De MlwkkDraainlen. VanPuttsn Ooitmeijer, Payglop van het hmtellen van Tiet kerkgebouw der Ned. Hervormdt gemeente te Edam; 1283.4-6 wegens verhooging van dle bijdra ge in de kosten van het herstellen van den geme ent e tor en te M-edemblik; 52.28 wegens gratificatie aan de weduw-e van den gewezen directeur van het voormalig Vaccinatieburea-u voor Haarlem en omstreken; 4-5,500 we gens bijdrage ten behoeve van de restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk te Alk maar. Subsidies. Ged. Staten stellen voor aan de vereeniging Proef- en Sch-ooltuin „Kennemerlan-d" te Alk maar voor 1927 eene bijdrage te verleenen van ten hoogste 500 in het tekort op de ge- wone exploitatie, met -dien -verstande, dat de bijdrage ten hoogste zal bedragen 2/3 ge- deelte van de bijdrage van het Rijk en in ieder geval niet meer dan de som der bij-dra- gen van belanghebbenden. Voorts stellen zij o.a. voor, op het verzoek van het bestuur van de „Rijwielpadvereeni- ging Noord-Kennemerland", om een subsidie van 5000 voor het aanleggen -van een rij- wielpad van „de Franschman" te Bergen tot Bergen aan Zee, afwijzend te beschikken Zevende suppl. begrooting 1926. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan eene zevende suppl. begrooting der pfov. in- komsten en uitgaven voor 1926, aanwijzende in totaal een bedrag van f 30.000. Ged. Staten bieden tevens aa-n een ontwerp- besluit tot het do-en -van af- en oversell rij-vin- gen, wel-k besluit noodig is in verband met het converteeren der 5 3d en 6 pCt. geldlee- ningen. Verdediging Noordzee-kust. Ged. Staten stellen) voor ten behoeve van den aanleg van een werkspoorf en dien aan- -koop van de perceelen voor de verdediging van de bijde provincie in beheer zijnde Noord- zeekust bezuid-en Kamperdnin een bedrag 'van 75.000 te hunner beschikking te stellen, en hen te machtigen voor den prijs van ten hoogste 10.000 aan te koopen verschillen- -de perceelen. j Aankoop perceelen. Eveneens wordt ter vaststelling aan-gebo- den een ontwerp-besluit tot het aankoopen en in erfpacht aanvaarden van eenige perceelen ten behoeve van het Prov. Electriciteitsbedrijf en -van het Prov. Waterleidingsbedrijf. Koop- som totaal f 3032. De perceelen liggen op Wieringen, Alkmaar en Heemskerk. Instelling vaste commissies. De leden van de fractie van den Vrijheids- bond h-ebb-en het volgen-de voorstel ingediend: De Provinciale Staten noodigen Ged. Sta ten uit, krachtens art. 95 der Prov. Wet, vier bijzondere commissies uit de Prov. Staten in het leven te ro-epen, teneinde Ged. Staten bij te staan in het beheer der zaken vanhet Prov. Electrisch Bedrijf; het Waterleidings bedrijf; den Prov. Waterstaat en den Gezond- heidszorg en het Ziekenhuisw-ezen, en aan de Kroon minachting te verzoeken voor het per manent verklaren dezer bijzondere commis sies. dam nedergelegcl. Daaruit blijkt net navoi- gend-e: De eerste hypotheek was groot 7.693.737.90. Krachtens hypotheekr-echt heeft zij hierop bij d-e eerste uitdeelingslijst ontvangen f 2.500.000 en zal zij thans no°- ontvangen f 15.940, alzoo tezamen 2.515.940. Zij blijft dus concurrent voor 5.177.797.90. De tweede hypotheek was groot f 6.365.400 waarop h-ij de eerste uitdeelingslijst ontvan- gen is f 242.000. Zij zal thans nog ontvan- gen f 14.868.40, alzoo tezamen 2-56.868.40 en blijft d-us concurrent voor 6.108.531.50 Met inach-t-nemi-ng hiervan beloopen d-e con- currente schulvord-eringen f 11.571.251.09, waarvoor ter uitdeeli-ng beschikbaar is f 352.892.51, ma-kende 3.049 percent. 