Bessta tszake n Inggezonsien stukken Tolletdoozes. Manicures. L. Fraikenberf, Alkmaar Ook na rust wilde het aanvankelijk met vlotten doch na cage veer een half uur weet D G van Beck met een schitterend schou- derschot van bet uiterste hoekje van bet vak K. V. de leiding te bezorgetl, terwijl net C. J. van Beek gelukte kort daarna den stand, ook met een afstandschot, tot 2—0 op te voercn. In de nieuwe opstelting we ten de Roodv, ltten echter geen mcerderc doelpunten meer te ma- ken, zcodat het einde aanbreekt met een 2 it ^MH^eze wedstrijd is de eerste helft van het pro-gramma van de Alkmaard-ers vers re- ken. Van de 7 gespeelde wedstrijden warden er 5 gewonnen en 2 verloren, te™bl 2U doelpunten werden gemaakt en de K. V. ?4 maal werd doorboord. Voorwaar geen slecht resultaat voor de RoodvYitten d^ het vorig seizoen onder aan de lijst sto-nden net slechts 6 punten uit 14 wedstrijden kantongerecht te alkmaar. Mondelinge uitspraak van 18 November. de W. te Egmond aan den Hoef, over- ffeding Vleeschkeuringswet, 25 boete ot 10 dagen hecht. W A. S. te Wageningen, loo-pen over vei- bodL.i grond, f 3 boete of 3 dagen hecht. P K te Ursem, overtreding Polderveror- dening, 4 boete of 4 dagen hecht. J. O. cn J. N. v. S. te Haarlem, A. K A. S., D. V. en J. D. te Egmond aan Zee, overtreding Jncht- en Visscherijwet, de 1 e en 2e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e, 4e en 5e ieder teruggave aan de ouders, de 6c f 20 boete of 10 dagen hecht. A. V., J. Z„ K. B. en D. L. te Uitgeest, overtreding Bouwverordening, ieder 2 boete of 2 dr.gen hecht. H. K. te Egmond aan Zee, S. K. te Bergen, dronkenschap, de le f 4 boete of 4 dagen hecht., de 2e 5 boete of 1 week tuchtschool. M. T. en A. G. te Uitgeest, A. W. te Zuid- en Noord-Schermer, C. D. te de Rijp, J. v. d. S. te Alkmaar. overtreding IJkw-et, de le en 2e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3:- 3 X 2 boete of 3 X 2 dagen hecht., de 4e 6X/2 boete of 6 X 2 dagen hecht., de 5e 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hecht. W. B. te Bergen, C. J. de J. te Velsen, P. B. J. M. te Heiloo, H. de M. te Uitgeest, C. K. te Hugowaard, W. Z. te Koedijk, G. M te de Rijp, K. L. te Alkmaar, overtreding Mo tor- en Rijwielwet, de le 3 en 7 boete of 3 en 4 dagen hecht.. de 2e, 3e, 4e. 6e, 7e en 8e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e 5 boete of 5 dagen hecht. C. M. te Egmondbinnen, C. Z. en A. C. A. te Bergen, N. V. te Leiden, J. de G. en W. A. v. d. j. te Alkmaar, overtreding Politieveror- dening. de le -5 boete of 5 dagen hecht., de 2s, e, 4e en 6e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de 5e 4 boete of 4 dagen hecht. (Buiten verant woo: deiijltheid van de Re- dactie. De opname in dene tubnek bewijsi peenszins dat de 'ednrhe rr wde insiemt.) Alkmaar, 19 Nov. 1927. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleidimg van de r a ads v erg a der i n g en van het artikel „Uit den Al-kmaars-chen Raad" in Uw blad van Zaterdag verzoek ik in verb a-nd met Uwe beschouwin-g over de aanvrage van de A. J. C., beleefd opname van het volgende: Alle weldenkende menscben zul-len het er waarschij-nlijk wel over eens zijn, dat de wijze, waarop de Hollandsche jeugd, en speciaal d;e jeugd uit de minder gegoede klassen, den vrij-en tijd, de avonden door- brengt, n i e t de juiste te noemen is. Daar thuis dikwijls met de gewenschte sfeer ge- vo-nd-en kan worden, de lust en basis tot stu die dikwijls on-tbreekt, worden de avonduren- van vele jong-eren maar al te vaak op straat doorgebracht. Waartoe dit leidt, weet ieder