DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. uit fae£ No. 278 Honderd negen en twintigste Jaargang Alboimcroeiitsprijs blj vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertcnticpr. 25 ct. p. regel, grootere letters uaar pUatSTttlmt* Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. VR1JDAG 25lOVEMBGR Dagelijkscli overziclit. DH hummer b'esfaaf uit 3 bladen. <927 Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 24 November. De voorzitter der Tweede Kamer heeft ibedien een waarschuwing laten hooren, dat, als de heeren hun spreeklust niet een weirng dnbonden, de Staatsbegrooting niet voor de Kerstdagen zou afgebandeld zijn. Hij stelae dus voor den spreektijd per arti-feel op 10 mi- muten per spreker te bepalen, wat goed ge- vonden werd. Die vermaning tot beknoptheid! behoefde intusschen de minister van Binnenlandsche Zaken zich niet aan te trekiken Want zoo demand dan betracht Mr. Kan beknoptheid. Zoo ook hedenmiddag, toen hij de sprekers van den vorigen dag had te beantwoorden. Hij begon met bet pachtvraagstuk, maar hij merkte niet veel anders op dan dat een voor- ontwerp tot regeling van het vraagstnk op bet oogenbhk bij den minister van Justitie berustte en dat hij zich dus over de zaak niet kon uitlaten. Alleen waarschuwde hij niet al te veel te verwachten van een wettelijke regeling Inzake de bemoeielijiking van den invoer van onze bloembol'len in Amerika deelde hij ni'ede, dat hij zich in verbindimg had gesteld met den Amerikaanschen minister van bui tenlandsche zaken en dat er, vooral na de conferentie te Geneve, te verwachten was, dat een behoorlijtoe regeling zou worden be- rei-kt. Van een landbouwraad is de minister nog steeds geen voorstander, maar een commis- eie van voorlichting wil hij wel overwegen. Ook is hij bereid de instelling van een com missie tot onderzoek van de verhouding tus- schen bodem- en productieprijzen te over wegen. Het verkrijgen van een plaatsje krach- tens de Landarb eiders wet wil de minister gaarne trachten te bespoedigen. Aan den mi nister van Financien heeft hij verzocht het toezieht op het binnensmokkelen van vee uit Belgie te verscherpen. Hiermede was die minister uitgepraat en kwamen de artikelen betreffende het land- bouwonderwijs aan de orde. Wij hoorden onder meer de opricbting van meer land- en tuinbouwscholen in het Westland, in Gro- ningen en in de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen aanbevelen. Dit laatste ge- schiedde, door den beer Van der Bilt (R.-K.) De minister was het met de sprekers hart- roerend eons,-maar men kan nu eenmaal geen ijzer met handen broken en de middelen ont- breken om met bekwamen spoed te arbeiden in de goede richting. Heel wat is er ook ge- zegd omtrent de middelen tot bestrijding van het mondi- en klauwzeer, doch minister Kan wil niets weten van het door enkele sprekers igeuite denkbeeid om de grenzen te sluiten ten einde het van het buitenland dreigende ge- vaar te keeren. Wel heeft hij beloofd met den inspecteur van het staatstoezicht krachtige maatregelen tegen de gevreesde zrekte te be- spreken. De heer Ament (R.-K.) vond bij den minister een gunstig oor voor zijn aandrang om een kaascontrolecommissie in het leven te roepen. De heer Hiemstra (S.D.A P.) kreeg nul op het request, toen hij er op aandrong het in- ternationaal landbouwkundig instituut van Rome naar Geneve te verpiaatsen, omdat wij niet alleen daarover hebben te zeggen, doch ook andere landen medezeggenschap hebben. Het denkbeeid van den heer Ebels (V.-D.) om tijdens de aanstaande Olympische spelen een internationale tentoonstelling op land- en tuiinbouwgebied te houden. vond bestrijding bij den heer Van Rappard (V.