DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ui-t het PaHement Dafpelijjksch overzichi. Buitenland No. 276 Dif nummef beslaaf oil 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 i AJbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 6 ct. Advertenticpr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. WOGI§UAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdrcdacteuc Tj. N. ADEMA. 23lOVENHER Den Haag, 22 November 1927. De Tweede Kamer heeft heden de behan- deling van de begrooting van Binnenland- sche Zaken voortgezet en zich daarbij in de eerste plaats bezig gehouden met het geval van een Haagsche dame, die op grond van een zeer lichtvaardig oordeel van een zenuw- arts zonder behoorlijk onderzoek van het Staatstoezicht, korten tijd opgesloten is ge- jweest in een krankzinnigengestidht. „Het Va- derland" in het bijzonder heeft over deze z'aak alarm geslagen en in de Tweede Kamer heeft de heer Van der Heijden (S.D.A.P faaar heden ter sprake gebracht en aauge- drongen op scherper toezicht en grooter om- zichtigheid bij het opsluiten van menschen, de van geestesziekte worden verdacht. Zijn partijgenoot Gerhard brak een lans voor de beiangen der blinden. Kan men hun, die dat noodig hebben, niet van overheids- wege aan werk helpen? Ze als armlastigen te helpen, zooals de regeering wil, achtte de spreker een beleediging voor de betrokkenen. Een derde lid derzelfde fractie^ mcvr. de Vries-Bruins, besprak ook de zorg voor krankzinnigen hier te lande, mede naar aanleiding van het door den heer Van der Heijlen besproken geval, en ook zij oefende kritiek uit op de wijze, waarop het Staatstoe zicht optreedt. Ook de heer L. de Visser (Comm.) gevoelde behoefte om aan te dringen op een beter toezicth op krankzinnigen en drong daartoe aan op wetswijziging. Tevens brak ook hij een lans voor een betere blindenzorg, die niet mag ontaarden tot armenzorg. En mevr. Bakker-Nort (Vrijz.-Dem.) kwam alweer op dezelfde onderwerpen terug: her- ziening der krankzinnigenwet en betere zorg voor de blinden, door hun arbeid te verschaffen. Waar alle sprekers dezelfde onderwerpen ter sorake hadden gebracht, was het den mi nister Kan niet moeilijk beknopt te antwoor- den en hij deed dit door te erkennen, dat de kwestie der opneming en verpleging van krankzinnigen zeer lastig is, de deskundigen het niet met elkander eens zijn en hij voorals- nog geen belangrijke wijziging in de regeling wenscht aan te brengen. Ook omtrent 't tweede punt gaf de minis ter een eenigszins ontwijkend antwoord door uiteen te zetten, dat als men de zorg voor blinden tot iets anders dan armenzorg wil maken, het een afzonderlijk-e tak van Staats- zorg wordt, die zooveel geld zal kosten, dat bij er niet aan mocht denken. Natuurlijk werd er wat over nageprutteld in den vorm van replieken, doch daarmede kwam men geen stap verderde minister ant- woordde niet eens. De toestand van de Drentsche veenen was het volgende onderwerp, dat de heer Sannes (S.D.A.P.) ter sprake bracht, er op aandrin- gende, dat een commissie van herstel en ont- ■ginning zou worden benoemd tot organisatie der werkverschaffing. De heer Ebels (Vrijz.