ADVERTEERTEN DE ALKMAARSCHE COURANTI FElilLLETON. De grijze Dame. Stadsnieuws No. 275 I927 Honderd neiren en Iwintigste Jaargang. llinsdag- 22 November. Radio-hoekje Woensdag 23 November. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberichten. ^2 352.Lunchtnuziek door het trio D. Croeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello en P. Jochemse, piano. 3.-4.Maak het zelf. Rubriek van Mevr. C. Schaake Verkozen. 5 307 15 Dinermuziek door het A- N. R. O.-orkest. Meta Schmidtke, alt. Daarna een populair prograinma. 7.15—7.45 Gezond- (eidshalfuurtje, door Mr. J. H. de Crane Kinderuitzending en gezinsverpleging. 7.45 Politieberichten. 8.10 Kamermuziek-avond door het Roth-kwartet uit Parijs (de heeren RotJi, Antal, Molnar en van Doom). 1 kwar tet in G. gr.t. no. XII, Mozart. 2. Kwartet van Debussy. 9.— Lezing Cyclus van Nederl. Oost- en West-Indie, le Lezing door Exc. G. J Staal- oud-gouvemeur van Suriname en oud algem. seer, van het Gouvernement van Ned. Oost-Indie: De ontwikkeling van de ver- houding tusschen Nederland en Oost-Indie Van Houtman tot Daendels. 10.— Persbe- richten. 10.10 Roth-Kwartet. Kwartet in F-dur op. 59 no 1, Beethoven. Huizen, 1850 M. (Na 6 uur 1050 M.) 12.30—1.30 N. C. R. V. Concert door het Kinsbergen Kwartet. A. S. Muysers, viool. IE. Meerloo, 2e viool. J. Kinsbergen, altviool. G. Huf, cello. 3.-4.— K. R. O. Vrouwen- uurtje, door den heer Bom: Indanthren kleurstoffen. 5.156.15 N. C. R. V. Kinder- uurtj-e onder leiding van J. C. de Koning, Hoofd eener Christelijke School te Hillego-m. Mej. Disselkoen te Hilversum. 7.7.30 Les sen. N. C. R. V. 7.30 N. C. R. V. Sprekers. H. Gordaan te Bussum: De jonge mensch en zijn tijd, te Amsterdam, De jonge mensch en zijn kracht. De heer en mevr. J. van Rooyen van Amsterdam, viool en piano De Luth. zangvereeniging te Weesp en een kinderkoor uit Weesp, beiden onder leiding van G. van Ravenzwaay Jr. te Amsterdam. Daarna. persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar tet en Radio dansband en solisten, sopraan, humorist. 1.202.20 Orkestconcert. 2.50 Causerie. 3.10 Concert. 3.20 Lezing: Shakes peare's Richard 11. 3.50 Daventry-kwartet. 4.05 Lezing. 4.20 Licht klassiek concert. Da ventry-kwartet en solisten, sopraan en piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet, 6 40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Daventry-kwartet. 7.20 Lezing: The in ternational control of civil flying 7.35 Bach's Fuge's, piano. 7.45 Lezing: Political sym bols. 8.05 Variete. 8.20 „Penelope", lyrisch drama in 2 acten van H. Ferrers. Koor, or- kest en solisten. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Causerie. 9.50 Berichten. 9.55 „Pene- lope" (vervolg). 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11— Concert. 12.50—2.10 De Diabolique jazzband. 5.055.55 Orkestconcert. 8.50 11.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 12.301.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Orkestconcret. 7.35—9.05 Concert. Kolner Liederkranz. 8.5510.20 Lichte muziek. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. Konigsw aster hausen, 1250 M. 11.20 7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. H. Rehkampfer, bariton. Orkest onder leiding van E. Papst. 9.5010.50 Gavotten en me- nuetten. Orkest. Hamburg, 395 M. 3.35 Kamermuziek, hobo, hoorn en piano. 4.20 Dansmuziek. 7.15 Symp'honieconcert. H. Rehkampfer, ba riton. Orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kamermuziek 8 35—10.35 Concert in Antwerpen. Orkest onder leiding van Flor Alpaerts. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWENCLUBS, Zondag werd door de propaganda-com- missie voor het werk onder de vrouwen m overleg en samenwerking met het Bestuur der Gewestelijke Federatie Noord Holland- Noord dor S. D. A. P., in het gebouw „De Unie", de jaarvergadering gehouden, waar afgevaardigden van 9 Soc. Dem. Vrouwen- clubs en 12 afdeelingen der S. D. A. P. vertegenwoordigd waren. Door ziekte van de voorzitster mevrouw Dorjee-Van Aller (Zaandam), werd het presidium waargenomen door mevr. Ever- hardDik (Zaandam), welke, na een woord van welkom aan de afgevaardigdten, mede- dceldte, dat de kortgeleden gevoerde propa ganda van den uitbouw van het aantal leze- Uit het Engelsch van Henry Seton Merriman. 12) „Ik zal niet van mrs. Harrington hou-den" zeide Eva, toen het verhaal uit was. „Ik ben blij, dat ik niet veel met haar te maken zal hebben. Mijn vader wilde, dat ik verleden zo- mer bij haar zou gaan logeeren, maar ik wil de hem niet alleen laten en om de een of an dere reden wilde hij voor ziohzelf de invitatie niet aannemen. Weet je, Fitz, ik denk somtijds dat er een verleden is 't een of ander ge- heimzinnig verleden met betrekking tot mijn vader en mrs Harrington en een man de graaf de Lloseta." „Ik heb hem dikwijls ontmoet," viel Fitz in, „bij mrs. Harrington." Het meisje knikte met haar hoofd met een zonderling listige trek van hevige achter- docht. „Mijn vader bewonderde hemik weet niet waarom. En hij had zielsmedelijden met hem ik weet niet waarom." „Hij was altijd heel vriendelijk voor mij", antwoordde Fitz, „maar ik heb hem nooit begrepen." Under het praten vergaten zij den tijd. Dat gebeurt wel meer in de jeugd. En toen vol is geweest. Voorts geeft zij de afgevaar digden in ernstige overweging om den s-ecre- taris altoos op de hoogte te houden mot de bereikte resultaten terzake de gevoerde pro paganda. aarna werd door den secretaris het jaar- verslag uitgebracht, waaruit wij het volgen- de aan-sfippen: Dat de met mevr. Bakker—Wolters gehou den rondreis uitstekend is geslaagd. Dat dt gehouden leidsters-cursussen te Hoorn, Enkhuizen, Helder, Alkmaar, Pur- merend en Zaandam, on een groote schare deelnemcrs mochten rekenen. Dat de gevoerde propaganda voor den uitbouw van „De Proletarische Vrouw" 85 lezeressen bracht, daarnaast 151 leden voor de Vrouwenclubs. Dat de gehouden Vrouwen dagen- uitstekend zijn geslaagd. Het uitgebrachte verslag werd zonder be- spreking goedgekeurd. Het door de penningmeesteresse, mevr. Dckker—Osinga Alkmaar) uitgebracht ver slag, gaf een ontvangst aan van 101.33 en aan uitgaven 96.23, aldus een batig saldo van 5.10. De begrooting werd in ontvangsten en uit gaven vastgesteld op 130. In verband met den 66-verjaardag van het soc.-dem. Tweede Kamerlid, den heer W. H. Vliegen, werd met algemeene stemmen en on der applaus besloten, aan hem een telegra- fische felicitatie te zenden. Aangezien er geen andere candidaten zijn gesteld, werden de aftredende bestuursHden mevr. J. C. Dorjee—Van Aller, voorzitster, Zaandam; mevr. R. DekkerOsinga, pen- ningmeesteres, Alkmaar; mevr. M. J. Ever- hard—Dik, Zaandam; mevr. A. Zwager- man—Velt, Hoorn; mevr. J. Westerner— Koopal, Alkmaar; mevr. A. C. Schreuder— Wijker, Purmerend; mevr. D. Visser—K001, Enkhuizcn; mevr. N. SlootenSmit, Groot- Schermer; mevr. L. C. P-etersWierth, Hel der, bij acclamatie herkozen, terwijl de secre taris, de heer Westerhof (Alkmaar), dft ambtshalve is en niet aftreedt. Waar mej. Mr. E. Ribius Peletier, secre- taresse van den Bond van Soc.-Dem. Vrou wenclubs, door ziekte verhinderd was, hieia de secretaris, de heer Westerhof, een infolding over de te voeren vrouwen-propaganda. Spr. gaf te kennen, dat nieuwe wegen moeilijk aan te wijzen zijn, maar oude banen in den regel de beste zijn, daarnaast is de gvzonde acMe in de cluos het goede harmo- nieeren daarvan. Is het clubleven goed, dan is onherroepelijk 00k de propaganda goe.