1NBREKERS GEARRESTEERD. Toen Zaterdagavond een carosseriebou- wer te Rotterdam in- zij-n woning aan den Crooswijkscheweg -kwam, trof hij daar twee h-em onbekend-e man-nen aan, die bij zij-n komst op de vlucht sloegen i-n de richti-ng van een nabij het huis gelegen terrein, waar- heen d-e bewoner hen achtervolgde. Hij waar- schuwde d-e politic -en dez-e s-laag-de, na den geheelen om-trek te hebben af-gezet, er ten laatste in de beid-e in-brekers te arreste-eren. Men Meek een goed-e van-gst gedaan te h-eb ben, want bij fou-illeering in h-et -naastbijzijn- de poli'ti-eb-ureau kwam ta-1 van inbrekers- werktuigen, benevens een el-ectrische lan- taarn en maskers, voor den dag. Op het ter rein vond d-e politic later nog -een- revolver, waarvan het magazijn met zes s-ch-er-pe pa- tronen gelad-en was. Om op te bouwen en dan op de kachel door warmte te doen draaien. Prijs f l.SO. PIET HEIN-HERDENKING. Het was Zaterdagavond dlruk in D-el-fs- haven. Velen waren gekomen, om d-e il-lumi- -natie van de bank-gebouwen aa-n de Haven- straat te zien, om den optocht van ver-eeni- gingen een optocht waaraan Pi-et Hein in e-ig-en persoon deelnam! in oogenschouw te neme-n en om ten slotte getuig-e te kun-nen zij-n van de huld-ebetooging ui-tgaande van het huldigingscomite in het plantsoen bij den Dam, waar het nu met guirlande-s van gloeilampj-es versi-erde standibeeld van d-en zeeh-eld staat. Rond dit plantsoen, waar de vereenigingen zich opstel-d-en, stond-en v-el-e -belangstell-enden. De heer Joh. van M-egg-e- 1-en sprak een h-erdenkingswoord Na de feestrede werden kransen gele-gd o.a. namens het comite t-er beharti-ging d-er nationale belangen, .het Algem-een Neder -landsch V-erbond, d-e burgerwacht. Vele ma len weerklonken de ho-era's voor Kon-ingi-n en vaderland! Nadat -de vereenigingen met haar vaan-dels la-ngs het standbeel-d hadden- g-edefileerd, werd1 de optoch-t w-eer gefor- meerd, wel-ke, na -een rondgang door het Westelij-k stadsd-eel, werd o-ntbonden. Tijd-ens de herdenkingsfeesten werd door jongens en m-eisj-es gedemonstreerd met bor- den waarop opsch-rift-en stond-en. De borden werden door de politie in beslag genom-en. INSLUIPER BETRAPT. Een bewoner van een perceel in de Tol- straat te Amsterdam, die -even uit was -g-e- w-eest, trof bij zijrn -th-uiskomst in zijn woning een 19-jarige jon-gen aan. Hij ontdekte ver- d-er, dat de huisdeur, alsm-ede de deuren van een buffet en van een kast, w-elke hij voor zijn- vertrek op slot had gedaan, thans ge opend war-en. Hij waarschuwde de politie, die den on-genooden bez-oe-ker arresteerd-e De jon-geman b-l-eek in het bezit te zijn van 12 halv-e stuiverstu-kken, welike in een glas, dat in het buffet ston-d, hadden gezeten en zeven h-uisdeursleutels. DOOR GAS BEDWELMD. In de gasfabriek aan den K-eileweg te Rot terdam werden Zaterdagmiddag vier man- nen door uitstroomend waterstofgas be- dwelmd. Op a-dvies van een gen-eesheer wer den zij alien naar het zi-ekenhuis overg-e- -bracht. Drie hunner konde-n na bij-gebracht te zij-n naar huis worden vervoerd, doch de 36-jari-ge hulpgasmaker L. Verbrugge moeH ter verpl-eging worden opgenomen. Naar de oorzaak van het on-geval wordt -een onder- zoek inges-teld. TRAMONGELUK TE EINDHOVEN. Zaterdagavond is op den Boschdij-k te Eindhoven een doodelijk tramongeluk ge- beurd. E-en paartje passeerde daar Se tram- kruising. Op hetzel-fde moment kwam een stoomtram uit Den Bosch aangereden; blijk- 'baar hebben beiden het signaal, dat volgens getui-gen de machinist mo-et gegeven hebben, ni-et gehoord, meldt het „Vad.". Beide per- sonen werden aanger-ed-en en een eind mee- gesl-eurd. Den 24-jarigen jongeman uit Eind hoven werd een been afgereden; kort d-aar- op ov-erleed hij. Het