DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 280 Dit Hummer besfaaf nif 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 ir AJbomiomesitsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2. BrieveB franco N.Y. Boek- en Handelsdr fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlpitft. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. MAAMDA© Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. NOVEMBER massm fJ-afgeSiJkscSi ©wespzicsiii- STEEKT ER EEN STORM IN OOST-EUROPA OP? Polen en Lithauen. Een con flict en de vvorgeschiedcnis daar- van. De bonding van Rusland. Moeilijkheden in zicht. Het PoolschLithausch conflict is eig'en- fijk reeds eeuwen oud. Vroeger, toeii Polen een' onafhankelijk land was, xnaakte Lithauen daarvan deel uit en de Polen onderdrukten de 'Lithauers, on^ianks de eigen taal, zeden en igodisdienstige gebruiken van dezen. Later ver- 'loren zoowel Polen als Lithauen hun onaf- hankHijkheid, maar nauwelijks werden na den wereldoorlog beide weer zelfstandige sta- ten, of het gekifcbel begon opnieuw. In 1919 werden de grenzen geregeld, en daarbij werd Wilna, dat door de Lithauers als hoofdstad begeerd werd, aan Polen toege- wezen. Polen was echter op voet van oorlog met Rusland, en toen de militaire operaties een voor Polen ongunstigen keer namen, waren zi| er als de kippen bij om Wilna te be- zetten. De Russen veroverden daarna zelve Wilna, doch nadat Polen de Sowjets terugge- dreven had, kwam Wilna in 1920 opnieuw in 't bezit van Lithausen voor Polen zich daar van meester had kunnen maken. Daarmede was het Poolsch—Lithausch conflict in de wer-eld geholpen. De Polen waren toch al verbitterd op de Lifhauers, die zijbeschuldigden belangrijke strategische punten bij den opmarsch dec bolsjewiki prijsgegeven te hebben, waardoor de reeds leelij-k In het nauw zittende Poolsche linker vleugel zijn d-ekking verloren had. Den verslagen bolsjewiki was de strijd tusschen de twee landen over Wilna niet onwelgevallig en in het besef dat het voordeeli-g voor hen kon zijn, het vuurtje gaande te houden, erken- den zij bij den vrede dien zij vervolgens met de Lithauers sloten, o.a. de aanspraken van dezen op Wilna. De Volkenbond suste den Poolsch-Lithauschen twist zoo goed mogelijk door een nieuwe demarcatie-lijn af te bake- nen, waarbij Wilna weer aan den Lithau- sdhen kant van de grens kwam te liggen. Waarop de Poolsche generaal Zeligowski op 9 October 1920 buiten zijn regeeiing om, als rebel dus eigenlij'k, Wilna weer aan de Li thauers ontnam. Op 14 Maart 1923 wisten de geallieerden geen andere oplossing meer dan de inbezitneming van Wilna ten gevolge van de verrassing van generaal Zeligowki als fait accompli te erkennen. Dit moest in herin- nering gebracht worden tot goed verstand van de kwestie van Wilna. De Lithauers hebben echter natuurlijk de aanspraken der Polen niet willen erkennen, maar hun methode nagevolgd door op een goeden dag (15 Januar. 