DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland Buitenlandsch gemsngd nieuws. Sfadsnieaiws No. 28! OH ntimmer bestaaf off 2 bladen* Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Aboimemeatsprijs bij vooruitTbetaling per 3 maandcn f2.—fr. per post f2.50. BewJjsn. 5 ct. Advertcnticpr. 25 ct. p. regcl, grootcre letters nanr plaatsrulmte Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DII§DA«I Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 29lOYEMBE Dageiilksch ©verziclitB het poolsch—lithausch CONFLICT. Verwarde en tegenstrijdige bc- richten. Binnenlandsche mceilijk- heden. Het standpunt van Duitschland en Rusland. Teiten vallen er omtrent het verloop van den ernstig gespannen toestand tusschen Po len en Lithauen weinig of niet te vermelden, geruchten daarentegen des te meer. Met een zekere hardnekkigheid deden berichten de ronde over een staatsgreep in Lithauen, maar daartegenover stond de tijdimg, dat de staats president Woldemaras druk d'oe-nde was po- gingen in het werk te stellen om een eenheids- front tot stand te brengen, ten eind-e op deze wijze het hoofd te kunnen bieden aan de ge- varen, die van de zijde der uitgeweken opposi- tioneelen dreigt. Tevens hebben onderhande- lingen plaats gehad tusschen de beide oppo- sitie-partijen, n.l. volkssocialisten en sociaal- democraten, met het doel een basis te vinden voor gemeenschappelijk optreden. Noch de onderhandelingen van Woldemaras, noch die van de oppositie-partijen zouden echter tot dusver tot resultaat hebben geleid. Overi gens mag men met vrij groote zekerheid aan- nemen, dat er in geheel Lithauen rust heerscht, ook al is de toestand inderdaad zeer gespannen. Inmiddels heeft Woldemaras zijn beschul- digingen aan het Poolsche adres nog eens her-haald in een aan het persbureau Reute*; gezonden telegram. „Er zijn overstelpende aanwijzigingen, zoo schrijft hij, dat een aantal personen, die na de September-revolutie te Tauroggen uit Lithauen zijn gevlucht, door de Poolsche re geering worden gebruikt als organisators eener revolutionnaire beweging tegen de Lithausche regeering. Ik ben bereid de nor male betrekkingen met Polen te hervatten, indien een bevredlgende regeling kan worden verkregen ten opzichte van Wilna en wanneer Polen uiting geeft aan zijn bereidwilligheid om de onafhanke- lijkheid van Lithauen te eerbiedigen." De Poolsche regeering heeft tegenover Woldemaras' beweringen aan de regeering en van alle bevriende landen een nota gezon den, waarin zij haar standipunt ten opzichte van de kwestie met Lithauen uit-eenzet en verklaart, dat zij geen plannen heeft, die tegen de politieke onafhankelijikheid of ter- ritoriale in-tegriteit van de Lithausche repu- bliek.gericht te zijn en dat haar eenige doel is, normale betrekkingen van goede na- buurschap met Lithauen op de meest vred-e- lievende wijze aan te knoopen. De Poolsche regeering is ervan overtuigd, dat haar standipunt zal g-edeeld worden door alle regeeringen. In verband met den binn-eniandschen toe stand in Lithauen verdient nog vermelding het gerucht, dat eenige officieren van het naar verluidlt onbetrouwbare leger aan Wolde maras een ultimatum hebben overhandigd. Over den inhoud daarvan zijn de geruchten echter zeer tegenstrijdig. Volgens het eene telegram zouden de officieren het onmiddel- lijk aftreden voor den dictator hebben ge- eischt, volgens het andere zouden zij slechts hebben aangedrongen op uitbreiding der