Griep. frnmrnim ilkspSarin?* Tablctfen MlftlEI BSrcnenlaiitl L. FrnnkfMiIier^, Alkmaar. Influenza, luchtpijp-katarrh volgen vaak op een verwaarloosde. lichie Yerkoudheid. n in alle gevallen beproefd gebleken en bestrijden bovendien met succes. hoofd- en kiespijn, pijn in de lede- maten, neuralgische pijnen enz. Men vrage de echte Aspirin-Ta- bletten in de origineele verpakking ,,'Boyek", kenbaar aan den oranje band en het Bayerkruis. Weiger namaak of losse tabletten. ■hetgeen de heer Kaan wenscht, reeds ge- beurt. Voor zoover hi-eri-n nog verbetering ka-n worden toegepasl, zal dirt gaarne g-e- beuren. De heer De Boer berinnerd-e er aan, dat dezer dagen een gedeelte eigendom van het Hoogheemraadschap in de ringsloot van Heer-Hugowaard en de Schemer op zoo ihinderlijike wijze aan het drijven is gegaan, dat dit las-tig werd voor de scheepvaart. DeVoorzitter zeide, dat bij het Hoogheemraadschap alleen datgene in het bezit is, wat aan vroegere waterschappen behoorde, zoodat nog uitgemaakt moet wor den of hetgeen, waarop de heer De Boer doelde, wel eigendom van het Hoogheem raadschap is. De heer Burger deelde mede, dat de bewuste rietschool in eigendom behoort aan Geestmerambacht, waarom spr. er oogen- -blikkelijk den opzichter er heen had gezonden, die constateerde, dat de Schermeer het reeds had vastgelegd. De heer Groot, Andijk, stemd-e in met het woord van hulde, door den heer Zeeman aan het dageiijksch bestuur gebracht Een ieder zal echter moeten toegeven, dat het dageiijksch bestuur van een groot water- schap ook wel eens een fout maakt. Hij oor deelde het een fout van de leden van het da geiijksch bestuur, dat zij, die in het dage iijksch bestuur over een zaak een minderheid vormden, toch in de vergadering met de voorstellen van de meerderheid meestemmen, in plaats van degenen, die in de vergadering van hun zienswijze blijk geven, ie steunen. Spr. oordeelde, dat men zoo niet komt tot een zuivere uitspraak en was van oordeel, dat het gewenscht was, dat ook in de vergade ring de minderheid stemde; zooals zij dit in het dageiijksch bestuur het beste had g-eoor- deeld. Laat toch ieder stemmen. zooals hij dat persoonlijk meent. DeVoorzitter: „Ik zal de heeren ge- ducht onderhanden nemen." (Gelach!) De heer Zeeman drong nog eens op een verlenging van de huurtermijnen aan. De Voorzitter zeide, dat vischwater reeds voor 7 jaar verpacht was, wanneer een redelijk bedrag geboden werd. Voor redelijke bedragen is het college wel genegen, voor een langere termijn te ver- pachten. Hierop werden de algemeene beschouwin- gen gesloten en overgegaan tot de artikel- gewijze behandeling van de uitgaven De jaarwedde van den dijkgraaf bleel 6000, die van de zes hoogheemraden voor ieder op 1500, terwijl het presentiegeld voor de hoofdingelanden en de hoofdinge- 1 ande n-pl a a ts v er v a nge rs op 15 per verga dering bleef gesteld. De jaarwedde van den secretaris bleef 'f 6500, van den penningmeester f 6000, van de ambtenaren, verbonden aan de secretarie f 29.900. Voor belooningen, schrijfwerk en aridere kantoorwerkzaamheden werd f 3750 uitge trokken; voor onderhoud van het gemeen- landshuis f 800; voor schoonhouden, v-er- lichten en verwarmen van het gemeenlands- huis met onderhoud van den tuin 2100; aanschaffing en onderhoud van meubelen en gordij-nen voor het gemeenlar.dshuis f 1500 Voor aansluiting huistele-fooa op her rijks- net en abonnement telefoon woning secreta ris 178.50. Voor ontvangst van overheidspersonen en •genoodigden en ververschingen t .dens