«. Hoewel er moeilijke terreinen zijn om te be- werken, kan er toch gewerkt worden en spr. houdt zkh overtuigd, dat in de Januarl-pro- p-agandamaand do vrouwen er't hunrte zul- len toe bijdragen, dat de organisate der parti] verder wordt uitgebouwd. Het gexegeld uitzetten van en het propa- geeren met het weekblad ,,De Proletarische Vrouw", is uitmuntond werk. Hierna hoopt spr. dat flink deelgenomen zal worden aan de leidsters-cursussen. Verder gelooft spr., dat de sympathie voor de vrouwen-propaganda in de afdeelingen grooter worat, terwijl daarnaast gezegd kan worden, dat de vrouwen een groot d'eel van de propaganda der mannen hebben overge- nomen. Onder de oogen moet worden gezien dac men meer spreeksters Icrijgt. Door het deelnemen aan cursussen krijgt men meer ontwikkeling, maar de cursussen vormen geen spreeksters. Een improvisatie voor de vuist, met enkele aantegkeningen in een huishoudelijke vergadering, is de eersle scholing om gewoon te worden aan spreken in het openbaar. Dit is dte praktijk om in de toekomst een ondterwerp te gaan beheerschen. Deze taak, aldus spr., is niet zoo moeilijk, en voor de vrouwen is het meest geeigende onderwerp „De Ontwapening". Enkele intelfectueefen zijn door studie tot onze beweging gekomen, het meerendeel der arbeiders door het gevoel. Het gevoei van propageeren kan onze beweging groot maken. Onvermeld wilde spr. niet laten de Insti- tuuts voor Arbeiders-ontwikkeling die veel werk uit de hand'en hebben genomen. Het doel van de verdere propaganda moet zijn het opriehten van vrouwenclubs en pro- pagandacommissies. De Dec.-maand moet mobiel gemaakt worden voor de inwendige zending en de vrouwelijke leden aangespoord worden om deel te nemen aan de Januari-pro- paganda, terwijl het werken voor de inwen dige zending de stabiliteit van de vrouwen clubs verhoogd. Het niet geven van mofeele en financieele steun door de partij-afdeelingen is een ver- waarloozing dter propaganda. Dat de afdeelingen worden verzocht om een sprcekster te laten komen voor de vrou wen, kan mede bevorderen, dat er meer vrou wen ter vergadering komen. Gebroken moet worden met het systeem, dat de vrouw fhuls rcssen op „De Proletarische Vrouw" succes-behoort, 00k zij heeft evenveel rechten als man Waar wij, aldus spr., door ons idealisme, rijker zijn geworden en waar het sommigen nog niet hard genceg gaat, it icidzaamhe.u veel beter. Kalm en rustig werken breugt ons steeds dicbter bij ons doel. Maakt van uw clubs flinke, strijdbare 01- ganisaties en dan kunnen wij op de afgeloo- pen periode met blijdschap terug zien. Gezamentlijk kunnen wij groote dingen doen. (Applaus.) Mevrouw Barten (Helder) gaf te kennen, dat 00k geestverwaniten als gasten de huis houdelijke vergaderingen der club bijwonen, hetwelk in den regel succesvol werkt. Mej. Groot (Bergen) hield een pleidboi voor het werken ten plattelande. De heer Luttik (Warmer) bepleitte tte wen- schelijkheid, dat er stappen worden gedaan, om daar ter plaatse een vrouwenclub op te richten. Mevr. Van de Vail (Heiloo) vond het uit stekend, dat de eene plaats de andere be- werkt en de oprichting van een vrouwenclub te Heiloo, kornt door het ernatig werk der vrouwen uit Alkmaar. Mevr. Plomper—de Boer (Purmerend) gal te kennen, dat door hen de propaganda bui- ten Purmerend ter hand zal worden gen omen. Mevr. Westerhof-Koopal (Alkmaar) vond het verkeerd, dat de clubs zich alleen bepalen tot het opriehten van leeselubjes, zij kunnen 00k grooter werk doen en dit moet niet wor den overgelaten aan h.t Instituut voor Ar- beidersontwikekling. Mevr. Teer (Koog-Zaandijk) vond de taak, welke thans de vrouwen wordt opge- legd, te groot. De voorzitster beval het houden van