regeeringscoalitie. Voorloopig dient men dus weer af te wach- ten wat bieromtren-t nader bericht zal wor den. Natuurlijk vol-gt men te Berlijn de ontwik- keling der gebeurteni-ssen tusschen Polen en Lithauen met bijzondbre belangstelling. Duitschland .heeft er evenals Rusland alle >elang bij dat de vrede in het Oosten be- vaard blijft en dat Lithauen niet als onaf- hankelijke staat ver-dwijnt, daar anders de rand-elsweg van Duitschland naar Rusland over Oost-Pruisen en Lithauen leelijk in het gcdrang zou komen. Desniettemin is Duitschland niet voorn-e- mens demarches te o-ndernemen. Wei werd gisteren in een officieel communique over het onderhoud tusschen Stresemann en Lit- winow verklaard, dat Duitschland en Rus land overeengekomen waren in het Poolsch Lithausche geschil een lijn te trekken, maar uit de blijkbaar geinspireerde berichten der Berlijnsche avcndbladen blijkt, dat men dit niet al te letterlij'k moet opvatten. In de Wilhelmstrasse d-enkt men er niet aan het Russische voorbeeld te volgen en eveneens een nota aan de Poolsche regee ring te laten overhandigen, zelfs is men niet van plan bet initiatief te nemen tot het in- roepen van Volkenbondsbemidideling. Duitschland zal er zich toe bepalen a lies in het werk te stellen om de politieke sfeer te zuiveren. Het laatste telegram dat men in de Wilhelmstrasse uit Kowno heeft ontvangen beoordeelt den toestand reeds eenigszins rustiger. Men wijst er met nadruk op, dat Polen op liplomatieke aanvraag bij herhaling ten stel- ligste heeft verzekerd geen agressieve plan nen jegens Litauhen te koesteren. Daarmee is niet gezegd. dat men in Polen niet gaarne bereid is de Litausche bannelingen een hand- je te helpen bij het verwezenlijkcn van plan nen, die naar men weet, de verjaging van Woldemaras ten doeljiebben. In Polen hoopt men dat als de oppositiepartijen aan het be- wind komen, eindelijk de jarenlange veete tusschen Polen en Lithauen over Wilna zal iworden bijgelegd DUITSCHLAND. LINKS- EN RECHTS-RADICALEN. Een kloppaiiij te Frankfort; een doode. Naar aanleiding van een betooging der nationaal-s^cialisten en Stahlhelmmannen ontstond Zaterdagavond te Frankfort een idoppartij, waarbij een nat.-soc. een steek be- neden den rug kreeg, terwijl een lid van den Roten Frontkampferbund, die door een steek in den buik zwaar gekwetst was, bij de daar- opvolgende operatie overleed. De oorzaak van de vechtpartij zou gelegen zijn in provo ceerende kreten der nat.-socialisten. BEZUINIGING. Na de nota van Parker Gilbert Uit zuinigheids-overwegingen heeft het rijkskabinet een post van vier millioen mark, bestemd voor tentoonstellingen e.d., van de begrooting afgevoerd. Slechts een bedrag van een half millioen mark bleef staan, dat ge bruikt zal worden voor deelneming aan de groote Spaansche tentoonstelling te Barce lona in 1930. KAPITEIN EHRHARDT. Uit de Stahlhelm-organisatie. Kapitein Ehrhardt is, naar men zich her- innert, na de ontbinding van zijn beruchte or- ganisatie O. C. in de leiding van de organisa- tie Stahlhelm opgenomen. Daar schijnt het met hem echter niet te hebben willen boteren. In de gisteren te Maagdenburg gehouden bestuursvergade- ring van de Stahlhelm werd namelijk meege deeld, dat kapitein Ehrhardt uit het bestuur is getreden. De „Voss. Ztg." verneemt, dat hij niet slechts zijn bestuursfunctie heeft neergelegd, maar ook als lid van de Stahlhelm-organisa tie heeft bedankt. DE PHOEBUS-KWESTIE. Over het dnderzoek naar de verleening