DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 11 Hit 'het ParBement m Honaerd neger. en twintigste Jaargang lTmC]m0Eitgprijs Mj vooruitlbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Revnjsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regol, grootere letters naar plaatlTUlmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactio No. 33. Dagelijkscfa overziclit- BuifeniancS No. 283 Dlt nmnmef bestaaf nit 2 bladetu $27 ACS Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 1 DECEMBER Den Haag, 30 November 1927 Het is gisteravond onder ons g-ezegd, o lezers, een saaie avond in de Tweede Kamer geweest. Den ganschen avond te moeten -hooren over de sociale v-erzekermg, een op 'Zich zeli zcer prijzenswa a rd i g-e hist-elling, is werkelij-k nog al taai en ik heb het bewon- derd in den minister van Arbeid, Handel en ■Nijverheid, den heer Slotemaker de Brume dat hij tegen ongeveer middernacht het woor-d erlangend, toch nog met ze-kere op- gewekthei-d zij-n inzichten heeft verdedigd. Er zij-n weer heel wat wenschen te berde ge- bracht. Som-mige daarvan gingen zoo ver, dat degeen die ze ter sprake bracht, mr. Sa-n-nes, ze in een rnoti-e had samen-geyat, we Ike later op een rustiger oogenbiik kan •behandeld worden. Daarin wordt aangedrongen op een ver- eenicing van de kosten der ouderd-omsrente, van de i-nvatiditeitsrente en van de vrijwillige ouderdomsverzekering, waardoor een betere voorziening in den nood der ouden van da- gen zal worden verkregen, maar de staats- kas op een uitgave van 20 millioen per jaar zal worden gebracht. We zi-en die motie nog niet zoo dadelijk aangenomen! And-ere wenschen waren van den heer Smeenk (A.-R.) om den leeftijdsgrens voor de Invaliditeitswet van 35 op 40 jaar te brengen, van den heer Bak-ker (C.-H.) om bij vrijwillige ouderdomsverzekering de premie te doen restitueeren bij overlijden vodr den leeftijd van 65 jaar, van den heer Oud (V.-D.) om een premievrij staatspensioen in het leven te roepen enz. Natuurlijk waren er ook sprekers, die vonden dat de sociale verzekering reeds ver genoe-g was gegaan en de heer Kersten (H. Ger. Staatspartij) was degeen die het eterkst zich daaromtrent uitdrukte De minister heeft zich, gelijk te b-egnjpen was, op een gereserveerd standpoint ge- plaatst, niet te veel beloofd, en alleen in uit- zicht gesteld, dat er aan unifieatie der soci ale verzekering zal gedacht worden wanneer de Ziektewet eindelij-k tot stand zal zijn ge- komen. Maar tev-ens waarschuwde hij al, dat hervormen geld kost en soms wel zeer veel geld, zoodat dot reeds voldoende beletsel is om aan vele wenschen te voldoen. Van een wed-uwrente, waarop ook was aangedron gen, Wilde de minister niets weten, wel van een verhooging van de loongrens, die bij de daling van de waarde van het geld alleszins gebillijkt mag heeten. N-adat de afdeeling verzekering was goed- g-ekeurd, is de afdeeling Handel en Nijverheid na een paar opmerkingen aangenomen en daar gistermiddag de begrooting van Bui tenlandsche Zaken was afgehandeld en goed- gekeurd (door het rumoer dat vaak het einde van een vergadering kenmerkt was dit vrij- wel ooopgemer-kt geschied), kon hedenmid^ dag met de Begrooting van Arbeid enz. wor den voortgegaan. De woningpolitiek van de regeering, de opheffing der huurwetten, de steun aan den particulieren bouw van arbei derswoningen zijn de hoofdingredienten van het debat geweest. Daartusschen door heb ben we ook wel andere punten te hooren ge- kregen en zoo hebben wij van den heer Mar- chant (V.