-B.), die de zeer juiste opmerking maakte, dat in de dagen van die spelen de menschen meer voor sport dan voor land- en tuinbouw gevoelen, en den minister voegde daar bij, dat de groote landbouworganisaties niets van een derge- lijike tentoonstellinig in 1928 wilen weten. Wel miisschien later. Bij de afdeeling Visscherij hebben heel wat sprekers aangedrongen op opheffing van den nachtelijfcen sluitingstijd voor de zalmvisscherij, maar anderen zijn daartegen opgekomen omdat juist die sluitingstijd zoo bevorderlijk b'lijkt voor den zalmstand. Na- dat ook enkele led en hadden aangedrongen op meer toezieht op de verontreiniging der rivieren ter bescherming van de zoetwater- visscherij en de minister overweging had toe- gezegd van de laatste, doch bezwaar had ge- maakt om verandtering te brengen in den toe- stand bij de zalmvisscherij,, is de begrooting van Binnenlandsche Zaken zonder stemming goedgekeurd, evenals de begrooting der Landsdrukkerij. Morgen begrooting van Buitenlandsche Zaken. ROEMENIe'S GROOTSTE STAATSMAN OMEiRiLEDEN. Bratianoe. Ferdinand en zijn Minister-president. Moeilijke tijden voor Rpemenie in zicht. Woensdagavond het telegram dat Bra tianoe ongesteld was. Gisterochtend de tijr ding dat hij een lichte operatic ondergaan had. Gistermiddag het doodsbericht van den „constitutioneelen dictator in Roemenie, van den man, die gedurende ruim 18 jaren de geheele Roemeensche politiek beheerscht heeft en al deed zijn optreden van den -laatsten tijd velen zich van hem afwenden ongetwijfeld Roemenie's grootste staatsman is geweest. De thans overleden Joan J. C. Bratianoe is een waardig zoon geweest van een vader die als minister-president Roemenie aan zijn onafhankelijkheid, den rang van koninkrijk en een economisch gunstige positie heeft ge- holpen. In 1864 werd Joan geboren. Op 33 jarigen leeftijd werd hij minister, in 1910 minister-president. Aan zijn optreden is het te danken geweest, dat Roemenie in den we- reldoorlog de zijde der geallieerden koos, aan zijn optreden, dat na een nederlaaig te gen de Hongaren, Roemenie bij het einde van den krijg zijn grodgebied nog aannnerkelijk zag uitgebreid, aan zijn optreden ook is het te danken, dat de huidige toestand in Roe menie zoo verward moet worden genoemd Al dien tijd heeft hij met wettige, zoowel als onwettige middelen zijn heerschappij we ten te handhaven en rusteloos gearbeid voor het welzijn van zijn vaderland. Veel goeds heeft hij verricht en zelfs zijn tegenstanders erkenden, dat geen Roemeen op politiek ge- bied in zijn schaduw kon staan. Zooals gezeigd: de stemming is het laatste jaar ten nadeele van Bratianoe omgeslagen. Na een zeer korte regeering van Avarescu is hij dezen zomer aan de regeering gekomen op grond van den uitslag van een algemee- ne verkiezing. Het kiesstelsel is in Roemenie fantastisch en veil. Het heet dat de afgevaar- digden volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging gekozen worden, maar dit wordt in de praktijk zoo toegepast, dat de partij die 45 pet. of daaromtreut der stemmen heeft ge'kregen verzekerd is van een over- groote meerderheid. Dank zij deze methoden was Bratianoe met zijn liberate (maar elgen- lij'k conservatieve) partij kabinetsformeerder en minister-president gewordten. Achter hem en zijn partij stonden de geldmannen, de in- dustrieelen en de „bojaren", de groote land- heeren, die verbitterd zijn over de verdeeling van een deel vaA het groote grondbezit ten bate van de Roemeensche boeren. De boeren maken de groote meerderheid van de bevol- king uit en kregen daarmee hun loon voor hun verdediging van het land in den oorlog. Koning Ferdinand stond in het laatst van zijn leven sterk onder den invloed der Bra- tianoe's den overleden staatsman en zijn broer, die thans minister van financien is. De oppositie, waarvan de machtige Nationa- le B'oerenpartij de kern vormt, verweet den vorst dat hij- de „koning van Bratianoe's partij" was. Dit was de kiem van de tegen- stelling tusschen Bratianuoe en Maniu, den leider der Nationale Boeren, over de opvoil- gingskwestie. Koning Ferdinand en Bratia noe hadden samen de nieuwe regeling van de erfopvolging doorgezet, ten gevolge waarvan kroonprins Karel van zijn rechten afstand moest doen, en de latente sympa- thieen van de boerenpartij voor Karel werden daardoor nog sterker Oniangs heeft Maniu in de Kamer open verklaard dat hij en zijn partij' de grondwetswijziging die na Ferdi nand's dood zijn jongen kleinzoon