DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Buitenland No. 277 DIf ntlmnwr bestaat off bladeDL- Honderd negen en twintigsste Jaargang .927 Ifoonncmentsprijs bij yooruitbetaling per 3 maandcn f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertcntiepr. 25 ct p. regclgrootere letters naar plaatsnUmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. S3. DO^DERDAG Uit liet Parlement Den Haag, 23 November 1927. Minister Slotemaker de Bruine was er ongetwijfeld op voorbereid, dat de radicale elementen der Tweede Kamer hem niet met glace handschoenen zouden aanpakken bij de behandeling van zijn begrooting voor het volgend jaar. Maar of hij er we op had ge: rekend dat hij zoo ruw zou worden bejegena als gis'terenavondi de beer Stenhuis, woord- voerder der soc.-dem. partij, hem te liji girng, valt te betwijfelen. Een uitdrukking als ..met een minister opgescheept zitten typeert den vorm, waann de heer btennuis den minister van Arbeid te lijf ging. Maar de acht andere sprekers, die kritiek op het beleid des ministers uitoefenden mo-gen zich wat meer parlementair hebben uitge- drukt, vriendelijk gestemd waren zij over het algemeen niet voor den bewindsman. Men verwijt den minister in het bijzonder, dat hij te weinig doet op het gebied der so- ciale wetgeving, en in het bijzonder, dat ni] geen verdere uitvoering geeft aan de bepahn- gen der Arbeidswet en aan de besluiten der Washingtonsche conventie. De eenige die nog vrijwel over den mnister te spreken was, was de heer Bakker (Chr. Hist.), die in redelqk- iheidl er op wees, dat wat van den minister wordt verwacht alles zeer moeielij-k is en ernstige studie vraagt, doch ook hi] drong er to-ch op aan, dat de minister meer zou doen wat voor de hand ligt. Maar overigens waren noch de heer Veraart (R.K.), noch de heer Kuyper (R K.) noch de heer Smeenk (A.R.), noch de heer Van der Waerden (S.D.A.P.), noch de heer Kortenhorst (R.K.), noch de communist over den minister te spreken. Ook de heer Kersten (S.G.P.) is niet tevreden met het ministrieel beleid, doch dat om een tegen- overgestelde reden: de minister heeft vol- gens hem te veel sociale wetten in voorberei- ding. Wat minder ingrijpen der overheid zou hem wel zoo lief zijn. In den laten avond is de minister nog aan het woord gekomen om zijn- beleid te verdedi- gen en hij heeft dat in forscher vorm gedaan dan we verwacht hadden. De minister heef verklaard, dat hij niet anders van plan is als de Arbeidswet uit te voeren, maar dat dit een lastig werkje is, waarbij met behoedzaamhmd moet worden opgetreden enwaarbi] men er rekening mce moet houden, dat men een gulden sleehts eenmaal kan intgeven. Van opneming der verbindendverklanng in de regeling van het collectieve arbeidscon- tract blijft de minister tegenstander, al werd hem van meer dan een zijde de wenschelij c- heid daarvan ook betoogd. De minister ga tot verdediging van zijn arbeid overigens een overzicht van wat er in voorbereiding is en reeds is ingediend en indterdaad kan men moeielijk zeggen, dat de heer Slotemaker stil zit: hij wcrkt hard, maar natuurlijk nie hard genoeg naar den zin der uiterste lin ker zijde. Dat blijkt ten overvloede uit de actie, weike de heer Stenhuis met enkele par- tijgencoten tot besluit van de avondvepgade- ring indiende, waarbij aangedrongen wordt op onverwijlde maatregelen ter ratificati-e van de Washingtonsche Conventie lnzake de ar- beidsduur in de nijverheid en volledige toe- passing van de Arbeidswet. Deze motie komt hedenmiddag in stem ming. Op aanneming valt niet te rekenen, tenzij er een meerderheid1 in de Kamer is, die hoopt-e, dat men daardoor den minister tot aftreden zou kunnen dwingen. De Tweede Kamer is heden begonuen de motie-Stenhiiis, waarvan we hierboven ge- waagden, te verwerpen, nadat de heer Joe- kes voor de Vrijzinnig-Democraten, en de heer Nolens voor de Roomsch-Katholieken hadden verklaard, dat zij niet voor de motie konden stemmen. Dientengevolge werd de motie verworpen met 52 tegen 21 stemmen Alleen de soc.