-D.) een door beknoptheid niet min der dan door humor uitmuntend speechje ge mot en, waarin hij den draak st-ak met bet eimdeloos keuren van vleesch, dat naar an dere gemeenten wordt gezonden. Een stuk varkensvleesch is, als wij het g-oed- geteld hebben, vijf maal gekeurd, voor het tot worst kon verwerkt worden, en vijf maal is er ook keurloon voor betaald. Ook hebben we een paar verhandelingen gehoor-d over de wenschelijkheid om karnemelk, voor Veevoeder bestemd, te keuren, daar er anders gevaar bestaat, dat ze den menschen te drin- ken wordt gegeven. Wat minister Slotemaker op dit laatste heeft geantwoord, zijn we tot ons leedwezen vergeten! Wat bet-reft de bouwpolitiek door de regeering ge-volgd, heeft de minister, ge lijik hij ook reeds in zijn Memorie van Ant- woord had gedaan, uiteengezet, dat de re -geering voistrekt niet hare handen van den bouw van arbeiderswoningen aftrekt, gelijk i-s bew-eerd, maar dat zij meent dat de tij-d is aangebroken, dat de particuliere bouw het imitiatief neemt en dat de regeering e-erst dan hare tusschenkomst en medewerking ver- leerit, wanneer een openbaar be'ang gediend wordt. Ook heeft de minister nogmaals uit eengezet, dat de huurwetten slechts nood- wetten waren, die moesten verdwijnen zoo- dra normale toestanden terugkeerden wat volgens hem thans het geval is Het spreekt vanzelf, dat de voorstanders van bouw van overheidswege geen genoe- gen met de opvattingen des ministers konden nemen. Daarom heeft na het a-ntwoord des ministers de heer Van den Bergh (S. D. A P.), die reeds in bet begin der vergadering er mede had gedreigd, een motie ingediend, waarbij aangedrongen wordt op een ruimerc toekenning van voorschotten aan bouwver- eenigiingen. Deze motie zal evenwel eerst later, na de afhandeling der begrooting, wor den behandeld evenals een motie van den heer Vliegen, waarbij gevraagd wordt dat de regeering de gemeenten die in oorlogstijd arbeiderswoningen hebben gebouwd, waar- van de kosten zoo hoog zijn geweest, dat deze niet door normale huurprijzen kunnen gedekt worden, zal helpen een deel d-ier kos ten af te schrijven door daarin een tegemoet- koming te verleenen. Morgan zal de begrooting van Arbeid ein delijk wel afgehandeld worden en dan komt Financien aan de beurt. DE VOORB ERE 1D END E ONTWAP E'N'I N'GSCO N F E R E NT IE De openingsre.de. De hooding der Rnssen. Zooals men reeds in de Telegrammen in ons blad van gister heeft kunnen lezen, heeft Jhr. Loudon te Geneve de vierde zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie geopend. Te voren hadden wij er op gewezen, dat de verwachtingen ten aanzien van deze besprekingen allesbehalve oiptimistisch wa ren; algemeen vreesde men voornamelijk van de Russen en Duitschers ernstige moeilijk- heden. Dientengevolge zal voor men-igeen de grootste verrassing wel zijn, dat er op den eersten dag geen enkele wereldschokkende gebeurtenis heeft plaats gegrepen, dat de discussies een uiterst rustig verloop hadden en dat het vrij zeker is geworden, dat de bijeenkomst nog voor de op 5 Dec. as. aan- vangende Raadszitting beeindigd1 zal kunnen zijn. In verband met de vermoedens omtrent die Russische utopische voorstellen had jhr. Louden zijn openingsrede zeer voorzichtig geredigeerd. Hij wees er op, dat de ontwape- ning niet, dan langs gelei-dtelijken weg voort- gang kan vinden, gepaard gaande met mo- reele ontwikkeling en wederzijdsch vertrou- wen tusschen de volkeren. Vervolgens bracht hij in