cur- sus-vergaderingen met ernst aan. En wat het verdere werk der vrouwen aangaat, be pleitte zij met klem om de mencshen op te zoeken, maar wanneer men nieuwe leden wint, mag in geen geval den indruk gevestigd worden, dat men hen direct voor prcpagan- dawerk vraagt. Na enkele repliceeringen werden de vol- gende besluiten genomen: lo. Er wordt een centrale leidsiers-cursus te Alkmaar gehouden, met mej. ntr. E. Rib- bius Peletier als docente. Reiskosten der cur- sisten worden geheel vergocd. De bedoeling is eens per maand en dit vijf kcer. Van de cursisten wordt verwacht, dat zij de te verza- melen kennis in de practische propaganda produdief zullen maken. 2o. Er wordt systematisch werk van ge maakt om meerdere vrouwenpropaganda- commissies en Vrouwenclubs op te richten en in stand te houden, naar omstandigheden al of niet gepaard gaande met het organiseeren van leesclubs ter plaatse. Hierbij wordt op krachfigen steun aer afdeelingen gerekend 3o. De propaganda met „De Proletarische Vrouw" (uitzeten van proefnummers of col- portage) om 00k na de October-propaganda- maand het aantal abonnees verder op te voeren, worden in de pfaatsen waar vrouwen clubs zijn, krachtig en regelmatig voortge- zet, en met steun der vrouwenclubs en der be- trokken plattelands-afdeelingen 00k in de dorpen voorzoover d'lt nog niet gesehiei- de ter hand genomen. 4o. Deelname aan de Januari-propagan- damaand voor het werven van nieuwe leden voor de partij. Na dte gebruikelijke rondvraag werd de vergadering met een opwekkend woord ge- sloten. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ LANGESTRAAT 85. Afdeeling jeugdbibliotheek voor kinderen van 8—16 jaar. Minimumcontributie 50 cent, uitleening Woensdags van 1—2V2 uur. Lijst van aanwinsten. Voor 8—11 jaar. B 32 Bechstein. Sprookjes. (G.) 51 a. Ring. de doou zoo dieren. Barbra bang. Z 36 Zemerboekje. Verhalen over Voor 16 jaar en ouder. C 40 D. A. Cramer—Schaap. Op vasten grond. T ooneelstukken. 812 C 15. H. G. Cannegieter. De nachtegaal van Bergambacht. 812 C 15 j.Jan altijd tevreden. Bloemlezingen. 818 B 70 W. L. Boldingh—Goemans. Poezie, 2 din. Tijdschriften. Jong Nederland j;rg. 1924 en 1925. WARTA-SARI FILM. Niet een film, machtig impoueerend of teer ontroerend door gevoclvoi spel van een erkend acteur of actrice, noch meesleepend en meesleurend door massale regie van een de groote klok op het erf tien sloeg, kwam Eva plotseling tot het besef, dat het al laat was. „Ik moet gaan," zeide zij. „Ik ben blij, dat je mij over Luke-vertelde. Ik heb het ge voel, dat ik je nu beter ken en een beetje beter begrijp. Goeden nacht." Zij verliet het terras en liep langzaam en bedroefd terug naar het huis, dat nooit meer hetzelfde kon zijn. Fitz volgde haar tengere jonge gestalte met de oogen, tot zij door een open deur ver- dween, en toen verdiepte hij zich geheel in de beschouwing van de verwijderde zee die stil en spiegelblank in het maanlicht glinsterde. Hij keek naar het Noorden, en toevallig kwam uit dienzelfden hoek van het kompas, in zijn richting gestoomd, de goede boot „Bellrer", met een kleinen man met dikken haarbos op dek kapitein Bontuor. Er is een geregelde stoombootdienst tus schen het eiland Majorca en het vasteland, en bovendien varen er extra booten, als er dringende zaken zijn. Zoo maakte de „Bell rer" een van deze reizen en haar komst werd niet verwacht te Palma. Eva en Fitz zaten te ontbijten, alleen in de sombere kamer, waar nog de schaduwen des doods hingen, toen de knecht het bezoek van een heer voor de senorita aankondigde. De senorita verzocht, den heer binnen te la ten, en dadelijk verscheen in de deuropening de meest zonderlinge figuur, die men zich denken kan T. 1. 