1923) met een coup de main zich van't gebied van Memel mees- ter te maken, hetwelk nog in afwachting dat de mogendheden over zijn deiinitieven status een besluit zouden nemen, door een Fransch farnizoen bezet werd gehouden. Bij de in lei 1924 te Parijs geteekende conventie is Memel (Klaipeda in het Lithausdh) een autonome eenheid onde- Lilhausche souve- reiniteit geworden en Lithauen heeff daar- door zijn verbinding met de zee gekregen. Natuurlijk was daarmede het conflict niet opgelost. Integendeel! Het vuurtje bleef smeulen en de laatste dagen hebben de mee- ningsverschillen tusschen beide landen zelfs tot een zeer gespannen verhouding geleid. De Lithausche dictator Woldemaras, aan het bewind gekomen na een militaire staats- greep op 17 December 1926, heeft den laat sten-tijd een zeer zwaren strijd te voeren ge had tegen de groeiende socialistische en de- mocratische oppositie. Tot nu toe is hij door hard'handige maatregelen in staat geweesl zijn gezag te handhaven, maar deze hard- handigheid had eensdeels tot gevolg dat de haat der oppositie heimelijk werd aangewak- kerd, anderdeels dat tal van opposioneek Lithauers de wij'k namen naar Polen, waar zij, begrijpelijkerwijs, zeer gasTvrij ontvangen werden. Er wordt zelfs beweerd, dat Polen de op positie in Lithauen krachtig steunen zou om de binnenlandsc'he toestand daar zoo verward mogelijk te maken, en zulks met het vooron- gezette-doel, wanneer de kans gunstiger is, geheel Lithauen in te lijven op dezelfde ma- nier, waarop te vorep Wilna overmeesterd werd! Het bezoek van den Poolschen maar- schalk-dictator Pilsoedski, op't einde der vo rige week aan Wilna gebracht, naar beweerd wordt ter oplossing van de geschillen, wordt door velen zelfs in verband: gebracht met deze geruchten. Rusland begrijpt natuurlijk heel goed, dat er ook thans wellicht in troebel water goed te visschen zal zijn. Bij een gewapend Poolsch-Litausch conflict zou het niet anders dan garen en wol kunnen spinnen en wei- nig moeite hebben een gedeelte van het Poclsch-Litausche grondgebied bij de Sow- jet-Republieken in te lijven. Het heeft reeds partij gekozen, door aan Polen een dreigende nota te zenden, dat het niets tegen de zelf- standigheid van Lithauen ondernemen mag op straffe van Rutland's inmenging! _De regeering1 van Woldemaras zou volgens niet bevestigde berichten uit Poolsche en Tuitsche bron op springen staan. Uit Li- ftauen komt echter de gcruststelelndfe hi ding, dat Woldemaas er in geslaagd is tot overeenstemm4ing. te geraken met de" opposi tie, wat de toestand aanmerkelijk minder ge- vaariijk zou maken. Van Poolsche zijde verluidt, dat men dc oplossing van het conflict zou willen voor- leggen aan den Volkenbond, maar men mag aannemen, dat beide partijen er meer voor voelen te trachten nogmaals met de Wilna- en Mamel-methoden voordeel te behalen. Volgens berichten uit Poolsche bron heb ben de Fransche, Italiaansche en Engelsche dipomatieke vertegenwoordigers te Kowuo Woldemaras opnieuw aangemaand de betrek- kingen van Lithauen met Polen te regeien. Naar verluidt hebben de vertegenwoordigers van Finland, Let]and en Estland ich bij de zen stap aangesloten. Hoe het echter zij, uit het bovenstaandc blijkt genoegzaam, dat er Lets broeit in Oost- Europa, dat het er veel van heeft of er een zware storm op til is. De komende dagen zullen wel gelegenhc.id geven op het verdere verloop dezer kwestie nogmaals terug te komen. Buafenlansi CHINA. DE BURGEROORLOG. Een succes voor Nanking. De regeering van Nanking maakt officieel bekend, dat haar troepen Hsoetsjau foe, een belangrijk knooppunt op den spoorweg Tient sinPoekauLoenghal, hebben veroverd. DU1TSCHLAND. NAAR DEN EENHE1DSSTAAT? Een belangrijk besluit. Het rijkskabinet heeft een, onlangs reeds aangekondigd, besluit genomen, dat van het grootste belang is voor de tcekomstige ont- wikkeling van de verhouding tusschen het rijk en de landen. Het heeft namelijk besloten