DE LANGE DE MQRAAZ Grsdieten - Deposito - Effecfeo Bij Boodschappen doen, geen PBROL vergeten. Binnen9anrf BtadsnieMWS UN6ESTRAAT 49 - ALKMAAR Si. FI•allkeIlt>erg•, Alkmaar. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistenmoxgen werd de najaarszitting van de Prov. Staten van Noord-Holland voortge- zet onder voorzitterschap van den commissa- ris der Koninging j-hr. mr. A. Roell. De beer Hoogland1 (S. D.) besprak het on derwijs en in het bijzonder dat in lichamelij- ke oefening. Aan dit laatste ontbreekt z. i wel wat. Spr. zou wenschen, dat het zwem- onderwijs op het leerprogram werd gebracht Ged. Staten zouden het kunnen propageeren en de gemeentebesturen op het nut daarvan kunnen wijzen. Verder diende spr. een voor- stel in om Ged. nit te noodigen zoo- spoe dig mogelijk te komen met een voorstel om het subsidie aan de Ver. tot Bevordering van het onderwijs aan spraakgebrekkigen te Am sterdam in te houden, omdat de gemeente Amsterdam de taak van deze heeft overgeno- nen. De heer mr. Bruch (A. R.) bracht nog ;cns het buitengewoon vervolg-onderwijs ter sprake.Spr. ging nader in op de beteekenis van nazorg en wees crop, dat in gemeenten. die in deze haar taak begrljpen. avondscholcn voor buitengewoon onderwijs bestaan. Er is edhter een categoric, die alleen geholpen kan worden in werkinrichtingen en het is wel van be1ang, dat deze menschen ongeveer zichzelf kunnen bedruipen. Spr. achtte het logisch, dat de provincie deze voorziening onder haar bemoeii'ng neemt. Hij zou willen zien, dat de provincie steunend optrad. Spr. diende een motie in, waarbij Ged. Sta ten worden uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar den omvang van de nazorg be- treffendc oud-leerlingen van het buitenge woon onderwijs en de Prov. Staten in te lich- ten, in hoever provinciale zorg mogelijk is. De heer Kupers (S. D.) besprak de werk loosheid en gaf in verband daarmede eenige cijfers van de emigratie, die in de laatste ja- ren belangrijk beperkt is door de maatrege- len, in Amerika getroffen. Spr. wees ook an dere oorzaken aan voor het groote getal werk- loozen in ons land. Er moet z. i. veel meer worden gedaan op het gebied van werkver schaffing en werkverruinring. Dit is in de eerste plants Rijkszaak maar, spr. zou toch willen vragen, of de provincie niet meer kan doen. Spr. vroeg hoe groot de nood van een gemeente moet zijn, als Ged. Staten subsidie verleenen. Ten slotte wijdde spr. aandacht aan dc vraag, of de provincie zich niet meer duingt- bied zou kunnen verzekeren, teneinde die te bebosschen. Verder wees spr, op de wenschelijkheid om aan Nederlandsch fabrikaat bij het doen van bestellingen voorkeur te geven. Spr. meende, dat wanneer er een klein verschil in prijs is, aan de Nederlandsche Industrie voorkeur moet worden gegeven. Ook zou hij wenschen, dat Ged. Staten met polderbesturen in over- leg traden, ten aanzien van het gebruik van Nederlandsche kolen. De heer Van der Wal (S. D.) besprak het opnemen van voorschriften in bestekken van provinciale werken ten aanzien van de zorg voor schaftlokalen en van de veiligheid. De heer Van de Vail (S. D.) wees op het moeilijike bestaan van de tuinders in Kenne- merland. Er is maar een middel tot hulp, n.l. het verdrijven van schadelijk wild. Laat men de paohters gelegenheid geven tot verdelging van het schadelijk gedierte. Spr. vroeg verder uitbreiding van de stichte miniatuur-kweekerijen en bracht voorts het wegbeheer ter sprake. Hij achtte het niet juist, dit beheer te laten bij de tegenwoordige beheerders en haalde als voorbeeld den Twuy- yerweg aan. De lasten daarvan worden nu gelegd op de gemeente Heer-Hugowaard, het geen spr. zeer afkeurde. Zijn alle wegbeheer ders wel doordrongen van de groote belan gen van goede wegen? Spr. geioofde het nie1 