de algemeene vergaderingen en co- imissie- vergaderingen 300. Voor druk- en bindwerk, schrijf- en kan- toorbehoeften, briefporten, vruibten en an dere kleine uitgaven 5500; voor hUz-'fde nog eens f 1500; voor reis- en verbbifkosten werd f 4700 uitgetrokken, waarvan f 600 voor den dijkgraaf, f 1800 voor de hoog heemraden en f 600 voor de hoofdingelan den en hoofdingelanden-plaatsvervangers Aan huur voor automobielen werd SOI uitgetrokken Voor de auto, bestemd voor den algemeenen dienst, komt een post van f 2100 op de algemeene begrooting voor; voor het onderhoud van de woning van den secretaris is 250 uitgetrokken; voor de jaarwedde van den ingenieur 6500; voor de jaarwedde van den ambtenaar aan het kantoor van den ingenieur 1380; voor /aarwedden, van de technische ambtenaren \f 24900; voor de telefoon f 1540; voor reis- en verblijfkosten der ambtenaren van den technischen dienst f 6300. Voor onder houd en gebruik van auto's en motorrijwie- len nog eens 3200; voor onderhoud en in- standhouding van zeeweringen f 218.500; voor onderhoud en instandhouding van we- gen 247.190. Voor de bijdragen aan de provincie in de- rente en aflossing wegens geldleeningen ge sloten tot dekking van de kosten van den watersinood van 1916 is een bedrag uitge trokken van 347.300. Voor pcnsioiujcenug van aiiiller.arai en uoogheemraclen is een bedrag van 17030 uitgetrokken. Voor jaarlijksche uitkceringen aan 9 oude werk- lieden 2550. De balans wijst een totaalontvangst- en uitgaaf aan van 1.278.00, waarvan f 6180 buitengewoon, De post onvoorziene ont- vangsten- en uitgaven bedraagt f 100.740. Artikelsgewijze behandeling. De heer Burger merkte op, dat Cal-, lantsoog blijkens een raadsverslag geklaagd had over het dure onderhoud van een weg, die 4515 M. lang is en voor welks onderhoud 1204 was geraamd. Spr. oordeelde de klac-ht niet gerechtvaardigd, doch vroeg in- lichtingen. De V o o r z i 11 e r zeide, dat Cal lan tsoog het verzoek had gedaan, den betreffenden weg voor hun rekening te onderhouden. Dit was zoo geschikt mogelijk gedaan. Toen men voor 2 jaar een goedkoope lading basalt kon krijgen, heeft Callansoog daarvan ge prcfiteerd. Aan Callantsoog wordt alleen in rekening gebracht: arbeidsloon, het gereed- sohap, dat gebruikt wordt en het materiaal. Voor de technische leiding is nooit een cent in rekening gebracht. Spr. gelooft, dat de klac-ht zijn grond vind-t in het feit, dat men in Callantsoog die 1200 moeilijk kan op- bren-gen. Men had dit mceten bedenken al- vorens te vragen, die weg in onderhoud over te nemen. Voor Callantsoog is ook nadeelig, dat het waterschap, dat profiteert van die wegverbetering en mondeling overeen- kwam, daarvoor bij te dragen, dit naliet, toen de verbetering tot stand kwam. Spr. oordeelde dit geen besten toestand. Op voorstel van den heer Nes werd besio- -ten, een door den heer Kaan ter sprake ge- brachte verbetering van een weg in de Wie- ringerwaard tot stand te brengen, wanneer Wieringerwaard een meerdere kosten van f 250 bijdraagt en zoo lang met eenige ver betering te wachten tot Wieringerwaard hier- toe besluit. Op een vraag van den heer De Boer deel de de Voorziter nog mede, dat aan een weg bij Hoorn alleen die benn-en worden atge- nomen, die door stuiven verhoogd zijn ge- word-en en dit, om het droogleggen van den weg te bevorderen. De door Ced. Staten vastgestelde dijktafel wordt evenwel overal geeerbiedigd. Dijkgraaf en Hoogheemraden werden nog gemachtigd tot het aangaan van 'n kasgeld- leen-ing van 750.000, rentende ten