een tocht door de Langestraat, liefst op Don derdag- of Vrijdagavond, geeft een wel treu rig beeld, hoe de jonge generatie, het „zout der aarde" de avonduren gebruikt. De weini'g opheffende omgeving, in com- binatie met „minder gesch-ikte" films etc. zijn in staat, om een jongen, die frisch van de Lagere School is gekomen, tot in den gronc foe te bederven. Wie aan de waarheid van het boven- staande mocht twijfelen, verwijs ik o a naar een artikel van recenten datum, n.l. dat in de Jonge Gids" van 1 Nov. 1927 (Jeugd tehuizen IV door Chris Blom; li-gt in de Openb. Leeszaal ter inzage), waarin de door mij kort aangegeven toestand uitvoe- riger wordt gesch-etst. Zi-et men kans, deze jonge menscben, en vooral de pas van de school komende jonge ren aan dit „avondileven" te onttrekken, ze des avonds in 'n zuivere en goede omge ving te bremgen, dan is er inderdaad veel ge wonnen. Men vormt leven-sblije, ontwikkelder men scben (ze hoeven absoluut geen „geleerden" fe worden), die het peil der samenleving on- getwijfeld zuilen verhoogen, wat in 't alge- meen van zegenrijke strekking zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat dit streven, dat de vjeugdbeweging" eenigszins ter hand ge- nomen heeft, bevorderd moet worden, waar eenigszins mogelijk. Ook b-egrijpt een ieder, dat voor dit werk niet iederen avond weer-een zaal of zaaltje k.an worden ge 'huurd; dit zou jaarlijks te groote onkosten met zich brengen. Samenkomsten van b.v eenmaal per week missen veeial groot-endeels haar uitwerking. Wii men werkelijk de jeugd van de straat houden, dan is het absoluut noodig, dat de jongen en ook het meisje, een plaats hebben, waar zij (eventueel onder goede lei- ding) rustig tezamen kunnen komen, om daar met elkander de avonduren pretti-g en nuttig door te brengen, waardoor ze tevens gewapend worden tegen de degenereerenden invloed, die oudere arbeiders dikwijls over- dag op de jon^eren uitoefenen of trachten uit te oefenen (al wordt dit ook langzamer- hand beter). M. i. moet dit werk, dit streven, s t r e n g gescheiden worden gehouden van 't zooge- naamde „vereenigingsleven" der volwasse- nen, al geldt het hier ook dikwijls ,,ethische" belangen. Immers, deze komen hoogstens slechts eenmaal per week bij el-kaar; de mees- ten hebben 'n goed tehuis, kortom, deze twee soorten bijeenkomsten zijn niet met el kander te vergelijken. De onmogelijk'heid voor de Jeugdbewe- ging, om can geheele week zaalhuur te be- kost.igen (kleine groepen zijn dikwijls ge- wenscht), ja, z-eifs de wei-gering van som- mige zaalhouders, om aan de Jeugdbeweging zaien af te staan (waarvan mij hier te Alk maar een geval bekend is), en als reden voor alles het groote gemeenschaps- belang, dat aan dit vraagstuk onafscheide- lijk verbonden is, maakt het m. i. noodzake- lijk, dat hier overheidshulp gewenscht, zelfs vereischt is. Daarom is het dubbel jammer, dat ook deze aangelegenheid weer eens „verpoli- tiekt" is, en dat men het gewone vereeni- gin'gsleven op een lijn met het streven naai Jeugdtehuizen" gesteld heeft. Tot nadeel van de laatste-n, ei-lacie! Ik weet wel, special de „kleurvan de A. J. C. heeft menigeen tot tegenstander ge maakt, maar m. i. is dit toch b ij z a a k, het gaat voor alles, om jonge menscben te hel- pen opvoeden, en iedere poging, door welke richting hiertoe gedaa-n, mits eerlijk en goed van opzet, verdient steun. Zoolang Alkmaar nog geen eigen Jeugd- tehuizen heeft, is het m. i plicht van de overheid, schoollokalen etc. die toch's avonds leeg staan, voor dit do-el ter beschikking te stellen (eventueel tegen