Michael op den troon heeft gebracht, niet erliende. Vdeg daarbij, dat vooral de laatste maan den, na Ferdinands dood, Bratianoe als dictator is opgetreden op een zeer onsympa- thiekse wijze. Bij het proces-Manoilescu is ge- bleken, dat-Ferdinand in zijn laatste levens- maandQn terug verlangde naar Carol. Bra tianoe verzette zich tegen den terugkeer van den prins. Zijn optreden tegenover de koninklijike fa- milie verwekte groote verontwaardiging en overduidelijik kwam aan het licht dat een groot gedeelte van Roemenie's bevolking al- iesbehaive ingenomen was met de troonop- volgingsregeling en Carol op den troon ver langde. Een correspondent van de N. R. Ct. schreef zelfs dat viervijifde van de bevol king en driekwart van het Roemeensche offi- cierskorps op de hand, van den prins waren. Toch wist Bratianoe zich te handhaven, al bracht de laatste dagen de uitspraak van den krijgsraad1 in het proces Manoilescu aan zijn prestige een gevoeligen knak toe. Manoi lescu kwam vrij, al wilde Bratianoe zijn ver- oordeeling! Zoo geschokt werd hierdoor zijn positie, dat de dictator zelfs overwogen moet hebben verzoeningspogingen met Carol in het werk te stellen! Thans is daarvan natuurlijk geen sprake meer. Vast blijft echter staan, dat Bratianoe een man is geweest waaraan Roemenie veel, zeer veel te danken heeft. Het is nu de vraag, hoe de toestand wor den zal. De liberate partij heeft haar krach- tigsten leider verloren en bezit niemand die hem op gelijkwaardige wijze vervangen kan. Het is te verwachten, dat de Boerenpartij' op- nieuw haar actio zal aanvangen en dan is het lang niet onmogelijk, dat inderdaad Carol den troon weer beklimmen kan. Ook is het niet buiten gesloten, dat de eerzuchtige gemalin van wijlen Ferdinand, koningin Marie, een rol in de gebeurtenissen der komende dagen zal spelen. Met zekerheid valt nog niets te voorspel- Len behalve dit: Al is Bratianoes broer, Vipttilla, thans tot minister-president be- noemd, door den regentschapsraad over den kleine koning Michael, en al lijlkt dus piles bij het oude te zullen blijven, de moeilijkhe- den zullen niet op zich laten wachten! De opvolgingskwestie is weer accuut ge- worden. Bratianoe had op geen ongunstiger oogenblik kunnerx stervenl Basitesilarasi ROEMENIe. HET OVERLJJDEN VAN BRATIANU. Drie qperaties. Maatregelen om mrust te voorkomen. Persstem- men. De nationale Boerenpartij heeft een mani fest tot haar leden gericht waarin zij hen aanspoort te zorgen voor handhaving der openbare orde en rust en zich niet door pro- vocaties te laten verleiden tot betoogingen. De leider der Boerenpartij Maniu heeft gisteren in den loop van den dag verschil- lende besprekingen gehouden met Vintilia Bratianu. Omtrent den aard dezer bespre kingen is strikte geheimhouding opgelegd. In politieke kringen overweegt men de mo- gel'ijkheid eener toenadering tusschen de re geering en de oppositie, daar in verband met den onverwachten dood van den minis ter-president het gevaar eener verwarring in de binnenlandsche politiek en toestand be- staat. Vintilia Bratianu heeft voorgestetd de kwestie der troonsopvolging gedurende drie maanden buiten dtscussie te stellen, ten einde binnen dien tijd gelegenheid1 te krijgen tot het sluiten eener overeenkomst met de oppo sitie. Het is niet uitgesloten, dat een verte- genwoordiger der volkspartij van generaal Averescu in het kabinet zal worden opge- nomen. De geruchten in de buitenlandsche pers, dat in Bessarabie onlusten zijn uitgebroken, worden van officieele zijde tegengesproken. In Kisjnef heeft men in elk geval het bekende politieke proces onderbroken en ook onmid- dellijk na het bekend worden van den dood van Bratianu de bezetting aan de Bessarabi- sche grens belangnjk versterkt. .Natuurliijk ging ook dadelijtk 'in Boekarest het gerucht, dat prins Carol nu zijm grootste persoonlijke vijand gestorven is, zich voorstelt naar Roe menie te komen. In verband hiermede heeft de Roemeensche reegering het gezantschap te Parijs onverwijld opdracht gegeven Karel te laten weten, dat zijn terugkeer onder geen voorwaarde