-demo-craten stemden er voor, de communist was afwezig. Hierna is voortgegaan met de behande ling van de Begrooting van Binnenland- sche Zaken en wel met de afdeeling Land- bouw. Alle landibouwspecialiteiten ongeveer hebben achtereenvolgens hun stem laten hooren en verschillentie landbouwbelangen behandeld. Maar in het bijzonder had het pachtvraagstuk de belangstelling der spre kers, en als we goed geteld en geluisterd hebben, hebben alle vijftien leden er een woordje over in het midden gebracht. Zij hadden alien een eigen meening er over, doch de sociaal-democraten gevoelen in het bijzonder er veel voor, omdat zij verwach- ten, dat bij de wet maatregelen kunnen wor den eetroffen om hooge pachtsomme'n te gen te gaan. Een man als de heer Bierema (V.-B.) koestert er heel wat minder hooge verwachtingen van. Hij gevoelt blijkbaar meer voor lanubouwonderwijs, behoorlijke ontwatering en goed geleide emigratie om betere toestanden in het landbouwbedrijf te doen ontstaan. Daartegenover waren spre kers als de beide sociaabdemocratische afge- vaardigen Hiemstra en Van der Sluis groote voors'tanders van een pachtwet en zetten uitvoerig uiteen welfce voordeelen zij er van voor de boeren verwachtten. Andere sprekers waren er wel minder geestdiriftig voor gestemd, doch zij zouden de wet aanvaarden indien er onder meer een continuatierecht, een aanspraak om de pacht op de oude voorwaarden op langen termijn voort te zetten, in de wet werd opgencmen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 24 AOYERBER Van de andeie onderwerpen, welke bij de beraadslagi.ng zijn behanddd noemen wij de kwestie der invoering van onze gewassen in Amerika. De heer Lovink (C.-H.) wierp daar van een balletje op en toonde zich belang- stellend naar de stappen door onze regee- ring gedaan om de moeiiijikheden welke men in Amerika aan onze exporteurs bezorgt, op- geheven te krijgen. De heer Van Voorst van Voorst (R.K.) plei'tte voor een vermeerdering van het aantal lagere landbouwsehcien, die even noodig zij:. als ambachtscholen. De heer Ebels (V-D.) gaf een drietal wijzigingen in de Landarbeiderswet aan, waardoor de toe- kenning van gronden vlugger in haar werk kan gaan. En zoo werden nog enikele land bouwbelangen genoemd, doch het ging steeds als het ware terloops: het was tel- kens weer de pachtwet, die maar steeds om het hoekje kwam kijkenterwijl zij nog niet eens is ingediend! Het was bij zeven uur toen minister Kan het woord kreeg om daaromtrent wellicht enkele mededeelingen te doen, maar hij gaf er de voorkeur aan dat niet gehaast op het laatste oogenblik te doen en na een paar zin- nen gezegd te hebben, stelde hij zijn verdere beantwoording tot morgen uit. Na de afdeeling Landbouw komt de Vis- scherij aan de orde, doch die zal de Kamer wel niet zoo lang bezig houden, of zij krijgt morgen eindelijk de begrooting van Binnen- tandsehe Zaken onder de knie, om dan Bui- tenlandsche Zaken onder handen te nemen. Dagelijksch