Op den weg van Oud-karspel naar Alkmaar heeft men negen eigenaars (zes gemeente- en drie polder- en bannebestuurders)Van een gedeelte is zelfs de eigenaar onbekend. Spr, wees verder op het slechte onderiioud van de Mosselenbrug. Uit dit alles blijft nog, da niet geconcludeerd mag worden, dat het weg onderhoud goed is. Spr. hoopte, dat deze zaak nog eens grondig door Ged. Staten zal worden onderzocht in het belang van het moderns verkeer. Mevrouw Aukes-Timmer (V. D.) wees op de noodzakelijkheid van het verleenen van provincialen steun aan Castricum voor het maken van een verbindingsWeg, aansluitende op den weg naar de Zaanstreek, welke 10700 kosten zal. De heer dr. Vos (V. B.) besprak het zieken- huis-wezen en wees er op dat in 1926 nog enkele ontvluchtingen hebben plaats gehad. Daarom moet gezorgd worden vOor voldoende ert bekwaam personeel. Ten aanzien van en kele groepen geneesheeren is het met de sala rieering nog niet goed gesteld. Herziening hiervan is volgens spr. noodzakelijk. Verder besprak hij het beheer der ziekenhuizen en be- pleitte eenheid daarin onder leiding van een Gedeputeerde, waardoor z. i. ook de zuinig- heid wordt gcdiend. De bijdrage, door de pro vincie voor de krankzinnigen-verpleging ge geven, vergeleek spr. met die in Utrecht en Zuid-Holland, waaruit hij de conclusie trok. dat in Noord-Holland meer kan worden ge daan. Spr. zou wenschen, dat de bijdragen der provincie weer grooter werden, hetgeen mogelijk wordt gemaakt, nu de verpleegkos- tcn verlaagd zijn. Komende tot de gezondheidszorg, zei spr in hooge mate verbaasd te zijn over het stand- punt van Ged. Staten, dat z. i. ontbloot is van alle logica. De gezondheidszorg behoort er niet toe; is het wel het geval, dan moet het provinciaal bestuur ook zelf zorgen en niet wachten tot het een of andere gemeentebe- stuur om hulp aanklopt. Verder gaf spr. en kele cijfers van de zuigelingen-sterfte en die der t. b. c. Wat de t. b. c.-bestrijding betreft, zei spr.: Er wordt nu een zeker bedrag voor die bestrijding gegeven, maar wordt dat be drag inderdaad voor het doel gebruikt, waar- voor het bestemd is? Gok op dit terrein wordt afgewacht het initiatief van gemeentebestu ren, maar spr. zou wenschen, dat Ged. Sta ten zelfstandig optraden. In dit verband wees spr. ook de melkvoorziening. De heer Vos besprak verder de werkver- ruiming en meende, dat men ook zonder ont- eigening wel tot bcbossching van de duinen kan komen. Maar hij zou willen waarschu- wen tegen te groote verwachtingen op dit ge bied. Hij zou dit werk wi'len beperken tot de omgeving van kleine badplaatsen. Overigens 1 verwachtte hiji hiervan niet veel voor werkver- ruiming. Spr. vroeg, of Ged'. Staten bereid zijn, om werklooze arbeiders in onze provincie te subsidieeren in den ruimsten zin van het woord. Ten slotte sloot spr. zich aan bij het >etoog van de sprekers, die opgekomen zijn voor het bevorderen van het gebruik van Ned. fabrikaat. De heer Weiss (M. P.) zette nogeens uit- een, waardoor de partij, die hij vertegenwoor- digt, ontstaan is. 'De heer Weiss verklaarde verder, onder in- terrupties, dat zijn partij twee vertegenwoor- igers in de Staten had behooren te hebben Dat dit niet het geval is, noemde hij een be- wijs van de gebreken van 't stelsel-D'hondt. Spr. kwam op voor verlaging van tarieven der bedrijven. De beste propaganda zijn lage tarieven, niet een propaganda als die van Amsterdam, die bestaat in het verkoopen van artikelen. Hij bracht hulde aan de samenstel- ling van het wegenplan, maar zei nog te rnissen den grooten weg langs de" Noordzee achter de duinen, zooals die ook in Belgie be staat. Verder vroeg hij de aandacht van Ged. Staten voor de tollen. Ten slotte vroeg spr., of de Staten geen middel hebben om op te tre- den tegen den