meisje, ook uit Eind^- hoven, bleek niet ems-tig gewond t-e zijn aan beide beenen en kon m-et hulp naar huis gaa-n. Men vermoed-t, dat de machinist het fweetal door den mist niet of te laat heeft gezien. HET FAILLISSEMEN-T DER N. V. NOORD-BRABANTSCH-DUITSCHE SPOORWEG MI J. (BOXTEL—WESEL). De curatoren hebben thans de slotuitdee- li-ngslijst ter griffie der rechtbank te Rotter- BRANDEN. Gistermcrgen brak een uit-slaande brand uit in de boerenwoning van H. Ja-nssen t-e Hatert bij N-ijmegen. Het acht'erged'eelte van de woning brandde geheel uit. Te Beheld' is een groote strooberg- plaats d-er N.V. Stocmdakpannenfabri-ek v.h. Jans-sen- Dings geheel door vuur ver m-eld. Ook de fabrieksg-ebouwen hebben eenigszins g-eleden, maar werden door een s-poedige blussching nog behouden. DE DUBBELE M-OO-RD TE AMSTERDAM. Uit de n-ader-e politieonderzoek naar de ont zettende gebeurte-nis op het Rembrandtsplein, is gebleken, dat Tjakko Kuip-er uit Rotterdam naar de hoofdstad was gekomen met het do-el zichzelve van het leven te b-erooven Af- scheidsbrieven aan familieledten zijn in zijn bezit gevonden. Een oud-leeraar van den heer Pisuisse deelt aan het H-bl. mede, dat Pisiusse, die in Vlissingen woonde, niet de H. B. S. aldaar hee-ft bezocht, in die plaats bestond een zoo- danige imichting destijds nog niet. Hij is leerling g-eweest van de H. B. S. te Midd-el- burg. Bij zijn taalleeraren was hij daar zeer gezien, maar met de wiskun-de leeraren kon hij minder goed opschieten. De firm-a Alstoach en Doyer in de Kalver- straat heeft haar uitstalling aan de nage- dachtenis van Pisuisse gewij-d. Het stoffelijk overschot van Tjakko Kuiper zal Woensdagnamiddag omstreeks een uur op de Nieuwe Oosterbe-graafplaats ter aarde worden 'besteld. KORTE BERICHTEN. De Centrale Ned. Ambtenaarsbon-d en de Ned. Bond van Person-eel in Overheids- dienst hebben een vrij uitvoerig adres gericht aan de Prov. Staten van Noord-Holland, in welk adres wordt verzo-cht aan de ambtena- ren der provincie een vaca-ntietoelage uit te keeren. In een vergad-ering van de Betuwsche Kanaa-lvereeniging, gister te Ti-el gehouden, heeft de oud-minister van Waterstaat, d-r. ir. C. Lely, een redevoering gehouden aver de kanaalverbinding van Amsterdam met den Boven Rijn en de verbetering van de Linge. In het jaarverslag van het Oranjehuis wordt het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis er van beschuldigd door zijn wijze van handelen een goede organisatie -van het red- -dingswezen en eerste hulp bij ongelukken te- gen te houden en een nationale ver-deeldheid in de hand te w-erken. De raad van Medemblik heeft de be grooting dienst 1928 behandeld innog geen half uur! Gewone dienst eindcijfer 46.072; kapitaaldienst f 36.326. Ook in Den Haag is Zondag een- pro- testverga-dering gehouden, uitgeschreven door de S. D. A. P., tegen de toepassing van de doodstraf in Indie. Daar hebben gesproken prof. mr. Bonger en mr. Duys. Bij de Amsterdamsche politie hebben nog een paar dames aangifte gedaan, dat i-emand haar kl-eeren met een donkere, bijten- de vloeistof had bespoten. Het is o.a. ge- beurd in de De Qlercqstraat en in de Jan Evertsenstraat. De af-deehn-g voor Technische Eco-no-mie van het Koninklijk Institu-ut van Ingenieurs heeft te's Gravenhage on-der leiding van prof. ir. I. P. de Vooys een ledenvergadering gehouden. Een 35-jarige man heef zich bij -de Am- stbrdamsche politie gem-eld onder m-ededee- ling, dat hij in het laatste halfjaar als col- lectant een bedrag groot 300 heeft verduis- terd ten nadeele van een instelling van lief- dadigheid. De Enkhuizer visschers, die de „Dok- kum