hoogste 1 pet. boven bet promesse-disconto van de Ned. Bank. Dijkgraaf en Hoogheemraden werden eveneens gemachtigd tot het nemen van een voorloopig-e beslissing aan oude werklieden, die met 1 Januari 65 jaar worden. Ook werden zij gemachtigd tot het do-en van af- en overschrijving en ui-t de post onvoorzien, die 100.740 bedraagt. Bij d-e behandeling van de on-tvangstposten vroeg de heer Kaan inlichtingen over de woninghuren. Spr. had n.l. ontdekt, dat wo- n-ingen, die voor 7000 verzekerd waren, vo-or 1 per week werden verhuura, terwijl daarentegen woningen die voor 5000 ver zekerd waren, 7 2 huur per week d-eden, De Voorzitter antwoord-de, dat dit huren geld-t, die destijds door overgenomen waterschappen waren gesteld. Als nieuw be stuur had men gemeend, geen hoogre bedrag te moeten eischcn, doch. wann-eer er een perceel vrij komt, wordt de huur aan een be- oordeeling onderworpen en zoo noodig d-ie huur verhoogd. De afzonderlijke omslag, ter voldoening van de bijdrage aan de provincie aan d-e wa-tersnoodkosten 1916 vordert een h-effiugs- percentage van 1.92. De Voorzitter zeide op een vraag van den heer Commandeur, d*at deze post, groot 347.3C0, zoo na mogelijk het bedrag aangeeft, dat door het hef-fingspercentage werd verkregen. In het algemeen werden dijkgraaf en hoogheemraden nog gema-cht-igd om wer-ken en leveringen, een bedrag van 500 niet te boven gaand-e, onderhands aan te besteden en werken, voorkom-ende in de begrooting, 10.000 niet te boven gaande, in eigen be- heer uit te vo-eren. Hierna werd de begrooting conform vas-t- gesteld. Tcespraak van den dijkgraaf tot de scheidende L'den. N-adat de dijkgraaf gemachtigd was om de led-en van een commissie van onderzoek voor het nazien der rekening ever 1927 aan te wijzen, en nadat z. -h. s. besioten werd tot het aankoopen van een tweetal kleine stukjes grond, merkte de Voorzitter op, dat onder gewone omstand-igheden, na het afhand-elen van de agenda, sluiting volgde. De omstan- digheden waren echter geen gewone, aange- zien alles er op wijst, dat deze vergadering de laatste zal zijn in 1927, waardoor men thans gckomen is aan het einde van het eer- ste 6-jarige tijdperk, dat all-icht voor het hoogheemraadschap het moeilijkste was ge- weest Op hetgeen gepasseerd was, zou spr. niet diep ingaan. net is gewoon, dat bet nieuwe in'het algemeen altijd lets tegen zich vindt en daaraan, aldus spr., zijn ook wi] niet ontkomen. De bestuursleden, ofschoon afkomstig uit een uitgestrekt gebied, gaven echter al dadelijk blijk, aangenaam en nut- tig te willen samenwerken. Het dageiijksch bestuur, zoo zeide spr., heeft zich steeds be- ijverd, u naar zijn beste weten in te lichten en ontving daar tegenover van U de beste blijken van vertrouwen. Daarvoor zijn wij erkentelijk. De samenwerking berustte op de 2aaK, die aller belan-gstelling had, n.l. de zeewering regelmatig te verbeteren, omdat die zeewerin gen en de wegen niet bean-twoordden aan de zware eis-chen, die de nieuwe middelen van vervoer stellen. Er is flink aangepa-kt, om de wegen te doen aanpassen aan den nieuwen toestand en het moet de scheidenden een vol doening zijn, daaraan te hebben medege- werkt. Persoonlijk dankte spr. alien hartelijk voor de medewerking, die hij bij het vervullen van zijn bestuurstaak mocht ondervinden. Dit gaf aan zijn werk de noodige bekoring. Spr. lierinnerd-e er aan, hoe door den dood de leden Brak en Edel verloren gingen en hoe de heer Vas Visser eerder uittrad. Thans gaan tengevolge van het bcreiken van den 65-jarigen