-Dem.) behandelde de mogelijkheid van werkverschaffing speciaal in de noordelijke provincien door landwin ning door middel van aanslibbing en drong er op aan, dat de regeering het initiatief daartoe zou nemen. Ook de heer Weijtkamp (Chr. Hist.) be- handele de werkverschaffing, en achtte ont- ginning van heide daarvoor aangewezen. De heer Stenhuis (S.D.A.P.) besprak even- eens de werkverschaffing als middel tot be- strijding der werkloosheid en wees er op, dat het hier niet de kwestie is een paar duizend werkloozen aan den slag te helpen, doch dat het er op aanlomt te zorgen voor permanen- ten arbeid, ook voor de jonge werkkrachten. Dat is geen kwestie van financieelen aard, dat is een kwestie van organisatie in de eer ste plaats. Objecten voor werkverruiming zijn er voldoende, het komt er slechts op aan, de juiste werkkrachten er voor te vind-en en deze onder behoorlijke betaling aan den ar beid te zetten. Tegen te lage loonen kwam spr. ten sterkste in verzet. In verband hier- mede verklaarde hij zich tegen protectie, maar voelde toch zeer veel voor maatregelen tegen dumping door het buitenland. Tevens pleitte hij er voor, dat van overheidswsge de Nederlandsche industrie boven het buitenland zal worden voorgetrokken. Dat zal zijn ten bate van den Nederlandschen arbeider. I>e heer van der Heijden (S.D.A.P.) deed bij den minister een goed woord voor Zuid- Oostelijk Drente, om het door behoorlijke werkverschaffing uit den n-ocd te helpen. Wat tot nog toe is geschied op dit gebied was niet behoorlijk. De spreker vond hierbij gelegenheid van zijn afkeer voor weldadig- heidsfeesten te getuigen; ook de Dr-entenaren hebben daar volstrekt niet mee op. De heer Hiemstra (S.D.A.P.) tapte mede uit het vaatje werkverschaffing en klaagde in net bijzonder over slechte arbeidsvoorwaar- den en lage loonen; de gemeentebesturen zijn daarbij de schuldigen. Nog twee sociaal-d-emocraten vo-lgden: de heer Schaper, die o. a. de Reeuwijker plassen besprak, de heer IJzerman, die klaagde, dat de z.g.n. bouwbeeldhouwers, tengevolge van de zuinigheid van den Staat, tot werkloos heid zijn gedoemd. Toen kwam de heer Van voofst (R. K.) aan het woord om uiteen te zetten, hoe nocdlottig permanente werkver schaffing voor het maatschappelijke leven zou zijn. Maar van tijdelijke werkverschaf fing door middel van het in cultuur brengen van woeste gronden was spreker een groot voorstander. Maar de volgende spreker, die heer L. de Visser (comm.) was natuurlijk van een geheel ander gevoelen, de werkloosheid is inhaerent aan de huidige maatschappij en wie haar daarvan wil bevrijden door lager loon en langer werktijd is reactionnair. Neen, de kapitalistische productiewijze is de oorzaak van de ramp en slechts door een maatschap pelijke organisatie als in Rusland is aan de werkloosheid een einde te maken. Van werk- verschafifng verwachtte de spreker onge- veer niets, ten minste zoolang ze op zoo zui- nige wijze wordt uitgeoefend als deze mi nister wil. Ten slotte pleitte spr. voor werk- loosheidsverzekering, te betalen door de werkgevers en den Staat. Even natuurlijk is het, dat een spreker als de heer Bakker (Chr. Hist.) weer een vol strekt tegenovergesteld oordeel uiteenzette in minister Kan hulde bracht voor wat hij had gedaan en nog wil doen op het gebied der werkverschaffing. Intusschen ondersteunde hij den aandrang van den heer Sannes om krachtig helpend op te treden in de veen- streken. Speciaal kwam hij op voor Zuid- Oostelijk Friesland. Dr. van der Waerden (S.D.A.P.) gevoelde behoefte een woord van kritiek te laten hoo- ren op de onvoorwaardelijke aanprijzing door zijn partijgenoot Stenhuis van het Neder- landsch fabrikaat, als on-economisch. Dat lcopt allicht op protectionisme uit en daar wil spr. niets van weten. De beer Boerema (V. B.) besprak ten slotte de indijking van de Buitendijksche gronden van Groningen als middel van werkverschaf