in de tweede week van Januari een conference te houden met de ministerpresidenten en de vertegen woordigers van de verschillende Duitsche landen, waarop de volgende drie kwesties zul len worden besproken: le. Een wijziging in de verhouding tusschen het rijk en de landen 2e. maatregelen tot het verkrijgen van een spaarzaam financieel beheer, en 3e. bestuurs- hervoi-mingen in het rijk en de landen. Dit is de eerste officieele stap op den weg naar den eenheidsstaat. DE ONTVOERING VAN EEN KIND. Edgar von Bleichroder vrijgelaten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat er een nieu we wending is gekomen in de zaak Bleichro der (beschuldigd gelijk men weet van het ont- voeren van 'n kind) doordat de vader z'n ont- voerden zoon weer in handen heeft gekregen. Onder den indruk van de arrestatie v. Bleich roder heeft zijn zuster't kind met de gouver- nante naar Duitschland teruggestuurd. De vader, die te Parijs was, had van dit voorne- men vernomen en stapte op't laatste oogen- blik in den trein, waarmee het kind naar Duitschland gebracht werd. De gerechtelijke autoriteiten te Dresden hebben mevrouw Herschel een vrijgeleide verzekerd. Baron Edgar von Bleichroder, die verleden week was aangehouden in verband met de ontvoering van het kind zijner zuster, is Don- derdag weer op vrije voeten gesteld, na zeven dagen in hechtenis te zijn geweest. Het „Berl, Tag." meent uit deze vrijiating te moeten op- maken, dat de arrestatie onrechtmatig was, daar anders de vrijiating niet zou zijn gelast nog voordat over de bezwaren tegen de aan- houding was beraadslaagd. Bleichroder klaagt ernstig over de gedu- rende de hechtenis ondergane behandeling en het „Berl Tag." veroordeelt het optreden der Saksische justitie dan ook scherp, vooral omdat het delict, waarvan Bleichroder wordt beschuldigd, van zoo uiterst geringe beteeke- nis is. FRANKR1JK. EEN ONST A NV AST ING KAMERLID. Verbreking van trouwbelofte, Voor het Kamerlid Chavagnes, afgevaar- digde voor het departement Loir-en-Cher, lijkt het leven in deze laatste maanden van het jaar niet zeer genoeglijk. Eerst heeff hij dat treurige ongefuk met zijn auto gehad, waarbij hij een man doodreed, wat nu on langs op zijn veroordeelinig tot een strenge straf uitliep, in eerste instantie voor de recht- bank te Blois, daarna voor het hof te Orleans en nu heeft de afgevaardigde van Loir-en Cher, die tegen het vonnis wegens zijn auto- ongeluk cassatie heeft aangeteekend, inmid- dels aiweer voor de rechtbank terec'ht gestaart en aiweer te Blois omdat juffrouw Rora, zijn vroegere verloofde, een eisch tot 50.000 frank schadevergoeding tegen hem had inge- diend. Met het auto-ongeluk heeft deze zaak echter niets te maken en zij is zelfs zeer onbe- langrijk, maar tocih had zij de op sensatie be- lust-6 menigte der groote pro-cessen naar de rechtzaal gedreven. Uit de dagvaardig blijkt, dat Chavagnes in den nazomer van '26 zich met juffrouw Antonia Rora heeft verloofd, met wie hij door gemeenschappelijke vrienden was in kennis gebracht. Chavagnes bood zijn verloofde een fraaien ring aan van 12.000 frank, dien hij echter niet betaalde en „om haar aanstaande een mal figuur te besparen" deed juffrouw Rora het maar. Chavagnes, die te Parijs slechts een tijde- lijke woning had, beSloot het appartement te nemen, dat juffrouw Rora sedert vijfjaar be- woonde en men besloot dat appartement op te knappen en te verfraaien. Chavagnes zou toen juffrouw Rora hebben verzocht het geld 'oor te schieien en zii- hes+eedde tienH...'