II" hadden bezet, en de assurantiemaat- schappij hebben thans een overeenkomst ge- troffen. De maatschappij heeft een cautie ge- teekend van 10.000. Provincial! nleuws UIT HE I LOO. De majoor der rijksveldwacht H. Steen kreeg Vrijdag j.l. opdracht tot het bijeenroe- pen zijner brigade en wel voor Zaterdag- morgen aan he-t raadhuis. Op zich zelf is dit niets bijzonders, doc-h wel dat de districts- commandant hierbij zou tegenwo-ordig zijn. Hoewel hij niet wist welk karakter die be- spreking zou hebben, was hij niet weinig verwonderd ook zijn vrouw en dochter en familieleden- te zien- aankomen (welke in- middels door zijn vrienden waren gewaar- schuwd voor de komende gebeurtenis). Zijn verwondering werd ec-hter nog grooter toen de districts-commandant Dozy uit Amster dam hem mededeelde dat het H. M. de Ko- ningin had behaagd hem te rid-deren- met de oranje nassauorde in zilver. In tegenwoord-ig .held- van zijn manscha-ppen en familie werden- zijn verdiensten in een belangrijke zaak ge- memoreerd en werd cm de onderscheiding 0ip de borst gespeld. De heer Steen betuigde zijn dank en inge- nomenheid met d-eze onderscheiding. Hoewel ons bekend is waarvoor d-eze on derscheiding is verieend, eerbiedigen we den wensch van den geridd-erde zulks niet te melden dcch wenschen hem toe dat het hem gegeven is nog lang deze hooge onderschei ding te drage-n. De wedstrij-d'en der Natio-nale kampioen- schappen schoonrij-den dames van den Konink ":en N-ed-erlandsdhen Schaatsen-rijdersbond zijn to-egewezen aan de af-d. Heiloo, waar zij op de Ijsbaan zullen worden gehouden. UIT SCHOORL. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in't zuidelijk deel van onze gemeente verga- derd-e Vrijdagavond in het lokaal van den heer Jb. Schuij-t. Er was slechts ongeveer een 20-tal leden aanwezig. De voorzitter, de heer R. Wognum, echter, hoopte, dat de aan- wezigen zou-den b-ehcoren tot de incest ambi- tieuze leden. Spr. deed daarna medcdeeling van de bemieiingen van het bestuur inzake d-e ni-euwe schi-etbaan bij Kaandorp en kwam in den br-eed-e op tegen de bekrompen handei- wijze van enkel autoriteiten. Gedaan is gs- kr-egen, dat van 15 Jun-i tot 15 September niet zal worden geschoten. Verder memo- reerd-e spreker de sieunverleening voor we- genonderhoud in verband met het provinciaal wegenplan. Verder kwam in bespreking de voor 1928 uit te geven gids. Op aanrad-en van den voorzitter zal met de bewerking vroeg ge- noeg worden begonnen en zullen kwaliteit en aantal niet minder zijn dan de uitgave van 1927. Na diverse opmerkingen werd n-o-g beslo- ten da-t het bestuur sam-enwerking* zal zoeken over deze uitgave met de zustervereeniging te Groet, evenals dat in 1927 gesch-iedde. De leden, die belangelo-os v-oor d-e colp-orta- ge van advertenties vc-or den gids 1927 had den gezorgd, kregen van d-en voorzitter wc-orden van dank. Bij het punt „bespreking winteravond-en" bleek, dat de vereeniging „Algemeen Wel- zijn" dit jaar geen samenwerking wensch te, d-us zal doo-r V. V. V. a-lleen in d-eze avonden worden voorzien. Verschillende wenschen kwam-en naar vo- ren. De een wild-e wetenschappelijke onder- werpen behandeld zien, de ander hield meer van een avond van den lach. Ten slotte be- sloo-t men twee avonden te crganiseeren: een genoeglijke. welke zoo mogelijk vrij van en tree zal zijn, en een wetenschappelijken avond. Het bestuur zal dit verder regelen, rek-ening houdende met de gegevens welke de leden aan de hand deden. Hierna kwam het punt „bestuursverkie- zing" aan de orde. De secreta-ris, de heer D. Groen, trad af en stelde zich niet herkies- baar. De vraag kwam uit