van eredieten aan de Phoebus-filmondememing is tot groote ontvredenheid van de linkerzijde vrijwel niets openbaar geworden; men is thans van plan de instelling van een parle- mentaire commissie van onderzoek te verlan- gen. De leiders van de soCiaal-democraten hebben dit den rijikskanselier reeds medege- deeld. Ze verlangen, dat de kwestie nog voor de Kerstvacantie in den Rijksdag zal worden behandeld, met eenige mededeelingen van vertrouwelijiken aard zullen ze zich niet te vreden stellen. BELGIe. NA DE MINfSTERCRISIS. De heading der Arbe'uberspiartij. Vandervelde aan het woord. De Algemeene Raad der Belgische Arbei- cierspartij is gis'termorgen bijeen gekomen ter bespreking van den pclitieken toestand. Hetgeen volgens Vandfervelde, die het eerste het woord voerde, onmiddellijk tot de crisis heeft geleid, was het feit, dat Jaspar veer- tien dagen geieden een voorstel heeit gedaan een gemengde commissie samen te stellen om de militaire kwestie te onderzoeken, doch met de verplichting, dat de ministers intus- schen tegenover dit vraagstuk geen stelling zouden nemen. Die laatste eisch vooral was onaannemelijk. Volgens Vandervelde was de door Jaspar aan de zaak gegeven oplossing, n.l. het ont- slag van het kabinet, bizonder geschikt om de Arbeiderspartij tot vreugde te stem-men. De nieuwe regeering-Jaspar, zei spr. nog, was reeds bij haar geboorte door zwakheid aangetast, doch zij wordt door alle finan- c'ieele krachten in het land gesteund. Ten opzichte der buitenlandsche politiek meende Vandervelde, dat ook al was Belgie lid van den. Volkenbondferaad gebleven, zijn rol in den Raad minder op den voorgrond zou zijn getreden, daar het er nu meer op zou aankomen de politiek van Locarno te verdedigen dan uit te breiden. Verward is de toestand, en een ohrustbarend verschijnsel noemde Vandervelde, dat in acht dagen tijd Frankrijk een overeenkomst met Zuid-Slavie heeft geteekend en Italie daarop geantwoord heeft met een verdrag met Albanie. Van vrij groot belang is wat Vandervelde zei in verband met de betrekkingen met Rus land. Nu Rusland, zei hij, van. alle zijden door het kapitatisme wordt aangevallen, is het voor de socialisten plicht het te verdedi gen, ondanks de grieven, die tegen de Sov- jet-regeering kunnen worden gekoesterd. Verder zei Vandervelde nog, dat wat de binnenlandsche politiek betreft, waakzaam- heid geboden isdat op het gebied1 dier groote werken een oog in het zeil moest worden ge houden om te beletten, dat een electriciteits- trust zich meester zou maken van de natuur- lijike bronnen van energie. Langdurig werd Vandervelde toegejuicht. Nadat onder meer Louis Pierard en de .Brouckere nog het woord hadden gevoerd, keurde de vergadering de houding der socia- listische oud-ministers goed en gaf den Kamerleden Destree en Mathieu opdracht de regeeringsverklaring te beamtwoorden. DE KAMERVOORZITTER, Brunet blijft aan. Naar verluidt heeft de socialist Brunet in overeenstemming met den wensch zijner partijgenooten besloten niet af te tredeo als voorzitter der Kamer. POLEN. DE PARLEMENTSONTBINDING. Sejm en Senaat werden gister bij verorde- ning van den staatspresident ontbonden met de verklaring, dat de zittingsduur der beide kamers is afgeloopen. ROEMENIe. DE BEGRAFENIS VAN BRATIANU. De begrafenis van Bratianu heeft Zondag p1aats gehad. Zij- werd bijigewoond door een talrijke menigte. JOEGO-SLAVIe. STUDENTENRE LLET JE S Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor den senaat der universiteit te Agram hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen aanhangers van het Zuid-Slavische Natio- nale Bloc en leden van de Kroatisch-Econo- mische groep. De politie moest van haar vuurwapens gebruik maken om de vechten- den te scheiden. Tien studenten werden ge- wond van wie twee ernstig. Eerst eenige uren na de verkiezing gelukte het de politie de orde te herstellen. RUSLAND. GROOTE BRAND. Zes vrouwen omgekomen. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het dorp Iwanowka in het Amoergebied een hevige brand heeft gewoed. Zestien boerderijen wer den in de asch gelegd. Zes vrouwen zijn in de vlammen omgekomen. AMERIKA. HET GEVANGENISOPROE R. Hoe de opstandelingen zich overgaven. Wij hebben reeds met een enkel woord medegedeeld, dat het oproer in de gevange- nis van Folsom, in den staat Californie, ge- eindigd is met de overgaaf van de opsptande- lingen. Zooals men begrijpt is deze overgaaf niet uit vrije verkiezing geweest. Met zijn vierhonderden hadden de gevangenen zich gefoarricadeerd in het z.g. celhuis, waar zij door vijfhonderd politie-agenten en Californi- sche militairen met geweren, machinegeweren en traangasbommen werden belegerd. De be- legerden trotseerden moo dig deze machtsmid- delen, doch toen het dreigement werd geuit dat zij onder water zouden worden gezet en dat tanks en vliegmachines aan den aanvai zouden deelnemen, ontzonk hun de moed om verder weerstand te bieden. De gevangenisdokter was de eenige, die het contact tusschen de opstandelingen en de be- legeraars onderhield. Eerstgenoemden ston- den hem toe, het celhuis te betreden om de ge- wonden te behandelen en te verbinden. Via hem deelden zij aan de belegeraars mede, dat zij hun gijzelaars, een vijftal cipiers, zouden dooden, tenzij hun amnestie werd toegezegd. De gevangenisdirecteur weigerde echter eeni ge voorwaarde te bespreken, alvorens de op standelingen zich onvoorwaardelijk hadden overgegeven. Naar de gevangenis van Folsom worden de ergste misdadigers gezonden, die daar meest- al levenslang zitten wegens moord. Uit deze gevangenis ontsnappen vele gevangenen, doch totnogtoe zijn zij in bijna alle gevallen weer gevat. DE AMERIKANEN IN NICARAGUA. Vliegers contra opstandelingen. Een aantal Amerikaansche marinevliegers, die opereerden in den omtrek van Elchipote zijn Zaterdag beschoten door een troep van 200 opstandelingen. De vliegers vlogen daar op laag, lieten bommen vallen en bestookten de opstandelingen met machinegeweren. Zij hebben vier opstandelingen neergelegd en verscheidene gewond. Ten slotte zijn zij be- houden op hun basis Oeotak teruggekeerd. KORTE BERICHTEN. Een deel van de bemanning van het Noorsche stoomschip Nena is, naar Wolff uit Kiel meldt, in 'beschonken staat aan het muitengeslagen en heeft den kapitein en een matrons door schoten gekwetst. In de sluis van Holtenau zijn de muiters door den water- schout in hechfcenis genomen. Hiet comimunistiscihe Fransche Kamer- lid Doriot is bij verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het ophitsen van militairen tot ongehoorzaaheid. De Engelsche regeering heeft de Egyp- tische regeering eenige vliegtuigen aangebo- den ter bestrijding van de sprinkhanenplaag, die Boven-Egypte op, sinds jaren ongekende wijze, teistert. Het aanbod is dankbaar aan- vaard. Maarschalk Tsjang-tso-Lin maakt offi cieel bekend, dat hij- niet het voomemen heeft zich tot Keizer van China te