11 w H 64 z. 77 k. A 14 h. A 19 1 J.Fabricius. De wondere avontu- ren van Arretje Nof. 5 din. (G.) C. M. v. Hille—Gaerthe. Zomer- land. (G.) Aletta Hoog. Koninginnetje. 15 t. Van het toovervischje (G.) Voor 11—14 jaar. Chr. Abcoude. Hollandsche jon- gens. (G.) Tj. Adema. De koning der men- sc-henredders. A. Home. Bravo Bob. (G.) Van graan tot brood. (G.) Van 1416 jaar. K- Boedijn. Vogelalbum. (G.) W. de Groot. De bloemenvelden. (G.) de Jonge. Vogelalbum, 2 din. (G.) 53 P. J. Kloppers. Door hooge zeeen. 30 s D. Masdorp. Sandilli. 35 wd KMay, Winnetou's dood. 35 wtWinnetou's testament. 35 sDe schat in 't zilvermeer. 58 1. E. Th. Seton. Het leven van Wahb den grizzlybeer. 75 b. 15 g. 66 88 J 42.5 groot kunstenaar, maar aangriipend en won- deri'ijk boeiend door haar onderwdrp, door het stuk leven, dat zij in beeld brengt, na- melijfc het werk der zending in ons Indie Waar de zendeling, vcr van alles, waaraan hij is gebonden door de hechte banden van verwantschap, zijn arbeid wrricht, onder hen, tot wle hij zich in de liefde van zijn ge- loof voelt aangetrokken, om zijn godsdienst te prediken. Doch niet alleen zijn godsdienst, 00k op't gebied1 van onderwijs, hygiSne, ge- neeskunde, worden de Inlanders door den zendeling ondertvezen. Door toedoen van de zending verrijzen er scholen, waar de kleine Javaamtjes met veel ambitie de allereerste oe- ginselen der wetenschap opdoen. En naas-t de scholen ziekenhuizen, waar het lichamelijk lijden der bevolking zooveel mogelijk ver- zacht wordt. Het eersle deel der film is in Nederland opgenomen en verplaatst ons naar het mooie, nieuwe gebouw te Oegstgeest, waar de oplei- ding der aanstaande zendelingen plaats heeft en van waaruit het werk in Indie geleid wordt. Daarna brengen verschillende mooie, m- tersssante opnamen ons langzamernand naar Insulinde en wel naar Oost Java, vanwaar ons een afgerond overzicht, met de verschil lende stadia van het zendingswerk, gegeven wordt. Hier ligt de bakermat van de zen ding op Java, nl. Modjowarno, nu voorzien van een groote kerk, mooie scholen en goed ingerichte ziekenhuizen, met een Christen- Javaansche bevolking, maar waar voor 80 jaar nog alles oerwoud was. Heel aardig en belangwckkend.zijn de opnamen, genomen van het Inlandsche leven in dit plaatsje, en kele schooltafreelen met op den achtergrond de weeldterige inlandsche plantengroei in al haar grootschheid. Zoowel medische hulp, als armenzorg neemt de zendeling hier- op zich. Maar het boeiendst en fraaist zijn de op namen, genomen in de verder afgelegen gc- meenten, waar prachtige fo-to's van het tro- pisch natuurschoon doen genieten.- Zoo brengt de film ons in Sitiadjo, een dessa vlak aan de Zuidku-t, waar voor enkele tien tallen jaren d-e tijger nog in het oerbosch rond dwaalde. Wij zien het neervellen kolossale woudreuzen door klimplanfen om- strengeld. Haar hoogtepunt bereikt deze film even- wel in de laatste opnamen, van den to-cht van zendeling S-chuurman door het oerwoud Buitengewoon fraai zijn de bcelden van de overweldigende, dikwijls sombere pracht der tropisehe na-tuur, die door de zwijgende roerloosheid van het oerwoud een zekere beklemming te weeg brengen. Langzaam zien wij het prauwtje over d-e effen waterspiegel, onder het overhangende groen %'oortgli^frrfop den achtergrond de wiegende reuzenvarens. Totdat dte mond'.ng van'het ftroompje bereikt is en dte onmeetelij ke Indische Oceaan, in zijn eindeloosheid, voor ons ligt. Waarmede dan het einde van deze hoogst oltressanke film, met zijn levendige, steeds wisselende tafreelen gekomen is. Waarlijk een film, die, zoowel bij den te- genstander als de voorstander der zending een groote bewondering brengt voor het ont- zachHjke werk, dat door den zendeling met de grootste