leeftijd de leden K. Breebaart, S. Groot, J. Molenaar, A. Nes en Wilke. Het zou spr. een genoegen zijn geweest, met hen te mogen voortwerken, doch dit heeft nu een- aiaal aiet goo mogen zija- Spf. hield zich ovcriuigd, t!af zij bet veiderc werk met oe- 1 langstelling zouden volgen, dat ook de straks optredende leden, evenals spr., het vele goe- de zullen waardeeren, dat zij voor het Hoog heemraadschap deden. (Applaus.) De heer S. Groot dankte als cudste in jaren voor de gesproken woorden. Het was ook spr. een genoegen, met de, anderen ;e hebben kunnen samenwerken. Eenerzijds speet het hem, dat hij tenge volge van de door Gedep. Staten gesteice leeftijdsgrens voor hoofdingelanden geen dcei meer van het college kon uitmaken, maar anderzijds speec het hem niet, voor jon- geren plaats te moeten maken. Geboren aan de zeedijken, zouden de zeeweringen altijd zijn belangstelling hebben. De heer Molenaar verzekerde, dat de afgeloopen jaren voor hem ook aangenatne jaren waren geweest, waarom hij instemde met het gesprokene van den heer Groot. Spr. uitte den wensch, dat het Waersehap moge groeien en bloeien! De heer Nes verzekerde, dat ook hij ten voile instemde met het gesprokene van de beide vorige sprekers. Hij oordeelde de om- standigheden, waarom hij in het college niet meer terug keert, (spr .werd niet meer can- -didaa. gesteld, omdat hij bedankt had als lid van de S. D. A. P.) bekend. Nu die om- standigheden gemaakt hebben, dat hij niet meer zal terug keeren, n-eemt dit niet weg, dat ook bij hem een aangename herinnering zal acht-erblijven aan het geen in de 6-jarige periode werd doorgemaakt. Het was spr. een behoei- te, uiting te geven aan zijn gevoel van res pect voor den dijkgraaf en de leden van het dageiijksch bestuur. De ru-ime blik van den Voorzitter was steeds een /teun voor de algemeene verga dering. Daardoor was het werk in het Hoog heemraadschap steeds van vriendschappelij- ken aard en spr. hoopte, dat het in het nieuwe college evenzoo zou gaan en dat de voorzit ter daar nog vele jaren in het belang van de buiten- en binnendijken blijk zou kunnen geven van den ru-imen blik, die spr. bij hem kon constatceren. Den ingenieur Popnens bad spr. leeren kennen als de beste van net amb- tenarencorps. Spr. zeide dit niet, omdat hij uitzonderingen wilde maken, ook voor de an- dere ambtenaren had hij een woord van lof, doch met den heer Poppens kwam hij het meest in aanrak-ing en steeds to-onde deze daar te zijn, waar hij noodig was en het oor te leenen, waar het werd gevraagd. Spr. hoopte, dat de heer Poppens ook in de ko- mende periode zijn krac-hten als in de afge loopen 6 jaar zal kunnen blijven geven en eindigde met een woord van dank voor de aangename en vriendelij-ke samenwerking, die hij had mogen ondervinden. De Voorzitter sloot hierop met een woord van dank vcor de vriendelijke woor den, deze vergadering. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN, AED. ALKMAAR, Mevr. Rijnvaan herdachi. De afdeeli-ng Alkmaar van d-e Ned. Ve-r. van Huisvrouwen hiel-d gistermiddag- en avon-d een klein-e tentoonstelling van allerlei eigen werk van d-e leden., terwij-1 v-erschi'den- d-e d-emonstraties werden gegeven op huis- houd-elij-k gebi-ed. Alvorens de pr-esidente, ihevr. Eyma de tentooinst-ellin-g voor g-eopend verkiaarde, herdacht zij in haar welkomstwoord d-c- dezer dagen overl-eden Mevr. Rijnvaan, die gedu- ren-de g-eruim-e-n tij-d presidenie der Alk- maarsch-e afdeeh-ng van d-e Ver van Huis vrouwen geweest is en in die functie veel