—J frank aan den opknap. Bovendien bestelde juffrouw Rora, ingevolge een wensch van Chavagnes, bij zijn zuster, die modiste is, het toilet, dat de moeder van Chavagnes op den dag van het huweiijk zou dragen. Kosten 17,000 frank. Ook haar uitzet nam zij van die zuster. Kosten: 10.000 frank. Het huweiijk was op 23 December bepaald, de afkondignig had plaats gehad, alles was in orde gemaakt en de huwelijksreis zou naar Marokko gaan. De afgevaardigde van Loir- en-Cher liet de passen in orde maken en, om dat dit bij het reizen voordeeliger uitkwam, t Hij zijn aanstaande vrouw voor zijn s-ecre- resse aoorgaan. Een week voor den huwelijksdag decide Ohavagnes telefonisch aan zijn verloofde mee, dat hij een anoniemen brief had ontvan gen, waarin zulke krasse dinigen tegen haar werden ingebracht, dat hij verplicht was van het huweiijk af te zien. Hij kondigde in dit telefocntje aan juffrouw Rora tevens nog aan, dat hij aan hun gemeenschappelijke vrienden kopie van den brief zou sturen. En weigerde van stcncfe af aan nog iets met haar te maken te willen hebben, iaat staan haar te ontvangen. Het werd juffrouw Rora duidelijk, dat zij het slach-toffer was geworden van een door Chavagnes van a tot z in elkaar gezette komedie, waardoor hij van zijn verpfichtin- gen wilde afkomen. Chavagnes heeft zelfs de moeite niet gedaan den maire van het 16e ar- rondissement omtrent het afspringen van het huweiijk in te lichtenjzoodat deze, die van de Mairie de vlag had laten uitsteken, juffrouw Rora opbelde om te vragen waarom het zoo lang duurde juffrouw Rora heeft vervol gens een eisch tot 50.000 frank schadever goeding tegen den -wonderlijken afgevaardig de van" Loir-en-Cher ingedie'nd. Vrijdag is dit geval voor de rechtbank te Blois behandeld. Uitspraak over acht dagen. OVERSTROOMINGEN IN MAROKKO. Tengevolge van hevige regens hebben he- vige overstroomingen plaats gehad in het ge bied rondom Oran. In de streC'k van Mosta- ganem werden 50 huizen weggesleurd en wa ren er 50 docden. Bij Perregaux werd de stuw in de Oued Sergoes vernield en stroom- de het water het land binnen. Troepen hand- haafden de orde en verleenden hulp. De ver- bindingen van Oran met Algiers en met Mostaganem werden verbroken. Violette, de gouverneur-generaal, begaf zich naar de plaats des onheils. EEN FRANSCHE DUIKBOOT IN NOOD Naar Lloyds meldt is te Landsend een draadloos telegram van Soller (op het eiland Maporca) opgevangen, volgens 't welk de Fransche duikboot Morse (circa 12O0 ton) draadlooze noc-dseinen geeft op 40° 32' N B en 2° 34' O. L. EEN VERPLEEGSTER. Eenigen tijd geleden heeft de rechtbank te Boulogne een jonge verpleegster onvoorwaar- delijik tot een half jaar gevangenisstraf vev- oordeeld. Deze jonge vrouw had op een nachJ te Berck-aan-zee, toen zij een ziek klein land moest verplegen, dat voortdurend schreide, in een booze opwelling het kleintje naar de bad- kamer gebracht en h-et daar met de beentjes onder den heet water-kraan gehouden. Af- schuwelijk verbrand is het kind na korten tijd overleden. Het gerechtshof te Douai heeft, in hooger beroep, de verpleegster tot acht maanden ver- oordeeld. BELGIe. KAMIEL HUY5MANS. Hoofdredacteur der „Volksgazet". De „Schelde" deelt mee, dat oud-minister Huymans zijn plaats in bet schepencollege van Antw-erpen niet weer zal innemen, maar hoo'fdredacteur d-er „Volksgazet" zal worden DE