laten uitroepen. Het „Tocho Agentschap" spreekt het bericht over dten moord op Tsjang Kai Sjek tegen. Volgens de bladen zou de politie te Boe- dapest berichten hebben ontvangen, dat 15 Hongarcn, die zich naar Rusland hadden be- geven, aldaar onder verdenking als agents provocateurs te zijn opgetreden, zouden zijn ter dood gebracht. HULP, DIE UIT DE LUCHT KWAM VALLEN. Mejuffrouw Howe, de onderwijzeres van het dorp Ninilichic op het afgelegen Cook Island, 115 mijl van Aushorage in Alaska gelegen,. had zich Donderdag bij het schoon- maken van een geweer, dat plotseling afging verwond. Hulp was er op het eiland voor haar niet te vinden en daarom seinde zij draadloos naar Auchorage om hulp. Aucho- rage verzocht aan Seldoria, de dichtsbij zij n- de haven om het meisje met een boot af te halen, maar er stond zoo'n storm, dat geen enkele boot uit drufde varen. Toen zijn de vlieger Russell Merrill en dr. Haverstock per vliegtuig uitgerust met ski's, naar Cookeiland gegaan, waar zij op een meer nabij het dorp neerstreken. Per hondenslee brachten zij de gewonde in het vliegtuig en ondernamen ver- volges de terugreis Zij zijn behouden te Auchorage aangekomen. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIE KRUIS". Gisteravond had op uitnoodiging van het bestuur van den kring Alkmaar van boven- genoemden bond in ,,'t Gulden Vlies" een bijeenkomst plaats van oud-gemobiliseerden uit'de jaren 19141918. Mr. H. Judell uit Bergen opende, daar de bring-voorzitter jhr. mr. L. A. v. d. Brande- ler ongesteld was, de bijeenkomst Hij heette de aanwezigen hartelijk wel- kom en sprak er zijn spijt over uit, dat de voorzitter, alsmede de eere-voorzitter, mr. W. C. Wendelaar wegens ziekte niet aan- wezig konden zijn. De opkomst was volgens spr. boven ver- wachting. Velen hadden met eenige beklem- ming dezen avond tegemoet gezien, omdat men aan het succes al te zeer twijfelde. Eenedeels omdat het woord mobilisatie veel onaangename herinneringen oproept, anderdeels omdat de tijd der mobilisatie reeds zoo ver achter ons Mgt. Doch anderen, die optimistischer waren, dachten dat, juist wijl de mobilisatie al 13 jaren in het verleden ligt, veel leed uit dien tijd zou zijn weggevaagd en er verscbillende oud-gemobiliseerden zijn zouden, die- op een herinnering aan dezen tijd grooten prijs stel- den. Een herinnering bestaande uit een me- talen kruis, dat dan met eenige plechtigheid werd uitgereikt, waartoe generaal Snijders zich inmiddels had bereid verklaard. Wat nu echter het doel van den bond: „Het Mobilisatiekruis" was, dat zou door den heer J. de Vries, lid van het hoofdbestuur, nader worden uiteengezet, waartoe mr Judell het woord aan den heer de Vries gaf Deze ving aan te zeggen, dat hij zou geven een korte, duidelijke schets van het ontstaan en het doel van den bond en het Mobilisatiekruis. Doch eerst wilde spr. dank brengen aan het bestuur van den kring Alk maar voor 't moeilijke pionierswerk, dat reeds door haar is verricht. Het was in het voorjaar van 1924, aldus spr. en aanstonds zou de eerste mijlpaal be- reikt worden. Doch de toestand van het Nederlandsche volk zag er treurig uit. Over- al heerschte een geest van „lamlendigheid" en men achtte zich zelf veel minder dan men in werkelijkbeid was. Wat werd er in dien tijd gedaan voor de 450.000 mannen die in 1914, dus bijna 10 jaar geieden, naar de grenzen waren gegaan, een onzekere toe- komst tegemoet, toen ons land in een nauw keurslijf van