vergoeding van ver- warmings-, verlichtings- en andere kosten). Mijn meening is, dat vele oud-eren, die thans hun kinderen's avonds toch niet thuis kunnen houden, (omdat zij nu eenmaal niet in staat zijn, hun kinderen de huiselijkheid te geven, die hen van de straat houdt), maar toch aan den anderen kant zeer goed weten, aan wel-ke gevar-en hun kin-deren des avonds op ,,'t asphalt van de Langestraat" zijn biootgesteld, het zouden to'ejuichen, wan- neer uit verschiHend-e schoolvensters des avonds helder licht zou stralen, en fe weten. dat hun kinderen zich daar in goed gezel- schap, in opheffende omgeving bevonden. Nog eens, mijnheer de Redacteur, dit doe! is te mooi, om het door allerlei politieke be langen en belangetjes onmogelijk te maken; e e r s t komt de mensch, dan de politick, al wor-d-t dit wel -eens omgekeerd. Moge Alkmaar, dat met het lokaal voor de A. J. C. op den goeden weg was, (maar nu weder hard bezig is, van dat goede pad af te dwalen), ook in dezen het voorbeeld geven „Van Alkmaar de victorie; ook wat de Jeugdtehuizen betreft". Een opgroeiend ge- slacht zal in latere jaren zeker bewijzen, dat de luttele kosten, (zoo deze hieruit nog zou den ontstaan), niet te vergeefs gemaakt zijn. U, mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de plaatsruimte. Hoogachtend. J. M. BOLMAN (Wij hebben het werk van de A. J. C. niet becritiseerd en zuilen zeker niet o-ntk-ennen, dat zij een goed doel nastreeft. Daarom gaat het niet Het gaat alleen tegen de concurrentie van de gemeente met de particuliere zaalhouders, wanneer zij voor steeds meer vereenigingen en cur uss-en gratis lokaliteiten be-schikbaar stelt. Wil d-e A. J. C. den steun der gemeente genieten en als zij niet kapitaalkrachtig is en een goed doel nastreeft is o. i. daar niets tegen laat zij dan subsidie vragen om zaalhuur te kunnen bekostigen en daarvoor een particu lier lokaal huren. Dat is een veel natuurlijker gang van zaken, de gemeente steunt dan even goed en de cafehouders lijden er geen schade door. Red. Alkm. Crt.) amjd' onze wil is, doch wij tnoeten ens naar cmistandigbeden schikken. Wij wcrken op dat seinliuis zonder aan- zien des persoons. Of er nu een minister in zijn auto, een plaf- tclandsch gemeenteraadsiid in een Fordje of te wel een arme tobber met een wagentje met handel voorstaat, zij zuilen er in mce- ten berusten, want dc ovenveg blijft geslo- ten zoolang de veiligheid dit rechtvaardigt en eischt. Gestel, dat wij eens naar den willekeui van het publiek te werk gingen, het zou al spoedig blijken, dat de ziekenhuizcn te klein werden en men tot het uitbreiden van de kerkhoven zou moeten overgaan. Om nu verder kort te gaan, mijnheer He- melrijk, de omstandighc:d is niet anders. Be- rust u daarin en laat u niet uit over een werkkring waarvan u geen jota verstand heeft. Het spreekwoord is zeer waar (schoenma- k-er blijf bij je leest). begeef u nooit op eens anders terrein. Er liggen vaak v-oetangels cn klCmmcp. Geachte Redacteur, u clankend voor de plaatsruimte, teeken ik. G. D. KEIJSPER. Bureau voor Muzieir-AurcufSreentcn t„Bu-1 o:iiT(ennencri7eahfwoord en derlTalve geconclu- ma"), waarvan de heer A. D. Lomun direc- deerd tot buitenwerkingstelling van het teur is, tegen een der weigerachtige contrac- tanten, aangesloten bij den Ned. Bond van Auteursrechtbetalenden. De kantonrechter overwoog, dat, waar het hier betreft een contract, waarvan de gedaag- de nietigheid beweerd en den rechtstitel be- twist heeft en dat bovendien ook nog ver- plichtingen inhoudt tot een totaal bedrag van J' 500, hij zich onbevoegd