toestand, die door het bestaan van de Gooische Stoomtram wordt in het leven gehouden. Kunnen Ged. Staten niet op grond van het algemeen belang ingrijpen of jepaalde ^ischen stellen? Spr. vercfedigde verder belastingverlaging en steun van het Ned. fabrikaat. Ook een grootere verleening van steun aan de kust acht hij noodzakelijk Hierna werd gepauzeerd. Middagzitting. Om twee uur werden de algemeene be- schouwingen voortgezet. De heer J. J. de Vries (R. K.) achtte den prijs voor het water nog steeds veel te hoog De ontvangsten van het Waterleidingbedrijf zijn zoo groot, dat een tariefsverlaging best plaats kan hebben. De heer Kaan (V. B.) vroeg, in hoeverre Ged. Staten invloed kunnen uitoefenen op het werk der verschillende commissies voor de drOoglegging van het Wieringermeer en een gedeelte der Zuiderzee. De heer Koster (V. D.) was van meening, dat de tegenwoordige hooge prijs van den electrischen stroom niet gehandhaafd kan worden. Hij drong er op aan alle electrici- teitsbedrijven onder provinciaal beheer te brengen en vroeg een betere verdeeling der lasten voor de krankzinnigenverpleging. De heer Van der Glas (C. P.) besprak de samenstelling van Ged. Staten en merkte op, dat de heer Bomans een reactionnair man is, omdat hij behalve eenige andere verslechte- ringen ook de 54-urige werkweek voor het verplegend personeel wilde invoeren. Hij nam het de S. D. A. P. kwalijk, dat deze er toe heeft medegewerkt, dat dit „stelletje" Ged. Staten weer voor een vierjarige periode is her kozen. In dit college zitten, volgens spreker, behalve reactionnaire elementen, ook de „ver- raad gepleegd hebbende vrijzinnig-democra- ten". Spr. critiseerde vervolgens uitvoerig de tarievenpolitiek van Ged. Staten. Hij stelJe een motie voor, waarbij Ged. Staten worden uitgenoodigd, de tarieven voor electrischen stroom en water zoodanig te regelen, dat zij tegen den kostenden prijs geleverd worden aan personen met een inkomen van beneden de 2400. Ook diende hij een motie in, waar bij Ged. Staten worden uitgenoodigd, ten spoedigste een provinciale werkverschaffing voor te bereiden, waarbij de loonen worden bepaald, zooals die in het particulier bedrijf geldend zijn. Deze motie werden voldoende ondersteund. De voorzitter zei, dat Ged. Staten hierop een schriftelijk prae-advies zullen geven. De heer Ter Haar (C. H.) deelde als com- missaris van de P. E. G. E. M. mede, dat de tijd nog niet is gekomen om tot pubicatie over te gaan van het eerste gedeelte van het rap port van minister Van Swaay betreffende de inbreng van de P. E. G. E. M. in het provin ciaal electriciteitsbedrijf. De heer Spier (A. R.) noemde de electrid- teitsvoorziening een levensbehoefte. Spreker was het eens met den heer Gravestein, die de hulp van Ged. Staten had ingeroepen voor de etectriciteitsvo'orziening van Urk. Spreker verheugde er zich over, dat bij het ontwerpen van nieuwe wegen nu eindelijk ook rekening is gehouden met voetgangers De heer Valkering (R. K.) besprak het provinciale landgoed te Castricum en meen de, dat jager en pachter steeds wisselende personen moeten zijn. De heer Kosteiijk V. B.) verdedigde de belangen der tuinders. De demonstratiebedrij- ven zijn reeds gesticht: hij hoopte dat Ged Staten op dien weg zullen voortgaan. De heer Wijnkoop (C. P.) verdedigde dr. Van Ravesteyn, die volgens hem terecht een benoeming aan de hibliotheek te Rotterdam heeft aanvaard, zonder dat hetn daarbii voor- waarden zijn gesteld. Spreker herhaalt, wat hij in de laatste zomerzitting reeds beweerc heeft, nameiijk dat de heer Van der Glas als eigenbouwer, als uitbuiter van de arbei ders, door zijn eigen vakvereeniging gs royeerd is. De heer Van der Glas (zich heftig opwin- dend): Dat lieg je, leelijke demagoog! Dat lieg je! Je moet hier eens vertellen waar