zich mobiel makende staten werd geperst? Het werk van deze mannen werd allerwege belachelijk gemaafct, om hun opofferingen werd gelachen. Hiertegen moest front worden gemaakt, wat door een aantal vaderlarxdslievende mannen gedaan werd. Deze richtten n.l. op de Nationale Bond tot herdenking van de Mobilisatie, waarvan het voornaarnste pro- grampunt was het steunen van de slachtof- fers der mobilisatie. En het volk werd wakker geschud, de in- gedutte Nederlandsche Leeuw werd weer de briesende leeuw van voorheen. Een herdienking had plaats te Schevenin- gen, waar vele vooraanstaande personen aanwezig waren en o.a. de minister van Oorlog een rede hield. Daarna werd1 het comite weer ontbonden, doch als uitvloeisel er van ontstonden in vele plaatsen van ons land vereenigingen- van oud-gemobiliseerden. Allen hadden het parool: Onderlinge saamhoorigheid en steunverleening. En hoe- wel organisatie in Nederland iets heel moei- lijiks is, gingen deze vereenigimgen in aan tal en grootte hard vooruit. Het feit, dat men bij een afscheidsfeestje, dat manschappen van de bezettimg van een fort gaven, een oude kameraad1, die in moei- lijfcheden was geraakt, met elkaar hielp, deed de vraag opkomen: Waarom moet zooiets kunnen bestaan? Kan er niet op de een of andere manier gezorgd1 worden, dat hulpbe- ho-evende oud-gemobiliseerden steun krijgen, opdat men niet, zooals in de jaren na 1830, de gemobiliseerden met een kruis op de borst ziet bedelen langs de wegen? En men kwam toen op 19 September 1925 tot de opricbting van den Nationalen Bond van het Mobilisatiekruis, waarvan het doel was, hefzelfde als dat der reeds opgerichte vereenigingen: Onderlinge saamhoorigheid en steunverleening van en aan oud-gemobili seerden. Inmiddels was er evenwel nog iets anders gebeurd. Na veel overwegingen was men eindelijik overgegaan tot de instelling van het Mobilisatiekruis en het werd voor een zeer lagen prijs (48 ct.) beschikbaar gesteld Doch tegen de verwachtingen van hen, die hiervoor gewerkt hadden, werd het kruis, dat zelfs een zeer gunstige pers gekregen had, bijna niet gekocht. Wat was hiervan de oorzaak? Men ging op onderzoek uit en kwam toen tot de ont- dekking, dat er wel prijs werd gesteld op het kruis, maar niet op deze wijze. Men wil de het niet koopen in den eersten den besten winkel, doch wenschte het op een officieele uitreiking in ontvangst te nemen. Hierbij werd door de groote massa echter ■geen rekening gehouden met bet feit, dat juist voor enkele jaren aan het schenken van ridderorden en andere eere-teekenen een ■einde was gemaakt en men ze nog slechts tegen een zekere betaling bekomen kan. Op deze moeiiijkheid moest evenwel iets gevonden worden. En bet was majoor Jan- sen die te Utrecht de oud-gemobiliseerden bijeen riep en den Commissaris der Koningin tot een officieele uitreiking wist te be wegen Hierop v'olgden weldra een uitreiking te Den Haa-g door gen. Snijders en daarna in verschillende andere plaatsen. Zelfs ging men in Gelderland over tot uitreiking per provincie, terwijl in Overijssel twee uitrei- kingen, een in Salland en een in Twente, plaats vonden. Zooiets is ook mogelijk t-e Alkmaar, d.w.z. in Noord-Holland boven het I J, welk deel uit verschillende kringen bestaat. De oud-gemobiliseerden uit dezen streek willen een massale uitreiking van het kruis, hetgeen officieel wordt gedaan door den eere-voorzitter aan de leden van den bond. Men ontvangt dan het Mobilisatiekruis met