moest verkla- Speldenkussens, Naaigarnituren vormen cadeau voor dames steeds een welkom Geachte Redactie. Het is goed, dat de aandacht weer eens wordt gevestigd op den onhoudbaren toe stand bij den overweg van den Bergerweg De wijze, waarop de heer Hemelrijk zulks doet, heeft echter niet mijn sympathie, en ik vrees dat de geachte inzender door een te don- keren (rooden?) bril heeft gezien. Ik zelf pas-seer eenige malen per dag den overw- en had herhaaldelijk gelegenheid om te con stateeren, dat de „boom-enbedienaar" zeer welwillend en gelukkig accuraat! zijn taak verricht. Ik geloof niet, dat de spoorwegmij. zoo slecht is als de heer Hemelrijk meentook ge loof ik niet dat onbewaakte overwegen ge- vaarlijke-r zijn dan bewaakte (zie het jongste ongeval te Nijmegen). Ook gesloten boomen zijn geen waarborg; dc snelheidskolder zict geen boomen en „jast" er daorhcen. Doch ter zake. De heer Hemelrijk is een ernstig mensch naar ik mcen, maar ik kan toch niet geloo- ven, wat hij vertelt van de heimelijke op- dracht van de directie aan het personee Misschien hooren we hiervan meer van per soneelszijde. Evenmin als ik geloof aan de slcchtheid van de directie, evenmin zoek ik die bij het perscmeel. Hoewel ik geen deskundige ben neem ik grif aan, dat er niet meer wordt ge- ran-geerd dan npedig is, en dat het rangeeren zoo vlug geschied-t al? de veiligheid van per sonee! en materieel het toelaten. De kwestie is anders. De overweg is op een verkeerd punt gclegen. Hij behoort buiten het rangeerterrein te zijn. Laat ons op de ver wezenlijking hiervan aandringen. Met dank voor de plaatsing, Bergen. J. P KONING Alkmaar, 20 November 1927. Geachte Redacteur, Verzoeke beleefd p'aatsing van onderstaand stukje in uw veelgelezen blad, om den inzen der van het ingezonden stukje over de weg- bediening te dezer stede van antwoord te die- Maleinlers. De Levensverzekering Maatschappij Utrecht heeft voor 1928 een duidelijke maandkalender uitgegev-m De kip vertoont een silhouet van de stad met roock letters voor de reclame der maatschappij Biiitieeilssrid! nen. Bij voorbaat mijn dank. Geachte mijnheer Hemelrijk. Het ligt an ders niet op mijn weg om aan wie ook uit het publiek rekening of verantwoording te geven eminent mijn werkzaamheden als sein- huiswachter in functie. Doch d-aar u in uw schrijven zoo duidelijk laat doorschem-eren, dat u in de meening ver- keert, dat een seinhuiswachter aldaar maar naar willekeur werkt, zoo wil ik u spcedig uit deze meening helpen door te zeggen, dat wij seinhuiswachters daar dienst doen onder wetteliike bepalingen. De overweg is veel dicjit, terwijl dit niei DE BOOMEN TE LAAT AFGESLOTEN. Zaterdagavond kwam de autobus van de er.dcrncming Quick te Nij-megen aan den overweg bij de Groenestraat in botsing met tr-ein 157 uit 's-Hertogen-bosch. In de auto bus, die geheel vernie'ld werd, waren zeven eerson-en gezcten, die alien gewond naar net Canisiusziekenhuis zijn vervoerd. Vier der inzittenden zijn ernstig gewond. Voor het lcven van den chauffeur Jansen wordt ge- vreesd. De tijdelijke overwegwachter Kerkhol was klaarblijkelijk te laat voor het afsluiten der boomen. De bestuurder Jansen was Zondagmiddag in eenigszins vooruitgaanden toestand, of- schoon de wonden van dien aard zijn dat ieder oogenblik het einde kan worden ver- wacht. De 7 overige gewonden hadden wel ernstige kwetsuren, doch hun toestand is niet ievensgevaarlijk. De politic te Nijmegen heeft Zondag den geheelen dag 't onderzeek naar de schuld vocrtgezet. Zeker is thans, dat de plaatsver- vanger-seinwachtir niet gecontroleerd heeft of de trein in aantocht was op't uur dat deze gew-oonlijk passeert. 