jij van leeft!" De heer Wijnkoop verklaarde, dat vele per sonen weten, dat hij een heel sobere levetis- wijze leidt. Den heer Van der Glas verweei hij, dat hij bewust onwaarheden ten opzichte van dr. Van Ravesteyn heeft gesproken. Spr. ontzegde den heer Weiss het recht, in de Statenzitting het woord te voeren, want ook zijn verkiezing als Statenlid is misschien even onzuiver, als zijn verkiezing tot lid van den Amsterdamschen raad. De heer Wijnkoop bestreed de rede van den heer Polak en noemde de politick van de S. D. A. P. onwaarachtig. Spreker vereenigde zich met de woorden vqn den heer Kupers betref fende de werkloosheidsbestrijding. De bestrij ding van de werkloosheid, zei spreker, is nummer een; eerst dan komt de gezodheids- zorg. De finaneieele toestand van de provin cie is gunstig. Een gedeelte der overgebleven sommen moet dus voor de verzorging van de werkloozen worden besteed. De heer Wijn koop stelde een motie voor, waarin Ged. Sta ten worden uitgenoodigd, zoo spoedig moge lijk met voorstellen te komien tot het uitvoeren van werken voor werkverschaffing, na over- leg te hebben gepleegd met de gemeentebestu ren en de vakorganisaties en rekening hou- U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30en 60 ct. en in tubenvan80ct. dende met de loonen, in de particuliere be drijven. De Staten werden uitgenoodigd, hier- voor een bedrag van een millioen gulden be- schikbaar te stellen. De heer De Hartog (V. B.) besprak de provinciale gezondheidszorg en bestreed de motie-Polak c.s. Hij vroeg ook, hoeveel ge neesheeren gesolliciteerd hebben naar de be- trekking van gestichtsarts in het provinciaal ziekenhuis te Santpoort. De heer Zeeman (s.-d.) bepteitte een alge- heele wijziging in de reglementen van water- schappen. Hij meent, dat de kleine banne- besturen verdwijinen moeten, omdat die geen rol meer te vervullen hebben. De heer A. de Vries (s.-d.) vroeg aan Ged Staten, zich met het gemeentebestuur van Oostzaan in verbinding te stellen voor de verbetering van den weg tusschen Oostzaan en Zaandam. De heer Kleerekoper (s.-d.) bepleitte nog eens provinciale steun voor de Haarlemsche Orkest-V ereeni ging. De samenstelling van het college van Ged Staten besprekende. verdedigde hij de hou- ding die de S.D.A.P. hierbij> heeft aangeno men. De vergadering werd' te vijtf uur verdaagd tot hedenmorgen half elf. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE RIEL. Een der bij het ongeluk op den onbewaak- ten overweg tusschen Olsen en Riel zwaar gewonden. Van der Linden uit Tilburg, is vanmorgen in het ziekenhuis te Tilburg over- leden. X)R RE S PO N DE NT IE P., alhier. Stukken waarvan de inzenaer ons niet bekend is, worden nimmer opgeno- men. Wij dienen allereerst uw naam te weten en zullen daarna beoordeelen of uw stuk van al gemeen belang is en in de termen valt om onder letter of pseudoniem te worden opgeno- men. Red. Alkm. Crt. BENOEMING. Aan de Arro ndisscments-Rechtbank alhier is benoemd tot tijddijk hulpschrijver de heer L. D. van der Klauw. BOUW OPGEDRAGEN. Door de architecten Lohman en Ponsen is het bouwen van een bloembollenhuis met wagenhuis enz. te Anna-Paulowna voor een scrn van /35000 opgedragen aan den heer M. Hoogervorst, aannemer alhier. VIJF-EN-VEERTIGHONDERDSTE SPAARDER. Onder verwijzing naar de in dit blad vcorkomende advertentie van de Nutspaar- bank alhier, verzoekt de Directie ons er de aandacht op te vestigen, dat gisteren bij de Spaarbank de 4500ste spaarder is ingeschre- ven, aan wien het toegezegde bedrag van 10 werd uitgekeerd. IN HET WATER GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks half vier viel de 6-jarige P. S., wonende aan den Kooltuin, aldaar te water. Door een voorbijganger werd de jongen met eenige moeite weer uit de gracht gevischt. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtul- gen en andere vcertuigen te 4.15 uur licht op. KORTE BERICHTEN. Naar het N, v. h. N. meldt, zijn L. H., uit Zuidlaren, en G. H., uit Annen, gear- vesteerd en ter beschikking van de justitie gesteld, als verdacht van diefstal van hoe- veelheden tin, ter waarde van ruim J 4000, ten nadeele van de transportkannenfabriek der firma Van Wijk en Boerma te Vries— Zuidlaren. De aangehoudenen ontkennen. Te Wervershoof is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer A. Slot, oua-burgemeester dier gemeente. De1 overledene was ridder in de orde van d'en H. Gregorius. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft H. R. uit Gieten (Dr.) wegens prinscipieele diens'tweigering vefoordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Met ingang van 31 December a.s. is benoemd tot burgemiester der gemeente Bo- venkarspel de heer C. Boon Jbz. Op een te Rotterdam gehouden verga dering van opticiens is besloten tot de op- richting van eene vereeniging genaamd „Bond van Opticiens", ten doel hebbende de bevordering der belangen van den handel in optische artikelen. In het ziekenhuis te Tilburg is overle den het tweede slachtoffer van net ongeval aan den onbewaakten overweg tusschen Al- phen en Riel, de gehuwde grcentehandelaar *H. v. d. Linde. Te Assen zijn in arrest gesteld twee broedters uit Zuidlaren, die verdacht worden van diefstal met inbraak in de tin- en blik- fabriek te Tiriaarlo, waar voor een bedrag van f 4000 aan tin vermist wordt. Te Twello is overleden, 85 jaren oud, de heer C. A. A. baron van Hovel tot Wes- terflier, lid van de ridderschap van Gelder- land en bijna vijftig jaren gemeenteraadslid van Voorst. Bij de stemming voor 12 gemachtigden in het kiescollege van de herv. gemeente te Zutfen werden op de vrijzinnigen 1437, op de orthodoxen 1027 stemmen uitgebracht, 12 orthodoxen traden af. Ook de koningin- zal vanavond, na te- rugkeer uit Amersfoort, een gedeelte bijwd- nen van het weldadigheidsfeest ten bate van den Ned. Bond in Duitschland in het hotel „De Witte Brug" te Den Haag. De verbouwde Rijlcsacademic voor Beel- dende Kunsten is gister, in tegenwoordig- heid van tal van gasten, officieel in gebruik gen omen. PORTEFElTlLLIfS. PORTEMONN AIES Sigarenkokers, Reisnecessaires, in prima gegarandeerd leder. PALESTINA-AVOND. Gisteravond werd in Waakt en Bidt door den heer A. Speelman uit Overschie een Pa- lestina-avond met lichtbeelden gehouden. Het zaaltje was geheel bezet, toen precies acht uur de avonid met zang en gebed ge> opend werd. Ds. Verwaal sprak vervolgens een kort openingswoord, waarin hij alle aanwezigen, doch speciaal den heer en mevrouw Speel man, welkom heette. Daarna ving de heer Speelman met de ver- tooning van zijn lichtbeelden aan. De talrijke aanwezigen zullen zeker niet teleurgesteld zijn. De platen waren zeer duidelijk, natuur- lljik gekleurd, en brachten vele bekende plaat sen uit Pakstina in beeld. Bij elke plaat wist de heer Speelman, die alle plaiatsen op zijn reis door Palestina zelf bezocht had, interessante bijzonderheden tc vertellen. Van de talrijke, afwisselende beelden noe- men wij die van Jaffa, dat als uitgangspunt genomen werd en die van den Jordaan en Doode Zee, terwijl de heer Speelman ook plaatjes had meegebracht van de ontzettende verwoestingen die de jongste aardbeving in Palestina heeft aangericht. Als bijzonderheid werd hierbij door spreker verteld, dat juist di Mohammedaansche wijken waren getroffen, terwijl die der Joden grootendeels waren ge- spaard gebleven. Toen de heer Speelman zijn interessante lezing beeindigd had, werd hem door Ds. Ver. waal een woord van dank gebracht voor den mooien avo'nd, die hij den aanwezigen be- zorgd had. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Albertus Tijdeman en Gerritje Stadlman. Hendrik de Haas en Christina Tool. Adrianus Korpel en Hermina van Essen. GEBOREN Gerardus Maria, z. van Gerardus Maria Erkamp en Anna Catharina Wilhelmina Ap- pelman. OVERLEDEN: Jantje Terbeek, wea. van Pieter de Wi!t, 77 jaar. VERGADERING WERKLOOZEN COMITe. Gisteravond had in de bovenzaal van cafe Populair een openbare vergadering plants van het Werkloozen Comite, waarop de heer G. Lansink, van het Syndicalistisch Vakver- bond te Amsterdam als spreker optrad. De vergadering was zeer druk bezocht. De heer Lansink zette uiteen, dat het vraagstuk der werkloosheid na den oorlog steeds van dringender aard geworden is. De kapitalistische wereld meent, dat de eenige oplossing van deze kwestie gevondeii kan worden door maatregelen tegen de arbeiders en de socialisten te nemen en terug te kee- ren naar den toestand van 2;5 jaar geleden. De arbeiders echter zijn vdn oordeel, dat zij recht hebben productieve en loonende ar- beid te eischen en wanneer die niet gegeven kan worden, een steunregeling, die hen in staat stelt hun gezin voor den grootsten nood te behoeden. Op den voorgrond moet gesteld worden dat productieve arbeid verreweg de voor keur verdient. Het niets-doen demora-liseert de arbeiders en doet hen van kwaad tot er ger vervallen in die demoralisatie. Zij be hoeven geen steun! Men wil werken voor zijn levensonderhoud alleen- als dat niet kan wenscht men steunverleening. De werkloozen zijn van oordeel, dat als men werk wilde geven, dat werk inder daad ook gevonden worden zou. Maar juist waar het het versehaffen van werk aan de werkloozen betreft sehuift men de zaak op de lange baan. Ook hier in Alkmaar. In deze stad is voor meer dan anaernalve ton werk aanbesteed. Waarcm bespoed-igt men dat werk -niet om zoo spoedig mogelijk zij't dan ook slechts de geschoolde arbeiders te werk te stellen? Spr. weet de werkloosheid aan de kapita listische verhoudingen in de maatschappij. Het kapitalisme heeft den oorlog gebracht. Daarop volgde een korte periode van hoog- conjunctuur ten slotte kwam de reactie de verarmingspericde, die de werkloosheid met zich sleepte. Er is geen koopkracht, er wordt niet gekocht, daardoor ontstaat er minder vraag naar productie. Er is geen overpro- ductie, er is wel degelijk b-ehoefte aan aller- lei dingen. Maar men kan die dingen niet meer koopen. Zoo komt er aan de eene zijde een opeenhooping van producten, aan den an- dercn kan-t een verminderde vraag. Er zijn minder producten noodig, dus minder arbei ders. Het is dus een rechtvaardige eisch van de werkloozen, dat zij van de kapitalistische maatschappij, die de schuld van hun werk loosheid is, productieven arbeid vragen. Spr. achtte het, gezien de wijze waarop hier in Ai-kmaar de steunverleening en de werkloozenzorg geschiedt, voor de werkloo zen gerad-en de handen gezamenlijk ineen te slaan. Want het blykt de bedoeling van ae werkgevers om van de werkloosheidszorg af te komen. Die drukt te zeer op de kapitalis- ten, die zelve geen ui-tweg meer weten en vreezer. dat hun overheersching een eincie zal nemen, wanneer de werkloozenzorg uit- gebreid wordt. De kapitalisten vragen niet of een of an dere maatregel die uitgevoerd moet worden in't belang van de gemeenschap is, men vraagt, aldus spr., slechts of bet kapitaal niet in gevaar komt en of er wel genoeg rente zal worden binnengehaald. De kapitalisten willen de massa in bedwang houden om zelf te blijven overheerschen. De massa moet ge- demoraliseerd worden. Er gaat door de wereld momenteel een reactonaire stroom. De actie van de arbei ders is, na een korte periode van strijd met daadwerkelijk voordeel, verslapt en de heer- schende klasse is juist door het verslappen van deze actie in staat geweest al deze voor- deelen