herinnering wat in vorige vergaderingen van de ontwape ningscommissie reeds was tot stand gebracht en lei hij er den nadruk op, dat het doel der co-nferentie wezen moest: voort te bouwen op wat reeds bereikt was. Ronduit sprak de heer Loudon er zijn leed wezen over uit, dat de regeeringen, die door meenin-gsverschillen in Maart en April het succes der vorige zitting verhinderd hadden, slechts in zeer gebrekkige mate gevolg had den gegeven aan zijn verzo-ek om door recht- streeksche diplomatieke besprekingen deze moeilijkheden uit -den weg te ruimen en de tweede lezing van de ontwerp-conventie ver- gemakkelijken. Het bedoelde voortbouwen op het reeds be- reikte, moest volgens Jhr. Loudon ook ge- schieden door de nieuwe commissie van arbi trage en veiligheid, -die door deze bijeenkomst in het leven moest worden geroepen in op- dracht van de Volkenbondsvergadering. Dit comite is inderdaad reeds samengesteld en zal heden een algemeen programma voor haar werkzaamheden o-pstellen, op den grond- slag natuurlijk van de FranschDuitsoh Nederlandsche resoluties der laatste volken bondsvergadering. Vrijdag zal de voorberei dende ontwapeningscommisise dan te beslis- sen h-ebben over dit arbeidsprogramma. Hier- na zal dan slechts overblijven -de vaststelling van den datum van de volgende zitting der voorbereidingscommissie en oo-k dit zal ver- mo-edelijk wel wat gemakkelijker gaan dan men over het algemeen nog geloofde. Het schijnt toch, dat Paul Boncour in tegenstel- ■ling met de in verschillende Fransche bladen v-erkondigde opvatting bereid is aan Bern- sto-rff's verlangen gevolg te geven, dat reeds in Februari de tweede lezing van de in April voo-rloopig in eerste lezing aangenomen ont werp-conventie bewapenings-beperking zal geschi-eden. Automatisoh zijn wij bij d-en Duitschen ge- delegeerde Bernstorff aangeland. Deze mag ongetwijfeld van een succes-dag spreken. Want in de eerste plaats heeft de voorbe reidingscommissie reds"gister beslist, dat zij niet uiteen zal gaan voordat zij den datum der volgende zitting, waarop de tweede le zing zal plaats vinden, zal hebben vastge- steld. Daardoor is dus overeenkomstig Bern- stroff's inzichten erkend, dat de technische voorbereiding der eerste ontwapenin-gs-confe- rentie niet zal behoeven te wachten, totdiat het nieuwe comite voor arbitrage en veiligheid een succesvollen arbeid zal hebben verricht. En daamaast heeft Bernstorff op zeer han- dige wijze een echec van de Russische voor stellen weten te voorko-men. Het Russische voo-rstel was ingediend en to-egelicht door Litwinof die in een. slecht verstaanbaar Engelsch een extreem program ma van totale ontwapening met de ontbin- ding van alle legers en vloten en de vernieti- ging van alle oorlogsmateriaal had bepleit, waarbij hij als concessie had aangebo-den, dat de totale ontwapening over vier perioden van ieder een jaar zou verdedid worden. Na de uiteenzetting van dit programma had Lit winof een motie ingediend, waarbij -de voor bereidende commissie zou verkfaren, dat een volledige afschaffing van alle legers de beste veiligheidswaarborg is en dus besluiten zal onmiddellijk over te gaan tot de uitwerking van een conventie op den gron-dslag, die in een uiterlijk in Maart 1928 te houden ontwa- peningsconferentie zal m-oeten aangenomen worden. H-et is duidelijik, dat deze voorstellen niet de minste kans hebben, aangenomen t-e wor den. Paul Boncour en Benesj hebben reeds hu-n bezwaren uiteengezet en in voorzichtige bewoordingen