oorkonde. Maar wat de Bond in de eerste plaats be- oogt is ons nationaal gevoel in Vaderlands- lievenden geest opwekken en oude kameraden steunen, hetgeen op velerlei wijze kan ge- ■schieden, b.v. door geldinzamelingen of bi} sollicitaties. Momenteel wordt de Bond van geld voor- zien door contributies. Deze zijn echter zeer laag, n.l. per lid minimaal f 0.25 per jaar, Dit is om de massa te bereiken. Ook niet- gemobiliseerden kunnen toetreden tot den bond, n.l. als donateur(trice) waarvoor men minstens f 1.betaalt. Feestjes of avondjes, die georganiseerd worden, moeten natuurlijk uit andere midde- len bestreden worden; zoo ook de uitrei king van het mobilisatiekruis, waarvoor de plaatselijke afdeelingen zorgen moeten. Vervolgens wekte de spr. alle aanwezigeK*" op om in eigen omgeving voor den bond te werken en leden aan te brengen. Een ding was den heer de Vries evenwel opgevallem en dat was, dat slechts enkele aanwezigen het lint van het mobilisatiekruis droegen. Spr. spoorde alien aan tot het drag-en van het lint, opd-at men steeds zal kunnen zien, wie het geweest zijn die in 1914 voor hun land een onzekere toekomst tegemoet gingen. Eens, na vele jaren, zal er een tijd komen, dat nog slechts enkele oud-gemobiliseerden overgeblev-en zijin, die dan hun kruis zullen toonen als teeken van waardeering voor be- wezen diensten. Terwijl zij, zoo eindigde spr. zullen ver- tellen dat de instelling en de uitreiking van het kruis, eens door den Nationalen Bond mogelijk werd gemaakt. Na deze rede van den heer de Vries, die met alle aa-ndacht gevolgd was, werd een half uurtje gepauzeerd. In de pauze zorgde een st-rijkje voor vroolijke m-uziek, terwijt enkele vragen door mr. Judell werden be- an-twoor-d. Hi-erna werd een kom-ische twee- acter v-er-toond, die in beeld bracht de be- treurenswaardi-ge positie van den getrouw- d-en man, die in zijn vacantieda-gen -als huis- knecht voor vrouwlief nog het hardst wer ken moet. Tot slot werd vertoond een film van de Kruis-uitreiking te Ut-r-echt, door gen. Snij ders. Verschil'lende autoriteiten en een defile van de -gedecoreerden trokk-en op het doek voorbij. Daarna sloot mr. Judell met een kort woord, waarin hij alle aanwezigen nog eens opwekte om voor den Bond te werken en een officieele uitreiking in Juni of Juli van he! volgend jaar mogelijk te ma-ken, de bijeen komst. NIEUWE ZAAK. De heer die Mik opent morgenavond aaa den Friescheweg perceel No. 6 een sigaren- winkel. Het mooie winkelpand, dat er op wijst hoe aldaar een nieuwe wijk ontstaat, waarvoor het steeds meer noodzakelijk is, dat deze spoe- dig bij Alkmaar wordt getrokken, is door den heer J. Pi'lkes volgens plannen van den ar- chitect L. Igesz op verdienstelijke wijze ge- bouwd. De mooie binnenbetimmering, die den winkel een grootsteedsch aanzien geeft, werd door de firma Fraijman vervaardigd, ter. wijl gebroeders Breed het mooie schilder- werk verzorgden. VERLOTING ST. CAECILIA. Bovengenoemd corps deelt mede, dat dt verloting, goedgekeurd bij besluit van B. en W. dato 5 Juli 1927, is uitgesfeld tot 29 De cember a.s. FILM :p NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In overleg met het Dag. Bestuur van- de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier en de Schoolbios- coop-commissie zal hedenavond in de Schoolbioscoop, gebouw Handelsschool, door de Vereeniging „N-ederlandsche Fabri- ALKMAARSCHE COURAST.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1