langzamerhand weer te niet te doen. De arbeiders, aldus spr., zijn weer laksch-e, luie onverschillige elementen geworden, hebben vergeten te waken over de behaalde voordeelen. Door hun eigen schuld zijn die voordeelen v-erloren gegaan: de werkloozen zijn te wein-ig met kracht opgekomen voof hun- rechten. Daardoor werd het mogelijk dat thans velen durven zeggen, dat de werkloozen eigenlijk geen steun verdienen, Het kapitalisme bewe-ert dat de loonen te hoog zijn, en de arbeidsdagen te kort. Het zegt dat er op het onderwijs bezuinigd moet worden, dat ziek-teverzekering en vacantie- regeling overbodig zijn. Al deze beweringen zijn langzaam in de wereld gekomen en breken af alle voordeelen, die de arbeiders te vOren door hun strijd bevochten hadden. Spr. zette uiteen hoe de werkloosheidszorg tot een hulpmiddel wordt gemaakt voor de kapitalisten om de loonen in het vrije bedrijf te drukken en wees er op hoe verkeerd dat is. In iedere plaats kan voldoende werk ge vonden worden. Ook in Alkmaar Aan de walmuren en de bruggen, aan de straten is voldoende werk te verriehten. Tal van ar beiders zouden hier hun brood kunnen ver dienen. Ook ongeschoolde, want voor het verbeteren van straten zijn evenzeer onge schoolde als geschoolde arbeiders noodig. Het praatje gaat zoo dikwijls, dat de werkloozen arbeidsschuw worden. Laat men de proel maar eens nemen, laat men voor werk zorgen, .dan zal men het tegendeel kun nen constateeren. Men zal beweren, dat daarvoor geen geld is. Maar als om paraa-t te zijn voor een mogelijken oorlog, milfioenen geleend worden, laat men dan ditmaal eens g-elden leenen om arbeid en leven- te kunnen wekken. Nogmaals wees spr. er op, dat de arbei ders niet in de alkreerste plaats steun ver- langen. Integendeel: liever arbeid dan- steun! Eerst als arbeid niet meer gevonden kan worden, dan steun! Maar dat werk kan gevonden worden! Laat men dat geven en dan niet de loonen zoo laag mogelijk stellen om een pro-efne- ming te voren tot mislukking te doemen. Laat men productief werk geven tegen een bilfijk loon! Dat is een rechtvaardige eisch aan- de ar beiders, aldus spr. In het slot van zijn betoog zette spr. uit voerig uiteen, hoezeer het noodig is, dat de arbeiders gezamenlijk opkomen voor hun rechten en zich aansluiten bij het werkloozen- eomite Daardoor kan aan een actie voor productief werk of behoorlijken steun de kracht worden bijgezet die noodig is om tot resultaten te komen. HEROPENING. Morgcnmiddag om vier uur zal de firma De Wijs en Broers de bekende, reeds dertig jaar bestaande zaak aan het Ritsevoort, na een algeheele verbouwing, heropenen. De keurig ingericbte winkel is ruim tweemaal zou groot dan voorheen en voor- zien van nieuwe stellingen, terwijl een nieu we vloer, nieuwe toonbank en asbestzolde- ring aangebracht zijn. Naast kolomale waren, comestibles en deli catessen zullen voortaan ook fijne vleeschwa- ren verkrijgbaar zijn. Hiervoor is de zaak voorzien van de nieuwe electrische Berkels' vleeschsnijmachine met twee versnellingen. Ook de etalage is geheel vernieuwd en die- per geworden, terwijl ze door glaswerk stof- vrij gesloten is. w De heer Van Eijk en de firma de Munk, die de verbouwing en betimmering aanbrach- ten, hebben de zaak naar de eischen des tijds ingericht. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 December. Medeged&eld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. H-oogste ba-rometerstand 778.1 te Karlstad-t. Laagste bareimeterstand 740.4 te Isafjord. Verwachting (geld-ig tot den avond van 2 December) Zwak-ke tot matigen oostelijken wind, neve- lig of betrokken tot half bewolkt, waar- schijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt, met lichte vorst des nachts in het oosten.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2