naar voren gebracht, dat zelfs de radicaal-ste ontwapening geen veiligheid waarborgt. Ook bij totale ontwapening is een g-roote staat met talrijfce bevolking en krachtig ontwikkelde industrie steeds zooveel sterk-er dan een kleine staat, dat van veilig heid geen sprake is zcxnder een in-ternatio- naal veiligh-eidesysteem. Naast Boncour en Benesj deden Politis en Bernstorff dan ook een beroep op de Rus sen om ni-et hardnekikig vast te houden aa-n onmiddellijke b-ehandeling van h-un voor stellen. Ook h-ier had, zooals reeds gezegd, Bern storff succes. Hij st-elde n.l. voor, dat de dis cussies over de Russische r-esolutie zouden worden uitgesteld tot in de bijeenkomst in April a.s. En de Russische del-egati-e kon zich daarm-ede zeer wel vereenigen. In April zal de Sowjet-resoluti-e waarschijnlijk wel ver- worpen word-en Zoo zijn dus alle moeilijkheden van den eersten conferentiedag uit den weg geruimd en kan de arbitrage- en veiligh-eidscommissie, die grootendeels dezelfde is als de ontwap-e- ningscommissie, rustig haar werkpro- gram in elk an der zet-t-en, over de uitvoerin-g, waarvan Vrijdag nader beslist wordt. VOLKENBOND. DE A.S. RAADSZITTING. Verdaging van de bekcandeVng der op tan tenk westie Het blad „Universal" bericht, dat Ti-tu- les-cu, hoewel zijn gezondheidstoestand bete- rende is, niet aan de zitting van den Volken- bondsraad te Geneve zal <kunnen deelnemen. Men neemt aan, dat Ro-emenie om die re- den zal verzoeken de beraadslagingen over de Hongaarsche optantenkwestie te verda- gen. Naar het „ABC"-avondblad meldt, loopen en geruchten, dat maarschalk Pilsoedskl zicn na afloop van de zitting van den Volkem bondsraad van uit Geneve naar London- zal begeven. Naar verluidt zou Pilsoedski ook nog van plan zijn een bezoek aan Rome te brengen Wat Lithauen ter sprake wil brengen. De Litihausche gezant te Berlijn, die uit Kowno is teruggekome®, deelde in een inter view mede, dat Lithauen te Geneve alleen de kwestie van de Poolsche represailles tegen het Lithausche volk ter sprake denkt te bren gen. Van een bespreking van de territoriale kwestie (Wilna) wil Lithauen niets weten. HULDE AAN MINISTER BEELAERTS. Em brief \vm het Int. Vredes- bureau. Het te Geneve gevestigd Internationaal Vredesbureau heeft in opdracht van het on- langs te Parijs gehouden congres van gede- legeerden van alle aangesloten vredesver- eenigingen een schrijven gericht tot minister Beelaerts om dezen de diepgevoelde voldoe- ning der pacifistische wereld over diens rede in de laatste Volkenibondsvergadering te be- tuigen. 1 DUITSCHLAND. DE SPIRITUSSMOKKELARIJ. Zware straff en. Te Hamburg is uitspraak gedaan in het proces tegen Schwarz c.s.. die in 1926 en 1926 groote ho-eveelheden spiritus hebben ge- smokkeld. Schwarz werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 5,457.000 mark boete, een andere beklaagde tot 10 maanden en een even hooge boete, een derde tot een jaar en 3.6 millioen mark. ARRESTATIE VAN FRANSGHEN Aan het „Journal" wordt uit Berlijn ge- meld: De justitie te Stuttgart heeft twee Franschen, onder wie een beambte der Su- rete bij het Rijnleger, in een hinderlaag doen lokken en arresteeren. De rechter verlangde, dat deze laatste zou bekennen, in gesprek- ken te Mainz te hebben verklaard, dat Frank rijk het blad „Die Menschheit" subsidie ver- leende In weerwil van zijn formeele ontken- ning en verklaring on-der eede werd de ar- restatie gehand-haafd. DE „HrNDENBURGSPENDE". Een inzameling van 10 millioen Mark. Omtrent