ver- klaard, terwijl in werkelijkheid noch door hen, noch door derden iets is gestort. De rechtbank te Amsterdam had in haar uitspraak aile excepties van niet-ontvanke- lijkheid verworpen, maar de vordering ont- zcgd op grond van de overweging dat, hoe wel de oprichters voor de volstorting van ae aandeelen in geld aansprakelijk waren, de inbreng radio-installaties, relaties (good will) door de organen der N. V. is goedge keurd, zoodat daarmede de volstorting van de aandeelen heeft plaats gevonden. Na een uitvoerig betoog concludeerde mr Gompertz, optredend voor mr. Marchant, tot bevestiging van het vonnis der rechtbank, dus tot ontzegging van de vordering, subsi- diair tot niet-ontvankelijkheid. Daarop is na behandeling door beide procureurs van het incidenteele appel bepaald, dat het hof op 13 Deecmber arrest zal wijzen. VERHOOGING INVOERRECHTEN OP VEE EN VLEESCH IN FRANKRIJK. Volgens telegrafische mededeelinigen van den rijks'landbouwconsulent te Parijs zijn de invoerrechten voorloopig v-erhoogd voor kalveren tot 100 fra-n-ks, voor andere runde ren tot 80 franks, v-oor vark-ens. tot 60 franks Alles per 100 K G. Voor rundvleesch en schapenvleesch tot 126 franks en voor va-r kensvleesch tot 90 franks per 100 K.G. NA DE COMMUNISTISCHE RELLETJES OP SUMATRA'S WESTKUST. De commandant van de.Kolonia-le Reserve te Nijmegen heeft voor het front van den troep het on-derscheidingsteeken der eervolle vermelding uitgereikt aan den sergeant der infanterie van het Ned.-In-disch leger M. La- zaroms, welke onderscheiding aan dezen was verleend in verband met diens optreden bij de onderdrukking van de communistische relie ves op Sumatra's Westkust. De ridders der Militaire Wiilemsorde van het burgerperso- neel van de Koloniale Reserve waren uitge- noodigd om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. VOORTREKKERSBIJEENKOMST Op 17 en 19 Devember zal te Bilthoven een bijeenkomst worden gehouden voor Voor- trekkers, dit zijn de jongemannen-leden (17 jaar en ouder) van de vereeniging „De Ne- derlandsche Padvinders". De avon-dbijeankomst op 17 December zal worden geopend door den Heofdverkenner, Z.Exc. 1. J. Rambonnet, terwijl den volgen- den dag zal worden besteed aan een gods- dienstige bijeenkomst, onderlinge besprekin- gen en demonstraties. STAKING GEelNDIGD. Vrijdag is in het raadhuis van Enschede een conferentie gehouden naar aanleiding van den Rijksbemiddelaar, den heer H. A. van IJsselsteyn, aangaande de staking, uitgebro- ken bij de electrische confectiefabriek „Twenthe", gevestigd te Enschede, tusschen het hoofd van genoemd bedrijf en d-e werklie- den-organisatie. Genoemde Rijksfoemiddelaar heeft, ter op- lossing van het conflict, de volgende voor- stellen gedaan: lo. De staking wordt opgeheven; 2o. Er zullen door de fabrikanten geen rancun maatregelen worden genomen; 3o. In het ver- volg zullen betaald worden de Christelijke feestdagen. Op deze dagen zullen aile arbei ders worden uitbetaald volgens dezelfde norm, waarop tot heden door de firma de Joodsche feestdagen vergoed werden, zijnde het gemiddelde loon van de laatste vier we- ken; 4o. Op 1 Mei 1928 zal worden inge- voerd een regeling tot ziekte-uitkeering, pre mievrij over vier weken naar den grondslag van 50 pet. van het loon. De werkgever ver- klaart zich bereid met vertegenwoordigers der organisatie omtrent details van loonrege- lingen overleg te plegen. Deze voorstellen zijn door partijen aan- vaard, waardoor de staking als geeindigd is te beschouwen. DE BONTMANTEL-KWESTIE. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Besier, heeft Vrijdag conclusie geno men in dc bekende Haagsche bontmantel- kwestie. Zooals bekend, had d-e Engelsche officier Piatt tijdens zijn interne, ring hier te lande d- de firma Ktihne een oontmantel voor 40.000 gekocht en dezen ten geschenkc ge geven aan zekere mevr. Victor. Voordat de mantel belaald was, overleed de officier, en de firma Kiihne sprak de erfgenamen aan tot betaling. De Engelsche rechter ontzegde evenwel de vordering, op grond dat de overeenkomst een onzedelijken grondslag had. De daarop bij den Nederlandschen i echter ingestelde vordering tot betaling werd in aile instanties afgewezen, omdat de Engelsche rechter daarover reeds had beslist. Vervolgens stelde de firma Kiihne een nieuwe vordering in, en wel om den mantel terug te geven. Rechtbank en Hof wezen de voidenng toe. Thans concludeerde mr. Beaier tot vernie- tiging van het arrest van het Haagsche hot, op grond dat hij zich niet kan vereemgen met de bewering, dat de officier bij den koop niet te goeder trouw zou- zijn geweest- voorts vorderde hij, dat de Hooge Raad de ingestelde vordering zal afwijzen. Te Hooge Raad zal 6 Januari arrest wij- DE INWEND1GE ZEND1NG IN NOORD-HOLLAND. let Hoofdbestuur der Vereeniging vool Inwendige Zending