zal worden toegestaan. De toestand van Bratianu was reeds Dins- daguiorgen hopeloos, maar men heeft dat voor het groote publiek verborgen gehou den. Hij teed aan een ontsteking der aman- delen en had hooge koorts, hetgeen op zijn leeftijd, 54 jaar, zeer gevaarlijk was. Reeds Woensdag kon hij niet meer ademen en moest geopereerd worden. Deze operatie had een merkwaardig beloop. De dokter Mecianu was op het beslissende moment geheel de kluts kwijt en was niet in staat het mes te hanteeren. De operatie moest geheel onvoor- bereid verricht worden door den minister van eeredienst prof. Angelescu. Na de eerste operatie voelde de patient zich sterk opge- •lucht. De snede in de luchipdjp raakte echter weldra verstopt en een tweede operatie moest volgen, waarbij opnieuw een voorbij- gaande verbetering van den toestand intrad. Bratianu kon schriftelijk van gedachten wis- selen met de ministers en hen die om zijn ziekbed stonden Hij stelde, naar verluidi, ook een testament op, dat politieke beschik- kinigen voor de naaste toekomst inhoudt. Na de derde operatie bezweek de minister- president. Persstemmen. Uit Boekarest wordt aan het Berliner Tage- blatt geseind dat alle partijen in het land reeds's ochtends om 7 uur door de regee ring telegrafisch in kennds werden gesteld van het overlijden van Bratianu. Overal heerscht rust. De liberate partij zal vermoe- delijk weldra een congres bijeenroepen ten einde over te gaan tot het veikiezen van een nieuwen leider. Men vermoedt dat de keus zal valten op Vintillo Bratianu of Duca, den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken. De Roemeensche pers betreurt Bratianu als den grootsten man^die Roemenie in de laat ste 20 jaar heeft bezeten. In de geschiedenis van zijn vaderland1 zal Bratianu de man blij ven die een Groot Roemenie heeft beloofd en dit Groot Roemenie heeft tot stand doen komen. Hij had, aldus de correspondent van het Tageblatt te Boekarest, het toppunt van politieke mach't bereikt en zijn tragiek lag daarin dat hij niet meer vooruit kon gaan, maar wel achteruit. Bratianu had vele vrien- den die hem onvoorwaardelijk volgden in zijm politieke opvattingen en zonder verzet steunden, maar in deze schijmbare sterkte, die meer berustte op zijn persoonlijkheid dan op zijm ideeem, lag zijm zwakte Hij sloot het oor voor de eischen van den nieuwen tijd, dien hij mede had doen ontstaan, maar niet verstond. Hij heeft Groot Roemenie gescha- pen, maar hij heeft niet kunnen voldoen aan de eischen die zijn eigen land hem stelde; zwaar rustte zijn hand ten slotte op het land. Zijn naam die eens sympathiek was, werd ten slotte door velen slechts met verbittering uit- gesproken. Niemand twijfelde weliswaar aan zijn vaderiandsliefde, maar er waren er ten slotte niet al te veel meer die hem op den, door hem gewezen, niet ongevaarlijken weg volgden. Thans echter treurt geheel Roeme nie om zijn heengaan. Vriemden en tegenstan ders buigen het hoofd voor den doode. Alle bladen te Boekarest zijn gisteren met rouwrand verschenen. In uitvoerige artike len zetten zij uiteen diat Bratianu de grootste staatsman is geweest, dien Roemenie oodt heeft gehad en dat zijn dood1 een onherstel- baar verlies is voor het land. In geheel Roe menie heerscht volkomen rust De begrafenis van Bratianu vindt Zondag- namiddag plaats. Ten teeken van rouw zijn heden alle officieele bureaux alsook de scho- len gesloten. Van de openbare gebouwen hangt de vlag halfstok. Voor Zondag zijn alle openbare vermakelijkheden verboden. De Roemeensche liberate partij heeft een commissie van drie leden bemoemd, die voor- loopig wordt belast met de leiding van de partij.. OOK TITULESCU ERNSTIG ZIEK. De toestand' van Titulescu, den minister van buitenlandsche zaken, schijnt verergerd te zijn. Hij had griep, maar de gemeesheeren hebben nu bovemdien een dubbele longont- steking geconstateerd. VOLKENBOND. DE VOORUITZICHTEN VAN DE VOOR- BEREIDING DER ONTWAPEN1NGS- CONFERENTIE. Men zou voorloopig slechts de instelling van een technische sub- commissie beoogen. Over de a.s. ontwapeningsconferentie