fing en vroeg daarvoor steun en medewer- king van de regeerfng. Hiema kwam eindelijk om half zes mi nister Kan aan het woord. Na geweigerd te hebben om met den heer L. de Visser over den maatschappelijken toestand te debattee- ren. heeft de minister den heer IJzerman be- loofd de door hem aangevoerde zaak als mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen ad interim te zullen overwegen. Verder heeft de minister verschillendetoezeggingen van onderzoek gedaan en overleg met zijn collega van financien beloofd. Een kwartier later ging de Kamer uiteen tot des avonds 8 uur. Dan is hoofdstuk X (Arbeid) aan de orde. ITALIe EN DEN BALKAN. In ons overzicht van Zaterdag, getiteld „Balkanschaakspel", beloofden wij naden bijzonderheden over de redenen voor de on- gerustheid ten aanzien van Italie's Balkan- politick. In dit verband verwijzen wij naar eenige artikelen, welke de laatste dagen gepu- bliceerd zijn door de Westminster Gazette over de bedreiging van den wereldvrede door Italie. Dit blad had namelijk een specialen correspondent naar den Balkan gestuurd om eens na te gaan in welke mate de toestand inderdaad zorgwekkend is. De ontstellendste mededeeling van dien correspondent is ongetwijfeld deze: dat bin- nen twee jaren een nieuwe oorlog allesbehal- ve tot de onmogelijkheden behoort! Op zich zelf is deze jobstijding echter nog niet on- rustbarend. Immers: een oorlog behoort, zelfs binnen een veel kleiner tijdsbestek, no6it tot de onmogelijkheden. De situatie in bet politieke leven is voortdurend aan veran- deringen onderhevig en wat heden nog vriendschap is, kan morgen tot haat zijn ont- aard. Maar onrustbarend wordt het bericht wel degelijk, wanneer' zooals trouwens velen doen de correspondent deze oorlogs- mogelijkheid veroorzaakt acht door de groot" rivaliteit tusschen Frankrijk en Italie om de suprematie in de Balkanstreken en de Mid- dellandsche Zee. Hieronder volgt een korte samenvatting van het oordeel van dezen correspondent van de „Westm. Gazette". Italie wenscht een predomineerende posi- tie in den Balkan te hebben. Mussolini heefl zelf de jaren 193011935 als de gevaarlijkste peri ode ge n oemd, hetgeen de corresp ondent in. verband brengt met de verhouding tot Zu'id-Slavie Zuid-Slavie wil van een Italiaansch over- wicht in den Balkan niet weten en eischt den Balkan voor de Balkaneezen op. Om zijn doel te bereiken zal Mussolini Albanie gebruiken. Bij het v-erdrag van Tira na, gesloten tusschen Italie en Albanie, heeft Italie op zich genomen om het regime van Zogoe Bey met de wapenen te bescher- men tegen elken binnen en buitenlandschen aanval. Daar er en in Albanie zelf, en daarbuiten Albaneezen die naar Zuid- Slavie uitgeweken zijn velen zijn, die het bewind van Zogoe Pasja willen omver wer- pen, blijft een gewapende inmenging van Ita lie steeds dreigend. Een bezetting door Italie van Albanie zou Italie vasten voet in den Balkan geven. Dit zal Zuid-Slavie onder geen omstandigheid dulden- en het zal gereed zijn om de wapenen tef hand te nemen. De bijzondere corr spondent, zegt te we ten, dat Italie muni-tie en geweren naar Du- razzo heeft verscheep-t. En de folk van de Zuid-Slavische regeering te Tirana Joeras- kowitsj," zou indertijd door de Albaneesche regeering gea-rresteerd zijn, op aansp-oren van Italie, omdat hij naar Durazzo ging om de aanwezigheid van deze geweren en muni- tie te constateeren. De Italiaansche regeering erkent, dat elf Italiaansche officieren als instructeurs in het Albaneesche leger werkzaa-m