in Noord-Holland deeit in het blad der vereeniging, naar aanleiding van den brief van 17 Amsterdamsche predi- kanten mede, dat er vermoedelijk spoedig een bijzondere algemeene vergadering zal wor den bijeengeroepen, waarop over deze zaak zal overlegd worden. Met het oog daarop zullen de besturen der evangelisaties er misschien prijs op stei- len, zoo vervolgt de mcdedeeling, pas na de in uitzicht gestelde algemeene vergadering, welke zij zullen willeu bijwonen, den brief te beantwoorden. Het H. B. besluit: ,.Ook omdat de gerezen moeilijkheden en meeningverechilten rustige en ernstige over weging verdienen, beantwoordt het Hoofdbe stuur verschillende brieven en ingezonden stukken niet improvisatorisch, maar wacht '1 ook liever ecrst de boven aangekondigde alge meene vergadering af, voor het over de kwes- tie in bijzonderheden treedt in de „Zondags- bocle" en andere bladen." VEILIGHEIDSCONGRES. De tueede dag. Zaterdagmorgen is in „Parkzicht" te Am sterdam het derde Nationale Veiligheidscon- gres voortgezet. Eerste inleider was de heer J. N. Hendrix, voorzitter van de Onderlinge Risico-Vereeni- ging voor het Aannemersfoedrijf, die sprak over „de werkgever, de werknemer en de vei- ligheid op het bouwwerk" en daarbij tot d« volgende conclusies kwam: 1. De belangen van werkgever en werkne mer, ter zake van de bevordering van de vei- ligheid in het bedrijf, gaan parallel. 2. De bemoeii'ngen van den werkgever ein- digen niet met de zorg voor het aanwezig zijn van deugdelijk materieel. Hij moet ook tracliten bij de werknemers den wil tot mede- werkin-g aan de veiligheid aan te kweeken. 3. Gezien het tijdelijk kai-akter van eea bouwwerk en den invloed van weergesteld- heid is scherp toezicht van die zijdc van den werkgever, zoowel op het matenaal van hulp- middelen en gereedschappen, als op de sa- menstellmg daarvan, dubbel noodig. 4. Het zelf, of het gezamemlijk dragen van het financieel risico der wettelijke ongeva!- lenverzekering geeft den werkgever een prik- kel te meer bij de zorg voor de veiligheid op het werk. 5. Naast het ambtelijk toezicht op de na- leving der voorschriften, welke van overheids- wege in het belang der veiligheid op bouw- werken worden gegeven. is van groote betee kenis het toezicht en advies van de zijde der eigen organisatie. De heer E. Sinoo, secretaris van den Al- gemeenen Nederlandschen Bouwarbeiders- bond, hield een inleiding, met lichtbeelden verduidelijkt, over hetzelfde onderwerp, dat de heer Hendrix had beharrdekl. Hij kwam o.a. tot de volgende conclusies; De hoogst mogelijke graad van veiligheid op de bouww-erken kan sleehts dan worden verwacht; a. als de voorschriften goed zijn en steeds aangepast kunnen worden aan de wijzigir.- gen der technick, veranderde verhoudingen en afmetingen; b. als het toezicht deskundig en systema- tisch wordt uitgeoefend; c. als aile betrokken personen (directie, werkgevers en werknemers) zoowel indivi- dueel als door hun organisaties medewerken, om de veiligheid te bevorderen en te verzeke- ren. Het toezicht op de juiste naleving der voorschriften kan het best geschieden door personen, welke uit het bedrijf voortkomen, of (en) mede door hen, die daarin dagelijks nog werkzaam zijn. De beste voorschriften en het scherpste ambtelijke toezicht zullen de veiligheid niet voldoende kunnen waarborgen, indien niet het streven om gevaren en ongelukken it voorkomen voortdurend leeft in de gedachten van aile bij het bouwwerk betrokken perso nen. Dit moet worden geweten ten deele aan onkunde en onverschilligheid, ook aan het achterstellen der veiligheid bij andere belan gen, welke laatste gewoonlijk van zelfzuchti- gen aard zijn, of worden beheerscht door vrees voor ontslag. Tegen onkundeen onverschilligheid zai propaganda, opvoeding en onderwijs moeten nelpen; tegen zelfzucht, die zoowel bij- de werknemers als bij de werkgevers aanwezig wordt geacht, zal door samenwerkiag der or ganisaties moeten worden opgekomen; de vrees voor ontslag zal daardoor dan vanzelf verdwijnen. Na eenige besprekinge-n van de beide inlei- dingen hield de heer J. A. Kasberg, electro- technisch ambtenaar bij de Arbeidsinspectie, een inleiding met lichtbeelden over „Electri- sche installaties op bouwvakken in verband met't gevaar van den electrischen stroom". Hij kwam tot de volgende conclusies: 1. Het gebruik van electridteit op bouw- werken neemt steeds toe en de toepassing daarvan kan niet meer gemist worden. 2. Het gevaar voor het in aanraking komen met den electrischen stroom, dat voor de ar- beiders ontstaat, kan opgeheven worden door: a. gebruik van deugdelijk en geschikt mate naal voor de electrische installatie; b. aanleg en montage der tijdelijke instal'aties op bouwwerken te doen uitvoeren door een vak- in

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7