't Kon nog niet uit gemaakt worden of inderdaa-d de seininrich ting van het baanwaehtershuisje aan de Groenestraat gewerkt heeft. De autobus lag Zondag nog in stukken en brokken langs den weg. "Het mag een wonder h-eeten, dat er geen dooden gevallen zijn. Gebleken is, dat de auto langzaam heeft gereden en dat de chauffeur het ongeluk niet had kunnen voor- komen, doordat de trein, kort voor den over weg door een uitgraving rij-dt en daardoor aan het oog onttrokken wordt. Een onderhond met den machinist, Een redacteur van de Volkskrant heeft een ondvrhoud gehad met den machinist van den trein, waardoor de autobus aan splinters is gereden. „De machinist van trein 557, G. H. H. Haen uit Zwolle, vertelde ons, dat hij gere den had met een gewone vaart van 60 K.M., doch waar hij in de richting van het station vo-er, had hij reeds den stoom afgesloten. Op den overweg zag machinist Haen plot- selig een licht vlak voor zijn machine en voor hij beset te wat hij zag, voelde hi] den schok, gepaard gaande met het geluid van een vree- selijk g-ekraak. Haen remde terston-d met alle macht en dra stand de machinie stil. De ma chinist sprong nu van de machine, ontstak d? bekende machinistenfakkel een lont en stelde een onderzeek in voor aan de ma chine. Hier zag hij op d-e voetplank zoo stil also-f hij zich daar te slap-en had gelegd d-en getroffen autobuschauffeur; aan diens h-oofd vertoond-e zich een won-de. Met behuip van twee personen legde machinist Haen den chauffeur in den bagagewagen, waar hij z'n oogen opsloeg en klaagde over pijn in het bovendijbeen. Later bleek dan ook dat hem een ernstige beenbreuk had gctro-ffen. De leerling-machinis-t bl-eef bij het slachtoffer, dat met den (rein naar het station Nijmegen zou worden vervoerd. Haen stelde voorts direct een ouderzoek in of zich nog slachtoffers onder de locccno- tief of de wagen-s bevonden, doch gelukkig was zulks niet het geval. Evenwel achter den laatsten wagon —het bleek, dat men nog ,,een trcinlengte" was doorgeschoten— lag r-echts van den weg de totaal versplinterd- viutabus. Slachtoffers bevonden zich hier niet meer onder. Het signaal, zoo verzekerde machinist Haen ons, stand op veilig, dat weet ik zeker, en la ter bl-eek mij, dat de overwegboomen met neergelaten waren. In" de wachterswoning werd een d-a ne binnengebracht, die klaagde over pijn aan den rechter benedenarm. Een spoedig toege- snelde genecsheer legde hier het eerste ver band en constateerd-e armbreuk. Nadat ik .er mij van had overtuigd, dat de overige gewonden in de omgeving door dc burgers waren geholpen, zijn we d-oorgere- den en arriv-eerden met 50 minuten vertra ging te Nijmegen. De machine was zoo be- shadigd, dat loeomotiefverwisseling moest plaats hebben." STORM OP DE ZUIDERZEE. De sleepboot „Ondernem-ing", van de Zui derzeewerken te M-edemblik, is bij sto-rm- weer gezonken. De vier opvarenden zijn in zee gesprongen en wisten met veel inspan- ning op het nieuwe dijkgedeelte. te komen waarlangs zij den vasten wal hebben b. reikt. VROEGE VO'RST. Gisternacht heeft het in Friesland zoo hard gevroren, dat de scheepvaart er hinder van heeft. MUZIEKAUTEURSRECHTEN. De kantonrechter, mr. dr. F. Kranenburg te Amsterdam heeft gister vonnis gewezen in het vroeger vermelde nieuwe geding van het ren. Op dien grond verklaarde mr. Kranenburg zich onbevoegd. DE „VROUWENKERK". Ds. H. Britzel, doopsgezind predikant te W-o-rmerveer, had kort geleden in zijn ge- mecnteblaadje aangekondigd, dat hij bij wijze van proef