toewijding verricht wordt en voor de mooie resultaten die er het gevo-lg van zijn. Hedenavond en morgenavond zal leder nog van deze film in het Victoria-Theater kunnen genieten. THEOSOFIS-CHE VEREENIGING- BLAVATSKY LOGE Dezer dagen hield de heer Jose Vigeveno voor de Theosofische Vereeniging-Blavatsky Loge een voordracht over het onderwerp: Leerli-ngschap". Hieronder volgen uit deze rede eenig-e bijzonderheden: Wanneer er van leerllngschap sprake is, volgt daar logisch uit, dat er een meester moet zijn, die de leiding van een leerlin-g op zich neemt. Het is voldoende b-ekend, dat er ingewijden bestaan. Dezen ma-ken deel uit van de innerlijke regeering der wereld en behoor-en tot een hooge organisatie, bekend onder den naam van „Groote Witte Broeder- schap". Langs zekere wegen kunnen wij vanuit onze wereld in de hunne komen, waardoor ons bep-erkt bewustzijn zich tot hun al- bewustzijn kan uitbreiden gevoeligheid, -voor deze gelegenheid zijn beste kleeren aangetrokken, en nu was toeval lig het voornaamste kleeaingstuk uit zijn garderobe een dikke pilot jas, die stijf en hoekig afstond van zijn vierkante persoon. Met groote zorg had hij zijn haar gebor- steld, en het heel nat gemaakt om het glad te krijgen, iets waarnaar hij zijn hee'le leven estreefd, maar tot dusver nog niet bereikt ad. Zijn dik haar rood, dat grijs begon te worden stond 10 c.M. overein-d, boven zijn eerlijk, gerimpeld gezicht. Het trof onge-' lukkig, dat zijn beste kleeren, gekocht waren voor beleefdheden van een noordelijk klimaat. Zijn broek was eVen stijf als zijn jekkertje en hij dro-eg een sierlijk zwart zijden das, zoo groot als een sprei. Zonderling buigend bleef hij staan in de deur, sprakeloos, met een blik vol ontroerend zelfbewustzijn en tevens beschroomd. „Kom binnen", zeide Eva in het Spa-ansch absoluut met wetend, wie dit zijn kon. Toen had Fitz een ingeving. Het was of een zeker iets van de zee een sein gaf van den ouder en naar den jongeren zeeman. „Is U kapitein Bontuor?" vroeg hij, van tafel opstaand. „Ja, mijnheer, ja! Dat is mijn naam!" Zenuwachti-g bleef hij in de deuropening staan, hij wantrouwde de parketvloer, hij warrtrouwde zichzelf, hij wantrouwde alles Fitz ging horn tegemoet met uitgestoken hand, me de kapitein aannam na een man- moedig onderdrukt verlangen om zijn eigen Kapitein Bontuor had, mat een zekere fijn- breeden palm aan den naad van ziin broek ter- af te vegen. ,,Dus U bent mijn 00m?" zeide Eva, wijl zij naar hem toekwam, „Ja, miss, ik vrees dat ja, ik ben uw 00m. Ziet ge, ik ben maar een eenvoudige ruwe kerel." Hij kwam wat d-iohterbij, hield zijn armen van zijn lijf, en keek neer op zijn eigen per soon, als vroeg hij nederig om excuus. Eva sta-k hem haar hand toe. Hij nam die aan met een vage ingewortelde ridderlij-kheid en zij, zich bukkend, gaf hem heel bedaard een kus. Dit scheen den kapitein geheel in de war te brengen, want weer ging hij Fitz de hand drukken. „Ik" begon hij, tegen Fitz knikkend „Gij zijt he? Ik had niet verwacht te zien ik wist niet" Op dat oo-genblik zag Eva. Als een blik- semst-raal kwam het tot haar, zooals meest- al bij vrouwen het geval is. Zij had zelfs tijd om het verhaal over Luke in twijfel te trekken. „Dit", zeide zij, met vuurroode wangen „is mr. Fitz Henry van de Kittiwake. Hi was zoo vriendelijk om in ons verdriet to: ons te komen. U zult hem daar later voor moeten dan ken 00m. „Maar intusschen denk ik, dat u wel trek zult hebben in een ontbijt?" merkte Fitz op, zorgvuldig vermijdend Eva aan te zien. „Ja", voegde het meisje er bij, „natuurilijk. Neemt u plaats. Neen, hier!" „Dank u dank u, miss mijn lieve Om ons van die ontvouwing van 't be wustzijn (zelf-bewustzijn) een beeld te vor men, gaan