de vergadering naar vo-ren, of er no-g salaris aan de functie was verbond-en. De vergoeding bleek 20 per jaar te bedragen. Enkele heeren wilden dit behouden, terwijl anderen de meening waren toegedaan, dat men deze functie, even als de andere bc-stuursfuncties, belangelo-os diende te verrichten. Een stemming maakte echter uit dat d-e vergoeding zal blijven be- staan. Hierna werd bij eerste stemming tot sec re- taris benoemd de heer H. Selhorst, die deze benoeming aanvaardd-e. N-a-dat de voorzitter d-en heer Groen had bedankt voor het vele w-erk dat d-eze had ver- richt (de heer Groen was 8 jaar bestuurslid, waarvan de laatste 3 jaar secretaris) en de vergadering had gefeliciteerd met d-e gcet'e keuze van een opvolger, kwam aan de orde het verslag van de commissie voor de zomer- feesten. De h-eer Korver, voorzitter van deze com missie, gewaagde van het gunstige verloop dezer feesten. De uitgaven bedroegen 991.01 en de ontvangsten f 1159.68, zoodat er een batig slot van 168.67 was. Verder was een eerepo-ort aangekocht, die met de noodige vertimmerin-g 112.77 had gekost, terwijl mede een bedra-g aa-n vlaggedoek groot 29.75 was besteed. Er is dus naast't sal-do nog een bezit gekomen, waarvan bij volgende feesten een g-oed g-ebrui'k gemaakt kan worden. Dank bracht spreker aan het gemeentebe- stuur vo-or de hulp en de medewerking, hut d-e aan de spo-ntane medewerking van Schoorl's ingezet-enen, waa-rbij bleek, dat ieder het belang wilde van een bloeiende V. V. V., dank aan de vereenigingen in Schoo-rl, die hadden medegewerkt, dank aan de eigenaars van terrein-en. de heeren Bruijn en Swaan, voor het beschikbaar stellen dier terreinen voor het bloemen-corso, dank aan d-en heer Swaan voor de verlichting van het feest-terrein, aan bestuur en commissieleden voor het vele goede werk en ten slotte een woord van dank aan de pers, die had ge zorgd, dat steeds courantenberichten de men- schen uit de omgeving hielpen onthouden dat er in Schoorl een feest zou komen. Spreker sprak d-en wensch uit, dat ook dit feest zou hebben medegewerkt tot het goede doel: re clame en het geven van meerdere bekendheid aan ons mooie Scho-orl. (Applaus). De voorzitter bedankte de commissie voor het vele werk en steld-e de vergadering vo-or o-m het saldo toe te voegen aan de reservekas voor de zomerfeesten. Hiermede gin-g de ver gadering accoord. De heer Zuurbier decide mede, dat aan het informatiebureau 247 brieven enz. waren be- antwoord en 81 mondel-inge informaties zijn gegeven, terwijl 8 telefon-ische inlichtingen werden verstrekt. De heer Swaan deel-de mede, dat db verlo- ting 126.85 voordeel had opgeleverd. Tot leden van de financieele commissie werden aangewezen de heeren P. Strookcr, C. M. Kroon en P. Breed Jzn. Hierna kwamen de ingekomen stukken in behandeling. Ten eerste een schrijven van V. V. V. „Alcmaria" en Bergen, om inlich tingen over het afsluiten van een gedee'te der duin-en. Dit naar aanlei'ding van oouran s tenartikelen. De vraag werd gedaan welke maa-tregel-en V. V. V. Schoorl had genomen of zou nemen. De voorzitter deelde mede, dat op verzoek van h-et bestuur boschwachter Jansen op kaartjes het afg-ezett-e geb-ied had aangege- ven, terwijl h-et bestuur den toestand ter plaatse had opgenomen. 