overzicht. SOWJET-RUSLAND EN DE ONTWAPENING. Ruslartd. weer naar Geneve. Hoe zal zijn houding tegenover de ontwapening zijn? Een opmer- kelijke verklaring van Litwinof. Toen eenige dagen geleden bekend werd dat Rusland bij zijn glorieuse rentree ter ont wapeningsconferentie met 'n zeer uitgebreide delegatie zou verschijnen, hebben velen maar vergeefs! zicih afgevraagd, wat de bedoeling van deze omvangrijke afvaardiging wezen kon. En daar men van de Russen ze1 den goed weet wat men aan hen heeft, wan- neer zij in connectie kom'en met het kapita- listische buitenland, rees zelfs het vermoeden, dat de Sowjets die talrijke gedelegeerden eigenlijk alleen bekostigden om de zaak een beetje in de war te sturen. In een onderhoud met Russische en buiter- landsche -persvertegenwoordigers heeft Litvvi- nof, de voorzitter der delegatie en plaatsver- vangend volks-commissaris van buitenland- sche zaken der Sowjet-Unie voor zijn vertrek naar Geneve nog het een en ander meege- deeld, dat eenig licht werpt op het vermoede- lijk standpunt der Russen. De regeering der radenunie, aldus Litwi nof, heeft nimmer haar wantrouwen onder stoelen en banken gestoken, dat zij koestert ten aanzien van de bereidwilligheid en de be- kwaamheid der kapitalistische landen om het systeem der oorlogen te doen verdwijnen en de ontwapening door te zetten, welk wantrou wen wordt gerechtvaardigd door den zeven- jarigen vruchteloozen arbeid aan de ontwa pening. Door haar besluit een delegatie naar de a.s. vierde zitting der voorbereidende com- missie en ook naar de ontwapeniingsconfe- rentie te zenden ontneemt de radenunie haar vijanden de kans, haar de scihuld te geven van een eventueele mislukking der conferen- tie en neemt zij voor haar buurstaten de aan- leiding weg, om haar weigering, om te ont- waperien door de niet-deelnemting der radenu nie te rechtvaard'igen. De U. S. S. R. voert onafgebroken een vre- despolitiek. Zij biedt al haar buren, en niet alleen haar buren, non-agressieverdragen aan. Wanneer de kapitalistische landen de ver- wezenlijking van het plan eener volledige ontwapening ineens of binnen korten tijd on- mogelijk achten, gaat de radenregeering ook met een ge'leidelijke uitvoering van dit plan, in door de conference vast te stellen ter- mijnen, accoord. De Russische delegatie zal te Geneve met een eigen program verschijnen en alle gede legeerden als haar bondgenooten beschou- wen, die zich bij dit program aansluiten of voorstellen doen, die in dezelfd'e richting gaan. Zij zal het als haar voornaamste taak beschouwen de aandacht der ontwapenings- commissie en vervolgens die der conference te vestigen op de noodza'kelijkheid van bet tot stand brengen van wezenlijk stevige en doeltreffende waarborgen voor den vrede. In deze verklaring vragen verschillende punten de aandacht. In de eerste plaats natuurlijk dit, dat de Sowjet-regeering bereid is om ook, wanneer het sleehts tot een voorloopig gedeeltelijk ontwapeningsbesluit zou komen, daarmede accoord te gaan. Daarnaast valt op, dat de Moskousche bewindvoerders aan alle staten n on-agressieverdragen aanbi eden. Zeer zeker is er veel gewonnen, wanneer de Russische regeering imderdaad oprechte voornemens koestert, deze plannen uit te voeren. Opmerkelijik is echter, dat in den aanvang der verklaring zoozeer de nadruk gelegd wordt op het wantrouwen tegenover die ka pitalistische staten na den zevenjarigen vruchteloozen ontwapeniogsarbeid en op het feit, dat Moskou met een eigen program- ma voor den dag