w-erk v-erricM heeft in't belang en tot bloei der vereeniging. Namens h-et Hoofdbestuur der ver-e-eniging wijdde oo-k m-evr Aukes uit Castricum eenige woorden van hulde aan d-e nagedachtenis van mevr. Rijnvaan, voor d-e ijv-er en li-efd-e, waarmede deze haar iaak als pr-esidente steeds vervuld heeft. Vervolgens werd de tentoonstelling voor geopen-d verklaard. De Tentoonstelling. Het geexposeerde was veel en velerl-ei Al- lereerst trok een groot-e tafel door^ ver- schillende leden zel-f vervaardigde foto's d-e aandacht, die ov-erduidelijk bewees dat ook op fotografisch gebied in i-eder goed huis- moeder d-e baby h-et leeuwenaand-eel van de algemeene belangstelling heeft. Een keurige verzameling kant-br-eiw-er-k en raffiawerk, haa-k- en chabloneerwerk, naar zelf. ontwor- pen patrc-nen, d-eed de geruststellende ge- dachte opkomen. dat h-et contingent d-er Alk- maarsche huisvrouwen, di-e meer, of mi-n- stens eveuveei, li-efd-e koesteren voor huis- arbeid als voor de veel-g-esmad-e moderne ontspanningsrmethod-en als charl-estonn-en enz., bedui-den-d grooter is dan velen wel- lieht v-ermoeden. De tafels waa-raan met v-erschillend-e nieuwe of nog weinig be-kend-e huishoud-e- lijke a-rti-kekn gedemonstreerd werd, waren ee-n attracti-e op zichz-elf. Prob-eer ieman-d een uur lang door ge- leerd-e redevoeri-ngen aan zijn verstand te brengen, wat eigeniij-k bi-er is hij zal goed- moedig ja knikken bij d-e vraag of hij 't nu w-eet, maar't nog op geen stukken na zoo goed weten, als het geval geweest zou zijn wanneer ge hem een paar glazen hadt laten- opdrinken! Zoo heeft ook het bestuur van de Huisvrouw-en-vereeniging klaarblijk-elijk gerede-neerd en als g-evolg daarvan werd gister een soort aanschouwelij-k ond-erwijs gegeven Mevr. Verbeek uit Leiden liet zien, hoe men in nauwelijks vijf minuten alle mog-e- lijke patxonen kan leeren knippen en teeken-en in elk-e verlangde maat. Verschillende be stuursleden demonstreerden, hoe men in een oogwenk i-nderdaad zeer smakelijke drabbelkoeken kan bereiden, en in nog korter fijdsbestek een mayonaise om van te water- tanden op tafel kan brengen. Op een andere plaats in de zaal werd ge- toend, ho-e men, door h-et opplakken van bij- passende lapjes volgens -een bepaald procede, aan d-e tantaluskwelling van het kousen- stoppen kan ontkomen en hoe anders door het hardeeren van een stop-machine deze veel-verwenschte werkzaamheid een meer aan genaam karakter krijgen kan. Er werd vervolgens gedemon-streerd met vloeibare toiletzeep, Marcoderma geheeten, met allerlei soorten was van d-e Chem Fabr „De Pare!" uit Apeldoorn, met een nieuw soort poets en wrijfdoeken, enz. Verschillen de firma's o.a. de N. V. Artsil-k eo de -jis het gevolg van overma-iige acicl:- in de maag. Daar ernstige lijders ge- ncodzaakt zijn een streng dieet te volgen en eenige maanden nauwgezette behandeling moeten ondergaan, is het raadzaam om zoo- dra de geringsie -pijn wordt opgemerkt, niets te verzuim-en o-m een eind te maken aan de aandoening. Zuur in de maag, kramp en misselijkheid zijn teekens die geen twijfel overlaten en m-erkwaardige verlichtin-g kan worden verkregen door het gebruik van een half theelepeltje Gebismureerd Ma-giiesium in een beetje water na de maaltijden, of wan neer pijn wordt opgemerkt. Dit algemeen be- kende zuur-werend mid-del maakt de aciditeit onschadelijk en voorkomt ontsteking van de darm-vliezen. Verkrijgbaar bij alle Apothe- kers en Drogisten a J 1.