de z.g. „Hindenburgspende;' wordt nog nader gemeld, dat deze inzann-eling 10 millioen mark heeft opgeleverd. Dit is de grootste opbrengst, die ooit een inzameling in Duitschland heeft opge-elverd. Tot dusver stond de inzameling voor Zep- elin in 1908 met een opbrengst van 614 mil- ioen mark bovenaan. Hindenbrg heeft bepaald, dat het geld zal worden besteed1 voor de ondersteuning van veteranen, invaliden, weduwen en weezen van gevallenen, alsmede voor noodlijdende middenstanders (renteniers enz.) Er is te dien einde onder den naam Hin- denburgspende een f-onds gesticht. Hinden- b-urg zelf is president van het curatorium, waarin o. a. ook de president van den Rijks- dag, de so-ciaal-democraat Lobe, zitting heeft genomen. ENGELAND. CHOLERA IN BENGALEN. 3703 gevalien en 2139 dooden. Naar Reuter uit Calcutta meldt, is er in heel Bengalen, met uitzondering van Cal cutta, een choleraepidemi-e uitgebroken. In de week, die 19 dezer geeindigd is, zijn 3703 gevallen aangegeven, waarvan 2139 een doodelijken afloop hadden Als de epidemic een normaal beloop neemt, vreest men dat het aantal gevallen in December met 50 per cent zal stijgen UIT AUSTRALIA De havenarbeidersstaking. In de havens van Brisbane, Hobart en Fr-emantl-e word-en eenige schepen opgehou- d-en, daar de havenarbeiders weigeren te werken onder de voorwaarden bij uitspraak in het jongste conflict vastgesteld. De ha venarbeiders te Sydney besloten, het verrich- ten van overwerk te weigeren. Ee-n stopzetting van de sch-eepvaart in heel Australie schijnt dientengevolge onvermijde- lij'k. DE OPSTAND OP DE SALOMONS- EILANDEN. Nog negen arrestaties. Gemeld wordt, dat nog negen inlanders zijn gevangen geno-men, die worden ver- dacht in een of ander opzich-t medeplichtig te zijn aan den moord, die onlangs heeft plaats gehad op twee Britsche ambtenaren en inland'sche politie-agenten. OP HOOP VAN ZEGENTJES. De rechter van het Assisenhof te Cardiff heeft Maandag den zesenveertigjarigen ree- der Watk-in Williams, nad-at de jury het schuldig had uitgesproken, tot twaal-f maan den gevangenisstraf veroordeeld wegens het fei-t, dat beklaagde zich schuldig had ge- maa-kt aan het uitzendien van de Britsche schepen „Eastway'' en „Tideway" in onzee- waardigen toesta-nd. De „Eastway" had in October 1926 in de -buurt van de B-ermuden gedurende een storm schipbreuk geleden, waarbij 23 l-evens ver- 1-oren gingen, de „Ti-deway" had in onzee- waardigen toestand twaalf verschillende r-eizen naar buitenlandsche havens gemaakt B-eide schepen war-en, zoo luidde de b-eschul- .diging, bij voortduring te zwaar geladen. FRANKRIJK. DE ONTVOERINlGEN IN MAROKKO. In de kamer heeft Briand verklaard, dater geen militaire o-peraties zullen georga-niseerd worden om voldoening te krijgen voor de los- gelden, die men heeft moeten betalen voor de zes door inlandsche stammen vastgehouden Franschen. Hiermede wordt dus het door de Matin gepubliceerde bericht tegen-gesproken. FRANKRIJK EN DE VREDE. Een rede van Briand bij het be- grootingsdebat. Erankrijk en It alii. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Kamer heeft Bri and verklaard, dat zijn vo-ornaamste zorg is den vrede te handhaven, te regelen en te be- vestigen. De minister wees op de beperkin-g van Frankrijk's wapni-ng sinds den oorlog. In 1914 hadden de verschillende schepen van de vloot een gezamenlijke waterver- plaatsing van 882 .