een kerkdienst zou houden op een middag in de week, en wel voor dat deel van de gemeente, dat ook op Zondagmor- g-en voor man en kinderen zorgt en naar men zegt zelden of nooit een dag vacantie genief D-e proef is geslaagd: „Er waren zooveel zusters als er gewconlijk bij een goede op- komst broeders en zusters samen zijn", on der wie verscheidenen, die 'sZond^gs niet komen; 't uur bleek geschikt, en de voorgau- ger is met het resultaat tevreden. De volgen de maand kcwnt er weer zulk een dienst. DE HOFJACHTEN. Met den trein van 7 35 arriveerden Zon- dagmorgen te Apildoorn de ex-gro-othertcg Fri-edrich Franz van Mecklenburg met een achttal „Ober-Forsters" en „Forsters", om dc-cl te nemen aan cie groote hofjachten. Prins Hendrik was in het vroege morger,- uur op het tweede perron aanwezig om zijn gasten te ontvangen. Prinsen broeder. hertog Adolf,, was ver- hinderd, evenals graaf Rhode, die wcgen6 ongesteldheid niet van de nartij kon zijn. De heer von Biiiow werd 's middags met een hofauto van het station Arnhem afge haald. De hofjachten vingen gisier aan te Gortel en worden vandaag en morgen vcort- gezet te Uddel, Wiessel en Hoog-Soeren. GEDENKSTEEN ONTHULD. In de Ned. Herv. kerk te Monnikendam is Zondagmiddag een gedenkdienst gehouden en een gedenksteen onthuld voor Wer.delmoet Claes-dochter, die cp 20 November 1527 op de Plaats in Den Haag om des geloofs wille op den brandstapel het leven niet. Deze samenkomst was belegd op initiatief der Evangelische Maatschappij, welke den gedenksteen aanbood. De groote kerk was ge heel gevuld. Nadat gezongen was Psalm 68 10, sprak de pastor loci ds. J. H. Vaandrager, een ope- ningswoord. Daarna voerden achtereenvolgens het woord: ds. Lock en uit Haarlem en ds. Baar uit Alkmaar, ds. Veen, doopsgez. predikant te Monnikendam, sprak een slo-twoord. De samenkomst werd opgeiuisterd door zan-g van het hervormd kerkkoor uit Purmer end, en orgelspel van -den heer A. C. Provily, organist der groote kerk te Purmerend. Tegen woordig waren de kerkeraden van de protes- tantsche gemeenten te Monnikendam en Edam en van vele hervormde gemeenten uit de omgeving. Tenslotte is de gedenksteen, aangeboden door de Evangelische Maatschappij, onthuld. Dat geschie-dde door den voorzitter der Evan gelische Maatschappij, ds. H. G van Wijn- gaarden uit Amsterdam, als bij -d-e onthulling nog een korte rede hield. De heer J. Molenaar, president-kerkvoogd der herv. gemeente te Monnikendam, aan- vaardde den geden-ksteen met dank aan de Evangelische Maatschappij voor dezen dag. Op den zwarten steen staat in de gouden letters Wend-elm-oet Claesdochter, Eerste martelares voor het Protestantisme in Nederland. In Den Haag verbrand op 20 Nov. 1527. Dus is t o or deel gegeven Dat sij sou worden verbrant, Maer door Gods geest gedreven Gaf sy willigh haer leven Over in des Heeren Hand. Aangeboden -door de Evangelische Maatsch. 1927. Namens de afdeelingen Edam en Alkmaar der Evangelische Maatschappij werden kran- sen bij den gedenksteen neergehangen. MEER CHINEESCHE IMMIGRANTEN IN INDIe. Aneta verneemt dat dit jaar een merkbare toeneming te constateeren is van het aantal Chineesche im-migranten voor Indie. Dit aantal is thans reeds gestegen tot bijna 7500 tegen pl.m. 6000 Jn hetzelfde tijds-ver- loop van het vorige jaar, terwijl het zich laat aanzien, dat tegen het einde van dit jaar de vermeerdering ongeveer 2500 zal zijn. Bij navraag is gebleken, dat deze verhoog- de emigratie haar oorzaak vin-dt in de om- standigheid, dat ae strijd om het bestaan in Indie zooveel gunstiger is dan in China. Bo