schrijft de Manch. Guardian, dat men er niet veel meer van verwacht en waarschijnlijk ook niet meer mee beoogt dan de benoeming eener subcommissie ter bespreking van eenige technische details. Volgens den Parijschen correspondent van dat blad echter zou dit door aen brief van Bernstorff aan Loudon onmogelijk gemaakt zijn, en zou er nu een algemeene discussie over het geheele pro- bleem der ontwapening moeten plaats heb ben. Uit het feit, dat Pertinax in den regel inzake de Britsche diplomatic goed ingelicht is en dat hij ontwapening in de bestaande omstandigheden onmogelijk noemt, maakt deze correspondent op, dat Frankrijk in deze met vertrouwen op Chamberlain rekenen kan. De Manchester Guardian schrijft verder dat de tegenwoordige regeering onder ont wapening niet meer dan een beetje beknibbe- len op militaire en maritieme uitgaven ver- staat. De gedachte dat eenig verstandig man werkelijk zou denken dat Groot-Brittannie te eeniger tijd wat wapening betreft op hetzelfde niveau als Duitschland zou staan, komt een- voudig niet in het hoofd der ministers op. Toch acht de Manchester Guardian het zon der die gedachte zonder zin, om van ontwa pening te spreken. 1 CHINA. CHINEESCHE ROOVERBENDEN IN INDO-CHINA. Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit Hanoi hebben sterke Chineesche rooverben- den een Rival over de Indo-Chineesche grens ged-aan. Zij zijn echter door Fransche troe- pen met verltezen over de grens terug- geworpen. TEGEN DE ZEEROOVERS VAN DE BIAS-BAAI. Strenge straffen. Naar Renter uit Hongkong meldt, heeft de betrokken jury met algemeene stemmen het schuldig uitgesproken over de zeven zeeroo- vers die medeplichtig waren geweest aan het wegvoeren van het Britsche s.s. Irene, van welkede opvarenden op 21 Oct. door een Britsche duikboot waren bevrijd. De roovers zijm ter dood veroordeeld. DUITSCHLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN. De staking op de West-Duitsche kanalen. Het conflict bij de binnenscheepvaart in West-Duitschland neemt, naar de „Koln. Ztg." verneemt, steeds scherper vormen aan. Men noodzaakt vaartuigen, met aan bederf onderhevige levensmiddelen te blijven liggen op de plaats, waar zij zich bevinden. Troep- jes stakers, die zich „Stosstrupps" noemen, houden allerlei schepen, die niet bij de sta king betrokken zijn, aan, om de scheepspa- pieren te onderzoeken. Op sommige plaatsen heeft men vertegen- woordigers der reederijen onder dreigemen- ten belet zich op hun schepen te begeven, doch de politie heeft tegen een herhaling maatregelen genomen. DE DOODSTRAF. Afschaffing in Thuringen. In de begrootingscommissie van den Thu- ringschen landdag kwam de houding van Thuringen in den rijksraad ten opzichte van het ontwerp-strafwetboek en de doodstraf ter sprake. Nadat was geconstateerd, dat er se- dert 1923 in Thuringen vier doodvonnissen waren voltrokken (omdat het staatsministe- rie weigerde den veroordeelden gratie te ver- leenen) nam de commissie een soc.-dem. voorstel aan, volgens hetwelk in het land Thuringen de doodstraf niet meer zal wor den voltrokken. VOLGENDE ZOMER ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG? Men meldt uit Berlijm: De Vossische Zeitung beweert, dat in de jongste kabinetszitting is nagegaan op welk tijdstip het beste zal kunnen worden overge- gaan tot ontbinding van den tegenwoordigen Rijksdag. De leden van het kabinet zouden het er over eens zijn geworden, dat voor Junl van een ontbinding van het parlement geen sprake kan zijn. De nieuwe verkiezingen zou den dan kort voor het begin van den oogst plaats vinden. BARON OSKAR VON BLEICHRoDER. Tegen borgstelling vrijgelaten. Baron Oskar von Bleichroder is tegen een Voor de Hint Nicolaas 1 Cretonnen Zakdoek-, Boorden-, Dassen- en Combinatiedoozen. Manicures. Handgebatikte Toiletstellen. Fa. v. d. Mlorst. Vangestr. 