wij terug tot d-en laatsten schakel tusschen di-er en mensch. Occult onderzoek heeft uitgemaakt, dat wanneer in ee-n groepziel van dieren de hoogststaanden (0 a. huisdieren) enkele naar voren komen, die iets persoonlijks krijgen, d-ezen door 'n geschenk van den hemel: ver- stand, zelfbewustzijn, als mensch incar- neeren. Bij i nd i v i d u a 1 is a t i e heeft de primitieve mensch nog al't dierlijke, maar 'n nieuw vermogen bovendien n.l. om v-erstand te ontwikk-elen. Hij is nog een piraat op de levenszee en heeft r.og geen besef, dat hij nu schulden aangaat jegens zijn medemensch. Deze schulden zijn alle opgeteekend in't causaal oorzakelijk lichaam, dat hij bij zijn nieuw-e geboorte als „Ik" wezen ontving en worden g-edurende de tusschenperiode van twee incarnaties als ervaring daarin saam- geweven. Wanneer een nieuw lev-en intreed-t, wor den de geschikte ouders, die een passend lichaam geven kunnen, uitgezocht. Mentale en astrale stof trekken zich om d-e wezen-heid samen en komt deze in een nieuw leven om nieuwe ervaringen op t-e doen. Het dier „nam" zoo 00k de eerste mensch totdat hij geleerd h-ceft te geven en de eerste phase in innerlijke groei kenbaar wordt in een ruilperiod-e. In dit stadium n-u verkeert nog't grootste dee-l der tegenwoordige menschheid. D-e be- g-eerteaard tracht zich uit te leven en zoekt naar de middelen, waardoor hij niet in groote moeilijkheden komt en toch voldaan wordt. Di-t uitwiss-elen van lusten, begeerte, en bezit duurde net zoo lang, totdat de holheid en leegte v.an't op deze wijze verkregene volkomen wordt beseft en hij naar hoogere begeerte uitgaat om daar't geluk en de vr-ede te zoeken. Zoodoende 't lagere, om- zettend i-n 't meer -ideale leven. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe wanneet de mensch eenmaal in dien staat is geko men, de meester, de ingewijden, of d-e leer- lingen (d.i. zij die reeds veel verder gegroeid bedoel ik. O, maak voor mij geen drukte. Een stuk brood en een kop thee. Ik had al wat ge- geten aan boord, voor wij aan land kwamen." Hij keek vrij hulpeloos rond, begreep niet, waar hij zijn hoed moest leggen, een echt degelijke Britsche, met platten tot Eva nam hem aan en leg-de hem weg. Kapitein Bon tuor ging heel stijf zitten. Zijn vierkant li chaam scheen niets van zijn hoogte te verlie- zen door de veranderde houd-ing en met strammen rug keek hij vol bewondering de kamer rond, als een kind, in afwachting van een tractatie op school. Tijdens den maaltij-d kwam hij meer op zijn gemak en vertelde hij hen de kleine moei lijkheden van zijn reis, d-och hij vermeed met een tact, die niet altijd binnen een fijnere jas wordt gevonden, de droevige gebeurtenis aan te roeren, die hem genoodzaakt had deze lan- ge tocht te maken, nu de dagen van reizen voor hem voorbij waren. Dat, wat hem boven alles op zijn gemak stelde, was het feit, dat tenslotte geheel tot hem doordrong, dat Fitz, evenals hij zelf, een zeeman was. Hier was tenminste een onderwerp van gesprek, waar- over hij met iedereen kon meepraten. Als bij zwijgende overeenkomst, werden er alleen al- gemeene onderwerpen behandeld. De toe komst werd niet aangeroerd, totdat die plot seling onder hun aandacht werd gebracht, door de aankondiging van een tweeden bezoe- ker. Wordt vervolodV. Ilkiu'isclt taunt Als go alles hobt beprosfd en de energie voor uw zaak U nog niet de resultaten heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, besluit dan tot het nemen van een regelcontract in een goed, door alle standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, ot dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes. Het zal blijken HET MIDDEL te zijnl

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5