-000 ton. thans van 482.000 ton. Het leger is vergel-eken bij 1914 met 45 percent verminderd. Als men de di plomatieke dossiers kon openen, zou men zien, dat Frankrijk steeds ernaar gestreefd heeft en er in geslaagd is den vred-e te be- waren. Wat de inmenging van Rusland in het Poolsch-Lithausch geschil betreft, was Bri and er niet zek-er van dat deze van dien aard was om de moeilijkheden te verminderen. Men zou wijzer doen den Volkenbond deze te laten oplossen. Ten aanzien van de betrekkimgen met Ita- lie zei Briand, dat Frankrijk zich onthoudt van elke inmenging in de binnenlandsehe politick van dat land. Hij sprak zijn groote bewondering uit voor Italie en zijn minister- president, wiens lof hij uitvoerig zong. Bri and blijft er van overtugd, dat beide lanGen tot overeenstemming zullen komen. Men mag zich daarbij niet laten storen door het Fransch-Servische verdrag, dat een uitvloei sel is van de Fransche vr-edespolitiek. Er is dan ook niets in dat verdrag opgenomen, waardoor Frankrijk ooit tegen zijn wil in eenig conflict betrokken ^ou kunnen worden. Briand eindigde met de krachtige hoop uit te spreken, -dat de aa-nstaande zitting van den Raad van den Volkenbond de wolken zal ver- drij ven, die zich aan den politieken horizont hebben opgehoopt en den vrede zal bevestl- gen. HET VERDRAG MET ZUID-SLAVIe. Toch niet alleen een vredeswerktuig? Er begi-nnen in de pers enkele stemmen op t-e -gaan tegen de officieele verzekering, dat het Fransch-Servische verdrag, waarvan de tekst Maandag gepubliceerd werd, onder alle omstandigheden slechts een vredeswerk tuig zou kunnen zijn. Inderdaad sp-ree-kt het verdrag slechts van verded-iging tegen een aanval en haalt het verscheiden malen het gezag van den Volkenbond aan, maar dit -neemt niet het gevaar weg, dat het Frank rijk in een eventueelen oorlog kan meeslepen. Bainville st-eekt in de „Action Frangaise" den draa-k met de Fransche bladen, die de vr-eedzaamheid1 van het Fransch-Servische verdrag steel-In +-egen-over de agressiviteit van het Italiiaansch-Albaneesche. „Dat is nu wel heel aardi-g", schrijft hij, „maar wat zijn de feit-en? Ik lees in het nieuwe verdrag, dat als Italie Zuid-Slavie aa-nvalt, wij- h-et moe ten helpen. Wat ons in-teresseert is het risi- co, dat Frankrijk loopt. Daarom, hoe m-eer men verzeker-t dat het Italiaansch-Albanee- sche verdrag een oorlogsin-strument is, des te gevaarlijker lijikt mij hetgeen wij met de Zuid-Slaven get-eekend hebben." Bainville vraagt daarom opheldering of zijn opvat ting de juist-e is en of het verdrag Frankrijk inderdaad onder bepaald-e omstandigheden noodzaken zou, den oorlog te verklaren aan Italie. Dit laatste lij-k-t inderdaad niet twijfelach- tig Midden een beroep op den Volkenbond onmachtig elijkt om eventueele Italiaansch- Albaneesche aanvallers tegen t-e houden. Blijkbaar is het Fransch-Servische verdrag bedoeld als een middel om dit te voorkomen, als een alliantie om het evenwicht te handc haven, maar de groote oorlog heeft getoond wat gebeurt als dez-e afschrik-kende werking faalt. Vandaar deze enkele protesten tegen Briand's politick, die echter vooral komen van bewonderaars van het fascisme die aan* sluiting zoeken bij Italie. LITAUEN. EEN UITERST GESPANNEN TOESTAND. Gisteravond he-eft de Litausche politie een sociaal-democratischevergadering in de grens- stad Kibarty uiteen gejaagd en verschillende van de deelnemers gearresteerd. Tal van an dere deeln-emens zijn over de Duitsch- Litau sche grens naar Eyd-tkhun uitgeweken. De Poolsche beweringen omtrent een ge* d-eel-telijke mobilisa-tie van het Litausche le