zal komen. Het is niet onmogelijk, dat dit programma practiseh onui-tvoerbaar zal blijken en dus verworpen zal moeten worden. Dit zou het merkwaardige resultaat heb ben, dat de Sowjets tegenover het Russische volk als de verdrukte onschuld kan spelen, moord en brand schreeuwen over de oor- logszuchtige kapitalisten om intusschen kalmpjes voort te gaan met het uitbreiden van de eigen land-, lucht- en zeemacht, waar- over wij enkele dagen geleden reedis in dit verband kenschetsende bizonderheden ver- meldden. CHINA. DE GOMMUNISTISCHE AGITAT1E. Met Russisch geld. In den loop van een proces tegen zeven Chineesche agitatoren, beschuldigd van op hitsing tot staking, bleek, dat de Russische consul-generaal te Sjanghai den beklaagden 10CO dollar heeft uitbetaald voor elke staking, die zij organiseerden. De beklaagden zijn tot 15 maanden gevan- genisstraf veroordeeld. PERSVRIJHEID IN CHINA. Na Rusland en Italie ook China Men weet, dat het in Rusland en Italie met de vrij'heid der drukpers niet al te.best gesteld is. Trouwens al evenmin in landen als Spanje, Chili en nog andere. Ook in China is er geen persvrijheid, hetgeen trou wens daar veeleer te begrijpen is dan in an dere landen met sinds jaren geconsolideerde toestanden. Maar om op China terug te komen. De Chineesche commissaris voor de verdediging van Shanghai heeft een „bureau voor poH- tieke voorlichting" gesticht, van welk bureau het de taak zal zijn, anti-imperialistische bro chures en strooibiljetten op te stellen en cen- suur te oefenen op de bijdragen, brieven en telegrammen die gericht zijn aan personen, die in betrekking zijn bij de voornaamste Chineesche bladen. Op de post- en telegraafkantoren worden alle bsrichten, die niet in het belang zijn van de nationalistische partij, achterwege ge- houden. ALS! Als de Chineezen waarlijk weten, waarom zij vechten, dan blijken ze heel wat wijzer te zijn dan de rest van de wereld, verzucht de ..Nashville Banner"; - DUIT SCHLAND. DE ZA'AK-v. MoLLER. Disciplinaire maatregelen. Naar de „Voss. Ztg." meldit, heeft de Prui- sische minister van onedrwijs een discipli naire vervolging ingesteld tegen den Berlijn- schen hoogleeraar dr. v. Moller, de naar men weet in zijn colleges aanvallen heeft gedaan op de Pruisische regeering, waarbij hij zich vooral in anti-republi'keinsdien en anti- semietischen geest heeft uitgelaten. DE RECHTS-RADICALE ACTIE. Schietoefeningen in een school. Te Schwerin in Mecklenburg kwamen de laatste dagen eenige leerlingen eener middel- bare school met schotwonden thuis, die hun onder schooltijd waren toegebracht. Bij on derzoek bleek, dat de meeste scholieren lid waren van de Jungstahlhelm, dat zij ondanks het verbod de rector en de leerraren in de klassen het Stahlhelm-insigne droegen, en dat er gedurende de pauze en ook tijdens de voor het onderwijs bestemde nren in dte klas- selokalen schietoefeningen werden ge- houden. Lessenaars, deuren, kasten, enz. wa ren van kogelgaatjes doorzeefd, en, wat erger was, vele leerlingen waren door schoten in de hand en in het lichaam gewond. De school staat onder leiding van den in de volkische beweging in Mecklenburg be- kende rector Spedrt. De zaak heeft zich tot een groot schoolschandaal uitgebreid en men verwacht, dat zij wel een staartje zal hebben EEN ONSOLIEDE BANK. Twee en een half jaar geleden werd te Ber- lijn een bank opgericht, die naar een der ir- manten v. Bisdhoffshausen werd gedoopt. De nieuwe instelling nam dadelljk groote al lures aan, hoewel