— per flesch. Delftsche Lijm- en gelatinefabriek expo- sf-erd-en r-esp. hanawerken van kunstzijde eil een nieuwe pud-dingsoort en last not least op een zoogenaamde tip-tafel werden al lerlei wetenswaardigh-ede-n voor net berei den van lekkernijen als petit fours, moscovisch g-efcak, koekj-es, gegeven., die met 't oog op de komen-de Sint Nicolaa-s en Kerstdagen on- getwijfeld door v-el-en ter harte zullen zijin genomen. Ten slotte rest ons te verm-elden, dat een stand aanwezig was met raffiawerk, ver- vaardigd door de pa-tien-ten van Duin en Bosch te Castricum, waarvan de opbren-g-st ten goede -kwam aan d-eze inrichting. T-evens exposeerde m-ej. N. v. d Berg allerlei hout- en koperwerk, en r-esuttaten van handenarbei-d bij de vervaardigi-ng van aant-rekkelijk speel- goed. Dit werk word't o.a. op de lessen in han-denarbeid aan d-e kinderen geleerd. De tentoonstelling en de demonstraties trokken groc-te belangstelling en d-e Ver. -van Huisvrouwen kan dus weer op een ge- slaagden middag en avond t-erugzien. NATION ALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS". Het Kringbestuur Alkmaar van den Ge- westelij-ken Bond „N-oord-Holland benoorden het Y" verwacht Maandag 28 Nov. alle oud- gemobiliseerden, die in de jaren 19141918 in miilitairen dienst zijn geweest of in dien tijd werkzaam waren ten nutte van de krijgs- macht of van de landsverdediging en die wo- nen in de ondergenoemde gemeenten, bijen te zien tot het houden van eene vergadering, ter bespreking van een uitreiking van Mobili- satie-kruizen met oorkonden aan alle oud- gem-obiliseerden in Noord-Holland benoor- den het Y. De bijeenkomst zal worden gehouden in de groote schouwburgzaal van ,,'t Gulden Vlies", Koorstraat 24, Alkmaar. Daar de Kring Alkmaar de gemeenten Warmenhuizen, Oudkarspel, Noord-Schar- woude, Broek op Langendijk, Koedijk, St Pancras, Bergen N.-H., Schoorl, Heer-Hugo waard, Obdam, Hensbroek, Ursem, Scher- merhorn, Oterleek, Oudorp, Alkmaar, Eg- mond a. d. Hoef, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, Heiloo, Zuid- en Noord-Schermer, Groot-Schermer, Graft, Limmen eft Akersloot omvat, zullen er allicht oud-gemobiliseerden zijn, die op bovengenoemden bijeenkomst niet tegenwoordig kunnen zijn. Dezen kunnen zich echter fen alien tijde als lid alleen aan Leden van den Bond za" het Kruis worden uitgereikt bij den Kring-Secretaris op- geven. De minimum-contributie bedraagt slechts 0.25 per jaar. Ten slotte wijst het Kringbestuur er op, dat het van veel belang is, dat het doel van den Bond (o. a. 't steun verkenen aan hen, die door de Mobilisatie lichamelijk of finan cieel lijden) in zoo wijd mogelijken kring be kend worde. Dit kan het beste geschieden doordat in alle bovengenoemde gemeenten de daar ge- vestigde oud-gemobiliseerden zich a ante n- sluiten tot het vormen van een p-laatselijke afdeeling. Ook hierover geeft d-e Kring-Secre taris gaarne all-e gewensehte inlichting. Inmiddels is te Alkmaar reeds een afdee ling opgericht, naar wij zoo juist vernemen. Voorzitter is de heer G. Snellen, secretaris de heer H P. Geerke, Kennemerstraatweg 29 Aan het werk dus, oud-gemobiliseerden en tot Maandag 28 November. Men zie d-e advert-entie in dit nummer. Het Bestuur van den Gewestelijken Bond. ONDER DEN WAGON DE REIS Toen gisterochtend de-Parijsche trein aan h-et Centraal station te Amsterdam was bin- nengekomen, hoorde een rijtuigpoetser onder een der wagens gekreun. Hij vond onder den wagen op de trekstangen een man, die zoo goed als bewusteloos was. H-et bleek te zijn een Rus of een Pool, genaamd Wladimir Voroski, di-e als blinde