ger worden door den corresponent van het „Berl. Tag." te Kowno met de grootste be- slistheid tegengesproken. Vrees voor een Poolschen opmarsch naar Kowno. Volgens een persbericht uit Wilna zou Woldemara-s hebben verklaard, dat een Li tausche tegenregeering, uit emigranten ge- vormd, e-en opmarsch naar Kowno voorbe- reidt. Dientengevolge zijn alle Litausche gar- nizoenen gealarmeerd. Te Kowno heerscht een paniekstemming. Verder zou Woldemaras de drie jongste lichtingen hebben g-emobiliseerd. Zij zouden binmn 48 uur onder de wapenen moeten staan. Deze mobilisatie zou tegen Polen zijn gericht. Bovendien zou Woldemaras zich tot dc Dutsceh en de Russische regeering hebben g-ewend met het verzoek om militairen en di- plomatieken steun voor het geval van een Poolschen opmarsch naar Kowno. Beweerd wordt, dat d: regeering van Woldemaras als loon voor die ondersteuning Duitschland zou hebben beloofd afsand te doen van het Memelgebied. De Sowjets wantrouwen Polen. Te Moskou heerscht de opvatting, dat het vermijden van een direct antwoord op de Russische nota er op wijst, dat Polen een overeenkomst in dit geschil van voorwaar den afhankelijk stelt, waaraan Litauen niet zonder het prijsgeven van levensbelangen zal kunnen voldoen. Op die wijze z-ou een vredelievende oplos- sing van het conflict onmogelijk worden ge maakt. SPANJE. EXECUTIES TE SARAGOSSA. De moraal. Te Saragossa zijn dezer dagen drie man- nen, die veroordeeld waren wegens m-oord en diefstal, door worging geexecuteerd. Zij had den dezen zdfmer met een vierde, die nog niet aangeho-uden is, een beambte van een fa- briek, van wien zij wisten dat hij geld bij zich had, overvallen en gedood en hem 4000 peseta's ontstoien. Voorbijgangers vervclg- den de moordenaars, die op hun vervolgers schottn, waarbij een kind werd gedood. Zij werden later gearresteerd. Na hun veroor- deeling weigerde de regeering hen bij den koning voor clementie aan te bevelen. De regeering heeft in verband met deze executies een officieele verklaring gepubli ceerd, waarin alle klas-sen der maatschappij worden aangespoord na te denken over de droeve gevolgen waartoe de ondeugd leidt. Alle onderwijzers word,:n uitgenoodigd de aandacht der schooljeugd op dit geval te ves- tigen en uit te leggen waarom de regeering verpli-cht was het recht zijn loop te laten hebben. PORTUGAL. WEER EEN AAN SLAG OP MACEDONIe. Op den spoorweg IstjipKotsjana heeh een lijnwerker in den afgeloopen nacht, eeni ge minuten voor de komst van een passa- gierstrein, een helsche machine ontdekt. Vol gens de avondbladen zou men te doen heb ben met een aanslag van drie Bulgaren. De po-litie is de daders op het spoor. BULGAR1JE. DE ZOOVEELSTE SAMEN'ZWERING IN PORTUGAL. Tengevolge van de ontdekking van een re. volution-naire samenzwering te Coimbra zijn daar verscheidene lieden aangehouden en eenige huiszoekingen verricht, waarbij een aantal wa-pens in beslag is genomen. De maatregelen van overheidswege waren vol doende om een uitbarsting te voorkomen. D< zaak schijnt verder geen gevolgen- te zullen hebben. PALESTINA. DE KER'K VAN HET HEILIGE GRAF TE JERUZALEM. Wordt afgebroken Gis-teren is men te Jeruzalem begonnen met het afnem-en van het groote bronzen kruis, dat op de koepel van de kerk van het H-eilige Graf staat. De geheele kerk wordt afgebroken, omdat zij door de aardibevingen van September zoo geleden heeft, dat zij op instorten staa-t en niet meer hersteld V®« worden. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1