het kapitaal sleehts 40.000 Mark bedroeg. In het begin van dit jaar is ze gefailleerd met een passief van 1.3 millioen. De vijf firmanten stonden Maandag terecht wegens valschheid in geschrifte, oplichting en bedriegelijke bankbreuk Twee ervan hadden tijdens het bestaan van de bank 180.000 mark opgestreken, de andere drie 80.000 Mark. Nadat de officier van justiitie in zijn requi- sitoir de bank een zwendelzaak had genoemd, die al bij haar stichting „op fraudeleus bankroet was opgebouwd" kregen de beklaag den gevangenisstraffen van vier tot 3 maan den. EEN „IJZBRVR:ETER". Dezer dagen werd een gevangene uit de strafinrichting Miirau bij Olmiitz ziek. Bij een onderzoek met rontgenstraien bleek, dat er tal van ijzeren voorwerpen in 's mans maag en darmen staken. Bij de operatic kwa men dan ook voor den dag twee helften van een ijzeren kachelhaak, elk 23 c.M. lang en 4 m.M. dik een ijzeren lepelsteel van 27 c.M lengte en het handvat van een zeef. Dit laat ste voorwerp had de maag reeds verlaien en den dam op twee plaatsen geperforeerd. De Chirurg moest 35 c.M. darm verwijderen. De operatic is voorloopig geslaagd. De man moet enkele dezer voorwerpen al viermaan- den lang in zijn ingewand gehad hebben. FRANKRIJK. STEDELIJKE CENTRALE VERWARMING. Te Parijs. De Parijiscihe gemcenteraad heeft ernstige plannen om in' Parijs de steddijke centrale verwarmiog in te voeren. Door een systeem van stoom- of heet water verdeeling wil men van uit een of meerdere centrales de huizen warmte verschaffen. De prefect der Seine wil beginnen met de „bewerking" van een groot gedeelte in het Oosten van Parijs, waar een groot terrein voor proefneming beschikbaar is. Hij wil de onderneming aan een concessio- naris geven met voorbehoud van deelneming der gemeente. Reeds eenige groepen van groote gebouwen te Parijs hebben een ge- meenschappelijk verwarmingssysteem. In de Ver. Staten en Duitschland bestaat in eeni ge steden de gemeentelijke centrale verwar ming. DE OBLIGATIE-VERVALSCHING. Karel Blumenstein stelt zich ter beschikking van de Fransche politie. De advocaat van den te Parijs gearresteer- den bankier Josef Blumenstein, Darmon, die uit Parijs naar Zurich was gekomen, heeft in de gevangenis een bespreking gehad met Karl Blumenstein, de zoon van den bankier, die kort geleden in verband met de verval- schingsquaestie der Hongaarsche obligaties in Zurich was gearresteerd. In den loop van dit gesprek besloot Karl Blumenstein zich vrijwillig ter beschikking te stellen van de Fransche politie en zich niet langer tegen de door Frankrijk verlangde uitlevering te verzetten. ROEMENIe. BRATIANU ONGESTELD. Een ontsteking van de amandelen. Minister-president Bratianu lijdt aan een ontsteking van de amandelen, gepaard gaan de met koorts. Zijn algemeene toestand is be- vredigend. Nader wordt gemeld, dat de min.-pers. een lichte operatie heeft ondergaan. DE STRIJD DER KARLISTEN. De laatste aangehoudene op vrije voeten gesteld. Axinte, de gewezen prefect van Jassy, die drie weken geleden in bechtems was genomen wegens het verspreiden van Karlistische vlug- schriften, is gisteren weer op vrije voeten ge steld. De instructie tegen hem wordt nog voortgezet, doch men denkt niet, dat het tot een vervolging zal komen. Met Axinte zijn thans alien, die in verband met het geval- Manoilescu in hechtenls genomen waren, weer in vrijhdd gesteld. ZWEDEN. TOT HET LEV'EN TERUGOEROEPEN. In het Morby Ziekenhuis bij Stockholm zijn twee patienten, die aan trombose over- leden