't Bleek, dat een gedeelte der plassen was afgezet, benevens een blinkert, waar meeu- wen broedendat 't bescherm-en van broed- plaatsen der vogels't doel was; dat eenmooi plateau was gemaakt en een tweede nog ge- wenscht was voor een overzicht van de afge sloten terreinen; dat de weg bij h-et water- boschj-e beter kon worden aangewezen, d-och dat hierin het Staa-tsboschbeheer zeker zou voorzien. Het bestuur mee-nd-e echter, dat na 15 Juli gevoegelijk alles weer vrij kon zijn, daar dan geen bes-cherming voor de vogei- broed meer noodig is. Gaarne zag spreker machtiging voor het bestuur om dit ter b-e- voeg-d-er plaatse te verzoeken, terwijl de V. V. V. Bergen en „Alcmaria" dit bericht zou kunnen worden. Nadat de heer Ruis nog de wenschelijkheid had betoogd van een goed plaatsen der waarschuwingsborden en de heer Zuurbier had gewezen op het wens-chelijke van de din- gen met Bergen en „Alcmaria" gezamenlijk te doen, kree-g het bestuur opdracht om 'i bovengenoemde verzoek bij het Staatsbosch- beheer te doen. Nog betoogde de heer Jansen in den bree^ de, dat hij juist was geweest in de voorjaars- vergadering en niemand had misleid; spr. wilde gaarne, dat het bestuur zich ter be- voegder plaatse vergewiste van de waarh-eid zijn-er woorden. Spr. bleef nog hed-en bewe- ren, dat het nog zeer d-e vraag zal zijn of de maa-tregel in het n-adeel van V. V. V. zal zijn; 't kan ook zijn voordeel hebben. M-en bedenke dat reeds een tiental jaren bord-en zij-n ge- plaa-tst, welke verb-od legden op een veel grooter duinenccmplex. H-et thans afgezette en verbo-den gedeelte ligt in dit grootere complex. De maatregel van thans was al ge- nomen voor het verpachten van de jacht aan den tegenwoordi-gen pachter. Spr. legd-e er echter den nadruk op, dat als morgen den dag hoogere autoriteiten andere bepalingen vasts-telkn, hij niet voor 1-eugenaar lean staan, daar hij aan die d-ingen niets kan d'oen. De voorzitter d-eel-de mede, dat de couran tenartikelen h-ier buiten beschouwing blijven Wij als V. V. V. hebben te maken met de vrije wandeling in d-e duinen. De heer J. H. Smits vcelde, dat de heer Jansen is gegriefd door uiting-en in de cou- rant. Spr. wens-chte in deze een uitspraak van de vergadering of d-eze het eens is met d-e waarheid van ?s heeren Jans-en's beto-o: in de vorige vergadering en daar, waar de courant een anti-recl-ame vor de zaak heeft gemaakt, zou spr. diezelfde courant willen gebruiken voor een officieele tegens-praak van de vereeniging. Spr. drong herhaalde malen aan op zooiets, daar d-e heer Jansen was beschuldigd van po-ging tot mis-leiding. De heer Schermer legd-e er den nadruk op, dat zijn verslag, destijds voorkoruende in de Alkmaarsch-e Courant, zij 't bcknopt, tocti juist was en hij zich niet veranhvoordelijk achtte voor allerhande v-erkeerde conclusies, daaruit gefrokken door menschen die 't i hun kraam te pas kcunt. Hij stelde zich in deze liever geen partij. De voorzitter slo-ot hierover verdere dis- cussie, nadat nog was besloten om met V.V.V. Groet een- en ander te bespreksn Zulks naar aanlei-ding van een schrijven van die vereeniging. Nadat nog door den voorzitter medege- deeld was, dat de d-uinplassen voor schaat- senrijders door h-et Star.isboschbeheer zullen worden opengesteld wa-nneer een ijslaag hier zulke prachtige banen kan geven en nadat dc-o-r den houder van het informatiebureau nog een andere lezing werd gegeven over een oude klacht be-treffende de werkwijz? van den bureaulist, sloot de voorzitter; te elf ure de vergadering. UIT HOORN. Zondag heeft -ds N. Zwiep van Oostzaan, zijn intrede gedaan als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoorn; des morgens was hij bevestigd- door ds. W. Klaass-en, oudste pred. bij de N. H. Gemeente aldaar. In de avon-dgodsdienstoefening predikte -ds. Zwiep. Uit zijn vorige stan-dplaats war-en zeer velen aanwezig, het kerkgebouw was beide keeren zeer druk bezocht. UIT BEEMSTER. Zaterdag geraakte op den Ker-keweg in de Beemst-er een auto