21. borgstelling van 10.000 Mark uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. (Baron Oskar v. Bleichroder was gearresteerd onder beschul- diging van te hebben geholpen bij de ont- voering van een kind. DE „SCHIETOEFENINGEN" IN EEN SCHOOL. Naar in ons blad van gisteren is medege- deeld werden er op een middelbare school te Schwerin blijkbaar schietoefesingen in de klasselokalen gehouden. Het W. B. meldt thans nader, dat op 15 dezer een leerling een flobertpistool had mee- genomen en in de pauze door een kastdeur heeft geschoten. Vier andere leerlingen beza- ten blijkbaar ook wapentuig. Daarvan is door den rector aangifte gedaan. Ook is bij de ste- delijke overheid aangifte gedaan van bescha- diging door vijf leerlingen van schoolmeubi- lair met behulp van messen. Wat het lid zijn van de Jung-Stahlhelm betreft van de meeste leerlingen dezer school zouden er in Schwe rin slechts vijf leerlingen tot deze organisa- tie behooren. M BELGIe. HET NIEUWE KABINET. De teleurstelling der Vlamingen. „Het Laatste Nieuws" schrijft in een hoofdartikel, dat het er voor de Vlaming met dit nieuwe ministerie treurig uitziet. Er valt niets van te verwachten. Het zal al veel zijn, indien niet wordt ongedaan gemaakt hetgeen minister Huysmans tot verbetering van het onderwijs der Vlamingen heeft ge daan. „Het is nochtans duidelijk", schrijft D. Hans, „dat, indien er van deze politiek, die aan de Vlamingen voldoening schonk, wordt afgeweken, het Vlaamsche volk de Vlaam- sche minister in de regeering Jaspar zoowat zal gaan beschouwen als meeloopers of als fignanten; wat stellig niet van aard ware om aan Vlaamsche zijde vertrouwen in te spreken in de algemeene orienteering Vffii'de nieuwe regeering In elk geval zijn de Parijsche bladen c'oor- gaans heel wat belangwekkender in hun uit- Fatingen over de Belgische ministerieele crisis, dan onze pers. Verschillende Fransche organen drukken inderdaad hun vreugde uit over het verloop van zaken, alsof men nu vrije baan kreeg om van Belgie een grootere dienstbaarheid te verwachten. FRANKRIJK. DE POOLSCHE BANDIETEN. Het O. M. heeft zijn requisitoir gehoudek in de zaak der Poolsche bandieten, 22 in ge- tal, die terecht staan voor de Parijsche rechtbank. De advocaat-generaal heeft de doodstraf geeischt tegen Zincruck, Pachowski, Gogo- lewski en Schopowitsj, tegen de anderen dwangarbeid. DE STAAT VOOR TWEE MILLIARD BENADEELD. Naar het Parijsche middagblad „Le Ru- meur" meldt, is bij een der Kacnercomimssies een rapport van den officier van justitie bij het Parijsche hof van appel binnengekomen, volgens hetwelk de Lotharingsche industrieel de Wendel, met behulp van een requestree- rigsambtenaar voor de Saarmijnen, den staat voor twee milliard moet hebben benadeeld. DE JURY. Trues van vrouwelijke beklaagden. Het Kamerlid Baranton heeft een wetsont- werp ingediend, waarin hij de opneming van vrouwen in de jury voorstelt. Clement Vautel voelt, schrijft hij in het „Journal" daarvoor wel, niet omdat hij den vrouwen zuiverder rechtsgevoel toeschrijft, maar omdat zijbeter op de hoogte zijn van de trues harer sexegenooten, deze beter „door" hebben. Want daar de vrouwen de kunst van tranen vergieten verstaan, zullen zij zich minder dan de mannen daardoor la ten beetnemen. Baranton heeft in de toelichting van zijn ontwerp iets dergelijks gezegd, maar zijn be- toog heeft toch een ander accent. „Men heeft dikwijls aan de jury verweten", schrijft hij, „vooral in zaken van kinderrpoord „bon public" te zijn, en zich door de melodramati- sche houding van beklaagde en getuigen te laten dupeeren. Ook wel beweert men, dat de jury werkelijk verdriet en stille wanhoop lang niet altijd begrijpt. Hoe kan het ook anders? Indien men wil, dat elke zaak vol gens recht en billijkheid beslist wordt, is het noodig, dat, als de beklaagde een vrouw is, er een groot aantal vrouwelijke rechters zijn, die de stille smart en de handige trues begrijpen van de beschuldigde". Clement Vautel gelooft, dat over het alga- meen de vrouwen van het recht een primitie- ver, simplistischer opvatting hebben dan de mannen. Het „jus talionis", het recht der vergelding lijkt haar het eenvoudigste en het meest logische. Deibler zou onder de heer schappij der vrouwen zijn handen vol heb ben. ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1