schenen te zijn, door een operatie ter- stond na den „dood", waarbij de bloedprop, die tot het hart doorgedrongen was verwij- dQrd werd, weder in het leven teruggeroepen De operatie, die door de doktoren Giertj en Craford geschiedde, had bij den eenen patient vier weken geleden plaats, bij den ander twee weken geleden; beide patienten maken het reddijk wel. De operatie is niet lets nieuws, zij werd ook in andere landen reeds vaker be- proefd maar tot dusver nog nooit met succes. FINLAND. HOOGVERRAAD. Matti Turkia, gewezen secretaris van de Finsche sociaal-democratische partij, is gis teren door de rechtbank van Helsingfors we gens het plegen van hoogverraad veroor deeld tot 814 jaar gevangenisstraf. Matti Turkia is een der oudste leiders van de Finsche arbeidersbeweging. Na den bur- geroorlog was Matti Turkia naar Noord- Rusland gevlucht, waar hij onderwijzer aan een Finsche school werd. Hij kwam daar i echter wdldra in conflict met Finsche com- munisten en werd toen gedwongen Rusland teverlaten. Hij slaagde er in te voet door Fin land te trekken en na een zeer avontuurlijke toeht de Zweedsche grens te bereiken. In Zweden heeft hij toen een paar jaar geleefd, ondersteund door zijn Zweedsche geestver- wanten. Het verlangen naar zijn land en zijn bloedverwanten deed hem ten slotte echter besluiten naar Finland terug te kceren, waar hij zich vrijwillig ter beschikking van de autoriteiten stelde. Turkia is 56 jaar oud. AMERIKA. VOOR EEN MILLIOEN DOLLAR AAN BIER VERNIETIGD. Te Newark bij NewYork is door prohibitie- beambten voor meer dan 1.100.000 dollar waarde aan bier in een afvoerkanaal gego- ten. Over de 1.400.000 liter ale, die sedert 1907 in een brouwerij aldaar in voorraad lagen, moesten op bevel der drankpolitie ter- stond vernietigd worden. Zes arbeiders had den een week noodig om het eene vat na het andere in het Kanaal leeg te gieten. De eigenaar der brouwerij was voornemens het bier, dat in al die jaren slecht geworden was, voor de bereiding van .Izijn te gebruiken. Dat werd echter streng verboden. Daarna wilde hij het bier als dividend aan de aandeelhou- ders der brouwerij uitkeeren, maar ook dit bleek onmogelijk. Daarop verschenen pro- hibitie-beamben, die mededeelden, dat de „stof" op bevel der regeering terstond ver nietigd moest worden. Volgens !e Amcri- kaansche drankwet mag alle alcohol, die voor het in werking treden van het verbod ver- M oor de Sint iMieoHfn# De nieuwste snufjes Corsages, Bijouterieen, Letter- en Vriend- schapsbandjes, double Beursjes, Soiree- Taschjes enz. Fa. v. d. Horst. JLangestr. 21. vaardigd is, bewaard en door de eigenaars soonlijk kon opdrinken, moest het vernietigd val de eigenaar het bier natuurlijk niet per- soonlijk kan opdrinken, moest het vernietigd worden. DE MIJNWERSSTAKING IN COLORADO. President Coolidge wil voorloopig niet intervenieeren. Een delegatie arbeidersleiders is bij presi dent Coolidge geweest om hem te verzoeken, als bemiddelaar op te treden in de staking der mijnwerkers in het vetkoolgebied in Penn- sylvanie, West-Virgihie en Ohio. De presi dent bleek daartoe niet genegen. Hij zeide, dat hij weinig h-eil verwachtte van het sa- menroepen van een confer en tie tussehen mijncig.naren en mijnwerkers, tenzij zoo n conferentie van beide kanten werd verlangd. PRESIDENT COOLIDGE. Hij wil geen candidaat zijn. President Coolidge heeft zich in afkeuren- den zin uitgelaten over het feit, dat er in den lande verzoekschriften circuleeren, waar- op handteekeningen