passagier de reis van Parijs onder den wagon had meegemaalct en door de koude half was bevroren. Hij was eer- gisteren in Parijs uit een ziekenhuis ontsla- gen. De man is aan de poli-tie overgeleverd, die hem voorloopig naar het Binnengasihuis heeft laten vervoeren. STUKKEN UIT EEN POSTZAK VERDWENEN. Gisteravond moest de hoofdbesteller der posterijen v. d. B. uit Zoeterwoude zooals gewoonlij-k per fiets een zak pos-tpakketten van Zoeterwoude naar het hoofdpostkantoor te Leiden vervoeren. Daar werd geconsta- teerd dat eenige paketten van waarde uit den zak verdwenen waren. Over d-e oorzaak hier- van kon d-e besteller absoluut geen inlichtin gen verstrekken. D-e po-litie werd in d-e zaak gemengd; deze heeft v. d. B., die gunstig be kend staat, na verhoor vrijgelat-en. Een uitge- breid onderzoek wordt i-n gesteld. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Naar men vern-eeml, zal Nederland in de 48ste zitt'ing van den raad van dan Volken- bond, welke op 5 Dec. te Geneve aanvangt, worden vertegenwoordigd door d-en minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. F. Bee- laerts van Bloklan-d. DE LEERVERPL.ICHTING VOOR HET ZEVENDE LEERJAAR. Het Tweede KamerLd Suring heeft den minister van financien,. voorzitter van den raa dvan ministers, de volgende vraag ge steld: I? de regeering, afgeziea van den gezond- he'dsfo.-siand van den minister van onder- wijs, kunsten en wetcnschappen, den heer Waszink, bereid haar medewerking te verlee nen tot een verdere behandeling van het aan- hangige wetsontwerp tot wederinvoering van de leerverplichtins: voor het zevende leerjaat op een zoodanig tijdstip, dat het in werking treden van de wet uiterlijk op 1 Jul! 1928 mogelijk zij? DRIE SCHEPEN GEZONKEN. Tengevolge van den Oosterstorm zijn o;. de Zuiderzee, nabij Medemblik 3 schepen ge zonden. De elevatorbak M. U. Z. 107 is op drift geraakt, tegen den afsluitdijk geslagen en gezonden. De sleep-boot Onderneming van d-e firma Huisman, welke boot heeft getrachi den ba-k op sleeptouw te krijgen, kreeg een tros in den schroef. Deze boot is daardoor ook tegen de steenglooiing opgedreven en ge zonden. Voorts is nabij Medemblik de 70 ton groote zol-d-erbak 3878 volgeslagen en gezon- ken. De naamlooze venmootschap De Wit's ber- gings- en trausportbed'rijf alnier zal de drie schepen lichten. SCHADE DOOR VORST. De h-evige vorst heeft in d-e Streek groote schade aangericht, vooral onder te veld staan- de bloemkool, d-ie m-eeren-deels bevroren is. WEER EEN GESTRANDE ELECTRISCHE TREIN. Trein nr. 1898 die gistermiddag om 3 u. 53 uit Amsterdam v-ertrok en o-m 4 u. 39 te. Leiden moest aankomen, is door een defect aan den motor on-der Noordwijkerhout ge- strand. Na een half uur kwam de volgends trein, die te 4 u. 15 utt Amsterdam vertrok- ken was, bij den stilstaanden trein aan. Bei.de treien werden toen aan elkaar gekoppeld. waarna de reis kon worden voortgezet. Met een vertraging van drie kwartier kwam de onderweg verdubbelde trein te Lei-den (Den Haag en Rotterdam) aan. STROOPERS IN DE DUINEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag, half twee, vernamen de parkwachters van het Provinciaal Zi-ekenhuis te Santpoort, die op surveillance waren, dat in de duinen, be- h-oorende aan het Provinciaal Ziekenhuis. stroopers aan het werk waren. Zij gingen op onderzoek uit, en ontdekten vier personen. die ijlings op d-e vlucht slo-egen, waarbij een van hen, door d-e dui-sternis misleid, tegen een boom is geloopen en bewusteloos op den grond viel. Toen de