BROUCKeRE NEEMT ONTSLAG ALS BELGISCH LID IN DE VOOR- BEREIDENDE ONTWAPENINGS- COMMISSIE. Moucheur zijn opvolger De socialistische senator Louis de Broucke- re heeft aan de regeering in verband met de jongste kabinetscrisis zijn ontslag aangebo- den als lid van de commissie tot voorberei- ding van de ontwapeningsconferentie te Geneve. De regeering heeft dit ontslag aan- vaard. De nieuwe minister van buitenland- sche zaken, Hymans, stuurde aan de Brou- ckere een brief, waarbij hij hem den dank der regeering betuigde voor de aan den lande be- wezen diensten. Burggraaf Poulet, den twee- den Belgisehen gedelegeerde te Geneve, werd door het kabinet Jaspar verzocht de Broucke- re te vervangen. Daar burggraaf Poulet op het oogenblik het land niet kan verlaten, heeft hij dit aanbod afgewezen Baron Moucheur, gewezen ambassadeur te Londen, door de re geering gepolst, heeft het mandaat van ge delegeerde aanvaard. Hij zal 30 dezer te Geneve zijtn. Hij vertrekt Maandag a.s. uit Brussel in gezelsehap van kolonel Tafmier, militair technisch deskundige, die reeds vroe ger in dezelfde qualiteit aan de werkzaam- heden te Geneve heeft deelgenomen. SPOORWEGRAMP. Een kind gedood, 8 zwaar gewonden De express-trein BrusselCalais is gister- ochtend, met groote snelheid rijdende, nabij Ath (Henegouwen) ontspoord. Vijf wagons kantelden op de rails. Een kind is gedood, acht reizigers werden ernstig verwond. Het verlf«r wordt over UU spoor geieia, (Crt.) ENGELAND. DE INDUSTRIEELE VREDE. Een officieele uitnoodiging aan de arbeiaers. De Raad van het Vakverbond heeft van een groep vooraanstaande zakeniieden een uit noodiging ontvangen om de mogelijkheid te bespreken van een verbetering van de be- trekkingen in de industrie door middel van samenwerkin-g tusschen werkgevers en arbei- ders. De uitnoodiging bereikte den Raad Woens- dag; zij werd ter onderzoek naar een volgen de confcrentie verwezen. De uitnoodiging wordt als een belangrijke stap op den weg naar vrede en samenwerking in de industrie besc'houwd. DE GESCHORSTE LAGERHUISLEDEN Misnoegen onder de Labourfractie. De Labourfractie in het Lagerhuis is niet zeer goed te spreken over de wanordelijke tocneelen, die-Woensdagavond in het Lager huis hebben plaats gehad en tot de verwijde- ring van vier harer leden hebben geleid. Zon- der rechtstreeks -de vier herriemakers te d-es- avoueeren, geeft ze duidelijk blijk het niet met hun optreden eens te zijn. Bij de stemming over het voorstel tot ver- wijbering van Maxton, het Labourlid voor Glasgow, stemde de geheele fractie tegen, maar later, toen het -de schorsing der drie overigen betrof, onthield zij zich van stem ming. Daar Maxton reeds bij een vorige gelegen- heid in deze zittingsperiode werd ges-chorst (den 23>en Juni) zal hij wegens het nieuwe, 't vorig jaar aang-enomen reglement, gedii- rende twintig parleinentaire dagen aan de werkzaamiheden van het Huis niet deel mogen nemen. De schorsing der overige drie leden duurt slechts vijf dagen. HET BAKVISSCHEN"-KIESRECHT. Spoedige indiening van het on'- werp venvacht. Het departement van binnenlandsche zaken is druk bezig met de opstelling van het wets- ontwerp inzake de uitbreid'ing van het vrou- wenkiesrecht tot alle vrouwen bovetf de 21 jaar. Men weet, dat het voorstel op groot ver- zet stuit, daar velen den leeftijd van 21 jaar te jong aehten voor een vrouw om er een po litick oorde-el op na te houden. Op het oogen- blik is de vrouw pas op 