van d-en heer Hooft van Zaa-n-dam plotseling in brand. De chauffeur wist uit d-en wagen te -komen, d-och deze bra-ndde geheel uit. UIT WINKEL. Tot leider der gy-mnastiekvereeniging „Sparta" alhier, is benoemd de heer S. Kees- man, gediplomeerd gymnastiekleider te Scha- gen. UIT DE RIJP. Zaterdagavond hield de gymnastiekver- eeniging „Bato" haar jaarlij-kschen feest- avon-d. Eenige fraaie nummers werden te bestc gegeven, terwijl de avond aangevuld werd met tooneel en dans. Hoewel aanvankelijk weinig publiek zic-h in de zaal bevond, werd dit later beter, en wij meen-en dan oo-k, dat „Bato" niet b-ehoeft te kla-gen. UIT HE-ER-HUGOWAARD. Bij vonnis van den Krijksraad der Land- macht, is de dienstplichtig-e N. F. K., uit deze gemeente, wegens dienstweigering veroor- deel-d tot eene gevangenisstraf van 10 maan- den, met ontslag uit den militairen dienst, zon-der ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, en met aftrek van den tijd, in voorloopige hechteni-s doorge- bracht. UIT DIRKSHORN. Zcndag gaf de gymnastiekvereeniging U. D. I., directeur de heer S. Keesman, een openbare uitvoering in het lokaal van den heer D. Swager. Voor een goed bezette zaal werden door de dames- en heeren-leden der vereeniging proeven van behendigheid en krachit afgdegd, bewijzende, da-t onder goede leiding ernstig wordt gewerkt. lets bijzonders waren de vrije oefeningen voor meisjes (nieuwe richting). Doen deze aanvankelijk wat vreemd aan, we meenen, d-at ze wel toekomst zullen hebben. Ter afwisseling gaf de heer 51-ikker van Warmenhuizen eenige voordrachten ten beste. Daar deze heer beschikt over een mooie voile stem en daarbij duidelijk en be- schaafd zingt, werd met genoegen naar hem geluisterd. Ten huize van den heer T. IJff werd onder leiding van den beer R. v. d. Laan de algemeene vergaderng van de IJsclub alhier gehouden. Na opening en lezing der notulen volgde de rekening van den penningmeester, den heer J. Ruis. Nagezien door de heeren Kiste- maker en Reuvers, werd die goedgekeurd op een ontvangst van 76.30, een uitgaaf van 42.30 en een batig saldo van 34. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen d-e h-eeren D. Groenhart, A. Kiste- maker en Jb. Wink. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergade- ring te Alkmaar werden gekozen de heeren H. Belie en R. v. d. Laan. Beslo-ten werd, bij bruikbaar ijs, in den a.s. winter, te beg-innen met een kinderwed- strijd, waarvoor de prijsjes reeds werden aangekocht. UIT URSEM. Zaterdagnacht circa 1 uur is een personen- auto nabij de boerd-erij bewoond door den heer J. Wildeboer aan den Walingsdij-k in de Ringvaart terecht gekomen. De auto had in verband met den zwaren mist de kleine lichten op. Vermoedelijk door het plots-eling verkeerd uitwijken van een wielrijder moest de chauffeur naar links uit wijken om een botsing te voorkomen. Men reed toen nog eenigen tijd links van den weg en daardoor raakte de auto eerst in een grind-hoop en vervolgens tegen een afstan-d- paaltje, waardoor de auto over den kop sloeg in d-e diepe ringvaart. De beide inzittenden wisten zich boven op de auto te werken, die juist even boven het water uitstak. Een der inzittenden sprong toen te water en wist den berm te bereiken en vroeg d-en h-eer J. Wilde boer om hulp te verleenen. Deze kwam met zij-n vrouw en gewapend met een stallantaarn en een groote ladder en wist den chauffeur te redden. Nadat de beide person-en ten huize van den burgemeester waren voorzien van droge kleeren en een warme kop koffie wer den zij naar Alkmaar gebracht m-et een in- middels gearriveer-den auto. De auto,, die uit- wendig geringe