parkopzichters tot hem naderden, werd tot tweemaal toe op hen geschoten, zonder evenwel te treffen. De scho-ten gingen rakelings langs hen heen. Zij besioten een deleter te halen, om den bewusteloozen perso-on, die aan het hoofd bloedde, te verzorgen en waarschuwden te- vens de Bloe-mendaalsche politie, die sp-ocdig ter plaatse was. Doch toen bleek, dat de patient inmiddels vertrokken was. Op den Bergweg ontmoette de politie drie personen, die in het bezit waren van twee geweren en twee carbidlantaarns. Zij wei- gerden m-ede te gaan naar den politicpost -m verzetten zich. Toch gelulrte het de politie een persoon in arrest te stellen. Deze ontkeu- de echter geschoten te hebben en weigerde ook verd-ere med-edeelingen te doen. De poli tie zal trachten de andere personen op te sporen. Asehbalrjes, Rookstellen. SiR-arendoozen, Sigarettendoozen, Rookfafels^Lucifer-etu 's een aantrekkeP-k Resehenk voor HcerCn. STELLING IN-GESTORT. Dinsdagochtend ongeveer kwart over acht was een 30--jarige mets-elaar uit Rotterdam bezig met het metselen van een binnenmuur van een rij huizen op den hoek van de Hout- straat en de Dwarsstraat te Schiedam. Ver- moedeliik tengevolge van het losgaan van een badding is de stelling waarop hij stond, toen met binten, binnenmuur, plafond enz. naar beneden gestort. De metselaar viel van een hoogte van ongeveer 10 M. en kreeg een zeer ernstige beenfractuur. Hij is dadelijk naar het ziekenhuis vervo-erd. Een opperman en een andere metselaar liepen door vallende steenen en hout eenige verwondingen op. De bouwpolitie heeft een onderzoek nmir de oorzaak van het ongeval ingesteld. („N. Rett. Crt.") WEST-FRIESCHE LETTERKUNDE Het bestuur van het H-istorisch Genoot- schap „Oud-West-Friesland" heeft een prijs- vraag uitgcschreven voor novellen en schef- sen in Westfriesch dialect, of in gewo-on Ne- derlandsch gescihreven betrekUng hebb-ende op personen en toestan-d-en in West-Friesland De termijn van inzendi-ng looo-t tot 1 Apr'l 1928. AUTO DOOR EEN SPOORAFSLUITING GEREDEN. Dinsdagavond reed een auto in voile vaart door ee nder afsluitboomen van den spoorovef- weg bij halte Leeuwar-den van de Noord- Friesohe Locaal Spoor. De andere boom stuitte de auto in haar vaart, waardoor het achterste gedeelte op de rails bleef staan. Op dat oogenblik kwam een trein aan uit de rich ting Stiens en sleurde den wagen nog eenige meters mee. De drie inzittend-en spron- gen er uit; de bes-tuurd-er, een houthandelaar uit Surhuisterveen, liep enkele verwondingen op. VRIJZ. PROTEST. RADIO OMROEP. In de op 14 November te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering van den Vrijz Protest. Radio Omroep is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: De algemeene ledenvergadering van den V. P. R. O. enz., draagt aan het be stuur van den V. P. R. O. op, krachtige pogingen in het werk te stellen tot hit verkrijgen van meer zenduren, zoowel voor de naaste toekomst als voor het ver- volg, zulks in overeenstemming met de beteekenis van het vrijz. protestantisme in Nederland en met "het aanta-1 perso n-en, welke als contribueerende led-en van den V. P. R. O. instemming hebben be- tuigd met de beginselen van den V. P. R. O. In dezelfde vei'gaderlng werd het dage iijksch bestuur van den V. P. R. O., dat uit drie personen b-estond, uitgebreid met de hee ren: prof. ir. W. Schermerhorn, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en E. Bennink Bolt, cand.-n-otaris te Amster dam. bayeb Pr!j«

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6