30-jarigen leeftijd kiesgerechtigd. Algem-een wordt verwacht, dat het ontwerp begin van het volgend jaar met grooten spoed zai word-en behandeld, opdat het kracht van wet zal hebben in het najaar, wanneer de regeering van oordeel mocht zijn, dat het tijdstip gunstig is voor het uitschrijven van verkiezingen. Door de uitbreiding van het kiesrecht zai het kiezerco-rps met drie millioen vrouwen van 21 tot 30 jaar worden Versterkt. OOSTENRIJK. OOSTENRIJK PARAAT. Een eisch voor de buitenlandsche politiek. Bij de bespreking van de begrooting voor buitenlandsche zaken heeft de socialistische oud-kanselier Renner, die zooals bekend is, de leider is van den gematigden vleugel van de socialisten, gezegd, dat de regeering met de meeste kracht stappen moest ondernemen om het terugroepen van de Internationale mi litaire commissie uit Weenen te verkrijgen, die geen doel meer heeft, daar wel niemand de vreedzame bedoelingen van Oostenrijk meer in twijfel zal trekken. De situatie in het Oosten en Zuid-Oosten moet Oostenrijk bezorgd maken, want er zijn overal teekenen van onrust. Oostenrijk moet daarom buiten den Vol kenbond om zoo spoedig mogelijk maatrege len nemen, daar in ernstige gevallen de hulp van den Volkenbond te iaat zou komen. De verhouding met Hongarije is onbevredigend, daar er voortdurend Magyaarsche opstootjes in het Burgenland voorkomen. Oostenrijk moet duidelijk maken, dat het eventueel met militaire kracht, aan het Bur genland blijft vasthouden en den dualisti- schen droom ten opzichte van Hongarije los- laten. Wat de binnenlandsche politiek betreft, moeten alle partijen zich ontivapenen en als eenig reddingsmiddel de aansluiting bij Duitschland beschouwen. De toenadering van Hongarije naar Rome en Angora moet Oostenrijk doen inzien, dat het in de toekomst naar de verbinding met den Rijn en met de Noord- en Oostzee moet uitzien. De ItaliaanschZuid-Slavische te- genstellingen zijn bij de onberekenbaarheid van de tegenwoordige Romeinsche politiek een groote zorg voor Oostenrijk. De oecono- mische invloed van Italie in de Zuidelijke Alpenlanden zou een politieke kunnen wor den en kan eventueel een plotselinge bezet- ting meebrengen. EEN AANSLAG OP SEITZ, DEN WEENSCHEN BURGEMEESTER. Zaterdagmiddag is in de groote hal van het buiten gebruik gestelde Noo-rd-West Sta tion een sneeuwpaleis met een rodelbaan van kunstsneeuw, dat het heele jaar geopend zal zijn officieel in gebruik genomen. Burgemees- ter Seitz en andere autoriteiten woonden de opening bij. Toen de burgemeester na de plechtigheid per auto het gebouw verliet, wer den vier revolverschoten op zijn auto afge- vuurd. De burgemeester werd niet gewond. De dader, genaamd Strebinger, een 23-jarige tooneelspeler vluchtte, terwijl hij steeds schoot. Hij werd achtervolgd en sprong op een rijdende tram. Hier slaagde de poiitie er in hem te arresteeren, terwijl hij de revolver nog in zijn hand hield. Naar gemeld wordt, zou de aanrander communist zijn; echter was omtrent zijn 1110- tieven nog niets met zekerheid bekend. De dader is afkomstig uit Neder-Oos- tenrijk; hij woonde den laatsten tijd te Wee nen, maar was werkloos. Vroeger was hij too neelspeler te Gra-z. De kogel vloog door het achterstuk van de auto. Bij zijn verhoor zeide hij, dat hij tot geen partij .behoort, maar vroeger als sociaal- lc- mocratisch georganiseerd was. Den laatsten tijd was hij bij de frontstrijders-organisatie aangesloten. Hij beweerde