sch-ade had bekomen, werd Zondagm-orgen onder de noodige belangstel- ling op het droge gebracht. De rij-ksbijdrage voor -de R. K. school alhier is bij besluit van den Minister van Onderwijs, Kun-sten en Wetenschappen d d. 12 November j.l. over 1926 vastgesteld op 7895,57. Uitbetaald was 700-0zoodat te weinig is genoten door het schoolbestuur 895,57. Tot politieagent te Amsterdam is met ingang van 17 December a.s. benoemd onze plaatsgenoot de heer J. Broertjes Jzn. Met ingang van 3 December a.s. zal de cursus voor glas-cultuur onder leiding van den heer P. Band in deze gemeente aanvan- gen. UIT O-UDKARSPEL. De gascorruptie. In verband met d-e beschuldiging door den h-eer van der Stel in „Het Volk" van Vrijdag avond geuit, als zou ook de Directeur der Gasfabriek, de heer W. J, Smit, alhier bij de gascorruptie betrokken zijn, hebben we Zater- dagmorgen, een onderhoud met den directeur gevraagd, dat ons welwillend werd toege- staan. De heer Smit b-egon m-et de uitdrukkelijke mededeeling, dat hij nooit en ni-mm-er ook maar een cent op de wijze als door den heer van d-er Stel bedoeld genoten heeft en hij er reeds vanaf zijn optreden als directeur nu 18 jaar geleden streng tegenover had ge- staan. Toen onlangs door de fir-ma's Elster en Co en de Dortsc-he gasmeterfabriek gepubliceerd werd dat door hen geen kortingen aan wie ook gegeven werden, heeft de comissie bij die frma's een onderzoek ingesteld, hoe het ten cpzichte van dez-e fabriek stond voor die pu- blicatie. Daarop kwam bericht in, dat door den directeur van hen nooit eenige korting geno ten is. De directeur deelde verder mee, nooit de vergaderingen van de vereeniging van gafa- brikanten te bezoek-en en bekend zijnde met het kortingenstelsel, achtte hij het wel ge- wenscht dat er maar eens een eind aan ge maakt werd. Nu ook deze fabriek genoemd- is, zal hij den voorzitter der commissie adviseeren een onderzoek omtrent deze fabriek in te stellen. Het deed hem vreemd aan, dat hij onde.r de medeschuldigen genoemd werd. De eenige aanleiding daartoe achtte hij het feit, dat hem dit jaar door een vertegenwoordiger van de firma Gouds tot tweemaal toe een afreke- ning is aangeboden, welke echter niet geac- cepteerd is. Dit betrof lev-eringen voor de fabriek te Nieuweramstel, waarvoor de heer Smit twee jaar g-eleden bij de oprichting ad- viseur was. We kreg-en verder inzage van een aantal nota's van de firma Gouds, waarop ten be hoeve van het bedrijf 25 pet. was afgetrok- lcen. Voorh-een werd door den directeur volgens besluit van de gascom-missie 5 pet. ontvangen van elke uitbreiding, met welke b-epaling reeds door de aan-n-emers moest rekening worden gehouden. De bepaling is echter na de laatste belang rijke salarisverbetering ingetrokken. Nadien werden geen kortingen in welken vorm ook genoten. Zondag had in de baan van den heer Vis de eindbeslissing plaats van de ko-lfmatch, welke gehouden is tusschen de kolfclubs „Volharding" a-lhier en .„Gezellig Samen- zijn" te Zuidscharwoude. Ook nu werden door elk-en kolver 4 partij en gekolfd. „Volharding": C. Vlug 170 329 p., C Paarlberg 192 315 p., P. Gelder 179 287 p., S. Ton 151 287 p. P. Kat 160 262 p., F. Moeijes 113 178 p., C. Raven 148 222 p., M. Borst 157 264 p., Jb. Kostelijk 158 258 p., C. Blokker 162 261 p., totaal 1590 2663 punten. „Gezellig Samenzijn": G. Metzes 173 337 p., Jn. Zijp 15-0 306 p., W. Kraakman 151 298 p., Jb. Zijp 166 313 p., P. Beers 144 279 p., P. Bruin 120 1S-8 p., Jb. de Wijs 100 210 p., M. Zijp 119 223 p., Jn. Bergen 183 3-07 p., D. de Lange 16-5 250 p totagl

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6