zijn; de corres pondent deelt mee, dat bovendien vijftig Italiaansche officieren en 2'0O reservisten in Albanie bij de openbare diensten zijn aange- steld. Waarom? Om het land in kaart te brengen en wegen aan te leggen. Hiertegenover staat, dat Mussolini geen oorlog tegen Zuid-Slavie zal beginnen, als dit land aen steun van een Balkan-alliantie heeft. En het is sedert lang het doel der Fransche regeerirtg om een aaneensluiting der Balkanstaten te bereiken, te beginnen met een toenadering tusschen Zuid-Slavie en Bulgarije. Italie tracbt dit met alle kracht te voorkomen. Zuid-Slavie is voor een „Balkan Locarno", als Bulgarije en Griekenland de vred-esverdragen als uitgangspunt willen nemen, terwijl dan als tweede stap, in onder- ling overleg verschillende bezwaren in die verdragen wegge-nomen zullen worden. Italie sfelt nu alles in het werk om een Zuid-Slavisch-Bulgaarsch pact van non- agressie te verhinderen en»in de Italiaansche bladen wordt Bulgarije voor zulk een ver- drag gewaarschuwd, omdat Bulgarije door zijn machtiger nabuur dan verzwolgen zou worden. Een GriekschZuid-Slavisch verdrag, waarbij Zuid-Slavie een vrije zone te Saio- nica zou gekregen hebben, schijnt door een Italiaansche finantieele manoeuvre ook ver- hinderd te zijn. Want toen de Grieken te Geneve moeilijkheden on-dervonden met het sluiten van een nieuwe leening, deed een Ita liaansche finantieele groep een voordeelig aanbod en de quaestie van Salonica bleef in de lucht hangen. Ten slotte zou Italie ook een Zuid-Slavisch- Hongaarsch verdnag hebben gedwarsboomd een verdrag waSrin Hongarije een vrije zone zou krijgen in een Zuid-Slavische haven door het aanbod van Italie aan Honga rije van een vrije zone te Fiume. Zoo althans vertelt de correspondent van de „Westm. Gaz." BEIiGIe. DE KABINETSCRISIS. J as par formeert een rdeuw kabinet. Hoewel Jaspar eerst hedenmorgen zou mededeeten, of hij de formatie van het -kabi net al dan niet op zich nam, is reeds t-hans de samens-telling vhri"ftet nieuwe minist-erie gepublkeerd. De namen luid-en: Katholieken: Jaspar, Premier vain Kolonien; d-e Broqueville, Landsverdediiging; Hout-art, Financien; Baels,, Openbare Werken. Liberalen: Hymans, Bui-tenlandsche Zaken-; P. J. J. Janson, J-ustitie; Vauthier, Kunsten en Wetenschappen; Lippens, Spoorwegen en V-erkeers wegen. Christen-democraten: Heyma-n, Nijv-erheid en Arbei-d; Carnoy, Binnenlan-dsche Zaken. Een Reuter-bericht uit Br-uss-el meld't, dat de christen-democraat Overbergh op het laat- st-e oogenbli-k zou hebben geweigerd (als minister van Binn-enlandsche Zaken) deel uit te maken van het nieuwe kabinet. Niet Van Overbergh, doch de christen- democratische senator Carnoy, hoogleeraa-r te L-euven, heeft zich daarna met de porte- feuille van Binnenlan-dsche Zaken b-elast. Hoe het nieuwe kabinet tot stand kwam. Versterking van het Fransch-gezinde element. Of Jaspar zou slagen, hing af van de houding der christen-democraten, die op hun laatste congres te Brussel een program- ma hebben opgemaak-t, dat wat de mili-taire kwestie betreft -al niet zeer afweek van het social-istisehe en verder enkel-e eischen be- vatte wat het gebrulk van de Vlaamsche taa-1 betreft. Gistermorgen en gistermiddag is de christen-democratische Kamerfractie in het parlementsgebouw bij-eengekomen om over den toestand van gedachten te wisselen. Na -een beraadslagi-ng, d-ie soms heftig is ge- w-eest en waarbij- de meer radicate Vlaamsch- gezinden tegen m-edewerking aan de regee ring hebben gesp-ro-ken, werd niettem-in haast