geheel zelfsta-ndig gehandeld te hebben en geen medeplichtigeu te bezitten. RUSLAND. DE OPPOSITIE. Zij moet als partij verdwijnert of zal uitgeroeid worden, zegt Stalin. Op het partij-congres van het gouveme- ment Moskou hebben Stalin en Boecharin scherpe polemis-che redevoeringen tegen Trotzki gehouden. Stalin kwalificeerde de op- positioneele beginselen als anti-Leninistisch en stelde ten slotte het alternatief: of de op positie moet. haar eigen partij ontbinden en haar dwaiingen openlijk erkennen of het be- stuur van de Communistische Partij zal de nieuwe partij van Trotski met wortel en tak uitrceien. Deze woorden werden door de vergadering met stormachtige ovaties en het zingen var de Internationale begroet. EEN REDE VAN RYKOW. Rusland bereid de betrekkingeli met Engeland te hervatten. Als Engeland 't initiatief neemt. In een rede op het congres van de commu nistische partij der Oekraijene te Charkow verklaarde Rykow, dat de Sovjetrepubliek zich niet afwijzend zou tetoonen tegenover de door Baldwin voorgestelde v/ederzijdsehe houding van niet-inmenging in de binnen landsche aangelegenheden van het andere land. Doch, zeide hij, deze opmerking van Baldwin zal wel alleen gemaakt zijn voor de kiezers. Hij besloot met te verklaren, da thet initia tief. tot de hervatting der betreklcingen van de Engelsche regeering moest uitgaan, om dat ook het initiatief tot het afbreken def cnderhandelingen van haar is uitgegaan. HONGARIJE. HET ANTI-SEMITISME. De rust teruggekeerd De rust aan de universiteit te Boedapest is teruggekeerd. De Joden konden hun plaatsen wee innemen. GR1EKENLAND. VENIZELOS. v In Athene' terug. 'Na een afwezigheid van vele jaren is Ve- nizelos Donderdag in Athene teruggekeerd, waar hij door zijn vrienden geestd-riftig werd ontvangen. Daar de regeering vreesde voor royalisti- sche tegenhetoogingen, had zij aile demon- straties in de open lucht verboden. Venizelos, die langen tijd ernstig ziek is geweest, is van Creta in Athene aangeko- men. Daar zal hij eenige weken blijven, om dan naar Italie te gaan voor den winter. BULGARIJE. EEN DAK INGESTORT. Vele slachtoffers. Het „Journal" heeft een telegram uit Ma drid ontvangen, dat te Arnigt (op de Kana- risehe eilanden) het dak van het entrepot is ingestort. Acht personen' werden gedood, 18 zwaar en velen licht gewond. ROEMENI5. EEN DEMENTI. Koning Carol indertijd niet vergiftigd. Het Ag. Or. radio meldt, dat het niet* kan gelooven, dat Hussar, de onder-voorzitter van het Hongaarsche Huis van Afgevaardiig- den, zou hebben verklaard, dat uit een brief van koningin Carmen Syva aan keizer Frans Josef is op te maken, dat koning Carol den len October 1944 door vergif om het leven is gebracht en wel op aanschieten van de Roe- meensche oorlogspartij. Het agentschap voegt er aan toe, dat tus schen Bratianu (de leider dier toenmalige oorlogspartij) en koningin Carmen Sylvia een onafgebroken goede verstandhouding heeft bestaan. De mededeeling moet als ab surd worden beschouwd. TITULESCO AAN DE BETERENDE HAND. 1 Titulesco, de minister van buitenlandsche zaken, (die een dubbele longontsteking had) is sfoed op weg naar herstel. ALKMAARSCHE COURANT DE WILD Laat over de Boterstraat. Telefoon 34 en 35. Zeer nuttige ST. NICOLAAS-GESCHENKEN, Gereedschappen voor alle ambachten. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Alleen kwaliteitsartikelen en toch goedkoop.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1