worden gevraagd, welke petities de bedoeling hebben Coolidge te doen terugkeeren op zijp besluit, geen nieuwe candidatuur voor liet presidentschap te aan vaarden. Coolidge is van oordeel, dat men 't toch aan hem zelf moet overlaten, of hij al dan niet candidaat wil zijn en dat men toch weet, dat hij niet wil. EEN ECHTE OF VALSCHE PRINS? Miss Dorothy C. Coekron, een dichteres, welbekend aan de overzijde van den Oceaan, heeft de „society" in New-York in verrukking gebracht door haar huwelijk te Parijs met een prrns die wel een pseudo-prins kon blijken. Haar echtgenoot noemt zich prins Nico- laas Karageorgewitsj, en zegt de tweede zoon te zijn van wijlen prins Arsene Karageorge witsj, broeder van koning Peter van Servie. Prins Nicolaas is dan een neef van den te- genweordigen koning Alexander van Zuid- Slavie. Het huwelijk, dat in Parijs toch al „the topic of the day" was, trok nog meer de aan- dacht, omdat eenige dagen tevoren in de Pa- rijsche bladen een bericht uit Belgrade was opgenomen, waarin werd medegedeeld, dat daar geen prins Nicolaas Karageorgewitsj bekend is en dat er geen andere tak van het huis Karageorgewitsj bestaat, dan de re- geerende tak. In het „Journal des Debats" heeft prins Nicolaas verklaard, dat hij de stukken waar- iut ziin vorstelijke afstaimming blijkt, kan overteggen. Hij is in Petersburg geboren. Zijn vader was Russisch generaal en kreeg in 1904 de Servische nationaliteit. Van zijn derde_ tot neg-ende jaar woonde prins Nico laas in Italie, daarna weer in Rusland. E>e Almanack de Gotha" vermeldt prim Nicolaas ook niet. KORTE BERICHTEN. Voor de eerste maal zal er in de Ver. Staten een „proefhuwelijk" worden gesloten met goedkeuring der wederzijdsche ouders. Miss Josephine Haldeman Julius, de 18-jari- ge dochter van den schatrijken uitgever, treedt Donderdag bij wijze van proef in het huwelijk met den heer Aubrey Rosselle. Papa heeft verklaard dat als de jongelui van oordeel zijn, dat ze voor elkaar geschikt zijn, zij formed kunnen trouwenzoo niet, dan zullen ze weer uit elkaar gaan. Uit Madrid wordt gemeld, dat er te Oviedo een brug is ingestort juist toen er een lij'kstoet over been was getrokken. De lijkwa- gen was reeds aan den overkant, maar ver< scheidene personen die in den stoet gingen zijn te water gevallen en, voor een deel, ern- stig gewond. Dinsdag brak in het dorp Linum (Oost- Haveland) in een schuur brand uit. De vlam- men grepen zoo snel om zich heen, dat een geheele straat in het plaatsje werd ver* nield. De schade is zeer groot. De nieuwe Belgische ministers hebben den eed aan den koning afgelegd. Een Fransch-Duitsche combinatie gaat van „beroemde moorden" een serie dramati- sche films maken. Als eerste „geval" is ge- kozen de affaire ..Madame Steinheil". De titelrol speelt een Duitsche actrice, Ma rie Sonja. Janet Gaynor, de nieuwe ster, die van zich deed spreken door haar beide uitsteken- de films „Twee Menschen" en „Zonsop- gang", heeft een half dozijn huwelijksaanzoe- ken afgeslagen en gaat trouwen met een jong en arm journalist uit Ios Angeles, Herbert Moulton bij name. George O'Brien, die met haar speelde in „Zonsopgang", heeft Holly wood voor geruimen tijd verlaten, en re is; thans in Europa rond. Het kabinet-Teemant in Estland is afge- treden, nadat het parlement een sociaal-de- mocratisch voorstel inzake de reglementen eener nieuwe hypotheekbank had aangeno- men, hoewel het door de regeering was be- streden. ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1