vendien gaan de Chineezen in Indie nog steeds voort, zooveel mogelij-k hunne in China achtergebleven gezinnen te doen o-verkomen Men acht de veiligheid in China niet vol- doende gewaarborgd. Van den chef van een Bataviasche juwe- liersfirma, die tijdens een verlof in China door roovers werd aangehouden, en voor wiens invrijheidsstelling de ben-de een hoogen losprijs eischte, werd niets meer gehoord, on- danks het feit, dat men uit Batavia, met be- kwamen spoed een Chineesche deputatie met een belangrijk bedrag naar China gezonden heeft om de zaak met de roovers in het reine te brengen. EEN ZEGELKWESTIE. D-e Eerste Kamer A. der rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de vroeger medegedeelde civiele procedure van de In- casso-Bank tegen den Ontvan-ger der Regis- tratie betreffende de voor bankiers zoo be- langrijke vraag: „Moeten opgaven van boekingen in reke- ning-courant in het credit 'van den Kkening- houder, welke rekenin-gen worden afgeschre- ven van een andere rekening, worden geze- gel-d, wanneer die andere rekening er een is onder het hoofd: post- cheque en garodienst"? De Staat stelde zich op het standpunt, dat het zegel noodig was, op grond van art. 34 I sub e van de Zegelwet 1917, maar de In- casso-Bank was van oor-deel, dat zij vrijge- steld was van het zegel, op grond van art. 37 sub 6 der zelfde wet. Het O. M. had in zijn conclusie de vraag dwangbevel van den ontva-nger. De rechtbank vroeg zich in haar vonnis af of de rekening al dan niet een jekening-cou- rant is. Zij beaniwoordde deze vraag ont- kennend, daar een bevestigen-d antwoord geen steun vindt in d-e wet. Bovendien, zegt de Rechtbank, was dc rekening waarvan is afge- schreven, een rekening-courant in boekhoud- kundigen zin, tot het houden van welke reke ning de Incasso-Bank reeds op grond van art." 6 Wetboek van Koophandel was gehou den. Verder overwoog de Rechtbank, dat de bedoeling van art. 37 sub 6 is geweest om het Bargeldlosezahlungsverkeer (giro-ver- keer) in de hand te wcrken door de vrijstel* ling van het zegelrecht. Op dien grond beval de rechtbank de op- heffing en buiten effectstelling van het door den ontvanger tegen de Incasso-Bank uitge- vaardigde dwangbevel, met veroordeeling van den Staat in de kosten der procedure. Hiermede is de procedure, die uitgegaan is van de Amsterdamsche Bankiersvereeniging, in eerste instantie beslist. HET ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE EMMEN. De machinist -van den trein, waarmee Vrij- dag" een ongeval op den onbewaakten over- wegte Emmen heeft plaats gehad, treft geen schuld aan dat ongeluk. Het op het laatste oogenblik gegeven fluitsignaal, waarvan in het beric-ht sprake was, werd onverplicht ge geven, daar op de lijn ZwolleStadtekanaal het reglement von locaalspoorwegen geldt. dat alleen bel-signalen voorschrijft, en dez« werden aanhoudend gegeven. ERNSTIGE STORING IN D'E v ELECTRICITEITSVOORZIENING. Zcn-dagavond heeft tengevolge van den storing in het electrische net, de stad Utrocht voor een groot deel in donker gezeten. De storing trad het eerst op te ongeveer acht duurde toen tot bij half negen, waarop uur, de lichten nog even aangingen, doch na kor- ien tijd gingen- de lampen opnieuw uit en nu tot kwart voor tienen. Vooral de treimenloop onckrvond veel stagnatie, daar natuurlijk ook- de signaallichten uitgingenenkele treinen hadden ongeveer een half uur vertraging. Met kaarsen, la-mpen en fakkels trachtte men de zaak zoo goed mogelijk loopende te hou den. Niet alleen in de stad, doch ook in- de omliggende plaatsen zooals