met a-lgemeene stemmen bsloten, Jaspar te steunen. Ook de lib-erale Kamerfractie is bijeenge- roepen en- ook op die bijeen-komst zijn krach- tig-e stem-men op-gegaan tegen een verder sam-engaan met de cleri-calen, maar de doc trinaire groep, die door Hymans wordt aang-evoerd, bleek ten slotte de sterkste, zoo- dat ook daar het besluit vi-el, tot een nieuwe reg-eering-Jaspar toe te treden. Jaspars taak was dan ook allergemakke- lijkst. Het nieuwe Kabinet zal ook -buiten de liberate en katholieke leden der ou-de regee ring, twee doctrinairen en twee christen- democraten bevatten. H-et liberate Kam-erlid Janson zal de port-efeuiUe van Justitie van Hymans overnemen, die, zooals wij reeds meldden, -naar Buitenlandsche Zaken ov-er- gaat. De liberate prof. Vauthier, thans mi nister van Binnenlandsche Zaken, vervangt Kamie-1 Huysmans aan Kunsten en Weten schappen en wordt zelfs opgevolgd door den christen-d-emocratischen Senator Cyriel van Overbergh, oud-onderwijzer. Heyma-n, de 1-eider der christen-democraten,, krijgt de por- tefeuilte van Nijverheid en Arb-eid, waar hij den socialist Wau-ters vervangt. De porte- feui'lte van Spoorwegen, Posterij-en en Marine k-omt in hande-n van het liberale S-enaatslid Lippens, oud-gouverneur van den Congo. Heden reeds verschijnt het koni-nklij-k be sluit der ben-oeming van de nieuwe ministers in het Staatsblad. O-ndanks som-mige verklaringen van Hey- ma-n, is de in-dru-k dat de n-ieuw-e regeering heel wat meer reactionai-r is dan de vorige. De aanwezigheid van den Fransch-gezinde Vauthier t-er vervanging van den Vla-ming Huysmans in het Kabinet, waarvan de mees- te leden ui-tgesproken Franschgezin-d zijn, boezem-t d-en Vlamingen groot wantrouwen in, en de vr-ees is gew-ettigd, dat enkele tege- moetkomi-ngen aan de Vlamingen, ond-er Huysmans vertetnd, onder zijn opvolger wel weer teniet zullen worden gedaan. Jaspar heeft anderzijds de m-ed-ewer-king van d-e christen-democraten waa-rlij-k niet d-uur -betaald. Beide nieuwe ministers, Van Over be-gh en Heyma-n, zitten, zooals al-ge- m-een b-ekend is, al sedert lang op een porte- feuille te wachten. Thans is hun lang-gekoes- ter-de wensch vervul-d. Heyman, d-ie Vla-amsch- g-ezind is, is echter slechts een figuur op h-et tweede plan en altesb-ehalve opgewass-en te gen zijn vele Fransch-gezinde med-eleden in de regeering. Dat is iets van h-et program der christen-democratie onder het nieuwe Kabinet terecht komt, mag uitgesloten wor den geach-t. Intuss-chen zal nu de kwestie der 1-eger- hervorming zeker aan een spe-ciale commis sie worden voorgelegd met de opdracht voor Pa-schen met haar taak gereed te ko- men. Vo-lgens de plan-n-en van Jaspar en de Broqueville zijn tot dan toe voor het nieuwe Kabinet geen schokkende gebeurtenissen te v-erwachten, maar als d-e militaire kwestie weer omstreeks Paschen ter ta-fel kemt, zul len zonder twijfel voor Jaspar opnieuw spannen-de oogenb-likken aanbreken, die hij nu, dank zij de meegaan-dhei-d der christen- democraten, zoo gemakkelijk is t-e boven ge- komen. DUITSCHLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Het conflict bij de West-Duitsche binnenscheepvaart. Naar d-e „Vorwarts" m-eldt zijn de reeders der West-Duitsche binnenscheepvaart naar aanleiding van de staking van het person-eel, welke gevolgd is op hun verwerping der scheidsrechterlijke uitspraak van 24 October, thans overgegaan tot de uitsluiting der stri kers en der nog varende kapiteins, machinis- ten en-schuitenVoerders. Daarmede wordt de geheele West-Duitsche