Bilthoven, Maarssen, Baarn, Driebergen zelfs it Amersfoort zat men in donker. LOOS BRAND-ALAR'M MET s GEVO-LGEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 1.10 uur werd de bra-ndweer te Amsterdam opnieuw gealarmeerd met het nieuwe meldingssysteem in Amsterdam-Cost, doordat de schel Ringdijk tegenover de Schagerlaan afliep. De vo-ertuigen van de stations Nieuwe Achtergracht en Dapper- straat begaven zich naar dat punt. Er bleek edhter van brand geen sprake te zijn, zooda-t vast kwam te staan, dat een of andere balda- dige nachtbraker de hand in het spel had. Bij het terugrijden kwam de motorladder van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht, welke van de Wees-perzijde kwam, in botsing met een taxi, die in de Sarphatistraat in cfe richting van het W. P.-station re-ed. De chef van de motorla-dder had met den richtingaanwijzer aangegeven, waarheen het voertuig zou rij- den. Zelfs indien het geen bra-ndweerwagen ware geweest, zou het toch voorkeur hebben gehad, daar de taxichauffeur volgcns de nieuwe bepalingen vehikels, van rechts nade- rende, den voorran-g moet geven. De botsirrg kwam hevig aan en de taxi werd deerliik gehavend, Van den ladderwa- gen werd een spa-tbord beschadigd. GR-ONINGEN IN DONKER. Zondagavond waren de stad en de provin ce Groningen en een groot deel der provin- cie Drente van kwart over tienen tot elf uu" in donker gehuld ten gevolge van een storing in de Provinciale Electrische Gentrale. De oorzaak lag in het bevriezen van de krooshekken in de centrale, waardoor er ge- brek aan koelwafer ontstond. In d-e bioscopen en andere pu-blieke ge- legen-heden trachtte men zich met kaarslicht te behelpen. GEPENSION'N'EER'DEN. De Nederl. Bond van Gepnwionneerden en de Bond van Gepensionneerden bij de Nederl. Spoorwegen hielden Zaterdagmid- dag in het gebouw „Salvatori" te Amster dam een drukbezochtc protestvergadcring met betrekking tot de positie der oud-gepen- sionneerden. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer S. Gortel, sprak allereerst mr. P. Oud, lid der Tweede Kamer. Tweede spreker was de heer H. J. van Braam-beek, eveneens lid der Tweede Kamer. Aan het einde der vergadering werd dt volgende motie aangenomen: De openbare vergadering enz., van oordeel, dat een bijslag op de eertijds yerleeude pensioenen van 40 pet. ten eenen- male onvoldoende is ter compenseering van de sedert verbeterde loon-en en pensioen- voorwaarden dringt er ten krachtigste op aan bij de be- voegde autoriteiten, dat deze bijslag worde verhuogd tot 70 pet. en besluit deze motie ter kennis te brengen van regeering en volksvertegenwoordig-ing. KORTE BERICHTEN. Uit een winkel in de Van Woustraat fe Amsterdam zijn ontvreemd 25 dozijn zelf- strikkers, 1200 paren kousen en sokken en een bedrag aan geld, groot 150. Gezamen- lijke waarde ongeveer 1350. Door verbreking van een ruit in de keu- ken van een perceel aan de Prinsengrsxht te Amsterdam zijn ontvreemd een ijzeren geld- h'ommel, inhoudende een aandeel groot 1100 en een bedrag aan geld groot 100. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen is naar „De Maandagmorgen" meldt, door mevrouw A. Schols, onlangs te Maastricht overleden, een bedrag van 25000 vrij van successie gelegateerd. Zondag hebben de minister van staat en oud-minister van buitenland-sche zaken, jhr. mr. H. A. van Karnebeek, en mevr. van Karnebeek geb. baronesse Van Wassenaer Rosande hun 25-jarige echtvereeniging ge- vierd. Zij ontvingen zeer vele blijken van be- Inngstelling, waaronder een 50Tal bloem- stukken.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7