kanaalscheepvaart stilgelegd. Volgens het blad dreigt het con flict ook over te slaan naar de Rijnscheep vaart. Het person-en der Nederlandsche Rijn- scheepvaart zou met de stak-ers en uitgesloten so'lidair zijn. Metaalbewerkersstaking in het Saar- gebied. Als gevolg van de verwerping door de werkgevers van de arbitrate uitspraak inzake loonsverhooging zijn ongeveer 35.000 arbei- ders in de Saarlandsche metaalnijverheid- in staking gegaan. DUITSCHLANDS TOEKOMST. Een rede van Stresemann. In aansluitin-g met een zitting van het cen- traal bestuur der Duitsche Vo-lkspartij te Brunswijk sprak dr. Stresem-ann in een open- bare vergadering. Hij wees er o.a. op, dat Duitschland en Europa nog lang niet voor een afgesloten ontwikkeling stonden en dat zij een verd-eren ideeenstrijd voor den boeg hadden. Wij staan, zoo zeid-e Stresemann, in een ontwikkelingsproces, waarvan het eind-e niet is te zien, doch men moest zich afvragen of de ord-e van zaken van thans duurzaam was. Waar men het oog heenwendde zag men onbekwaamheid en onopgeloste probtemen, terwijl men de trekkin-gen beleefde van eeti revolutionnair tijdperk. Niet m-et grootc woorden en red-evceringen, d-och men zich een weg door d-ezen chaos banen. Stresemann behand-elde vervolgens den financieelen toestand van Duitschland en de critiek van d-en agent voor de herstelbetalin- gen op Du-itschlands financi-eele pol-itiek, waarbij hij een waarschuwing uitte tegen tal- rijke verschijnselen in het Duitsche economi- sche leven, die bij duizenden indruk wekten als zou Duitschland een rij-k land zijn, terwijl het in werkelijkheid arm was. Stresemann wees op de ncodzakelij-kheid van een guhsti- ger positie van Duitschland-s hand-elsbalans. Het overtreffen d-oor den invoer van den uit- vo-er, gelij-k totnog-toe het geval was, was in de toek-omst niet m-ogelijk. FRANKRIJK. EEN VRIJSPRAAK Een vrcuw doodde haar man. Voor de rech-tbank van de Seine en - Oise h-eeft Lucie Vandard terechtgestaan, oud 25 jaar en moeder van twee kinderen Zij werd besch-uldigd haar man doodgeschoten te heb ben. Charles Vandard was een dronkaard en een woesteling. Toen hij hoord-e, dat zijn vrouw voor de tweede maal moeder zou worden, dreigde hij haar te zullen dood-en als het kind levend- ter wereld kwam. De vrouw, uit a-ngst dat hij zij-n plan zou volvoeren kocht een revolver. Toen nu haar man weer dronken thuis kwam en haar c'r-eig- de, schoot zij hem dood. Hiervoor stond zij terecht. Verscheidene getuigen ver-klaarden, dat Vandard- een woes teling was en zijn vrouw herhaaldelij-k m-et den d'-ood bedreigd had. De jury sprak het niet-schuldig uit en be- klaagde werd onder ap-plaus der publieke tribune vrijge-sproken. - «- - Iroor de Hint J%Hcolaas I Tin en Moper Tap. en Chin, artikelen. JKunstka lenders. Fa. v. d. MMorst. Fangestr. 21. ROEMENIe. DE BOERENPARTIJ. Een scherpe motie. In de Zondag te Boekarest gehouden ver gadering der Roemeensche boerenpartij is een motie aangenomen, waarin nogmaals in scherpe bew-oordi-ngen wordt gepro-tes- teerd tegen „de onw-ettige maatrege-len der regering" en opnieuw het besluit-wordt ge nomen het verboden congres te Alba Julia (Karlsburg) bijeen te roepen. De motie eind-i-gt aldus: „De leiding wordt gemachtigd ter uitvoering der genomen be- slui-ten tot redding des lands in en buiten het partement gebruik te maken van alle wette- lijke middelen. Zou de regeering met haar stelsel va-n wiltekeu-r voortgaa-n, dan wordt het bestuur uitgenoodigd het verzet der bur gers te organiseeren". De „Frankf. Z-tg." doet opmerken, dat de boerenpartij in deze motie voor de eerste maal d-reigt met eenrevol-utionaire bewe ging, maar dat volgens een ander bericht de bekende gematigdheid der leiders, m-et name van Maniu, ni-ettemin doet verwachten, dat een actief revolutionnair optreden zal wor d-en vermeden. SPANJE. SCHIPBREUKEN. Tengevolge van een orkaan hebben bij Cadix verscheidene schepen schipbreu-k g-e- teden. And ere schepen hebben hun vertrek uitges'teld. Van h-et Spaansche stoomschip „Vi-go zijn geen berichten meer ontvangen, PERZIe. DE ORGANISATIE DER FINANCIeN. Een Duitsch adviseur. Op verzoek van de P-erzische regeering zal dr. Botzkes, directeur van de Bank, fur Deutsche Industrieobligationen", naar Tehe- ran vertrekken om daar als financieel-advi- seur der Perzische regeering op te treden. Zijn benoeming spruit voort uit het feit, dat de overeenkomst met den Amerikaan- schen financieelen adviseur Milispangh n-iet is vern-ieuwd. Dr. Botzkes is zeer goed op de hoogte van Oostersch-e a a ng-eiegenhedendaar hij vroe- ger directeur der Ottomaansche Open-bare Schuld te Konstantinopel is geweest. JAPAN. DE KEIZER EN DE PARIA. In de sprookjes gaat het altijd. anders. Het s-chijnt, dat toen Zaterdag 1.1. te Nagola de Keizer van Japan een tr-oepen-i-nspectie in-eld, na-dat de groote manoeuvres waren af- gel-oopen, een soldaat, die tot de klasse der paria s behoorde, uit het gelid trad, en ne- derknielde om den Keizer een verzoekschrift aan te bieden. In die petitie werd aangedron- gen op een verbetering van het lot van hen die tot de klasse der paria's b-ehooren. Tot zoover gaat het verhaal goed en komt het overeen met den gang van zaken in de sprookjes. Maar in het sprookje treedt dan d-e K-eizer op den geknielde toe, laat door een a-dju-dant he-t verzoekschrift aannemen en dan v-olgt later d-e een of andere daad van largesse. Maar thans ging het anders. De Keizer m-erkt-e van niets. De soldaat werd gegre- pen en weggesleept. De officieren van het regiment waartoe de eigenmachtige petitio- naris behoorde, vroegen en bloc ontslag (hetgeen met werd toegestaan) en de sol daat gaat een jaar de prison in. Maar misschien hoort nu de Keizer er achteraf t-och nog van, en levert- dat dan nog wat op voor de ongelukkige klasse van heden ten wi-er behoev-e ee-n uit -hun ei-gen kring een smeekbede wilde richten tot den Keizer. AMERIKA. MIJNWERKERSONLUSTEN. Abussievelijk werd giste-r een be-richt over mijinwerkersonlusten te Denver in Colorado geplaatst onder het kopje Engeiand. In onze rubn-ek te-legranimen heeft men echter een nader, aa-nsluitend bericht kunnen aantref- fen DE ELECTROCUTIE Een publieke vertooning In de gevangenis van Trenton (New Jer sey) hebben zi-ch walgelijke tooneelen afge- speel-d bij de ter-echtstelli-ng van vier man- nen, beschuld-igd van moord op den kassiei van een ice creamfabriek. M-eer dan honderd op sensatie beluste personen waren er mel allerlei middelen in geslaagd binnen, de ge vangenis te komen om van de electrocutie ge- tuige te zijn, doch daar de kamer, waar de etectrische stoel zi-ch bevindt, te klei-n was voor zooveel toeschouwers, kreeg ieder zij-n beurt om een s-lachtoffer den d-ood te zien in- 8aan. Zelfs mochten zij de laatste stuiptrek- ki-ngen der -ongelukkigen gade slaan. DE JONGE OVERSTROOMINGEN. Het departement van Handel maakt be- kend, dat de schade, door de jongste over'- stroomingen in Nieuw-E-ngeland aange- richt, 72 millioen gulden bedraagt I

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1